Jump to content

Pensionado


DJORDJE

Recommended Posts

53 minutes ago, DJORDJE said:

A ti bi brale da se tek tako izvuces? E pa nece moci. Da prilozis bank statement, pay stub i ostalo,Β 

pa da se uradi neka portfolio analiza, naravno sve u najboljoj nameri, kao sto to uvek kod Srbalja biva.:classic_smile:

Β 

Uz svo postovanje, Philly i bas ne zvuci kao neka atraktivna lokacija za penzionisanje. To ti je kao kada bi se penzionisao u Buffalu ili Chicagu.

HOE za stan koji spominjes u Lauderdaleu je minimum $1000 i to danas, a cena se povecava svake godine, plus porez od recimo $6K, a Lauderdale je ipak penzionerska lokacija. Realno, ona mrdova jahta uopste nije nedostizna, ako se gleda polovna, mada mi nesto govori da su troskovi za to cudo daleko veci od HOE.

Β 

Β 

Troskovi za jahtu idu naΒ duzinu, tj koliko prostora zauzima i naravno u kojoj luci se nalazi, da li je u vodi ili na suvom, a to na suvom moze samo do odredjene duzine, naravno ne sa jarbolima, nego motorne jahte. Za jahtu duzine oko 15-16 metara otprilike su cene nekih 700-800$ ako je u vodi, nesto vise ako se vadi, oko recimo 1000$ mesecno. Ako boravis na jahti, sto opet mozes privremeno, jer ako zelis da zivis na jahti u marini onda troskovi skacu duplo, moras da racunas struju i vodu. Ako plovis imas troskove oko benzina, pa cak i ako je jedrenjak, jer moras izaci iz marine na motor, i naravno sve je lepo dok nesto ne procuri ili se ne pokvari, a opravke su ocajno skupe ako ne mozes da krpis sam.Β 

Marine u Bahamima su poprilicno skupe, nista jeftinije nego US.Β 

Jahte su razlicitih cena, ali pristojna jahta u kojoj bi ziveo definitivno nije tri polovna automobila.Β 

Β 

Zivot na jahti je sigurno samo za avanturiste, ali ne znam koliko je interesantan za panzionere tj. ljude u godinama. Prostor je skucen, gde platiti zdravstveno, u hitnom slucaju nije lako doci do bolnice, vetrovi, bez vetra, talasi, hrana, voda, prostor... Pritom, ako racunas da sacuvas kucu i auto na kopnu, to je plus trosak. Penzije zaista moraju biti visoke da bi zivot licio na nesto koliko toliko.Β 

Β 

Ideja je lepa ali za mastanje, uzasna i skupa gimnatika za realnost. Procitala sam dobar savet da ko uopste razmislja o takvom nacinu zivota treba da iznajmi jahtu na bar mesec dana i vidi koliko su mu troskovi pa proceni.Β 

Β 

Ovo za Fort... pa ima lepih urbanizacija gde je HOA manja i porez manji ako je za 55+.Β 

Β 

Β 

Link to comment
Share on other sites

Evo, da vam ucinim. Kad dodje to toga da idem u penziju Napravicu baciju na Torniku i tamo ziveti sa seljanima. To ce da kosta koliko kosta, ali vi dragi moji 4umasi necete imati primedbe, posto verujem da vam nece smetati.

Baby daj razradi business model za baciju na Torniku, kako ide, da li bih ja to mogao da priustim.

Sikter bre.

Sram vas bilo.

@Yoyogi

Da mozes da imas snail mail address na brod, ili kako vi to zovete yacht vezan za maticnu luku.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Baby said:

Β 

Ideja je lepa ali za mastanje, uzasna i skupa gimnatika za realnost. Procitala sam dobar savet da ko uopste razmislja o takvom nacinu zivota treba da iznajmi jahtu na bar mesec dana i vidi koliko su mu troskovi pa proceni.Β 

Β 

Ovo za Fort... pa ima lepih urbanizacija gde je HOA manja i porez manji ako je za 55+.Β 

Mislim da sam vec napisao da moj prijatelj ima jahtu ili kako je on zove boath. Ispunio sam kvotu za slike pa ne mogu da postavim. Ne znam koliko je platio , ali definitivno nije $2 mil, posto toliko ne kosta ni kuca ispred koje je parkirana.Onako laicki, mogu da vidim da tu ima gomila stvari koje mogu da se pokvare, a ni slana voda ne deluje blagotvorno. On stalno kuka na troskove odrzavanja iste, mada ne planira ni da je proda. Mislim da je 64ft.Β 

Za Fort sam naveo ono sto znam iz licnog iskustva, a verovatno ima i jeftinije. One amenities koje je Angie navela ces tesko naci ispod te cene, pogotovo ako ima lift, garazu, bazen, gim, obezbedjenje, eventualno club ili restoran. Takve stvari kostaju.

