Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Ja se iz onog teksta ne bih složio samo sa rečenicom da je Neša Milosavljević "niški Kvazimodo"....nekorektno pomalo je to, nema smisla isticati čovekove fizičke nedostatke, bar ja nisam voleo nikada. Uostalom, tu grbu je uklonio, hiruškim putem. 

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:
Quote

Bitno je da je ovo nepodnošljivo vulgarna ploča koja manipuliše svojom retardiranom publikom. Bitno je, konačno, da ova ploča nikakve veze sa stvarnošću nema: ovo je artefakt glazure krvi i tla, savršen primer ideološke kvazipoezije na julovskim tragovima lažne nostalgije...

Napisa čovek koji je radio za Željka Mitrovića...i ostade živ. Po ko zna koji put.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Constantin said:

 

Ovo rek'o neki Vukajlija, nisam ja majke mi....

 

Nisi ti rekao, nego neki kreten srbski nacionalista u toj Vukajliji, posto tamo svako moze nesto da "kaze". Tebi se to samo svidelo, objektivno, drazi ti je i vehabija nego Srbin izdajnik, da ne kazem poturica, koji se uvlaci istim takvim kao on Hrvatima, Albancima i ostalim "neprijateljima".

 

Vidi, ako hoces lepo normalno da pricamo, mozemo ..... sve zavisi od tebe. meni je sve ovo jako interesantno.

 

Ja sam pricao samo o Lukovicevim kriticarskim radovima. 

 

Privatno, posto je drug Lukovic ocigledno malo vise levo navijen nego sto ja smatram pristojnim, kao i njegovi drugovi iz Ferala i ostali, ja mislim da se oni i ja ne bi dobro slagali, a verovatno bi se ubrzo i ispickarali u nekoj kafani. :s_d:

 

A vidis, interesantno, on je upravo vas Jugosloven, njemu je SFRJ svje i svja, pravi Jugosloveni su bre to  ............ medjutim, dirno vam, kako Dr @Milenko Puzigaca kaze u Naciju !!! No, no ........ to se ne prasta.

 

Meni je to iskreno potpuno sizofreno ....... ja ga branim od vas Jugoslovena. 

 

Ko na kurac ....... i Nesa Galija je pravi Jugosloven, JULovac, omiljeni roker mire markovic, niski ce gevara .........

 

Pa mi vas dodje nekako zao ........ vi ste bre sami sebi dovoljni, neprijatelj spoljni, a ni unutrasnji - vama uopste ne treba. Sami se porokaste.

 

Zato ja i kazem ........ SFRJ ...... neka hvala ..... nisam ja iz te price.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

 

 

Zato ja i kazem ........ SFRJ ...... neka hvala ..... nisam ja iz te price.

Ceniš..da se ja za nešto pitam, napravio bih Novi eSeFeRJot, istu, ili još bolju ?....ili sam opet za Dušanovu Srbiju i izlazak na tri mora ?  Odlučite se, pomognite mi da ne lutam pod stare dane. Tumaram po mraku i ne znam gde bijem, jbg. Da sam znao nešto u životu ne bih bio ovde...vozio bih grtalicu u Kanadi, brao pomarandže na Kritu, bio Sekjuriti u Burdžibi ili vozio viljuškara u Fridrishafenu ? A ja budala sedim ovde i čamim čekajući da se napravi nova Juga ili da pregazimo sve i obnovimo Dušanovo carstvo...šta ?

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ceniš..da se ja za nešto pitam, napravio bih Novi eSeFeRJot, istu, ili još bolju ?....ili sam opet za Dušanovu Srbiju i izlazak na tri mora ?  Odlučite se, pomognite mi da ne lutam pod stare dane. Tumaram po mraku i ne znam gde bijem, jbg. Da sam znao nešto u životu ne bih bio ovde...vozio bih grtalicu u Kanadi, brao pomarandže na Kritu, bio Sekjuriti u Burdžibi ili vozio viljuškara u Fridrishafenu ? A ja budala sedim ovde i čamim čekajući da se napravi nova Juga ili da pregazimo sve i obnovimo Dušanovo carstvo...šta ?
 
