Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

7 minutes ago, Amigo said:

Ja sam takodje bio u Marsalci, sta znam, tu sam bio cijelo vrijeme, ne mogu da uporedim sa drugim mjestima.

Rekao bih da je bilo nekako normalno, nije bilo ovako raspusteno kao kod Badzera :classic_biggrin: ali nije bilo ni nesto tesko posebno.

Ja sam bio vezista, tako da je vecina obuke bila u ucionicama. Najveci problem licno za mene je bio sto je to bilo jako duuuuugoooo.:cigar:

Bjezo u grad ili ne, nije nista krace, sta god da uradis.

U slobodno vrijeme najvise sam igrao saha i kosarke, citao neke knjige ili bi se napijali u radio klubu, koji je imao civilni id, tu se malo zezalo isto.

Relejac, radista ili motalicar?

Kolega po VES-u.:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

davno sam skenirao jednu razglednicu koju smo u klubu napravili koncem 1991. / pocetkom 1992. godine (prije medjunarodnog priznanja Hrvatske koje je trebalo donijeti okoncanje rata) i slali ju strelicarskim prijateljima u svijetu, americkim ponajvise. nisam ju nikad okacio na forum B92, nije bilo pravog konteksta. medjutim na ovom se topiku izgleda ne moze pricati o zivotu i standardu u Jugoslaviji bez romantiziranih prica o JNA. pa kad je tako, a tako je, stize razglednica. 

 

Rep-SFRJ-ispravno.jpg


razg-sfrj.jpg


1992.jpg

 

"SFRJ rupa" je na krovu od strelista Pampas (gdje je svojevremeno trenirala i Jasna Sekaric), izgradjenog 1985. godine za EPSO (evropsko prvenstvo u streljastvu), ove druge rupetine (od ratnog vazduhoplovstva JNA) su na strelicarskom terenu, koje se nalazi u okviru strelista Pampas. "all in green" na strelicarskom slengu znaci da si fulao sve tri strijele (jedna standardna serija na natjecanju) na 90m. naime boje lica mete su zuta, crvena, plava, crna i bijela. zelena je trava. "bull's eye" znaci pogodak u sam centar. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vjekoslav said:

davno sam skenirao jednu razglednicu koju smo u klubu napravili koncem 1991. / pocetkom 1992. godine (prije medjunarodnog priznanja Hrvatske koje je trebalo donijeti okoncanje rata) i slali ju strelicarskim prijateljima u svijetu, americkim ponajvise. nisam ju nikad okacio na forum B92, nije bilo pravog konteksta.

 

Mislim da ni sada nije pravi kontest. Ovu temu nisam postavio da bi se bilo ko optuzivao, nego da se sjetimo dana kada smo svi zajedno, mirno zivjeli u istoj drzavi.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:


A pa ne valja ti ovo. 😂 Treba Valjevsko (nekad dobro) ili koje vec sada valja iz uze Srbije, a ova pokrajinska (Jelen i Pecko) negde sa strane.

Zato se i raspala Jugoslavija....:reading:   nema ovde SAP...već je bi stupilo na snagu da je Srbija iz tri dela...sada cela :high_five:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Zato se i raspala Jugoslavija....:reading:   nema ovde SAP...već je bi stupilo na snagu da je Srbija iz tri dela...sada cela :high_five:


Nije zato. Vec je dosao kraj, a neki to nisu sportski prihvatili. Gde bi nam svima bio kraj da jesu. Ne moze se naterati niko da zivi sa nekim na silu.


Ali da ne trolujemo Amigu temu. On ju je namenio samo za sretne dane.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ovu temu nisam postavio da bi se bilo ko optuzivao

 

 

pa i nije "bilo ko", vec imenom i prezimenom -> Jugoslavenska Narodna Armija.

nije takodjer ni optuzba, vec fakat.

 

...

 

slobodno ti nastavi sa segama, salama i posalicama o sluzenju JNA.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Plavi Golub said:


Nije zato. Vec je dosao kraj, a neki to nisu sportski prihvatili. Gde bi nam svima bio kraj da jesu. Ne moze se naterati niko da zivi sa nekim na silu.


Ali da ne trolujemo Amigu temu. On ju je namenio samo za sretne dane.

 

Ma nije samo za sretne dane, nego da se kaze najvise kako je ko zivio, dobro ili lose. Meni nije bilo lose, ali svjestan sam da je moglo bolje.