Moze jeftinije sigurno. Jacksonville ili Panhandle, mobile home , +55 plus.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Evo, da vam ucinim. Kad dodje to toga da idem u penziju Napravicu baciju na Torniku i tamo ziveti sa seljanima. To ce da kosta koliko kosta, ali vi dragi moji 4umasi necete imati primedbe, posto verujem da vam nece smetati.

Baby daj razradi business model za baciju na Torniku, kako ide, da li bih ja to mogao da priustim.

Sikter bre.

Sram vas bilo.

@Yoyogi

Da mozes da imas snail mail address na brod, ili kako vi to zovete yacht vezan za maticnu luku.

Β 

Ti imas neki zestok problem... niti imam primedbe niti me briga sta ces ti sa sobom i svojom penzijom, samo kazem sta je realno.

Β 

Moj "plan" je bio da kupim tropsko ostrvo, izgradim malu kucicu, sedim ispred nje na pesku i ispod tri palme, i imam naravno brod da mogu da se prebacim do nekog kopna. Pazi, da li je bezveze da pisem svoje mastarije koje bi tesko i Dzoni Dep uspeo finansijski da izgura i da se ljutim kada mi neko kaze to, pa jeste, prsto je glupo jer mogu ja da mastam sta hocu, ali ne gubim kontakt sa realnoscu.Β 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Yoyogi said:

Jel' sme da se zivi na jahti? Mislim, kao adresa. U Australiji je to ilegalno a tolike marine.Β 

Zavisi od lokacije, mada nisam siguran oko adrese i kako bi se to ovde prevelo. Ako imas recimo jahtu u Lake Powell, moras da je vadis iz vode svakih 6 meseci, tako da sumnjam da bi tu mogao da zivis sa adresom. Na Floridi imas gomilu ljudi koji zive na razni plovilima. E sada gde je njima zvanicna adresa to sam Bog zna.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJORDJE said:

Mislim da sam vec napisao da moj prijatelj ima jahtu ili kako je on zove boath. Ispunio sam kvotu za slike pa ne mogu da postavim. Ne znam koliko je platio , ali definitivno nije $2 mil, posto toliko ne kosta ni kuca ispred koje je parkirana.Onako laicki, mogu da vidim da tu ima gomila stvari koje mogu da se pokvare, a ni slana voda ne deluje blagotvorno. On stalno kuka na troskove odrzavanja iste, mada ne planira ni da je proda. Mislim da je 64ft.Β 

Za Fort sam naveo ono sto znam iz licnog iskustva, a verovatno ima i jeftinije. One amenities koje je Angie navela ces tesko naci ispod te cene, pogotovo ako ima lift, garazu, bazen, gim, obezbedjenje, eventualno club ili restoran. Takve stvari kostaju.

Moze jeftinije sigurno. Jacksonville ili Panhandle, mobile home , +55 plus.

Β 

Naravno da nije 2 miliona, ja to nisam ni rekla. Moze takav brod da se nadje i za 120k, samo je sa puno radnih sati.Β 

Ljudi se zalete sa brodovima, pogotovo u Floridi. Zaradjuju pare, dobiju poreske olaksice pa pocnu da kupuju stanove, brodove, automobile i na kraju ih sve to stigne, a odrzavanje i troskovi odu do neba. Po mom misljenju brod ima svrhu samo za nekog ko ce bar jednom nedeljno provoditi vreme na njemu ili isploviti, a malo vlasnika to zaista i radi i onda brod vremenom postane samo opterecenje.Β 

Moj rodjak ima stan u Fortu 55+, nije blizu vode, solidna urbanizacija, HOA 350$, ima bazen, teretanu, klub... Blizu vode naravno rastu cene i nekretnina i odrzavanja. Lift imaju svi, garaze bas i ne.Β 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Β 

Ti imas neki zestok problem... niti imam primedbe niti me briga sta ces ti sa sobom i svojom penzijom, samo kazem sta je realno.

