Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

@Div

 

Kakav je okus tih palačinaka/pogačica sa cvijetom od bazge?

Je li dominantan miris bazge nakon spremanja i jede li se samo ili je potrebna neka kombinacija za 'začiniti'...

 

Mogao bi i ja ovih dana zamiješati, nisam odavno jeo palačinke, pa dok ima svježe sirovine...

Link to comment
Share on other sites

U smesu sam dodao malo, pola kašičice vanilin šećera, nisam imao ekstrakta vanile, možda je i bolje ovako, tek se nasluti vanila, a, bazga daje dominantan ukus, ali ne prejak, kako sam se pribojavao. Nismo ništa dodavali nakon pečenja, a supruga i ja smo pokušavali da smislom šta bi, eventualno dobro išlo kao preliv. Usaglasili smo se da bi mogla čokolada, sli nismo probali, možda naredni put.

 

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8-10 cvjetova bazge

200 g brašna

2 jaja

1 dl mlijeka

1 dl bijelog vina

2 vanilin šećera

malo naribanog limuna ili naranče

prstohvat soli

šećer u prahu

ulje

 

Odvojiti bjelanjak i žumanjak.

 

U posudi napraviti smjesu od žumanjaka, vanilin šećera, brašna, mlijeka, bijelog vina, naribanog limuna, posoliti i dobro izmiješati.

 

Istući snijeg od bjelanjaka i umiješati ga u pripremljenu smjesu.

 

Cvijetovi bazge se umaču u smjesu i prže u dubokom ulju na srednje jakoj vatri.

 

96288939_552135352345441_766233349701238

 

 

Meni se svidilo, okusom slično fritulama, samo hrskavije 😁

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pohovana zova bi mozda jos bolje isla kao tempura. Corn starch + gazirana voda je dosta lakse od brasna i jaja na delikatne cvjetice.

 

Kod mene jos nije sazrela ali ce uskoro. Ima veliki grm dvije baste od moje, nemam pristup ali mi je indikator kad uzrije da odem na Hampstead Heath, gdje ima zove u izobilju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 9:25 PM, Honey Badger said:

Pohovana zova bi mozda jos bolje isla kao tempura. Corn starch + gazirana voda je dosta lakse od brasna i jaja na delikatne cvjetice.

 

Kod mene jos nije sazrela ali ce uskoro. Ima veliki grm dvije baste od moje, nemam pristup ali mi je indikator kad uzrije da odem na Hampstead Heath, gdje ima zove u izobilju.

Koristim jako hladnu vodu za tempuru, procitala na nekom japanskom sajtu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bLoHh7N.jpg?1

Podravkina strudla sa jabukama, orahom i suvim grozdjem....opet mi je slika prevelika, kako god da je editujem u Imguru....elem, to je testo sa krompirom, prvi put pravila i mislim da cu sa ovim receptom da se igram i u slanoj varijanti. Izuzetno je mekano, paperjasto. Presek bi bio bolji da sam pustila da se jos ohladi. 

Sta sm izmenila: koristila sam instant pire (samo voda i masa za pire, bez mleka) jer je krompir vec bas star a mladi je nepodesan.

Veliki nedostatak kolacica je sto je - bljutav! Stavila sam so ali ociti ne dovoljno. Moja stara mana, kuvam sve neslano. Za razliku od moje mame cije smo supe zvali "mrtvo more u pokusaju", kasika nije mogla da potone koliko su bile slane kao i sve ostalo iz njene kuhinje. 

Sta cu da izmenim sledeci put: moram ovo da napravim sa vishe fila ili da napravim 3 umesto 2 jufke. I sa makom, svakako...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Pletilja said:

Koristim jako hladnu vodu za tempuru, procitala na nekom japanskom sajtu...

 

Da, ide hladna i obavezno gazirana voda. 

 

Ja pricam iz davnog sjecanja, zadnji puta sam pravio tempuru prije vise od 10 godina.

