Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

Jos cu samo ovaj put (casna pionirska) spomenuti da mi ova igra nije poznata,ali sam imao prilike da se "druzim" sa nekim slicnima poput Resident Evila i Silent Hilla,tako da nisam potpuni duduk u ovoj oblasti..
Ovakvu pricu (koju smo gledali u e03) jednostavno ne mozemo imati u video-igri..ne kazem da trebamo da imamo,ali ne mozemo..to je jednostavno neuklopivo u samu igru..

Medjutim,posto je serija adaptacija igre (a ne obrnuto) onda su kreatori uzeli i iskoristili nesto sto se zove autorska sloboda i isporucili nam ovakvu epizodu. Da li zato sto jure "Emi",da li iz drugog ili stotog razloga..i don't care. Veoma mi se dopala jer nosi jaku i pozitivnu poruku.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

meni 3ep ne smeta, to je uglavnom kvalitetnih 76 minuta, koji bi bilo mozda jos efektniji da je izbaceno par nepotrebnih scena

briga jeste kako se sve to uklapa u 9ep u kojima treba ispricati pricu

opet, koliko se secam, ni prvo deo igre nije nesto specijalno dugacak, mislim da se prelazi za 12-15h

drugi deo jeste znacajno duzi i tu ce mozda trebati i 2 sezone

 

edit:

 

i da dodam, mislim da prostor za kritiku adaptacije igre kao takve apsolutno ne postoji

kreator igre je kreator i serije

to je njegova autorska vizija

TV je nesto drugaciji medijum, i naravno da ce neke stvari biti malo drugacije nego u igri

mozda i on zeli sada neke stvari da isprica na malo drugaciji nacin i koristi priliku

ali rekao bih da nema nekog smisla kritikovati vernost adaptacije

 

Edited by NikadProtivKaline
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The Last of Us igrica ima 12 chapter-a, do sada smo u tri epizode prešli četiri. Prvi chapter, "Hometown", je kratak pa je mogao da stane sa sledećim "The Quarantine Zone" u prvu epizodu. Druga epizoda pokriva chapter 3, "The Outskirts", a treća chapter 4, "Bill's Town". Ostalo im je da u šest epizoda pokriju još osam chapter-a, videćemo gde će još kompresovati radnju.

 

Kad kažem da treća epizoda pokriva chapter 4, lažem kao pas. Osim imena likova, ništa iz igrice u epizodi nema. Umesto toga, ispričana je gej Romeo i Julija priča (ili Romeo i Merkučio, kako vam drago). Da li je to opravdano u adaptaciji? In my humble opinion, nikako. To je sasvim druga priča. Ako su hteli nešto takvo, mogli su opušteno da snime spinoff "Bill & Frank: A Love Story" u jednoj ili više epizoda i da se tu pozabave time. Štos je u tome što to niko verovatno ne bi gledao 🙂

 

Ovo je adaptacija The Last of Us i to je trebalo i da ostane. Džoel i Eli su glavni likovi, krljanje sa različitim negativcima, od zaraženih pa nadalje (da ne spoil-ujem sada) je deus ex machina priče o putovanju i katarzi glavnih likova s kraja na kraj SAD. Umesto toga, skrajnuti glavne likove u ukupno pet minuta epizoda na početku i kraju, da bi se ispričala totalno promenjena priča o dva lika od kojih se jedan pojavljuje samo u ovom chapter-u, a drugi samo u jednoj sceni (i to obešen) je po meni potpuni promašaj. Producenti su očigledno igrali "u tanke žice" glasača za raznorazne nagrade u pokušaju da za seriju zakače neku. Poznato je koliko su glasači i odbori za dodelu u poslednje vreme osetljivi da slučajno ne preskoče rasne i LBGT manifestacije u dodeli nagrada, da ih ne bi smesta razapeli na socijalnim mrežama i potpali pod cancel kulturu. Finis santificat media.

 

Kad pomenuh Frenka obešenog, da razjasnim. U igrici on i Bil jesu bili par pre nekog vremena, ali je zbog Bilove samoživosti i agresivne paranoje Frenk odlučio da ga napusti, ode iz Linkolna i uz pomoć krijumčara i lažnih papira uđe u Boston karantin zonu. U tom bekstvu je naleteo na zaražene i sam pokupio bolest. Radije nego da se i sam pretvori u zaraženog, odlučuje da se obesi. Džoel, Eli i Bil u jednom trenutku nailaze na njega okačenog o gredu, a Džoel nalazi oproštajnu poruku:

 

"Well, Bill, I doubt you'd ever find this note cause you were too scared to ever make it to this part of town. But if for some reason you did, I want you to know I hated your guts. I grew tired of this shitty town and your set-in-your-ways attitude. I wanted more from life than this and you could never get that.

