Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sinoc na Viber grupi bivsi kolega, inace natprosecno inteligentan i pametan, pise "Drugari, jel znate nekoga ko ima ovaj lek za malariju, znam dvoje mladih ljudi koji su lose i kojima treba bas. Koliko god da kosta. Bas je hitno". 
Odgovaram mu da nikako nije pametno na svoju ruku da se uzima, pritom mu navodim slucajeve iz Francuske i da je tamo zvanicno zabranjeno uzimanje ovih lekova. On kaze da zna ali da su ljudi ocajni.
Posle jedno sat vremena je javio da su ih tek tad napokon primili u bolnicu, inace su ih pre toga otprilike majali kao onu baku od 92 godine

  • Like 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dropkick Murphys said:

To ne mogu da zabrane, sve i da hoće. Licno AV da izađe i kaže da je zabranjeno, ne bi se zaustavilo. I to je tako. Zna to i on i zato i neće pokušati. 

 

Već je počela zabrana dolaska u crkvu (zbog zabrane okupljanja) i to je neki maksimum koji mogu da urade. Svako ko bude hteo da se pričesti, doći će kod njega sveštenik lično kući.

Kako gde. Drugar se prekjuce pricestio u crkvi, a cisto sumnjam da je bio jedini.

Nece da osudi okupljanje i da zamoli svestenstvo, da se ne pricescuje iz iste kasike barem dok traje pandemija i opasnost, jer ne zeli da se zamera crkvi. A crkva moze da zeli, a ne zeli, jer joj se tako moze, da odlozi pricescivanje u crkvi, po kucama, dok sve ovo ne prodje.

Valjda postoji i nekakva moralna odgovornost, ako su liseni drugih odgovornosti.

 

Edited by Zizu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, zoe Bg said:

Vesic je rekao nikako, vec da ce to raditi vojska, policija i volonteri. Mislim da se ne zna.

 

Naravno da se ne zna. Uzmi za primer bilo koju zgradu u BG. Nek ima 20-ak stanova da bi ih opremio samo sa hranom potrebno je jedno pre podne i 2 volontera. Dok popisu kome sta treba

posto negde ima beba, negde su dijabeticari, negde srcani bolesnici... koliko to ljudi treba pa to ne bi mogle sve prodavnice da opskrbe pa ni 24h da rade. 

 

E sad ako odluce da svaki gradjanin dobije osim 100evra i po jedan lanc paket mleko, zemicka, pasteta, dve zdenke i informer, dnevno to je vec druga prica. 

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pa da  ti si  meni juce rekla da se oni nista ne brinu kada sam rekao da cu i tu biti sranja posto se kriva opasno dize. I onda su danas imali 175 nastradalih a juce 90. I imaju ako su podaci tacni jos 1000 kao teske slucajeve.
U startu se gubi po 1, 2, 4 zivota na dan pa onda kao ovo kod nas pocne 7, sledeci dan mozda malo stagnira pa ide dvocifreni broj nastradalih pa posle i trocifren.

 

 

Pa nije im bas tako - pogledaj koliko su Italijani imali umrlih, recimo, 20-og dana, a koliko Holandjani - 4000 vs. 106

A eno nek ti @Doorn kaze kakve su mere Holandjani imali pre desetak dana - vrlo labave. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja vec napomenuh da se u Srbiji mnogo vise umire nego, recimo u Hrvatskoj, na slican broj zarazenih (867 zarazenih, 6 umrlih).... ili Singapur - na 926 zarazenih, imaju 3 umrlih

 

