Jump to content

Pensionado


DJORDJE

Recommended Posts

7 minutes ago, Yoyogi said:

Moja penzija ce biti u Japanu, kakva sirotinja. Vise puta ti je receno da ni Tajland nije sirotinja medjutim, iz nekog razloga ti se uvek nanovo vracas na to sa istim kliseom. Sta te to muci? Nesto sto te lansira u snove o jahtama? Nesto te ceka da te ugrize za doope pa ga tako probadas iglama kao voodo lutku?

Ja ne vidim, zbog cega moje misljenje o Tajlandu, utice na tvoju agresiju prema mome nacinu zabave. Ti si jasno rekao da ti se ne svidja da kupujes sale-ship i to je u redu. Ne znam, zbog cega se brines da li ja to mogu da platim, ako se ja ne brinem, da li ti, ili iko ovde moze da priusti Tajland. Ne shvatam, zbog cega moja ideja o odmoru smeta, a tvoja ne?

Nisu mi jasne te stvari i zbog cega te tangira? Rekao si da ti mislis da ti to ne mozes da priustis i to je tvoje misljenje. Ne razumem zbog cega se brines da li ja to mogu, povrh svega istrazujes moju platu, koja je javna za sve koji se bave mojim poslom. Znaci istrazujes nesto sto je javni dokument i onda mi kao "tata" kazes da ja to ne mogu da prijustim. Taj mi se deo ne uklapa u ovaj topik. Ne brini se, mene je vise puta to nesto ugrizlo za pozadinu i iz istog razloga mogu da uraedim, ono sto se meni dopada. Da sam verovao u penzije, sedeo bih u Srbiji, a ne radio u belom svetu. Trebalo bi da sad bude malo jasnije, ako nije pitaj, ali nemoj nikome koga ne znas da kazes da nesto ne moze, posto o tome nemas pojma. Po vrh svega na vecini 4uma na kojima sam ucestvovao, ceprkanje po privatnom zivotu je veliki offense. Not cool dude!

Link to comment
Share on other sites

Ti si svoj privatni zivot, kao vodu iz lavora, pljusnuo Froumasima u lice, niko te nije nista pitao.

 

Onda, stavis sliku jahte od 2 miliona dolara na topiku o penzionisanju i sta ocekujes da ti kazu oni koji se secaju sta si pricao?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Yoyogi said:

Ti si svoj privatni zivot, kao vodu iz lavora, pljusnuo Froumasima u lice, niko te nije nista pitao.

 

Kome (edit pojasnjenje: je on to bacio privatni zivot kao vodu iz lavora?)?

Ja mrdu najradije zelim penzionisanje na toj jahti, a verovatno je i napravio finansijsku konstrukciju. matematicar ti je to :classic_smile:

Thai mi nije privlacan. Stvarno izvini - ali nije.

 

Edit: i Mrd, slobodno me pozovi na tu jahtu, moracu da popijem neke tablete za motion sickness - ali nece mi biti prvi put :classic_biggrin: Imam reference da sam odlican mornar, naravno nakon tableta :classic_smile:

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma vozajte se vi slikama jahti sa neta,  kada je bal, izgooglajte jos vece i luksuznije, sta su vam ove od jedva 2 miliona dolara. 

Ja cu, kao sto bi uradio neki ucitelj u penziji, ne na jahtu nego u banju. Imam ih 3 u krugu od 2km od moje kuce. Tamo moji buduci penzoski ortaci provode po ceo dan, sede u toploj vulkanski zagrejanoj kiseloj vodi, tu rucaju i veceraju u banjskom restoranu.

Kod kuce prespavaju pa sutradan ponovo. Tu se druze, publika je mesovita, nije kao staracki dom. Ima i gde da se prilegne ima kao bioskopske sale sa TV, masaza. Ceo dan u kimonu.

 

Ovo  se racuna kao jedno mesto, sve zgrade su banjski hoteli, otvoreni za sve, i ko nije gost hotela.

 

2019onsen01.jpg

 

Mikawa Bay

 

2019onsen02.jpg

 

Vulkanski zagrejana mineralna voda

 

2019onsen03.jpg

 

Tu te muce jaccuzijem i saunom

 

2019onsen04.jpg

 

Ladjice i bela jedra

 

2019onsen05.jpg

 

Po ceo dan tako. Jos je ovaj onsen mali, druga dva su 10 puta veca, sa  vise jezera.