 
 
 
Neće se nova Jugoslavija napraviti, ali će sve državice morati u Evropu da tu žive i mrze se zajedno. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Neće se nova Jugoslavija napraviti, ali će sve državice morati u Evropu da tu žive i mrze se zajedno. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Ne verujem da nas neko, ovakve, hoće tamo. Mada...rado ide Srbin u.....dva ga vuku, a trojica tuku. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Galija jeste bio režimski bend 90-ih. Čak je i na mitinzima SPS nastupao. To je valjda bila cena da se on ne skida sa TV na kojoj su manje više bili isključivo narodnjaci i bendovi poput Galije. Ostali bendovi koji nisu podržavali SPS ili JUL bili su proterani iz medija.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Galija jeste bio režimski bend 90-ih. Čak je i na mitinzima SPS nastupao. To je valjda bila cena da se on ne skida sa TV na kojoj su manje više bili isključivo narodnjaci i bendovi poput Galije. Ostali bendovi koji nisu podržavali SPS ili JUL bili su proterani iz medija.

Galija je osnovana 15-ak godina pre pojave SPS pošasti. Nakon osvajanja vlasti na svim nivoima patentirali su i pojavu "unutrašnjeg neprojatelja". Dobro, jesu to komunisti izmislili, valjda, ali ovi kao pravni baslednici su imali potpuno pravo da etiketiraju ljude, kao takve. Naravno da je to sumanuto i retko ko bi se složio s takvim etiketiranjima. Vrlo brzo smo ukapirali i kako to funkcioniše. E onda su "pragmatični" ljudi uvideli da od tobožnjeg patriotizma može da se profitira pa su zauzeli svoj kolosek u tom smeru. Takav je bio i Neša Galija i to ne može niko da ospori. Kažu Nišlije, tri Nišave ne mož' ga operu zbog toga....sve je to evidentno, ali nije suština u tome. Nije čak ni suštinsko pitanje da li su Neša i Galijaši vrsni muzičari, i da li su pravili dobre pesme, već je suština u tome da ih proziva "čovek" za slizavanje s JUL-om i "Mama Mirom" a koji je radio za Željka Mitrovića. "Smejala se šerpa loncu"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma OK je, a i nije visok dva metra. Pa dobro, mozda su pokusavali da ga kupe tim poslom, a morao i on da jede, isto kao Galija. Plus Mitrović je ex ćemane majstor, pa su se možda iz tog vremena znali. Nisu uspeli vidis. Nije se nastavila saradnja sa Pinkom.  Onda su presli na drugu taktiku - sto miliona potpuno tupavih tuzbi zbog gluposti, ukljucujuci parodiranje nekog klozetskog teksta sa kukanjem i plakanjem koji zovu pesma. Ni to nije uspelo. Ne znam sta ce sada da rade. Mozda da mu uskrate lekove. Nije to vazno, covek je umeo da vidi sustinu toga, i da ga nemilosrdno secira, do koske. I to mu je najveca "mana".  Ovo je radio (sa jednog foruma, neko drugi, ali isto je)

 

Quote

...konacno prava rec: RUGANJE! Ja mislim, a to i radim, tako pisem i tako govorim, da je najjace oruzje protiv zla upravo to - okrutno RUGANJE. U opste me ne zanima da sa njima "kvalitetno komuniciram": ne mozes da ih ubedis, ne mozes da razgovaras, neces da ratujes, a ti im se smej! I to bas tako, kao u skoli, na malom odmoru, ono najgore sto deca rade, upres prstom i u grohot, i zlo nekako pocne da se topi.

 

Prica se da je upravo ruganje bio dugogodisnji lek protiv maloumnog pseudo-salonskog fazizma onog pokojnika Kalajica, on se kao duva, prsi, dize bradu, siri nozdrve, frkce nesto o Evropi, uber naciji i aristokratiji, o tome kako bi sejao smrt i streljao izdajnike, a ljudi prasnu u zarazni smeh. Upres prstom i kazu - e, mnogo si smesan. I idi daj da ti se ociste cipele, pa pricaj o salonima.

