Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

21 minutes ago, Kronostime said:

Posluzice i najobicnija tepsija, a sto se sastojaka tice - improvizuj.

Loptice za pecenje moze biti i pasulj" sluze samo da kora ostane tanka i hrskava, kao kornet - koji punis posle sa onim sto si izmuckao kao fil.

Izgleda komplikovano, a jednostavno je i brzo za spremanje.

 

Previse mi je komplikovano, nisam raspolozen za te stvari.

 

Najradije bih neku strudlu, racunam da to ne bi trebalo biti komplikovano. Ono, umutis, zamotas, ispeces. 

 

Ovako nesto:

 

https://www.coolinarika.com/slika/2797079/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako ovo izgleda kao smjesa za strudlu (germitajg):

 

Recept je odavde: http://vrtaljica.blogspot.com/2010/02/strudla-germetajg.html

 

Za tijesto je potrebno:

  • 80 dag brašna
  • 1 kocka kvasca (40 g) -ja stavljam 1 vrećicu suhog kvasca
  • 250 g otopljenog (margarina)* maslaca; (prohladiti ga ali da ostane tekući)
  • 15 dag šećera
  • 3 kom. jaja
  • 2,5 dcl toplog mlijeka
  • ribana kora 1 limuna
  • pola žličice soli
Za tijesto je potrebno da su svi sastojci iste temperature (sobne).
 
  1. Pomiješati sve suhe sastojke (brašno, šećer, kvasac, sol i koricu od limuna)
  2. Lagano vilicom umutiti jaja, dodati otopljeni margarin i mlijeko
  3. U smjesu sa brašnom dodati smjesu od jaja
  4. Sve mutiti mikserom dok se ne dobije ujednačena lopta tijesta.
  5. Ostaviti na toplom da se udvostruči (trebati će više vremena zato što je tijesto prilično masno)
 

Moracu ovo ostaviti za sutra, sad je vec kasno. 

 

Jedino vjerujem da bi @Pletilja znala da me nasavjetuje oko ovoga... Vi ostali pojma nemate kao ni ja. :lol_2:

 

Sutra se mozda usudim po vanilin secer, limun i orahe. Da glavu izgubim radi sake oraha i vanilinog secera... Vrijedi li?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Bushman said:

Nisam pravio ali sam jeo 😁 neki dan štrudlu po ovom receptu

 

 

Mislim da tu ne treba previše filozofirati, jednostavan recept i bude ukusno.

 

Ova je sa praskom za pecivo, Fazilina "brza strudla". Sad kad imam malo vremena da prokontam bez panike, vidim opcije.

 

Skonto sam da je tijesto za strudlu (negdje zovu germitajg, wtf?) jako slicno tijestu za hljeb, a tu se vec pomalo snalazim. Razlika je u tome da se tijesto umijesi sa jajima, uljem (puterom?) i mlijekom, pa racunam da mogu napraviti i sourdough verziju, sto me osobito veseli i sto cu i uciniti.

 

Osim vanilinog ekstrakta, koji mozda nije ni neophodan, mislim da imam sve sastojke, da ne rizikujem glavu u ducanu bezze. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

potrebu za slatkim pravi sportasi rjesavaju samodisciplinom, medjutim obzirom da je samodisciplina kod szv. sportasa na ovom boardu dolaskom corone dotakla (historijsko) dno, predlazem strudlu sa visnjama, ali od lisnatog tijesta. dakle (kupovno svjeze) lisnato tijesto, kompot od visanja (konzerva), malo griza (da visnje ne cure previse) i vanilinog secera, rerna 180C na 25min, kad se ohladi posuti secerom u prahu, aranzirati listicem mente s balkona, i to bi bilo to. prekjucer, danas vise strudle nema.

 

strdulavisnj.jpg

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Bravo Vjeko, to se trazi. 

 

Ali hocu prvo ovu svoju ideju sa sourdough tijestom da probam, pa kad mi to ne uspije, onda cu ovu tvoju sa visnjama i grizom. Ima kod Poljaka u sklepu i visanja i vanilin secera.

 

p.s. Ono ti nije menta na tanjiru nego bosiljak.

Link to comment
Share on other sites

Momci, pojma nemate. 

 

Sta je strudla?

 

Strudla je - poezija!  Strudla se pravi sa predumishljajem, sa dushom, .....strudla je apoteoza vrhunskog kulinarskog umeca, na puskomet moze da joj se priblizi samo umece pravljenja krofni!