U Srbiji na 900 zarazenih imamo 23 umrlih

Jedino, a ujedno i logično objašnjenje, je da u Srbiji, procentualno, ima mnogo više zaraženih nego što je zvaničan objavljeni podatak u odnosu na Hrvatsku, tj. da Hrvatska ima realnije zvanične podatke.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ocaj cini cuda. Koliko sam video FDA je dopustila upotrebu hlorokina i hidroksihlorokina, a Rusija je prepakovala neki antimalarik u te svrhe. Ali ako se nadjes pred tabletom sa kilometarskim uputstvom i koronom, sta ces da radis? Uzmes dve, tri? Pre jela, posle jela? Jednu dnevno, tri dnevno? Bez zvanicne dijagnoze? Pre bih pustio da virus tutnji kako god nego da se dokrajcim takvim lekom. Nevolja sa internetom je sto svi mozemo u svakom trenutku da cujemo svasta, pa zato mislimo da smo mnogo informisani. A internet nije nista drugo do zemunski buvljak gde naidjete na jednu cipelu, pola srafcigera, pokvareni radio. I tako se vi nakupujete djubreta tamo i mislite kako ste dobro prosli, a ovamo sve neupotrebljivo. Tako i sve te stvari koje 'saznajemo'. Bar kad su ljudi devedesetih bili ocajni, vracare im prodaju ofarbano kamenje da drze u kuci. Ovo sada uznapredovalo pa smo krenuli i teske lekove da koristimo kao biljne suplemente.

Link to comment
Share on other sites

Nije problem nikakav u tome da bude lockdown 24h ukoliko postoji jedan izlazak do prodavnice i apoteke, ali ako i to ne budu dozvolili posle nekoliko dana izbice haos. Citacemo svakodnevno o ljudima koji prete da ce da skoce sa prozora, o ljudima koji se sukobljavaju sa policijom... 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

To sto je danas umrlo 7 nema veze sa time sto je 115 novozarazenih, to su dve razlicite statisticke kategorije. Zaraza se ispoljava u roku od 7 do 14 dana, a smrt moze nastupiti izmedju 14 i 17 dana od dana zaraze.

 

Ovo sto su rekli danas, da idemo ka Italijanskom scenariju, je sramotna izjava, jer je broj zarazenih veci samo zato sto je broj testiranih veci a procentualno je isto. Da ne testiras nikog, bilo bi nula novozarazenih i opet 7 mrtvih. Oni su zarazeni pre 15 dana a ne sad.

 

Ja sam se zaista uzdao u ove lekare, ali izgleda su i oni dijabole.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Naravno da se ne zna. Uzmi za primer bilo koju zgradu u BG. Nek ima 20-ak stanova da bi ih opremio samo sa hranom potrebno je jedno pre podne i 2 volontera. Dok popisu kome sta treba

posto negde ima beba, negde su dijabeticari, negde srcani bolesnici... koliko to ljudi treba pa to ne bi mogle sve prodavnice da opskrbe pa ni 24h da rade. 

 

E sad ako odluce da svaki gradjanin dobije osim 100evra i po jedan lanc paket mleko, zemicka, pasteta, dve zdenke i informer, dnevno to je vec druga prica. 

Znam, nemaju bre ni za penzionere dovoljno volontera a gde su ostali. Moja drugarica i njena familija pomazu baki sa sprata, koja je sama a donose joj velike nabavke sin i zet, pazi kad nju jednu toliko ljudi obilazi gde su viseclane porodice. 

 

Spomenula sam Vesica jer je to dokaz da oni ne znaju sta ce i kako ce. :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mnogo je zajebano kad u ovakvoj situaciji gradjani imaju nula poverenja u drzavu. 

 

A ja sve vise poverenja gubim i u struku. 

 

Do kraja ove nedelje bi trebalo da se vide neki efekti mera koje su postavljene, mi jos uvek vidimo efekat situacije od pre dve nedelje otprilike.

 

U isto vreme krenulo se i sa malo vecim zahvatom pri testiranju, cujemo i da postoji neko usko grlo zbog cega se testovi cekaju duze nego sto bi trebalo, stl znaci da ove dnevne brojke ne odrazavaju potpuno verno stanje na terenu. 

