Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

mene je jednu noc uhvatila gadna upala umnjaka, sto je pak bila posljedica stajanja prethodna 3 popodneva u stavu mirno na buri (promatranje pucine "Talijani napadaju!"). odem do dezurnog on kaze imam samo aspirin, morat ces pricekati ujutro, pa kad staresina obavi smotru, ti mu se javi. ja pogledam na sat, 11 navecer. i sta da radis, nista, trpi. tako da sam tiho stenjao cijelu noc (pola me spavaone htjelo tuci), i tek ujutro iza 7, nakon obavljene smotre, odobri meni staresina pratnju za odlazak u bolnicu. nisam mu se morao ni javljati, oteklo mi lice ko narodnom heroju Bosku Buhi onomad kad su ga pcele izjele.

 

a ovaj guster bi da tek tako, u pola noci, bez jutarnjeg odobrenja staresine, prica o dogadjajima u JNA?! 

 

Spoiler

:classic_biggrin:

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vjekoslav said:

 

:classic_biggrin:

 

ko Forrest Gump prije Forrest Gumpa :wink2:

 

 

i onaj natpis iznad porte "DOBRO NAM DOSLI DRUGOVI!"

(to je bilo da se smrznes)

 

 

bespomocan, ne beskoristan. ja cesto nisam pronalazio bas nikakav smisao ni u tom nametnutom peesu ni u postavljanim zadacima. ergo klasican zatvor gdje se trazi samo poslusnost, nista drugo. pogledaj kako ide obuka danasnjih rocnika u profesionalnoj vojsci Slovenije, i povuci paralele. bilo je jedinica JNA koje su bile kako spada obucavane (npr. granicari), ali one su bile u debeloj manjini. dakle klasicnom vojniku JNA koji je odsluzio  vojni rok ja ne bih povjerio da mi cuva kokosinjac, a kamoli da me obrani od strane vojske. atomski zdesna, atomski slijeva, sege, sale, posalice, mrtav.

 

 

stvarni legitimitet (pa cak i legalitet) vukla je iz komunisticke partije i odrzavanja Tita na vlasti, tako da ne treba cuditi sto se u jednom trenutku okrenula protiv "vlastitih naroda & narodnosti", odnosno protiv gradjana koje je trebala stititi. tko je kontrolirao JNA? tko je tu armiju nadzirao u SFRJ? kome je sluzila vojna industrija? kad odgovorimo na ta pitanja, odgovorit cemo i na pitanje koja je bila njena svrha. prica o zlim politicarima / nalogodavcima devedesetih, u tom kontekstu, promasena je prica. da je JNA uistinu bila vojska gradjana Jugoslavije, nacelnik generalstaba bi rjesio jugoslavensku krizu (koja je btw. pocela kao ekonomska, a ne etnicka) vrlo jednostavno -> podijelio bi tu jebenu JNA na republike i pokrajine, koje su ju i inace financirale. nota bene, u tom slucaju nikakvog rata ne bi bilo (kao sto ga nema ni danas). medjutim on se, poput neke zastitarske tvrtke u stecaju, okrenuo najboljoj ponudi na trzistu. s tim da ja uopce ne mislim da je tu gen. Kadijevic odigrao nekakvu kljucnu ulogu. sudbina JNA bila je zapecacena njenom ontoloskom sustinom, i tu su pojedinci malo sta mogli uistinu promijeniti. osim da ju napuste, ili odbiju da joj sluze kad su stigli pozivi za rusenje Vukovara.

 

Gle uopste se ne bih vise bavio tim konceptom odbrambene vojske koja sluzi da odvrati stranog agresora niti bih se upustao u ta crevca od rasprava...niti sbbkbb. Bespomocan...Bar si mogao da naucis da ne ides glavom kroz zid i da ne ustajes sam protiv sistema.

 

Kad si odsluzio vojsku, mogao si da pogledas iza sebe i da vidis ispred sebe. Mnogi od nas nisu ni bili za kokosinjac vec za fakultete i normalan zivot koji je trebalo da nas ceka...................................................................2020.

9 hours ago, Vjekoslav said:

 

obrati se staresini ujutro na postrojavanju i pitaj ga.