Strudla nije nesto sklepano na brzinu, odokativno,  pa pola imam, pola nemam a i ono sto imam nije ono sto mi treba.

Dakle, pretstavljam vam kraljicu strudli, g dju Pomoravku: 

 

https://www.coolinarika.com/recept/strudla-sa-jabukama-i/

https://www.coolinarika.com/recept/1106328/

https://www.coolinarika.com/recept/strudla-sa-makom-od-brioche-testa/

https://www.coolinarika.com/recept/savory-bread-with-antipasto/

 

Ovo je mali izbor sa repertoara g dje Pomoravke, o  sabranim delima ovog majstora dizanog testa ( posebnu paznju obratiti na kiflice u njenoj obradi) videti na  njenoj stranici na Instagramu , Pinterestu, Coolinariki...

 

Shalu na stranu, moj Banat je epicentar majstorstva strudle, umece se prenosi generacijama a nadmasila nas je jedna - pomoravka.

Otkricu vam samo jedan detalj koji sam naucila od  nje: Kad se testo udvostruci nakon prvog dizanja, ne koristite brasno kao podlogu da testo premesite vec skrob, gustin, testo ce biti lako i vazdusasto a ne tvrdo, tesko od dodatog brasna. 

Pomoravka ne stedi reci kad daje recept, skoro uvek prilaze fotografije svake faze, masta joj je neiscrpna. 

Htela sam da isprobam drugi recpet ali mi fali gazirana mineralna voda koju ne mogu da nabavim do ponedeljka zbog aktuelnog karantina. rec je o kvasnom testu sa dodatkom krompira, to do sada nisam pravila. 

Eto, u ovaj pozni cas (moja Iza opet kashlje pa je drzim za shapicu da joj bude lakse) nisam imala nameru da vas obeshrabrim, naprotiv, sa velikim poverenjem u vashu odanost kulinarskim izazovima predajem vam opus g dje Pomoravke.

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Momci, pojma nemate. 

 

Sta je strudla?

 

Strudla je - poezija!  Strudla se pravi sa predumishljajem, sa dushom, .....strudla je apoteoza vrhunskog kulinarskog umeca, na puskomet moze da joj se priblizi samo umece pravljenja krofni!

Strudla nije nesto sklepano na brzinu, odokativno,  pa pola imam, pola nemam a i ono sto imam nije ono sto mi treba.

Dakle, pretstavljam vam kraljicu strudli, g dju Pomoravku: 

 

https://www.coolinarika.com/recept/strudla-sa-jabukama-i/

https://www.coolinarika.com/recept/1106328/

https://www.coolinarika.com/recept/strudla-sa-makom-od-brioche-testa/

https://www.coolinarika.com/recept/savory-bread-with-antipasto/

 

Ovo je mali izbor sa repertoara g dje Pomoravke, o  sabranim delima ovog majstora dizanog testa ( posebnu paznju obratiti na kiflice u njenoj obradi) videti na  njenoj stranici na Instagramu , Pinterestu, Coolinariki...

 

Shalu na stranu, moj Banat je epicentar majstorstva strudle, umece se prenosi generacijama a nadmasila nas je jedna - pomoravka.

Otkricu vam samo jedan detalj koji sam naucila od  nje: Kad se testo udvostruci nakon prvog dizanja, ne koristite brasno kao podlogu da testo premesite vec skrob, gustin, testo ce biti lako i vazdusasto a ne tvrdo, tesko od dodatog brasna. 

Pomoravka ne stedi reci kad daje recept, skoro uvek prilaze fotografije svake faze, masta joj je neiscrpna. 

Htela sam da isprobam drugi recpet ali mi fali gazirana mineralna voda koju ne mogu da nabavim do ponedeljka zbog aktuelnog karantina. rec je o kvasnom testu sa dodatkom krompira, to do sada nisam pravila. 

Eto, u ovaj pozni cas (moja Iza opet kashlje pa je drzim za shapicu da joj bude lakse) nisam imala nameru da vas obeshrabrim, naprotiv, sa velikim poverenjem u vashu odanost kulinarskim izazovima predajem vam opus g dje Pomoravke.

