Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

6 minutes ago, CLakiSH said:

Naucnici sa ex Yu prostora otkrili zastrasujuci novi simptom u korona izolaciji.

Price iz JNA.

Javlja se iznenada bez prethodnih tegoba i siri se brze od svih poznatih virusa.

Javite prijateljima i rodbini i ne sirite dalje.

 

Cak i ovi (ove) koji nisu sluzili se ukljucuju! 😄

 

Moj significant other bio u Pristini te strasne '88/'89, kaze pucalo se nocu po kasarni redovno..... Od marta '89 do skidanja u septembru nije bilo izlazaka u grad i odlazaka kuci

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, CLakiSH said:

Naucnici sa ex Yu prostora otkrili zastrasujuci novi simptom u korona izolaciji.

Price iz JNA.

Javlja se iznenada bez prethodnih tegoba i siri se brze od svih poznatih virusa.

Javite prijateljima i rodbini i ne sirite dalje.

Ima ovde i onih koji su sluzili JNA u pocetku.:lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Cak i ovi (ove) koji nisu sluzili se ukljucuju! 😄

 

Moj significant other bio u Pristini te strasne '88/'89, kaze pucalo se nocu po kasarni redovno..... Od marta '89 do skidanja u septembru nije bilo izlazaka u grad i odlazaka kuci

Ovo baš i ne razumem (boldovano-termin)

Ako se po kasarni pucalo, te 1988. onda nije ni čudo što je "Beograd" izvršio "agresiju" na Prištinu.... to bio Texas tamo ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Laki Juan said:

Haha, pa bio sam dete, pa nisam baš toliko merodavan da pričam o JNA 🙂

Imao sam 14 godina kada se raspala SFRJ, tako da sve što znam i sve čega se sećam je iz priče, ili iz emisije Dozvolite da se obratimo 🙂

 

Au, pa ti si tad bio beba, i sad je cijeli zivot pred tobom. :lol_2:

 

"Dozvolite da se obratimo" sam gledao samo na zimskom raspustu i to film - pustali su samo partizanske filmove, Neretvu, Sutjesku, Partizansku eskadrilu i slicne uratke iz teske ali slavne proslosti nasih naroda i narodnosti. 

 

25 minutes ago, Stiletto said:

Dužina vojnog roka se menjala, moj matori je početkom šezdesetih gulio dve godine (mornarica tri), pa je valjda sedamdesetih spušteno na 15 meseci kopnena vojska 18 meseci mornarica, početkom osamdesetih je spušteno svima na 12 meseci.

 

Sa tri na dvije, pa na kraju jedna godina, tj 12 mjeseci. Nekada se moralo koristiti redovno pa su uveli da ne mora. O roku od 401 dan prvi put cujem od mrda, pa mozda on klarifikuje kako je to islo.

 

1 hour ago, Constantin said:

Ne...slučaj Keljmendi se odigrao 1987. a povod za sranja na Kosovu su počela (u tom vremenskom periodu) krajem 1988. i masovne demonstracije pod sloganom "Čuvajmo kadrove" a zbog smene Azema Vlasija i Kaćuše Jašari. Kasnije je došao "štrajk glađu" rudara u Starom Trgu...pa na dalje....

 

Racunam da se nesto tamo moralo desavati od tog dogadjaja '87 do kraja '88 kad su krenule te demonstracije? Ne pamtim te dogadjaje tako dobro kao ti, ja sam tad bio tinejdzer, lupali su me hormoni malo previse da bih se zanimao za dnevnu politiku SFRJ. 

 

 

20 minutes ago, CLakiSH said:

Naucnici sa ex Yu prostora otkrili zastrasujuci novi simptom u korona izolaciji.

Price iz JNA.

Javlja se iznenada bez prethodnih tegoba i siri se brze od svih poznatih virusa.

Javite prijateljima i rodbini i ne sirite dalje.

 

Vala. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Ovo baš i ne razumem (boldovano-termin)

Ako se po kasarni pucalo, te 1988. onda nije ni čudo što je "Beograd" izvršio "agresiju" na Prištinu.... to bio Texas tamo ?

 

Bold:

Significant other (SO) is colloquially used as a gender-neutral term for a person's partner in an intimate relationship without disclosing or presuming anything about marital status, relationship status, gender identity, or sexual orientation

 

Obzirom da je sluziO vojsku, onda bas i nije gender-neutral 😄

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Bold:

Significant other (SO) is colloquially used as a gender-neutral term for a person's partner in an intimate relationship without disclosing or presuming anything about marital status, relationship status, gender identity, or sexual orientation

 

Obzirom da je sluziO vojsku, onda bas i nije gender-neutral 😄

Jbg...ne znam engleski...