Mozda dobijes ostav i vratis se na izbrijavanje. 😉

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vjekoslav said:

mene je jednu noc uhvatila gadna upala umnjaka, sto je pak bila posljedica stajanja prethodna 3 popodneva u stavu mirno na buri (promatranje pucine "Talijani napadaju!"). odem do dezurnog on kaze imam samo aspirin, morat ces pricekati ujutro, pa kad staresina obavi smotru, ti mu se javi. ja pogledam na sat, 11 navecer. i sta da radis, nista, trpi. tako da sam tiho stenjao cijelu noc (pola me spavaone htjelo tuci), i tek ujutro iza 7, nakon obavljene smotre, odobri meni staresina pratnju za odlazak u bolnicu. nisam mu se morao ni javljati, oteklo mi lice ko narodnom heroju Bosku Buhi onomad kad su ga pcele izjele.

 

a ovaj guster bi da tek tako, u pola noci, bez jutarnjeg odobrenja staresine, prica o dogadjajima u JNA?! 

 

  Reveal hidden contents

:classic_biggrin:

 

Ihhh a lezanje u snegu od po dva sata nakon marsa od 15km, vracanje noci po ledu na -15/17. Takticka vezba hvatanja diverzanata na Jelovoj gori u sumi po drvecu. Sinjeli smrznu a duge gace oznojane mokre, a nagrada vikend ako uhvatis nekog u ovcijoj kozi kad krene da bezi kroz sneg iz sume.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mrd said:

Prvo brijanje pro smotre, inačeeeee.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Mislio sam inace na nesto drugo kad sam pominjao kako se vojska dozivi u tom periodu, ne na beskoristan/bespomocan.

 

Ovo brijanje je vazno, kad te na terenu negde nateraju da se obrijes ujutro na suvo bez vode i ogledala, bez osnovnih higijenskih uslova, sa cizmama u blatu koje posle moras da izglancas za smotru, a suma u kojoj si nocio pod satorskim krilom, preko noci je umesto jesenjeg blata i lisca dobila snezni pokrivac, a ti sa petoricom drugara prespavao sa glavom na AP/M70, dok ti je satorsko krilo leglo preko lica sa snegom,(smrzo se ko p....a cebe ukrutilo), samo pomislis koliko su neke jednostavne rutine na koje se na osvrces u civilstvu prednost u odnosu na to gde si za elementarne uslove sam duzan da se potrudis.

 

To su te reminiscencije - detalji kada nesto shvatis pre nego se popnes u TAM150 i sa desetinom odes na poligon za bojevo gadjanje tromblonom. A tromblon beli leti kao ragbi lopta kad ga ispalis s rukom preko (ispod rasklapajuceg nisana) i kundakom pored tela u zemlju da te ne klepi puska nakon trzaja, jer su inace mogle da se zarade ozbiljne povrede sake i lica.

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Jos jedna remeniscencija...

 

Mrkla noc, zvezdana, vidi se Mlecni put, spava ceta hrcheee...dize se krov na hangaru, umorna vojska ceo dan se akala sa tenkovima po poligonu, izadjes na strazu, smena 02-04, suvomrazica, ispicetina, susne li nesto mislis vuci ili medjed iz sume sa planine a puckaju grane od mraza. Cekas komandira straze cvokoces, stegli se prsti u cizmama dzaba vunene carape, sto stigle paketom, stojis-spavas.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, CLakiSH said:

Moze, al ko dokaze da ima JNA tetovazu.

Naravno, u srcetu sa datumom.

 

Vec 90/91, bivsa drzava vidno propada, JNA tetovaze su vec bile totalno demode, barem medju normalnijim svijetom. Sjecam se da su dva lika, koji su moji klasici bili, prvih 6 mjeseci bili relativno cool, pomalo primitivni ali OK, a kad su dosli cetnici sa decembarskom klasom, pa su ova dva, odjednom zarazeni militantnim srpstvom,  istetovirali si po JNA , 4C i ime ovog drugog na podlaktici. Tetovirali su jedan drugog, jedne tamne noci kao da su ljubavnici. Strasno.

