Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

O.K. da pokusam da odbranim cast zenskog roda (na ovoj temi kojom dominiraju muski) i zato - evo recepta za francusku tortu od jabuka. Sve potrebne namirnice imamo u kuci svaki dan, izrada nije zahtevna:

680 gr jabuka, preporucujem Greni Smit, cvrste su i ne raspadnu se tokom pripreme.

1 sup. kasika soka od limuna

1 solja glatkog brasna + 2 sup.kasike istog

1 solja secera

1 sup.kasika secera za posipanje

2 male kasike praska za pecivo

prstohvat soli

1 veliko jaje

2 zumanca

1 solja ulja/rastopljenog putera, ja bih pre ovo drugo

1 solja mleka

1 mala kasika ekstrakta vanile

solja je od 250 ml.

Opciono i ne nuzno - 1 sup. kasika Calvadosa

Moze da se pece u okrugloj fotmi precnika 26 cm i onda je to - torta ali sam je spremala i u cetvrtastom kalupu.

Rernu zagrejati na 160 C - moja rerna nije dovoljno jaka pa ja pecem na 180 C ali je pleh izmedju donje i srednje visine, ne na srednjoj gde obicno pecemo.

Pecenje kod mene traje izmedju 60 i 70 min

Jabuke, sa dobro opranom korom se ociste od semenki i onog tvrdog srednjeg dela i iseku na listice, cca 2 mm debljine, ja ih secem tako da dobijam male trrouglaste forme cca 2 cm na duzij strani.

Jabuke preliti sokom limuna, dodati i rendanu koru istog i dinstati na suvom tiganju dok voda malo ne ispari ali se ne smeju prekuvati i raspasti, zato je najbolja mala vatra. Ohladiti ih.

Pomesati suve sastojke, brasno, prasak za pecivo, dodati secer, so.

Umutiti 1 jaje, ulje, mleko, vanilu, u to dodati suve sastojke.

Od ove mase odvojiti 1 solju, dodati u nju 2 kasike brasna

U ostatak mase dodati 2 zumanca, promesati i dodati ohladjene jabuke. 

Istresti masu u formu za pecenje. 

Preliti preko onu masu iz sholje i psouti sa 2 kasike secera. Peci.

Kolac treba da se ohladi na sobnoj temperaturi i tek tada se sece].

Moze se, pre pecenja, u masu dodati sasvim malo seckanoh oraha ili jos bolje, malcice mlevenog badema ali to nije neophodno, kolac je lep u svojoj jednostavnosti. 

Eto tako....recept je samo na oko dugacak, u osnovi je ovo sasvim  jednostavan kolacic ali veoma prijatan i lak. 

P.S. Setila sam se odakle mi  originalni rc: 

https://www.coolinarika.com/recept/francuska-torta-od-jabuka/

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Pletilja said:

O.K. da pokusam da odbranim cast zenskog roda

 

To moze ali cete morati postaviti slike torte koju ste vi napravili. Prepisani recepti sa interneta ne uticu na rejting. :classic_smile:

 

Ako nadjem jabuke sutra, pokusacu napraviti ovaj kolac sutra ili prekosutra. Mozda napravite i vi, pa da vidimo ko ce bolje, a?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

Jel ovo jagorcevina? Ja jos cekam svoju da se pojavi :classic_blush:

 

Ne znam uspijeva li uopste u polarnom krugu mada je prilicno robustna biljka. Valjda ce se pojaviti do juna.

 

Drzim palceve. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

To moze ali cete morati postaviti slike torte koju ste vi napravili. Prepisani recepti sa interneta ne uticu na rejting. :classic_smile:

 

Ako nadjem jabuke sutra, pokusacu napraviti ovaj kolac sutra ili prekosutra. Mozda napravite i vi, pa da vidimo ko ce bolje, a?

 

 

 

 

A tako sam se potrudila da nadjem orginalnu verziju.....mada, malo sta je danas orginalno, u pitanju su varijacije na temu...

