Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

Lekar opšte prakse, ili specijalista opšte medicine koji rade u DZ kao izabrani lekari nemaju pravo da traže tu analizu, mora endokrinolog ili internista, ako endokrinologa nema.

Mogu da traže, ali to onda mora da "potvrdi" endokrinolog svojim faksimilom i potpisom preko uputa.

Inače se vodi evidencija koliko ko od izabranih lekara "troši" na laboratoriju, a znalo je da stigne i upozorenje od načelnika u stilu "oladi malo..."

Vodi se evidencija o izdatim upitima, utrošku ampuliranih lekov etc

 

Sve uz nadzor Fonda.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Helena said:

Lekar opšte prakse, ili specijalista opšte medicine koji rade u DZ kao izabrani lekari nemaju pravo da traže tu analizu, mora endokrinolog ili internista, ako endokrinologa nema.

Mogu da traže, ali to onda mora da "potvrdi" endokrinolog svojim faksimilom i potpisom preko uputa.

Inače se vodi evidencija koliko ko od izabranih lekara "troši" na laboratoriju, a znalo je da stigne i upozorenje od načelnika u stilu "oladi malo..."

Vodi se evidencija o izdatim upitima, utrošku ampuliranih lekov etc

 

Sve uz nadzor Fonda.

 

Hvala na informaciji. Očigledno ovaj boldovani deo nisu znali moji izabrani lekari. Meni je te analize tražio neurolog sa VMA pre postavljanja dijagnoze. 

 

Ni taj, baš posvećen pacijentima neurolog, a ni lekari opšte prakse nisu me uputili na endokrinologa. 

 

Radila sam analize pre pet godina privatno..nije mi bio problem i nije mi problem da te analize i ostale radim u Beolabu. 

 

TSH, T3, T4 su bile na granicama, gornjim koliko se sećam.

 

Posle tih analiza išla sam privatno i kod oftamologa i na kraju opet kod neurologa da bi mi dao dijagnozu hronične traumatske glavobolje.

 

A u vezi ampuliranih lekova već sam ovde spomenula da sam zbog bolova u ruci dobila 4 injekcije Diklofenaka..tako da sam za taj deo već znala.

 

Drugi bold: Što se tiče uputa, to nisam znala. 

 

@Plavi Golub  @shonke hvala i vama na informacijama. 

Link to comment
Share on other sites

Znam i razumem. Nije mi samo jasno da li su ograničeni ampulirani lekovi i za neke druge bolesti.. ili to važi samo za Diklofenak duo+komplekst vitamina B+Diazepam..

 

Sećam se da sam u osnovnoj i srednjoj školi primala po 7 ili 10 injekcija protiv upale grla-angine, npr. 

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam da postoji Diklofenak duo u ampulama, koristimo samo Diklofen, bedoxin ne koristimo dugo kao ampule, a bensedin ampule isto idu jako retko u ambulanti.

Postoje ograničenja i prvo mi pada na pamet Fraxiparin, Fond plaća 35 injektora, računajući i one primljene u bolnici-sve preko toga plaća pacijent....a čak ni to ne ide na svaku Dg, samo na određene (operacija kuka, recimo)...

 

Isto je sa masom peroralnih lekova, dijagnoze uslovljavaju prepisivanje leka na recept.

 

Ali ovo je sve čisto ekonomski momenat, dok su te injekcije koje si dobiajla kao dete druga priča, najverovatnije penicilin , i to ima drugu dimenziju a radi se na sprečavanju stvaranja superbaketrije.

 

Pozivam @Eddard da napiše više o tome, pozvaniji je od mene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Helena  Pogrešila sam. Diklofen je u pitanju a ne Diklofenak duo. Nisam morala da spominjem sastav injekcije jer on je za priču o zdravstvu nebitan.

 

Važno je sledeće: Mesec i po posle četvrte injekcije meni je ruka ponovo otečena i boli me, baš me boli.

 

Lekarka kod koje sam bila drugi put u životu ( prvi put samo zbog obnove terapije ) nije mi ni pogledala ruku. Nije tražila da skinem bluzu i da je bar pogleda.

