Jump to content

Pensionado


DJORDJE

Recommended Posts

5 minutes ago, Kolbas said:

Mislim da bi ovde legla ona kineska koja kaže: Ako nekoga voliš, a on/ona želi da ide - pusti ga da ide, ako se vrati - tvoj je, ako se ne vrati - nikad nije ni bio tvoj. U kontekstu ove diskusije, ako imaš izgradjen zdrav odnos sa decom, distanca nije nešto što će ugroziti taj odnos. Nemoj samo da neko sad replicira sa "Daleko od očiju, daleko od srca"😄

 

To uopste nije diskutabilno. Diskutabilno je dokle idu ljudi da poentiraju glupost prave sebe boljim nego sto jesu tako sto ce od nekog napraviti goreg nego sto jeste. 

Covek je napisao da zeli da ostane blizu svoje dece, ja licno ne vidim zasto bi neko imao problem sa tim. Svaka familija je razlicita prica. Nigde nije rekao da ce da ih zakljuca u kucu i nece ih pustiti da odu, nego je njegova zelja da ostane u blizini, a mislim da nikog ne treba da se tice koji su njegovi razlozi za to ako sam ne zeli da pise o tome. Onda se nadje neka moralna gromada da drzi predavanje kako on nije u pravu. Sta nije tacno u pravu? Da bi zadovoljio moral tih gromada treba da zeli da se odseli na drugi kontinent (ili da se folira na forumu?) i napravi prostorni ustupak deci, jer njima je sigurno bolje kada su roditelji daleko (namece se zakljucak). Mislim, kako zakljuciti uopste ovakvu debinu raspravu koja je pocela ucitavanjem necega? Odakle oni znaju sta njegova deca zele i zasto misle da imaju pravo da mu drze slovo o njegovim odlukama???

 

Mislim, covek dosao na benignu temu da napise sta planira za penziju i onda mu se nakaci grupica bulera, izvadi iz konteksta i drze predavanje. Kakva budalastina, nevidjena. Ne znam zasto se to uopste tolerise?! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kolbasja sam otiso od svojih roditeljai ostatka porodice, jer su bile jako teske okolnosti, sada da idem i od djece, malo je mLogo u jednom zivotu.

 

Nego ovde osim mastanja, niko ne iznosi finansijski plan, koliko para treba imati za to, konkretno u Kanadi moras biti najmanje 6 mjeseci u godini da ne bi izgubio zdravstveno osiguranje, sto znaci ko zeli da zivi po formuli 6 + 6 mora da ima dva prebivalista i da placa za to, ko zeli da ne zivi vise u Kanadi, onda mora da placa negde drugo zdravstveno osiguranje sto je potpuno nepoznata cifra, pa strucnjaci koji znaju neka postave neke brojeve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

@Kolbasja sam otiso od svojih roditeljai ostatka porodice, jer su bile jako teske okolnosti, sada da idem i od djece, malo je mLogo u jednom zivotu.

 

Nego ovde osim mastanja, niko ne iznosi finansijski plan, koliko para treba imati za to, konkretno u Kanadi moras biti najmanje 6 mjeseci u godini da ne bi izgubio zdravstveno osiguranje, sto znaci ko zeli da zivi po formuli 6 + 6 mora da ima dva prebivalista i da placa za to, ko zeli da ne zivi vise u Kanadi, onda mora da placa negde drugo zdravstveno osiguranje sto je potpuno nepoznata cifra, pa strucnjaci koji znaju neka postave neke brojeve.

Ti bi mogao da prestanes da ceprikas po tudjem budjelaru, a to uvek radis! Nisi izasao iz svog haustora kako sam rece "Gradsko dete". Nema od tog posla nista. Jedno sto ti ne razumes ovde je da 4umasi koji pisu nisu glupi, da bi im ti otvarao oci oko finansija, u cemu ocigledno nisi vican, vec sto imaju neke ideje i planove za svoje stare dane. 

