Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

52 minutes ago, Constantin said:

 

 

Talog ? Bazirana na iskonskom balkanskom debilizmu ? To govori o mentalitetu Balkanaca, a ne o vojsci tj. JNA. "Kosa gori ispod šlema, valjamo se po prašini...." (Bora-Čorba)a koja je to vojska na svetu u rangu Dece cveća ? Ova gde si sad "Napalm bomba decu pržu, jato guska u bari sedi...." (Kosa-Hair)...Izraelska, Ruska ? Sve ti je to isto. Iznabacaio si, generalizovao nepotrebno. Nije JNA imala doktrinu da niko "nije muško" ako ne služi vojsku, to je do nečega i nekih drugih. Ja opet znam dosta ljudi koji su nosili razne uniforme, kao profesionalci, koji su bilii sve samo ne polemičnog ljudskog i moralnog kvaliteta. Ne sećam se ni jednog drugara, koji je odslužio vojni rok, a da se otuda vratio marlano ubijen. Niko ni blizu tog taloga koji pominješ. Meni se svakako nije sviđao način, koncepcija služena vojnog roka. Mislim da je bilo najbolje, najisplativije i svrsishodnije da se vojni rok služio u gradu iz koga si...zanimanje 07-15 pa kući na ručak, spavanje. Obuka bi se sastojala iz poznavanja oružja, sklapanje-rasklapanje, održavanje, gađanje....orijentacija...svašta nešto, a ko voli da vozi tenk, avion, podmornicu i šta god specijalno...ima vojnih škola, fakulteta, akademija...pa ko voli, nek bude profesionalac. Ako državi treba taj kadar, neka plati da se ljude bave tim zanimanjima.

 

 

To su neke tvoje lične impresije i nije univerzalno pravilo....dobro je što si otkrio Ameriku. Ja dvaput polazih za Australiju i ne odoh....i krivo mi ću se pojedem.

To je iz Oficir i dzentlmen...😉

 

Vojska nije bila talog vec resetka ispod koje i na kojoj je bilo taloga, tacnije ljigavstine koja se spirala u talog.

 

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

To je iz Oficir i dzentlmen...😉

 

E dobro da je to....

 

P.S. Onaj tvoj predhodni upis, kad si pomenuo Valdanos, Makarsku.....rekoh, ćuti što moja žena ne čita forum. :smiley24:Elem, moj svadbeni put i "medeni mesec" sam proveo na Hvaru...lepo sam se proveo, mada sam pri povratku, neposredno pre trajekta imao "saobraćajku", ali nema veze. Tokom boravka, u gradu Hvaru, bila je jedna grupica dečkića, na koju sam više puta naletao, po kafićima, picerijama....pričali su o utakmici Hajduk Dinamo, ali su sa nestrpljenjem očekivali susret sa "Srpskim Ciganima" predstojećeg vikenda...to je bila 1987. Koliko sam smokava pojeo brate....pored puta...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ima jedna pozitivna stvar od vojske. Za tih godinu dana upoznao sam Srbiju kao da sam je proputovao 100%. Pretpostavljam da je slično bilo i za vreme SFRJ. Da ne dužim o svakom delu Srbije ali u vojsci sam naučio da najgore psovke mogu da se čuju u Niš. Ja nisam ni znao da tako bolesne psovke postoje 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Ima jedna pozitivna stvar od vojske. Za tih godinu dana upoznao sam Srbiju kao da sam je proputovao 100%. Pretpostavljam da je slično bilo i za vreme SFRJ. Da ne dužim o svakom delu Srbije ali u vojsci sam naučio da najgore psovke mogu da se čuju u Niš. Ja nisam ni znao da tako bolesne psovke postoje 🙂

Nisi bio u Pukovac ?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Ja dvaput polazih za Australiju i ne odoh....i krivo mi ću se pojedem.

 

Imas jedan zivot, da ga sprcas u Australiji, a ne moras, be happy 🙂

Pisacu o odlasku u inostranstvu iz SFRJ, kada budem imao malo vise vremena, danas je vikend, a mi nemamo policijski :wicked:, dok je dan lijepo poceo, suncem okupan. 😎

 

3 hours ago, Janne240 said:

Vojska nije bila talog vec resetka ispod koje i na kojoj je bilo taloga, tacnije ljigavstine koja se spirala u talog.