Toliko sam losih pita sa jabukama morala da pojedem tokom nedeljnih poseta familiji da ih u svojoj kuhinji nikad nisam pravila. Ovaj recepty je izuzetak i uz Becku savijacu sa jabukama jedino sto spremam na temu jabuka. Nemam trenutno Greni Smit u kuci ali imam Ajdared, pokusacu.....problem ce biti kacenje slika jer to nikako da savladam ali pokusacu i to...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pletilja said:

A tako sam se potrudila da nadjem orginalnu verziju.....mada, malo sta je danas orginalno, u pitanju su varijacije na temu...

Toliko sam losih pita sa jabukama morala da pojedem tokom nedeljnih poseta familiji da ih u svojoj kuhinji nikad nisam pravila. Ovaj recepty je izuzetak i uz Becku savijacu sa jabukama jedino sto spremam na temu jabuka. Nemam trenutno Greni Smit u kuci ali imam Ajdared, pokusacu.....problem ce biti kacenje slika jer to nikako da savladam ali pokusacu i to...

 

Znaci, imamo takmicenje?

 

Odlicno!

 

Sutra cu kupiti jabuke ako nisu vec opuhane, pa cu pokusati napraviti ovaj kolac. Odlicno izgleda tamo na coolinarki i smatram da ce cijeli process makar malo pozitivno uticati na generalno raspolozenje u ovim shitty danima.

 

Sto se tice uploada slika, slikate na telefonu, pa postavite na imgur app takodje na telefonu, imali smo to vec jednom. Pokusajte se prisjetiti ali ako ne mogne, objasnicu opet.

 

:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pletilja said:

Nemam trenutno Greni Smit u kuci ali imam Ajdared, pokusacu....

 

Nisam ni ja kupio Granny Smith, nasao sam neke koje ce morati posluziti, izgledaju socne i zdrave:

 

oN1u4Xp.jpg

 

Od sastojaka samo nemam vaniliju ali cu da stavim malo cimeta kao zamjenu, ostalo cu po receptu. Imam i tu spring-formu od 26cm, ja sam spreman. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Nadjohj i zgodan video recepta za kolac od jabuka koji je @Pletilja postavila:

 

 

 

Vrlo jednostavno za napraviti, ne sumnjam da je super ukusa ali ima jednu, za mene bas veliku manu: ostanu mi dva bjelanca da ih bacim.

 

Nemam u kuci ni limuna, a ni vanilije, mozda isprskam jabuke sa malo mog domaceg jabukovog sirceta, ionako je to uglavnom da jabuke ne potamne, a umjesto vanile bih mogao staviti cimet.

 

Samo cu malo istraziti ima li neki slican recept da se cijela jaja iskoriste ili da naprasvim neki meringue?

 

 

Link to comment
Share on other sites

OK, ovo nije bilo tesko ali sam napravio neke manje korekcije recepta koju ce najvjerovatnije zazaliti na kraju ali nisam mogao da odolim.

 

Prvo sam odlucio da rijesim ovaj konundrum sa bjelancima - ne bacam nista, niti zelim dalje da se zezam pa sam iskoristio dva cijela jajeta. Na 130g obicnog brasna dodao sam jos 20g griza i 10-12 isjeckanih suhih sljiva. Sve ostalo kao i na receptu sa videa.

 

Onaj recept sa coolinarke nisam mogao koristiti, ne razumijem se u salice, zlice, preferiram grame.

 

Navio sam rernu na 170C (smanjicu za 10C za minut ili dva) i tajmer na 70min ali cu pregledati kroz staklo cesce.

 

5JiOHVN.jpg

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Nije lose izasao:

 

7ZatLuj.jpg?1

 

Ali je splasnuo u roku od 5 minuta. Umjesto da bude 4-5cm visine, pao je na 2-2.5cm i nije mi najuspjesniji kulinarski experiment. 