Nema smisla da ovde objasnjavas o medicalu, posto to svi znamo. Nisam siguran za ovo oko 6 meseci i gubljenju osiguranja, posto ako si odradio odredjene godine i placao socijalno, ne bi trebalo da ti to bilo ko oduzme. Medjutim, opet po tvojim opisima Canada je slicna Bosni, tako da se cini da to ima smisla. 🙂

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Amigo said:

@Kolbasja sam otiso od svojih roditeljai ostatka porodice, jer su bile jako teske okolnosti, sada da idem i od djece, malo je mLogo u jednom zivotu.

 

U mom slucaju ja samo nastavljam tradiciju. i majka i otac su napustili svoje roditelje dobrovoljno, vrlo rano, u dvadesetim godinama svog zivota. Na prosecno 6-7 sati voznje.

 

Ja sam dobrovoljno napustio svoje roditelje dosta kasnije nego oni svoje, na razdaljinu od 10 sati avionom. Ne vidim tu neku bitnu razliku.

 

Medjutim, u oba slucaja je razlog bio - bolji zivot, nikakvo moranje. To jeste velika razlika, ogromna.

 

Quote

Nego ovde osim mastanja, niko ne iznosi finansijski plan, koliko para treba imati za to, konkretno u Kanadi moras biti najmanje 6 mjeseci u godini da ne bi izgubio zdravstveno osiguranje, sto znaci ko zeli da zivi po formuli 6 + 6 mora da ima dva prebivalista i da placa za to, ko zeli da ne zivi vise u Kanadi, onda mora da placa negde drugo zdravstveno osiguranje sto je potpuno nepoznata cifra, pa strucnjaci koji znaju neka postave neke brojeve.

 

Nema mastanja. Nismo jos stigli do toga - cena zdravstvenog osiguranja u inostranstvu. Srecom, Amerikanci napravise Internet, inace bi stvarno bila muka saznati gde koliko kosta zdravstveno osiguranje. :s_d:

 

Mnoge zemlje ti nece odobriti boravak duzi od turistickog ukoliko ne doneses potvrdu o uplacenom osiguranju.

 

Recimo u Spaniji u kojoj zivi pola engleskih penzionera :classic_biggrin: cene su sledece:

 

Sanitas private health plan for an individual €100 - €200 per month
Adeslas private health plan for individual €164 per month
Asisa Integral private health plan for individual €51.30 per month
Convenio Especial, pay-in public insurance (SNS) €60 up to the age of 65, €157 for 65+

S obzirom da ja mogu otkazati osiguranje koje cu placati ovde kao penzioner nekih 120 dolara mesecno ………. to nije neki posebno veliki trosak, znaci u najskupljoj varijanti bi me kostalo nekih 70-80 evra ekstra mesecno posle 65. godine. Do 65-te bi mi cak bilo jeftinije u Spaniji, nego u Kanadi. :thumbsup:

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mrd said:

Ti bi mogao da prestanes da ceprikas po tudjem budjelaru, a to uvek radis! Nisi izasao iz svog haustora kako sam rece "Gradsko dete". Nema od tog posla nista. Jedno sto ti ne razumes ovde je da 4umasi koji pisu nisu glupi, da bi im ti otvarao oci oko finansija, u cemu ocigledno nisi vican, vec sto imaju neke ideje i planove za svoje stare dane. 

Nema smisla da ovde objasnjavas o medicalu, posto to svi znamo. Nisam siguran za ovo oko 6 meseci i gubljenju osiguranja, posto ako si odradio odredjene godine i placao socijalno, ne bi trebalo da ti to bilo ko oduzme. Medjutim, opet po tvojim opisima Canada je slicna Bosni, tako da se cini da to ima smisla. 🙂

 

 

Znaci fantasticno. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

@mrd ako zelis mozemo i normalno razgovarati, 

 

Sta mislis ako te djeca zele daleko, tj ne zele te prakticno, zasto bi to bilo tako?

Ja ne mislim da zive sa mnom, jedno se vec i odselilo u drugi grad, ali da smo tu negdje, idealno na nekoliko sati voznje bi bilo ono sto bih ja volio.