 

Ma takvo vrijeme bilo globalno, hladni rat, blokovi, trka u naoruzanju, tako da smo i mi bacali pare na vojsku. Jednom sam se na moru upoznao sa nekim Nijemcom i cini mi se da je on rekao da je platio da ne ide u vojsku, pa je imao neko civilno sluzenje, ne sjecam se tacno, ali je kod njih bila tako neka opcija.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

Imas jedan zivot, da ga sprcas u Australiji, a ne moras, be happy 🙂

...

 

Što bre ovo reče? Australijski sam državljanin. Danas, kada mnogo više znam, da mi neko kaže možeš da biraš Kanadu, Ameriku ili Australiju, smesta bih se opredelio za Australiju.

 

Robusna demokratija, pravna država, lepo vreme, 85% stanovništva živi na sat vremena do mora (okeana). Najniža temperatura ikada izmerena u Sydney harbour je bila +3C, godine 1932.

 

Zima u Australiji: ima manje ljudi sa kratkim rukavima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

 

Što bre ovo reče? Australijski sam državljanin. Danas, kada mnogo više znam, da mi neko kaže možeš da biraš Kanadu, Ameriku ili Australiju, smesta bih se opredelio za Australiju.

 

Robusna demokratija, pravna država, lepo vreme, 85% stanovništva živi na sat vremena do mora (okeana). Najniža temperatura ikada izmerena u Sydney harbour je bila +3C, godine 1932.

 

Zima u Australiji: ima manje ljudi sa kratkim rukavima.

 

Sve je to tacno, ali Konstantinu je lepse u Nis 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

To su neke tvoje lične impresije i nije univerzalno pravilo....dobro je što si otkrio Ameriku. Ja dvaput polazih za Australiju i ne odoh....i krivo mi ću se pojedem.

Nisu impresije već iskustva, a to je velika razlika. Ovo pslednje je impresija, posto nisi probao, pošao, ali nisi stigao. To je mišljenje, impresija. Što se debilizma tiče, pročitaj ponovo. "Bazirana na balkanskom debilitetu." Trebalo bi da znači upravo ono što i piše, a ne tvoju impresiju, koju učitavaš između redova. 😛

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Nisu impresije već iskustva, a to je velika razlika. Ovo pslednje je impresija, posto nisi probao, pošao, ali nisi stigao. To je mišljenje, impresija. Što se debilizma tiče, pročitaj ponovo. "Bazirana na balkanskom debilitetu." Trebalo bi da znači upravo ono što i piše, a ne tvoju impresiju, koju učitavaš između redova. 😛

Šta je to impresija?

između ostalog:

 

Quote

Po definiciji impresija jeset subjektivnij doživljaj koji svako od nas doživljava na svoj način u zavisnosti od toga kakav mu je karakter. Može se reći da impresija predstavlja prvi utisak koji stičemo o nečemu ili nekome. Prema tome imrepsija jeste celovita predstava o nekom sadržaju koji je proizvod našeg opažanja, a pored emocija u doživljavanju te impresije utiču i drugi faktori.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Imas jedan zivot, da ga sprcas u Australiji, a ne moras, be happy 🙂

Pisacu o odlasku u inostranstvu iz SFRJ, kada budem imao malo vise vremena, danas je vikend, a mi nemamo policijski :wicked:, dok je dan lijepo poceo, suncem okupan. 😎

 

 

Ma takvo vrijeme bilo globalno, hladni rat, blokovi, trka u naoruzanju, tako da smo i mi bacali pare na vojsku. Jednom sam se na moru upoznao sa nekim Nijemcom i cini mi se da je on rekao da je platio da ne ide u vojsku, pa je imao neko civilno sluzenje, ne sjecam se tacno, ali je kod njih bila tako neka opcija.

Meni je vojska bila sasvim regularna obaveza jer sa 18. si morao u JNA ako nisi upisao neki prirodni ili tehnicki fakultet. Nisam razmisljao da bih izbegavao vojnu obavezu a i nisam iz porodice koja je imala ikada takve nazore.(taman da bih platio ili vrludao a bilo je divnih primera izigravanja lekarskih komisija, pecanja u vc solji i svakakvih bravura). Bio sam regrutaovan u VES 1141 cini mi se, Vojna policija, septembar, a prvobitno sam imao odrednicu ŠRO - Bileća. Srećom ne odoh tamo, ne zbog teških uslova i obuke već što mi u prirodi nije autoritarni karakater i nisam želeo činove.