 

Jel ne mogu da izadju javno i objasne situaciju? Da nam pomognu da razumemo sta se desava. Ne moraju da ulaze u sitne detalje, ali makar da daju neki kontekst ovim brojkama. Msm oni bi sve to naravno trebalo da znaju, ali ovako kad ih gledamo sta izjavljuju i kako se najavljuju mere izgleda kao da na slepo udaraju. 

 

Kad jos vidimo neorganizovanost u zbrinjavanju ljudi, bas mi se uvlaci nervoza. 

 

 

Edited by nemanjaol
  • Like 17
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Ridji said:

Nije problem nikakav u tome da bude lockdown 24h ukoliko postoji jedan izlazak do prodavnice i apoteke, ali ako i to ne budu dozvolili posle nekoliko dana izbice haos. Citacemo svakodnevno o ljudima koji prete da ce da skoce sa prozora, o ljudima koji se sukobljavaju sa policijom... 

Bas zbog tog psihofizickog stanja sam i rekla danas da 24h na dve nedelje nije ne znam koliko strasno, ukoliko se dozvoli odlazak do prodavnice.

 

Postoje visokorizicne trudnoce, gde zena celu trudnocu mora da provede u Visegradskoj, bez odlazaka kuci. Trudnoce gde je zabranjen svaki vid kretanja.

 

I ubedjena sam da je sada trudnicama najteze, a njih niko nigde ni ne pominje.

 

Zato zelim da ljude pozovem na pribranost i psihicku stabilnost, jer svi imamo na neki nacin isti cilj, da se ovo zavrsi sto brze i sto bezbolnije Boze zdravlja.

 

Cuvajte se ljudi!

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@nemanjaol

Ja imam bukvalno 0% poverenja i u drzavu i u lekare. U drzavu zato sto je nesposobna za bilo sta, u lekare delimicno zbog toga sto znam kako se dobija posao a delimicno zato sto su im uslovi rada uzasni.

 

Nadam se da vas nema puno pesimisticnih kao sto sam ja ali ja iskreno mislim da samo od nas samih i naseg imuniteta zavisi kako cemo ovo proci. Od ovog zdravstvenog sistema nista. Mislim da su strucni kao baba koja rak leci cajem od kamilice.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

Tu nigde ne pise da je Tramp ukinuo lockdown u NYC, Cuomo odlucuje u NYC o lockdownu ili ne.

To sto pise u Trampovim twitovima da je razmatrao moguci karantina u Tri-state, to su dve razlicite stvari i on je od karantina odustao po preporuci strucnjaka.

Znaci da je razmisljao da za te tri drzave koje su zarista uvede karantin u odnosu na ostatak zemlje, tj da zabrani ulazak i izlazak iz te oblasti, ali je na kraju samo dat travel advisory da se ne putuje u te oblasti. Tako ga strucnjaci savetovali.

 

Tramp je produzio lockdown, na nacionalnom nivou, o kome on odlucuje, do 30og aprila.

Znaci ocigledno nisi razumela o cemu se radi

 

7 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ne, ja ne pricam za one koji su se razboleli, vec za one koji dodju iz kriticnih podrucija. Niko nije zarazen na prvi pogled, ali ne znas da li jesi ili nisi ( ne znaju ), pa zato karantin 28 dana. Ili moze 14 ali onda da prate svakog ko je dosao, pa ako razvije simptome u tih 14 dana onda da produze na jos 14 ili 28 dana.

Ja objasnila zasto to nema smisla, zato sto je broj asimptomaticnih minimalan, zato i ostatak sveta koristi 14 dana, a ne 28.

Ali dobro, ako vama odgovara objasnjenje, ok, ja ionako nisam tamo.

 

12 minutes ago, handys said:

Ocaj cini cuda. Koliko sam video FDA je dopustila upotrebu hlorokina i hidroksihlorokina, a Rusija je prepakovala neki antimalarik u te svrhe. Ali ako se nadjes pred tabletom sa kilometarskim uputstvom i koronom, sta ces da radis? Uzmes dve, tri? Pre jela, posle jela? Jednu dnevno, tri dnevno? Bez zvanicne dijagnoze? 