Glupo je uopste da se pravdam da moj zivot u SFRJ nije bila nikakva patnja.:smiley33:

 

19 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa i nije "bilo ko", vec imenom i prezimenom -> Jugoslavenska Narodna Armija.

nije takodjer ni optuzba, vec fakat.

 

...

 

slobodno ti nastavi sa segama, salama i posalicama o sluzenju JNA.

 

Pa i te posalice su bile fakat. Ja sam sluzio 1982 godine, tada je ta vojska bila zajednicka sa vojnicima svih mogucih naroda, kao i oficirima.

U mom sjecanju nije ostalo nista posebno ruzno, osim da je to bilo previse dugo i sve u svemu nepotrebno, ali opet to nije razlog da se ne sjecam i posalica i zajebancije i dobrih drugova.

Sad bi trebao i da se zbog toga pravdam, cak bi se i pravdao da znam sta je poenta i benefit u svemu tome :smiley33:

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Amigo said:

Pa i te posalice su bile fakat. Ja sam sluzio 1982 godine, tada je ta vojska bila zajednicka sa vojnicima svih mogucih naroda, kao i oficirima. U mom sjecanju nije ostalo nista posebno ruzno, osim da je to bilo previse dugo i sve u svemu nepotrebno, ali opet to nije razlog da se ne sjecam i posalica i zajebancije i dobrih drugova.

 

jesu bile fakat, zar sporim? medjutim ne shvacas (ili te naprosto bas briga) da je jedno (nuzno) vodilo ka drugom. procitaj malo sto o takvoj kauzalnosti pise tvoj (sarajevski) zemo, prof. Ugo Vlaisavljevic.

 

Primjerice, ja sam se odmah iza rata bavio procesom pomirenja u BiH. Došao sam do toga da je za pomirenje nužna autodestrukcija ratnog subjekta. On sebe, međutim, ne može uništiti, jer način govora ratnih subjekta, njihova vizija stvarnosti, atraktivnost za glasače, dolazi upravo od onoga što su postigli u ratu. Ratni subjekti u pomirenju ne traže istinsko pomirenje, nego nešto sasvim drugo – priznanje. Ratni subjekti uvijek će tražiti međusobno priznanje. To je jedna epska crta – nema ratnog sukoba bez istovremenog međusobnog veličanja neprijatelja. Ne možete postići ništa ukoliko ne veličate svog neprijatelja. Tako su neprijatelji iz Drugog svjetskog rata uvijek vukli jedni druge. Titoizma ne bi bilo bez četništva i ustaštva i obratno. Iz pobjede titoizma naučili smo jednu važnu svar – ratna pobjeda je uvijek iluzorna. Ona će na svojoj strani uvijek imati mrtve koji su nedovoljno mrtvi i koje će uvijek buditi kao svoje neprijatelje. Tako naprosto nemate smisao pobjede.

S druge strane, epske priče se ne troše, ostaju stalno aktualne, a uvijek ih pokreće novi rat. Zašto primitivni ljudi stalno ratuju? Oni pričaju o ratu, slušaju o ratu i slušajući o ratu moraju ratovati. Titova pobjeda značila je stalno pričati o Sutjesci i Neretvi, stalno oživljavati neprijatelja. Dok god je neprijatelj živ – pobjeda je nešto stvarno i veliko. Kad se na kraju dogodilo da su neprijatelji umrli, da nitko nije imao volju slušati o ratu, onda je uistinu došlo do pretvaranja aveti u žive ljude, a time i do novog rata. To znači da je sve ovo obnavljanje iste sheme, a ne izlazak iz nje. Koliko god vi ubili svojih neprijatelja, oni će se uvijek ponovno javljati, makar kao utvare koje pokreću žive. Taj lanac povezivanja aveti i živih nazivam epskom politikom. Pobjednik, veličajući svoju pobjedu, pokreće svog neprijatelja i ta shema se ponavlja i omogućuje istoj sceni da se nanovo restaurira.