 

Shvatam ja da ima puno vas kojima se ni moj stil ni moji stavovi ne svidjaju, ali niko nije obavezan niti da se slaze samnom, niti da me voli. ne tucem, ne pretim, ne mrzim, samo se cerekam.  Pa dok se zlo ne istopi.

 

I  pre nego sto me izbacite sa casa, ili cak iz skole, samo jos ovaj pokusaj (ucinite mi to, zarad toga sto, u pravom zivotu uvek: ustajem i propustam starije, kazem dobardanhvalalepodovidjenja, mazim decu, klimam glavom i kad me davi, skupljam govanca iza svog kuceta, palim svecu mrtvima, vracam pozajmljeno, poklanjam knjige i tesko mi je sto sam daleko), dakle, zamislite ovo: Poslanik Nikolic drzi konferenciju za stampu, u stabu svoje odvratne stranke. A mi blogeri sedimo, umesani medju novinare i na sve sto ovaj pokvarenjak kaze, upisavamo se od smeha. Grohotom se smejemo, umiremo od smeha. On otvori usta - a mi kazemo trt. On o ratu i o tudjoj deci koje bi da salje u smrt - a mi prt, prt. Zamisli samo to zlo kako se topi, kako odjednom postaje glupo, kako odjednom nista vise nije ozbiljno, sve postaje besmisleno.........."

 

Sto se tice SFRJ, verovatno ta ekipa nije toliko nekakav fan Jugoslavije i Jugoslovenstva, nego im nedostaje ta nekakva ideja koja je tada tu postojala, jer ipak se tada islo "na zapad", i gledalo se "prema zapadu", ne u štrokav pupak, a i "komunizam", kakav god ga je bio, ipak je bio nekakva građanska ideologija, buržoaska. Nije bio plemenstvo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Plus Mitrović je ex ćemane majstor, pa su se možda iz tog vremena znali.

O Željku Mitroviću, kao "čoveku" mislim sve najgore, ali zna da tera ćemane, nije "bos".

Quote
Spoiler


 


 

 

 

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Sto se tice SFRJ, verovatno ta ekipa nije toliko nekakav fan Jugoslavije i Jugoslovenstva, nego im nedostaje ta nekakva ideja koja je tada tu postojala, jer ipak se tada islo "na zapad", i gledalo se "prema zapadu", ne u štrokav pupak, a i "komunizam", kakav god ga je bio, ipak je bio nekakva građanska ideologija, buržoaska. 

 

Naravno, tako i ja gledam na to, zato su mi i simpaticni. Neki od njih verovatno jesu "ekstremisti" 🤣, ali vecina bi u normalnim uslovima prihvatila neku liberalnu opciju.

Link to comment
Share on other sites

Constantine, ono glede fizickog problema vise nego nije OK, ali to je Lukovic. Nije to samo o Nesi, sto bi se reklo nije on singled out. Lukovic je to vazda radio, takav mu stil. Sheldon light.

 

 

 

Vesni Pesic se obraca sa baba Vesna i ne mogu da se setim zadnjeg sta je napisao za Dubravku Stojanovic. To valjda od kad se pokrljao sa Pescanikom ili kim vec koje tu koga tuzio i zasta. Valjda je izgubio neki spor za veliki novac.

 

S njim se treba svadjati istim stilom ko deca sto rade, «klempava ti mama»,  ali ono sto je pisao vezano za politiku, posebno za ratove ‘90tih, mislim da u mnogo cemu ima pravo iz mog ugla, eticki gledano.

Ja to njegovo pisanije ne vezujem sa dnevnom politikom vec kad uradis zoom out daje dobru analizu zasto je ta dnevna politika takva kakva jeste.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Btw "Kerber" su bili sasvim solidan bend - jedinu "nesrecu" su imali to sto su bili iz "provincije" (tj nisu bili iz Beograda ili Sarajeva) - eto  to  im je bio "najvecii minus" - te nisu bolje prosperirali.

