Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 hours ago, Amigo said:

Niko nije tukao, ni mucio vojnike, da neko slucajno to ne pomisli. Kaznjavanje je obicno bilo ciscenje WC-a i prekoredno pozarstvo, eventualno vojnicki pritvor. Pojedine starjesine i desetari su imali zelju za izivljavanjem i treniram strogoce, zavisno od covjeka, kao i u civilnom zivotu. Svugjde ima dobrih i losih ljudi.

Kod mene su problematicni vojnici prebacivani u kuhinju da peru sudje, tj radili su u cuvenom dzu boksu, jer samo ubacis tacnu sa prljavim sudjem poslije rucka kroz otvor gdje su oni prali to sudje.

Hrana takodje nije bila losa, nije bila hotelska, ali solidna, za praznike bi dobili po casu vina, a kuvari bi se ponapijali. Postojala je kantina i tu se mogla kupiti hrana, nesto su tu i pravila, kao neki rostilj, gulas, tako nesto, ne sjecam se bas detalja, davno je to bilo, medjutim bilo je i pivo koje su pilo obicno sa nekim keksom. Cak i dan danas to radim ponekad.

 

B1: Ja sam odrobijao godinu u zloglasnoj zagrebackoj Marsalci i iako nisam dozivio neka teska zlostavljanja i mucenja, mrzio sam svaki dan proveden tamo, od jutra do povecerja i tako 365 jebeno dugih dana.

 

U nas bataljon su iz prekomande dosli njih nekolicina koji su prva tri mjeseca roka sluzili u Jastrebarskom, nedaleko od Zagreba, gdje su dozivljavali zvjerska izivljavanja i povrede, da ne pricam o dusevnim stradanjima. Ono, desetar ti naredi da stavis masku 2000 puta, dok ti se sva koza sa usiju ne oguli. Raskockavanje kreveta koji su morali praviti po 100 puta i hiljadu drugih stvari, kojih ne zelim dalje ni da se sjecam, a bilo je svega u tim pricama, pa i fizickog nasilja nad mladim vojnicima, ono klasicna cebovanja i umlacivanja. Tih 10ak momaka su bili jako tihi i poslusni, vidjelo se da su ubiveni u pojam. 

 

B2: Iz mog bataljona su trpezariju derali uglavnom Albanci. Ja sam nebrojeno puta napravio sranje; bjezanje u grad, slao vodnike i desetare u picku materinu, odbijao poslusnost ali nikad nisam poslat u trpezariju. Vjerovatno su znali da nikada tamo ne bih otisao, pa nisu ni pokusavali. Mene su jebali tako sto mi nisu dali da idem kuci. Prvi puta sam otisao na neko odsustvo nakon 10 mjeseci i to kad je porucnik bio na godisnjem, kapetan se smilovao.

 

B3: Hrana je bila ocajna. Kad je burek, tuca ispred menze. A burek nepecenog tijesta, preslan i odvratan. Otisao sam u JNA sa 61kg, isti takav se vratio. Opstajao na marendama od napolitanki, sokova i konzervi.  Grah je mogao da se jede ponekad ali ni blizu onom navikanom "vojnickom grahu". Nikad nisam vjerovao da se ne pisaju i seru u sve sto se sprema u toj kuhinji. Dorucak je bio prilicno bezbijedan; kuhano jaje, tvrdi sir, konzerva pastete na dvojicu. 

 

To sranje od vojske je trebalo davno prije rasformirati i razjebat i vjerovatno ne bi ni doslo do onog sranja prije 30 godina.

 

Fuck JNA. Fuck JNA. Fuck JNA. 

 

Cunts.

 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Honey Badger said:

B2: Iz mog bataljona su trpezariju derali uglavnom Albanci. Ja sam nebrojeno puta napravio sranje; bjezanje u grad, slao vodnike i desetare u picku materinu, odbijao poslusnost ali nikad nisam poslat u trpezariju. Vjerovatno su znali da nikada tamo ne bih otisao, pa nisu ni pokusavali. Mene su jebali tako sto mi nisu dali da idem kuci. Prvi puta sam otisao na neko odsustvo nakon 10 mjeseci i to kad je porucnik bio na godisnjem, kapetan se smilovao.