Primjerice, titoizam je trajao toliko dugo koliko je narod mogao slušati ratne priče. E tu nastupa modernizam. U horizontu modernizma imate entropiju, što niste imali u predmoderno doba kada se epske priče nisu mogle potrošiti. Ipak postoji i jedan proces unutarnjeg razaranja, posebice primjetan u posljednjim balkanskim ratovima. Tu su veterani najbolja indikacija. Svaka politika je ratna politika ukoliko se ona u konačnim odlukama poziva na legitimitet koji će dati veteranima. U titoizmu, to je značilo dati legitimitet narodnim herojima i majkama. Pred njima reći što želite u politici – to je značilo da dobivate legitimitet. Stoga je bilo vrlo bitno okupiti borce i držati govore pred njima, a to se radilo na godišnjice velikih bitaka. Kad je Tito okupljao prvoborce, on je u isto vrijeme okupljao i svoje najbliže suradnike, ljude koji su na vlasti. Kad političar danas okuplja veterane, on okuplja ljude koji su na margini i problem legitimacije je stoga postao drastičan. Dakle, unutarnje razaranje može se pratiti kroz odmicanje veterana od centara političke moći, ali i dalje ta moć ne može funkcionirati bez veterana, bez legitimiteta koji upravo oni daju ratnoj politici o kojoj govorim.

Ovdje moram reći još jedan od glavnih uzroka raspada Jugoslavije, a to je po meni politika detanta, koja je dovela do pacifikacije i jučer do ujedinjenja Europe. Konstitucija južnoslavenskog jedinstva podrazumijevala je apsolutno drugog, istinskog neprijatelja, nekog tko je dovoljno različit i dovoljno velik da južnoslavenske narode može povezati u nekoj bliskosti. Onog časa kad Nijemac ili bilo tko drugi više nije predstavljao neprijatelja – to jedinstvo nije imalo pravi motor. Dakle, i jedinstvo je bilo ratna politika. Nestankom neprijatelja scena se uzdrmala i stvarnost se počela urušavati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Vjekoslav said:



S druge strane, epske priče se ne troše, ostaju stalno aktualne, a uvijek ih pokreće novi rat. Zašto primitivni ljudi stalno ratuju? Oni pričaju o ratu, slušaju o ratu i slušajući o ratu moraju ratovati. ******* pobjeda značila je stalno pričati o ***********, stalno oživljavati neprijatelja. Dok god je neprijatelj živ – pobjeda je nešto stvarno i veliko. Kad se na kraju dogodilo da su neprijatelji umrli, da nitko nije imao volju slušati o ratu, onda je uistinu došlo do pretvaranja aveti u žive ljude, a time i do novog rata. To znači da je sve ovo obnavljanje iste sheme, a ne izlazak iz nje. Koliko god vi ubili svojih neprijatelja, oni će se uvijek ponovno javljati, makar kao utvare koje pokreću žive. Taj lanac povezivanja aveti i živih nazivam epskom politikom. Pobjednik, veličajući svoju pobjedu, pokreće svog neprijatelja i ta shema se ponavlja i omogućuje istoj sceni da se nanovo restaurira.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

HB je lijepo primjetio da bez JNA, onakve kakva je ona u realnosti bila, ne bilo rata devedesetih. ja sam u to potpuno siguran. nitko nije bio sposoban poravnati Vukovar sa zemljom osim JNA. kada se danas slusaju one snimke pukovnika Sljivancanina nakon sto su sravnili citav grad, jasno je da je taj tip u svojoj glavi imao slike / narative NOB-a. dakle jasno je odakle je on crpio svoj moral, i drzao se tako uznosito nad onim rusevinama (on se, btw. a gledao sam ga nedavno u jednoj tv-emisiji, i dalje tako drzi!). da nije bilo Titove JNA, koncem osamdesetih sranja bi vjerojatno bilo, ne moze nasa neradnicko-hajducka raja bez sranja, ali to bi rjesila policija. a mozda bi cak i neki oblik federacije, ili konfederacije prezivio, koji bi svakako imao otvorena vrata ka EU integracijama. medjutim Titova JNA je bila, fakticki, 7. republika, dovoljna (kao entitet) samoj sebi, posebno nakon smrti Josipa Broza. isto tako, JNA je bila temeljna poluga jugoslavenskog socijalizma. ovo drugo je cak bilo zapisano i u Ustavu, kao njena zadaca. kao posve samostalni entitet, sa svojih nekoliko desetaka tisuca profesionalaca (place, stanovi, beneficije u drustvu)*, JNA je napravila sve sto je bilo u njenoj moci da prezivi pad Berlinskog zida. i zato se, posve logicki, priklonila Milosevicu. ne zbog Tita i Jugoslavije, ne zbog NOB-a i socijalizma, ne zbog velikosrpstva, ili da zastiti srpski narod (sic!), vec iz posve prizemnih, egzistencijalnih razloga.

