Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

Just now, Milenko Puzigaca said:

Naravno da neće kad su za takve ovi u stvari izdajnici. Šta ima tu da leče ljude kad se zna da živi ljudi samo nešto traže i zakeraju, a patriJotama kalibra popova i ostalih trebaju samo kvalitetni mrtvaci da se prebrojavaju sa okolnim patriJotama ko vise mrtvaka ima.

Popovi se lece molitvom, postom i pricescem.

Uspesni primeri: Amfilohije, Irinej the Patriarch.......

:default_coffee:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je jedan primer vredan pominjanja i veoma pozitivan, nazalost u moru negativnih stvari. Ja u 21 veku moram da jurim hematologa po Nisu jer je gospodja ceo April na odmoru a supruga ima dijagnozu trudnicke insulinske rezistencije i trombofilije. I naravno je da je hitno odrediti terapiju, ali te teta na telefonu odjebe do kraja meseca.

 

Sta reci posle i za sta ovi ljudi zapravo rade? I u sta su se pretvorili. Saosecanje i etika su osnov medicine. OSNOV. Bez toga smo zivotinje.

 

A za ovo sta reci nego bravo. Ne mogu da verujem da neko uopste moze da pomisli da srcani bolesnik sebi moze da priusti 6 meseci cekanja na operaciju. MOZGA BEZ.

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, John Terry said:

Ovo je jedan primer vredan pominjanja i veoma pozitivan, nazalost u moru negativnih stvari. Ja u 21 veku moram da jurim hematologa po Nisu jer je gospodja ceo April na odmoru a supruga ima dijagnozu trudnicke insulinske rezistencije i trombofilije. I naravno je da je hitno odrediti terapiju, ali te teta na telefonu odjebe do kraja meseca.

 

Sta reci posle i za sta ovi ljudi zapravo rade? I u sta su se pretvorili. Saosecanje i etika su osnov medicine. OSNOV. Bez toga smo zivotinje.

 

A za ovo sta reci nego bravo. Ne mogu da verujem da neko uopste moze da pomisli da srcani bolesnik sebi moze da priusti 6 meseci cekanja na operaciju. MOZGA BEZ.

Nadam se da nisi mislio da "g-dja" ne treba da ide na odmor zato sto ima bolesnih ljudi. I zasto ironican ton u tvom postu - trebalo je samo reci da zdravstvveni centar u Nisu nije u stanju da obezbedi drugog endokrinolga / hematologa dok je doticna na odmoru. Ako je slucaj hitan, a nema drugog resenja u zvanicnom sistemu, tada odes u privatnu ordinaciju.  Na zalost tako sistem funkcionise i to ce biti sve izrazenije. Kao za popravku zuba odraslih koji nisu penzioneri niti trudnice - ta usluga vise ne postoji u zdravstvenom sistemu i niko se ne buni. Dakle, ako se ne bune, ond amozemo jos da ih... - tako razmislja autokrata na vlasti.   I nije to iskljucivo vezano za nesposobnu vlast - oni nose jedno 80% krivice, dok je ostatak jednostavno posledica manjka para da se organizuje nesto normalno. Jednostavno, u svakom pogledu siromasno drustvo ne moze da ima izvrsno zravstvo. Kardiolozi u Nisu su svetao i redak izuzetak i ne treba ocekivati da ce sada svi da prate njihovo zrtvovanje.       

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

Saosećanje ipak neće biti osnov medicine i svakako te neće izlečiti.

Znanje i uslovi da se to znanje iskoristi će ipak biti na prvom mestu.

Saosećanje i etika bi trebali da postoje u svakodnevnom životu, pa tako i u medicini.

A u sistemu gde rade kursadžije a glavnu reč imaju birokrate, znanje ćeš teško dobiti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, lep predlog, ama njima ne treba orden, nego da sistem profunkcioniše da se ne bi ubuduće dolazilo u istu situaciju.

 

Zanimljivo da ih popovi nikad nema da se oglasr u vezi ovakvih stvari, nego se kriju i cute kao kurve, ali zato znaju da lupaju u zvona sto puta dnevno kao maniti. Sta ih bole, oni i tako idu preko reda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nezapamćen je gest da neko iz sistema čijim funkcionisanjem nije zadovoljan umesto da protest iskaže obustavom rada, protestuje dodatnim radom, i to u dužem periodu, pa sada ima desetostruko manje pacijenata na listi čekanja barem u njihovoj ustanovi.

