Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pazi ovo:

 

 
Quote

 

ПУ Лесковац
 

Припадници Министарства унутрашњих послова, по налогу oсновног јавног тужиоца, ухапсили су Д.Ђ. (1986) из околине Лесковца, због  постојања основа сумње да је извршио кривично дело спречавање службеног лица у вршењу службене радње у покушају.

 

Постоје основи сумње да је Д.Ђ. на друштвеној мрежи Фејсбук претио полицијским службеницима да ће употребити силу уколико током  полицијског часа према њему буду предузимали службене радње у оквиру својих овлашћења.

 

Осумњиченом је одређено задржавање до 48 часова након чега ће, уз кривичну пријаву, бити приведен основом јавном  тужиоцу у Лесковцу.

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Baby said:

Trenutno u NYC 67 hiljada zarazenih, 1200 mrtvih, bolnice pune, lekari nemaju opremu, Tramp ukinuo lockdown i eto zabave. Gledaju valjda gde ce se sledece smestiti. 

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8167815/Help-Navy-hospital-ship-USNS-Comfort-docks-New-York-harbor.html

 

off: bog te mazo, koliki brod!

 

on: i kod nas se relativno dugo nije reagovalo na sve apele i preporuke, pa su na kraju pre 10 dana politicari jednostavno poludeli i rekli (u petak): u nedelju se sastajemo da odlucimo sta i kako dalje, od vas zavisi (kako se budete ponasali u subotu) da li cemo uvoditi zabranu izlaska iz kuce ili cete poceti da se ponasate odgovorno i izbegavate grupisanje. Da vidis kako su se ljudi dozvali pameti u suboru (uz malo paradiranje policije okolo, da podseti one goropadne). Elem, u nedelju je na nivou cele zemlje usvojena ista preporuka: nema setnje napolju u grupama vecim od 2 (osim ako je u pitanju porodica ili ljudi iz istog pokucstva), nema piknikovanja, rostiljanja, svi kafici/barovi/kafane zatvoreni. Ko ovo prekrsi 200-5000EUR po dzepu (prema tezini prekrsaja i zavisno od toga da li je ponovljen prekrsaj), a u tezim slucajevima i zatvor. Sad je 99,99% stanovnistva odgovorno, a 95% podrzava ovu meru. Generalno 75% stanovnistva misli da su vlasti preduzeli pravovremene i dobre mere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Squabbit said:

@Baby si ti u NYC?

Isti takav brod parkiran kod mene nema 2km vazdusne linije pa reko da nije i kod mene havarija haosi, nema nicega i apokalipsa

 

Nisam, na Floridi sam. Ovde nema nekog posebnog vanrednog stanja osim sto nista osim samposluga, apoteka i restorana za take out ne radi. Parkovi i plaze su zatvoreni, teretane i bazeni isto. Jedino sto vidim je da neki kruzeri ipak odlaze - dolaze. Doduse, nisam uhvatila ni jedan u poslednja tri dana, medjutim ocekujem blagu apokalipsu uskoro s obzirom na to koliko se komotno ljudi ponasaju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

off: bog te mazo, koliki brod!

 

on: i kod nas se relativno dugo nije reagovalo na sve apele i preporuke, pa su na kraju pre 10 dana politicari jednostavno poludeli i rekli (u petak): u nedelju se sastajemo da odlucimo sta i kako dalje, od vas zavisi (kako se budete ponasali u subotu) da li cemo uvoditi zabranu izlaska iz kuce ili cete poceti da se ponasate odgovorno i izbegavate grupisanje. Da vidis kako su se ljudi dozvali pameti u suboru (uz malo paradiranje policije okolo, da podseti one goropadne). Elem, u nedelju je na nivou cele zemlje usvojena ista preporuka: nema setnje napolju u grupama vecim od 2 (osim ako je u pitanju porodica ili ljudi iz istog pokucstva), nema piknikovanja, rostiljanja, svi kafici/barovi/kafane zatvoreni. Ko ovo prekrsi 200-5000EUR po dzepu (prema tezini prekrsaja i zavisno od toga da li je ponovljen prekrsaj), a u tezim slucajevima i zatvor. Sad je 99,99% stanovnistva odgovorno, a 95% podrzava ovu meru. Generalno 75% stanovnistva misli da su vlasti preduzeli pravovremene i dobre mere.