 

 

Velika hvala, stvarno. Svidja mi se recept za ovu strudlu od brioche tijesta sa makom. Jedini problem sad je sto je danas nedelja, a Poljak ne radi ne deljom. Mogao bih naci sastojke kod Turcina, vidjao sam cinimise mak i kod njega...

 

Nadam se da je Iza bolje, drzim fige. :classic_smile:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iza ima terapiju pronizonom, dok nas ne odbrave, dok ne proradi vet, dok ne uradimo nove analize....hvala za fige, trebaju nam...

Fil od maka koji preporucuje Pomoravka (boldovano recept) je izvanredan. 

Ima jedna caka kod premazivanja shtrudle a koju sam naucila od mojih: zumance se pomesa sa mascu ili puterom dok se ne dobije lagana, penasta masa i njom se premazuje shtrudla pre pecenja u rerni. Tako gornja kora ne puca a to je veoma vazno da bi kolacic bio savrsen. Naravno, sve sastojke pre mesenja ostavite neko vreme na sobnoj temperaturi. I samo polako, sa uzivanjem....

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Honey Badger said:

 

Velika hvala, stvarno. Svidja mi se recept za ovu strudlu od brioche tijesta sa makom. Jedini problem sad je sto je danas nedelja, a Poljak ne radi ne deljom. Mogao bih naci sastojke kod Turcina, vidjao sam cinimise mak i kod njega...

 

Nadam se da je Iza bolje, drzim fige. :classic_smile:

 

 

 

Vaistinu, nije to valjda isti Poljak kod kojeg sam za Uskrs 1995 kupovao hren. Naime, dan prije sam na Portobellu kod Talijana kupio šunke, sir, rotkvice, jaja i ostale džidže-midže bez kojih, jel'te Uskrs ne bi ni postojao, ali zaboravio sam na kiseliše, te odmah u subotu navečer trk na Kilburn po kisele krastavce i hren. Interesantno, gdje god da sam pitao za hren čudili su se, kao da tražim plutonij, koltan ili neki drugi sličan freak of nature. Konačno, kod Poljaka kupim hren i kisele krastavce po mom ukusu (više volim sjevernjački pristup turšiji od juga/Balkana). Zato sam se u BXL-u naselio u sličnoj četvrti, gdje sastojke za svoju zastarjelu kuhinju iz doba Kaiser Franz Josefa kupujem po etničkom načelu (Turci, Bugari, Marokanci, Indijci, Poljaci, Mađari, Rumunji, Talijani, Irci...).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ne znam je li isti Poljak, radnja je malo nize Kilburn tube, sa druge strane ulice, na cosku sa Iverson Rd, koji vodi na West Hampstead. Pored legendarnog Powers puba u kome su karijeru zapoceli legendarni Kilburn and the High Roads, koji je vodio stanoviti Ian Dury. A kada se popnes uz Iverson Rd na West Hampstead, skrenes desno, predjes ulicu, prodjes West Hampstead tube, na cosku je veliki pub u kome je legendarni John Mayal snimio album John Mayal Plays John Mayal, nakon kojeg su ga otpustili iz Decca Records, cije prostorije su odmah tu, pored puba.

 

szI7kkJ.png

 

6bDHeQm.png

 

Nakon neuspjeha, Mayal je zatrazio usluge mladog gitariste Erica Claptona i snimio legendarni Beano album:

 

AKALk31.jpg

 

Totalno nepovezana trivija sa topikom i temom. 

 

 

 

6 minutes ago, ironside said:

za svoju zastarjelu kuhinju iz doba Kaiser Franz Josefa

 

:lol_2:

 

Becka skola.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znam, Kilburn je velika radnička multinacionalna četvrt s lijepim primjercima Art-deco arhitekture i svim velikanima koje si nabrojao, još George Orwell, Brian Eno i Zadie Smith (+ Kate Moss 🙃), na čemu skidam kapu.

Willesden Green je beznačajan u usporedbi sa Kilburnom, ali imao je krasnu tube stanicu, čuveni pub Spotted Dog, najveću džamiju i sinagogu u NW i samo jedan (paki) dućan na potezu od bus stop-a do skretanja za Kilburn (Chichele Road).

Osim Kinksa, još jedan beznačajni muzičar je pjevao o Willesdenu, izvjesni Joe Strummer.

 

 

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Kate Moss je iz Croydon-a ako se ne varam, ne da mi se provjeravati. Croydon ni ne racunam u London, to kao sto su Sesvete ili Samobor za Zagreb.