And that stupid battery you kept moaning about -- I got it. But I guess you were right. Trying to leave this town will kill me. Still better than spending another day with you. Good Luck, Frank"

(podvlačenja moja)

 

Baš i ne zvuči kao ponuda za otrovano vino i zajednički oproštaj od ovog sveta, zar ne?

 

Ako su već hteli da prikažu tu gej ljubavnu priču, mogli su to u nekih prvih deset-petnaest minuta epizode, kao neki flashback. Upoznavanje, zaljubljivanje, zajednički život, raspad veze, svađa, rastanak. A pri kraju scena sa obešenim Frenkom i oproštajnom porukom. Bilo bi mnogo, mnogo efektnije. Ali danas nije politički korektno da se prikazuje kako su gej parovi isti kao i svi ostali, umeju da se vole, ali umeju i da se zamrze. Oni su na filmu i TV uvek srećni. Ko drukčije kaže kleveće i laže i našu osetiće pest.

 

Poenta ovog chapter-a u igrici je i u tome što Džoel, kad je video u kakvog se čoveka Bil pretvorio kao samac, a što i njemu preti bez Tes, prvi put počinje prema Eli da se odnosi kao prema ljudskom biću, ona više nije paket koji treba preneti sa jednog mesta na drugo. U seriji će taj deo priče biti verovatno samo uspostavljen, "eto, tako", bez ikakvog psihološkog ili kog drugog razloga, "tako je moralo biti". Ali zato serija ovom epizodom, uz pomoće frizirane IMDB ocene i zastrašenih ili plaćenih kritičara koji ne smeju da kažu reč negativne kritike čim je u pitanju rasna ili LBGT tema, juriša na EMI i slične nagrade mnogo jačim kalibrom oružja od proste adaptacije igrice, ma kako dobra bila.

 

Srećom po producente i nas gledaoce, u The Last of Us 2 ima sasvim dovoljno LBGT priče da ne moraju da skreću s glavne teme u ekranizaciji iste 🙂

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Btw, ne znam kakvo je vase misljenje o poslu koji radi Bella kao Ellie... Meni je pomalo letdown, mislim da je donosi dosta ravnije, sa mnogo manje nijansi u odnosu na igru. Ne mogu reci da je losa, medjutim kao da ne vlada bas velikim dijapazonom emocija. Za sada jedino u tom nekom besnom sarkazmu vidim Ellie, ovo ostalo je nekako meh.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Btw, ne znam kakvo je vase misljenje o poslu koji radi Bella kao Ellie... Meni je pomalo letdown, mislim da je donosi dosta ravnije, sa mnogo manje nijansi u odnosu na igru. Ne mogu reci da je losa, medjutim kao da ne vlada bas velikim dijapazonom emocija. Za sada jedino u tom nekom besnom sarkazmu vidim Ellie, ovo ostalo je nekako meh.

 

 

Moj omiljeni yt kritičar je imao da kaže a thing or two na tu temu 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, mozda je performans ove male veci problem od gornjeg LBGT ranta

tj. svakako jeste...posto ovo drugo sustinski nije problem

igra je oduvek imala to u sebi i ne vidim tu nikakvo skrnavljenje originalnog materijala

 

to mi je negde u rangu pljuvanja 2. dela kao izdaje prvog...a sve zato sto su autori doneli neke odluke na temu sudbina likova koje nam se ne svidjaju

hocu da kazem ok je da ti se ne svidja neka autorska vizija...ali onda jebeno to ne igras/ne gledas

ali da kazes da je 2. deo izdao prvi, ali da tv adaptacija nije u duhu igre...a sve potpisuje jedan isti covek i to je njegova vizija...to mi bas ne pije vodu

Link to comment
Share on other sites

Zašto onda, kad je već imao tu viziju, nije kreirao spinoff seriju "Bill & Frank: A love story"? A ostavio The Last of Us priču Džoelu i Eli (i Abi u drugom delu)?

 

Nemam je nikakve zamerke o LBGT i u prvom i u drugom delu, jer je to u igrici postavljeno kako valja i uklapa se u priču. U trećoj epizodi serije to toliko iskače iz glavne priče da je bukvalno filler epizoda. Pošto producenti uglavnom nisu glupi da bacaju celu epizodu na filler kad sezona ima samo devet epizoda, ubačena je s namerom.

 

Za glumu Bele i Pedra ću ipak sačekati još koju epizodu, a možda i kraj sezone za konačnu ocenu.

Edited by Stiletto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Stiletto said:

Zašto onda, kad je već imao tu viziju, nije kreirao spinoff seriju "Bill & Frank: A love story"? A ostavio The Last of Us priču Džoelu i Eli (i Abi u drugom delu)?

ne znam

mozda je oduvek hteo da isprica gej pricu o billu i frenku...samo sto igru gde su glavne aktivnosti deljenje jagode i vina sa svojim homo partnerom nije nesto sto bi ljudi igrali?

dok na TV-u, kao drugacijem mediju, mozda ima vise smisla ispricati takvu jednu pricu?

