Jump to content

Pensionado


DJORDJE

Recommended Posts

31 minutes ago, Angelia said:

Recimo ako izvadis IRA novac pre penzije moras da ga uplatis nazad.

Ne bi Chemerika bila Chemerika da nema i druge opcije. Platis  porezu i ne moras da uplatis nazad.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DJORDJE said:

Zar nisu Danci odavno presli na taj sistem "zaradjene", ili se svedski plan razlikuje od njihovog? Ako me secanje jos dobro sluzi, kod njih nisu bas bili odusevljeni sa tom reformom.

 

Naprotiv, kod Danaca preovladjuje "pay-as-you-go" sistem, koji je ustvari sistem raspodele gde oni koji su radno aktivni placaju za one koji su penziji. Znaci, neka vrsta generacijske solidarnosti, koja je jos uvek preovladjujuci sistem u vecini zemalja. Pri cemu je, naravno, iznos penzije vezan za visinu plate, tj. iz zajednicke kasice-prasice svako vuce srazmerno onom koliko je zaradjivao dok je radio. To bi bila neka, nazovimo je opsta penzija. Na to dolazi ona stvarno zaradjena, kroz uplate poslodavca direktno u fondove, gde su te pare "obelezene" bas tvojim imenom i prezimenom. U tom delu nema nikakve generacijske ili bilo koje solidarnosti, i nema zajednicke kasice-prasice. Taj deo je potpuno lican, ali ne mozes njime raspolagati kako hoces, bar ne pre nego sto odes u penziju. Posle toga mozes birati brzu ili sporiju dinamiku isplate, a ono sto eventualno ostane neisplaceno kad umres, to dobijaju naslednici. Taj deo mozemo da zovemo dodatna penzija. Za njega uplate vrse iskljucivo poslodavci i iako u Svedskoj nije obavezan u smislu zakona, regulisan je kolektivnim ugovorima, a to ovde ima snagu zakona. I to je taj deo koji u Svedskoj ima tendenciju povecavanja iz generacije u generaciju, na racun onog opsteg dela, koji ima tendenciju smanjivanja.

 

U Danskoj ne postoji tako izrazen zahtev u odnosu na poslodavce da uplacuju dodatnu penziju svojim zaposlenima. Zato je kod njih udeo opsteg dela u ukupnoj penziji znatno veci nego u Svedskoj. Oba postoje (kao i neki drugi) u obe zemlje, ali je udeo dodatne u Svedskoj veci i s tendencijom povecavanja, a u Danskoj manji i s tendencijom stagniranja.

Oni koji se u Danskoj zale bi mogli vecinski biti imigranti. Naime, kod njih je citava opsta penzija, dakle daleko najveci deo ukupne, vezana za duzinu boravka u Danskoj. Puna penzija se stice za 40 godina rada. Ako si radio krace, obracuna se koliko bi ti bila puna u odnosu na tvoj prosecni prihod za to vreme, i onda dobijes procentualni deo srazmerno duzini svog boravka. U Svedskoj je samo minimalni deo ukupne penzije direktno vezan za duzinu boravka (garantovana penzija, nije nijedno od ranije pominjanih), pa se dobrim prihodom moze u prilicnoj meri nadoknaditi zaostatak u godinama. Barem u onom delu opste penzije, manje u onom vezanom za direktne uplate (dodatna penzija), jer je on vezan za duzinu, trajanje i broj uplata, ne samo za njihovu visinu.

 

Eto, htela da objasnim, a moguce da sam samo jos vise zapetljala. Cinjenica je da sve zemlje imaju razlicite sistema. Nordijski su medju sobom slicni, ali nisu isti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo da budem anoniman :classic_ninja: pa da stavim tacno kako idu neki procenti :classic_wacko:

9u2Q8Hq.png

Kraj prosle godine je bio katastrofalan, to je sve ljosnulo pravo.

Sve u svemu po nekim njihovim standardima imacu nekih para do 74 godine i poslije idem samo na drzavnu pemziju + neka socijala, oko 1600 larado.