 

Cekaj da pregledam telefon, mislim da sam ti slikao tu stanicu ovih dana, jka cesto trcim tuda, dzamija mi je orijentir kada gledam iz Gladstone parka...

 

Ako ne nadjem sliku, izaci cu sada da istrcim 5km, pa cu ti slikati maksus. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

@ironside

 

Ne znam koliko cu prodzarati memoriju ovim slikama, na brzinu sam hvatao, a ni sunce nije naklonjeno, lupa pravo u lecu, no to je sto je za sad, pa krenimo redom:

 

GPpqZLn.jpg

 

Chatsworth Rd, slijepa ulica za vozila ali precica prema Willesden Gn Station.

 

1FarNKc.jpg

 

Willesden Green Station je odmah do autobusa.

 

mPjuhby.jpg

Pokusao sam da nadjem ugao ali sam naslijepo okidao zbog sunca, medjutim, nije losa slika. Ulica je Walm Lane, tek kasnije prelazi u Chichele Rd...

 

DdXzI4i.jpg

Sat je tacan.

 

gimOZ0x.jpg

Vidis kako sunce lupa u kameru? Stanica je lijevo, pravo dole je dzamija, kao aerodromski kontrolni toranj.

 

nEkIpAR.jpg

 

Nema neki dobar polozaj da se slika zgrada, nisam znao bolje.

 

vzIysZG.jpg

Walm Lane od stanice prema Chjichele Rd i Cricklewood-u... (fukara raja ceka u redu za brasno ispred lokalnog Co-op-a)

 

wzqPsDl.jpg

Ista slika, samo je bus malo dalje. Sa desne strane, zid od crvene cigle je pub. Mislio sam da bi to mogao biti taj Spotted Dog...

 

CQTgbo1.jpg

 

Ali nije. Vidio sam maloprije da je taj tvoj pub na high Street, nisam tamo ovaj put isao. Ovo je Queensbury...

 

Mq7qqdg.jpg

 

Queensbury pub, preko puta stanice.

 

2iqPHY2.jpg

 

Nastavljamo prema Cricklewoodu, jos uvijek je Walm Lane ali ne jos dugo...

 

WwcJsTE.jpg

 

Tu smo. 

 

GPHI8Me.jpg

 

Tamo negdje na horizontu (jedno 300m) je Cricklewood. Ja nemam dozvolu da idem tamo, pa sam ovdje skrenuo desno i vratio se doma.

 

Nadam se da je OK ovaj "walk down the memory lane" za nedeljno popodne.

 

Uzdravlje! :classic_smile:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala, HB, ovo je zbilja evociralo sjećanja i izazvalo navalu emocija. Slike su prekrasne.

BTW, Spotted Dog (est 1762) je trebao biti srušen u nekom od onih graditeljskih mahnitanja, koja su u Londonu tako česta, međutim...

 

https://www.kilburntimes.co.uk/news/willesden-s-spotted-dog-pub-to-become-flats-1-772472

 

...sačuvali su bar fasadu.

 

Edited by ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2020 at 6:12 PM, Honey Badger said:

Kate Moss je iz Croydon-a ako se ne varam, ne da mi se provjeravati. Croydon ni ne racunam u London, to kao sto su Sesvete ili Samobor za Zagreb.

 

Cekaj da pregledam telefon, mislim da sam ti slikao tu stanicu ovih dana, jka cesto trcim tuda, dzamija mi je orijentir kada gledam iz Gladstone parka...

 

Ako ne nadjem sliku, izaci cu sada da istrcim 5km, pa cu ti slikati maksus. :classic_smile:

 

Točno je da je Kate rodjena na Croydonu, ali je živjela na Kilburnu. Tako su u mojoj commune u BXL-u živjeli Van Gogh, Charles Baudelaire i - Karl Marx, iako su svi rodjeni u Belgijskom komšiluku; Vincent u Zundertu, na stone's throw do Antwerpena, Baudelaire u Parizu, a Mraks u starom rimskom Trieru, na granici s Luksemburgom, odakle je i krenuo njemački pohod na Belgiju 1914. Kako svi (osim banovanog komunista Jonnhyja C) znaju, otac naučnog socijalizma* je pokopan na Highgate Cemetery u, gdje drugdje - North London.

