Jump to content

Pensionado


DJORDJE

Recommended Posts

2 minutes ago, Angelia said:

Ah pa odlicno onda znas da postoje citave retirement communities koje zive tako na "jahtama". Njima niko nije rekao da je to nerealno.

ย 

Ja sam davno izguglala i moj san da bi shvatila da je san i da nisam Dzoni Dep, a i brodove... nasla sve sto mi je bilo potrebno da znam i shvatila da je korak od sna do jeze jako mali. Hvala ne, pa ni da sam Dzoni Dep, nije ni on, to mu je vikendica... Ne radi se cak ni samo o parama... i to sam napisala, ali vama nekako nevidljivo...ย 

ย 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Ok, slazem se. Nisam ni ja nevin tu i to mi je jasno, ali mi je dosta i negativnih konotacija u stilu ti to ne mozes. Hajde da krenemo nekim putem razumevanja. Vazno je da smo zivi, sve ostalo nije vazno.

ย 

(bold moj)

E vidis, ako npr ja kazem da nesto ne moze da se uradi, i jos objasnim i zasto, onda nisam rekla da konkretna osoba to ne moze jer je losa, nesposobna, ili bilo sta (s)licno u tom stilu. Rekla sam da osoba nema tacnu informaciju i da postoje administrativne i druge prepreke da se zamisao izvede.

Ili ovako. Ja kazem da cu sad u rezervoar auta kojeg nemam da sipam vodu i tako cu da se vozim odavde do Beograda. Hoces li ti onda da izbegavas negativne konotacije i da mi kazes, ma neka, samo se ti vozi, nek si ti meni ziva i zdrava? Ili ces da mi kazes da sam potpuno luda? Sto bi u tom slucaju bila prilicno blaga kvalifikacija.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Ah pa odlicno onda znas da postoje citave retirement communities koje zive tako na "jahtama". Njima niko nije rekao da je to nerealno.

ย 

Nemam pojma o tome, jel moze neki link.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

ย 

Ja sam davno izguglala i moj san da bi shvatila da je san i da nisam Dzoni Dep, a i brodove... nasla sve sto mi je bilo potrebno da znam i shvatila da je korak od sna do jeze jako mali. Hvala ne, pa ni da sam Dzoni Dep, nije ni on, to mu je vikendica... Ne radi se cak ni samo o parama... i to sam napisala, ali vama nekako nevidljivo...ย 

ย 

Eto nisam mnogo pretrazivao, ali moze da da neku sliku. :)

vertical_marina.jpg

Eto kad si rekla da si iznela podatke, ja pretrazio ponovo. Ona prica od ranije za brod i sve, je bila bazirana na podacima, koje sam pretrazio pre nekih 5 godina, ali sam shvatio da je to nemoguce dok su deca u skoli. Znaci ne mora da budu snovi i sta vise, dobro je da mora da se ceprka oko broda, posto nas taj fizicki pokret i drzi u formi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:

ย 

(bold moj)

E vidis, ako npr ja kazem da nesto ne moze da se uradi, i jos objasnim i zasto, onda nisam rekla da konkretna osoba to ne moze jer je losa, nesposobna, ili bilo sta (s)licno u tom stilu. Rekla sam da osoba nema tacnu informaciju i da postoje administrativne i druge prepreke da se zamisao izvede.

Ili ovako. Ja kazem da cu sad u rezervoar auta kojeg nemam da sipam vodu i tako cu da se vozim odavde do Beograda. Hoces li ti onda da izbegavas negativne konotacije i da mi kazes, ma neka, samo se ti vozi, nek si ti meni ziva i zdrava? Ili ces da mi kazes da sam potpuno luda? Sto bi u tom slucaju bila prilicno blaga kvalifikacija.

Znam da nisi htela da bude gruba, ali ti ovo poredjenje nije na mestu. Ja kao iskusan potrosac benzina iz dvolitarskih flasa kokakole cu ti reci da dodas malo benzina i to ima da radi.ย 

Nije ni bitno, da probamo da ne udaramo packe vec da pitamo kad nam stvari nisu jasne.ย 

@all

Shvatite ljudi da na pojedinim mestima zemaljske kugle dvosoban stan, ili kuca kostaju i preko $2mil. To je gomila para, ali ocigledno obicni smrtnici kao mi to placaju.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

Tih 7200 dolara za njih potpunoย "besplatnih para" dobijaju neke cike koje investiraju pametno โ€ฆโ€ฆโ€ฆ.. I po market kalkulatoru ce tih 7200 dolara 2054-te godine kada treba da pocnu isplacivati moju penziju biti 4190% vise para, odnosno 308900 dolara โ€ฆโ€ฆ samo od moje godisnje uplate,

ย 

Bravo batke, ti planiras 35 godina unapred :classic_biggrin:

Nego pomozi nam pa nam kazi gdje to ima i ko garantuje rast od 11% godisnje?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

ย 

Bravo batke, ti planiras 35 godina unapred :classic_biggrin:

Nego pomozi nam pa nam kazi gdje to ima i ko garantuje rast od 11% godisnje?