 

Ti si dosta mladji od mene, vjerujem da je to bilo drugacije pred raspad drzave, po ovom tvom pisanje cak i mnogo blaze, jer si mogao to sve da radis prakticno bez nekih konsekvenci. U moje vrijeme bi te strpali u trpezariju u sekundi, a tamo je tek bila ludnica po spavaonicama, a kad se sjetim ko je sve tamo i bio i ne cudi me.

Ne znam ni sto si iopste i isao kuci posije 10 mjeseci, kada se sluzilo 11?

Redovno odsustvo je mogao svako da koristi, ali ga je vecina ostavljala za kraj. Ja sam samo jednom isao kuci na 7 dana. Mogao sam da uzmem redovno, ali sam htio da ranije izadjem.

 

31 minutes ago, Honey Badger said:

 

B3: Hrana je bila ocajna. Kad je burek, tuca ispred menze. A burek nepecenog tijesta, preslan i odvratan. Otisao sam u JNA sa 61kg, isti takav se vratio. Opstajao na marendama od napolitanki, sokova i konzervi.  Grah je mogao da se jede ponekad ali ni blizu onom navikanom "vojnickom grahu". Nikad nisam vjerovao da se ne pisaju i seru u sve sto se sprema u toj kuhinji. Dorucak je bio prilicno bezbijedan; kuhano jaje, tvrdi sir, konzerva pastete na dvojicu. 

 

Vidis burek sam zaboravio da je uopste bio. Ne sjecam se da li je bio dobar ili los, uglavnom ja ne pamtim da je hrana bila takva kakva je bila kod tebe.

 

31 minutes ago, Honey Badger said:

To sranje od vojske je trebalo davno prije rasformirati i razjebat i vjerovatno ne bi ni doslo do onog sranja prije 30 godina.

 

Slazem se da je obavezno sluzenje vojnog roka trebalo da se ukine, ali da je zbog sranja doslo zbog toga, to se vec ne bih slozio.

 

 

Sve u svemu, ponovicu po ko zna koji put, izgubio sam jednu godinu mladosti bez veze, medjutim ne nosim nikakve traume zbog toga, kao ni vecina ljudi koje poznajem. Jedini koga znam upravo je bio jedan moj rodjak koga su iz Mostara poslali u Tuzlu. On je plakao svako dan na telefon, jos je otisao stariji, mozda je imao vec 25 godina. To cak nije ni daleko, meni je bilo potrebno 15-16 sati da dodjem kuci, nije bilo direktne veze, nego se presjedalo, tako da sam na jedino odsustvo isao avionom. Niko mi nije dolazio u posjetu itd.

Jebiga takvo vrijeme bilo, pocetak osamdesetih, jos uvijek sretna vremena, rekao bih, ljudi su bili pozitivni, JNA je tada bila dio naseg zivota koji se nije mogao izbjeci lako, tako da je rijetko ko i razmisljao drugacije, bili smo pomireni sa tom sudbinom i shvatali to nekako normalno, odradili i nastavili sa zivotom.

 

Da budem iskren ja nisam mogao da shvatim one koji su toliko kukali, ukljucujuci i mog rodju. Would it help?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod vojničkih priča. Ja mislim da sam ja imao najmisteriozniji slučaj skidanja. Čovek nije dočekao ni zakletvu. Naime posle par dana desetar primetio da jedan vojnik ne spava nikad. Slao ga dve noći da radi ko crnac ali ne vredi. Prijave ga Kapetanu i ovaj ga pita ujutro na smotri "Što ti ne spavaš ?" a ovaj mu odgovara "Pa kako da spavam kada ništa ne radimo po ceo dan". A mi ostali umiremo i čim legnemo zaspimo za par sekundi. Pošto opet nije spavao posle razgovora sa oficirma šalju ga na seriju pregleda i na kraju skidaju.