Amigo ti si napravio podmetacinu, i to ocigledno sa namerom pa se kao iznenadjujes na reakcije. Insinuirao si da se ljudima ne svidja tu gde jesu, pa kao gastarbajteri traze neko drugo mesto. Sto je besmisleno, svakom od nas moze da se dopada vise mesta na svetu gde bismo mozda proveli penzionerske dane. I iz razlicitih razloga, vreme, sadrzaj... a da to uopste ne znaci da nam se trenutno mesto zivota ne dopada.

Mogucnost da imas vise mesta za zivot je varijanta koji su neki zaradili, i nema razloga za kopanje po tome sta ko moze da priusti.

A onda si jos uvukao decu u pricu - kao preko skajpa.

Ja sa mojim roditeljima ne zivim od svoje 15te godine. Lepo se volimo, dok sam bila u SR preko telefona, a sad preko skajpa, i posecujemo se. Uopste ne moramo biti na istom kontinentu.

Moj podmladak (trenutno) hoce da ide da zivi u UK jednog dana, svidja mu se tamo, i uopste ne ocekuje da ja prilagodim svoj zivot njegovim zeljama, ili da trazim od njega da ih prilagodi mom zivotu. 

 

 

4 hours ago, Baby said:

@mrd Ajde da preforumulisemo pitanje: Sta roditelj mora da radi deci da bi zeleli da zive na drugom kontinentnu od roditelja?

 

1 hour ago, Baby said:

Covek je napisao da zeli da ostane blizu svoje dece, ja licno ne vidim zasto bi neko imao problem sa tim.

 

Branis neodbranjivo. I jos se nadovezujes predpostavkom da "sta roditelj mora da uradi deci..."

Nisu meni moji roditelji uradili nista strasno, u stvari tesko su radili i podizali me da, jednog dana pozelim da zivim na drugom kontinentu.

Niko nema problem s time sto on zeli da ostane blizu dece - nego sto je svima drugima podmetnuo da im nije stalo do porodice ako ne zele da ostanu na istom kontinentu.

I time bukvalno uvredio sve emigrante koji su zeleli da odu u emigraciju, a nisu morali.

Razmislite malo pre nego se podsmehnete necijem izboru.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Zasto bi neko zeleo da napusti ovo.

Wente-Vineyards-Livermore.jpg?format=500

white-wine-1500x609.jpg

Wente-Vineyards.jpg

 

 

 

Podsetilo me na ovaj film. Nije lose mesto za penziju ko dobaci..

Sideways (2004)

Two men reaching middle age with not much to show but disappointment embark on a week-long road trip through California's wine country, just as one is about to take a trip down the aisle.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:


S obzirom da ja mogu otkazati osiguranje koje cu placati ovde kao penzioner nekih 120 dolara mesecno ………. to nije neki posebno veliki trosak, znaci u najskupljoj varijanti bi me kostalo nekih 70-80 evra ekstra mesecno posle 65. godine. Do 65-te bi mi cak bilo jeftinije u Spaniji, nego u Kanadi. :thumbsup:

 

Samo nemoj da ocekujes i isti nivo usluge kao u Kanadi. Mislim da je Spanija cak u vrhu evropskih zemalja po potrosnji na zdravstvo, ali daleko iza Svajcarske ili Kanade, da ne spominjem SAD. Znaci ako ti treba operacija 2-3 meseca, a onda u sobu koja lici na WWII bolnicu sa istocnog fronta.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

S obzirom da ja mogu otkazati osiguranje koje cu placati ovde kao penzioner nekih 120 dolara mesecno ………. to nije neki posebno veliki trosak, znaci u najskupljoj varijanti bi me kostalo nekih 70-80 evra ekstra mesecno posle 65. godine. Do 65-te bi mi cak bilo jeftinije u Spaniji, nego u Kanadi. :thumbsup:

 

Ovo nije bas tako ruzicasto kao sto izgleda na prvi google. Cene koje pominjes vaze samo ako se stalno nastanis u Spaniji, i to izmedju 65 i 69 godine. Pri tome moras biti savrseno zdrav. Posle sedamdesete uglavnom neces moci da kupis novo osiguranje, ili ce ono biti daleko skuplje. Drugo je pitanje kako bi ti kao non-EU uopste dobio stalni boravak u
Spaniji.