 

p.s. Ova strudla izgledom podsjeca na Hokkaido Milk Bread koji sam jednom pravio u nekoj mojoj sourdough varijanti. Za njega treba napraviti water roux (vodenu zaprsku) i to mu daje pjenusavost i paperjatost, sredina bude kao oblak.

 

Mislim da bi neka kombinacija japanskog hljeba sa vocem, makom i orasima mogla biti pun pogodak.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2020 at 7:47 PM, Honey Badger said:

 

To si napravio bechamel sa koprivom. 

 

Ima li neko ideju za neki jednostavan kolac. Imam brasna (hehe), jaja, secera, grozdjice, ovsene pahuljice, cimet i nekog dzema. Moze li se iz navedenog izvesti neka dobitna kobinacija koja ne zahtijeva previse truda, a da i retardi za slatko poput mene ne zeznu?

 

Imam i putera i maslinovog ulja. Imam znaci bazicne sastojke + grozdjice i cimet. 

 

Jede mi se nesto slatko, a dodijali bushmanovi palacinci.

Mozda kasno odgovaram, ali najjednostavniji recept ti je da ispeces najobicniji piskot. Proizvoljne mere pisem , npr 4 zumanca izmesas mixerom sa 2 kasike secera, dodas 4 kasike brasna, prasak za pecivo . zatim 4 belanca izmesas mixerom uz postepeno dodavanje 2 kasike secera. Sve to sjedinis i saspes u pleh podmazan maslacem. Peces na 180stepeni ( ja to odokativno, posle 10-15 min zabodem cackalicu pa ako izidje suva onda je peceno, a i sve zavisi od kolicine smese). Kad se ispece izvadis piskot na pokvasenu kuhinjsku krpu i urolas. ostavis tako urolano u krpu da se ohladi. Kad se ohladilo odmotas piskot i premazes pekmezom ( ja najvise volim sa kajsijom ) i ponovo urolas. Zatim iseces na kriske debljine 1cm, i to je to.

On 4/25/2020 at 9:56 PM, Honey Badger said:

Kako ovo izgleda kao smjesa za strudlu (germitajg):

 

Recept je odavde: http://vrtaljica.blogspot.com/2010/02/strudla-germetajg.html

 

Za tijesto je potrebno:

  • 80 dag brašna
  • 1 kocka kvasca (40 g) -ja stavljam 1 vrećicu suhog kvasca
  • 250 g otopljenog (margarina)* maslaca; (prohladiti ga ali da ostane tekući)
  • 15 dag šećera
  • 3 kom. jaja
  • 2,5 dcl toplog mlijeka
  • ribana kora 1 limuna
  • pola žličice soli
Za tijesto je potrebno da su svi sastojci iste temperature (sobne).
 
  1. Pomiješati sve suhe sastojke (brašno, šećer, kvasac, sol i koricu od limuna)
  2. Lagano vilicom umutiti jaja, dodati otopljeni margarin i mlijeko
  3. U smjesu sa brašnom dodati smjesu od jaja
  4. Sve mutiti mikserom dok se ne dobije ujednačena lopta tijesta.
  5. Ostaviti na toplom da se udvostruči (trebati će više vremena zato što je tijesto prilično masno)
 

Moracu ovo ostaviti za sutra, sad je vec kasno. 

 

Jedino vjerujem da bi @Pletilja znala da me nasavjetuje oko ovoga... Vi ostali pojma nemate kao ni ja. :lol_2:

 

Sutra se mozda usudim po vanilin secer, limun i orahe. Da glavu izgubim radi sake oraha i vanilinog secera... Vrijedi li?

 

Strudla testo ti je isto kao i Brioche. Ja to radim sve isto kao i za hleb, samo sto umesto vode stavim mleko, plus 2 kasike secera. ( stavim mleko u serpu da se zagrije, da bude mlako, u njega stavim maslac da se istopi, ) koristim suvi kvasac, ne svez. 

znaci u brasno dodam suvi kvasac ( pola kg 1 kesica kvasca) so, secer, izmesam , salijem mleko i rastopljen maslac, izmesam, i dodam jedno ili dva jajeta ( nije pod obavezno dodati jaje ako nemas) . Sve dobro izmesam, nekih 10ak min rucno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Pletilja said:

Verujte, da je testo lakse i mekse, ne bi valjalo. Treba da poradim na izvedbi, da pletenice budu lepse, plasila sam se da rastanjim testo jos malo i stavim vishe fila. U svakom slucaju, testo je vrlo inspirativno. 