 

dakle stvoreno je cudoviste koje je onda unistilo svog stvaratelja. mi sad mozemo pricati zgode, sale i posalice o vremenima kad smo sluzili toj (i takvoj) JNA, medjutim treba biti svjestan, danas, godine 2020., kakvom smo monstrumu sluzili. ne samo iz vlastite perspektive, Amigo. ne samo iz vlastite (sretne ili nesretne) perspektive.

 

* 01.01.1990. mirnodopska JNA imala je 275 341 čovjeka od čega: 25 101 oficira, 19 165 podoficira, 539 vojnih službenika, 2 027 vojnika po ugovoru, 38 423 civila na službi u Armi­ji i 189 855 vojnika i pitomaca škole pričuvnih časnika. Po ratnom ustroju imala je 1 058 378 ljudi.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2020 at 4:37 PM, Amigo said:

 

To vec nisam nikada ni vidio, a ni cuo da je tako nesto neko pricao, a obavezno su se raspredale price o vojsci medju momcima. Mislim gledao se dnevnik, ne vidim nista strasno u tome, postojao je vojnicki klub sa televizorom i tu se sjedilo, igralo saha, gledao tv u slobodno vrijeme, nije bilo nekih problema, jer su postojala samo dva programa, pa ni nekog razloga za svadju.

Niko nije tukao, ni mucio vojnike, da neko slucajno to ne pomisli. Kaznjavanje je obicno bilo ciscenje WC-a i prekoredno pozarstvo, eventualno vojnicki pritvor. Pojedine starjesine i desetari su imali zelju za izivljavanjem i treniram strogoce, zavisno od covjeka, kao i u civilnom zivotu. Svugjde ima dobrih i losih ljudi.

Kod mene su problematicni vojnici prebacivani u kuhinju da peru sudje, tj radili su u cuvenom dzu boksu, jer samo ubacis tacnu sa prljavim sudjem poslije rucka kroz otvor gdje su oni prali to sudje.

Hrana takodje nije bila losa, nije bila hotelska, ali solidna, za praznike bi dobili po casu vina, a kuvari bi se ponapijali. Postojala je kantina i tu se mogla kupiti hrana, nesto su tu i pravila, kao neki rostilj, gulas, tako nesto, ne sjecam se bas detalja, davno je to bilo, medjutim bilo je i pivo koje su pilo obicno sa nekim keksom. Cak i dan danas to radim ponekad.

 

 

 

Pa Vjekoslave to je bila vojska, a ne ljetovanje na Ibici, sa elementima koji su manje vise prisutni u svakoj vojsci svijeta, gdje je osnovni autoritet hijerarhija, gdje nema demokratije i pametovanja. Izvrsi pa se zali, to je receno hiljadama puta. Sve to ima nekog smisla, druga je stvar da je covjecanstvo i dalje primitvno i nije odmaklo dalje od rimskog doba, ratovi su svakodnevna stvar, drzave se prisiljavaju da ulaze u vojne saveze, da daju velike pare upravo za vojsku itd.

 

I dalje ponavljam da je to bio gubitak vremena, svoju poslednju tinejdzersku godinu sam potrosio bez veze, ali je to sada vec daleko iza mene.

 

Vjerovatno je ovo sa stanovista neke vojne doktrine bolji pristup, nego sto je bio u JNA.

 

 

 

Vojska nije bila zatvor, naprotiv naucila te je koliko je covek beskoristan kad se ne drzi nekog reda, mogao si zaglaviti pritvor i produzenje vojnog roka ali nisi bio u zatvoru, godinu koju si dao, pelcovan si od kvarenja. U vojsci shvatis koliko si slab i bezkarakteran ako se nikad ne suprotstavis autoritetu, naucis da drzis i izdrzis, steknes prijatelje i ojacas kicmu. Nema demokratije samo hijerarhije i hipokrizije(alkoholizam staresina).

