Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 hours ago, Baby said:

 

Za sta mislis? Ono sto sam ja postavila? Pa nije, pogledaj snimak, vidis zgrade ize, vidis saobracajne znakove...

 

 

Mislim da nisu svi odustali, ali je moguce da odustanu. Svako pitanje koje postave prvo dobiju po nosu i onda opet se prica o njegovoj velicini. Besmisleno je. Danas je doveo My Pillow vlasnika, njegovog prijatelja, koji je drzao propoved kao pop.

 

Ne znam u Njujorku je ukinuo. 

Jok. Nevezano za tvoj post. A i tvoj post je malo onako... hm panicarski. Nisam ni ja fizicki u NYC al ljudi koje licno znam vele da ima jaako puno fake news je l' te..
ispred nekoliko bolnica je ovako, u desetinama drugih nema guzvi, redova, haosa i panike. Napolju nema skoro nikoga. Prenosim sta mi kazu tako da, ne bih ni ja ovo moje uzimao za 100% tacno

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako. Danas je RKI rekao da se jos uvek ne vide rezultati preduzetih mera u Nemackoj na krivoj zarazenih.

Da podsetim:

 

12.3. uvece je bila vrlo ozbiljna KZS Angele Merkel i 2 ministra posle sastanke Vlade i pokrajina.

 

13.3. je odluceno da se prekine Bundesliga (prethodnu sredu su se neke utakmice igrale pred praznim stadionima, ali s fanovima ispred stadiona). Jedna za drugom pokrajine odlucuju da se od 16.3. do 20.4 zatvaraju vrtici i skole. Apeluje se da se ne odrzavaju manifestacije sa velikim brojem ljudi (prethodno se apelovalo da se ne odrzavaju one s vise od 1000/500 itd. ljudi)

 

16.3. zatvorene skole i vrtici, krecu preporuke za zatvaranje svega sto nije neophodno (ali se jos uvek ne zatvara sve)

 

kako sedmica odmice sve su vece molbe da se ne prave okupljanja, corona zurke, rostljade i slicno - dobar deo naroda se ne osvrce na ovo. deca se izvode u parkice i na igralista (iako je obasnjeno zbog cega su se zatvorile skole i vrtici). negde sredinom te sedmice (16.-20.3.) gradovi poostravaju mere, zatvaraju se i decja igralista, mada se u velikim gradovima ostavljaju (jer deca ne mogu sve vreme da se drze u stanu) uz apel da se ponasa odgovorno, drzi rastojanje i ne prave okupljanja. preporucuju se zatvaranja ugostiteljskih objekata, kafica itd.

neki postuju apel, ali se neki prave blesavi.

 

18.3. Angela Merkel se po prvi put u svom mandatu obraca naciji preko tv. Vrlo, vrlo ozbiljan govor o ozbiljnosti situacije itd.

19.3. i dalje se ljudi setkaju gradom, lepo vreme, kazu. Ne brine ih sto je Angela preporucila ostanak kod kuce. Mladji kazu: to ne pogadja nas. Parkovi i ostale zelene povrsine prilicno pune ljudi (uglavnom mladih) koji se druze.

 

do petka 20.3. pokrajine pojedinacno pokusavaju da uvedu zabranu okupljanja na javnim mestima u vecim grupama, ali broj ljudi u grupi varira: od tipa max. 2 u Baden-Württenberg-u do 5 u Rheinland-Pfalz-u i cini mi se 6 u Niedersachsen-u. Freiburg (na granici s Elzasom i Svajcarskom) uvodi zabranu izlaska iz kuce osim do prodavnice, apoteke, lekara, na posao. Vecina restorana i kafica se zatvara, jos uvek rade neki frizerski saloni, kozmeticarski saloni, studiji za masaze itd.

ali deo naroda se ponovo ponasa bezbrizno

 

u petak 20.3. jos jedno, poslednje obavestenje politicara: sastajemo se u nedelju da odlucimo da li da se uvodi zabrana izlaska iz kuca ili cete da se samodisciplinujete i pridrzavate preporuka. sve zavisi od ponasanja u subotu.

u subotu 21.3. vecina gradova je poprilicno prazna, gotovo da nema grupisanja, postuju se preporuke.

nedelja 22. 3. - donosi se jedinstvena odluka na nivou cele zemlje da se na javnim mestima moze okupljat u grupe od max. 2 ljudi, osim ako su u pitanju clanovi iste porodice ili oni koji zive u istom domacinstvu.

23.3. mere stupaju na snagu.

