Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

 

2 banane

2 jaja

1 dcl mlijeka

100 g zobenih pahuljica

3 g praška za pecivo

 

Sve u blender. Ostaviti smjesu 10-ak minuta.

 

Prave se na srednje jakoj vatri jer inače lako zagore. 

 

Ja ih pravim promjera 15-ak cm, tako mi je najlakše ih okrenuti.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Bushman said:

Nisam 😁 

 

Ili jesam. Šta?

 

6 minutes ago, Div said:

brašno

 

Bez brasna prasak za pecivo ne pravi smisla i umjesto palacinaka dobio bi omlet od banana i ovsenih pahuljica. :classic_smile:

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne treba brašno.

 

Mislim, može brašno ali zamjenom brašna sa zobenim ove palačinke dobivaju epitet zdravih.

 

Ja sam stavljao neke švapske iz cijelog zrna.

 

Smjesa bude povezana kao i za obične palačinke samo se gornji dio palačinke slabije peče pa je treba okrenuti u jednom pokretu da se ne razlije po tavi. 

 

Malo vježbe i to je to.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta su kuke?

 

Sparoge pravo na rostilj, pa kad malo oprlje preliti dressingom od maslinovog ulja, bijelog luka, limuna i namrvljeno plavog sira (stilton, roquefort isl). Sluziti uz 2" thick rib eye steak i neko dobro vino.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ta stranica kaze da su kuke latinski Tamus communis.

 

Kad sam potrazio da vidim sta je to u stvari, nadjem uglavnom da je otrov.

 

Black Bryony belongs to a family of twining and climbing plants which generally spring from large tubers, some of which are cultivated for food, as the Yam, which forms an important article of food in many tropical countries. Great Britain only furnishes one species of this tribe, Tamus communis, which, from its powerful, acrid and cathartic qualities, ranks as a dangerous irritant poison.

https://botanical.com/botanical/mgmh/b/brybla75.html

 

Vjerovatno nije ispravan latinski naziv.

 

Link to comment
Share on other sites

Ispravan je naziv.

 

Dakle, kuke su samonikle biljke koje niču početkom ili sredinom 3. mjeseca.

 

Jestivi dio je onaj gornji dio biljke a bere se tako što se kuka uzme između palca i kažiprsta i načini se lagani pokret palcem(ili cijelim ručnim zglobom) prema naprijed i kuka se lagano prelomi.

 

Jestivi dio je onaj od točke u kojoj je došlo do pucanja. Donji dio je drvenast i nije jestiv. 

Nije ni otrovan. 

 

Sredinom 5. mjeseca gornji dio(ako nije prethodno ubran) se osuši a na donjem, drvenastom dijelu se pojave plodovi, crvene bobice koje su jako otrovne. Navodno i slatke. 😁

 

 

Zanimljiva je ideja roštilj i plavi sir, kojeg obožavam. Ja sam kuke dosad spremao dosta jednostavno, u omletu i nekoj kombinaciji sa špinatom i maslinovim uljem.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Bushman said:

Zanimljiva je ideja roštilj i plavi sir, kojeg obožavam

 

Dodaj kriskice tvrdje kruske i nekoliko jezgri sjeckanih oraha u to. Malo dobrog leba da pokupis sir i sokove sa tanjira i casa suhog bijelog vina je sve sto ti treba za potpuni ugodjaj.

 

Vidim sada sta je to - neki Bljust. Ovdje ga ne jedu ali je biljka potentna. Istrazicu malo jos. Ponekad pravim kreme i meleme od gaveza i jos nekih trava koje uzgajam ili samoniklo rastu u basti. Mozda imam i bljust?

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Neki dan je bio pancake day pa sam napravio neku varijantu ovog recepta kolege Bushmana. 

 

Umjesto praska za pecivo koristio sam sourdough starter, a umjesto banana - borovnice. Jaje, mlijeko, ovsene pahuljice su isto kao u receptu s tim sto sam odokativno gradio smjesu. Palacinci su bili izvrsni. Mozda imam i sliku, pogledacu sutra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Meni samo nije jasno odakle je proistekla ideja da je brasno ne zdravo? ili recimo hleb? dobro hleb nije tema ove teme, ali brasno moze biti. 