 

 

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Janne240 said:

Jos jedna remeniscencija...

 

Mrkla noc, zvezdana, vidi se Mlecni put, spava ceta hrcheee...dize se krov na hangaru, umorna vojska ceo dan se akala sa tenkovima po poligonu, izadjes na strazu, smena 02-04, suvomrazica, ispicetina, susne li nesto mislis vuci ili medjed iz sume sa planine a puckaju grane od mraza. Cekas komandira straze cvokoces, stegli se prsti u cizmama dzaba vunene carape, sto stigle paketom, stojis-spavas.

E jepse @Janne240, nisam imao nameru da se secam vojske al si me sad trigerovao sa ovim stojis-spavas. Bukvalno je bilo tako.

I ja sam bio VP, sest meseci krvave obuke sreca posle prijavnica u komandi, fakticki portir.

A ovo sto @Vjekoslavkaze za obucenost, bogamo kod mene je bilo bas kontra. Fizicka sprema na maksimumu, a oruzje sve zivo, od pistolja do rucnog bacaca.

I nisam tetovirao JNA.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2020 at 4:07 PM, Vjekoslav said:

sta je sad, vrijeme za intermezzo? u redu, dok cekamo javljanje naseg drugara @ironside sa njegovim prilozima i recenzijama suvremene klasicne glazbe sa Muzickog biennala Zagreb 

...

i Bojana Adamica. on je za filmsku glazbu bio ono sto je za jazz big band aranzmane bio Joza Privsek.

genijalci. 

 

 

Prije malo manje od mjesec dana u Krakówu je umro Krzysztof Penderecki, kompozitor kojeg sam izuzetno cijenio, upoznao ga* i danas ga često slušam. Svoj prvi nastup na (drugom) Biennalu je imao 1963, kad i John Cage, enfant terrible suvremene glazbe. Naime, prije početka Cageovog nastupa, začetnik i direktor MBZ-a Milko Kelemen je telefonski upozoren od partijskih kulturtregera kako će se prekinuti nastup bude li Cage izvodio budalaštine, tipa podvlačenja pod klavir i sl. Kelemen je prišao Cageu i to mu priopćio; naravno, Cage se za vrijeme izvedbe podvukao pod klavir, no koncert nije bio prekinut, osim što je Kelemen poslije dobio izvjesno šamponiranje.

Na Muzičkom Biennalu Zagreb, neke od svojih praizvedbi (svi su redovito bili prisutni, mnogi više puta) imali su osim Pendereckog i Cagea još Igor Stravinsky, Mauricio Kagel, Witold Lutosławski, Olivier Messiaen i, moj omiljeni Karlheinz Stockhausen.

 

MBZ je uvijek bio trn u oku partijskim konzervativcima, koji to nisu mogli razumjeti ni prihvatiti, a dodatno ih je jebalo što su umjetnici poput Murtića, Price ili Bakića bili u partizanima, + što se ne bi dobro gledalo da se po Zagrebu prekidaju koncerti ili zabranjuju izložbe etabliranih umjetnika.

 

Da se razumijemo, ta zatucanost, to sljepilo i ludilo nije prestalo do danas (Tudjman nije priznavao nikakvu modernu, najdalje je dogurao s onom čuvenom Ming vazom u pozadini), tako da i danas mainstream populacije u HR vidi vrh likovnosti u Wiehlerovim goblenima, prezire modernu arhitekturu, a glazbeni ukus završava na operama 'Prodana nevjesta' i 'Nikola Šubić Zrinski'.

 

*

penderecki1.jpg

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CLakiSH said:

sreca posle prijavnica u komandi, fakticki portir.

 

Zamisli koliko je to bilo zaludno gubljenje vremena u ovim nasim kratkim zivotima kad je sjedeti u kiosku kao portir bila - sreca.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Honey Badger said:

 

Zamisli koliko je to bilo zaludno gubljenje vremena u ovim nasim kratkim zivotima kad je sjedeti u kiosku kao portir bila - sreca.

Vala bas.

