Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Kaze mi prijatelj da su antigenski test nedavno dobili u bolnici u Sloveniji gde radi. U principu je manje senzitivan od PCR, ali je mnogo brži. Protokol za test je sledeći: ukoliko je pacijent asimptomatski i rezultat testa je negativan, nije potrebno raditi PCR, smatra se negativnim. Ukoliko je pacijent simptomatski i rezultat testa je pozitivan, isto nije neophodno raditi PCR, smatra se pozitivnim. PCR se radi nakon testa ukoliko se dobiju "kontra" rezultati (simptomatski - negativan ili asimptomatski - pozitivan).

 

@sreta-steta @sasha arsenal kako je danas?

Ok smo.Malo počinje kašalj ali nista strašno.Malo i neki blagi bol u kostima.Kao kad si malo prehlađen.

 

Hvala na pitanju 🙂

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Kaze mi prijatelj da su antigenski test nedavno dobili u bolnici u Sloveniji gde radi. U principu je manje senzitivan od PCR, ali je mnogo brži. Protokol za test je sledeći: ukoliko je pacijent asimptomatski i rezultat testa je negativan, nije potrebno raditi PCR, smatra se negativnim. Ukoliko je pacijent simptomatski i rezultat testa je pozitivan, isto nije neophodno raditi PCR, smatra se pozitivnim. PCR se radi nakon testa ukoliko se dobiju "kontra" rezultati (simptomatski - negativan ili asimptomatski - pozitivan).

 

@sreta-steta @sasha arsenal kako je danas?

Dobar je antigenski. Naš momak u Rumuniji ga je kupio u apoteci za 20 evra, tamo se tako radi. Poenta je da ti NEKO dobro uzorkuje, isti je princip kao kod PCR, znači da te zaboli mozak od šmirglanja sluzokože i da bude duboko. Zatim se taj štapić stavi u prajmer i uzme kap koja se kane u pločicu kao trudnoća- test. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

@Wookie, ja sam mislio da smo apsolvirali zasto lockdown ne pomaze. Ta high level ideja: period inkubacije 14 dana x 2 = virus mora da umre - ne radi. Prvi razlog je zato sto ti NE MOZES da zatvoris SVE: cim su neke stvari dozvoljene, virusu je ostavljen nacin da cirkulise. Drugo - kakav je to lockdown? Zavarivanje vrata kao u Kini, Spanski/Italijanski ili Srpski? Pre predlaganja mera, moras da gledas koliko je nesto primenjivo u odredjenoj zemlji. Svi pominju NZ kao pozeljan scenario, a zemlja je bukvalno supak sveta, okruzena morem i sa rastrkanom populacijom. I sad to hoces da primenis na npr Francusku? Niti je moguce, niti ce funkcionisati. Sem ovoga gore, problem sa lockdownom je sto ljudi imaju tendenciju da "nadoknade" kada je ukinut. I zato se i desava da imamo dzepove koji jako brzo buknu posle ukidanja. A nisam ni pomenuo sta bi to znacilo za ekonomiju - i to ne pricam o kafanama samo. 

 

Izolovanje dela populacije mi je... ne znam, toliko problematican pristup da ga ne vredi ni pominjati. Ako lockdown podseca na srednji vek, ovo vise lici na WW2 nacin resavanja "problema". Izoluj ih da ne smetaju, da mi mozemo da radimo ne bi li zaradili za nov iphone. 

 

Tuzna je cinjenica da eto, jesmo otisli na mesec, ali kada se desi ovako nesto sa cim se mi kao vrsta suocavamo verovatno hiljade godina, pristup je isti kao za vreme tutankamona. Jos samo pijavice neko da spomene.  

Lako se to reši. Proxy na sav internet saobraćaj iz države i da se sve pretrage o virusu i bolesti preusmere na neko istraživanje koje dokazuje da virus izaziva doživotnu impotenciju kod muškaraca, a kod žena starenje kože, otpadanje kose i nemogućnost da osete miris parfema. Isto to da se ponavlja redovno na TV kanalima. 90 posto populacije bi poštovalo svaku meru za kontrolu epidemije koja se donese. 😂 Sami bi bežali da se zaključaju u kuće. 😂

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Likvi said:

Dobar je antigenski. Naš momak u Rumuniji ga je kupio u apoteci za 20 evra, tamo se tako radi. Poenta je da ti NEKO dobro uzorkuje, isti je princip kao kod PCR, znači da te zaboli mozak od šmirglanja sluzokože i da bude duboko. Zatim se taj štapić stavi u prajmer i uzme kap koja se kane u pločicu kao trudnoća- test. 