 

To je vojno medicinski brod koji moze da primi do 1000 bolesnika. Mislim, ne znam koliko ce im to pomoci ako im i dalje ne isporuce opremu za lekare i respiratore za bolesnike. Tramp optuzuje Cuoma da te trazi 10k, te 30-40, sada je skoci na 300k ventilatora. Valjda ne shvata kolika kolicina ljudi zivi na jednom mestu ili ga bas briga, to je plava drzava. 

 

Kod mene se uglavnom svi vozaju i setaju okolo. Danju je podnosljivo da se izadje malo napolje jer ne izlaze bas da setaju na 30c po suncu, ali zato eno setaliste sada puno, sudaraju se bukvalno. Mi smo crvena drzava tako da kod nas ce uvesti neke mere kada bude umrlo valjda vise hiljada ljudi, ne znam sta da mislim. U samoposlugama ljudi uglavnom bez ikakve opreme, tu i tamo neko nosi rukavice, mnogo manje njih maske. Cak ni prodavci ni kasirke nemaju uvek rukavice. Dosli su do zakljucka da se najvise zaraza upravo siri u samoposlugama i benzinskim pumpama. Parkovi su zatovreni za setnju, pa ne moze da se rostilja. Cula sam da su neke zgrade uvele da ne mogu da dolaze gosti, ali ne sve. 

 

Mislim da su ljudi ovde malo vise opusteni, valjda misle lepo vreme, ne moze im niko nista. Izbegavam da idem napolje osim ako bas moram. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CLakiSH said:

Naleteh na twiteru da su sve ozbiljne tv kuce u US prestale da prenose Trampove KZN ( osim Foxa). Istina?

Nisam primetila nista u vestima da ne pokrivaju, ja inace ne pratim vesti na TVu, ali vidim da svi prenose na internetu.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Squabbit said:

NBC koristio snimak iz Italije i navodili da se radi o bolnici u NYC..
Jebeni cirkus

 

Za sta mislis? Ono sto sam ja postavila? Pa nije, pogledaj snimak, vidis zgrade ize, vidis saobracajne znakove...

 

20 minutes ago, CLakiSH said:

Naleteh na twiteru da su sve ozbiljne tv kuce u US prestale da prenose Trampove KZN ( osim Foxa). Istina?

 

Mislim da nisu svi odustali, ali je moguce da odustanu. Svako pitanje koje postave prvo dobiju po nosu i onda opet se prica o njegovoj velicini. Besmisleno je. Danas je doveo My Pillow vlasnika, njegovog prijatelja, koji je drzao propoved kao pop.

15 minutes ago, Angelia said:

:classic_huh: Jel mi citamo razlicite vesti?

Posto sam ja sigurna da nam je Tramp produzio lockdown do kraja aprila, i rekao da ce pratiti preporuke experta....

 

Ne znam u Njujorku je ukinuo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

To je vojno medicinski brod koji moze da primi do 1000 bolesnika. Mislim, ne znam koliko ce im to pomoci ako im i dalje ne isporuce opremu za lekare i respiratore za bolesnike. Tramp optuzuje Cuoma da te trazi 10k, te 30-40, sada je skoci na 300k ventilatora. Valjda ne shvata kolika kolicina ljudi zivi na jednom mestu ili ga bas briga, to je plava drzava. 

 

Kod mene se uglavnom svi vozaju i setaju okolo. Danju je podnosljivo da se izadje malo napolje jer ne izlaze bas da setaju na 30c po suncu, ali zato eno setaliste sada puno, sudaraju se bukvalno. Mi smo crvena drzava tako da kod nas ce uvesti neke mere kada bude umrlo valjda vise hiljada ljudi, ne znam sta da mislim. U samoposlugama ljudi uglavnom bez ikakve opreme, tu i tamo neko nosi rukavice, mnogo manje njih maske. Cak ni prodavci ni kasirke nemaju uvek rukavice. Dosli su do zakljucka da se najvise zaraza upravo siri u samoposlugama i benzinskim pumpama. Parkovi su zatovreni za setnju, pa ne moze da se rostilja. Cula sam da su neke zgrade uvele da ne mogu da dolaze gosti, ali ne sve. 