 

Ne bih ja rekao da je brašno nezdravo, ni hleb, već da je integralno brašno zdravije, korisnije, bogatije od belog brašna. Pričali smoovde o zapržavanju, ja sam pisao da ne koristim, ili koristim veoma retko, zapršku sa brašnom, navikao sam tako pa mi je i ukusnije. Čitao sam i mišljenja nekih stručnjaka o štetnosti zapške sa brašnom, nisam se udubljivao u tačnost tvrdnji niti u neka obrazloženja, jednostavno, meni odgovara ovako, klot.

Što se hleba tiče, jedem ga kao svaki balkanac, često i posle jela, parče hleba kao desert. Volim crni hleb, hleb sa dodatkom raži, heljde, semenki...

 

Link to comment
Share on other sites

Ok sve ali strucnjaci i zaprska [emoji16] ko da svaki dan jedemo zaprzena jela.

Evo ovde neki dan bilo na tv o biberu. Uglavnom svi sto se kupuju imaju karcenogenih materija, pogotovo vec mleveni biber.

Po tim strucnjacima nista nije zdravo.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Ok sve ali strucnjaci i zaprska emoji16.png ko da svaki dan jedemo zaprzena jela.

Evo ovde neki dan bilo na tv o biberu. Uglavnom svi sto se kupuju imaju karcenogenih materija, pogotovo vec mleveni biber.

Po tim strucnjacima nista nije zdravo.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
 

 

Ponekad se te tvrdnje zasnivaju na prisustvu nekog sastojka, a ne kaže se da bi trebalo da pojedemo dve tone da bi se pokazao štetni efekat. Drugo, štetni sastojak u jednoj namirnici se neutrališe korisnim sastojkom iz druge.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Meni samo nije jasno odakle je proistekla ideja da je brasno ne zdravo? ili recimo hleb? dobro hleb nije tema ove teme, ali brasno moze biti. 

 

Bijelo brasno nije narocito zdravo jer se vecina hranljivih tvari nalazi u omotacu i klici koji su odstranjeni:

 

EOdVLyF.png

 

Ako pogledate na istek roka trajanja na vasem brasnu vidjecete da integralna brasna nemaju tako dug rok trajanja kao bijelo brasno.

 

Sto se zaprske tice, mislim da je tu vise u pitanju kolicina masnoce koja se koristi, nego brasno. 

Link to comment
Share on other sites

Drugi razlog zasto je regularni hljeb relativno nezdrav je sto se u procesu proizvodnje dodaju razni drugi sastojci, kao sto su masnoce, razni E-brojevi koji sprijecavaju razvoj plijesni i pomazu da takav hljeb prividno zadrzi svjezinu duze vrijeme. U isto vrijeme, kod industrijski proizvedenog hljeba, uskrati se jako vazna komponenta, a to je  - vrijeme. Vrijeme koje je neophodno da gljivice kvasca odrade svoj posao, proizvedu enzime koje pomazu probavi, odnosno ekstrakciji hranljivih tvari iz tog hljeba. 

 

Hljeb koji mi pravimo je izuzetno zdrav mada opet ne treba pretjerivati jer je to samo jedna od namirnica.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Nisam imao vise ovih posuda pa sam morao vise da sipam, ali svejedno super je.

Recept.

225g tomme de savoie ( sir ako neko ne zna )

6Jaja

375ml mleka

45g maslaca

45g brasna

prstohvat soli

prstohvat muskatnog orascica

i prstohvat piment d'espelette ( obicna slatka mlevena paprika )

 

Zagrejati rernu na 180stepeni sa ventilatotom.

Za to vreme ratopiti maslac i u rastopljeni maslac dodati brasno, izmesati, zatim dodati mleko, i ukuvati kao za beshamel.

skinuti sa vatre, i prohladiti, dodati naseckani sir, 6 zumanjaca, sol, muskatni orascic, i mlevenu papriku. Sve dobro izmesati, i polako dodati sneg od belanaca. Sve izmesati pazljivo. Sipati u posudice  ( do otprilike 1cm od vrha posude), i peci u rerni 25minuta.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...