Od celebrityja sam zaboravio ekscentričnu Caru Delevingne, koja je svoje gnijezdo svila upravo na Kilburn High Road.

 

*Otac naučnog socijalizma je volio objedovati u La Maison du Cygne (koja je do pred par godina imala dvije Michelinove zvjezdice, pa je spala na jednu), a čiji apetit je financirao F. Engels.

 

MDC-01.jpg

MDC-02.jpg

Mea culpa! moje fotke, po običaju ne najbolja kvaliteta...

Edited by ironside
stilska figura
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ironside said:

Točno je da je Kate rodjena na Croydonu, ali je živjela na Kilburnu. Tako su u mojoj commune u BXL-u živjeli Van Gogh, Charles Baudelaire i - Karl Marx, iako su svi rodjeni u Belgijskom komšiluku; Vincent u Zundertu, na stone's throw do Antwerpena, Baudelaire u Parizu, a Mraks u starom rimskom Trieru, na granici s Luksemburgom, odakle je i krenuo njemački pohod na Belgiju 1914. Kako svi (osim banovanog komunista Jonnhyja C) znaju, otac naučnog socijalizma* je pokopan na Highgate Cemetery u, gdje drugdje - North London.

Od celebrityja sam zaboravio ekscentričnu Caru Delevingne, koja je svoje gnijezdo svila upravo na Kilburn High Road.

 

*Otac naučnog socijalizma je volio objedovati u La Maison du Cygne (koja je do pred par godina imala dvije Michelinove zvjezdice, pa je spala na jednu), a čiji apetit je financirao F. Engels.

 

Imas ogromno znanje iz svih edicija OK i Hello od prvih izdanja, kao i Celebrity News i Zoo magazina. :classic_biggrin:

 

Znas koga sam jedino ovdje sreo? Kathy Burke. U lokalnom Sainsbury's supermarketu, vjerovatno na pauzi izmedju cinova kada je igrala neku predstavu u Tricycle Theatre. Uzgred, Tricycle Theatre & Cinema se od skora zove Kiln, dokonim budalama bilo dosadno. Kathy Burke je osim komedije vrlo versatilna glumica, fenomenalno je odigrala ulogu Kraljice Mary Tudor u filmu Elizabeth sa Cate Blanchet u naslovnoj ulozi. Inace je kraljica komedije, mozda si gledao Gimme Gimme Gimme ili Harry Enfield and Chums, to je moglo biti u tvoje vrijeme u Londonu?

 

 

Caru Delevigne nisam nikad sreo jer ona vjerovatno ne izlazi na Kilburn stranu. Malo sam prosnjuhao googlom i njena kuca je u jednoj od ulica izmedju Kilburn High Rd i Queens Parka, a tamo je za jednu letvicu visi standard, restorani su malo bolji, a imaju i pravi Farmer's Market svake nedelje, slican ovome na West Hampsteadu koji ja posjecujem. West hHampstead Farmer's Market je subotom, market na Queens Pk je nedeljom, tako da imam opcije ako profulam jedan. Uglavnom su isti prodavci, mozda je QP market malo veci.

 

LNVHYfa.jpg  q2SR8PW.jpg  1R7GvdA.jpg

 

j00tqaB.jpg

 

Do West Hampsteada je tacno 1km i tamo otrcim, do QP je malo dalje pa skocim na biciklu. Ali obavezno odem na jedan od ova dva, to mi je vikend ritual otkako su pokrenuli ovo, par godina unazad.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Honey Badger said:

 

Imas ogromno znanje iz svih edicija OK i Hello od prvih izdanja, kao i Celebrity News i Zoo magazina. :classic_biggrin:

 

Znas koga sam jedino ovdje sreo? Kathy Burke. U lokalnom Sainsbury's supermarketu, vjerovatno na pauzi izmedju cinova kada je igrala neku predstavu u Tricycle Theatre. Uzgred, Tricycle Theatre & Cinema se od skora zove Kiln, dokonim budalama bilo dosadno. Kathy Burke je osim komedije vrlo versatilna glumica, fenomenalno je odigrala ulogu Kraljice Mary Tudor u filmu Elizabeth sa Cate Blanchet u naslovnoj ulozi. Inace je kraljica komedije, mozda si gledao Gimme Gimme Gimme ili Harry Enfield and Chums, to je moglo biti u tvoje vrijeme u Londonu?