Ako zeim da to bude duze trebao da uplacujem ekstra 3-4 000 mjesecno, sto ne dolazi u obzir :classic_biggrin:, ako doguram i te godine bice dobro :cigar:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne bi Chemerika bila Chemerika da nema i druge opcije. Platis  porezu i ne moras da uplatis nazad.:s_d:
Plati i penalties, ako razlog vađenja nevca nije kosher.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Drzavna penzija svakome, 700$, pocinje isplata od 65. godine.

Firmin penzioni fond, da te sa drzavnih 700$ dotera na 1,500$ mesecno.

Na to ide firmina otpremnina : broj godina x poslednja bruto plata. Skoro uvek 40 godina. Na to porez 10%.

 

Policajac na primer dobije pola miliona dolara te otpremnine.

 

Tako, 1,500$ mesecno + ta otpremnina. Jos mnogi imaju svoju ustedjevinu. Nikakvo cudo onda da kada se uproseci, u Japanu svaki muskarac, zena i dete imaju u banci 200,000 dolara na racunu.

Kamate na stednju nema, nula. Akcije: ko izvuce 2% taj je car.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

Drzavna penzija svakome, 700$, pocinje isplata od 65. godine.

Firmin penzioni fond, da te sa drzavnih 700$ dotera na 1,500$ mesecno.

Na to ide firmina otpremnina : broj godina x poslednja bruto plata. Skoro uvek 40 godina. Na to porez 10%.

 

Policajac na primer dobije pola miliona dolara te otpremnine.

 

Tako, 1,500$ mesecno + ta otpremnina. Jos mnogi imaju svoju ustedjevinu. Nikakvo cudo onda da kada se uproseci, u Japanu svaki muskarac, zena i dete imaju u banci 200,000 dolara na racunu.

Kamate na stednju nema, nula. Akcije: ko izvuce 2% taj je car.

Kao turista koji je nekoliko puta bio u Japanu, meni tih $1500 mesecno deliuje vise nego skromno. To naravno ako gledas iz perspektive boravka u hotelu i cena u istom. Kako stoje stvari sa zdravstvom? U SAD i Kanadi je to prilican izdatak. Policija i ostali u toj kategoriji su obicno poseban slucaj.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

Kao turista koji je nekoliko puta bio u Japanu, meni tih $1500 mesecno deliuje vise nego skromno. To naravno ako gledas iz perspektive boravka u hotelu i cena u istom. Kako stoje stvari sa zdravstvom? U SAD i Kanadi je to prilican izdatak. Policija i ostali u toj kategoriji su obicno poseban slucaj.

Nije to ni tako skromno. Moze dvoje od toga pristojno da zivi, na nivou Walmarta cene su iste kao u USA.

Na tih 1,500$ dodaj jos po 1,000$ mesecno od otpremnine i ima da te vidi i ako pozivis do 105-te godine zivota.  Ta otpremnina za policajca, on je ipak srednja skola, za nekoga sa faksom to je 800K do 1 milion$.

 

Zdravstvo, za penziju od 1,500$, osiguranje je nacionalno, max mesecni izdatak je 200$ pa makar isao na hemoterapiju koja je 30,000$ mesecno.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJORDJE said:

Kao turista koji je nekoliko puta bio u Japanu, meni tih $1500 mesecno deliuje vise nego skromno. To naravno ako gledas iz perspektive boravka u hotelu i cena u istom. Kako stoje stvari sa zdravstvom? U SAD i Kanadi je to prilican izdatak. Policija i ostali u toj kategoriji su obicno poseban slucaj.

 

Osim eventualno zubara, ne znam na kakve zdravstvene izdatke mislis da postoje u Kanadi? 

 

Ne znam kako u Americi funkcionise Medicare za starije od 65 godina, pa neka neko objasni sta je tu sve pokriveno, a sta ne?

Link to comment
Share on other sites

Nije to ni tako skromno. Moze dvoje od toga pristojno da zivi, na nivou Walmarta cene su iste kao u USA.