 

Ne sumnjam da je ta vasa strudla super, ja sam se samo nadovezao da me izgledom podsjeca ja japanski hljeb i da bi neka kombinacija to dvoje mogla dati zanimljive rezultate. Mislim da bi vama bas leglo da se oprobate u tome, proces se ne razlikuje mnogo od ovih vasi s strudli, u principu, to je to. Ja se vise bavim jednostavnim hljebom, ovih strudli me je strah jer rijetko mi uspjevaju kolaci ali sam juce postigao zgoditak:  :classic_smile:

 

Kolac od palente i griza sa cveklom i rubarbarom:

 

8xtxFaL.jpg

 

Ovo sam si servirao komad nakon rasadjivanja paradajza, bas je sjelo k'o budali samar.

 

Recept sam modifikovao odavde: http://www.wagrown.com/recipes/olive-oil-polenta-cake/

 

4 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Mozda kasno odgovaram, ali najjednostavniji recept ti je da ispeces najobicniji piskot. Proizvoljne mere pisem , npr 4 zumanca izmesas mixerom sa 2 kasike secera, dodas 4 kasike brasna, prasak za pecivo . zatim 4 belanca izmesas mixerom uz postepeno dodavanje 2 kasike secera. Sve to sjedinis i saspes u pleh podmazan maslacem. Peces na 180stepeni ( ja to odokativno, posle 10-15 min zabodem cackalicu pa ako izidje suva onda je peceno, a i sve zavisi od kolicine smese). Kad se ispece izvadis piskot na pokvasenu kuhinjsku krpu i urolas. ostavis tako urolano u krpu da se ohladi. Kad se ohladilo odmotas piskot i premazes pekmezom ( ja najvise volim sa kajsijom ) i ponovo urolas. Zatim iseces na kriske debljine 1cm, i to je to.

 

Slavisa, pa kud sad i ovo? Samo me mucis. :classic_smile:

 

Ovo je nesto sto se ovdje zove jam rolly-polly. Kako si opisao u dvije recenice, djeluje lakse nego ovaj moj kolac iznad, pa cu te i poslusati ovih dana. Mislim da imam 50-50 sanse da uspijem, sto je za mene dobar odnos kada se radi o kolacima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 9:25 PM, Honey Badger said:

Pohovana zova bi mozda jos bolje isla kao tempura. Corn starch + gazirana voda je dosta lakse od brasna i jaja na delikatne cvjetice.

 

Kod mene jos nije sazrela ali ce uskoro. Ima veliki grm dvije baste od moje, nemam pristup ali mi je indikator kad uzrije da odem na Hampstead Heath, gdje ima zove u izobilju.

 

Večeras sam malo miksao, 200 g psenicnog brasna sam zamijenio sa 100 g kukuruznog i 100 g psenicnog a 100 ml mlijeka i 100 ml bijelog vina sam zamijenio sa 100 ml hladne mineralne vode.

 

Okus je sličan, možda se 10% više osjeti bazga. Zadovoljan sam.

 

Jedan savjet, dobro je ostaviti što dužu peteljku, pa kad se cvijet stavlja u ulje lagano napraviti 'krug' po ulju (prstima držeći peteljku cvijeta) da se dobro rasporedi smjesa, bude hrskavije=ukusnije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da jako je jednostavno, npr stavis ta 4 jajeta, koliko sam napisao, ali da bude onako barsumastije, kad mutis zumance sa secerom, polako dodaj jednu kasiku supenu vode, ( jedna kasika zamenjuje 1 jaje) i nastavi da mutis dok ne postane belo, onda umutis belance sa ostatkom secera ( ne dodajes vodu ovde ). Ja sam napisao 4kasike brasna ali ako dodas vodu onda stavi kasiku vise brasna . 