 

Svedski, britanski i drugi EU penzioneri su u sasvim drugoj situaciji. Oni uglavnom ne placaju nista u Spaniji, Portugalu, Hrvatskoj... vec u slucaju da se ozbiljnije razbole, vrate se u zemlju u kojoj su drzavljani i tu se lece. Jos cesce zadrze stalno mesto boravka u svojim maticnim zemljama, sto znaci da tamo imaju adresu i da treba da odu u posetu svakih 6 meseci. U tom slucaju im vazi EU-kort, i tada njihovo maticno osiguranje placa troskove lecenja bilo gde u EU.

Sa non-EU bi se trebalo dobro raspitati o svim tim klauzulama, koje razlicita osiguranja bas i ne isticu i prvi plan pri sklapanju ugovora, nego sam treba da ih pronadjes negde na dnu ugovora, sitnim slovima i u vrlo zavijenoj formi. Prethodno, naravno, dobiti boravisnu dozvolu, sto je prica za sebe.

 

Nikome nije zabranjeno da masta, to je svakako besplatno. Ali je zabluda da bilo koja, recimo sasvim prosecna penzija iz neke zapadne zemlje moze da bude dovoljan uslov da se u tim godinama zapocne zivot u nekoj drugoj zemlji. Do nedavno se tako moglo u Tajland, a sada ni tamo vise ne. O evropskim zemljama da i ne govorimo. Jaka penzija, podeblji racun u banci, kupovina nekretnine i dobro osiguranje mogu da budu osnov za novi pocetak. Bez toga ce penzionerski zivot u Spaniji za vecinu non-EU gradjana ostati pusti sanak.

Edited by vilhelmina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

Ali je zabluda da bilo koja, recimo sasvim prosecna penzija iz neke zapadne zemlje moze da bude dovoljan uslov da se u tim godinama zapocne zivot u nekoj drugoj zemlji. Do nedavno se tako moglo u Tajland, a sada ni tamo vise ne. 

 

Nije nikada moglo. Dobiti dozvolu da kao penzioner provedes godinu dana u Thai (sa raportiranjem imigraciji svaka 3 meseca) nije zapocinjanje novog zivota. Mada mnogi misle da jeste, bar prvih nekoliko godina. Sledece godine sve iznova, sve isti dokumenti, sve iste fotokopije, 4 slike, kao da nista  nikada nije bilo, kao da te vide prvi put u zivotu. 

Tako, neko od 65 do 85 moze na te uvek iznova vize da provede 20 godina i da u 86-ne dobije novih godinu dana. To se desilo desetinama hiljada Amera i Britanaca kada su im penzije pale 30% samo zbog kursnih fluktuacija i vise nisu ispunjavali materijalni uslov. Nema tu nakupljanja staza ni minulog rada.

Godine provedene kao penzioner se ne racunaju za permanent residency,  za to trebaju godine na radnoj vizi i sa placanjem poreza.

 

I sta ce onaj koji u 86-oj ili  u 92-goj mora da napusti Tajland?

Ako ima gde da se vrati, nazad odakle je dosao. Ako nema a ima jos snage, Kambodza. Ako nista, aps, u deportacioni centar, mesecima, godinama, to je prakticno zatvor, dok neko ne dodje da ga izvuce (njegova ambasada ili rodbina i tada mu sledi dozivotna zabrana ulaska u Thai).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

 

Ovo nije bas tako ruzicasto kao sto izgleda na prvi google. Cene koje pominjes vaze samo ako se stalno nastanis u Spaniji, i to izmedju 65 i 69 godine. Pri tome moras biti savrseno zdrav. Posle sedamdesete uglavnom neces moci da kupis novo osiguranje, ili ce ono biti daleko skuplje. Drugo je pitanje kako bi ti kao non-EU uopste dobio stalni boravak u
Spaniji.