Na tih 1,500$ dodaj jos po 1,000$ mesecno od otpremnine i ima da te vidi i ako pozivis do 105-te godine zivota.  Ta otpremnina za policajca, on je ipak srednja skola, za nekoga sa faksom to je 800K do 1 milion$.

 

Zdravstvo, za penziju od 1,500$, osiguranje je nacionalno, max mesecni izdatak je 200$ pa makar isao na hemoterapiju koja je 30,000$ mesecno.

Šta može za $10k da se uradi? Taj walmart, da li je to neko fancy mesto?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Yoyogi said:

Nije to ni tako skromno. Moze dvoje od toga pristojno da zivi, na nivou Walmarta cene su iste kao u USA.

Na tih 1,500$ dodaj jos po 1,000$ mesecno od otpremnine i ima da te vidi i ako pozivis do 105-te godine zivota.  Ta otpremnina za policajca, on je ipak srednja skola, za nekoga sa faksom to je 800K do 1 milion$. 

 

Zdravstvo, za penziju od 1,500$, osiguranje je nacionalno, max mesecni izdatak je 200$ pa makar isao na hemoterapiju koja je 30,000$ mesecno.

 

Policajac dobija pola miliona dolara, a ko ima fakultet million dolara …….. 

 

firmina otpremnina : broj godina x poslednja bruto plata. Skoro uvek 40 godina. Na to porez 10%.

 

500.000 : 40 = 12.500 $ mesecna bruto plata policajca, a 25.000 $ bruto plata sa fakultetom, mesecna.

 

Ne znam ………. imam utisak da si malo pogresio u racunici. To je onda duplo jace od Kanade, najmanje.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Policajac dobija pola miliona dolara, a ko ima fakultet million dolara …….. 

 

firmina otpremnina : broj godina x poslednja bruto plata. Skoro uvek 40 godina. Na to porez 10%.

 

500.000 : 40 = 12.500 $ mesecna bruto plata policajca, a 25.000 $ bruto plata sa fakultetom, mesecna.

 

Ne znam ………. imam utisak da si malo pogresio u racunici. To je onda duplo jace od Kanade, najmanje.

To za policajca sam se setio , kolega koji je napravio novu kucu, kostala je 450,000$ i rece "taman koliko je otac dobio otpremnine za panziju". Sto da ne, mesecna bruto plata policajca posle 40 godina sluzbe mozda je bio komandir ili nacelnik necega, nije pisao parking kazne pred penziju. 

 

Sa fakultetom, ako je bio umereno ambiciozan, neko je zavrsio na poslu direktora ili na toj plati (recimo, hirurg) pa je to za njih tacno.

 

Sta god da je, racunica je ta: broj godina x poslednja bruto plata. Kada izbije neki skandal u firmi pa kazne rukovodioce, cesto bude u kaznu ukljuceno "5% smanjenje plate". Ko ne zna, pomisli al' su ih zayebali, kao da su ih klepili po zglobu ruke mokrom autobuskom kartom.

 

U stvari, 5% plate znaci prvo smanjenje, onda 5 godina zamrznuto.  Na penzijski dan moze da ga kosta 50-60, hiljada dolara jer mu je poslednja bruto plata manja.

 

Ako nekoga firma otpusti (ne njegovom krivicom, smanjenje posla na primer) onda je ta otpremnina dupla.  Tehnicki, ako imas brata ili ortaka na polozaju, da te otpusti posle 39 godina rada, to duplira onih 800K na 1.6 miliona.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Šta može za $10k da se uradi? Taj walmart, da li je to neko fancy mesto?

Odgovaras na pravi post ili nevezano pitanje?

 

Walmart znas sta je, sta sa $10K moze tamo da se uradi isto je i u Japanu. 

Link to comment
Share on other sites

 
Policajac dobija pola miliona dolara, a ko ima fakultet million dolara …….. 
 

firmina otpremnina : broj godina x poslednja bruto plata. Skoro uvek 40 godina. Na to porez 10%.

 

500.000 : 40 = 12.500 $ mesecna bruto plata policajca, a 25.000 $ bruto plata sa fakultetom, mesecna.

