Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

6 minutes ago, Eddard said:


Kako misliš da lečenje nije priznato? Ajd doznake i bolovanje  to je glupost da se ne priznaje, ali lečenje?

 

Pa negde i nije...

Mojoj mami endokrinolog u drzavnoj ambulanti nije hteo da prizna rezultate hormona stitaste zlezde, radjene u privatnoj laboratoriji.

 

Isto vazi i za INR i PT - mora u drzavnu laboratoriju, da bi joj lekar odredio dozu warfarina

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Kako misliš to da uradiš? Da se usluge tih privatnih ustanova plaćaju iz Fonda? Nema teorije, preskupo. 
 

Tih 100e je tebi ništa, nekome u Srbiji 25% plate…

 

Pisao sam na starom forumu moj primer od pre 15 godina.

Moja doktorka u domu zdravlja posumnja nešto i uputi me kod pulmologa, pulmolog mi napiše uput za skener, na KCS mi kažu da trenutno ne zakazuju nego da dođem za dva meseca, pitam hoće li tada da me snime, kažu ne, tada ćemo možda znati kada će skener da proradi. Vratim se kod doktorke u DZ, otvori mi bolovanje, posle mesec dana na komisiju, produže mi bolovanje još dva puta, znači dve plate na teret Fonda, ja čujem da ima neka privatna ustanova koja ima skener, pozovem da zakažem, pitaju hoćete danas popodne ili sutra pre podne. Odem sutra, cena manje od sto evra, nalaz dobar, ne treba nikakvo lečenje. E, to je Fond platio 500 evra, dve tadašje plate jer ne priznaju privatne zdr. ustanove.

I sada plaćaju, u mnogim slučajevima, više iako je cenovnik povoljniji u državnim ustanovama, ali plaćaju duža bolovanja, ponavljanje procedura jer ne može sve da se obavi u optimalnom roku, putne troškove pacijentima iz unutrašnjosti....

Nije lečenje u državnim ustanovama jeftinije nego neracionalnije.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 12:04 PM, Eddard said:

Kako misliš to da uradiš? Da se usluge tih privatnih ustanova plaćaju iz Fonda? Nema teorije, preskupo. 
 

Tih 100e je tebi ništa, nekome u Srbiji 25% plate…

Ne moraju da pokrivaju 100% vec jedan deo. Ako vec pokrivaju operacije u Turskoj, ne vidim zasto ne bi delimicno pokrivali usuge u privatnim klinikama.  Slicno recimo u SAD gde imas in network i outside network.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako Fond plati klinici za pregled specijaliste 4000, toliko je otprilike po cenovniku u privatnoj klinici, tu si i troškovi gradnje ili najma prostorija, kompletna oprema cele ustanove, plate pomoćnog osoblja, održavanje opreme.... Ne zam koliko fond plaća pregled u državnoj ustanovi, ali je država ustanovi dala zgradu, nabavila opremu, na 10 lekara daje za plate još bar 30 ljudi, ustanova funkcioniše po princiou radio ne radio svira ti radio. 

Ne bi privatno zdravstvo bilo nešto mnogo skuplje kad se izračunaju tprecizno troškovi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kako je u zdravstvenom sistemu Srbije? Kao u mesalici za beton.

Dan 36 od moje (glupe) povrede: program rehabilitacije, dan drugi: formiraju se grupe,  ja sam u grupi koja se remontuje u 9 h. Udjes, malo te prodrmaju strujama, malo te pregore lampama, malo te kotrljaju nekim vezbama za decu pretskolskog uzrsta i - gotovo do sutra. "Struje" su najbolje, vec posle 2 dana hodam bez stapa. Dodje mi da udavim onu skolsku moje cerke sto mi vec u prvoj nedelji nije ovo prepisala kako je i ortoped u privatnoj ordinaciji napisao kao deo terapije uz jedno "HITNO", preko toga je presla sa izrazitom indignacijom, "nece on meni da kaze sta da radim"......ima da je menjam kako znam i umem, potegnucu cak  i ono "ja sam mama od doktora...", ne jednom sam cula "pa sto niste rekli da ste mama  doktora tog i tog,  ne bi toliko cekali"....nisam, zato sto nisam prostakusa a imam i svoje licno zdravstveno osiguranje, bre!

Od juce skupljam hrabrost da danas ponesem peskir za plazu, najveci koji imam i bez stida i srama ga prostrem na kauc za terapiju sa strujama: 2 puta sam morala da legnem na izguzvane carshafe sa kojih se neka baba pridigla, volim ja ljude ali brate, sto moram da sa njima delim bakterije i gljivice?!

Stigao i ortopedski mider, sa 10% ucesca, fino uradjen, iz Turske.....zgodan za zimu, ako ovo budem nosla na + 35 C ima da me nema.