 

Da li sam trebao ostaviti da se ohladi u rerni ili je nesto drugo u pitanju, ne znam. Mozda pokusam opet za 10-15 godina kada zaboravim na ovaj fijasko.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zao mi je, kolac je jednostavan, jeftin i zaista fin.

Napravila sam ga i jedina izmena je u kolicini jabuka (osim samih jabuka) upotrebila sam 350 gr, pola kolicine,  jer ja ne mogu da izlazim iz kuce zbog vanrednog stanja tako da nisam smela sve jabuke da potrosim. Moj kolac je identicnog ukusa ali je nizi,  cca 5 cm, dakle, upola tanji od regularne kolicine ali je ukus identican.

 

Stavili ste premalo brasna rekla bih. Ne razumem sta je tu problem, uzmete sholju za belu kafu i eto vam mere.

Belanca su  znacajno   promenila  teksturu, zato je kolac i splasnuo.

Belanca ne morate da bacate vec ih stavite u vrecicu za friz, kako vam koji pretekne i kad skupite 5, 6 - napravite novi kolac.

Ajdared koji sam upotrebila je nekako bez arome i  mirisa, ipak je Greni Smit bolji, daje malo kiselkasti smek koji se fino slaze sa vanilom i aromom putera. 

Meni je zao vaseg truda ali iz iskustva znam da osnovne sastojke ne treba menjati. Ne bih stavljala shljive, suvo grozdje je bolji izbor ako vec morate nesto da dodate. 

Sutra cu slikati moj kolac i ziva je steta sto ne mozete da ga probate. 

I nikako griz brasno, poenta je da se meko testo fino pretapa sa omeksalim jabukama. Samo cu sledeci put u ono drugo testo koje ide preko kolaca da dodam malo mlevenog badema.

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Stavili ste premalo brasna rekla bih. Ne razumem sta je tu problem, uzmete sholju za belu kafu i eto vam mere.

Belanca su  znacajno   promenila  teksturu, zato je kolac i splasnuo.

 

Nemam pojma gdje sam tacno zeznuo, vjerovatno na vise mjesta. Premalo brasna ili previse putera, previse bjelanca, bogzna.

 

Ukus je bio OK donekle, vidi se da recept ima potencijala, moje jabuke su bile ukusne.

 

Bice ovih dana izolacije jos prilike za popravni. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Viw56tz.jpg?1Sva moja ovonedeljna smusenost  na tanjiru....presek - zgnjecen, kolac - blago prepecen, ali, cak i ovako tanak, pleni lakocom,  jednostavnoscu i sto da ne kazem - ukusom....

Pih, uspela sam da ga kopiram sa Imgura u ovoj gigantskoj razmeri....ako je to poslednji trag mog bivstvovanja na planeti.....bas sam baksuz...

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Super izgleda, a verovatno je i ukusan. Sta je to?

 

Francuska pita od jabuka, imate gore recept...ne pravite ga ako nemate sve sastojke po receptu, Honey i ja smo uprskali ovako finu pitu...ako Francuzi saznaju, tesko nama....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pletilja said:

Sva moja ovonedeljna smusenost  na tanjiru....presek - zgnjecen, kolac - blago prepecen, ali, cak i ovako tanak, pleni lakocom,  jednostavnoscu i sto da ne kazem - ukusom....

 

Izgleda okej i prilicno jestivo.

 

Moj kolac je mastan, valjda kako je kolapsirao, tako je masnoca istisnuta ali ga jedem. Moja gospodja juce probala i nece vise. Ja sam odlucio da pojedem sve, da odigram ulogu kante za smece. Jutros sam doruckovao kolapsirani francuski kolac od jabuka. :classic_smile:

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

Izgleda okej i prilicno jestivo.