 

Ako nista, odradi bar tu neku trijaznu ulogu i pripomogne u daljoj potrebi za testiranjem.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

„Doktor koji se tokom epidemije dokopa više pozicije u društvu, nikada nije ni bio doktor, pravi doktori rade svoj posao najbolje što umeju zbog svoje časti, jer su se tako zakleli, nikakve nagrade nisu neophodne, to je naš posao. Ko god je bio doktor radi nekog drugog cilja, taj je ukaljao našu profesiju zauvek.“

Džon Snou, bio je skromnog porekla, a postao je čuveni engleski doktor koji se smatra ocem epidemiologije zbog svog rada u otkrivanju izvora epidemije kolere. Naime u septembru 1854. godine, Snou je skinuo ručku sa pumpe za vodu na javnom bunaru u ulici Brod u Londonu. Dokazao je da je zagađena voda bila izvor zaraze. Snou je lično posetio porodice svih žrtava kolere kako bi sa njima porazgovarao, što je bilo s obzirom na situaciju, neviđena odvažnost. Snou se proslavio pionirskom primenom opšte anestezije uz pomoć etra i hloroforma tokom hirurških zahvata. Za svoja dostignuća odbio je bilo kakve privilegije.

 

Spoiler

125367680_3563074420468130_3162156850942


Edit:preuzeto sa jedne FB stranice

Edited by Crni Bombarder
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Crni Bombarder said:

„Doktor koji se tokom epidemije dokopa više pozicije u društvu, nikada nije ni bio doktor, pravi doktori rade svoj posao najbolje što umeju zbog svoje časti, jer su se tako zakleli, nikakve nagrade nisu neophodne, to je naš posao. Ko god je bio doktor radi nekog drugog cilja, taj je ukaljao našu profesiju zauvek.“

Džon Snou, bio je skromnog porekla, a postao je čuveni engleski doktor koji se smatra ocem epidemiologije zbog svog rada u otkrivanju izvora epidemije kolere. Naime u septembru 1854. godine, Snou je skinuo ručku sa pumpe za vodu na javnom bunaru u ulici Brod u Londonu. Dokazao je da je zagađena voda bila izvor zaraze. Snou je lično posetio porodice svih žrtava kolere kako bi sa njima porazgovarao, što je bilo s obzirom na situaciju, neviđena odvažnost. Snou se proslavio pionirskom primenom opšte anestezije uz pomoć etra i hloroforma tokom hirurških zahvata. Za svoja dostignuća odbio je bilo kakve privilegije.

 

  Hide contents

125367680_3563074420468130_3162156850942


Edit:preuzeto sa jedne FB stranice

 

Eeeee, ali to je Džon Snežni, zapovednik Noćne Straže i čovek koji je branio Zid od divljana. Mi imamo Kona, Dariju i Nestorovića, jbg.

 

P.S. zezam se, čoveku svaka čast.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cujem od ljudi koji su doputovali ovih dana da na pariskom aerodromu sada rade ovaj antigenski, urade ti test i ne pustaju te da izadjes sa aerodroma dok ne stigne rezultat sto traje oko pola sata. Nisu znali sta bi se desilo da je test pozitivan ali pretpostavljam da bi ih sali na PCR test i pratili posle za slucaj da su pozitivni

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

izvukla sam par dijagama od Financial timesa - poredjenje broja inficiranih po glavi stanovnika u razlicitim zemaljama.

da pocnem od Nemacke i UK, kao dve vrlo slicne zemlje sto se tice populacije:
 

Spoiler


spacer.png

 

kod prvog talasa Nemci su ranije poceli s distanciranjem i zatvaranjem, sto je rezultiralo u brzem obuzdavanju epidemije. Dijagram navodi na zakljucak da su Britanci letos ranije poceli da se ponasaju "opusteno", sto je dovelo do ranijeg skoka broja inficiranih. Takodje, UK je duze cekala (pri vecim brojkama) da pocne s nekim merama, Nemacka je ranije pocela ponovno zatvaranje (uprkos protivljenju nekih koji su sugerisali da treba da cekamo da se intenzivne napune, pa da onda eventualno nesto pocnemo da radimo).