 

Mislim da su ljudi ovde malo vise opusteni, valjda misle lepo vreme, ne moze im niko nista. Izbegavam da idem napolje osim ako bas moram. 

A ako je ko ugrozen ovim virusom to je Florida zbog procenta starijih :twak:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

 

 

Ne znam u Njujorku je ukinuo. 

Nije tacno, u NYC su ovima sto su izasli da docekaju brod pripretili kaznama od $500 za krsenje lockdowna.

Nemam pojma gde si ti ovo nasla.

A uz to Tramp ne ukida nista u NYC - to mu nije u ingerenciji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, Baby said:

 

To je vojno medicinski brod koji moze da primi do 1000 bolesnika. Mislim, ne znam koliko ce im to pomoci ako im i dalje ne isporuce opremu za lekare i respiratore za bolesnike. Tramp optuzuje Cuoma da te trazi 10k, te 30-40, sada je skoci na 300k ventilatora. Valjda ne shvata kolika kolicina ljudi zivi na jednom mestu ili ga bas briga, to je plava drzava. 

 

NYC je plav grad (i to ne ceo, Staten Island je crven), New York je uglavnom crvena drzava:

 

image.png.2ce3a9ba80695dd7e2bb24e41b5ee792.png

 

image.png.f9910989d9f27769390e098fd7a81116.png

 

Quote

Kod mene se uglavnom svi vozaju i setaju okolo. Danju je podnosljivo da se izadje malo napolje jer ne izlaze bas da setaju na 30c po suncu, ali zato eno setaliste sada puno, sudaraju se bukvalno. Mi smo crvena drzava tako da kod nas ce uvesti neke mere kada bude umrlo valjda vise hiljada ljudi, ne znam sta da mislim. U samoposlugama ljudi uglavnom bez ikakve opreme, tu i tamo neko nosi rukavice, mnogo manje njih maske. Cak ni prodavci ni kasirke nemaju uvek rukavice. Dosli su do zakljucka da se najvise zaraza upravo siri u samoposlugama i benzinskim pumpama. Parkovi su zatovreni za setnju, pa ne moze da se rostilja. Cula sam da su neke zgrade uvele da ne mogu da dolaze gosti, ali ne sve. 

 

Mislim da su ljudi ovde malo vise opusteni, valjda misle lepo vreme, ne moze im niko nista. Izbegavam da idem napolje osim ako bas moram. 

 

USA je konzervativno drustvo, sa mnogo drugacijim zdrastvenim sistemom nego u Evropi.

 

Oni i inace imaju lose zdrastvene navike, gojazni su, dosta rade, okrenuti su poslu i veliki je problem tamo uvesti karantin kao u Italiji, Kini ili ovde. Pogotovo u velikim centrima, tamo posao ne sme da stane.

 

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

A ako je ko ugrozen ovim virusom to je Florida zbog procenta starijih :twak:

 

Pa upravo. 

 

@goldberg ne vidim smisao cepanja na county-e da bi se nesto dokazivalo. Svi znaju koja je plava koja crvena drzava i vecini je sada jasno sta Trampara radi. Chicago (plava) guverner je danas izjavio da ce da uzme stvar u svoje ruke, ne moze da ceka na Trampa i drzavni odaziv, jer nema svrhe. Michigan i Washington guverneri ne pricaju lepo o njemu, ali on voli ljude, medjutim dok ne pocnu lepo da pricaju o njemu nece im poslati pomoc. Ima Kimu da se uvlace ako hoce da prezive. Pritom se treba uzeti u obzir da su najgusce naseljeni gradovi upravo u plavim drzavama i da ce tu biti najveca katastrofa. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

Ne znam da li ste i vi primetili u razgovoru sa ljudima koje znate ili sa kojima radite i kroz komentare u vestima

ovih nedelja; da postoji solidna grupa ljudi koji iz raznih razloga nastupaju kao da ignorisu

virus.

Ima ljudi u teorijama zavere, zatim raznih spiritualnih mislilaca koji su se odlepili od problema,

zatim ljudi tipa nece mene, ljudi tipa nismo u ugrozenoj grupi, ljudi tipa boli me uvo,

ljudi tipa sta ste se primili nista se ne desava,

ljudi tipa perem ruke business as usual.