Oni su na najhumaniji način uputili apel, Kreni-promeni dodatno skreće pažnju javnosti, naravno, zadnja reč je na onima koji odlučuju, koji drže moć.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Newcastle said:

Nadam se da nisi mislio da "g-dja" ne treba da ide na odmor zato sto ima bolesnih ljudi.

 

Taman posla, svako ima pravo i, šta više, mora da ide na godišnji odmor zbog svog mentalnog zdravlja, a posebno lekari koji se svakodnevno suočavaju sa bolešću i stresom. Ali ja sam naišao na situaciju gde ti ne možeš da zakažeš faking pregled ni privatno. EJ!!!! Čak ne mogu ni da platim dobre pare pre prvog maja. Pa na šta to lići?

 

16 hours ago, Helena said:

Saosećanje ipak neće biti osnov medicine i svakako te neće izlečiti.

 

Mislim da je veoma važno da lekar bude empatična osoba. Ne neko ko će upijati negativne emocije jer je to samodestrukcija, ali ipak prioritet zapošljenog u zdravstvu moraju biti njegovi pacijenti. Takva je profesija, po svojoj definiciji zahteva tople ljude. 

 

16 hours ago, Helena said:

Saosećanje i etika bi trebali da postoje u svakodnevnom životu, pa tako i u medicini.

 

Ovo se slažem, ali napomenuću da nepostojanje saosećanja i etike u zdravstvu vuče daleko veće posledice nego li kad na ulici sretneš nekultivisanu džukelu.

 

16 hours ago, Helena said:

A u sistemu gde rade kursadžije a glavnu reč imaju birokrate, znanje ćeš teško dobiti.

 

Tačno.

1 hour ago, Div said:

Nezapamćen je gest da neko iz sistema čijim funkcionisanjem nije zadovoljan umesto da protest iskaže obustavom rada, protestuje dodatnim radom, i to u dužem periodu, pa sada ima desetostruko manje pacijenata na listi čekanja barem u njihovoj ustanovi.

Oni su na najhumaniji način uputili apel, Kreni-promeni dodatno skreće pažnju javnosti, naravno, zadnja reč je na onima koji odlučuju, koji drže moć.

 

 

Nezapamćen gest da, ali ovakvim gestovima možemo postati bolje društvo. Ovo je primer društvene svesti i odgovornosti. Ne "DAJ PARE DA IDEM NA TAJLAND" nego kako mogu da pomognem ljudima oko sebe. Ovo je za baš veliki respekt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Terry said:

 

Taman posla, svako ima pravo i, šta više, mora da ide na godišnji odmor zbog svog mentalnog zdravlja, a posebno lekari koji se svakodnevno suočavaju sa bolešću i stresom. Ali ja sam naišao na situaciju gde ti ne možeš da zakažeš faking pregled ni privatno. EJ!!!! Čak ne mogu ni da platim dobre pare pre prvog maja. Pa na šta to lići?

 

 

M

E bold je vec ozbiljan problem. Video sam to i ja kod par dobrih lekara u privatnoj praksi u BG-u - iako pregled kosta kao na zapadu (120+), ne mozes da dodjes na red za nekoliko meseci, a mozda ni tada.  Nisam bas verovao da se to desava i u drugim gradovima. Jos malo pa ce ovi vucicevci da se vracaju sa specijalizcija, a to ce tek da bude tragicno.  Znam za grad u kojem je cela grupa "najboljih" studenata izrazila zelju da specijalizira iskljucivo fizijatriju, mozes misliti zasto i kakvi su to bili  "najbolji" studenti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima mali problem: za 6 meseci će opet biti lista kao i pre ako budu radili u okvirima normalnih rasnih sati a ako budu radili kao ovo sad da reše listu onda će i neki od njih da završe na listi.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tj, svima koji imaju zamerke na taj cin, seme im se zatrlo. Narocito vunkcionerima koji i posle decenija furaju stil "mlade cobanice sa zelenih pasnjaka" sto nije nista lose, ako je na pasnjacima, ali je lose ako neko nije nasao za shodno da se prilagodi gradu, nego je ostao rurbani seljober palancanin i ksenofob i obican čovečuljak koji ponizava tuđi rad. Jednostavno, ološ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od kad je Danica ministarka u više navrata je govorila o problemima u zdravstvu, prihvatala je da postoje propusti, greške, ništa slično nisam čuo od predhodnog ministra, dugogodišnjeg.
E, ministarka kaže nešto kao, da se ja pitam ja bih dala plate od xxxx eura, ali, ne pitam se. Ja se pitam, a šta radiš na poziciji na kojoj se ne pitaš?