ย 

Hteo si nesto pametno da kazes, ali imam utisak da zamuckujeลก?

ย 

Sta tacno treba sada da objasnim?

ย 

Nije ti jasno je li to mali ili veliki compound annual growth rate? Pa nije ni jedno, ni drugo โ€ฆโ€ฆ.. prosecan. Mogao se ostvariti na siguricu, bez velikog rizika.

ย 

ย 

Link to comment
Share on other sites

Ne zna se iz koga vise gastarbajterstvo izbija, Angelije iliย mrda.ย 

ย 

ล teta, mislim da je tema imala potencijal ali krenuลกe se gaฤ‘ati kamenim lavovima ko sumanuti.

ย 

ย 

Link to comment
Share on other sites

Kako ko garantuje annual growth rate 11%?

Pa onaj Madoff je to garantovao, cak i pokojniย  Steve Jobs ulagao kod njega. Objavile zesce upoznate novine, Bloomberg. To, o ulaganju, ne o tome sta se stvarno desavalo, sve dok nisu procitali javno saopstenje policije. Tada su i oni shvatili.

Link to comment
Share on other sites

ย 

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Sta tacno treba sada da objasnim?

ย 

Gdje to ima zagarantovani rast od 11% godisnje i to na 35 godina, a da nisu Jezda i Dafina :roflmao:

Ako neces meni pomozi svojoj ekipici, i tata bi sine :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

Gdje to ima zagarantovani rast od 11% godisnje i to na 35 godina, a da nisu Jezda i Dafina :roflmao:

Ako neces meni pomozi svojoj ekipici, i tata bi sine :classic_biggrin:

ย 

Imas li predstavu koliki je rast akcija bilo koje kompanije u poslednjih 10 godina recimo, a na godisnjem nivou?

ย 

Mozda tvoje kompanije โ€ฆโ€ฆ ili Coca_Cole, Walmarta, McDonaldsa โ€ฆโ€ฆ. tih glupavih kompanija gde je rizik ulaganja minimalan?

ย 

Imas li predstavu koliki je annual growth rate bilo koje kompanije, znas li neki primer.

ย 

Kupio si kucu. Koliko si na njoj zaradio svake godine? U procentima?

ย 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

ย 

Ajde bezi bre :s_d: idem vani, cao :smiley64:

ย 

Ma ne moras da kazes da ides vani, naci ces to brzo na google.

ย 

Pomoci cu ti.ย 

ย 

Pogledaj cenu zlata iz 1985 i danas i reci mi koliko je to % za tih 35 godina I koliko je to % godisnje.

ย 

To ti je najlakse, ne moras da bezis, shvatili smo da nemas pojma o cemu pricas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Yoyogi said:

Pa onaj Madoff je to garantovao, cak i pokojniย  Steve Jobs ulagao kod njega. Objavile zesce upoznate novine, Bloomberg. To, o ulaganju, ne o tome sta se stvarno desavalo, sve dok nisu procitali javno saopstenje policije. Tada su i oni shvatili.

Madoff je zapravo nudio mali rast, aliย on decenijamaย nije imao losu godinu, bez obzira na market volatility, sto je prakticno nemoguce. U vreme kada su kamate bile skoro nula, on je nudio "sigurnost" stedne knjizice. Prevario je on i mnogo strucnije od Bloomberga.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

@Yoyogiย i @Amigo

Ocigledno da niste pazljivo citali ako vam nije jasno da on govori o rastu penzionog portfolio, a ne nekom garantovanom rastu. On rece market calculator.

ย 

Mislim da bi to u 7 i 8 razredu osnovne skole svi shvatili, a sa srednjoskolcima bi mogao i da malo diskutujes na tu temu.

ย 

Nazalost, na forumu je โ€ฆโ€ฆ.. situacija alarmantno zabrinjavajucaย :roflmao:.

ย 

Kako su oni uopste mislili da se penzije isplacujuย :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

ย 

Ma ne moras da kazes da ides vani, naci ces to brzo na google.

ย 

Pomoci cu ti.ย 

ย 

Pogledaj cenu zlata iz 1985 i danas i reci mi koliko je to % za tih 35 godina I koliko je to % godisnje.

ย 

To ti je najlakse, ne moras da bezis, shvatili smo da nemas pojma o cemu pricas.

Nema potrebe. Osnovno je da penzioni fondovi, cak neke i ti kao korisnik mozes da kontrolises, na kojim ces accountima da drzis pare, rastu. Ne vidim zbog cega bi neko svoj novac pustio da stoji, a da ne uvecava vrednost.

Nekretnine mnogo brze rastu, ali kao sto i ti rece rizik postoji. Ima indicija da ce market ponovo da dropne, ali sa real-estate to ode dole i za par godina se popne.