Sve u svemu, ova nepotrebna i nicim izazvana drama sa prelomom VL2 prsljena me je, do sada, kostala 20.574,68 rsd. 

Pa vi sad premestajte saksije iz jednog coska u drugi. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
18 hours ago, Eddard said:


Ionako dokazano ne deluje, možete da ga bacite.

Sta deluje, ozbiljno pitam?

Osecam se sigurnije kad ga namontiram. Radim one smesne vezbice za trbusne i ledjne misice mada nista od tih misica ne osecam dok vezbam, navikla sam na teze vezbe. Moj problem je sto sam blesava, ja volim da se krecem, da radim, da pescim, ako sam besposlena ili sprecena da budem aktivna,  ne osecam se dobro i mislim da me hvata blaga panika. Mirna sam samo uz dobru knjigu. Namerno vracam secanje na prve 2 nedelje od povrede, ne smem da zaboravim bol, samo to moze da me uspori i sacuva od novih povreda. Svesna sam da u mojim godinama prelom prsljena ne moze da zaraste preko noci ali, cim osetim da mi je bolje, ja se vracam na staro, toliko je stvari koje moram da uradim da bih se vratila u svoj raniji zivot. Mislim, necu ja da skacem bandzi skokove, hocu da zalijem svoje cvece, operem prozore, odem u nabavku....ovakva, ne mogu da podignem kantu za zalivanje ali sam vodu nasula u litarske boce i uz malo vise sheckanja, niko nije zedan na terasi.

Ne kraju, i ortoped i terapeut su mi rekli da samo ne preterujem sa radom u kuci, niko mi nije savetovao da se posadim u saksiju i ne mrdam. 

Ne znaju oni sa kim imaju posla. Ja znam: bolje 1 dan dan kao lav nego 100 godina kao - muskatla!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja

 

I ovde ga neki ortopedi prepisuju iako znaju da ne radi, ali čisto kao podsetnik, mentalna podrška, u smislu, ako nosite korset, znatw da je nešto polomljeno i da ima stvari koje ne smete da radite. Ako Vam u tom smislu znači, nosite ga. 

 

Fizikalna terapija, jačanje leđnih i trbušnih mišića, adekvatna analgezija. Takođe dijagnostika i terapija osteoporoze, taj prelom je indikator za istu. Bez savijanja napred i nošenja teških stvari 6 nedelja. Vežbanje pravilnog držanja leđa je esencijalno. 

 

Osteoporotski prelomi kičmenih pršljenova nisu uopšte za potcenjivanje, utiču strahovito na kvalitet života, a i na ukupni morbiditet i mortalitet. 

 

Ako hoćete, mogu da pogledam slike, ako ih imate. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Eddard said:

@Pletilja

 

I ovde ga neki ortopedi prepisuju iako znaju da ne radi, ali čisto kao podsetnik, mentalna podrška, u smislu, ako nosite korset, znatw da je nešto polomljeno i da ima stvari koje ne smete da radite. Ako Vam u tom smislu znači, nosite ga. 

 

Fizikalna terapija, jačanje leđnih i trbušnih mišića, adekvatna analgezija. Takođe dijagnostika i terapija osteoporoze, taj prelom je indikator za istu. Bez savijanja napred i nošenja teških stvari 6 nedelja. Vežbanje pravilnog držanja leđa je esencijalno. 

 

Osteoporotski prelomi kičmenih pršljenova nisu uopšte za potcenjivanje, utiču strahovito na kvalitet života, a i na ukupni morbiditet i mortalitet. 

 

Ako hoćete, mogu da pogledam slike, ako ih imate. 

Eddarde nemoj se ljutis, ali ovdje ima ljudi kojima bi veoma bilo korisno da cuje neki savjet od tebe. Bez kritike ali ako nisi moderator ipak budi sa nama. Kao prvo bio si dobar moderator(moje misljenje) , a potom neka tvoja strucna pomoc nam mnogo znaci. Zato , molim te budi vise sa nama. Nije mala stvar imati medju forumasima ljude koji ti mogu mnogo pomoci. Po mom misljenju ti si mnogo dobar covjek, ali sto je neko rekao mnogo si brz na obaracu. Zato te molim budi sa nama.Da naglasim ovo je moje misljenje.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
20 hours ago, Div said:

 

Nešto mi ne ide ova tvrdnja, kakve veze ima sudstvo, način vođenja evidencija u zdravstvu je, siguran sam, uređeno zakonima i podzakonima o zdravstvu, da ne tražim baš tačan naziv zakona, sigurno ih ima više.

Od ustanove do ustanove, iz iskustva znam da se čak ni zakazivanje pregleda ili intervencija ne radi dosledno, još uvek svima kojima se zakazuje za jedan datum, zakazuje se u, recimo, devet, pa kad ko stigne na red.