FDA je dopustila upotrebu pod kontrolom lekara u sklopu tretmana (ne pije se taj lek sam, nego neka kombinacija sa antibioticima da pacijenti ne bi umirali).

Znaci ne se zajebavati sa time.

Link to comment
Share on other sites

Mozda je taj 24h lockdown onaj kakav je u Fra ( a mislim da je u Italiji isti) - svako moze da izadje ali mora sam sebi da popuni jedan formular gde napise gde je posao (na formularu postoji vise opcija pa samo stavis krstic u onaj koji te opisuje ) tipa - ides u neophodne nabavke, ides da se bavis sportom (jogging naprimer), ides da obavis vazan admisitrativan posao ili lekarski ... - to smo vec pisali da ne ponavljam, i stavis datum i sat kad si izasao, mozes da se kreces u okviru 1km distance i vremenski sat vremena (ne mozes da napises da si posao u samisku a nadju te na drugom kraju grada). Ako nemas papir ili ne ispunjavas to sto si napisao kazna je sada 200 eura (pocelo je sa 38 mislim pa otislo na 135 i mislim da je sada na 200). Posebni formulari su za one koji rade i idu na posao. Takav lockdown je objektivno OK mislim da ljudi ne izlaze mnogo, Pariz je naprimer pust i prazan, ode se u samisku jednom dva puta nedeljno mislim u proseku , joggera ima na ulici (ne smeju dva i vise zajedno da joggiraju ili se setaju);

 

Bilo koji drugi prinudni lockdown kao sto je lockdown 65+ godina sada u srbiji je potpuno protiv ustavan u svim drzavama cak i u vandrednom stanju - to ovde kazu

 

Edited by ciao
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Naravno da se ne zna. Uzmi za primer bilo koju zgradu u BG. Nek ima 20-ak stanova da bi ih opremio samo sa hranom potrebno je jedno pre podne i 2 volontera. Dok popisu kome sta treba

posto negde ima beba, negde su dijabeticari, negde srcani bolesnici... koliko to ljudi treba pa to ne bi mogle sve prodavnice da opskrbe pa ni 24h da rade. 

 

E sad ako odluce da svaki gradjanin dobije osim 100evra i po jedan lanc paket mleko, zemicka, pasteta, dve zdenke i informer, dnevno to je vec druga prica. 

A to je primer male zgrade. Kako ce da organizuju snabdevanje zgrade sa 92 stana i 350 stanara poput moje. 

 

Informer umesto toalet papira?

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Hoće neko klempavom Kon(j)u da objasni da kada nosi masku, pa uđe na konferenciju za stampu, i skine je sa rukavicama kojima je pipkao sve i svašta dotakne lice i omogućava virusu transakciju na lice??? 

On je neki kurčevi stručnjak?? 

I što su ova dva fikusa ušla sa Goranom? 

Kakva debilana. 

 

Ljudi se stvarno ne pridržavaju. 

Juče u radnji baja kupio 10 krmača, 2 tekile i još par nekih energ pića... Kaže jbg, treba za žurku. 

Danas par, momak i devojka, ista priča, pretpostavljam da je takođe neka kućna žurka ili mogu da popiju kao smuđ oboje... 

Ne može da se nađe kontakt, msm iluzorno je, kako to zamišljaju, npr bili su na kafi pre 10 dana i zarazio konobara, konobar još 2, to dvoje još 3 i sve u krug. 

Ne znam koje je rešenje. 

Možda je taj 24/7 rešenje ako su sposobni da nam dostave sve što nam treba a znamo da nisu, tako da sam protiv toga ali stvarno mislim da su konci pomršeni previše. 

Trebalo je zatvoriti granice odma' kada se CoviD19 pojavio u većem broju prvi put van Kine i kraj priče... Ovo sada niko ne može da po'vata. 

 

Edited by JohnnyDragon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...