 

Svedski, britanski i drugi EU penzioneri su u sasvim drugoj situaciji. Oni uglavnom ne placaju nista u Spaniji, Portugalu, Hrvatskoj... vec u slucaju da se ozbiljnije razbole, vrate se u zemlju u kojoj su drzavljani i tu se lece. Jos cesce zadrze stalno mesto boravka u svojim maticnim zemljama, sto znaci da tamo imaju adresu i da treba da odu u posetu svakih 6 meseci. U tom slucaju im vazi EU-kort, i tada njihovo maticno osiguranje placa troskove lecenja bilo gde u EU.

Sa non-EU bi se trebalo dobro raspitati o svim tim klauzulama, koje razlicita osiguranja bas i ne isticu i prvi plan pri sklapanju ugovora, nego sam treba da ih pronadjes negde na dnu ugovora, sitnim slovima i u vrlo zavijenoj formi. Prethodno, naravno, dobiti boravisnu dozvolu, sto je prica za sebe.

 

Nikome nije zabranjeno da masta, to je svakako besplatno. Ali je zabluda da bilo koja, recimo sasvim prosecna penzija iz neke zapadne zemlje moze da bude dovoljan uslov da se u tim godinama zapocne zivot u nekoj drugoj zemlji. Do nedavno se tako moglo u Tajland, a sada ni tamo vise ne. O evropskim zemljama da i ne govorimo. Jaka penzija, podeblji racun u banci, kupovina nekretnine i dobro osiguranje mogu da budu osnov za novi pocetak. Bez toga ce penzionerski zivot u Spaniji za vecinu non-EU gradjana ostati pusti sanak.

 

E, samo sam cekao da mi ti objasnis. Pa ko kaze da nisam EU citizen? :classic_biggrin: Moja penzija ce jos dugo biti san mnogih Spanaca. :s_d:

 

Ja rekoh da imam ljude tamo, koji tako zive vec 8 godina.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Yoyogi said:

Pa penzioner se penzionisao ili je to tebi 5-godisnje stanje?

 

Prosto brate k'o pasulj. Odes negde i ostanes onoliko koliko ti se svidja ..... 3 godine, 5 godina, 10 ...... nebitno .....  Kada se umoris i pocnes vise vremena da provodis po bolnicama nego po kafanama, vratis se odakle si dosao - svojoj kuci.   ....  da umres.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa kada se penzionisem, verovatno cu samo turisticki da putujem van mesta penzionisanja. A da se vratis svojoj kuci, gde je ona? U Srbiji?

 

Vidi, znam i ja mnoge koji zive u Spaniji. Posebno mi je palo za oko da je Alvin Lee (koga ne znam), moj idol iz mladosti, fantasticni gitarista i frontman legendarne grupe  "10 Years After" ziveo u Spaniji kada se penzionisao i tamo, relativno ne star umro. Kazu, od "treatable disease". Eufemizam za da nije imao zdravstveno osiguranje. Ili cak, da nije imao snage, zdravlja ili para da se vrati u UK.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Yoyogi said:

Pa kada se penzionisem, verovatno cu samo turisticki da putujem van mesta penzionisanja. A da se vratis svojoj kuci, gde je ona? U Srbiji?

 

Vidi, znam i ja mnoge koji zive u Spaniji. Posebno mi je palo za oko da je Alvin Lee (koga ne znam), moj idol iz mladosti, fantasticni gitarista i frontman legendarne grupe  "10 Years After" ziveo u Spaniji kada se penzionisao i tamo, relativno ne star umro. Kazu, od "treatable disease". Eufemizam za da nije imao zdravstveno osiguranje. Ili cak, da nije imao snage, zdravlja ili para da se vrati u UK.

 

Bio sam na koncertu Alvin Leeja 1981 na majskom rock-blues festival u Pioniru. ko bi rekao da je proslo 38 godina :ajme: …….