 

Pecenje, zavisi od toga koliko je smesa debela kad se razlije u pleh, ako je tanko onda 10ak min ako je deblje onda duze.

Edited by I, Ja Sam Laki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 6:51 PM, I, Ja Sam Laki said:

Da jako je jednostavno, npr stavis ta 4 jajeta, koliko sam napisao, ali da bude onako barsumastije, kad mutis zumance sa secerom, polako dodaj jednu kasiku supenu vode, ( jedna kasika zamenjuje 1 jaje) i nastavi da mutis dok ne postane belo, onda umutis belance sa ostatkom secera ( ne dodajes vodu ovde ). Ja sam napisao 4kasike brasna ali ako dodas vodu onda stavi kasiku vise brasna . 

 

Pecenje, zavisi od toga koliko je smesa debela kad se razlije u pleh, ako je tanko onda 10ak min ako je deblje onda duze.

Sponge cake, patishpanj.....zaista, jednostavno, brzo i zna da bude bas dobar zalogajcic.

7 belanaca, 7 kasika kristal secera, 7 zumanaca, 7 kashika glatkog brasna, 0,5 dcl hladne vode, 1 kashika ulja, ribana korica celog limuna...

Belanca dodavati 1 po 1 u posudu za mucenje, zumance ostaviti u polovini ljuske jajeta jer se dodaju jedno po jedno. Mixer se koristi uvek na najvecoj brzini:

Belanca sa malo soli dobro umutiti u cvrst sneg.

Postepeno dodavati secer, kashiku po kashiku i posle svake mutiti mixerom dok se shecer ne rastopi.

Dodavati zumanca jedno po jedno i posle svakog malo mutiti mixerom dok se ne spoji sa masom.

Dodati ulje.

Dodavati brashno kasiku po kasiku i posle svake mutiti mixerom.

Dodati vodu i koricu limuna, mixer.

Izliti masu u pleh postavljen peko papirom ili podmazan pa posut sa malo brashna. Peci 10 - 12 minuta, ne duze.

 

Sa ovim testom mozete da radite sta hocete, ne puca kad se savija u rolat, neutralnog je ukusa, fino naraste, vazdusasto je i veoma izdashno, nikad mi nije bilo tanje od 1 cm debljine. Ppravim rolat od pola mere sto nije tesko izracunati (4+4+4+4) jer moji ne vole kad je testo debelo. Ako koristim pekmez kao punjenje, premazujem ga dok je testo jos vruce i onda zavijam u rolat. Cackalicom probusim nekoliko rupica kako bi para izlazila da testo ne postane tesko i gnjecavo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tempura od tri vrste gljiva:

 

15 dag šampinjona

15 dag bukovača

15 dag shiitake

0.4 l suncokretovog ulja

4 velike žlice bijelog brašna

2 velike žlice gustina (škrobnog brašna)

čajna žličica mljevene kurkume (turmeric)

ledeno hladna voda

.....................................................................

 

vodu staviti u led, dok se ne uhvati korica na vrhu

gljive očistiti kratkim nožem za povrće, nipošto ne prati

šampinjone i shiitake narezati na kriške cca 0.8 cm široke, a bukovačama odvojiti stapke od klobuka

u posudi s hladnom vodom pjenjačom zamiješati brašno i gustin, dodati malo soli i žličicu kurkume, da smjesa bude gustoće kao za palačinke (mrvicu gušća)

potopiti prvu turu gljiva u tempura smjesu

ulje zagrijati u loncu da bude jako vruće, pa dodavati gljive (treba paziti da se dodaje taman toliko gljiva da se ulje ne ohladi) i pržiti

gljive odlagati na tanjur/posudu obložen kuhinjskim papirom da opije višak ulja

 

Servirati pokapano limunovim sokom, uz zelenu salatu. Za tri osobe.

 

P.S. Najbolje je ako se dokopate tzv 'zlatnih bukovača', a.k.a. šumskih oštriga.