 

Dok su trajala ta ispitivanja ja mu priđoh jedan dan da vidim jel glumi ili ne i vidim da to nema veze. Čovek je iz nekog sela kod Sjednice, ima veliko imanje i po ceo dan radi i aktivan je. Početna obuka koja se radi do zakletve je za njega bilo odmaranje i nije mogao da spava. Kaže zaspi na par minuta i probudi se i ne može više. Kasnije su mi tu priču potvrdili i par njih koji su sa njim bili bliski tih par dana. Kažu o ničemu drugom nije ni pričao osim o poljoprivrednim radovima tako da sumnjam da je folirao a ko zna šta mu se stvarno desilo.

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2020 at 9:21 AM, Klotzen said:

200 predloga ? jel ima negde spisak ? ili bar spisak onih koje su ušle u uži izbor pa da napravimo yugo-vision pa da glasamo koja bi bila bolja od "Hej Sloveni" 🙂


Ako ste znali, onda sorry!

 

Hej Sloveni ima melodiju kao poljska himna, sad ne znam da li bas skroz. Valjda je izabrana na brzinu.

 

Poljska hima:

 


 

Hej Sloveni:

 


http://www.arhivyu.gov.rs/active/sr-latin/home/glavna_navigacija/leksikon_jugoslavije/drzavni_simboli/himna.html
 

Citat:

 

 

«Pesmu "Hej Sloveni" napisao je u Pragu 1834, u vreme panslavističkog pokreta, Samuel-Samo Tomašik, Slovak po nacionalnosti. Pesmi je dao naziv "Hej Slovaci" i napisao je da se ona peva na melodiju poljske pesme Jeszcze Polska nie zginela. Kasnije je promenio ime pesme i posvetio je svim Slovenima. Tomašikova pesma brzo se proširila i postala pesma nacionalnog poziva na jedinstvo u svim slovenskim zemljama. Kod većine slovenskih naroda doživela je brojne jezičke transformacije. Pevana je kao himna još na panslovenskom kongresu u Pragu 1848, na kojem se delegat Vatroslav Lisinski izjasnio kao prvi Jugosloven. Pesmu su sa jugoslovenskih prostora prvi prihvatili Slovenci još 1848. i pevali je kao "Hej Slovenci". Objavljena je u jugoslovenskoj štampi u vreme stvaranja zajedničke države 1918, a najintenzivnije je proživela kao jugoslovenska himna u periodu narodnooslobodilačkog rata 1941–1945, pa sve do raspada Jugoslavije.»

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Naime posle par dana desetar primetio da jedan vojnik ne spava nikad.

 

Kod mene je bio jedan koji nije htio ustati iz kreveta. Kao, pati od glavobolja. Isto tako kao i taj tvoj, u bolnicu na ispitivanja i nakon toga, kuci. Mislim da ga je taj dan, kad je izasao kroz kapiju kasarne, naglo prestala glavobolja. Usrecio se s njim neki stariji vojnik koji ga je morao otpratiti.

 

Moje prvo odsustvo je bilo tako sto sam pratio jednog takvog do Borova sela ili Vinkovaca, ne sjecam se vise. Jedva sam se prebacio kuci jer je vec kasno bilo kad je stigao voz iz Zagreba u Vinkovce. Kad sam stigao u Tuzlu, sjednem na gradski autobus i neka budala mi dobaci da stavim kapu na glavu. Ja ga posaljem u pm. On mi pokaze knjizicu da je neki kapetan. Ja ga opet posaljem u pm i izadjem iz autobusa i kuci.

 

Mrzio sam tu vojsku, mrzim je i danas, nema za mene tu nikakve romantike. To je bilo i ostalo zlo.

 

 

 

edit:previse psujem danas.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

To vec nisam nikada ni vidio, a ni cuo da je tako nesto neko pricao, a obavezno su se raspredale price o vojsci medju momcima.

 

nemoj da ti bude tesko zbog toga. cenim da ni Organ bezbednosti (KOS) nije znao sve price svakog desetara iz svake kasarne iz svih vidova, rodova i sluzbi JNA od 1945-1991.

 

 

4 hours ago, Amigo said:

Pa Vjekoslave to je bila vojska, a ne ljetovanje na Ibici

 

pa dusica draga, zasto to nije bilo ljetovanje na Ibici? to je pitanje. umjesto ljetovanja na Ibici, mladi su ljudi slani u zatvor. zasto bi danasnjim mladim ljudima preporucivali zatvor, a ne ljetovanje na Ibici?