 

Jedino sto im je zajednicko je sto im se ne moze objasniti kako slobodan rast progresije

neminovno donosi do kolapsa zdravstvenog sistema.

i to je onda bedak.

 

 

 

 

4 hours ago, JohnnyDragon said:

Citiram devojku od danas, tj njen opis situacije:


 

Spoiler

 

Dragi ljudi, od jutros prolazim proceduru kad je neko verovatno oboleo od COVID - 19, jer mi baka od noćas iskašljava krv, kašlje, ima bol u plućima i temperaturu. Ovako procedura izgleda u realnosti:
- Zovem broj sa covid.rs, dobijem ih iz 666og puta, kažu to su simptomi korone, upućuju me na nadležan Dom zdravlja, kažu takva je procedura (pa zašto onda svi upućuju na ove brojeve?)
- Zovem nadležan Dom zdravlja, dobijem ih iz 666og puta, objasnim simptome ponovo, kažu zovite kad bude smena izabranog doktora, kažem da bih dobila unuverzalne upute, moram da čekam isključivo izabranog doktora i gubim vreme, žena bljuje krv?? Koliko god sam insistirala, upućuju na izabranog doktora, takva je procedura. (dok sam došla i do ove informacije, pola sata me delilo od pola1 i kao hajde da sačekam)
- Sačekam pola1, jave se iz te smene, kažu sa tim simptomima zovite nadležne u okviru Doma zdravlja za koronu, oni imaju detaljne instrukcije. 
(Jel me zajebavate, čekala sam do pola1 da bih zvala broj koji je dosutpan u obe smene?!?!)
- Zovem broj telefona Novi Beograd jedinicu za koronu, dobijem ih iz 666og puta, objasnim simptome, kažu zovite nadležnog doktora, kažem sa tog odeljenja su mi rekli da zovem vas, objasnim ponovo da žena ima 92g, opišem ponovo simptome, kažu mora neko ovde da je pregleda, kažem nije moguće da dođe u Dom zdravlja, žena je stara, slaba, nema puno snage da se kreće, tati je zabranjeno da se kreće jer ima 67g, ja sam u visoko rizičnoj grupi, muž bez adekvatne opreme ne može zbog mene da se izlaže virusu, bilo ko daje dovede bez adekvatne opreme izložen je virusu, kako zamišljate da se to izvede sa starom ženom koja je verovatno zaražena? Odgovara dr, pa zovite hitnu pomoć, moraće oni da je pregledaju i sprovedu dalje proceduru...
- Zovem hitnu pomoć, jedva ih dobijem posle 15-20min, ponovo objasnim sve simptome, kažem da su me uputili od izabranog doktora, do doktora iz covid jedinice na njih, objasnim celu situaciju, kaže doktorka gotovo sigurno da ima covid, ne možemo ekipu izlagati riziku, moraju doći sa punom opremom, za to je nephodan nalog epidemiologa, zovite Javno zdravlje
-Zovem Javno zdravlje, tri broja telefona bez pauze sam zvala oko 2h, ili je bio zauzet, ili je izbacivao, ili je bio nepostojeći broj. Dobijem ih konačno, kažem simptome, redom objasnim detaljno ceo lanac procedure koju sam ispunila, da su me iz Hitne pomoći uputili na njih kako bi poslali nalog, da konačno bude obezbeđena hitna pomoć, kaže mi žena sada ću se konsultovati sa kolegama, budite na vezi, čekam par minuta, čujem glasove, javlja mi se čovek, epidemilog, kaže stanje u Hitnoj službi je jako loše, ne mogu postići sve niti da obezbede sve pacijente koji boluju od covida, mnogo ih je, hitna je u kolapsu (mediji to ne objavljuju!) kaže najbolje da vi odvedete baku u hitnu, kažem ne mogu u visoko rizičnoj sam grupi, i da nisam nemamo adekvatnu opremu za to, kaže vidite da je nekako onda smestite u taxi, tamo će je primiti, rekoh dobro i da uspe nekako sama taxijem, i da nađemo taxistu kojie će biti spreman da se izloži virusu, što je poremećeno, a i to je sve pitanje, ko će da je dočeka na vratima hitne? jel ste me čuli da je žena da je slaba i da jedva može sama, kako možete da tvrdite da će je neko tamo dočekati? Kaže čovek, pa nemate mnogo opcija, pitanje je kada bi joj došla hitna pomoć i da uspemo da joj obezbedimo, ona mora što pre da se pregleda, kažem, zato vas sve i zovem, i kažem govorite mi da je sada jedina raspoloživa mogućnost da ona sama ode taxijem i da se pitamo da li i kako i da li će je neko primiti? Kaže čovek da je tako. 
- Zovem opet hitnu pomoć, dobijem ih isto posle večnosti, konačno se javi doktor, ispričam zašto zovem, prvo simptome
pa dalje redom ceo lanac procedure koga sam zvala i na koga su me upućivali i da su me iz Javnog zdravlja ponovo uputili na njih i pitam ga, ukoliko baku pošaljemo taxijem, ko će i kako da je primi, kako to tehnički da izvedemo? Kaže mi divan doktor drkavo, hoćete da me saslušate sada da me ne prekidate ili ću Vam odmah spustiti slušalicu, posle svega i x sati na telefonu, padne mi mrak i pitam ga za ime i prezime i čovek mi spusti slušalicu! 
