Jump to content

Pensionado


DJORDJE

Recommended Posts

To bi bila staracka penzija. Ona i ide kao 950S za pojedinca, 1,200 za par. Australijski dolari.

Pri tome primalac sme da ima samo jednu nekretninu, svoj dom u kome zivi i ne vise od 250,000$ u banci.

 

Od kada je 1992. uveden "Superannuation" gde moras sam da uplacujes u penzioni fond koji hoces (ili sa kojim je firma) i sto uplatis firma mora da upati duplo toliko ili bar isto toliko. Sa time, ko hoce da se penzionise, moze sa 55 godina (drzavna penzija zahteva 67 godina) i to moze da podigne odjednom, porez 17%) ili mesecne isplate. Vecina nastavi da radi i da uplacuje do 67 godina. Sa tom penzijom se ne kvalifikuje za starosnu drzavnu. Masa Australijanaca nikada nece doci na drzavnu penziju jer imaju svoje pare u tom fondu.

 

Jedan kolega, 1959. godiste, bas 2014. kada je napunio 55 godina, dozivi i prezivi srcani udar i ostane polupokretan. Ne moze vise  da radi. Njemu je ta Superannuation penzija izasla 4,000$ mesecno. To je 4x bolje nego starosna.

        

Link to comment
Share on other sites

Pre dosta godina sam dobijala taj izvestaj od social security, nemam pojma sto ga ne dobijam vec godinama. Tad, ne secam se dal sam u US bila 4 godine, procena moje penzije je bila mislim $600 mesecno (priznajem da se ne secam tacno) s tim sto sam morala da ispunim 10 godina zaposlenosti, sto sam sad presla vec neko vreme. Koliko znam to zavisi od koliko si uplacivao godisnje.
Realno racunam da ako cu u penziji da imam 10k prihoda, dzaba sam krecila. 10k godisnje? Pa ako stvarno tako gledate na penzionerske dane, nije ni cudo sto se iscudjavate na planove nekih ljudi.
Pisali mi više puta o penzionom. Nebulaoza je razmišljati o ss, ili strs. To je pocket money, ako tu nema nekog procenta, ili rente koja mesečno kaplje, onda je to tužna priča sa lepim krajem. Lep kraj je: živi smo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Baby said:

 

mislila sam mesecno naravo

Stvarno si me zabrinula, rekoh ko moze da zivi od 10k godisnje osim ako se ne vrati na Balkan da prezivljava :classic_smile: Naravno da ocekujem vise od 10k mesecno.

1 minute ago, mrd said:

Pisali mi više puta o penzionom. Nebulaoza je razmišljati o ss, ili strs. To je pocket money, ako tu nema nekog procenta, ili rente koja mesečno kaplje, onda je to tužna priča sa lepim krajem. Lep kraj je: živi smo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Upravo, to je totalna sica. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Yoyogi said:

To bi bila staracka penzija. Ona i ide kao 950S za pojedinca, 1,200 za par. Australijski dolari.

 

        

Kao sto rekoh, bio taj neki izvestaj koji mi je u to vreme bio smesan, nemam pojma koliko je to sada u US. U principu to racunam kao pare za trosak, nikako za ziveti od toga. Mislim osim kao u slucaju tvog kolege, uvek imaj Plan B.

Link to comment
Share on other sites

On je to morao da uplacuje, to je zakon. I sa 12 godina uplate manje (do 67-55) tih 4,000$ mesecno je pristojno za zivot. Zaposlenima na 75,000 dolara godisnje toliko dodje u dzep mesecno.
Onda je ozzi mnogo skupa za život. Dues su ti nešto mnog veliki 36%?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Yoyogi said:

 

 

Od kada je 1992. uveden "Superannuation" gde moras sam da uplacujes u penzioni fond koji hoces (ili sa kojim je firma) i sto uplatis firma mora da upati duplo toliko ili bar isto toliko. Sa time, ko hoce da se penzionise, moze sa 55 godina (drzavna penzija zahteva 67 godina) i to moze da podigne odjednom, porez 17%) ili mesecne isplate. 

        

 

Bas tako se i ovde zove, uplacujem vec 15 godina. Samo u mom slucaju nije dobrovoljno, nemas izbor i prilicno je skupo. Mozes da podignes kesh do 10 godine, posle se zakljucava. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Bas tako se i ovde zove, uplacujem vec 15 godina. Samo u mom slucaju nije dobrovoljno, nemas izbor i prilicno je skupo. Mozes da podignes kesh do 10 godine, posle se zakljucava. 