Bio sam u vojnoj policiji/septembarska klasa, zbog nedolaska martovske partije iz Hrvatske i Slovenije imali smo 6+6 meseci obuke. Najduzi mars od 125 km uz pokretno logorovanje u februaru mesecu. JNA je bila poslednja prilika da upoznas svaku sortu ljudi koja je rasla u SFRJ, iz svih krajeva od brdjana iz pasivnih krajeva do urbane gerile od Rijeke do Kavadaraca, od Štipa do Slovenj Gradeca. Pojedini desetari iz starije klase su bili klasični kompleksaši neobrazovanii nekulturni likovi sa malo činova, puni poltroštine i bezobrazluka. Najtužnije je bilo što su bili glavni grebatori kad mladja klasa dobije pakete.  Spavaone su bile velike sa kasetama u koje bi ujutro lupao dežurni čete za budjenje. Postojao je klub u kome je bio TV i šank. Klub je bio učionica u kojoj se slušala nastava i POiV. Ispred čete, poligon, košakaški teren i park motornih vozila. JNA je bila birokratizovana i ideologizovana institucija koja se raspadala, inače vojna doktrina je bila primerena vremenu u kome je postojala.

 

Keks -očajni kolutići, mrvili su se i potapali u vodu ako ne u pivo da se lakše pojedu, inače na terenu si mogao dobiti klasični tvrdi dvopek, suve šljive u vidu presovane table, neki šećer i čaj, uz SDO konzerve zamašćene ko konzervirano naoružanje. Najbolja marenda ako se dobije nedeljno jednom bili su eurokrem blokovi i Fruktalovi sokovi, neke napolitanke su se štekale za obuku na Kapetancu.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Vjekoslav said:

HB je lijepo primjetio da bez JNA, onakve kakva je ona u realnosti bila, ne bilo rata devedesetih. ja sam u to potpuno siguran. nitko nije bio sposoban poravnati Vukovar sa zemljom osim JNA. kada se danas slusaju one snimke pukovnika Sljivancanina nakon sto su sravnili citav grad, jasno je da je taj tip u svojoj glavi imao slike / narative NOB-a. dakle jasno je odakle je on crpio svoj moral, i drzao se tako uznosito nad onim rusevinama (on se, btw. a gledao sam ga nedavno u jednoj tv-emisiji, i dalje tako drzi!). da nije bilo Titove JNA, koncem osamdesetih sranja bi vjerojatno bilo, ne moze nasa neradnicko-hajducka raja bez sranja, ali to bi rjesila policija. a mozda bi cak i neki oblik federacije, ili konfederacije prezivio, koji bi svakako imao otvorena vrata ka EU integracijama. medjutim Titova JNA je bila, fakticki, 7. republika, dovoljna (kao entitet) samoj sebi, posebno nakon smrti Josipa Broza. isto tako, JNA je bila temeljna poluga jugoslavenskog socijalizma. ovo drugo je cak bilo zapisano i u Ustavu, kao njena zadaca. kao posve samostalni entitet, sa svojih nekoliko desetaka tisuca profesionalaca (place, stanovi, beneficije u drustvu)*, JNA je napravila sve sto je bilo u njenoj moci da prezivi pad Berlinskog zida. i zato se, posve logicki, priklonila Milosevicu. ne zbog Tita i Jugoslavije, ne zbog NOB-a i socijalizma, ne zbog velikosrpstva, ili da zastiti srpski narod (sic!), vec iz posve prizemnih, egzistencijalnih razloga.

 

dakle stvoreno je cudoviste koje je onda unistilo svog stvaratelja. mi sad mozemo pricati zgode, sale i posalice o vremenima kad smo sluzili toj (i takvoj) JNA, medjutim treba biti svjestan, danas, godine 2020., kakvom smo monstrumu sluzili. ne samo iz vlastite perspektive, Amigo. ne samo iz vlastite (sretne ili nesretne) perspektive.

 

* 01.01.1990. mirnodopska JNA imala je 275 341 čovjeka od čega: 25 101 oficira, 19 165 podoficira, 539 vojnih službenika, 2 027 vojnika po ugovoru, 38 423 civila na službi u Armi­ji i 189 855 vojnika i pitomaca škole pričuvnih časnika. Po ratnom ustroju imala je 1 058 378 ljudi.

 

 

Maksimalno je zloupotrebljena i iskorišćena, uz brojne konsekvence i žrtve. Naravno usijani političari - nalogodavci unakazili su legimititet na kojem je počivala kao opštenarodna odbrambena  vojska i zloupotrebili vojnu silu na gradjanima i narodima jedne zemlje koju su uništili.

3 hours ago, Plavi Golub said:


A pa ne valja ti ovo. 😂 Treba Valjevsko (nekad dobro) ili koje vec sada valja iz uze Srbije, a ova pokrajinska (Jelen i Pecko) negde sa strane.