Jednim malim delom mogu da razumem i reakciju na pisanje o postupku niških kardiohirurga, ponekad zvuči kao, eto našli sm su) rešenje, ali nisu, ukazali su na probleme i put rešenja, i uz sve pohvale oni ističu da su im potrebni uslovi, ja bih dodao da i uz najbolje uslove ne možemo bazirati sistem na dobrovoljnom i neplaćenom radu. Koliko znam neke uslove su imaliiz donacije, odlučili da rade besplatno u dane vikenda, zaslužuju i pohvale i nagrade i podršku, ali stoji da nije rešen ni materijalni status ni organizacioni propusti ni sistemski položaj zdravstva.

Ne ulazeći u tačnost brojeva, činjenica da se broj pacijenata na čekanju u Srbiji nije bitno smanjio da bismo slavili, ostao je približno isti, kad bi sutra svi lekari odlučili da narednih godinu dana rade svaki vikend besplatno puno radno vreme, postavilo bi se pitanje, šta da rade, čime, gde. 

Nema opravdanja za Danicu, znala je u kakvo kolo se hvata, ali ni bilo ko drugi ne bi mogao ništa više, osim da manje priča, u tom slučaju je bolje da se priča, makar neka zatalasa, neka izazove proteste.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, John Terry said:

 

Meni je fascinantan nivo vulgarizacije necijeg mozga kada uopste moze na ovako nesto i da pomisli.

Pokazuje samo koliko se vulgarizovalo sve oko nas pocev od iznosenja intime po drustvenim mrezama, eksplicitnim snimcima i sl.

Zato ovo i ne cudi sto se desilo.

Svakako je za osudu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da pitam starije forumaše:  Da li su se nekad u državnim laboratorijama radile analize T3, T4 i TSH- neophodne za dijagnostiku problema-bolesti štitne žlezde?

Pitam iz radoznalosti.. Te analize i mnoge druge odavno radim privatno.

 

Zdravstveno stanje u Srbiji je takvo da svi koji mogu da priušte sebi privatne preglede to i rade. 

 

Mogu, tj moram da odradim pregled kod ortopeda koji me je operisao pre dosta godina. U penziji je i sada radi u jednoj od najskupljih privatnih klinika u Beogradu.

 

Šta da rade oni ljudi kojih ima mnogo koji ne mogu da se privatno leče, koji ne mogu privatno da rade lab analize i moraju da čekaju 2 godine za snimanje MR? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Džudi said:

Moram da pitam starije forumaše:  Da li su se nekad u državnim laboratorijama radile analize T3, T4 i TSH- neophodne za dijagnostiku problema-bolesti štitne žlezde?

Pitam iz radoznalosti.. Te analize i mnoge druge odavno radim privatno.

 

Zdravstveno stanje u Srbiji je takvo da svi koji mogu da priušte sebi privatne preglede to i rade. 

 

Mogu, tj moram da odradim pregled kod ortopeda koji me je operisao pre dosta godina. U penziji je i sada radi u jednoj od najskupljih privatnih klinika u Beogradu.

 

Šta da rade oni ljudi kojih ima mnogo koji ne mogu da se privatno leče, koji ne mogu privatno da rade lab analize i moraju da čekaju 2 godine za snimanje MR? 

 

 

 

 

Šta da rade? Ono isto kao u prastarom vicu. "U slučaju nuklearnog rata postupiti po sledećem uputstvu: uzeti beli čaršav, ogrnuti se njime i mirno, bez panike, krenuti ka groblju."

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Džudi said:

Moram da pitam starije forumaše:  Da li su se nekad u državnim laboratorijama radile analize T3, T4 i TSH- neophodne za dijagnostiku problema-bolesti štitne žlezde?

Pitam iz radoznalosti.. Te analize i mnoge druge odavno radim privatno.


Nemoj uzimati za sigurno, ali mislim da nisu kao deo redovnih kontrola, onoga sto su zvali «krvna slika»
Nisam sigurna da li se te konkretne analize rade nakon odredjenih godina.


Rade ih sada i drzavni domovi zdravlja i laboratorije kad ljude salju na sistematski. Sestra je imala te rezultate u izvestaju. Otprilike 5-10 godina unazad.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

@Džudi

Radile su se analize samo ne znam da li i u domovima zdravlja ili samo na klinikama za endokrinologiju. To zavisi kako je regulisano pravilnikom tj sta lekari opšte prakse "smeju" da napišu na internom uputi za lab u domu zdravlja ili neke od tih analiza sme da "naredi" samo specijalista.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...