Nemoj da ga punis, vidis da je veoma senzitivan, a ono sto ne razume to nije moguce.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Nema potrebe. Osnovno je da penzioni fondovi, cak neke i ti kao korisnik mozes da kontrolises, na kojim ces accountima da drzis pare, rastu. Ne vidim zbog cega bi neko svoj novac pustio da stoji, a da ne uvecava vrednost.

Nekretnine mnogo brze rastu, ali kao sto i ti rece rizik postoji. Ima ๏ปฟindicija da ce market ponovo da dropne, ali sa real-estate to ode dole i za par godina se popne.

Nemoj da ga punis, vidis da je veoma senzitivan, a ono sto ne razume to nije moguce.

ย 

Ma to uopste nije bitno, samo sam hteo da proverim da li ima blagu predstavu o cemu govori pa sam mu nudio razne mogucnosti akcije, commodities, nekretnine, bilo sta da izabereโ€ฆโ€ฆโ€ฆ.. medjutim on pobezeย :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

ย 

Ma to uopste nije bitno, samo sam hteo da proverim da li ima blagu predstavu o cemu govori pa sam mu nudio razne mogucnosti akcije, commodities, nekretnine, bilo sta da izabereโ€ฆโ€ฆโ€ฆ.. medjutim on pobezeย :roflmao:

Ne vredi isterivati mak na konac, posto nam onda topic ode 3pim. Ovo o fondovima je oslicna informacija, isto vazi i yoyove apartmane na taivanu.ย Ono moje od brodovima je isto zanimljivo, za par godina, cak, ako si handy moze da bude i dobra investicija. Kupis ga recimo za $100k, ulozis $20k i svoj rad i posle par godina ga tapnes za $200k +. To su sve varijante koje su odlicne i za znati i za probati. Jedino covek mora da bude out of the box thinker. Nema tu mnogo nauke.ย 

Drzavna penzija od $2k-$5k nije dovoljna da pokrije sve troskove, pogotovu, ako hocemo da putujemo po svetu, sto bi nam na kraju krajeva i bilo vreme.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Denis Jasharevic said:

ย 

Mislim da bi to u 7 i 8 razredu osnovne skole svi shvatili, a sa srednjoskolcima bi mogao i da malo diskutujes na tu temu.

ย 

Nazalost, na forumu je โ€ฆโ€ฆ.. situacija alarmantno zabrinjavajucaย :roflmao:.

ย 

Kako su oni uopste mislili da se penzije isplacujuย :smiley33:

ย 

Ne prave oni odokativno racunicu koliko se uplacuje u fond, nego znaju tacno koliko njima ostane na kraju, ako naravno zivis neki prosecan ljudski vek, a ako ne onda si samo deo statistike.

Isti princip kao kod osiguranja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

ย 

Mislim da bi to u 7 i 8 razredu osnovne skole svi shvatili, a sa srednjoskolcima bi mogao i da malo diskutujes na tu temu.

ย 

Nazalost, na forumu je โ€ฆโ€ฆ.. situacija alarmantno zabrinjavajucaย :roflmao:.

ย 

Kako su oni uopste mislili da se penzije isplacujuย :smiley33:

A onako, iz budzeta, kao u Srbiji?ย 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

ย 

Ma ne moras da kazes da ides vani, naci ces to brzo na google.

ย 

Pomoci cu ti.ย 

ย 

Pogledaj cenu zlata iz 1985 i danas i reci mi koliko je to % za tih 35 godina I koliko je to % godisnje.

ย 

To ti je najlakse, ne moras da bezis, shvatili smo da nemas pojma o cemu pricas.

ย 

Zlato je poraslo od 1985 do sada za 315%, a od 1980 samo 103%, dakle to ide gore-dole, nema sanse da dostigne prosjek od 11% godisnje

ย 

https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

https://percentagecalculator.net/

ย 

Jedino sto je garantovano u Kanadi je GIC, sto je oko 2-3% zavisi na koliko godina orocis pare.

ย 

Dakle pitanje je jednostavno, gdje mozemo da dobijemo garantovano 11% godisnje, ako ne znas, fino kazi, zajebo sam se, pa sta, nista strasno.

Ja sam dobio prosjecno do sada oko 5% i vjerovatno moze i bolje, mozda 6 ili eventualno 7 i to samo ako se kockas i stalno mijenjas fondove, ko bi to sve potrefio.

ย 

Osim toga ako ces ti imati 70% od plate, naravno ako radis 35 godina, sta te boli patka onda za cenu zlata. 7200 uopste nije nesto mnogo godisnje. Za takve uslove ja bih odmah potpisao, tako budi sretan sa tim i ne provaljuj se sa procentima.:cigar:

ย 

ย 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Ne vredi isterivati mak na konac, posto nam onda topic ode 3pim. Ovo o fondovima je oslicna informacija, isto vazi i yoyove apartmane na taivanu.ย 

ย 

Tajvan? Ne znam ko ti je taj peder. Nikada tu rec nisam izgovorio, nesto si pomesao.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...