 

kaze se da se tek za 2 sedmice od uvodjenja distanciranja mogu uociti rezultati mere socijalnog distanciranja (zbog inkubacionog perioda). Plus treba uracunati nekoliko dana od testiranja do dobijanja rezultata testa. Sto znaci, ja ne ocekujem neki veci efekat pre kraja sledece sedmice. Moguce je da se primeti nesto zbog nekog broja ljudi koji su i pre 23.3. poceli da koriguju svoje ponasanje. Valjda jos jedna sedmica je potrebana da se vidi neki efekt na broj umrlih. Znaci tek one naredne sedmice. Mada danas je naglaseno da je virus usao u neke staracke domove, a oni umiru ko muve, sto znaci narednih dana se ocekuje veci porast broja preminulih.

 

1 hour ago, Crni Bombarder said:

@wwwwmozes li da napises kako se u Nemackoj ophode prema onima koji ne postuju mere? Spominjala si novcane kazne u nekom rasponu..kako ih odredjuju tacno? Uopste,dopisi ako ima vremena nesto vise o ovome

 

ovde imaju mere koje su uvedene u NRW: https://www.land.nrw/corona

Kazne:

- grupisanje u grupu od vise od 2 osobe: 200EUR po osobi

- javna okupljanja od vise od 10 osoba - novcana kazna ili kazna zatvora - prema "tezini" prekrsaja

- grilovanje/piknikovanje - 250 EUR po osobi

- nedozvoljena poseta starackim domovima, bolnicama - 200 EUR po osobi

- rad barova, klubova, diskoteka - 5000EUR

- rad restorana, kafea, kafana - 4000EUR

- rad sportskih hala - 5000 EUR

- rad fitnes klubova, studija za suncanje (kako god se to na srpskom kaze) - 5000EUR

- rad frizernica, koznetickih studija - 2000EUR

- nepridrzavanje preporuka o higijeni - 1000EUR

 

bilo je nekih reportaza gde su kaznili nekog vlasnika bara koji je s 2 svoja prijatelja, doduse iza zatvorenih vrata, malo caskao uz pice, pa nekog vlasnika fitnes kluba koji je takodje s par prijatelja iza zatvorenih vrata malo vezbao. mislim da su i neke privatne zurke rasturali, ali mislim da nisu kaznjavali (jer to nisu javne povrsine).

 

na istoj stranici je definisano i sta tacno je zabranjeno: okupljanje vise od 2 osobe, ali i koji su izuzeci:

- rodbina, bracni drugovi, partneri - clanovi istog domacinstva

- pratnja maloletnika i osoba kojima je potrebna podrska

- neodlozno nepophodna okupljanja zbog posla i jos par razloga

- gradski prevoz

- sahrane

 

Dozvoljeno je da budu otvorene:

- prodavnice hrane i pica

- apoteke, benzinske pumpe, banke, poste

- saloni za ciscenje

- novinarnice

- supermarketi za potrepstine za zivotinje, veleprodaja

 

Zabranjen je rad:

restorana, menzi, kantina, imbisa (ono kao prodaja hrane na kiosku), frizerskih, tatoo, kozmetickih salona, studija za masazu

Dozvoljeno:

isporuka hrane i pica

 

 

Edited by wwww
  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je manje do zdravstvenog stanja u Srbiji nego više do toga što ima sigurno jedno milion puta više zaraženih. Mislim oni drže u karantinu 100 ljudi po nedelju dana gde tek tad dođu rezultati i kaže 10 zaraženo. Pa ono, sad je tu 40 zaraženo 😄

Dok zaista ne krenu masovno da testiraju ispašće da svi umiru kad dobiju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo u Nemačkoj se razlikuje u čemu u odnosu na naše ili bilo čije mere...? Jedino, zbog tananih demokratskih osećanja tamošnjeg stanovništva, u nazivu... Nije karantin, policijski čas, zabrana okuplja i kretanja, već ono pobrojano...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nemanjaol said:

Mnogo je zajebano kad u ovakvoj situaciji gradjani imaju nula poverenja u drzavu. 

 

A ja sve vise poverenja gubim i u struku. 

 

Do kraja ove nedelje bi trebalo da se vide neki efekti mera koje su postavljene, mi jos uvek vidimo efekat situacije od pre dve nedelje otprilike.

 

U isto vreme krenulo se i sa malo vecim zahvatom pri testiranju, cujemo i da postoji neko usko grlo zbog cega se testovi cekaju duze nego sto bi trebalo, stl znaci da ove dnevne brojke ne odrazavaju potpuno verno stanje na terenu. 

 

Jel ne mogu da izadju javno i objasne situaciju? Da nam pomognu da razumemo sta se desava. Ne moraju da ulaze u sitne detalje, ali makar da daju neki kontekst ovim brojkama. Msm oni bi sve to naravno trebalo da znaju, ali ovako kad ih gledamo sta izjavljuju i kako se najavljuju mere izgleda kao da na slepo udaraju. 