Po recept mora da se ide u ambulantu iako se lek, nedvosmisleno, koristi doživotno. 

Postoje nedostaci u propisima, u programima i u primeni, otpora prema digitalnoj evidenciji i komunikaciji.

 

 

Zakonom su uređene mnoge stvaru (i govor mržnje, pa jel nikanor odgovarao?)..

 

Ali to što sam napisala je istina, bilo je par sporenja oko bolovanja, recimo i moja pravna služba je od mene tražila zdravstveni karton, papirni otiginalni.Pitala sam da odštampam ispis, rekli su ne, sud traži oiriginal...isto tako i osiguravajuće kuće...

 

Ostalo je istina, sem recepta-ako koristiš hroničnu terapiju, možeš da naručiš erecept telefonom , max  6 izdavanja i ideš direktno u apoteku.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Zakonom su uređene mnoge stvaru (i govor mržnje, pa jel nikanor odgovarao?)..

 

Ali to što sam napisala je istina, bilo je par sporenja oko bolovanja, recimo i moja pravna služba je od mene tražila zdravstveni karton, papirni otiginalni.Pitala sam da odštampam ispis, rekli su ne, sud traži oiriginal...isto tako i osiguravajuće kuće...

 

Ostalo je istina, sem recepta-ako koristiš hroničnu terapiju, možeš da naručiš erecept telefonom , max  6 izdavanja i ideš direktno u apoteku.

 

Kad govorim o digitalizaciji u zdravstvu, zdravstvo posmatram kao celovit sistem, od zakona, skupštinskih odbora, ministarstva, fonda, kliničkih centara, bolnica, domova zdravlja, apoteka, direktora, lekara, sestara, administrativnog i pomoćnog osoblja, sve to u privatnom i državnom vlasništvu i sve to ne funkcioniše kao jedan sistem već otprilike, kako se ko snađe, kako hoće i kako ume, ima i sjajnih ljudi, stručnjaka, negde i opreme i mnogo improvizacije i samovolje. Nailazio sam na situaciju da sestra ne ume da nađe odgovarajući obrazac u računaru koji treba da odštampa, psuje i ko je izmislio kompjutere kad ničemu ne služe, samo usporavaju posao. 

Prvih godina ovih sadašnjih zdravstvenih kartica, masovna pojava je bila da je knjižica u fondu overena ali da u domu zdravlja to ne vide, nije sistem prenosui podatak u sve delove sistema iz nekog razloga, trebao je još jedan klik

Zakazivanje, uputi, recepti, nepotrebni odlasci kod lekara da bi se prošetao neki papir, to je način rada, je ne moram da znam zašto, da li su loši zakoni, loša primena, neznanje, neodgovornost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Div said:

 

Zakazivanje, uputi, recepti, nepotrebni odlasci kod lekara da bi se prošetao neki papir, to je način rada, je ne moram da znam zašto, da li su loši zakoni, loša primena, neznanje, neodgovornost.


Da ti dodatno stanem na muku: Kad ja ovde u swe odvedem moju macku kod veterinara i on joj prepise lek, od tog momenta mogu da odem u bilo koju apoteku, pokazem svoju licnu kartu i podignem ga. Ako je u pitanju neki specifican lek za zivotinje, onda ga obicno nemaju bas sve apoteke, ali mogu na netu da vidim gde ga ima. Desi se i da ga nema nigde, a u tom slucaju mogu da pozovem telefonom meni najblizu apoteku, izrecitujem svoj licni broj da vide sta pise u receptu, i oni ce ga naruciti za sledeci dan.

Taj deo s lekovima na recept funkcionise perfektno, o istom trosku i na isti nacin za ljude i za zivotinje. Sa zakazivanjem pregleda je drugacije; za macku moze kad hoces, a za ljude ces da se nacekas, osim ako nisi bas, ali bas hitan slucaj, u smislu da je zivot u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vilhelmina said:


Da ti dodatno stanem na muku: Kad ja ovde u swe odvedem moju macku kod veterinara i on joj prepise lek, od tog momenta mogu da odem u bilo koju apoteku, pokazem svoju licnu kartu i podignem ga. Ako je u pitanju neki specifican lek za zivotinje, onda ga obicno nemaju bas sve apoteke, ali mogu na netu da vidim gde ga ima. Desi se i da ga nema nigde, a u tom slucaju mogu da pozovem telefonom meni najblizu apoteku, izrecitujem svoj licni broj da vide sta pise u receptu, i oni ce ga naruciti za sledeci dan.

Taj deo s lekovima na recept funkcionise perfektno, o istom trosku i na isti nacin za ljude i za zivotinje. Sa zakazivanjem pregleda je drugacije; za macku moze kad hoces, a za ljude ces da se nacekas, osim ako nisi bas, ali bas hitan slucaj, u smislu da je zivot u pitanju.