 

opet kazem, legitimno je da se i igra i serija i teme koje obradjuje nekome ne dopadaju

ali zamerati na vernosti adaptacije, dok tu istu adaptaciju vodi covek koji je autor izvornog dela...jebemga, to mi nekako ne ide

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 12:29 PM, SteveFrancis#3 said:

Btw, ne znam kakvo je vase misljenje o poslu koji radi Bella kao Ellie... Meni je pomalo letdown, mislim da je donosi dosta ravnije, sa mnogo manje nijansi u odnosu na igru. Ne mogu reci da je losa, medjutim kao da ne vlada bas velikim dijapazonom emocija. Za sada jedino u tom nekom besnom sarkazmu vidim Ellie, ovo ostalo je nekako meh.

 

Sa Bellom imam love-hate odnos još od GoT, nikada nisam smatrala da je ona baš toliko talentovana. I mislim da u TLOU glumi manje ili više na sličan način; što me dovodi do toga da dobija tipološke uloge. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, drperce said:

Mejzin je pisao ovu epizodu, Drakmanu se svidela i to je to. Tako da nije pisao lik koji je radio igru (mada nije samo Drakman bio pisac scenario za igru)

Kad piše da je neko napisao epizodu serije, to ne znači da je ta osoba sve smislila. To znači da je ta osoba dobila zadatak da napiše detaljno one scene i događaje koje su se dogovorili da ide u tu epizodu

Link to comment
Share on other sites

Aha. Reklo bi se za sada da je one trick pony. Ove 'cocky little brat' delove isporucuje bas uverljivo i skroz su autenticni, medjutim kada treba prikazati i druge emocije deluje nekako prazno, kameno. Ne prati razlicite situacije u kojima se nadje ni licem, ni gestovima, ni glasom. Tesko je reci je li to sasvim njeno ili su mozda i reditelji/scenaristi sugerisali da se lik tumaci malo drugacije. Prosle su vec tri epizode, a ja je nigde nisam video i doziveo zaista uplasenu, kolebljivu, da nosi patnju usamljenosti ili sto ne zna za porodicu... Moze biti da je prerano, mada su, ruku na srce, do ovog momenta u igri animacija i voice-acting isporucili daleko kompeksniju i 'ljudskiju' Ellie.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa da, moj problem s njom je što se taj manir igranja uloge male Mormont preneo na Ellie. I deluje mi da ima sličnosti u tom bezobrazluku (nisam igrala igricu, ali sam čitala o njoj pre gledanja) između dva lika. Ono što mi smeta je što joj možda nude ovakve uloge zbog, hmm, njenog fizičkog izgleda i toga što se Bella u privatnom životu ne ponaša i ne izgleda kao konvencionalno shvaćene devojčice. Nadam se da će imati neki širi dijapazon uloga u budućnosti i pokazati više. 

Edited by DameTime
reč
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Kad piše da je neko napisao epizodu serije, to ne znači da je ta osoba sve smislila. To znači da je ta osoba dobila zadatak da napiše detaljno one scene i događaje koje su se dogovorili da ide u tu epizodu

Imas negde intervju jos pre nego sto je krenula da se emituje serija sa Drakmanom da je treca epizoda najbolja i da ju je Mejzin napisao, a Drakmanu se toliko svidela ideja da je odmah dao zeleno svetlo

Link to comment
Share on other sites

Ok 4a epizoda, ali nazalost prekratka jer su potrosili silno vreme na onu budalastinu od prethodne epizode. Malo su zbrzali radnju u odnosu na igru i vec srecemo Henrija i Sema. Prijatno iznenadjenje glumica koja je igrala Rouz u Dva ipo muskarca. Minus mi je sto je serija uradjena u pg13 fazonu, ne vide se krvavi obracuni po kojima je igra poznata. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 8:36 AM, NikadProtivKaline said:

meni 3ep ne smeta, to je uglavnom kvalitetnih 76 minuta, koji bi bilo mozda jos efektniji da je izbaceno par nepotrebnih scena

Spoiler

briga jeste kako se sve to uklapa u 9ep u kojima treba ispricati pricu

opet, koliko se secam, ni prvo deo igre nije nesto specijalno dugacak, mislim da se prelazi za 12-15h

drugi deo jeste znacajno duzi i tu ce mozda trebati i 2 sezone

 

edit:

 

i da dodam, mislim da prostor za kritiku adaptacije igre kao takve apsolutno ne postoji

kreator igre je kreator i serije

to je njegova autorska vizija

TV je nesto drugaciji medijum, i naravno da ce neke stvari biti malo drugacije nego u igri

mozda i on zeli sada neke stvari da isprica na malo drugaciji nacin i koristi priliku

ali rekao bih da nema nekog smisla kritikovati vernost adaptacije

 

 

top 10 standalone epizoda koje sam gledao u životu. a gledao sam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...