Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, Dropkick Murphys said:

 Crkva i vernici smatraju da se ne mogu zaraziti pricescem.

 

Quote

Tada odvede ga đavo u sveti grad i postavi ga navrh crkve; Pa mu reče: ako si sin Božij, skoči dole, jer u pismu stoji da će anđelima svoji zapovijediti za tebe, i uzeće te na ruke, da gdje ne zapneš za kamen nogom svojom. A Isus reče njemu: ali i to stoji napisano: nemoj kušati Gospoda Boga svojega.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, handys said:

 

Da li bi krstio jednomesecnu bebu u zimsko vreme da vlada epidemija boginja? Ili bi sacekao da prodje peoblematican period po cenu da je sto je moguce bolje sacuvas? Krstenje je sveta tajna isto kao i Pricesce, pa opet ne bi bio nikakav poraz sacekati. Isto i sa odlaganjem crkvenog vencanja, na primer. Vernici imaju mnogo nacina da budu bliski Hristu. Najvisa vrednost je ljubav, a ako volite sebe i svoje bliznje, ucinicete sve da ne rizikujete da se razbole. Ako radi toga odustajete od pricesca na neko vreme, to nije poraz vec afirmacija hriscanskog ucenja.

 

Jedna saradnica, samohrana majka, postila posti i nije se pričestila u fazonu fak dis šit, a pop joj rekao u fazonu post bez pričesta je kao kuvanje ručka, a nema ko da ga jede, složismo se da se ručak može podgrejati sutra.

 

 

I kad smo on/off topic @uini nije lupio apsolutno ništa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dolce gusto said:

Da li je realno da se nadam da ce jednog dana, svi ovi "ljudi" odgovarati i otici u zatvor zbog sirenja panike, ako ne zbog neceg drugog? Ova kampanja je u najmanju ruku bezobrazna i veoma utice na psihicko stanje mnogo ljudi. 

 

 

Nije realno. Nemoj da se nadas, samo ces se razocarati. Cuvaj nadu za druge stvari. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Nije realno. Nemoj da se nadas, samo ces se razocarati. Cuvaj nadu za druge stvari. 

Ne znam sta da ti kazem, ne nadam se, samo sto vreme vise prolazi sve vise mi se skuplja bes, nesto slicno kao za vreme bombardovanja. Nadam se da ce epilog posle ovog sranja biti isti kao i tada. 

Link to comment
Share on other sites

Malopre mi ćale šalje poruku da će sutra u 6 objaviti zabranu kretanja od 24h. Svaki drugi dan će moći jedan član porodice da izađe u nabavku. Na pitanje odakle mu informacija kaže da mu je poslala snaja (žena mog brata od strica, koja je inače advokat u EPS-u). Da li je još neko čuo za to? Na primer@Crni Bombarder ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dropkick Murphys said:

ja sam rekao - zabrana pricescivanja moze biti samo pokusana, ali ce se obavljati one way or another. sa zabranom av-a ili bez nje. 

Odlično, samo napred, ali ako se zarazite, kao onih 14 iz iste familije u Crnoj Gori što su bili na sahrani žene koja je umrla od virusa, pa se tamo celivali i grlili, nemojte da idete u bolnice za obican svet. idite u svoje bolnice, koej su samo za odabrane, tj za vas "novosrbohrišćane". Aaaaa, nemate takve bolnice? Zašto? Kako ih katolici imaju? Eno ga papa se sam moli na trgu. Vi šta radite? Inat terate, kao ovde u citatu. Kome? Je li, a jeste li onomad ostavili sa strane neku od onih pateticnih papirnih metica štoste ih tada turali na dupeta? Zašto niste? Sad bi mogli da ih stavljate na usta umesto maski. Zakačite ih za uši gumicama za tegle, pa jedan drugome u centar metice zabijate onu zajedničku kašiku. Valja se.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Knipex said:

Malopre mi ćale šalje poruku da će sutra u 6 objaviti zabranu kretanja od 24h. Svaki drugi dan će moći jedan član porodice da izađe u nabavku. Na pitanje odakle mu informacija kaže da mu je poslala snaja (žena mog brata od strica, koja je inače advokat u EPS-u). Da li je još neko čuo za to? Na primer@Crni Bombarder ?

 

Cuo sam i ja, iz 2 dvojena i nepovezana izvora

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dolce gusto said:

Da li je realno da se nadam da ce jednog dana, svi ovi "ljudi" odgovarati i otici u zatvor zbog sirenja panike, ako ne zbog neceg drugog? Ova kampanja je u najmanju ruku bezobrazna i veoma utice na psihicko stanje mnogo ljudi. 

 

Nece niko odgovarati kao sto se ni ovde neće naći više od jednog ucesnika koji će iskreno da prizna da je preterivao sa u ovo nezgodno vreme. I.meni stize uznemirujići sms . Kad znam da je umkriznom štabu i đukela koja nam je objasnjavala da treba ići u šopin u italiju onda ovu poruku mogu samo da obrišem.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Azazelkg said:

Možemo i mi napolje (još uvek) između 5 i 17h, samo što mi se čini da se to previše zloupotrebljavalo i nije shvatano ozbiljno da je bitno održati to socijalno distanciranje... Kao što je već dosta njih napisalo, u manjim mestima toga nema... Mahom je to slučaj u bg-u... Danas je u kg policija je u centru grada megafonom ljude upozoravala da, u redu u kome su čekali da natoče neko dezinfekciono sredstvo, drže propisanu distancu....