Uopste mi ne smeta da penzijske dane nastavim tamo gde sam proveo radne.

 

2019onsen06.jpg

 

Ne mrdam od kuce kao penzioner. Jos bitnije od mesta penzionisanja je gde si proveo radni vek.

Eto, tu, gde cu i da ostanem. Nisam radio na naftnoj platformi ili  na Aljasci pa da jedva cekam da odem.

U Thai cu da idem u svoj stan januar i februar. Mada mi je klima kao u Splitu, u tim mesecima (nema snega) ipak mora da se greje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Yoyogi Nemoj da se ljutis, to za mene ne pije vodu. Mozda bi i ovo za nekoga bilo interesantno. Opet i ovo je za one koji hoce da se osecaju iznad svog okruzenja. Ja sam bio par dana i rekao ovo je tri puta da sam se ovde pojavio prvi, poslednji i nikad vise. Medjutim, mnogi se ovde penzionisu i kazu da im je super.

Six-Reasons-to-Consider-Acapulco-for-You

Link to comment
Share on other sites

Kakvo osecanje iznad svog okruzenja? To kao da si nekome ko zivi u Vrnjackoj Banji i hoce tu da ostane u penziji kazes da hoce da se oseca iznad svog okruzenja.

 

Ovako idem nekoliko puta nedeljno od kada radim od kuce. Nedeljom uvece cela porodica, evo vec 11 godina. Idemo biciklima svo troje, ako je kisa ili hladno kolima 5 minuta. Nije ovo turizam, ovo je svakodnevnica, day in day out. Ovakvih banja im na stotine hiljada, to je svima kao dobar dan. Ima desetak mesta gde su na otvorenom. Ovo je primer, Gero, banjski grad gde je ta topla vulkanska voda uvedena kao tekuca u svaku kucu. Sama reka je od kisele vode pa je pastrmka ukusna. U slici je besplatni onsen.

 

2019onsen07.jpg

 

Cela zemlja je na vulkanima i gde god da zabijes pijuk, sikne topla voda.

Edited by Yoyogi
"svi troje" preinaceno u "svo troje"
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

Kakvo osecanje iznad svog okruzenja? To kao da si nekome ko zivi u Vrnjackoj Banji i hoce tu da ostane u penziji kazes da hoce da se oseca iznad svog okruzenja.

 

Ovako idem nekoliko puta nedeljno od kada radim od kuce. Nedeljom uvece cela porodica, evo vec 11 godina. Idemo biciklima svi troje, ako je kisa ili hladno kolima 5 minuta. Nije ovo turizam, ovo je svakodnevnica, day in day out. Ovakvih banja im na stotine hiljada, to je svima kao dobar dan. Ima desetak mesta gde su na otvorenom. Ovo je primer, Gero, banjski grad gde je ta topla vulkanska voda uvedena kao tekuca u svaku kucu. Sama reka je od kisele vode pa je pastrmka ukusna. U slici je besplatni onsen.

 

2019onsen07.jpg

 

Cela zemlja je na vulkanima i gde god da zabijes pijuk, sikne topla voda.

Cekaj, nemas ti meni sta da dokazujes. Ja ne razumem odakle sada ovaj osecaj napada. Ja jasno rekao da me ne zanima gde bilo ko hoce da ide, sad od jednom pocela privatna promocija, gde ko ide i sta radi. Stvarno me ne interesuje gde ti ladis #@#@, ili gde bilo ko to radi. 

Ovaj topik je bio samo o idejama penzijskog zivotnog perioda sto sam ja i uradio. Predlozio sam sta se meni cini kao dobra ideja. Lepo sam rekao da u principu ne planiram da se selim, osim sto me zanima da prvedem svoje fizicki sposobne dane bar do 150-e, posto ne nameravam da mrem, a jos uvek sam u dobroj fizickoj formi, na krstarenju, car-racing, power-boating i motocrossing. Ne vidim, sto tebi smeta, ako ja hocu da kupim yacht od $2mil? Inace onaj brod ne kosta vise od $500k, ali ti je bilo tesko da pogledas. Informacija je nesto sto jedan covek 21-og veka mora da potrazi da bi doneo inteligntne odluke. 