 

Kad jos vidimo neorganizovanost u zbrinjavanju ljudi, bas mi se uvlaci nervoza. 

 

 

 

Kako mislis zajebano? Mislim da valja ne valja, samo apsolutno je normalno da nemam(o) poverenja u vlast, medije i sl.. 
S' obzirom na njihovo ponashanje. 

I treba da im ne verujemo kad smo vec u mogucnosti da u ovom digitalnom dobu dokumentujemo ko je sta rekao/uradio pre mesec dana, 2 nedelje i sl

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Azazelkg said:

Ovo u Nemačkoj se razlikuje u čemu u odnosu na naše ili bilo čije mere...? Jedino, zbog tananih demokratskih osećanja tamošnjeg stanovništva, u nazivu..

Mozes li ostaviti link sa taksativno navedenim prekrsajima i iznosima kazni kod nas?
Ja nesto ne videh...

Za drugi deo tvoje recenice..ne znam sta bih ti rekao zaista. Bolje i "tanana demokratksa osecanja" nego veciti slugerajski mentalitet i servilni karakter.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Ovo u Nemačkoj se razlikuje u čemu u odnosu na naše ili bilo čije mere...? Jedino, zbog tananih demokratskih osećanja tamošnjeg stanovništva, u nazivu... Nije karantin, policijski čas, zabrana okuplja i kretanja, već ono pobrojano...

Pa postoji razlika. Mi mozemo da izadjemo napolje ako se drzimo odstojanja 1,5-2m od drugih. Nema dogovaranja s prijateljima da se nadjemo u setnji, ali mozemo sami da prosetamo ili s clanovima domacinstva. Mozemo da idemo na trcanje, voznju bicikla (sve dok se drzimo odstojanja i ne mesamo). Bitno je da ne razmenjujes telesne tekucine s drugima van svog domacinstva (nema svalerisanja 😄 )

 

Kad vec to pominjem, kazu da su u Juznoj Koreji (gde postoji aplikacija koja prati kretanje ljudi) objavili za nekog direktora kako se, tipa, u poslednje 2 sedmice previse puta na duzi period nalazio na istom mestu kao i sekretarica mu, a da to nije bila kancelarija :lol_2:

 

  • Like 2
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Mozes li ostaviti link sa taksativno navedenim prekrsajima i iznosima kazni kod nas?
Ja nesto ne videh...

Za drugi deo tvoje recenice..ne znam sta bih ti rekao zaista. Bolje i "tanana demokratksa osecanja" nego veciti slugerajski mentalitet i servilni karakter.

Nisam ni mislio na iznose kazni, već na način koji je jedini moguć u ovom slučaju, a to su ta stroga ograničenja i njihovo poštovanje... A kod nas bi se jedino narod doveo u red strogim kaznama, dakle udarom po džepu. Tu se slažem u potpunosti s tobom...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Squabbit said:

Jok. Nevezano za tvoj post. A i tvoj post je malo onako... hm panicarski. Nisam ni ja fizicki u NYC al ljudi koje licno znam vele da ima jaako puno fake news je l' te..
ispred nekoliko bolnica je ovako, u desetinama drugih nema guzvi, redova, haosa i panike. Napolju nema skoro nikoga. Prenosim sta mi kazu tako da, ne bih ni ja ovo moje uzimao za 100% tacno

 

Pa naravno da panicim kada vidim kako ljudi okolo nonsalantno prihvataju stanje i kako vlast unosi oprecne informacije iz sata u sat. Naravno da sve bolnice jos nisu pune, kada budu pune, bice kasno za mnogo vise ljudi nego sto je to sada. Valjda je upravo cilj to spreciti. 

Ja takodje prenosim sto procitam, vidim na TV i sa balkone, retko do samoposluge. Mislim, licni uvidi su nam malo ograniceni, ne bih isla da proveravam po bolnicama kakvo je stanje, posebno ne zdrava. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

Pa postoji razlika. Mi mozemo da izadjemo napolje ako se drzimo odstojanja 1,5-2m od drugih. Nema dogovaranja s prijateljima da se nadjemo u setnji, ali mozemo sami da prosetamo ili s clanovima domacinstva. Mozemo da idemo na trcanje, voznju bicikla (sve dok se drzimo odstojanja i ne mesamo). Bitno je da ne razmenjujes telesne tekucine s drugima van svog domacinstva (nema svalerisanja 😄 )

 

Kad vec to pominjem, kazu da su u Juznoj Koreji (gde postoji aplikacija koja prati kretanje ljudi) objavili za nekog direktora kako se, tipa, u poslednje 2 sedmice previse puta na duzi period nalazio na istom mestu kao i sekretarica mu, a da to nije bila kancelarija :lol_2:

 

Možemo i mi napolje (još uvek) između 5 i 17h, samo što mi se čini da se to previše zloupotrebljavalo i nije shvatano ozbiljno da je bitno održati to socijalno distanciranje... Kao što je već dosta njih napisalo, u manjim mestima toga nema... Mahom je to slučaj u bg-u... Danas je u kg policija je u centru grada megafonom ljude upozoravala da, u redu u kome su čekali da natoče neko dezinfekciono sredstvo, drže propisanu distancu....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Azazelkg said:

 A kod nas bi se jedino narod doveo u red strogim kaznama, dakle udarom po džepu. Tu se slažem u potpunosti s tobom...