 

 

Imas ogromno znanje iz svih edicija OK i Hello od prvih izdanja, kao i Celebrity News i Zoo magazina. 🤪*

Uzgred, Tricycle Theatre & Cinema se od skora zove Kiln**

 

Kathy Burke je glumčina, iako sam ju gledao samo na velikom platnu i TV, dok je navodno na "daskama koje život znače" vrhunska.

Nažalost, slabo naletim na velike i slavne; u ex-Yu sam se susreo s Martinom Sagnerom - Dudekom, Damirom Mejovšekom - Šećerkom, Ljubom Tadićem i Ljubišom Samardžićem - Smokijem (to name a few), ali sam poznavao manje više sve lokalne rock zvijezde osamdesetih, + neke stranjske, poput Alvina Leeja ili Johna Mayalla koje sam osobno upoznao i s nekima čak i zaružio. Od kilburnških zvijezda, zaboravio sam navesti i Lily Allen.

Političku estradu sam upoznao krajem osamdesetih ali to ne računam u celebrities. U BXL-u sam vidio Javiera Solanu dok džogira kroz šumu, prije toga Richarda Nixona i druga Tita u ZG.

Prave slavne, poput Marca Pierre Whitea, Gordona Ramseya, Jamieja Olivera ili Hestona Blumenthala, da ne spominjem pok. Joëla Robuchona ili Pierrea Wynantsa, Ferrana Adrià-u te Martína Berasategui nikad nisam, niti ću ikad upoznati;

 

*tek da vidiš POP Magazine

**što je to s Englezima da svemu daju imena po pećima - Sheffield Snooker Arena je talionica, Tricycle Theatre je postao keramičarska peć. Valjda je to neki žal za ostacima industrijske revolucije.

 

P.S. zaboravio sam i svojedobnu (predratnu) svoju Parteigenossin Ilonu Staller

Edited by ironside
zaborav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moji susreti sa slavnim licnostima nisu tako saroliki kao tvoji. Davno, jos u proslom stoljecu sam prepoznao Sinead O'Connor na ulici na Westbourne Grove, nize Portobello Rd. Izgledala je kao da je pod stressom, unezvjerena. Na koncertu u London Astoria (koja je odavno srusena) na Tottenham Court Rd, gledao sam koncert Einsturzendeneubauten, fantastican band gitariste Blixe Bargelda, koji je svirao u Bad Seeds Nick Cave-a, pa sam tu sreo i Nick Cavea. Cave-a sam jos jednom sreo na Notting Hill Gate, u jednom baru u All Saints Rd, bio je sa P J Harvey tada. Tad sam bio neki polu fan njegove muzike i bilo mi je interesantno da ga vidim u zivo. Visok covjek. Upoznao sam i clanove grupe Blur jedne zime, kada sam prvi put vidio snijeg u Londonu, '96 ili '97. Decki su nadojeni Wrey and Nephey rumom izasli na grudvanje pa smo se kratko grudvali, i spucao sam basistu po sred face ledenom grudvom, sto je bilo super.  Dobro mu oko nisam izvalio. U tom baru sam upoznao dosta super likova, sa nekima sam jos u kontaktu, 20- 25 godina kasnije. Te kasnije '90te u Londonu su bile lude. Osjecao se neki optimizam i bilo je prilicno bezbrizno vrijeme. Ili se meni tako cinilo jer mi je bilo 20 i kusur godina?

 

Lily Allen je kao i Caru Delevigne, kao ni Kate Moss nikada nisam vidio na ovoj strani Kilburna, bice da je i Lily na Queens Pk strani koja je malo vise upomarket i posh od Kilburn High Rd, koji je meni blizi i drazi. Puno je zivopisnijie zanimljivije ovdje, nego 200 metara zapadnije.

 

Nego, de ti nama ispricaj epizodu sa Ilonom, vjerujem da ima jos zainteresovanih da cuje dozivljhaje starog macora. (wink, wink - nudge, nudge). :wink2: :wink2: 

 

 

9 hours ago, ironside said:

**što je to s Englezima da svemu daju imena po pećima - Sheffield Snooker Arena je talionica, Tricycle Theatre je postao keramičarska peć. Valjda je to neki žal za ostacima industrijske revolucije.