Link to comment
Share on other sites

A sto ovo moje nije ideja za penzionerske dane? Oni pocinju trenutkom kada vise nema log in u firmin racunar ujutro. Nista drugo se ne menja, ne znam sto kao ves masina okreces jedno isto u krug.
Što si onda promašio topic? Ja se izvinjavam, ali si sam kriv za zabunu. Ovo onda na poslednje utiske iz emigracije.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Amigo said:

Moj skromni plan je da provodim nekoliko mjeseci u Bosni i Hercegovini, tamo imam neki stan, tako da bi to bila baza, a onda skok do Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, a i sire. Toliko ima interesantnih mjesta koje nisam nikada vidio ili neka kroz koja sam samo prosao. Takodje dosta ljudi se bavi seoskim turizmom gdje se moze vrlo povoljno ostati koji dan, cavrljati sa seljacima, biti u prirodi.

Neke druge zemlje me uopste ne interesuju, jer ne znam sta bi radio npr u Portugalu, osim sto je lijepo vrijeme, ne znam portugalski, niti mi se uci, a lijepo vrijeme je i u Hercegovini, cak imam i tu neku kucicu u koju bi se trebalo malo uloziti da se renovira, moji ljudi, more blizu, za mene ljepota.

Medjutim to bi bilo idealno kada bi sada to mogao da uradim, sto je ipak nemoguce, tako da sve zavisi od zdravlja i u principu ne zanosim se mnogo da cu to i da ostvarim, tako da ako bi uspio da zivim na taj nacin 3/4 sezone bio bi vise nego zadovoljan.

 

Ja sam od rane mladosti imala dugacku listu mesta na koje bih volela da putujem. Na neka sam i stigla, na vecinu nisam. Sad me ta zelja polako napusta, neostvareno ce ostati za sledeci zivot. Ne znam zasto je to tako, valjda dolazi prirodno s godinama. I dalje obozavam da putujem, ali mi sve vise prijaju destinacije iz regiona, a manje one egzoticne. S roditeljima ubedjenim kamperima, a kasnije i sama, sam prokrstarila celu ex-yu, u cetiri od sedam novonastalih drzava sam i zivela, ali mi jos nije dosta. Jos uvek ima toliko mesta na koje nisam stigla, a neka bih volela i opet da posetim.

Zato mislim da cu i ja ovako kao ti. S tim da je meni jos i lakse izvodljivo jer sam blize. Juzna baza je za sada u Ohridu, a ako ostatak porodice ostane na liniji na kojoj je sada, lako moguce da ce biti prebacena negde na srednji Jadran. Ne bas u Split, ali sto centralnije, tako da se do njega lako dobaci. A odatle - putevima AVNOJa :classic_biggrin:, koliko mi vreme, finansije i zdravlje dopuste. Volim banje po Srbiji, putovanja busom kroz bosanske gradice (cilj nebitan, magla pozeljna), Slovenija i Istra su takodjer u planu, kao i Kosovo i Albanija. I naravno, jadranska magistrala, celom duzinom, bar nekoliko puta, s preskakanjem na otoke. A kad smo vec tu, jedno duze putovanje vozom kroz Italiju ce takodjer da priceka penzionerske dane, jer ce to da potraje, a ne bih da ceo odmor spucam na samo jednu destinaciju.

Ipak, iskrenosti radi, da dodam i da me tom delu Evrope privlaci poznavanje lokalnog jezika i prilika, razumevanje humora i neizrecenih misli, ali ipak u kombinaciji s pasosem i iskustvom koje me distancira od svega onoga zbog cega tamo ne zelim trajno da zivim. Doci, proci, popricati s ljudima i otici, to je u redu. Ustvari, na potpuno isti nacin kao sto se putuje u bilo koju zemlju, bez preteranog intimiziranja i upustanja u lokalne odnose. Nije uvek lako, ali je moguce, kad se ima odstupnica. Dom ce mi ipak ostati ovde na severu. Ne bih se usudila, a ne bih ni zelela, da ga trajno napustim. Definitivno sam se umorila od trajnih napustanja i novih pocetaka, ne bih ponovo kroz to da prolazim.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Ja sam od rane mladosti imala dugacku listu mesta na koje bih volela da putujem. Na neka sam i stigla, na vecinu nisam. Sad me ta zelja polako napusta, neostvareno ce ostati za sledeci zivot. Ne znam zasto je to tako, valjda dolazi prirodno s godinama. I dalje obozavam da putujem, ali mi sve vise prijaju destinacije iz regiona, a manje one egzoticne. S roditeljima ubedjenim kamperima, a kasnije i sama, sam prokrstarila celu ex-yu, u cetiri od sedam novonastalih drzava sam i zivela, ali mi jos nije dosta. Jos uvek ima toliko mesta na koje nisam stigla, a neka bih volela i opet da posetim.