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

pa dusica draga, zasto to nije bilo ljetovanje na Ibici? to je pitanje. umjesto ljetovanja na Ibici, mladi su ljudi slani u zatvor. zasto bi danasnjim mladim ljudima preporucivali zatvor, a ne ljetovanje na Ibici?

 

Touche!

 

:thumbsup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

23 minutes ago, Vjekoslav said:

 

nemoj da ti bude tesko zbog toga. cenim da ni Organ bezbednosti (KOS) nije znao sve price svakog desetara iz svake kasarne iz svih vidova, rodova i sluzbi JNA od 1945-1991.

 

Ne razumijem sta hoces da kazes ili impliciras?

 

23 minutes ago, Vjekoslav said:

pa dusica draga, zasto to nije bilo ljetovanje na Ibici? to je pitanje. umjesto ljetovanja na Ibici, mladi su ljudi slani u zatvor. zasto bi danasnjim mladim ljudima preporucivali zatvor, a ne ljetovanje na Ibici?

 

Cuj zasto, pa za pare, zar vojska nije profesionalna ovih dana.:capone_2:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Amigo said:

Ne razumijem sta hoces da kazes ili impliciras?

 

hocu da kazem da si ogranicen vlastitim kapacitetima i da ne budes tuzan zbog toga.

 

17 minutes ago, Amigo said:

Cuj zasto, pa za pare, zar vojska nije profesionalna ovih dana.

 

u danasnju vojsku idu iskljucivo dobrovoljci. dakle postoji slobodan izbor za svakog mladog covjeka, hoce li na Ibicu na ljetovanje, ili u kasarnu na

 

6 hours ago, Amigo said:

 

 

 

toga (slobodnog izbora) u SFRJ nije bilo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Mrzio sam tu vojsku, mrzim je i danas, nema za mene tu nikakve romantike. To je bilo i ostalo zlo.

Zatvor koji su nekim cudom, svi normalni morali da prodju. 401 dan zivota koji sam izgubio, zbog cega? Ni dan danas ne znam. Zbog cega sam morao da naucim da ubijam?

Verovatno da bih bio musko. 

Valjda.

Eto ja ne psujem. 

Sranje koje si morao da prodjes, da te ne roknu na duzu robiju.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vjekoslav said:

u danasnju vojsku idu iskljucivo dobrovoljci. dakle postoji slobodan izbor za svakog mladog covjeka, hoce li na Ibicu na ljetovanje, ili u kasarnu na toga (slobodnog izbora) u SFRJ nije bilo.

 

Pa to sam rekao vec nekoliko puta.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Ti si dosta mladji od mene, vjerujem da je to bilo drugacije pred raspad drzave, po ovom tvom pisanje cak i mnogo blaze, jer si mogao to sve da radis prakticno bez nekih konsekvenci. U moje vrijeme bi te strpali u trpezariju u sekundi, a tamo je tek bila ludnica po spavaonicama, a kad se sjetim ko je sve tamo i bio i ne cudi me.

Ne znam ni sto si iopste i isao kuci posije 10 mjeseci, kada se sluzilo 11?

Redovno odsustvo je mogao svako da koristi, ali ga je vecina ostavljala za kraj. Ja sam samo jednom isao kuci na 7 dana. Mogao sam da uzmem redovno, ali sam htio da ranije izadjem.

 

Generacija 90/91, skinuo se neposredno pred agresiju nad Hrvatskom. Ne znam od kud ti ovo o 11 mjeseci, sluzilo se 12. Nisam koristio redovno da bih se prije skinuo. 