 

Moj kolac je mastan, valjda kako je kolapsirao, tako je masnoca istisnuta ali ga jedem. Moja gospodja juce probala i nece vise. Ja sam odlucio da pojedem sve, da odigram ulogu kante za smece. Jutros sam doruckovao kolapsirani francuski kolac od jabuka. :classic_smile:

 

Ove recepta sa kolacima nikad ne pratim kako su napisani, jer obicno ili ima puno secera ili necega drugog. U ovom slucaju to je jako mnogo ulja. Recept je skoro pa kao za palacinke ( domace, ne americke) . Sve uradis kao po receptu, ali stavi manje ulja, upola. A od preostala dva beljanca napravi sham, i pred kraj desetak minuta stavi gore na pitu, i dopeci tih jos 10 minuta. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ove recepta sa kolacima nikad ne pratim kako su napisani, jer obicno ili ima puno secera ili necega drugog. U ovom slucaju to je jako mnogo ulja. Recept je skoro pa kao za palacinke ( domace, ne americke) . Sve uradis kao po receptu, ali stavi manje ulja, upola. A od preostala dva beljanca napravi sham, i pred kraj desetak minuta stavi gore na pitu, i dopeci tih jos 10 minuta. 

 

Kad god sam pokusao da improvizujem sa kolacima, zeznuo sam. Ni ovoga puta nije bilo drugacije, pa ne vjerujem ni da cu tebe poslusati. 

 

Jedino sto se nisam pokajao sto sam dodao i suhe sljive u ovaj kolac, to cu i iduci puta kad budem pravio ali cu se drzati salica-zlica mjera. Eventualno, mrvu manje masnoce i secera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Davno sam prevazisla fazu prilagodjavanja recepata zdravoj ishrani, jeftinijoj verziji, nikad ne izadje na dobro. Ili postujem recept ili ga ne pravim...i ovo sa polovinom potrebnih jabuka je bezobrazno s moje strane i nije fer prema kuhinji iz koje recept potice. No, 5 dana sam zatvorena u kuci i ne stojim dobro sa....nervima? Uzasavam se dosade a opet, toliko sam zaokupljena pandemijom da nista drugo i ne radim osim sto visim na mrezi. Ovaj peh mi je bas dobra lekcija....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Davno sam prevazisla fazu prilagodjavanja recepata zdravoj ishrani, jeftinijoj verziji, nikad ne izadje na dobro. Ili postujem recept ili ga ne pravim...i ovo sa polovinom potrebnih jabuka je bezobrazno s moje strane i nije fer prema kuhinji iz koje recept potice. No, 5 dana sam zatvorena u kuci i ne stojim dobro sa....nervima? Uzasavam se dosade a opet, toliko sam zaokupljena pandemijom da nista drugo i ne radim osim sto visim na mrezi. Ovaj peh mi je bas dobra lekcija....

 

6 hours ago, Honey Badger said:

 

Kad god sam pokusao da improvizujem sa kolacima, zeznuo sam. Ni ovoga puta nije bilo drugacije, pa ne vjerujem ni da cu tebe poslusati. 

 

Jedino sto se nisam pokajao sto sam dodao i suhe sljive u ovaj kolac, to cu i iduci puta kad budem pravio ali cu se drzati salica-zlica mjera. Eventualno, mrvu manje masnoce i secera.

 

Evo ima vec godinama kako pravi poslastice, i mnogo mi bolje ide od pravljenja hleba. Nikad se nisam pridrzavao recepta. Mislim nadjem recept neki, da li iz neke knjige ili sa interneta, pratim sve ali oko secera uvek na svoju ruku. Ne volim kad je jako slatko, a mogu reci da je vecina poslastica jako slatka. Ili npr u ovom gore receptu u pitu od jabuka staviti 2.5deci ulja, to i na samu pomisao ispadne mnogo. 

 

Ne znam @Honey Badger sta i kako improvizujes pa da ne uspe. Da li mozes da das jedan recept originalni, i isto to ali tvoju improvizaciju, pa da vidim u cemu je stos?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...