P.P.S. Do daljnjeg bojkotiram temu 'Kulinarstvo' sve dok se bude pisalo o kolačima i slatkišima uopće. 🤪

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ironside said:

P.P.S. Do daljnjeg bojkotiram temu 'Kulinarstvo' sve dok se bude pisalo o kolačima i slatkišima uopće.

 

I ja.

 

Nabacio sam 6-7 kila od oktobra, sve zbog kolaca i slatkisa na koje sam se navukao, pogotovo otkako je karantin.

Strasno.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Kako nemate samokontrolu?

 

Tu nije riječ o samokontroli; jednostavno me nervira čitati postove sa slatkišima, jer ne podnosim slatko. Nikad nisam volio slatkiše, čak ni kao klinac.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Kako nemate samokontrolu?

 

Imam samokontrolu.

 

Odlucio sam da se vratim na Super welterweight, gdje sam najbrzi i najjaci. Od sutra krecem sa treninzima i ispravnom dijetom - bez slatkisa.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Ahaa, to je onda druga stvar 🙂 jedino da otvorimo temu o slatkisima , jer je nema a najlogicnije je napisati ovde u kulinarstvu.

Slatkiši ili bolje rečeno slastice i kolači su sastavni dio kulinarstva isto koliko i bilo koja hrana koja uključuje meso, gljive, ribu, povrće i druge sirovine.

Kulinarstvo = vještina pripremanja hrane.

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Imam samokontrolu.

 

Odlucio sam da se vratim na Super welterweight, gdje sam najbrzi i najjaci. Od sutra krecem sa treninzima i ispravnom dijetom - bez slatkisa.

😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bushman said:

 

😁

 

Pa nisam mogao odmah danas poceti kad sam imao kolac od cvekle i borovnica da zavrsim ali taj kolac je sad bivsi i mogu se koncentrisati na skidanje ovo nekoliko kilograma viska.

 

Maloprije mi YT izbaci odlican film o nekom liku koji je jeo samo grah iz konzerve 40 dana, tj pojeo je graha koliko je tezak, preko 80kg. Vrijedi odgledati film, odlicno je snimljen. 

 

 

 

Strah me je tolikog graha, pa sam mislio da probam sa krompirom. Vec ranije sam imao namjeru da jednom probam krompir-dijetu, makar punih 7 dana ali mi ne djeluje narocito zeznuto pa bih i ja pokusao pojesti krompira koliko sam tezak, 83-84kg. U obzir dolaze sve vrste krompira, ukljucujuci sweet potato i jedini dodatak moze biti malo soli. Krompir mogu kuhati u vodi ili peci bez masnoce u rerni.

 

Zvuci malo suludo ali bi moglo biti zanimljivo i ako mi uspije skinuti ovih 5-6 kila sto me dave, bice odlicno. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Bushman said:

Slatkiši ili bolje rečeno slastice i kolači su sastavni dio kulinarstva isto koliko i bilo koja hrana koja uključuje meso, gljive, ribu, povrće i druge sirovine.

Kulinarstvo = vještina pripremanja hrane.

😁

 

To je u potpunosti točno. Jednako tako je točno da pripravljanje kukaca, škorpiona, kojekakvih gmizavaca, također potpada pod tu kategoriju, pa se svejedno grozim toga.

Dakle, pridržavam pravo da se jednako grozim slastica i kolača, uz par časnih iznimaka.

Već sam pisao kako čokoladu u kuhinji koristim isključivo kao sastojak nekih umaka za mesna jela.

Naravno, ne priznajem čokolade s manje od 80% (najčešće rabim one od 90% ili 95%) udjela kakao maslaca, naravno sa što manje ili uopće bez šećera.

Proizvodjače mliječne čokolade bih kazneno gonio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ironside said:

To je u potpunosti točno. Jednako tako je točno da pripravljanje kukaca, škorpiona, kojekakvih gmizavaca, također potpada pod tu kategoriju, pa se svejedno grozim toga.

 

Stovani sjor, a gdje stojite sa pecenim pangolinom ili letecom lisicom u umaku od ribizle? Yay or nay?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...