Zato mislim da cu i ja ovako kao ti. S tim da je meni jos i lakse izvodljivo jer sam blize. Juzna baza je za sada u Ohridu, a ako ostatak porodice ostane na liniji na kojoj je sada, lako moguce da ce biti prebacena negde na srednji Jadran. Ne bas u Split, ali sto centralnije, tako da se do njega lako dobaci. A odatle - putevima AVNOJa :classic_biggrin:, koliko mi vreme, finansije i zdravlje dopuste. Volim banje po Srbiji, putovanja busom kroz bosanske gradice (cilj nebitan, magla pozeljna), Slovenija i Istra su takodjer u planu, kao i Kosovo i Albanija. I naravno, jadranska magistrala, celom duzinom, bar nekoliko puta, s preskakanjem na otoke. A kad smo vec tu, jedno duze putovanje vozom kroz Italiju ce takodjer da priceka penzionerske dane, jer ce to da potraje, a ne bih da ceo odmor spucam na samo jednu destinaciju.

Ipak, iskrenosti radi, da dodam i da me tom delu Evrope privlaci poznavanje lokalnog jezika i prilika, razumevanje humora i neizrecenih misli, ali ipak u kombinaciji s pasosem i iskustvom koje me distancira od svega onoga zbog cega tamo ne zelim trajno da zivim. Doci, proci, popricati s ljudima i otici, to je u redu. Ustvari, na potpuno isti nacin kao sto se putuje u bilo koju zemlju, bez preteranog intimiziranja i upustanja u lokalne odnose. Nije uvek lako, ali je moguce, kad se ima odstupnica. Dom ce mi ipak ostati ovde na severu. Ne bih se usudila, a ne bih ni zelela, da ga trajno napustim. Definitivno sam se umorila od trajnih napustanja i novih pocetaka, ne bih ponovo kroz to da prolazim.

Morem plovi

jedan mali drakkar.....

 

spacer.png

 

spacer.png

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Yoyogi said:

 

Ne mrdam od kuce kao penzioner. Jos bitnije od mesta penzionisanja je gde si proveo radni vek.

Eto, tu, gde cu i da ostanem. Nisam radio na naftnoj platformi ili  na Aljasci pa da jedva cekam da odem.

U Thai cu da idem u svoj stan januar i februar. Mada mi je klima kao u Splitu, u tim mesecima (nema snega) ipak mora da se greje.

 

Ni ja! S tim sto su meni "kuce" u Holandiji, Nemackoj, Floridi i Srbiji, pa tako i sad zivim, s tim sto cu u penziji mati malo vise fkeksibilnosti gde i kad da budem.

Moja dva drzavljanstva i EU permanent residency mi, na svu srecu, omogucavaju ovo.

Zdravstveno za EU imam, u US ce biti Medicare (posle 65), a u Srbiji kod privatnih lekara. Kad umrem - kod "Pantelije u vurunu", pa s pesackog mosta u SM da se prospe pepeo u Savu! Do tad, Boze zdravlja i pameti!

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mrd said:

.....

Ovaj topik je bio samo o idejama penzijskog zivotnog perioda sto sam ja i uradio. Predlozio sam sta se meni cini kao dobra ideja. Lepo sam rekao da u principu ne planiram da se selim, osim sto me zanima da prvedem svoje fizicki sposobne dane bar do 150-e, posto ne nameravam da mrem, a jos uvek sam u dobroj fizickoj formi, na krstarenju, car-racing, power-boating i motocrossing.

.....

:thumbsup:

Naravno, samo razmenjujemo ideje.

I nema veze sa hvalisanjem pustim parama. Evo, ja cu prvi reci da mi je standard (u smislu raspolozive cash sume mesecno) drasticno pao u penziji, a ipak sam vrlo zadovoljan odlukom da se penzionisem najranije moguce.