 

 

I kod mene je zakon, moras da uplacujes %. Penzija zavisi od koliko si uplacivao, ali moras da imas barem 10 godina staza.

Nemas opciju da podignes kesh, to mozes samo sa IRA koja je dobrovoljna. Od prosle godine uplacujem IRA, ne zato sto racunam na taj prihod, nego zato sto imam tax benefit. To mu dodje kao ustedjevina, odvojis 5.5k godisnje, koji zaradjuju neku sicu u kamati, ali ustedis 40% na porezu.

Ne zelim ni da mislim koliko sam uplatila u te beneficije, zabolece me glava, samo Medicare uzima 1.45% od mojih prihoda i toliko od poslodavca

SS uzima 7.5% od mene i toliko od poslodavca.

 

itd itd

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

I kod mene je zakon, moras da uplacujes %. Penzija zavisi od koliko si uplacivao, ali moras da imas barem 10 godina staza.

Nemas opciju da podignes kesh, to mozes samo sa IRA koja je dobrovoljna. Od prosle godine uplacujem IRA, ne zato sto racunam na taj prihod, nego zato sto imam tax benefit. To mu dodje kao ustedjevina, odvojis 5.5k godisnje, koji zaradjuju neku sicu u kamati, ali ustedis 40% na porezu.

Ne zelim ni da mislim koliko sam uplatila u te beneficije, zabolece me glava, samo Medicare uzima 1.45% od mojih prihoda i toliko od poslodavca

SS uzima 7.5% od mene i toliko od poslodavca.

 

itd itd

 

Nisam siguran da pricamo o istom, ovde se to zove RRSP, Registered Retirement Savings Plan. To ti obezbedjuje penziju 2% godisnje od tvoje plate, sa 35 godina imas 70%, a zbog manjih taksi penziju prakticno istu kao i plata sto ti je bila.

 

Na to ide CPP otprilike 1000 dolara koji dobijaju svi koji su radili i OAS za sve nebitno da li su radili, koji je oko 600 za sve starije od 65, mesecno naravno, posto Baby ne moze da se opredeli je li to godisnje ili mesecno :roflmao:.

 

Nakupi se tu nekih parica za skroman penzionerski zivot.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Nisam siguran da pricamo o istom, ovde se to zove RRSP, Registered Retirement Savings Plan. To ti obezbedjuje penziju 2% godisnje od tvoje plate, sa 35 godina imas 70&, a zbog manjih taksi penziju prakticno istu kao i plata sto ti je bila.

 

Mislim da nije isto, ali posto nisam istrazivala kako to stvarno funkcionise u US, ne bih se upustala u detalje. Pomenula sam taj izvestaj koji nisam videla vec godinama. Znaci, obavezno ja moram da uplatim odredjeni % u te planove, nema veze da li zaradjujem 50k ili 2 miliona. Mislim da se to zove "preraspodela kapitala" :classic_biggrin: iliti progresivno oporezivanje.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Ne sumnjam u ovo sto iznosis  ali me interesuje kako oni to mogu da kontrolisu? Nema pasoske kontrole , viza za EU gradjane, sami tim kako mogu da znaju kada si usao u zemlju? To je kao kada moji klinci ovde dodju u posetu. Na granici im samo pogledaju pasos i kazu OK. Dve godine od tog trenutka da ih neko pita kada si dosao, mogu da kazu juce. Ja poznajem Engleze koji godinama zive u Spaniji i nikada nisu trazili onaj NIC ili kako se vec zove. Kako ce biti nakon izlaska Britanije ostaje da se vidi, ali do sada ih niko nije proterivao.

 

Vidim da je bila duga forumska noc s one strane bare, pa zato odgovaram tek nakon tri strane :classic_biggrin:.

Ne, nema govora o nekom proterivanju, nisam na to mislila. Konkretno u Spaniji, NIC je potreban da bi se otvorio racun u spanskoj banci, a on je dalje uslov za normalno funkcionisanje. Neophodan je kod kupovine nekretnine, kod iznajmljivanja na duze vreme, kod sklapanja raznih dugorocnih ugovora (mobilni, kablovska, rezije za stan...) i u kojekakvim drugim situacijama. Naravno da se moze imati pripejd kartica za mobilni i ziveti u hotelu ili iznajmljivati na mesec dana, drugim recima biti veciti turist u Spaniji. Niko te nece proterivati, ali to je ipak znatno skuplji, neudobniji i nesigurniji nacin zivota. I onda se logicno namece pitanje koliko je to isplativo, cak i ako se ima gomila para.