 

Ja bih se malo povukao sa topika jer ste uspeli ne samo da mi zgadite penziju do koje ima da rmbam jos dugo, nego i danasnji dan :thumbup: ………. potpuno sam shvatio vasu poentu ……. umrecu u teskoj bedi, kao klosar na ulici negde gde me niko nece ni pogledati, ni sazaliti, ono sto sam zaradio za ceo zivot mi nece biti dovoljno ni za burek, crvi i muve ce me spopadati, deca zaboraviti, prijatelji napustiti, potpuno je suludo pomisliti da covek moze ziveti bilo gde drugo osim tamo gde jeste …… a u mom slucaju verovatno ni to ………. idem da se obesim …….

 

I posle tog koncerta 10 years after i Stan Webb Chicken Shak smo napravili zurku kod jednog tvog prijatelja ……. tada sam prvi put cuo ovu divnu pesmu ……….. uz koju cu se sada opustiti umesto da se obesim ….. predomislio sam se …..

 

Yeah, emptiness will be all around me
I know that
Silence will have finally found me ….

 

 

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Da se vratim na temu. Da li je neko razmisljao o ovome.

144xNxOyster62.jpg.pagespeed.ic.qbUZaLBm

Dobra strana je da ti ne treba auto, bar 6 meseci godisnje. Naravno baza bi morala da bude negde pri obali. U mom slucaju to je reseno, jedino bi morao bazu da prebacim, ili na FL, ili Grand Bahamas. Medical za ovakav vid zabave, je obicno turisticki, plus imas direktnu pomoc u slucaju nuzde helicopterom. Hrana dzabe, sve sto ulovis, cist vazduh i niko ti ne brani da loces, koliko ti drago. :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

E, samo sam cekao da mi ti objasnis. Pa ko kaze da nisam EU citizen? :classic_biggrin: Moja penzija ce jos dugo biti san mnogih Spanaca. :s_d:

 

Ja rekoh da imam ljude tamo, koji tako zive vec 8 godina.. 

 

 

 

Ne objasnjavam tebi, nego diskutujem na javnom forumu. Tebe uzimam kao slagvort, jer iznosis neistine, pa neko moze i da se upeca.

To ako si EU citizen mozes macku o rep da obesis ako ne ispunjavas uslove za boravak duzi od tri meseca. A njih sam ti gore navela, da ne ponavljam. Tri meseca mozes i kao kanadski drzavljanin, nikakav problem. No to je turisticki boravak, nije preseljenje. Za preseljenje je potrebno da ih uveris da ces u duzem periodu imati stabilne prihode. Za to je retko dovoljna penzija, nego se trazi i nekretnina i izvesna ustedjevina na racunu. To zato sto EU drzave imaju izvesne obaveze prema gradjanima drugih EU zemalja i ne mogu tako lako da ih izbace, kad im se jednom usele. Zato traze da im se unapred pokaze da im osoba u pitanju nece u dogledno vreme pasti na socijalnu grbacu.

Takodjer nije lose da se raspitas o spanskim penzijama. One su sasvim u rangu svedskih, nista manje. Ako su kanadske visestruko vece i od svedskih i od spanskih, onda dobro. Osim toga, Spanija uopste nije jeftina za zivot. Svojevremeno su nekretnine bile vrlo jeftine, ali ni to vise nije slucaj.

 

Sto se tice velikog broja penzionera iz Svedske i drugih EU zemalja u Spaniji, treba znati da je ogromna vecina njih prodala vec otpacenu nekretninu u svojoj zemlji, pre nego sto se preselila tamo. Dobar broj njih je time ostvario zaradu, bar oni koji su ovde prodali i tamo kupili na vreme. To im sad dodje kao ustedjevina kojom pokrivaju ono za sta im penzije ne dostizu. Onaj ko nema ranije otplacenu, pa u Spaniji novokupljenu nekretninu u vreme odlaska u penziju, taj u toj zemlji nema sta da trazi. Niti ce sam moci da prezivi ako iznajmljuje stan, niti ce mu Spanija odobriti boravak duzi od tri meseca. Penzija, ma kako visoka bila, uz iznajmljeni stan, nije dovoljna garancija.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Yoyogi said:

 

Mozda samo ja, ovakva me penzija ne zanima.  Negde rece da si nastavnik u skoli. Tako oni idu u penziju, na jahte? Drzavni posao, na netu poznate plate, to rade nastavnici u penziji?