 

Kada sam stigao u jedinicu, kod cetnog cate (zamal' napisah cetnickog :lol_2:) se popunjavao neki upitnik i jedno od pitanja je glasilo: Jesi li panker? Sjecam se kao juce da je bilo. Zaokruzio sam DA i mene cijelu godinu nije ni na kakvu ozbiljnu duznost stavljao, pa ni u trpezariju. Porucnik je bio kivan, jer me htio promovisati u desetara da bi me mogao 'prcati tako sto bi mi dao odjeljenje mlade vojske sa kojima bih morao raditi obuku' ali mu je poremetilo plan to sto sam zaokruzio sudbonosno DA na upitniku. Elem, za tih godinu dana bio sam kuci u dva navrata po 4 ili 5 dana, a osvetio mi se na samom kraju mog vojnog roka tako sto me zaduzio da promijenim napukla stakla na spratu naseg paviljona i to sam morao sam mjeriti i ici u grad po staklarijama i nositi staklo u kasarnu. Nevezano za to, lundarajuci tako po gradu, u stvari predgradju oko kasarne, u potrazi za staklom, pitam nekog prolaznika na ulici za vrijeme, rekao mi je - sto ne pitas Kadijevica? :classic_laugh: 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mrd said:

Zatvor koji su nekim cudom, svi normalni morali da prodju. 401 dan zivota koji sam izgubio, zbog cega?

 

Kako 401 dan?

 

4 minutes ago, Honey Badger said:

 

Generacija 90/91, skinuo se neposredno pred agresiju nad Hrvatskom. Ne znam od kud ti ovo o 11 mjeseci, sluzilo se 12. Nisam koristio redovno da bih se prije skinuo.

 

Pa 12 mjeseci, ali bilo je 15 dana skracenje i 15 dana redovno.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

Pa 12 mjeseci, ali bilo je 15 dana skracenje i 15 dana redovno.

 

Kakvo skracenje od 15 dana? Nije mene to zahvatilo. 

30 minutes ago, mrd said:

401 dan zivota koji sam izgubio, zbog cega? Ni dan danas ne znam.

 

Opa, 401 - sta li si napravio da ti rebnu 35 dana?  :lol_2:

 

34 minutes ago, mrd said:

Zbog cega sam morao da naucim da ubijam?

Verovatno da bih bio musko. 

Valjda.

 

Pa tebi tamo u USA jos moze i da posluzi? Ono, naorazini provalnic ti upadnu u kucu i te stvari? :lol_2:

 

Salim se ja, tesko ce biti da su od trebe u JNA napravili LIama Neesona ili Stevena Seagala, nemojmo pretjerivati.

 

Slazemo se za JNA, govnara teska. Tracenje vremena, robija. Mene nisu naucili ni da ubijam, nisu ni pokusali. Imali smo jedno ili dva gadjanja na strelistu, nisam ni jedan metak pogodio u metu. Mislio sam da mi je pokvarena puska jer sam stvarno nisanio. Ostatak vremena je bio trenig strojevog koraka, atomski zdesna i slicne stvari, Vjekoslav je pominjao. Bilo jednom i kopanje rovova na Jakusevcu, kod zagrebacke deponije. Poslije cjelojutarnjeg kopanja, trkom u kasarnu, pod punom opremom. To je bilo super. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mrd said:

Zatvor koji su nekim cudom, svi normalni morali da prodju. 401 dan zivota koji sam izgubio, zbog cega? Ni dan danas ne znam. Zbog cega sam morao da naucim da ubijam?

Verovatno da bih bio musko. 

Valjda.

Eto ja ne psujem. 

Sranje koje si morao da prodjes, da te ne roknu na duzu robiju.

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je sve to gubljenje vremena ali ima i dosta dobrih stvari koje čoveka mogu da uvedu u “društvo odraslih”.
Neko kao ja koji nikada nije dolazio u kontakt sa socijalnim talogom, ko se nikada nije laktao ili krivinašio oko obaveza, jako brzo sam pohvatao sve konce u vojci. Ako nisi totalni idiot, brzo skontaš kako grupa “diše”, kako se trguje s premazanim likovima, kako da ne kopaš rov ili besmisleno čistiš poligon kada će već za 5 minuta popadati lišće...
Vojska je između ostalog otkrila u meni i talenat prema gađanju (bilo je tu i nagradnih vikenada, o da). Iako gajim neki strah prema oružju, opet s druge strane me neverovatno opuštalo to da nišanim u metu.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Honey Badger said:

Opa, 401 - sta li si napravio da ti rebnu 35 dana?  :lol_2:

Ja se baš preterano ne sećam te JNA, ali znam da je moj burazer koji je služio negde 87/88, isto imao neka produženja zbog vandrednog/izvarendnog stranja, šta god to bilo u tom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Laki Juan said:

Ja se baš preterano ne sećam te JNA, ali znam da je moj burazer koji je služio negde 87/88, isto imao neka produženja zbog vandrednog/izvarendnog stranja, šta god to bilo u tom trenutku.