Pa postoji razlika u primeni mere ogranicavanja kretanja:

u nemackoj varijanti cilj je preseci prenosenje virusa sprecavanjem kontakata medju ljudima, pri cemu mozemo da se krecemo 24h uz odredjena ogranicenja.

u Srbiji 12h mozes slobodno da prenosis virus svima redom, pa onda 12h ne mozes (od cega 7-8h otpada na spavanje kad i onako ne bi prenosio virus)

Znaci da mere nisu ekvivalentne niti jednako delotvorne, ma kako se obe zvale ogranicavanje kretanja stanovnistva.

 

U Srbiji manja mesta imaju makar tu prednost da ce kasnije doci virus. Ako se ljudi krenu ponasati razumno i odgovorno (znaci: razmak 2m i pranje ruku kad se dodje kuci (a u medjuvremenu nema pipkanja lica), plus izbegavanje ikakvih okupljanja (slave, svadbe, verski obredi svih vrsta)) mogu bolje da iskontrolisu situaciju od Beograda, Nisa i jos nekih vecih gradova koji su u principu velika dzungla i gde sirenje virusa zavisi od velikog broja ljudi.

 

Elem, u Nemackoj su uspeli da direktno povezu nekih 2200 zarazenih s barmenom u Ischglu (na to dodati ljude iz drugih zemalja). Tip je bas bio efikasan! :18:  A ovo je bio samo prvi red prenosa. Koliko su ovih 2200 usput takodje zarazili, moze se samo pretpostviti (sve u busevima i vozovima kojima su se vracali kuci, svoje prijatelje, kolege, prodavce u prodavnicama, clanove fitnes klubova itd.)

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Knipex said:

Malopre mi ćale šalje poruku da će sutra u 6 objaviti zabranu kretanja od 24h. Svaki drugi dan će moći jedan član porodice da izađe u nabavku. Na pitanje odakle mu informacija kaže da mu je poslala snaja (žena mog brata od strica, koja je inače advokat u EPS-u). Da li je još neko čuo za to? Na primer@Crni Bombarder ?

Ja sam dobio informaciju(stvarno ne znam koliko je tačna) da će uvesti od sutra veče ili od petka.

I da će biti regulisano slanjem sms poruke,mislim na odlazak u prodavnicu ili apoteku.

Videćemo...

Edited by sasha arsenal
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Knipex said:

Malopre mi ćale šalje poruku da će sutra u 6 objaviti zabranu kretanja od 24h. Svaki drugi dan će moći jedan član porodice da izađe u nabavku. Na pitanje odakle mu informacija kaže da mu je poslala snaja (žena mog brata od strica, koja je inače advokat u EPS-u). Da li je još neko čuo za to? Na primer@Crni Bombarder ?

 

Cuo ja danas mi javili. Nisu mi rekli kakve mere iki sta to tacno podrazumeva. Nisam se nesto preterano ni udubljivao u tematiku... previse je informacija ovih dana koje su rekla kazala. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, uini said:

...teza kako smo oduvek radili ovo i ono...

 

Ma to je samo večiti argument raznoraznih fašista koji bi malo da ugnjetavaju, samo sad ne mogu više da ugnjetavaju druge, zato što ih je više, pa se onda međusobno ugnjetavaju i gledaju se ispod oka, ko će prvi odbiti da radi "kako je uvek bilo" pa da mu se krvi napiju. U jeeeee, mogu misliti, koj se (u vereme epidemije) ne pričesti sa istu kašiku ima da mu otpadne patka.

 

Ma slobodno bre, samo paljba u šume, šta se vucaraju pored onih koji ne žele da ih zarazi neko od tih "ovako je uvek bilo". Svejedno da li je to neki lizač kašike, ili od ovih što idu u špacirung i roštiljaju zato što je "tako uvek bilo" i ostali bezumnhici. Jer sve je to ista bagra, i sve to treba po guzici, kao ono u Indiji, pa da se puše. Sad će pa neko sa takvima da se ubeđuje, za vreme epidemije. Udi bre to po guzici i završi posao.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sve moze posteno, iskreno, ljudski...umesto sto nam se pricaju bajke i svaljuje sve na narod...izadjes, kazes...ljudi, zdravstveni sistem nam je u takvom stanju da ne mozemo da idrzimo ni 500 ljudi kojima je potrebna 24/7 nega, nemamo opremu, nemamo testove, nemamo respiratore i ovo je jedini nacin...i kako neko da im veruje...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ZiS said:

Ovo sve moze posteno, iskreno, ljudski...umesto sto nam se pricaju bajke i svaljuje sve na narod...izadjes, kazes...ljudi, zdravstveni sistem nam je u takvom stanju da ne mozemo da idrzimo ni 500 ljudi kojima je potrebna 24/7 nega, nemamo opremu, nemamo testove, nemamo respiratore i ovo je jedini nacin...i kako neko da im veruje...

Pa tesko da ce to da kaze kada nas godinama ubedjuje da je maltene od Srbije napravio Svajcarsku....

Mislim znamo mi kakvo je stanje u zdravstvu i uopste,ali nismo mu mi ciljna grupa,nego se boji da se onima koji se kunu u njega ne otopi snesko...

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...