Jedan od razloga je svakako psiholoski, najverovatnije podsvesno.Moji preci su u velikom procentu umrli od raka. Deda i cale su se razboleli negde oko 55-e i nisu doziveli 60 ili normalnu penziju. I ja oko 55-e pomislih, bogtemazo, jos nisam ni bolestan, al' nikad se ne zna. Pa begaj u penziju i uzivaj. I poceo sam proces. I sada, u 61., vec par godina uzivam.

 

Do pre par godina sam najozbiljnije razmisljao o Srbiji, zato sto je jeftina sa ovdasnjim parama. Odustao sam ne zbog politike nego zbog zdravstva koje ce mi ipak kad-tad trebati (u stvari, vec mi pomalo treba). Hrvatska je skupa skoro k'o USA (tamo bih verovatno izabrao Jadran, tj. izabrala bi ga moja zena :classic_wink: ). A ni zdravstvo nije na "zapadnom" nivou.

Tako sam ostao u USA. Ovde u Alabami imam nesto familije, a ovaj deo je medju jeftinijima. Omanja farma sa lepom kucom kosta manje od pola koliko bi kostao stan negde u kalifornijskim gradovima. Klima je odlicna za bastovanstvo, a motocikl mogu da vozim citave godine - i ima gde da se ode.

Jer, ni ja ne mislim da provedem penzionerske dane u kadi i na kaucu ispred TV.

Za pravo planinarenje po citave dane sa rancem na ledjima vise nemam kondicije, ali mi je lepo da odjurim na motoru nekim brdskim putem pa peske samo ispenjem nekoliko poslednjih km do vrha. Za more, imam plaze na par sati voznje, a za manje od dva sata sam na aerodromu (Atlanta) sa direktnim letovima za Evropu. Najbolji prijatelj ima kucu na Bracu, ne kosta nista.

Hrvatska je izgradila lepe auto-puteve, vecina saobracaja ide tamo, pa je pravi uzitak jurcati motorom po staroj Jadranskoj magistrali kad nema autobusa, kamiona i kamp-prikolica.

 

Svako prema svojoj ludoj glavi... :classic_biggrin:

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Samo da primetim da se ovde nikome ne osporava pravo da se penzionise kakogod hoce ……. I u 9 drzava na 4 kontinenta i po banjama :puke:, po sumama i gorama, po morima i okeanima ……. samo ja ne mogu da se penzionisem nigde !!!

 

Gdegod da kazem da hocu eto ih "neki" da mi "objasne" kako sam debil koji ne zna sta prica, kako to tako ne moze, kako sam golja koji nece imati ni za struju i burek, kamoli za zivot …… ne znam cime sam to zasluzio !?!

 

A meni je bas drago da cujem kako lepe planove imaju Sunshine, Angelia, Mrd i ostali ….. ili jos vise kada vidim da je neko zadovoljan kao Zoran, koji je vec uradio sta je hteo I ocigledno se nije pokajao, bez obzira da li se to nekome svidja ili ne, valjda je najvaznije da je njemu dobro.

 

Bas sam qrate srece, ljudi me ne vole bez razloga. :classic_sad:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

:thumbsup:

 

Hrvatska je izgradila lepe auto-puteve, vecina saobracaja ide tamo, pa je pravi uzitak jurcati motorom po staroj Jadranskoj magistrali kad nema autobusa, kamiona i kamp-prikolica.

 

 

 

 

I ja sam ovog juna bila potpuno impresionirana praznom Jasranskom magistralom. Cula sam i ranije da je sada tako, ali dozivljaj je bio skroz nestvaran.

Specijalno za tebe, jedna dupla krivina iznad Drvenika:

 

f8c374e1-fbd1-4ccb-bafc-6c2a02656225.jpe

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Samo da primetim da se ovde nikome ne osporava pravo da se penzionise kakogod hoce ……. I u 9 drzava na 4 kontinenta i po banjama :puke:, po sumama i gorama, po morima i okeanima ……. samo ja ne mogu da se penzionisem nigde !!!

 

Gdegod da kazem da hocu eto ih "neki" da mi "objasne" kako sam debil koji ne zna sta prica, kako to tako ne moze, kako sam golja koji nece imati ni za struju i burek, kamoli za zivot …… ne znam cime sam to zasluzio !?!