 

Ako sad ubacimo USA:

Spoiler

spacer.png

vidimo da su oni sada kod treceg talasa, da kod prethodnih talaswa nisu uopste spustili brojke do x-ose i da jos uvek nisu poceli ni sa kakvim merama suzbijanja ovog talasa.

 

sad da uporedimo Francusku:
 

Spoiler


spacer.png

 

U Francuskoj je virus letos ranije poceo da se siri, mada se vidi da je pre nekoih 2 meseca bilo nekih aktivnosti da se obuzda sirenje, ali je onda dosla jesen (ocigledno te mere nisu bile dovoljne). Virus je poceo da divlja, uvedene su vrlo resriktivne mere i za sada izgleda da one daju odlicne rezultate. Problem je sto se krece od vecih brojki pa ce mozda trebati nesto vise vremena. Videcemo da li ce restriktivnije mere u Francuskoj da daju iste rezultate kao i manje restriktivne mere u Nemackoj i UK.

 

Italija i Spanija:
 

Spoiler


spacer.png

 

Italija je, posle uzasnog proleca, uspela da dosta dugo odrzi stabilnu situaciju, ali se i njima sad virus otima kontroli (gledala sam reportazu o Napulju i okolini, gde je stanje uzasno, neki ga porede s Bergamom - nadam se da ipak nece doci do toga). Spanija je ranije popustila mere zbog turizma, pa je i virus ranije poceo da se siri, onda su neke mere preduzete, ali ne preostre, das su, kako vidim, ponovo poceli da obaraju krivu.


Austrija i Svajcarska:

Spoiler


 

spacer.png


 

Svajcarska je nesto ranije pocela s merama, pa se to vidi. Austrija tek sad pocinje.

 

A evo krive i za  Belgiju u Holandiju:

Spoiler

spacer.png

Mere u Belgiji pocinju da deluju.

  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

U Francuskoj je virus letos ranije poceo da se siri, mada se vidi da je pre nekoih 2 meseca bilo nekih aktivnosti da se obuzda sirenje, ali je onda dosla jesen (ocigledno te mere nisu bile dovoljne). Virus je poceo da divlja, uvedene su vrlo resriktivne mere i za sada izgleda da one daju odlicne rezultate. Problem je sto se krece od vecih brojki pa ce mozda trebati nesto vise vremena. Videcemo da li ce restriktivnije mere u Francuskoj da daju iste rezultate kao i manje restriktivne mere u Nemackoj i UK.

Kad sam pisao da maske distanca pranje  ruku ne radi, ubeđivali me ljudi da je to posledica nepoštovanja mera. Kad sam tvrdio da za outbreak nije dovoljno navoditi primer nepoštovanja mera, jer ljudi nisu promenili ponašanje, ubeđivali su me da je potrebno kontrolisati sprovodođenje mera i da su se ljudi ipak opustili.
Ono što je najpribližnije istini, pretpostavljam, došla je jesen, sezonalnost. 
Možda na leto maske i distanca imaju nekog efekta, nisam ubeđen, ali možda. Možemo da raspravljamo o tome. Na jesen - nemaju efekta sad je to očigledno.

Slažeš se?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Kad sam pisao da maske distanca pranje  ruku ne radi, ubeđivali me ljudi da je to posledica nepoštovanja mera. Kad sam tvrdio da za outbreak nije dovoljno navoditi primer nepoštovanja mera, jer ljudi nisu promenili ponašanje, ubeđivali su me da je potrebno kontrolisati sprovodođenje mera i da su se ljudi ipak opustili.
Ono što je najpribližnije istini, pretpostavljam, došla je jesen, sezonalnost. 
Možda na leto maske i distanca imaju nekog efekta, nisam ubeđen, ali možda. Možemo da raspravljamo o tome. Na jesen - nemaju efekta sad je to očigledno.