 

Izgovor za promjenu imena je sto je na tom mjestu nekada bio grncarski kiln, pa da se taj fakt ne zaboravi. Inace, tih peci je pun London. Jedna (dugo ugasena pec) se nalazi negdje oko Holland Park Avenije, nedaleko od hotela Ravna Gora, kad se podje prema Ladbroke Grove . Ima i jedna mala ulicica u kojoj su bile stale i te stale su konvertirane u kuce i kostaju po nekoliko miliona funti svaka.

 

Ima tamo na jednom trgicu, jedan restoran, interiera antiknog namjestaja i prepariranih ptica na zidovima, koji se nije promijenio vjerovatno jedno 50 godina. Na tri sprata je i pun je zavucenih budzaka i tamnih sobica za intimnu atmosferu bez ociju foto-reportera. Tu cesto dodje svakakvih celebrities, raznih profila i nivoa popularnosti. Ja sam zivio blizu jedno vrijeme i sreo sam zelenog goblina Willema Defoa i Noela Gallaghera iz Oasis. Hrana u tom restoranu je bila prilicno basic i uglavnom samo decent ali je lokacija bila odlicna i volio sam ponekad ljeti tu popiti par casa vina sa Tonijem i Sue i jos nekim lokalcima. Imali su odlicne kolace, znam da su bili cuveni njihovi scones koji se servirao uz dzem od jagode ili maline i clotted cream. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Honey Badger said:

...

Nego, de ti nama ispricaj epizodu sa Ilonom, vjerujem da ima jos zainteresovanih da cuje dozivljhaje starog macora. (wink, wink - nudge, nudge). :wink2: :wink2: 

...

 

5 hours ago, Kronostime said:

Vidi matorog.....:lol_2:

 

@ obojica: Ne znam kakvu to vi (a ni vi niste baš u cvijetu mladosti) imate prljavu maštu. Gospodjica (u to vrijeme) Staller je posjetila svoje zagrebačke partijske kolege u predvečerje prvih slobodnih i demokratskih izbora. Spojila je ugodno s korisnim i usput održala koncert.

Pokazala se kao prijatna i fina osoba, vrlo pametna. Mojoj Prvoj dami uopće nije smetalo kratko druženje s istom.

No, dosta poznatih i slavnih, povratak na kulinarstvo.

.......................................................................................

 

U ovim tužnim vremenima moramo se vraćati korijenima: danas Székely (segedinski) Gulyás, kako sam ga naučio spremati; recepti variraju, recimo, ja dodajem dosta povrća (celer i šangarepu, koji put i crnu rotkvu), a izostavim kiselo vrhnje.

 

U današnji nije išla svinjska mast, jer iste trenutno nema u obližnjoj trgovini.

30 dag krte svinjetine

30 dag junetine od buta

30 dag kiselog kupusa, opranog

2 velika luka

2 češnja bijelog luka

povrće: 2 velike mrkve, celer, 2 paradajza, peršin za posipanje, 4 krumpira, oguljena narezana na 1/4

2 velike žlice slatke mljevene crvene paprike

ulje

2 lovorova lista

5-6 zrna crnog papra i pimenta (najgvirca)

sol, mljeveni crni papar, po ukusu

 

Work in progress

 

IMG-4227.jpg

 

Ovo je postmoderna varijanta, fali još suhog mesa, ali takva su vremena.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gulaš. Ćerka je imala drugaricu u razredu, Mađaricu, koja je jednom mesečno donosila gulaš u termosu. Sva deca probala, kao što probaju Thai hranu od moje ćerke.

"Mogu i ja to da napravim, gulaš" reče ćerka, tada 12 godina stara. Sa Thai majkom koja zna da napravi 300 različitih jela, učipim se i ja sa 30 jela, srpskih i evropskih.

 

2020gulas01.jpg

 

2020gulas02.jpg

 

2020gulas01.jpg

 

2020gulas03.jpg

 

2020gulas04.jpg

 

2020gulas05.jpg

 

2020gulas06.jpg

 

2020gulas07.jpg

 

2020gulas08.jpg

 

2020gulas09.jpg

 

2020gulas10.jpg

 

2020gulas11.jpg

 

I napravi dete gulaš, odličan. Cela svrha (to ide svaki dan) je da nauči da bude okretna u kuhinji, seckanju, da se ne gadi sečenja mesa, da jednog dana bude supruga i majka. To se ne uči po frizerskim i kozmetičkim salonima gde idu beznadežne trofejne žene koje ne znaju da kuvaju.

 

 

 

 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...