 

A meni je bas drago da cujem kako lepe planove imaju Sunshine, Angelia, Mrd i ostali ….. ili jos vise kada vidim da je neko zadovoljan kao Zoran, koji je vec uradio sta je hteo I ocigledno se nije pokajao, bez obzira da li se to nekome svidja ili ne, valjda je najvaznije da je njemu dobro.

 

Bas sam qrate srece, ljudi me ne vole bez razloga. :classic_sad:

6TVwNEn.gif

:classic_laugh:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Meni su ove ideje da se zivi na 2-3 mjesta na Zapadu, samo misaona imenica. Kada bi se imalo tri stana potpuno odplacena, kada se sabere condo fee, property tax, osiguranje, racuni, struja, grijanje (na sjeveru), internet, telefon, je odprilike od 700 do 1000 dolara mjesecno, a i mozda i vise, sto bi bilo nekih 2-3, pa i 4 hiljade mjesecno, ako nisu neke rupe, samo za odrzavanje stanova.

Skidam kapu ko to moze da priusti. :23:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Meni su ove ideje da se zivi na 2-3 mjesta na Zapadu, samo misaona imenica. Kada bi se imalo tri stana potpuno odplacena, kada se sabere condo fee, property tax, osiguranje, racuni, struja, grijanje (na sjeveru), internet, telefon, je odprilike od 700 do 1000 dolara mjesecno, a i mozda i vise, sto bi bilo nekih 2-3, pa i 4 hiljade mjesecno, ako nisu neke rupe, samo za odrzavanje stanova.

Skidam kapu ko to moze da priusti. :23:

Pa neces naravno kupovati rupe, vidim da ti je misaona imenica, to je kontraproduktivno. Recimo u Philliju hoces da kupis novogradnju ili renovirano, dobijes tax abatement 10 godina, ako je to condo onda zavrsis sa troskovima od oko 600-700$ mesecno sve sa odrzavanjem, racunima i HOA. To je recimo stan 2 spavace sobe, 2 kupatila, oko 70-100 kvadrata I dobijes bazen i gym.

Imas i dodatnu opciju za one koji imaju vremena - ako znas da 6 meseci neces biti u jednoj jedinici, mozes da stavis stan na executive rental, sto moze da ti pokrije 75% godisnjih troskova, ako uzmemo u obzir da placas provizije i management fees.

 

Edit: btw takva konstrukcija donosi i neke poreske olaksice, koje mogu da budu dobre, i pokrivaju deo troskova.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

Gdegod da kazem da hocu eto ih "neki" da mi "objasne" kako sam debil koji ne zna sta prica, kako to tako ne moze, kako sam golja koji nece imati ni za struju i burek, kamoli za zivot …… ne znam cime sam to zasluzio !?!

 

A ti bi brale da se tek tako izvuces? E pa nece moci. Da prilozis bank statement, pay stub i ostalo, 

pa da se uradi neka portfolio analiza, naravno sve u najboljoj nameri, kao sto to uvek kod Srbalja biva.:classic_smile:

31 minutes ago, Angelia said:

Pa neces naravno kupovati rupe, vidim da ti je misaona imenica, to je kontraproduktivno. Recimo u Philliju hoces da kupis novogradnju ili renovirano, dobijes tax abatement 10 godina, ako je to condo onda zavrsis sa troskovima od oko 600-700$ mesecno sve sa odrzavanjem, racunima i HOA. To je recimo stan 2 spavace sobe, 2 kupatila, oko 70-100 kvadrata I dobijes bazen i gym.

Imas i dodatnu opciju za one koji imaju vremena - ako znas da 6 meseci neces biti u jednoj jedinici, mozes da stavis stan na executive rental, sto moze da ti pokrije 75% godisnjih troskova, ako uzmemo u obzir da placas provizije i management fees.

 

Uz svo postovanje, Philly i bas ne zvuci kao neka atraktivna lokacija za penzionisanje. To ti je kao kada bi se penzionisao u Buffalu ili Chicagu.

HOE za stan koji spominjes u Lauderdaleu je minimum $1000 i to danas, a cena se povecava svake godine, plus porez od recimo $6K, a Lauderdale je ipak penzionerska lokacija. Realno, ona mrdova jahta uopste nije nedostizna, ako se gleda polovna, mada mi nesto govori da su troskovi za to cudo daleko veci od HOE.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Uz svo postovanje, Philly i bas ne zvuci kao neka atraktivna lokacija za penzionisanje. To ti je kao kada bi se penzionisao u Buffalu ili Chicagu.