Slažeš se?

 

Izvini, moram, više da podelim fotku nego kao komentar:

 

 

 

 

nestorovic(1).jpeg

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoe Bg said:

3822/14015/17

 

Na respiratoru 163

Ako budemo pratili razmeru CRO i SLO brojki nateracemo lagano na 6 hiljada pozitivnih dnevno, a onda se mozda sete da zatvore makar splavove koje ne drze njihovi drugari... Ili vise takvih nema?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Kad sam pisao da maske distanca pranje  ruku ne radi, ubeđivali me ljudi da je to posledica nepoštovanja mera. Kad sam tvrdio da za outbreak nije dovoljno navoditi primer nepoštovanja mera, jer ljudi nisu promenili ponašanje, ubeđivali su me da je potrebno kontrolisati sprovodođenje mera i da su se ljudi ipak opustili.
Ono što je najpribližnije istini, pretpostavljam, došla je jesen, sezonalnost. 
Možda na leto maske i distanca imaju nekog efekta, nisam ubeđen, ali možda. Možemo da raspravljamo o tome. Na jesen - nemaju efekta sad je to očigledno.

Slažeš se?

ne.

Objasnjenje za razicite brojke letos je u razlicitim navikama i mentalitetu razlicitih nacija. Lepo vreme je bio razlog za drzanje virusa pod kontrolom (a ne maske), prosto jer je sve bilo napolju.

Francuzi su sigurno mnogo srdacniji narod od Nemaca, vise skloni grljenju, ljubljenju (s nepoznatim osobama), opustenoj atmosferi itd. sto je kod njih dovelo do jaceg sirenja virusa letos. Britanci su nesto izmedju. (Plus razna slavlja fudbalskih navijaca koja su, cini mi se, bila masovnija po Francuskoj i UK.) Itd.

U Nemackoj je do skoro nosenje maski bilo obavezno samo i iskljucivo u prodavnicama i u zatvorenim prostorima (vec u restoranima i kafanama se, naravno, nisu nosile maske, kao ni na ulici). Mislim da je slicno bilo i u Francuskoj sve vreme.

 

Mi tek od pre nekih 10 dana imamo obavezu da nosimo maske i napolju: u ulicama s prodavnicama i u centru grada (Francuska je mnogo ranije uvela tu obavezu jesenas). Tek od pre 2 sedmice su zabranjene privatne proslave (letos se desavalo da se prave svadbe, rodjendani, verski obredi s velikim brojem ljudi, npr. jedna turska svadba od 3 dana s oko 600 zvanica, ili neka sahrana nekog vodje klana s nekih 300 "zvanica" - koje su izazavale haos, plus zabranjene zurke po napustenim zgradama i po izolovanim "proplancima", kao i po mestima za okupljanje po gradovima). Sada je ponovo uvedena restrikcija kontakata na dva domacinstva i max. 10 ljudi (iz ta dva domacinstva).

 

Jesen je dovela otvaranje skola, a namera je da se skole ne zatvaraju sta god da se desi (osim totalnog "potopa"). A deca, uprkos tome sto ne oboljevaju, jesu prenosioci virusa (mozemo diskutovati o procentima, ali oni definitivno nisu 0%). Mislim da pre neko vece rekose da je trenutno kod nas u NRW oko 30000 djaka u karantinu, nekih 300 skola je zatvoreno zbog pojave virusa kod nekog... Problem je sto npr. nasa ministarka prosvete  u NRW (liberal) ne dozvoljava da se odeljenja prepolove (zabranila nekim gradovima, u kojima je ogroman broj inficiranih, da skole organizuju tako da naizmenicno pola razreda slusa nastavu uzivo, a druga polovina preko interneta). Itd.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

ne.

Objasnjenje za razicite brojke letos je u razlicitim navikama i mentalitetu razlicitih nacija. Lepo vreme je bio razlog za drzanje virusa pod kontrolom (a ne maske), prosto jer je sve bilo napolju.

 

Dobro, za različite nacije. A šta je dovelo do outbreka u okviru jedne nacije (Francuska kao primer, ali može bilo koja Nemačka?) ako nije sezonalnost. Ozbiljno mislim ne zezam se.
 