- Zovem opet hitnu pomoć, nadam se da će se javiti neko drugi, javi se druga doktorka, ponovo opišem sve simptome, žena kaže to je gotovo sigurno covid, rekoh zato i zovem, kažem i njoj ceo lanac koji sam prošla, da su mi u Javnom zdravlju rekli da i ako daju nalog da je pitanje kada će doći hitna pomoć i da je skoro nemoguće, kaže doktorka iznervirano ko je to mogao da Vam kaže, ne bi smeli da je primimo bez njihovog naloga i da ste je poslali taxijem (nije ni meni bilo logično pa sam zato i zvala opet da vidim šta dalje), i kaže daću Vam brojeve telefona epidemiologa, zovite ih da Vam daju nalog i da se ženi pošalje hitna pomoć
- Zovem redom od 3 broja koja mi je dala, ne dobijam ih opet, i javi se posle nekog vremena, pitam koga sam dobila, jer već kapiram da me vrte u krug, kaže dobili ste Dom zdravlja Novi Beograd, Jbt jel moguće! Pitam sa kim razgovaram? U hitnoj su mi rekli da su ovo brojevi epidemiologa. Kaže sa doktorkom razgovarate, niste prvi koji zovete, samo otkačinju i upućuju na nas, ono što mogu je da Vam dam broj epidemiologa koji su nama dali. 
- Zovem epidemiologa, posle nekog vremena javlja se žena, pita zašto zovem, opišem još jednom simptome i celo lanac koji sam prošla i da su me uputili na nju, da bez njenog naloga ne mogu poslati ni Hitnu pomoć, kaže idite u Dom zdravlja sa bakom, moraju Vam dati nalog, pa tek onda ja mogu da procesiram dalje, rekoh to nije moguće, objasnim joj drugi put, jer me nije konstatovala prvi put, da sam u visoko rizičnoj grupi ljudi i da bez adekvatne opreme ne smem da se izlažem virusu, i pitam je u ovom slučaju šta se radi sa ljudima, da me svi upućuju na taj nalog, i počne da viče na mene sa pitanjima štaaa jaaaa da vam radim, pitajte komšiju da je odvede, ili bilo koga da je doktor pregleda, ja ne mogu dati nalog bez pregleda opšte prakse, nemojte me zvati više, kažem joj, odande su me uputili dalje na Vas, Vi meni treba da dajete upute, a ne pitanja šta Vi da radite...Nastavlja da viče, jel ste se uopšte obratili Domu zdravlja??? Ponovim joj da jesam. I dalje vičući pita opet jeste razgovarali sa doktorima zaduženim za koronu, kažem jesam, rekla sam to na početku razgovora, oni su me dalje uputili na hitnu, oni na epidemiologa, i vi me vraćate na njih?? Nastavlja da viče, traži mi broj koji sam zvala, kaže da će da proveri na tom broju da li sam zvala, ja joj dam broj, kaže da čekam...pozove me posle pola sata, kaže objasnila sam ljudiam u Domu zdravlja da Vam moraju obezbediti nalog i uslove da se pregleda, kažem joj sa nekoliko njih sam pričala iz Doma zdravlja, rečeno mi je da nemaju uslova i kapacitet da šalju doktore, i Vi tvrdite da moraju i da je to jedini način, oni tvrde da ne postoji mogućnost i šta ja sada da radim ako je to jedini način da baka dobije hitnu pomoć??? Još više povisi ton i kaže ne znam ali moraju da Vam obezbede, pričajte sa načelnikom, pravnom službom, nađite način sa njima i nemojte me više zvati! 
- Zovem opet Dom zdravlja, zamolim da pričam lično sa bakinim doktorom da je hitno, dobijem doktora, već očajna mu objasnim celu situaciju, kaže sve mi je jasno, epidemiolozi uporno upućuju na nas, a oni uglavnom ne znaju šta da rade i prebacuju nama svoj deo posla. Ono što ja mogu da uradim, da se snađemo u ovoj situaciji, jeste da baki obezbedim hsopitalizaciju, jer u njenim godinama će biti potrebna, i da napišem bolnički uput i transport do tamo, zamoli me da se javim za par minuta...javim se zapar minuta, kaže čuo sam se sa epidemiologom, napravili smo dogovor da nekome od vas dostavim uput, i da se ona pozove i da hitno prosledi nalog za hitnu pomoć, a doktor meni kaže, ja ću lično da vam iznesem uput da ne ulazi bilo ko od vas u Dom zdravlja. Za malo da počnem da plačem jer je jedini čovek u celom ovom haosu! Kaže požurite, uskoro će policijski čas.
- Zovem sestru, kažem joj da uleće u auto, jer će ona najbrže da stigne, da odleti po uput, zove me čim uzme uput, da odmah zovem prokletu drkavu epidemiologa, da joj javim da hitno šalje hitnu pomoć.
-Zovem tatu, dajem mu upute šta baki da spakuje, da će ubrzo doći po nju.
- Posle oko sat vremena me zove tata, kaže ovdeli su je, izgledali su kao vanzemaljci, u punoj opremi, sa minimalno zadržavanja.
- Čekamo da nam jave, ili da nam se baka javi, da vidimo gde će uopšte da je smeste i šta će dalje biti sa njom...
- Srećno bako, nadam se da nećeš otići sa ovog sveta sama, bez pozdrava, ružne frizure i da ću imati prilike da te ofarbam i ošišam, kao što sam obećala, jer nas je korona zeznula u planu ❤️