Mada sam ja to vreme iskoristio da kvalitetno radim na sebi, bas kao ovaj karantin. 
: bindzovao sve sa Netflixa sto postoji

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Honey Badger said:

 

Zamisli koliko je to bilo zaludno gubljenje vremena u ovim nasim kratkim zivotima kad je sjedeti u kiosku kao portir bila - sreca.

 

To ti je samo dokaz one Ajnstajnove, sve je relativno. :classic_biggrin:

Ovo spominjanje portira me podsjeti na jednog mog komsiju iz Sarajeva koji nije volio skolu i njegov otac, koji je isto bio portir, ga zaposli kao portira u SUP-u, kasnije jel MUP-u, i tako kada je zavrsio rat, koji je proveo kao portir, on normalno nastavi po starom da sjedi u portirnici, cita romane, da bi poslije poceo da fejsbuci, drzavna sluzba, sigurna plata.

Sa druge strane sve proizvodne firme su unistene, kojih je u Sarajevu bilo jako mnogo, inzinjeri koji se nisu bavili politikom, ostali bez posla, za njih je moj drugar bio car.

Gledam slike po fb, putuje svukuda, torbica preko grudi, vikendica, itd.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Bio ćato, kakav portir. Ko je držao keca u kasarni, prijavnicu, bio je bos za svu vojsku a bogme i za starešine. Jedini koji je posle vojske nasao službu u civilstvu u policiji bio je moj prijatlj, tovaris iz Slovenije. Ostali smo zatražili neka druga rešenja... Iskreno, oficirski život mi se činio najtežom osudom koju čovek sebi može da priredi, iako je tada još kako tako to bilo dobro plaćeno i čestito zanimanje.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

 

To ti je samo dokaz one Ajnstajnove, sve je relativno. :classic_biggrin:

Ovo spominjanje portira me podsjeti na jednog mog komsiju iz Sarajeva koji nije volio skolu i njegov otac, koji je isto bio portir, ga zaposli kao portira u SUP-u, kasnije jel MUP-u, i tako kada je zavrsio rat, koji je proveo kao portir, on normalno nastavi po starom da sjedi u portirnici, cita romane, da bi poslije poceo da fejsbuci, drzavna sluzba, sigurna plata.

Sa druge strane sve proizvodne firme su unistene, kojih je u Sarajevu bilo jako mnogo, inzinjeri koji se nisu bavili politikom, ostali bez posla, za njih je moj drugar bio car.

Gledam slike po fb, putuje svukuda, torbica preko grudi, vikendica, itd.

 

U ovom svijetu ima, a i treba da ima, mjesta i za takve ljude kao sto je tvoj drugar. Nije svako kapacitet za velika djela. Neko treba da sjedi i kao portir i nekome je okej sjediti po cijeli dan kao portir. To ne bi trebalo imati veze sa inzinjerima koji su ostali nezaposleni zato sto su kriminalni politicari opljackali firme, tvoj drugar nije kriv za to.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Honey Badger said:

 

U ovom svijetu ima, a i treba da ima, mjesta i za takve ljude kao sto je tvoj drugar. Nije svako kapacitet za velika djela. Neko treba da sjedi i kao portir i nekome je okej sjediti po cijeli dan kao portir. To ne bi trebalo imati veze sa inzinjerima koji su ostali nezaposleni zato sto su kriminalni politicari opljackali firme, tvoj drugar nije kriv za to.

 

Naravno da nije kriv, nego samo primjer kako je nekada bolje biti portir, nego izinjer.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Amigo said:

 

Naravno da nije kriv, nego samo primjer kako je nekada bolje biti portir, nego izinjer.

 

Kontam da si to htio reci, ja sam se samo nadovezao. Caskamo opusteno.:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Zamalo....

 

EKSKLUZIVNO: SFRJ nije mogla da napravi Novi Avion

 

Činjenica je da se na tom projektu nakon konceptualne faze dalje nije stiglo. Sve u svemu bila je to lepa zamisao ali nerealna iz više aspekata, od finansiranja do tehnološkog nivoa pa do samog aplikativnog znanja za projektovanje, izradu, testiranje, opremanje i uvođenje u upotrebu tako složenog sredstva.