 

1 minute ago, implant said:

 

Ma jok bre, zezam se a i dobra je fotka. Što da ne dovodiš u sumnju nešto, pa ovde smo da razgovaramo :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:.

evo izvirio sam malo 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Koje je objasnjenje za Japan koji je napakovan ko sardine? Nemoguce da svi samo sede kuci, gledaju anime i igraju igrice. 

Imaju odlicnog glavnog glavnog epidemiologa koji im je smislio uspesnu strategiju: nose maske, disciplinovani su kao nacija, rade kontakt tracing unazad trazeci superspreader events kod onih koje otkriju kao zarazene, pa onda sve koje nadju da su bili na tom eventu odmah salju u karantin (i pre nego sto su dobili rezultate testa).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@wwww jesi uzimala u obzir broj testova uradjenih po glavi stanovnika? onaj prvi graf poredjenje UK i nemacke naprimer - UK ima duplo vise testova po glavi nego nemacka i duplo vise slucajeva.

Francuska u pocetku sa malim pikom koji se poklapa sa nemackom nije takoreci uopste testirala, posle je pocela da testira iz sve snage i broj slucajeva raste neverovatno

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Kad sam pisao da maske distanca pranje  ruku ne radi, ubeđivali me ljudi da je to posledica nepoštovanja mera. Kad sam tvrdio da za outbreak nije dovoljno navoditi primer nepoštovanja mera, jer ljudi nisu promenili ponašanje, ubeđivali su me da je potrebno kontrolisati sprovodođenje mera i da su se ljudi ipak opustili.
Ono što je najpribližnije istini, pretpostavljam, došla je jesen, sezonalnost. 
Možda na leto maske i distanca imaju nekog efekta, nisam ubeđen, ali možda. Možemo da raspravljamo o tome. Na jesen - nemaju efekta sad je to očigledno.

Slažeš se?

 

Meni ne pije ta prica. Na primer letos su ljudi sedeli u bastama, deca nisu isla u skolu.  Sad se sedi unutra, deca su u skoli u zatvorenom i odmah veci broj slucajeva? Previse se poklapa da bi bilo slucajno. Plus, preko leta, deca se druze, ali mahom na otvorenom i ne druzi se celo odeljenje, nego imas drustvanca po 5-6 dece, a sad ih po 20+ sedi u istom prostoru. Dobar ti je primer i ''outbreak'' u julu, pogotovo u Novom Pazaru. 

Evo sinoc sam pisao, svastika je nabavila koronu od cerke koja ide u osnovnu, a kapiram da na odmorima svi skidaju maske i prave se pametni i kul. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

 

Meni ne pije ta prica. Na primer letos su ljudi sedeli u bastama, deca nisu isla u skolu.  Sad se sedi unutra, deca su u skoli u zatvorenom i odmah veci broj slucajeva? Previse se poklapa da bi bilo slucajno. Plus, preko leta, deca se druze, ali mahom na otvorenom i ne druzi se celo odeljenje, nego imas drustvanca po 5-6 dece, a sad ih po 20+ sedi u istom prostoru. Dobar ti je primer i ''outbreak'' u julu, pogotovo u Novom Pazaru. 

Evo sinoc sam pisao, svastika je nabavila koronu od cerke koja ide u osnovnu, a kapiram da na odmorima svi skidaju maske i prave se pametni i kul. 

Sve to što pišeš je posledica promene godišnje sezone. Normalno, očekivano ponašanje. 
Raport na bold:
Mlađa kaže da je u školi baš tako, da je početkom škole i kako tako postojala neka disciplina ali vreme leči sve 🙂
Kaže da i dosta nastavnika ne nosi masku, a ima i primer da nastavnica engleskog nosi dve + rukavice.
 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sasha arsenal said:

Ok smo.Malo počinje kašalj ali nista strašno.Malo i neki blagi bol u kostima.Kao kad si malo prehlađen.

 

Hvala na pitanju 🙂

Ako smem da pitam, ukoliko sam dobro razumela, vas je zarazila osoba bez simptoma?

 

Brz oporavak!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...