I Nektar, ako toga nema, nema šta u grb staviti.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Valjda smo svi, a ko nije neka pogleda film "Država mrtvih", jer je na dobar način prikazano samoubijanje JNA. Ja se tog perioda živo sećam, em sam u to doba skoro služio JNA, valjda sam poslednja mirnodopska generacija JNA, em mi je pokojni otac bio oficir JNA, pa se sećam tih razgovora u kući i svih etičkih dilema njega i prijatelja mu i kolega.

Teško vreme, zaista, čudno. 
U ratu u kome se JNA našla, koji je, kao i  svaki  rat izvlači iz ljudi ono najgore i ono najbolje, rat ima tu osobinu da pojačava karakter, ta JNA je pokazala karakter bespogovorne, nekritičke, pseće poslušnosti onome ko joj je tada najviše ličio na Tita, i tako je prošla. Zasluženo, moram reći.

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam služio JNA i nemam pojma o čemu pričate, ali nemam ništa protiv da razmenjujete iskustva. Samo što o raspadu Yu valjda postoji (ili je postojala) tema, pa smo se valjda dogovorili da to ovde ne pominjemo. Juga je otišla na smetlište istorije, valjda joj je tamo i bilo mesto, a ja ne bih na ovoj temi da davim o tome da li je uopšte trebala biti napravljena i da li je trebala da opstane......Budite fer i ne kusurajte se ovde. Nikad ispostavljeni račun neće biti po meri svih.

 

Opet kažem, mogu da se pohvalim kako sam 12 dana živeo i uživao u Hotelu Sport na Trešnjevci, bio na Univerzijadi 87, u Kranjskoj Gori na skijanju, letovao u Makarskoj i družio se sa Istrijanima, ali zajebite me s braniteljima i šešeljevcima, Šljivančaninom i Merčepom i Antom Stračevićem, Blajburgom i Jasenovcem. Ima tema za to.....ili da ispadam odavde.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

JNA je bila talog, dno onog društva. Bazirana je iskonskom balkanskom debilizmu da muško nije muško, ako ne odsluži vojsku. Korišćena je za maltretiranje i ispiranje mozga i kao takva ništa dobro nije donela. Dobra je iz jednog razloga što je mlad, pametan, pošten čovek mogao da nauči kako da krivinaši, pobegne u grad bez dozvole, a ne trpi nikakve konsekvence.

Dakle kao takva je bila izrazito pezitivna.

Zatvor za poštene vredne i pametne ljude!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Constantin said:

Ja nisam služio JNA i nemam pojma o čemu pričate, ali nemam ništa protiv da razmenjujete iskustva. Samo što o raspadu Yu valjda postoji (ili je postojala) tema, pa smo se valjda dogovorili da to ovde ne pominjemo. Juga je otišla na smetlište istorije, valjda joj je tamo i bilo mesto, a ja ne bih na ovoj temi da davim o tome da li je uopšte trebala biti napravljena i da li je trebala da opstane......Budite fer i ne kusurajte se ovde. Nikad ispostavljeni račun neće biti po meri svih.

 

Opet kažem, mogu da se pohvalim kako sam 12 dana živeo i uživao u Hotelu Sport na Trešnjevci, bio na Univerzijadi 87, u Kranjskoj Gori na skijanju, letovao u Makarskoj i družio se sa Istrijanima, ali zajebite me s braniteljima i šešeljevcima, Šljivančaninom i Merčepom i Antom Stračevićem, Blajburgom i Jasenovcem. Ima tema za to.....ili da ispadam odavde.

I u vojsci se moglo uživati, provesti rok  u hotelu Omorika na Tari.  Pa da ti u Makarskoj si bio na letovanjima nisi bio u RM.