 

Međutim....rekoše, na samom početku, žarišta Beograd, Niš.....u Nišu zatvoreno sve...kladionice, berbernice, pijace, u Beogradu se razmišlja da se ograniči vreme rada istih ? Kakva je to procena ? Sajam ludaka odlučuje o našim životima, a ni "mi" nismo bolji. Problem nastaje kad bišončići ne mogu da kake do 17 č ...nego moraju u tišini, posle 20č. Volim životinje, ne razumite me pogrešno, ali bavimo se perifernim stvarima....i ovom našem Maršalu, pok..am mu se u tih 100 €, bolje da je kupio testove na Covid19, evo dajem mu ih, a ne da fortaju ljude s telefona na telefon i odvraćaju od lekara....šta znam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Pa naravno da panicim kada vidim kako ljudi okolo nonsalantno prihvataju stanje i kako vlast unosi oprecne informacije iz sata u sat. Naravno da sve bolnice jos nisu pune, kada budu pune, bice kasno za mnogo vise ljudi nego sto je to sada. Valjda je upravo cilj to spreciti. 

Ja takodje prenosim sto procitam, vidim na TV i sa balkone, retko do samoposluge. Mislim, licni uvidi su nam malo ograniceni, ne bih isla da proveravam po bolnicama kakvo je stanje, posebno ne zdrava. 

 

O tome ti pricam, vidimo na tv, netu i sl. 5 min "truda" da se nadje ono sto sam pisao juce kako je mainstream stanica postavila snimak bolnice iz ITA, a izvestavali da je NYC. Mislim, potkradu se greske, samo sad ne bi bas smele ovakve. 
Ide narativ kako je sve u haosu, prekjuce otvorim b92 app i 1va vest u NYC havarija , nema mesta apokalip  bla bla...

Treba biti obazriv, samo ne treba dolivati ulje...
 

Link to comment
Share on other sites

Bas zbog tog psihofizickog stanja sam i rekla danas da 24h na dve nedelje nije ne znam koliko strasno, ukoliko se dozvoli odlazak do prodavnice.
 
Postoje visokorizicne trudnoce, gde zena celu trudnocu mora da provede u Visegradskoj, bez odlazaka kuci. Trudnoce gde je zabranjen svaki vid kretanja.
 
I ubedjena sam da je sada trudnicama najteze, a njih niko nigde ni ne pominje.
 
Zato zelim da ljude pozovem na pribranost i psihicku stabilnost, jer svi imamo na neki nacin isti cilj, da se ovo zavrsi sto brze i sto bezbolnije Boze zdravlja.
 
Cuvajte se ljudi!

Meni bi čak zapravo bolje bilo da uvedu 24 lockdown uz opciju jednog izlaženja bilo kada, nego ovo sto je trenutno. Jer ja sam prakticno već u lockdownu s obzirom da radim od 9 do 5.
Ali ne želim sebično da posmatram situaciju, jer ću se u svakom slučaju snaći, ali mnogi neće i to će biti mnogo veći problem nego sama Korona
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Squabbit said:

 

O tome ti pricam, vidimo na tv, netu i sl. 5 min "truda" da se nadje ono sto sam pisao juce kako je mainstream stanica postavila snimak bolnice iz ITA, a izvestavali da je NYC. Mislim, potkradu se greske, samo sad ne bi bas smele ovakve. 
Ide narativ kako je sve u haosu, prekjuce otvorim b92 app i 1va vest u NYC havarija , nema mesta apokalip  bla bla...

Treba biti obazriv, samo ne treba dolivati ulje...
 

 

Ja ne znam o kojim ti snimcima iz bolnice govoris, ja sam stavila vest o dolasku vojnog medicinskog broda i ljudi na ulicama NY koji posmtraju u guzvi sve to. Tu se jasno vidi da su slike iz Njujorka. Ne znam tacno za sta me optuzujes. Mozda nisam trebala da stavim njujorsku nonsalanciju da ne bi dizala paniku ili sta, kakvo ulje na vatru? Sto meni prebacujes sta neki drugi mediji rade i kakve ja veze imam sa time sta je rekao B92 ili bilo ko drugi koga licno nisam citirala? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...