Β 

Moj "plan" je bio da kupim tropsko ostrvo, izgradim malu kucicu, sedim ispred nje na pesku i ispod tri palme, i imam naravno brod da mogu da se prebacim do nekog kopna. Pazi, da li je bezveze da pisem svoje mastarije koje bi tesko i Dzoni Dep uspeo finansijski da izgura i da se ljutim kada mi neko kaze to, pa jeste, prsto je glupo jer mogu ja da mastam sta hocu, ali ne gubim kontakt sa realnoscu.Β 

Evo sad cu ti jos jednom odgovoriti po ovom pitanju i tacka. Kao prvo, ako hoces da istrazis, istrazi, pa onda dodji i napisi. To je samo ako ti je toliko bitno da pokazes da nesto nije u rangu cene. Medjutim, ako ti se cini da je to nedostizno, a nemas podatke, onda pametno cuti. Sve ostalo su tvoje ideje, bez nekog pokrica. Cuj ovako izgleda kad imas ovo, a onako izgleda kad imas ono.

Ti mislis da je odrzavanje skupo, a ne kazes koliko je to skupo. Mozda je tebi $2 skupo, a nekome drugom $1, tako da, ili prihvati da nemas pojma i cuti, ili istrazi pa, mozda mozemo o tome da razgovaramo.

Kao prvo ono za address si totalno promasila ceo fudbal, moze address da ti bude na marinu i to kosta isto kao da imas i mail-box. Mozes da zivis na svom brodu u marini i gle cuda, ako ti se neko popne na brod, da zoves policiju i trazis zastitu, isto kao da ti je neko usao u kucu.

Sad je bilo tosta.

Tacka.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Evo sad cu ti jos jednom odgovoriti po ovom pitanju i tacka. Kao prvo, ako hoces da istrazis, istrazi, pa onda dodji i napisi. To je samo ako ti je toliko bitno da pokazes da nesto nije u rangu cene. Medjutim, ako ti se cini da je to nedostizno, a nemas podatke, onda pametno cuti. Sve ostalo su tvoje ideje, bez nekog pokrica. Cuj ovako izgleda kad imas ovo, a onako izgleda kad imas ono.

Ti mislis da je odrzavanje skupo, a ne kazes koliko je to skupo. Mozda je tebi $2 skupo, a nekome drugom $1, tako da, ili prihvati da nemas pojma i cuti, ili istrazi pa, mozda mozemo o tome da razgovaramo.

Kao prvo ono za address si totalno promasila ceo fudbal, moze address da ti bude na marinu i to kosta isto kao da imas i mail-box. Mozes da zivis na svom brodu u marini i gle cuda, ako ti se neko popne na brod, da zoves policiju i trazis zastitu, isto kao da ti je neko usao u kucu.

Sad je bilo tosta.

Tacka.

Β 

Aha da, ajd cao... hvala ti na informacijama πŸ™‚

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

Zavisi od lokacije, mada nisam siguran oko adrese i kako bi se to ovde prevelo. Ako imas recimo jahtu u Lake Powell, moras da je vadis iz vode svakih 6 meseci, tako da sumnjam da bi tu mogao da zivis sa adresom. Na Floridi imas gomilu ljudi koji zive na razni plovilima. E sada gde je njima zvanicna adresa to sam Bog zna.

Β 

Β 

Obicno neki PO Box.Β 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Β 

Obicno neki PO Box.Β 

Moj drugar zivi u autobusu, mada bi se do smrti uvredio kada bi tako nazvao njegov RV. To cudo kosta koliko i prosecna kuca, a njegova je zvanicna adresa negde u Severnoj Dakoti.Mislim da oni imaju neku caku oko izdavanja dozvole i ostalih dokumenata za takve slucajeve kao sto su snow birds.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJORDJE said:

Moj drugar zivi u autobusu, mada bi se do smrti uvredio kada bi tako nazvao njegov RV. To cudo kosta koliko i prosecna kuca, a njegova je zvanicna adresa negde u Severnoj Dakoti.Mislim da oni imaju neku caku oko izdavanja dozvole i ostalih dokumenata za takve slucajeve kao sto su snow birds.

Β 

To cudo moze da kosta i milion dolara. U sustini mozes se uvek prijaviti kod nekog na adresu, ako je bas do adrese, poste, banaka, taksi...Β 

Β 

2 minutes ago, Yoyogi said:

Zvanicna adresa za dokumenta, ne mailbox.

Β 

Prva stvar koja odmah iskoci, cim je brod van teritorijalnih voda (~20km) , nisi u nadleznostiΒ  nijedne drzave, ni za porez.Β 

Β 

Brod koliko ja znam mozes da registrujes gde hoces, nevezano cije papire imas. Pola Crne Gore ima registrovan brod na US, verovatno Delaware.Β 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Baby said:

Β 

Moj "plan" je bio da kupim tropsko ostrvo, izgradim malu kucicu, sedim ispred nje na pesku i ispod tri palme...