 

Otišao sam u septembru 18. 1989...autobusom preko Kragujevca, do stanice sam u autu slušao Sweet home Alabama...najgore mi je bilo kad sam prešao kapiju i ušao u krug kasarne, kao da su pala gvozdena vrata iza mojih ledja. Pomislio sam, godinu dana nema nazad.  U kasarni u Krčagovu te noći spavalo je mnogo guštera iz cele Juge...svako je došao odnekud sa svojom pričom, pored mene Sarajlije, fini momci. Prvih sedam dana snalaženje u krugu kasarne...odmah preko puta soliter, 12 spratova, pa broj odozgo do prizemlja.

 

Do kasarne sam stigao s bratom ne rodjenim koji je tada bio poručnik plavac i koji me je ispratio. Diskutovali smo i tada puno o tome ...pukotine su se nazirale a i bile vidljive.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Janne240 said:

do stanice sam u autu slušao Sweet home Alabama

 

:classic_biggrin:

 

ko Forrest Gump prije Forrest Gumpa :wink2:

 

Quote

...najgore mi je bilo kad sam prešao kapiju i ušao u krug kasarne, kao da su pala gvozdena vrata iza mojih ledja.

 

i onaj natpis iznad porte "DOBRO NAM DOSLI DRUGOVI!"

(to je bilo da se smrznes)

 

On 4/25/2020 at 12:03 AM, Janne240 said:

Vojska nije bila zatvor, naprotiv naucila te je koliko je covek beskoristan kad se ne drzi nekog reda, mogao si zaglaviti pritvor i produzenje vojnog roka ali nisi bio u zatvoru

 

bespomocan, ne beskoristan. ja cesto nisam pronalazio bas nikakav smisao ni u tom nametnutom peesu ni u postavljanim zadacima. ergo klasican zatvor gdje se trazi samo poslusnost, nista drugo. pogledaj kako ide obuka danasnjih rocnika u profesionalnoj vojsci Slovenije, i povuci paralele. bilo je jedinica JNA koje su bile kako spada obucavane (npr. granicari), ali one su bile u debeloj manjini. dakle klasicnom vojniku JNA koji je odsluzio  vojni rok ja ne bih povjerio da mi cuva kokosinjac, a kamoli da me obrani od strane vojske. atomski zdesna, atomski slijeva, sege, sale, posalice, mrtav.

 

On 4/25/2020 at 12:08 AM, Janne240 said:

Maksimalno je zloupotrebljena i iskorišćena, uz brojne konsekvence i žrtve. Naravno usijani političari - nalogodavci unakazili su legimititet na kojem je počivala kao opštenarodna odbrambena  vojska i zloupotrebili vojnu silu na gradjanima i narodima jedne zemlje koju su uništili. 

 

stvarni legitimitet (pa cak i legalitet) vukla je iz komunisticke partije i odrzavanja Tita na vlasti, tako da ne treba cuditi sto se u jednom trenutku okrenula protiv "vlastitih naroda & narodnosti", odnosno protiv gradjana koje je trebala stititi. tko je kontrolirao JNA? tko je tu armiju nadzirao u SFRJ? kome je sluzila vojna industrija? kad odgovorimo na ta pitanja, odgovorit cemo i na pitanje koja je bila njena svrha. prica o zlim politicarima / nalogodavcima devedesetih, u tom kontekstu, promasena je prica. da je JNA uistinu bila vojska gradjana Jugoslavije, nacelnik generalstaba bi rjesio jugoslavensku krizu (koja je btw. pocela kao ekonomska, a ne etnicka) vrlo jednostavno -> podijelio bi tu jebenu JNA na republike i pokrajine, koje su ju i inace financirale. nota bene, u tom slucaju nikakvog rata ne bi bilo (kao sto ga nema ni danas). medjutim on se, poput neke zastitarske tvrtke u stecaju, okrenuo najboljoj ponudi na trzistu. s tim da ja uopce ne mislim da je tu gen. Kadijevic odigrao nekakvu kljucnu ulogu. sudbina JNA bila je zapecacena njenom ontoloskom sustinom, i tu su pojedinci malo sta mogli uistinu promijeniti. osim da ju napuste, ili odbiju da joj sluze kad su stigli pozivi za rusenje Vukovara.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...