 

Bio sam na letovanju u Valbandonu 84 kraj Fažane a preko TItovi Brijuni. Jadranka i Primorka su redovno saobracale na toj relaciji. A Brioni...to su mali avioni, zoo vrt i ostala flora i fauna.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vecina nije zeljela  vise da zivi zajedno, to je valjda jasno i sto se mene tice nema potrebe o tome naglabati, i onako je to sve pojednostavljeno i rijetko ko se otrgne od jednodimenzionalnosti, tako da cu ja po starom, ignorisem te postove i pisacu onako kako sam zivio, iskreno i romantizovano :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Vecina nije zeljela  vise da zivi zajedno, to je valjda jasno i sto se mene tice nema potrebe o tome naglabati, i onako je to sve pojednostavljeno i rijetko ko se otrgne od jednodimenzionalnosti, tako da cu ja po starom, ignorisem te postove i pisacu onako kako sam zivio, iskreno i romantizovano smile.png

Čuj, lepo smo živeli. Jer smo živeli pod staklenim zvonom. Nisam znao ko je od mojih prijatelja od ovih, ili onih. Ali su mnogi znali od kojih sam ja i tako su birali društvo. Kad sam progledao sve sam to oterao u pravoslavlje...

Rekoh ti već ranije da mi je život 100 (sto) puta lepši nego život mojih koji su isto bili visoko obrazovani ljudi.

Zbog svega toga ne mogu da pišem te slavospeve, koje ti želiš.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mrd said:

Čuj, lepo smo živeli. Jer smo živeli pod staklenim zvonom. Nisam znao ko je od mojih prijatelja od ovih, ili onih. Ali su mnogi znali od kojih sam ja i tako su birali društvo. Kad sam progledao sve sam to oterao u pravoslavlje...

Rekoh ti već ranije da mi je život 100 (sto) puta lepši nego život mojih koji su isto bili visoko obrazovani ljudi.

Zbog svega toga ne mogu da pišem te slavospeve, koje ti želiš.

 

Ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mrd said:

JNA je bila talog, dno onog društva. Bazirana je iskonskom balkanskom debilizmu da muško nije muško, ako ne odsluži vojsku. Korišćena je za maltretiranje i ispiranje mozga i kao takva ništa dobro nije donela. Dobra je iz jednog razloga što je mlad, pametan, pošten čovek mogao da nauči kako da krivinaši, pobegne u grad bez dozvole, a ne trpi nikakve konsekvence.

Dakle kao takva je bila izrazito pezitivna.

Zatvor za poštene vredne i pametne ljude!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Talog ? Bazirana na iskonskom balkanskom debilizmu ? To govori o mentalitetu Balkanaca, a ne o vojsci tj. JNA. "Kosa gori ispod šlema, valjamo se po prašini...." (Bora-Čorba)a koja je to vojska na svetu u rangu Dece cveća ? Ova gde si sad "Napalm bomba decu pržu, jato guska u bari sedi...." (Kosa-Hair)...Izraelska, Ruska ? Sve ti je to isto. Iznabacaio si, generalizovao nepotrebno. Nije JNA imala doktrinu da niko "nije muško" ako ne služi vojsku, to je do nečega i nekih drugih. Ja opet znam dosta ljudi koji su nosili razne uniforme, kao profesionalci, koji su bilii sve samo ne polemičnog ljudskog i moralnog kvaliteta. Ne sećam se ni jednog drugara, koji je odslužio vojni rok, a da se otuda vratio marlano ubijen. Niko ni blizu tog taloga koji pominješ. Meni se svakako nije sviđao način, koncepcija služena vojnog roka. Mislim da je bilo najbolje, najisplativije i svrsishodnije da se vojni rok služio u gradu iz koga si...zanimanje 07-15 pa kući na ručak, spavanje. Obuka bi se sastojala iz poznavanja oružja, sklapanje-rasklapanje, održavanje, gađanje....orijentacija...svašta nešto, a ko voli da vozi tenk, avion, podmornicu i šta god specijalno...ima vojnih škola, fakulteta, akademija...pa ko voli, nek bude profesionalac. Ako državi treba taj kadar, neka plati da se ljude bave tim zanimanjima.

 

6 hours ago, mrd said:

Čuj, lepo smo živeli. Jer smo živeli pod staklenim zvonom. Nisam znao ko je od mojih prijatelja od ovih, ili onih. Ali su mnogi znali od kojih sam ja i tako su birali društvo. Kad sam progledao sve sam to oterao u pravoslavlje...

Rekoh ti već ranije da mi je život 100 (sto) puta lepši nego život mojih koji su isto bili visoko obrazovani ljudi.

Zbog svega toga ne mogu da pišem te slavospeve, koje ti želiš.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

To su neke tvoje lične impresije i nije univerzalno pravilo....dobro je što si otkrio Ameriku. Ja dvaput polazih za Australiju i ne odoh....i krivo mi ću se pojedem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...