 

Sto se tice rasprave o tome ko kome zaviruje u novcanik, racunam da smo svi ovde ozbiljni ljudi. Ako smo topic vec nazvali Pensionado, onda valjda govorimo o tome kako vidimo to vreme kad budemo u penziji. I ako smo ozbiljni ljudi, trebalo bi da znamo da penzija ne znaci samo da ne moras da radis, nego i da su ti prihodi znatno nizi, a time i kreditna sposobnost. I banke i osiguranja odbrojavaju dane na koje mogu racunati na tebe, pa te tako i tretiraju. Zbog toga ozbiljni ljudi planiraju na vreme, pa ako su u mogucnosti kupe i gledaju da otplate nekretninu u kojoj ce provoditi penzionerske dane. Oni koji mogu jos bolje, kupe jos jednu ili dve, da im donosi ekstra prihod, jer penzije definitivno nisu vise kao sto subile, nigde u razvijenom svetu.

Pri tome su obicno kod izbora mesta za penzionisanje prvi na listi prioriteta klima, troskovi zivota i mogucnost lecenja. Zabava i hobiji nisu nebitni, ali dolaze tek posle toga. Uostalom, eno nam Zoran lepo objasnio ceo koncept. Nije ni on celog zivota lovio leptire, nego je radio ozbiljan i dobro placen posao, pa je ipak morao da prihvati znatno nizi standard po odlasku u penziju. Realno je da i mi imamo tu cinjenicu u vidu kad pisemo o buducem penzionerskom zivotu. Bez toga je svaka rasprava na ovu temu bespredmetna, neozbiljna i krajnje glupa. Mozemo, naravno, i bez toga da raspravljamo gde bi sve i isli i sta bi radili, kad bi imali gomilu para, a ne bi morali da radimo. Ali onda to nije prica o penziji, nego o necem sasvim drugom.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Nisam siguran da pricamo o istom, ovde se to zove RRSP, Registered Retirement Savings Plan. To ti obezbedjuje penziju 2% godisnje od tvoje plate, sa 35 godina imas 70%, a zbog manjih taksi penziju prakticno istu kao i plata sto ti je bila.

 

 

70% od koje plate? Poslednje? Ili onaj cuveni prosek za zadnja tri meseca? Ja sam mislila da je taj sistem i u Srbiji napusten.

Kod mene sve tako kao sto kazes, ali na tvoj prosek plate za ceo radni vek, korigovano za inflaciju. Znaci, ne radi se samo o poslednjih nekoliko plata, koje su obicno znatno vise od onih u pocetku radnog veka, nego o svim, od pocetnicke do poslednje. U taj prosek takodjer ulazi svaki dan bez prihoda ili sa smanjenim prihodima (bolovanja, porodiljska, povremena nezaposlenost...), pa tek na to moze da se racuna sa 70%. Mi koji nismo odradili ceo radni vek u Svedskoj, treba da dodatno umanjimo taj procenat srazmerno propustenim godinama.

 

Btw, ja radim sa starima i imam dobar uvid u to kolike su ovde penzije. Pristup tim podacima mi je deo posla, i to onim zvanicnim, iz poreske uprave. Neki prosek (mediana) je oko 1200 evra za Stockholm (u druge delove zemlje nemam uvid, ali manje su, svakako), a radi se o generacijama koje nisu imale problem s nezaposlenoscu i cije su penzije obracunavane po starom sistemu. Po ovom novom, koji se od pre nekoliko godina sukcesivno uvodi, bice znatno manje. Mediana plata je trenutno oko 2500 evra. Tacno je da su porezi na penzije skoro pa nepostojeci, dok su na plate visoki, ali manje od 50% je ipak - manje od 50%.