Kao i npr "Leb I Sol" - ubedljivo najbolje sto je ex-Yu muzicka scena "izrodila" , ali opet, Skopljanci - "druga liga" u odnosu na Beogradjane i Sarajlije (ne Kazem to ja -  takva su "pravila" vazila tada)!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je ovo sa muzikom.

Za neke bendove koje pominjete sam cuo, drugi su mi skroz nepoznati. Valjda sam iselio pre nego su mnogi forumasi uopste rodjeni. A muzika mi puno znaci, imam "uvo" - samo, ne toliko za novotarije. Za Kerber sam mozda cuo, za Galiju nisam.

 

Postoje neke pesme koje su mi bas "urezale" u secanje, valjda zbog snaznih emocija i asocijacija.

 

Elem, zgoda.

U Zagrebu su u Medulicevoj ulici zgradu i prostorije delile 10. gimnazija i 1. ekonomska skola. Menjali smo turnuse - jedne nedelje ujutru, pa sledece poslepodne. Tako ja gimnazijalac jednom nacrckam nesto na klupi, a sledeceg dana mi osvane odgovor od devojke iz ekonmske skole. Razmenismo nekoliko bezveznih poruka i ja u petak ujutru ostavim poruku "cekam te sutra u 7 ispred Big Bena. Znak raspoznavanja: u prsnom dzepu imam Vecernji list otvoren na spoljnopoliticku rubriku!"

Big Ben je bio klub/disko u Bogovicevoj ulici. Zgodna stvar je bila sto je bio na dve etaze/sprata. Dole su uzivo svirali bendovi a gore je bio klasicni disko-plesnjak.

 

Tako cekam, ide vreme, i pojavi se cura i pita jesam li ja taj. Naravno, jesam. A ona kaze" "Ja sam ta, a ovo je moj decko!"  Jebote, neki grmalj od 3 metra i 200 kila. Sta cu, podvijem rep, promrmljam nesto kao da mi je drago da smo se sreli, dovidjenja, pa u klub. Sav posran i jadan, propala mi potencijalna romanticna prica.

Naravno, ne odem u plesni deo nego da slusam live svirku.

 

Svirala je Grupa 220, vec bez Mlinarca. Bas kad sam usao, zgodan instrumental Covjek-bubanj. I urezalo mi se u secanje. Godina je bila 1974.

 

Tek sada, nakon sveg tog vremena, potrazio sam na netu - i, bog te maz'o, postoji snimak!

 

Ili sam ja stvarno lud,  ili je muzika stvarno vremeplov.

Zazmurio sam i slusao, svi prizori su mi bili pred ocima, osetio sam isto treprenje u prsima cekajuci nesudjenu dragu i razocaranje neuspehom romantike, a i isto uzivanje u muzici i pivu.

 

Nece vam nista nista znaciti, ali ako neko hoce da saoseca, tu je snimak:

 

 

Edited by zoran59
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Zanimljivo je ovo sa muzikom.

Za neke bendove koje pominjete sam cuo, drugi su mi skroz nepoznati. Valjda sam iselio pre nego su mnogi forumasi uopste rodjeni. A muzika mi puno znaci, imam "uvo" - samo, ne toliko za novotarije. Za Kerber sam mozda cuo, za Galiju nisam.

 

Galija je mnogo bolja grupa, potrazi malo po Youtubetu.

 

Kerber je onako druga liga, dobar pjevac, ostalo nista posebno.

 

Mislim da je taj tvoj 220 bio preteca Parnog Valjka, jos je samo falio Aki za mikrofonom.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Zanimljivo je ovo sa muzikom.

Za neke bendove koje pominjete sam cuo, drugi su mi skroz nepoznati. Valjda sam iselio pre nego su mnogi forumasi uopste rodjeni. A muzika mi puno znaci, imam "uvo" - samo, ne toliko za novotarije. Za Kerber sam mozda cuo, za Galiju nisam.

 

Postoje neke pesme koje su mi bas "urezale" u secanje, valjda zbog snaznih emocija i asocijacija.

 

Elem, zgoda.