8 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

 

 

Racunam da se nesto tamo moralo desavati od tog dogadjaja '87 do kraja '88 kad su krenule te demonstracije? Ne pamtim te dogadjaje tako dobro kao ti, ja sam tad bio tinejdzer, lupali su me hormoni malo previse da bih se zanimao za dnevnu politiku SFRJ. 

 

 

 

 

Tamo se uvek nešto dešavalo...odvajkada

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

 

Prljavo Kazaliste nisam smatrao punk bendom, niti sam ih ikada narocito mirisao. Od domacih bendova, omiljeni su mi bili KUD Idijoti, Pekinska Patka, Brejkersi, El Orgazam, Disciplina Kicme, Majke, Laibach, ne mogu da se sjetim svih... Bilo je i nekih alt bendova, od kojih su stizale neke nasnimane kasete, sjecam se imena Totalna Destrukcija iz Bg-a i Zenevski Dekret iz Mostara. Mada su Dead Kennedys, Exploited, Clash, Sex Pistols i Ramones bili neprikosnoveni vr'. Doduse, nisam ja nikad slusao samo punk bandove, blues i rockabilly sam volio i tad, volim i danas, kao i vecinu muzickih zanrova, ukljucujuci klasicnu muziku i opere. Jedino sto ne mogu da slusam je dinner jazz. Ubij me radije ili cu se sam doakati, to izivljavanje nad instrumentima i naposlije nad slusaocima me dovodi do suza i najdublje depresije u vrlo kratkom vremenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Honey Badger said:

Dozvolite da se obratimo" sam gledao samo na zimskom raspustu i to film - pustali su samo partizanske filmove, Neretvu, Sutjesku, Partizansku eskadrilu i slicne uratke iz teske ali slavne proslosti nasih naroda i narodnosti. 

E da...To je tada bilo jako popularno, a iskreno imali smo samo 3 kanala, tako da i neki veći izbor nije postojao 🙂

Što se tiče Partizanske Eskadrile, kao klinac sam bio lud za tim filmom. Čak sam imao i album sa sličicama :). Bio je skoro na televiziji, ali iskreno nema više taj hype, tek sada sa ove vremenske distance vidiš kako su naivni bili ti filmovi, ali dobro, što se kaže, sve u svoje vreme.

Od Neretve sam imao noćne more, jebote gledao sam u životu kasnije užasne horor filmove, ali tifusari....Brate...Valjda je to bilo iz Neretve....Sećam se scene gde nemački vojnici počinju da beže, zato što dolaze tifusari....Mada možda je to bilo u Zelengori....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

Prljavo Kazaliste nisam smatrao punk bendom

 

pa dobro, ti nisi smatrao, ali si odsluzio. Bogovic je smatrao, pa nije odsluzio. o tome se radi u video prilogu. 

 

Tada sam se vojnom referentu zakleo da neću ni dana u JNA, a on se meni zakleo da će me smjestiti na Albansku granicu. Imao sam rekordnih pet regrutacija i svaki puta sam ih iznenadio novom forom. Čim bi me vidjeli hvatali su se za glavu. Bio sam odrpan, s probušenim uhom, odbijao sam dati krv, mokraća je bila crna od gorkog pelinkovca, pušio sam po hodnicima, čak imao i fizički obračun s oficirom koji je naivno pomislio da će nešto silom uspjeti. Svaki puta sam završio u sobi 213 (psihijatar). Na kraju su me konačno oslobodili zbog vida. Shvatili su da sam slijep kao mlinski kamen :) Referentu su suze išle kad mi je predavao oslobađajuću dokumentaciju.

 

https://net.hr/hot/glazba/davorin-bogovic-u-dubravi-sam-ne-bih-se-maknuo-iz-nje-da-me-bagerom-tjeraju/#

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Laki Juan said:

E da...To je tada bilo jako popularno, a iskreno imali smo samo 3 kanala, tako da i neki veći izbor nije postojao 🙂

 

Eh...kad si mlad.