Nije ni to nesto van pameti, znam ja nekog ko je hteo da kupi ostrvo, nije ni bilo nesto skupo, ispod miliona, ali to sto je hteo da napravi je kostalo jos 10 miliona, pa je odustao.

3 minutes ago, Yoyogi said:

Zvanicna adresa za dokumenta, ne mailbox.

Β 

Prva stvar koja odmah iskoci, cim je brod van teritorijalnih voda (~20km) , nisi u nadleznostiΒ  nijedne drzave, ni za porez.Β 

Zar ne bese ono Settle gde gomila njih zivi na barzama?

Mislim kakve teritorijalne vode ti pominjes, pa nece valjda da zivi neko usred Pacifika, nego negde blizu marine.

Β 

Β 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Baby said:

Ljudi se zalete sa brodovima, pogotovo u Floridi. Zaradjuju pare, dobiju poreske olaksice pa pocnu da kupuju stanove, brodove, automobile i na kraju ih sve to stigne, a odrzavanje i troskovi odu do neba.

Koristim tvoj post samo kao slagvort, nije upuceno tebi.

Β 

Dajte molim vas da nas moderacija opet ne upozorava i brise, prestanite se baviti time sta ko moze da priusti, i da li sanja o nekoj varijanti. Ako sanja taj najbolje zna sta moze a sta ne.

Β 

Razliciti ljudi, razlicita mesta, razlicite situacije, razlicite godine do tog penzionisanja. Nekom je $1,000 mesecno skupo, nekom nije.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Nije ni to nesto van pameti, znam ja nekog ko je hteo da kupi ostrvo, nije ni bilo nesto skupo, ispod miliona, ali to sto je hteo da napravi je kostalo jos 10 miliona, pa je odustao.

Β 

Β 

Β 

Ma ja sam to mastala oduvek, naravno svesna da je masta. Najmanji je problem kupiti ostrvo. Ima ostrva i za 150k, samo su daleko od svega. Problem je voda, hrana, nabavka, prevoz, struja, potreba za lekarom... milion i jedna prepreka. Sve i da kupis ostrvo od par miliona, da bi ga napravio da je moguce na njemu ziveti treba najmanje jos duplo od toga, a da oragnizujes zivot jos toliko. Najgore od svega sto su svim tim ostrvima uglavnom najblize neke sigurnosno i zdravstveno diskutabilne drzave. Jedno vreme su reklamirali Belize za penzionisanje, na kraju se ispostavilo da nije ni blizu raj kakvim su ga predstavili. Oko Belizea ima divnih malih ostva, ali avaj.Β 

Naravno, nije na odmet mastati. Ja sebe vidim ispod tri palme, a nemam ni blizu naznaku gde cu i kako zavrsiti...Β 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Mislim kakve teritorijalne vode ti pominjes, pa nece valjda da zivi neko usred Pacifika, nego negde blizu marine.

Β 

Nego sta ce.Β Poreska nadleznost je bila prva stvar koja je iskocila kada su dosle ideje o "Residential Cruisers". Brodovi na kojima se ziviΒ u sred Pacifika, iduci od luke do luke.

Β 

Pogledaj "nomoretax.com".

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

Β 

Naravno, nije na odmet mastati. Ja sebe vidim ispod tri palme, a nemam ni blizu naznaku gde cu i kako zavrsiti...Β 

Ne bih ja ulazila dublje u to, posto ne pricamo o istom.

Uopste se nije radilo o takvom ostrvu, niti pukom mastanju, ta osoba moze to da priusti samo nije imalo ekonomskog smisla.

Meni recimo nije nista neobicno da jedan od zaposlenih godinama provodi mesec-dva godisnje na Arubi, i par nedelja skijanja. Zaradio covek za preko 40 godina staza. Moze mu se.

Β 

2 minutes ago, Yoyogi said:

Β 

Nego sta ce.Β Poreska nadleznost je bila prva stvar koja je iskocila kada su dosle ideje o "Residential Cruisers". Brodovi na kojima se ziviΒ u sred Pacifika, iduci od luke do luke.

Β 

Pogledaj "nomoretax.com".

Ima boljih resenja za to od krstarenja usred okeana. I sto se tice USA za federal tax sve dok si drzavljanin, neces uteci IRSΒ :classic_biggrin:

Ako si non-resident ono kako sam ja objasnila, uzivas da nemas recimo drzavnu taxu u PA. Ali to mozes da izbegnes i odlaskom na FL.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Koristim tvoj post samo kao slagvort, nije upuceno tebi.