U Zagrebu su u Medulicevoj ulici zgradu i prostorije delile 10. gimnazija i 1. ekonomska skola. Menjali smo turnuse - jedne nedelje ujutru, pa sledece poslepodne. Tako ja gimnazijalac jednom nacrckam nesto na klupi, a sledeceg dana mi osvane odgovor od devojke iz ekonmske skole. Razmenismo nekoliko bezveznih poruka i ja u petak ujutru ostavim poruku "cekam te sutra u 7 ispred Big Bena. Znak raspoznavanja: u prsnom dzepu imam Vecernji list otvoren na spoljnopoliticku rubriku!"

Big Ben je bio klub/disko u Bogovicevoj ulici. Zgodna stvar je bila sto je bio na dve etaze/sprata. Dole su uzivo svirali bendovi a gore je bio klasicni disko-plesnjak.

 

Tako cekam, ide vreme, i pojavi se cura i pita jesam li ja taj. Naravno, jesam. A ona kaze" "Ja sam ta, a ovo je moj decko!"  Jebote, neki grmalj od 3 metra i 200 kila. Sta cu, podvijem rep, promrmljam nesto kao da mi je drago da smo se sreli, dovidjenja, pa u klub. Sav posran i jadan, propala mi potencijalna romanticna prica.

Naravno, ne odem u plesni deo nego da slusam live svirku.

 

Svirala je Grupa 220, vec bez Mlinarca. Bas kad sam usao, zgodan instrumental Covjek-bubanj. I urezalo mi se u secanje. Godina je bila 1974.

 

Tek sada, nakon sveg tog vremena, potrazio sam na netu - i, bog te maz'o, postoji snimak!

 

Ili sam ja stvarno lud,  ili je muzika stvarno vremeplov.

Zazmurio sam i slusao, svi prizori su mi bili pred ocima, osetio sam isto treprenje u prsima cekajuci nesudjenu dragu i razocaranje neuspehom romantike, a i isto uzivanje u muzici i pivu.

 

Nece vam nista nista znaciti, ali ako neko hoce da saoseca, tu je snimak:

 

 

Mislim da je ta cura folirala da joj je onaj bio decko!?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darth Bane said:

Btw "Kerber" su bili sasvim solidan bend - jedinu "nesrecu" su imali to sto su bili iz "provincije" (tj nisu bili iz Beograda ili Sarajeva) - eto  to  im je bio "najvecii minus" - te nisu bolje prosperirali.

Kao i npr "Leb I Sol" - ubedljivo najbolje sto je ex-Yu muzicka scena "izrodila" , ali opet, Skopljanci - "druga liga" u odnosu na Beogradjane i Sarajlije (ne Kazem to ja -  takva su "pravila" vazila tada)!!!

 

Slažem se za "Kerber", slična je situacija, ali još bolji primer je novosadska grupa "Griva" za koju verujem većina nije ni čula a svi znaju napamet njihovu hit pesmu, jednostavno nisu dobili istu šansu kao neki drugi bendovi a taj hit se probio jer je "suvi kvalitet". Za "Lebi i Sol" se ne slažem, oni su bili "prva liga" što se tiče rok muzike u ex YU. Ja sam odrastao u društvu gomile muzičara, e sad mi ih nismo slušali ali su svi imali ogroman respekt za njih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde sto ste na kraj srca, samo smo malo birali medju Constantinovim Nislijama rokerima sta je kome blize nekad bilo. Sto bi rekli zal za mladost.
Opasne su i ove diskusije o muzickom ukusu, mogli bi da se podzapamo ko na politici i religiji. 😂

Zanimljivo da je deo nas (srednja osamdesetih i studije veselih devedesetih) voleo zagrebacke bendove novog talasa, kao sto su se tamo slusali beogradski. Meni je jedan od drazih koncerata bio zadnji beogradski Haustora u Filmskom gradu na Avala festu. Valjda je to bilo kraj leta ‘90. Tad je i Tina Tarner bila na tada Galenikinom stadionu u Zemunu. Sjajan provod, sto kaze narod k’o pred zlo. 
 

Devedesete su mi ostale u secanju po klupskim svirkama DLM ali sa starim pevacem. Imali su odlicnu duvacku sekciju. No, to vise nije bila SFRJ.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...