Moj ćale je kupio TV crno-beli EI Ambasador Super *****....i jedini smo u zgradi (trospratnica) imali 2. program. Počela je tada JRT da utakmice, one važnije, reprezentacije npr. da prenosi na tom 2. kanalu. Bilo smo glavni u zgradi. Onda su počeli da se kupuju neki uređaji, dodatni za TV, koji su omogućavali da se na svim aparatima gleda i taj drugi kanal. Kad se pojavio 3K (sećam se ponajpre emisije 3K dur) već smo uveliko imali TV Color....naravno EI.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Honey Badger said:

 

Prljavo Kazaliste nisam smatrao punk bendom, niti sam ih ikada narocito mirisao. Od domacih bendova, omiljeni su mi bili KUD Idijoti, Pekinska Patka, Brejkersi, El Orgazam, Disciplina Kicme, Majke, Laibach, ne mogu da se sjetim svih... Bilo je i nekih alt bendova, od kojih su stizale neke nasnimane kasete, sjecam se imena Totalna Destrukcija iz Bg-a i Zenevski Dekret iz Mostara. Mada su Dead Kennedys, Exploited, Clash, Sex Pistols i Ramones bili neprikosnoveni vr'. Doduse, nisam ja nikad slusao samo punk bandove, blues i rockabilly sam volio i tad, volim i danas, kao i vecinu muzickih zanrova, ukljucujuci klasicnu muziku i opere. Jedino sto ne mogu da slusam je dinner jazz. Ubij me radije ili cu se sam doakati, to izivljavanje nad instrumentima i naposlije nad slusaocima me dovodi do suza i najdublje depresije u vrlo kratkom vremenu.

 

Ni ja ne bi kazalište stavio u punk bendove. to je za mene klasični rok bend. Kad je reč o ZG tu smo imali legendarnog Gobca i Psihomodopop.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Constantin said:

Jbg...ne znam engleski...

 

 

Sad me podseti na pricu o drugovoj mami - bila na moru, neka deca oko nje skacu, guraju se, prskaju,.... I ona kaze:"Deco, pazitez ne znam da plivam"....a decica:"Gospodjo, nemojte to nikom govoriti! Ljudi idu na mesec, a vi ne znate da plivate!"

 

Elem, evo google translate kaze:

Značajni drugi (SO) kolokvijalno se koristi kao rodno neutralan izraz za partnera osobe u intimnom odnosu bez otkrivanja ili pretpostavke bilo čega o bračnom statusu, statusu veze, rodnom identitetu ili seksualnoj orijentaciji

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa dobro, ti nisi smatrao, ali si odsluzio. Bogovic je smatrao, pa nije odsluzio. o tome se radi u video prilogu. 

 

Tada sam se vojnom referentu zakleo da neću ni dana u JNA, a on se meni zakleo da će me smjestiti na Albansku granicu. Imao sam rekordnih pet regrutacija i svaki puta sam ih iznenadio novom forom. Čim bi me vidjeli hvatali su se za glavu. Bio sam odrpan, s probušenim uhom, odbijao sam dati krv, mokraća je bila crna od gorkog pelinkovca, pušio sam po hodnicima, čak imao i fizički obračun s oficirom koji je naivno pomislio da će nešto silom uspjeti. Svaki puta sam završio u sobi 213 (psihijatar). Na kraju su me konačno oslobodili zbog vida. Shvatili su da sam slijep kao mlinski kamen 🙂 Referentu su suze išle kad mi je predavao oslobađajuću dokumentaciju.

 

https://net.hr/hot/glazba/davorin-bogovic-u-dubravi-sam-ne-bih-se-maknuo-iz-nje-da-me-bagerom-tjeraju/#

 

 

Slazem se. Bogovic je veci punker od mene. Nisam ja rekao da ih nisam smatrao punk bendom da bih sada umanjio pankeraj Prljavog Kazalista, nego mater-of-factly sta sam ja smatrao punkom prije vise od 30 godina. Crno bijeli svijet je ska pjesma, kao da su skinuli The Specials, koji su btw, izvrsni.

 

 Nije meni ni tada bio problem napraviti problem na regrutaciji da me oslobode ali moja situacija je u to vrijeme je bila takva da sam htio da idem od kuce.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

...bar im nije stalo do beskonačnih svođenja računa...:77:

 

pa naravno da nije kad stalno trose tudje pare, a najpoznatiji likovi iz epske historije su im uskoci & hajduci. u HR se cak i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta zove USKOK:classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sad me podseti na pricu o drugovoj mami - bila na moru, neka deca oko nje skacu, guraju se, prskaju,.... I ona kaze:"Deco, pazitez ne znam da plivam"....a decica:"Gospodjo, nemojte to nikom govoriti! Ljudi idu na mesec, a vi ne znate da plivate!"

 

Elem, evo google translate kaze:

Značajni drugi (SO) kolokvijalno se koristi kao rodno neutralan izraz za partnera osobe u intimnom odnosu bez otkrivanja ili pretpostavke bilo čega o bračnom statusu, statusu veze, rodnom identitetu ili seksualnoj orijentaciji

Ma da, ali i tu sam slab...govorim samo maternji i pomalo srpski. Tehnika, šta je to...da nije tastaure, ko zna šta bih sa slovima, ne razlikujem ćirilicu od latinice..:forum_geek:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

 

Ni ja ne bi kazalište stavio u punk bendove. to je za mene klasični rok bend. Kad je reč o ZG tu smo imali legendarnog Gobca i Psihomodopop.