 

U javnosti se vrlo cesto provlaci debata o sramotno malim penzijama, penzionerima koji, ako bas ne gladuju, nemaju za lekove i slicno. Kontraargument onih drugih je obicno da ti ljudi uglavnom imaju otplacene nekretnine, jer su ziveli u ono srecno vreme kad se do njih lakse dolazilo. Tamo gde ih je dvoje u stablnoj vezi i relativno zdravih, to je i tacno. 2500 evra za dvoje, uz otplacenu nekretninu, jeste puna saka brade. 1000 za hranu i racune, 1500 mesecno za sta god pozele. No kad jedan od njih ostane sam, a to je ocekivano u tim godinama, situacija se drasticno menja. Za one koji su singlovi od ranije, vec sam odlazak u penziju znaci ogroman pad u finansijskom smislu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Nisam siguran da pricamo o istom, ovde se to zove RRSP, Registered Retirement Savings Plan. To ti obezbedjuje penziju 2% godisnje od tvoje plate, sa 35 godina imas 70%, a zbog manjih taksi penziju prakticno istu kao i plata sto ti je bila.

 

Na to ide CPP otprilike 1000 dolara koji dobijaju svi koji su radili i OAS za sve nebitno da li su radili, koji je oko 600 za sve starije od 65, mesecno naravno, posto Baby ne moze da se opredeli je li to godisnje ili mesecno :roflmao:.

 

Nakupi se tu nekih parica za skroman penzionerski zivot.

 

NIsam to puno proucavao, ali ako je to tako onda ocekujem jedno 5-6 iljada :s_w: za nas dvoje normalno

Hvala batke na ovim dobrim vestima :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

Bas tako se i ovde zove, uplacujem vec 15 godina. Samo u mom slucaju nije dobrovoljno, nemas izbor i prilicno je skupo. Mozes da podignes kesh do 10 godine, posle se zakljucava. 

Slicno to ispadne. Nije dobrovojno, mora se. Oni koji su samostalni radnici (kontraktiori, small business) imaju malo drugacija pravila, meni nepoznata, uvek sam radio u firmi pa ne znam.

 

Tek od pre neku godinu to pokazuje svoju funkciju, ljudi imaju mnogo bolje penzije nego da su na drzavnim. Koliko god da je bilo skupo, firmin top up sa najmanje isto toliko napravi to podnosljivijim kada se dodje do uzivanja u tome.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mrd said:

Onda je ozzi mnogo skupa za život. Dues su ti nešto mnog veliki 36%?

 

To bio ballpark, nisam na Aus plati vec 16 godina, to je bilo po secanju. Ako se promenilo, verovatno je na bolje, prestruktuiranje poreskih razreda (oni na visim platama placaju vise).

Mislim da je dovoljno tacno, bar za ovu diskusiju.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Bas tako se i ovde zove, uplacujem vec 15 godina. Samo u mom slucaju nije dobrovoljno, nemas izbor i prilicno je skupo. Mozes da podignes kesh do 10 godine, posle se zakljucava. 

 

 

Jesu to privatni / kompanijini penzioni fondovi?

Ovde u DE, jedino je "drzavna" obavezna  - kompanijine/privatne su dobrovoljne - kod mene u kompaniji na tvoj 1 % kompanija match-uje 3 %

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Jesu to privatni / kompanijini penzioni fondovi?

Ovde u DE, jedino je "drzavna" obavezna  - kompanijine/privatne su dobrovoljne - kod mene u kompaniji na tvoj 1 % kompanija match-uje 3 %

 

U Aus su renomirane firme koje imaju penzijske fondove, kao AMP. Firma izabere sa kojom ce, one su (firme za penzijske fondove) prakticno iste.

Te penzione pare oni koriste da trguju akcijama, imas izbor low risk, medium risk , high risk, koje donose vise i vise sto su rizicnije.

Kanada i Australija su slicne u bankarskoj i finansijskoj regulativi, zato im dlaka sa glave nije falila 2008.

 

Sta ljudi rade: za vreme dok podizu i skoluju decu i otplacuju kredit za dom, placaju ono sto se mora. Kada to prodje, poslednjih, kako za koga, 10 godina, u penzijsko uplacuju sta god mogu koristeci firmin top-up. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

 

70% od koje plate? Poslednje? Ili onaj cuveni prosek za zadnja tri meseca? Ja sam mislila da je taj sistem i u Srbiji napusten.

 

70% od proseka tvoje bruto plate poslednjih 5 godina. Bez prekovremenog, dezurstava i svih ostalih ekstra doplata, cista plata.