 

Napravljen je i ovde neki korak, kad lekar prepiše lek može se preuzeti u bilo kojoj državnoj apoteci i većini privatnih, u početku i uz digitalizaciju sam morao da nosim papir, da idem od apoteke do apoteka da tražim lek, u privatnoj mogu da ga kupim samo za keš, bolje je sada za više od nijanse, ali, zašto moram svakih mesec dana da čekam po sat, dva da dođem do lekar ada mi prepiše lek koji mi je "pisano" da pijem doživotno, valjda da proveri da li sam živ. Pa, nije ni to, ja nisam bio kod moje doktorke godinama, ide žena po upute, po recepte. Zakazan pregled znači da će te verovatno primiti tog dana ako imaš sreće.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Div said:

 

Napravljen je i ovde neki korak, kad lekar prepiše lek može se preuzeti u bilo kojoj državnoj apoteci i većini privatnih, u početku i uz digitalizaciju sam morao da nosim papir, da idem od apoteke do apoteka da tražim lek, u privatnoj mogu da ga kupim samo za keš, bolje je sada za više od nijanse, ali, zašto moram svakih mesec dana da čekam po sat, dva da dođem do lekar ada mi prepiše lek koji mi je "pisano" da pijem doživotno, valjda da proveri da li sam živ. Pa, nije ni to, ja nisam bio kod moje doktorke godinama, ide žena po upute, po recepte. Zakazan pregled znači da će te verovatno primiti tog dana ako imaš sreće.

 

Kod mene u Holandiji prijavis svom kucnom lekaru apoteku po izboru a lekove koje koristis vise od 1x idu automatski na recept-liniji od kucnog lekara - tvojoj izabranoj apoteci.

Apoteka ti posalje sms sledeci dan da su ti lekovi u automatu sledecih 48 sati i koja je sifra za automat (24/7) da ih uzmes. Ako lekove ne pokupis u roku od 48 sati iz automata, cekaju te u apoteci - radno vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

Napravljen je i ovde neki korak, kad lekar prepiše lek može se preuzeti u bilo kojoj državnoj apoteci i većini privatnih, u početku i uz digitalizaciju sam morao da nosim papir, da idem od apoteke do apoteka da tražim lek, u privatnoj mogu da ga kupim samo za keš, bolje je sada za više od nijanse, ali, zašto moram svakih mesec dana da čekam po sat, dva da dođem do lekar ada mi prepiše lek koji mi je "pisano" da pijem doživotno, valjda da proveri da li sam živ. Pa, nije ni to, ja nisam bio kod moje doktorke godinama, ide žena po upute, po recepte. Zakazan pregled znači da će te verovatno primiti tog dana ako imaš sreće.

Ja ne razumijem najbolje ovo-hronična terapija može da se piše za 6 meseci, ja primam to telefonom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
28 minutes ago, Klotzen said:

 

I doktor u koga se pola Srbije klelo. Sad vidite ko nas leči 🙂

 

 

Ovo nije u proslom vremenu - i dalje se pola Srbije kune u njega i sve nebuloze koje je izrekao u pogledu medicine i zdravstva.

O drugim oblastima da i ne govorimo - gdje je bukvalno nasla krpa zakrpu: politicki sa Boskom Obradovicem, "alternativno istorijski" (sanerski) sa Semirom Osmanagicem i slicno...

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taj je iz iste kategorije kao i ostali zlotvori, npr nos, grbavi, rahitičar, pećinski čovek i drugi "doktori". Sve cvećka do cvećke. U stvari bi trebalo svakoga ko uopste koristi termin "zapad" i slicno dobro izmesiti. Pećinski čovek pa još veliča što je zbog takvih kao on i ova ostala bagra na karti Evrope ona rupa. Težak psihopata. A ovoga se rođena deca stide, i on je to pričao kao da se hvali. Bolest.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

 

Ovaj je redovni profesor MF u Beogradu uz aktuelni ministarsku.

To vam je zdravstveni sistem u Srbiji.

Zar nije u penziji?

29 minutes ago, Helena said:

Jel zna neko gde mogu da se vide njegovi  radovi i disertacije na putu do redovnog profesora?

Npr, naziv doktorata Interesovanja zapada za DNK Slovena?

:reading:

Može da se nešto potraži na COBISS-u: https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/search/advanced?db=cobib

 

Ne znam da li COBISS registruje sve jer to je katalog Narodne biblioteke, koja ne mora nužno da ima sve publikacije, naročito strane. Koliko znam, akademski radovi mogu da se nađu i na Google Scholar, ali ne znam da li je ludak tamo otvorio profil.

 

Ako tražiš na COBISS-u, idi na izborno pretraživanje, a kada unosiš ime autora, to je u formatu Prezime, Ime, tj. u ovom slučaju kucaš Nestorović, Branimir (zarez obavezan).

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...