Β 

Dajte molim vas da nas moderacija opet ne upozorava i brise, prestanite se baviti time sta ko moze da priusti, i da li sanja o nekoj varijanti. Ako sanja taj najbolje zna sta moze a sta ne.

Β 

Razliciti ljudi, razlicita mesta, razlicite situacije, razlicite godine do tog penzionisanja. Nekom je $1,000 mesecno skupo, nekom nije.

Β 

Pa nece nas opominjati ako se sve ne shvata kao napad, evo mene uopste ne interesuje ni koliko mi prijatelji zaradju niti ih to pitam, kamoli koliko neko sa foruma zaradjuje. Pricamo realno. Ako je nekom realno da racuna na penziju od 10k+, svaka cast, neka uziva u svakoj pari...Β 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Ne bih ja ulazila dublje u to, posto ne pricamo o istom.

Uopste se nije radilo o takvom ostrvu, niti pukom mastanju, ta osoba moze to da priusti samo nije imalo ekonomskog smisla.

Meni recimo nije nista neobicno da jedan od zaposlenih godinama provodi mesec-dva godisnje na Arubi, i par nedelja skijanja. Zaradio covek za preko 40 godina staza. Moze mu se.

Β 

Ima boljih resenja za to od krstarenja usred okeana. I sto se tice USA za federal tax sve dok si drzavljanin, neces uteci IRSΒ :classic_biggrin:

Ako si non-resident ono kako sam ja objasnila, uzivas da nemas recimo drzavnu taxu u PA. Ali to mozes da izbegnes i odlaskom na FL.

Β 

Β 

Joj kako ti odvuces temu daleko samo da bi dokazala neku poentu.Β 

Β 

Inace pravi se oko Floride neka fama. Florida nema state taksu, ali zato sve postaje skuplje nego u NY i Chicagu. Ne platis na mostu, platis na cupriji. Ni SF nije nekada bio najskuplji grad, sada jeste, vremena se menjaju...Β 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:



Joj kako ti odvuces temu daleko samo da bi dokazala neku poentu.Β 

Β 

Inace pravi se oko Floride neka fama. Florida nema state taksu, ali zato sve postaje skuplje nego u NY i Chicagu. Ne platis na mostu, platis na cupriji.

Ni SF nije nekada bio najskuplji grad, sada jeste, vremena se menjaju...Β 

Kada to nije bio? Poslednjih 25 godina, SF i ManhattanΒ  se tuku po cenama. Nemoj samo da mi sad u pricu ubacis SSF, to bi bilo ko sto DJ rece da idem da se obesim. U stvai ne pada mi na pamet da se besim, treba da odem i na to famozno krstarenje, kad deca zavrse fakultete.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Β 

Pa nece nas opominjati ako se sve ne shvata kao napad, evo mene uopste ne interesuje ni koliko mi prijatelji zaradju niti ih to pitam, kamoli koliko neko sa foruma zaradjuje. Pricamo realno. Ako je nekom realno da racuna na penziju od 10k+, svaka cast, neka uziva u svakoj pari...Β 

Pre dosta godina sam dobijala taj izvestaj od social security, nemam pojma sto ga ne dobijam vec godinama. Tad, ne secam se dal sam u US bila 4 godine, procena moje penzije je bila mislim $600 mesecno (priznajem da se ne secam tacno) s tim sto sam morala da ispunim 10 godina zaposlenosti, sto sam sad presla vec neko vreme. Koliko znam to zavisi od koliko si uplacivao godisnje.

Realno racunam da ako cu u penziji da imam 10k prihoda, dzaba sam krecila. 10k godisnje? Pa ako stvarno tako gledate na penzionerske dane, nije ni cudo sto se iscudjavate na planove nekih ljudi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Pre dosta godina sam dobijala taj izvestaj od social security, nemam pojma sto ga ne dobijam vec godinama. Tad, ne secam se dal sam u US bila 4 godine, procena moje penzije je bila mislim $600 mesecno (priznajem da se ne secam tacno) s tim sto sam morala da ispunim 10 godina zaposlenosti, sto sam sad presla vec neko vreme. Koliko znam to zavisi od koliko si uplacivao godisnje.

Realno racunam da ako cu u penziji da imam 10k prihoda, dzaba sam krecila. 10k godisnje? Pa ako stvarno tako gledate na penzionerske dane, nije ni cudo sto se iscudjavate na planove nekih ljudi.

Β 

mislilaΒ sam mesecno naravo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...