 

SFRJ i mi bi stigli na taj nivo razvoja, u to sam ubeđen, da je nastaviljeno sa konstantnim usavršavanjem selekcijom pravih kadrova i usredsredjenim radom jos dvadesetak godina.

 

Ali mi smo izabrali lakši put, put laganja samih sebe i svi prećutno verovali u taj put.

Tvrdnje da možemo i da smo sposobni za nastavak NA projekta bile bi produžetak tog laganja i zamlaćivanja!

 

https://sr.wikipedia.org/wiki/Нови_авион

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

a projekt izrade nuklearne boMbe sa Irakom i Libijom, tadasnjim perjanicama demokracije? 

 

...

 

7 hours ago, CLakiSH said:

A ovo sto @Vjekoslavkaze za obucenost, bogamo kod mene je bilo bas kontra. Fizicka sprema na maksimumu, a oruzje sve zivo, od pistolja do rucnog bacaca.

 

ja sam imao kondicijski dril do posljednjeg dana, dakle doslovno do dana kad sam obukao civilku. 3 mjeseca prije skidanja u ronilacki centar RRF-a stigao nam novi (zeljan dokazivanja) kapetan korvete, svako jutro 20km trcanja + popodne od 3 do 7 poligon. obrati paznju, popodne, kad normalni oficiri idu kucama, on je ostajao s nama. s tim da ja po vesu uopce nisam bio diverzant vec obican ronioc (deminer), ali to njega nije tangiralo. medjutim tako nije bilo, ali ni blizu, s drugima (mornarima i pesadiji u toj kasarni) koji su cinili ogromnu vecinu. zato i postoji onaj izraz "dzomba". dzomba ne znaci samo vojnik koji sitno broji, vec (prvenstveno) vojnik koji ladi jajca i ubija se od dosade. nije to meni tada nesto posebno smetalo jer sam i inace bio sportas, medjutim sto se uvjezbanosti za konkretne (po ves-u) zadatke tice, imao sam samo jedan uron u Dunavu (kad je nekom pesadincu ispala puska kod ukrcavanja na tenkonosac), a i to kao asistent. dakle tjorak.

 

uvjezbanost rukovanja oruzjem vidio sam na jesen 1991. kad bi od ukupnog broja usmrcenih i ranjenih oduzeli broj propucanih, slucajno opucanih, ili krivo naciljanih (u svim rodovima vojske, pa i vazduhoplovstvu), konacna cifra izbacenih iz stroja govorila bi nam o oruzanom sukobu nekoliko sela, a ne drzava.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

a projekt izrade nuklearne boMbe sa Irakom i Libijom, tadasnjim perjanicama demokracije? 

 

...

 

Irak manje više, ali Libija je bila za primer, sve je bilo za dž. Međutim, oko razvoja N-BoNbe smo zastali zbog razvoja svemirskog programa koga smo ipak na kraju ustupili imperijalistima, Amerikancima, koji su posle sve to iskoristili protiv nas....inače pobedili bi u svim ratovima koje nismo vodili.

Link to comment
Share on other sites

Orao jeste bio realan, samo što se on u medijima predstavlja kao super moderan avion a u stvari se radi o avionu drugog reda. Neću ići mnogo u tehnikalije ali radi se o avionu sa jednim motorom dakle on ne može biti top proizvod jer su tada uveliko najbolji avioni imali dva motora. Plan je bio da zameni MiG-21 avione što znači da bi bio lošiji od MiG-29 koga smo tada imali a i on je već početkom 90-ih polako zastarevao.

 

Problem je naravno bio raspad zemlje i prevelika zavisnost od uvezenih delova. Sa toliko uvoznih delova pitanje je koliko bi i koštao a nisam našao ni koji radar bi imao. Dakle to bi moglo da se izvozi kao trenažni avion za razvijene zemlje ili eventualno sirotinji kao avion za obezbeđenje neba. Samo pitanje je koliko smo mi mogli da budemo ozbiljan snadbevač drugih zemalja ako je većina delova aviona iz uvoza. Tu bi verovatno bilo jako komplikovano da se takav avion izvozi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...