Podelila sam ovo da znate pravo stanje stvari, ne da bi se plašili, nego da bi više vodili računa o sebi i bližnjima, da se umanji mogućnost da bilo ko dođe u ovu situaciju...
ČUVAJTE SE LJUDI MOJI DRAGI!!! 

 

 

 

Nažalost to važi za zemlje kojima zdravstveni sistem nije u startu urušen.

Kod nas će 95% stanovništva bolje proći ako pregura ovo u karantinu svoja 4 zida nego da bude izložen svim čarima našeg zdravstvenog sistema, što je tragično.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Podaci o premminulima u NYC juce:

https://www1.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/imm/covid-19-daily-data-summary-deaths.pdf

date su starosne grupe i da li su imali druge bolesti

 

Primetila sam iz svih ovih do sada podataka sto sam videla da su razlike izmedju umrlih velike u polovima. Zena ima znatno manje. Interesuje me razlog, da li je cisto zbog nekih fizickih osobina, zdravstvenog stanja ili se zene vise cuvaju da se ne zaraze?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, handys said:

 

Horor. Steta sto nece stici dalje od par foruma. Devojci svaka cast na prolasku kroz krugove pakla.

Gresis. Objava se odlicno prosirila FB- om, vec ima nekoliko hiljada share- ova. U naredna dva dana objavu ce videti na stotine hiljada ljudi.

Drustvene mreze su postale glavni izvor informacija.