 

Ne znam ………. imam utisak da si malo pogresio u racunici. To je onda duplo jace od Kanade, najmanje.

[emoji38]
This is Brasil! Ne bre Japan!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Odo sada na Koh Chang, nema me da pricam 10 sati.
 
mrd, ti to kao kazes da lazem? Toliko ti je neverovatno?
Što ja, DJ je pitao, ja rekoh, ako prave state of art automobile, onda je to tako.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Yoyogi said:

To za policajca sam se setio , kolega koji je napravio novu kucu, kostala je 450,000$ i rece "taman koliko je otac dobio otpremnine za panziju". Sto da ne, mesecna bruto plata policajca posle 40 godina sluzbe mozda je bio komandir ili nacelnik necega, nije pisao parking kazne pred penziju. 

 

Ma dobro, malo su jake cifre, ispada da panduri u Japanu zaradjuju dosta vise od mene, 150K bruto godisnje, sto je vrlo malo moguce, zapravo nemoguce je, pa makar bili sefovi …… ali na kraju nije bitno. Ovde su penzijske otpremnine koliko znam vrlo skromne, nekoliko plata, a meni su to pre 5-6 godina jednostavno ukinuli, isplatili 10-tak somica. Nema vise. Ovi novi sto dolaze potpisuju ugovor bez te klauzule.

Link to comment
Share on other sites

Ideal pensionado. Ovako cu i ja na Seychellima, a [mention=485]Denis Jasharevic[/mention] na Thai [emoji23]
 
D_HDTpQXoAAdO9G.jpg
 
D_HHmyFWwAEC_6M.jpg
 
D_HM_4dXUAAdXmt.jpg
Ovo baš deluje onako kako je društvoeovde planiralo. Oskudacija i u materijalu. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma dobro, malo su jake cifre, ispada da panduri u Japanu zaradjuju dosta vise od mene, 150K bruto godisnje, sto je vrlo malo moguce, zapravo nemoguce je, pa makar bili sefovi …… ali na kraju nije bitno. Ovde su penzijske otpremnine koliko znam vrlo skromne, nekoliko plata, a meni su to pre 5-6 godina jednostavno ukinuli, isplatili 10-tak somica. Nema vise. Ovi novi sto dolaze potpisuju ugovor bez te klauzule.

 

Dobro, ja sam to uzeo kao 100YEN = 1USD. U stvari je vise kao kanadski dolari.

 

Sto je nemoguce? Neko ko je poceo kao pandur 1972. i penzionisao se (ne znam u kom svojstvu, isto u policiji) 2012. Jos bolje, zamisli da si rodjeni anglosaksonac u Kanadi i da si to sto jesi, gde bi bio posle 40 godina staza (sa umerenom ambicioznoscu)? Pa skenjao bi policajca verovatno za duplo.

 

Ako si ti dvomotorac (Srbija - Kanada) ja sam onda tromotorac (Srbija - Australija - Japan), promena motora se kasnije oseti, slabije prodjemo na zavrsnom racunu nego domicilni Kanadjani ili Japanci.

 

Samo da ti kazem de sam. Pisem ti sa verande bungalova na vodenoj liniji. Po danu, kao omot sapuna sa mirisom kokosa. Cuju se i to dobro, talasi

 

2019kohchangview01.jpg

Edited by Yoyogi
slika je bila postavljena kao link
Link to comment
Share on other sites

Odgovaras na pravi post ili nevezano pitanje?
 
Walmart znas sta je, sta sa $10K moze tamo da se uradi isto je i u Japanu. 
Ovo sam tek sad video, 'teo da pitam šta ima u tom walmartu, tamo ne kupujem.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Opet ti doslo da trolujes.

Ko je pomenuo taj wm? Nego on policajca, to se slažem i u US imaju fine prihode. Start im je negde $60+ i vrlo brzd mogu da odu u peziju i počnu novu karijeru. Ti bi bio super cup. Samo pdvikneš i svi skoče u more.

:)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...