Krajem 88 je krenula zajebancija na Kosovu...89. se razmahala....to je zbog toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, Don Laki Juan said:

Ja se baš preterano ne sećam te JNA, ali znam da je moj burazer koji je služio negde 87/88, isto imao neka produženja zbog vandrednog/izvarendnog stranja, šta god to bilo u tom trenutku.

 

Kad li je to bilo kad se i ne sjecas. Moje robijanje je bilo prije 30 godina, pa se sjecam kao juce da je bilo. :lol_2: 

 

9 minutes ago, Constantin said:

Krajem 88 je krenula zajebancija na Kosovu...89. se razmahala....to je zbog toga.

 

Da li je to bilo vrijeme kada je vojnik Azis Keljmendi u kasarni u Paracinu, ako se dobro sjecam, napucao nekoliko svojih kolega, pa je to iskoristeno kao povod za naredna sranja po Kosovu od strane srpske policije? Skoro covjek da pomisli da je namjesteno Albancima jer je vojnik Keljmendi smrtno stradao dok je bjezao, pa ga nisu mogli ni pitati sta mu bi.

 

Ja mislim da se kolega mrd malo zeznuo u matematici, tj broju dana u godini jer cini mi se da prica o skracenjima; davanje krvi, skracenje, nekoristenje redovnog. Nije oduzimao ta skracenja od 365, nego bogzna od cega pa dobio 401 dan. Mozda nam razjasni kasnije?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

Kad li je to bilo kad se i ne sjecas

Haha, pa bio sam dete, pa nisam baš toliko merodavan da pričam o JNA 🙂

Imao sam 14 godina kada se raspala SFRJ, tako da sve što znam i sve čega se sećam je iz priče, ili iz emisije Dozvolite da se obratimo 🙂

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

 

 

 

Da li je to bilo vrijeme kada je vojnik Azis Keljmendi u kasarni u Paracinu, ako se dobro sjecam, napucao nekoliko svojih kolega, pa je to iskoristeno kao povod za naredna sranja po Kosovu od strane srpske policije? Skoro covjek da pomisli da je namjesteno Albancima jer je vojnik Keljmendi smrtno stradao dok je bjezao, pa ga nisu mogli ni pitati sta mu bi.

 

 

 

 

 

 

Ne...slučaj Keljmendi se odigrao 1987. a povod za sranja na Kosovu su počela (u tom vremenskom periodu) krajem 1988. i masovne demonstracije pod sloganom "Čuvajmo kadrove" a zbog smene Azema Vlasija i Kaćuše Jašari. Kasnije je došao "štrajk glađu" rudara u Starom Trgu...pa na dalje....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Ja mislim da se kolega mrd malo zeznuo u matematici, tj broju dana u godini jer cini mi se da prica o skracenjima; davanje krvi, skracenje, nekoristenje redovnog. Nije oduzimao ta skracenja od 365, nego bogzna od cega pa dobio 401 dan. Mozda nam razjasni kasnije?

 

Dužina vojnog roka se menjala, moj matori je početkom šezdesetih gulio dve godine (mornarica tri), pa je valjda sedamdesetih spušteno na 15 meseci kopnena vojska 18 meseci mornarica, početkom osamdesetih je spušteno svima na 12 meseci.

Link to comment
Share on other sites

Naucnici sa ex Yu prostora otkrili zastrasujuci novi simptom u korona izolaciji.

Price iz JNA.

Javlja se iznenada bez prethodnih tegoba i siri se brze od svih poznatih virusa.

Javite prijateljima i rodbini i ne sirite dalje.

  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...