Zato ona djubrad predlazu da se ukinu drustvene mreze za vreme vanrednog stanja, da bi mogli u potpunosti da manipulisu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Primetila sam iz svih ovih do sada podataka sto sam videla da su razlike izmedju umrlih velike u polovima. Zena ima znatno manje. Interesuje me razlog, da li je cisto zbog nekih fizickih osobina, zdravstvenog stanja ili se zene vise cuvaju da se ne zaraze?

To je stvarno pitanje. Primetili su to u Kini i Italiji i objasnjenje je bilo da je to mozda zato sto su muskarci cesce pusaci.

Cini mi se da su slicne proporcije i u Nemackoj.

 Ja jos nisam naisla na neko dodatno objasnjenje (mislim da se sada ni ne bave time).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

To je stvarno pitanje. Primetili su to u Kini i Italiji i objasnjenje je bilo da je to mozda zato sto su muskarci cesce pusaci.

Cini mi se da su slicne proporcije i u Nemackoj.

 Ja jos nisam naisla na neko dodatno objasnjenje (mislim da se sada ni ne bave time).


Ja sam negde procitala da to o vecem broju pusaca medju muskarcima (kao objasnjenje za veci broj obolelih) stoji za Kinu, ali ne za Italiju. U Italiji pusi 20% zena i 28% muskaraca, a odnos medju obolelima je 1:3. 
Zakljucak teksta koji sam citala je da se ipak radi o estrogenu. Dobro sad, i meni je prva asocijacija Nestorovic i preporuka za shopping u Milanu, ali nije ni on to sam izmislio. Valjda cemo nekada saznati sta je tu istina, ali sad je svakako prerano.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Nije tacno, u NYC su ovima sto su izasli da docekaju brod pripretili kaznama od $500 za krsenje lockdowna.

Nemam pojma gde si ti ovo nasla.

A uz to Tramp ne ukida nista u NYC - to mu nije u ingerenciji.

 

https://www.newsweek.com/new-york-coronavirus-update-cuomo-extends-stay-home-order-through-april-15-we-have-made-it-1494911

 

Nasla na njegovim twitovima, Cuomo rekao da ostanu kod kuce. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

Ti pricas o onima koji su se razboleli, ali vecina nije. Ja pricam da nema smisla da to bude 28 dana za sve, nego 14 za sve osim ako razviju simptome.

Zato sto za potencijalno par slucajeva koji mogu biti asimptomaticni, nema smisla drzati toliko ljudi u izolaciji 28 dana.

Zato svuda u svetu imas 14 dana a ne 28.

 

 

Ne, ja ne pricam za one koji su se razboleli, vec za one koji dodju iz kriticnih podrucija. Niko nije zarazen na prvi pogled, ali ne znas da li jesi ili nisi ( ne znaju ), pa zato karantin 28 dana. Ili moze 14 ali onda da prate svakog ko je dosao, pa ako razvije simptome u tih 14 dana onda da produze na jos 14 ili 28 dana.

Link to comment
Share on other sites

Zrenjanin

Juče keva otišla u respiratorni centar, rekli joj da nemaju testova i da ne mogu da je testiraju, ali vrlo verovatno nema virus, i onda je poslali u bolnicu da snimi pluća. Nisu imali prevoz za nju, taksija nema jer je prošlo 5, pa sam ja išao po nju i dobio isto masku i rukavice. Otišla u bolnicu, tamo je snimili, primaju samo dve osobe ukupno. Nešto spominju bronhitis, nešto upala pluća da je preležala. Ne znaju zašto ima temperaturu već skoro tri nedelje.

 

Dakle, testova ima jako malo, očigledno da samo najugroženije testiraj, već sad imaju problema sa sanitetima ili treba da budeš dovoljno bitan. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Drugara koji je pre 2 nedelje bio u Mađarskoj zvali u nedelju da mu kažu da mu je određena izolacija od 28 dana. Još ga pitaju "Niste izlazili prethodne dve nedelje ?" a ovaj odgovara "Ne, ne sedim kući non stop" a čovek radio i tutnjio po gradu sve u 16. Imam i jednog kolegu koji je pre tri nedelje bio u Sloveniji njega niko do danas nije zvao. Očigledno je rasprad sistema u tom delu policije koji je zadužen za izolaciju.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...