To mi nije palo na pamet, bas cu da pretrazim. Ja ne znam ni jednog nastavnika koji je to uradio. Nije ni to losa ideja. 6 meseci dok su vetrovi dobri na moru, a resto u svojoj kuci na obali mora, ili blizu. 

Ja sam do sada gledao cene tih brodova, to je odprilike vrednost 3 automobila. Taman kad odes u penziju i kad ti ne treba toliko automobila, prodas ih i uzmes brod. Cist racun i izvodljivo, a ne folirase medju sirotinjom kako si Bog zna pun love. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked this topic

Eddard i ja smo dosta brisali, ali ne vredi ovde bi realno trebalo obrisati vise od pola topika. 

 

Dalje nastavite baz stalkinga, real life insinuacija, trolovanja... Nemoj da nas terate da na ovoj temi, koja treba da bude opustajuca,  moramo da delimo banove. To niko ne zeli, ali od vas zavisi. Odrasli ste ljudi, uozbiljite se. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • A sad unlocked this topic

Moj skromni plan je da provodim nekoliko mjeseci u Bosni i Hercegovini, tamo imam neki stan, tako da bi to bila baza, a onda skok do Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, a i sire. Toliko ima interesantnih mjesta koje nisam nikada vidio ili neka kroz koja sam samo prosao. Takodje dosta ljudi se bavi seoskim turizmom gdje se moze vrlo povoljno ostati koji dan, cavrljati sa seljacima, biti u prirodi.

Neke druge zemlje me uopste ne interesuju, jer ne znam sta bi radio npr u Portugalu, osim sto je lijepo vrijeme, ne znam portugalski, niti mi se uci, a lijepo vrijeme je i u Hercegovini, cak imam i tu neku kucicu u koju bi se trebalo malo uloziti da se renovira, moji ljudi, more blizu, za mene ljepota.

Medjutim to bi bilo idealno kada bi sada to mogao da uradim, sto je ipak nemoguce, tako da sve zavisi od zdravlja i u principu ne zanosim se mnogo da cu to i da ostvarim, tako da ako bi uspio da zivim na taj nacin 3/4 sezone bio bi vise nego zadovoljan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moji planovi su drugaciji, generalno da zivim na tri mesta samo su sada opcije jos otvorene. U svakom deo godine, s tim sto ja ne razmisljam o penziji tako da cu mozda taj plan implementovati i za regularan zivot. Planiram da pocnem za nekih 5 godina.

Deo godine bih provodila u Londonu, kupim condo

Deo jedan od vecih gradova ovde, NYC ili Philly, razmisljala sam o LAu ali nekako mi se ne dodaje tih jos 6 sati leta do Evrope.

I zadnji deo negde na plazi, za sada su opcije Florida,  mozda Karibi, ali ne Dominikana i slicno.... nesto gde ima jaka zajednica amera, kao US Virgin Islands, ili zadnja (last but not least) opcija Tel Aviv.

Posao mi nece zahtevati boravak na jednom mestu, klinac ce da bude samostalan.... Svako mesto ima period sa lepim vremenom koji mogu da iskoristim..

Kad mi dosadi da putujem, vec cu da znam koja opcija mi je najbolja...

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mrd said:

...

 a ne folirase medju sirotinjom kako si Bog zna pun love. 

Moja penzija ce biti u Japanu, kakva sirotinja. Vise puta ti je receno da ni Tajland nije sirotinja medjutim, iz nekog razloga ti se uvek nanovo vracas na to sa istim kliseom. Sta te to muci? Nesto sto te lansira u snove o jahtama? Nesto te ceka da te ugrize za doope pa ga tako probadas iglama kao voodo lutku?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...