 

Da, kad su se pojavili Psihomodopop sa prvim albumom, Godina Zmaja, super album, svaka pjesma hit. Jugoslovenski veseli Ramonesi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Honey Badger said:

 

Prljavo Kazaliste nisam smatrao punk bendom, niti sam ih ikada narocito mirisao. Od domacih bendova, omiljeni su mi bili KUD Idijoti, Pekinska Patka, Brejkersi, El Orgazam, Disciplina Kicme, Majke, Laibach, ne mogu da se sjetim svih... Bilo je i nekih alt bendova, od kojih su stizale neke nasnimane kasete, sjecam se imena Totalna Destrukcija iz Bg-a i Zenevski Dekret iz Mostara. Mada su Dead Kennedys, Exploited, Clash, Sex Pistols i Ramones bili neprikosnoveni vr'. Doduse, nisam ja nikad slusao samo punk bandove, blues i rockabilly sam volio i tad, volim i danas, kao i vecinu muzickih zanrova, ukljucujuci klasicnu muziku i opere. Jedino sto ne mogu da slusam je dinner jazz. Ubij me radije ili cu se sam doakati, to izivljavanje nad instrumentima i naposlije nad slusaocima me dovodi do suza i najdublje depresije u vrlo kratkom vremenu.

A Pankrti i Parafi?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Constantin said:

Eh...kad si mlad.

Moj ćale je kupio TV crno-beli EI Ambasador Super *****....i jedini smo u zgradi (trospratnica) imali 2. program. Počela je tada JRT da utakmice, one važnije, reprezentacije npr. da prenosi na tom 2. kanalu. Bilo smo glavni u zgradi. Onda su počeli da se kupuju neki uređaji, dodatni za TV, koji su omogućavali da se na svim aparatima gleda i taj drugi kanal. Kad se pojavio 3K (sećam se ponajpre emisije 3K dur) već smo uveliko imali TV Color....naravno EI.

3k je prvo bio Omladinski kanal i emitovao se iz Doma omladine. Kada ga je RTB preuzeo tada je postao 3K

 

3 minutes ago, Constantin said:

Ma da, ali i tu sam slab...govorim samo maternji i pomalo srpski. Tehnika, šta je to...da nije tastaure, ko zna šta bih sa slovima, ne razlikujem ćirilicu od latinice..:forum_geek:

Da ti prevedem: значими други

:77:

 
 
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Don Laki Juan said:

E da...To je tada bilo jako popularno, a iskreno imali smo samo 3 kanala, tako da i neki veći izbor nije postojao 🙂

Što se tiče Partizanske Eskadrile, kao klinac sam bio lud za tim filmom. Čak sam imao i album sa sličicama :). Bio je skoro na televiziji, ali iskreno nema više taj hype, tek sada sa ove vremenske distance vidiš kako su naivni bili ti filmovi, ali dobro, što se kaže, sve u svoje vreme.

Od Neretve sam imao noćne more, jebote gledao sam u životu kasnije užasne horor filmove, ali tifusari....Brate...Valjda je to bilo iz Neretve....Sećam se scene gde nemački vojnici počinju da beže, zato što dolaze tifusari....Mada možda je to bilo u Zelengori....

 

Tri kanala? Pa da, srbovanje, kod nas tad bila (samo) dva. :lol_2:

 

To generalno nisu bili losi filmovi, tehnicki su bili izvrsno odradjeni. Partizanska eskadrila, Sutjeska, Kozara, sve je to dosta gledljivo i danas. Neretva je bio nas najveci film. U njemu su glumili Orson Wales i Richard Burton, Yul Briner... Plakat za taj film je dizajnirao niko drugi nego izvjesni Pablo Picasso, pa ti vidi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CLakiSH said:

A Pankrti i Parafi?

A Satan Panonski?

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Tri kanala? Pa da, srbovanje, kod nas tad bila (samo) dva. :lol_2:

 

To generalno nisu bili losi filmovi, tehnicki su bili izvrsno odradjeni. Partizanska eskadrila, Sutjeska, Kozara, sve je to dosta gledljivo i danas. Neretva je bio nas najveci film. U njemu su glumili Orson Wales i Richard Burton, Yul Briner... Plakat za taj film je dizajnirao niko drugi nego izvjesni Pablo Picasso, pa ti vidi.

Orson Wales cetnicki vojvoda, Richard Burton Tito, Yul Briner Vlada miner....

E, to je casting.:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...