HOE za stan koji spominjes u Lauderdaleu je minimum $1000 i to danas, a cena se povecava svake godine, plus porez od recimo $6K, a Lauderdale je ipak penzionerska lokacija. Realno, ona mrdova jahta uopste nije nedostizna, ako se gleda polovna, mada mi nesto govori da su troskovi za to cudo daleko veci od HOE.

 

:classic_biggrin: Philly je savrseno ok ako planiras da tu provedes par meseci, zima nije zabavna. HOA nije tako strasna, inace cujem da je Miami dobar sada .... barem meni deluje privlacno.

Ja sam navela plan koji meni deluje ok, a ukljucivao je deo godine na istocnoj obali ili Philly koji mi je trenutno dom, ili NYC. NYC je naravno skuplji.

Da ne bih bila prisiljena da prilazem PFS i pay stubs, ja sam navela da ima nekoliko opcija, od jeftinijih do skupljih.

 

I nemoj da zaboravis da sam rekla da ja imam jos ihahaj do penzije, znaci za 5 godina svasta moze da se promeni, da ne pominjem decenije, pa i da pozelim Mrdovu jahtu.... ali samo kao rental :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

 

I nemoj da zaboravis da sam rekla da ja imam jos ihahaj do penzije, znaci za 5 godina svasta moze da se promeni, da ne pominjem decenije, pa i da pozelim Mrdovu jahtu.... ali samo kao rental :classic_biggrin:

U brate, pa tebi bas ostalo dosta, do tada se mozda odlucis i za subsistence living u Yukonu.:classic_biggrin:

Zima nije bas zabavna, ali ako volis zimske sportove mozes da uzivas...

Za jahtu, samo povedi racuna da je maintenance included.:classic_rolleyes:

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2019 at 10:28 AM, vilhelmina said:

 

Ne objasnjavam tebi, nego diskutujem na javnom forumu. Tebe uzimam kao slagvort, jer iznosis neistine, pa neko moze i da se upeca.

To ako si EU citizen mozes macku o rep da obesis ako ne ispunjavas uslove za boravak duzi od tri meseca. A njih sam ti gore navela, da ne ponavljam. Tri meseca mozes i kao kanadski drzavljanin, nikakav problem. No to je turisticki boravak, nije preseljenje. Za preseljenje je potrebno da ih uveris da ces u duzem periodu imati stabilne prihode. Za to je retko dovoljna penzija, nego se trazi i nekretnina i izvesna ustedjevina na racunu. To zato sto EU drzave imaju izvesne obaveze prema gradjanima drugih EU zemalja i ne mogu tako lako da ih izbace, kad im se jednom usele. Zato traze da im se unapred pokaze da im osoba u pitanju nece u dogledno vreme pasti na socijalnu grbacu.

Ne sumnjam u ovo sto iznosis  ali me interesuje kako oni to mogu da kontrolisu? Nema pasoske kontrole , viza za EU gradjane, sami tim kako mogu da znaju kada si usao u zemlju? To je kao kada moji klinci ovde dodju u posetu. Na granici im samo pogledaju pasos i kazu OK. Dve godine od tog trenutka da ih neko pita kada si dosao, mogu da kazu juce. Ja poznajem Engleze koji godinama zive u Spaniji i nikada nisu trazili onaj NIC ili kako se vec zove. Kako ce biti nakon izlaska Britanije ostaje da se vidi, ali do sada ih niko nije proterivao.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJORDJE said:

U brate, pa tebi bas ostalo dosta, do tada se mozda odlucis i za subsistence living u Yukonu.:classic_biggrin:

Zima nije bas zabavna, ali ako volis zimske sportove mozes da uzivas...

Za jahtu, samo povedi racuna da je maintenance included.:classic_rolleyes:

Nisam ljubitelj zimskih sportova, sto se jahte tice imao prijatelj par godina, koji zivi tako na dva kontinenta a planira isto kao ja 3 mesta.

Nije kostalo 2 mil :classic_biggrin: prodao kad je skontao da koristi mozda mesec dana.

Rekla sam da planiram da krenem da radim na planu za nekih 5 godina, mozda promenim misljenje, ali toliko cu bar biti vezana za jedno mesto - koje god bilo. Inace plan uopste nije finansijski neodrziv, samo je bolji nakon 5 godina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...