 

Da ne bude zabune, ovo je za radnike federalne administracije, javnih servisa. Svake godine ti uplacujes oko 7200$ da bi dobio ovu penziju. Nije ovo za svakoga.

 

Zatim ide ……..

 

CPP (Canadian Pension Plan) , svaki zaposleni placa, medjutim samo oni koji su uplacivali MAKSIMALNO (2600 dolara godisnje) svih 35 godina ce na kraju dobijati  $1,154.58 mesecno. To se automatski odbija svakom zaposlenom zavisno od toga koliko zaradjuje. Ono koji zaradjuju >57.000$ godisnje placaju maksimalno.

 

Takodje svi stariji od 65 dobijaju OAS (Old Age Security) bez obzira da li su radili 1 jedini dan u Kanadi. To je $607.46.

 

Ovaj iznos zavisi ioskljucivo od toga koliko si ziveo u Kanadi, ako si proveo 39 godina u njoj dobices taj iznos, bez obzira da li si radio.

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

Za ljude koji nemaju dovoljno za zivot ni posle svega ovoga postoje posebne penzije GIS (Guaranted Income Supplement), ali o njima ne znam nista.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Sunshine State said:

Jesu to privatni / kompanijini penzioni fondovi?

Ovde u DE, jedino je "drzavna" obavezna  - kompanijine/privatne su dobrovoljne - kod mene u kompaniji na tvoj 1 % kompanija match-uje 3 %

 

 

 

To je penzioni fond za radnike federalne administracije, medjutim ne znam ko ga odrzava, odnosno ko novac investira, vrlo moguce privatni investicioni fondovi. Mene niko ne pita hocu li da uplacujem, znaci obavezna je. Ako napustis posao pre 10 godina mozes da uzmes kesh koji si uplatio, posle 10 godina ne mozes, moras da cekas tu penziju.

 

Nema nikakve veze sa obaveznom "drzavnom" koju uplacuju svi zaposleni i zove se CPP.

 

Malo je zbunjujuce zar ne, jeste drzavna, ali nije "ona" drzavna :classic_biggrin: Ali da, to bi bila definitivno kompanijska penzija, s tim sto je moja kompanija - drzava.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ovaj iznos zavisi ioskljucivo od toga koliko si ziveo u Kanadi, ako si proveo 39 godina u njoj dobices taj iznos, bez obzira da li si radio.

----------------------------------------------------------------------------------

 

Za ljude koji nemaju dovoljno za zivot ni posle svega ovoga postoje posebne penzije GIS (Guaranted Income Supplement), ali o njima ne znam nista.

To jeste realnost samo je  peanuts za one koji nisu mogli bolje, mislim da ovde ne pricamo o tome.

Superannuation i penzija za dostojanstven zivot.

 

I dalje mi zvoni ono o 10,000 dolara mesecne  penzije, to nije realno. Ko to moze, njega nikakva i nicija penzija ne zanima.

Link to comment
Share on other sites

 

8 minutes ago, Yoyogi said:

 

I dalje mi zvoni ono o 10,000 dolara mesecne  penzije, to nije realno. Ko to moze, njega nikakva i nicija penzija ne zanima.

 

Ma kojih bre 10K penzije? To je napisala ona Baby, ona veze zena nema sta pise ……… mislila je godisnje, pa se onda "korigovala" na mesecno :roflmao:ne obracaj paznju.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Ma kojih bre 10K penzije? To je napisala ona Baby, ona veze zena nema sta pise ……… mislila je godisnje, pa se onda "korigovala" na mesecno :roflmao:ne obracaj paznju.

Ja mislim da je napisala Angelia. Ili se zezala ali mislim da je ona to napisala. Mozda sam pogresno procitao, bio sam distracted, mnogo postova iznad, pogledao sam ovlas, nema ga.  Izgleda da da je taj post obrisan. Cini mi se da je Baby ovde nevina bas kao prava baby.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je napisala Angelia. Ili se zezala ali mislim da je ona to napisala. Mozda sam pogresno procitao, bio sam distracted, mnogo postova iznad, pogledao sam ovlas, nema ga.  Izgleda da da je taj post obrisan. Cini mi se da je Baby ovde nevina bas kao prava baby.
Misliš da je $10k mesečno malo? To bi bio minimum za neki pristojan život pod stare dane.
Sad je meni jasno oko čega je bila zabuna. Ok. Nismo pisali u istom rangue
NP.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...