 

Nije ni morala da traži, trebala je da mi da uput za reumatologa. Nije mi dala uput.

 

Konstatovala je da treba da primim injekcije protiv bolova. Spomenula je i sledeće, parafraziram - Pa šta vi hoćete, eto imate 50 godina, to je već reuma, a vidim ovde dijagnozu cerebralne paralize. Znate, u tom stanju, kad imate CP simptomi sa godinama mogu da se pogoršaju.

 

Kada sam joj spomenula povremenu vrtoglavicu, pitala me je gde sam radila. I onda je počela:

 

Vi ste sedeli po osam i više sati kao službenik u kancelariji. Vrat i kičma su stradali, imate vrtoglavicu zbog toga.

Ah, vidim ovde i da ste depresivni..aha, niste više, pa dobro, vrtoglavica može da nastane i usled anksioznosti, depresije. Konačno, imate tu cerebralnu paralizu plus verovatno ulazite u menopauzu..Eto, da znate, da ne brinete.

 

Bila sam zapanjena. Najblaže rečeno. Žena je pričala skoro bez prekida. Stala je samo kada sam joj rekla da nisam depresivna a onda nastavila.

 

Ona nije moj izabrani lekar opšte prakse. Par meseci pre pandemije kovida, moja lekarka je otišla na specijalizaciju. Do pojave kovida menjao je jedan predivni lekar.

A onda je došla pandemija i ta ambulanta je ušla u kovid sistem. Izašli su iz kovid sistema početkom decembra prošle godine.

 

I tada nastaje haos. Lekari se menjaju, šetaju od DZ do drugih ambulanti, pa dođu u ovu. Po dva lekara rade u smeni a imaju mnogo pacijenata.

 

U maju ću saznati da li je stigao još jedan lekar ili dva i da li će neko od njih preuzeti kartoteku lekarke koja više ne radi tu.

 

Beograd, 21 vek. Opština koja je treća ili četvrta gradska opština u Beogradu po broju stanovnika nema dovoljan broj lekara opšte prakse!

 

Kada sam išla u DZ da primim četvrtu dozu Fajzera saznala sam da tamo rade po 2, eventualno 3 lekara u jednoj smeni i isti broj u drugoj smeni.

 

Gde su lekari opšte prakse? Na specijalizaciji. Oni koji nisu na specijalizaciji, verovatno rade u privatnim Domovima zdravlja kojih je sve više u gradu.

 

 

Strašno.. A vlast sns-a i sam AV nisu spremni da urade pravu reformu zdravstva.

 

Neka ne skidaju zaposlenima i penzionerima doprinose za zdravstveno osiguranje. Tako će građani imati veće plate, veće penzije, i mogućnost da se leče u privatnim klinikama i ordinacijama.

 

A državne zdravstvene ustanove neka budu i dalje na budžetu. Novac za puniji budžet za zdravstvo može da se pronađe.

 

Svi plaćamo porez, ne samo na imovinu. Plaćamo 30 posto PDV-a na svaku kupovinu u bilo kojoj radnji. 

 

Neki proizvodi u samoposlugama imaju 10 posto PDV-a, neki 20 posto...  

 

Porez plaćaju i oni u samostalnim delatnostima. Taksisti npr paušalno.  Eto novca za zdravstvo.

Link to comment
Share on other sites

@Džudi Trebala si da joj odgovoris na konstataciju o 50 godina da si ti kao vino i sa godinama si sve bolja, a da njoj zapusac ne dihtuje i da joj ne gine sudbina sirceta.

To rekoh doktorki u KBC Misovicu zimus na slicnu konstataciju za vreme vizite - mene je nasla da podkecuje.

Njen pogled i kikotanje ostalih medicinara u viziti - neprocenjivo.

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nemaju oni kad da oporavljaju zdravstvo, moraju da svete ognji - šita, zato su i stavili da je vojni budzet 10 puta ili više veći od budžeta za zdravstvo. Što očigledno znači da imaju nameru da ratuju, a ne da se ljudi leče. Sa kim imaju nameru da ratuju, to valjda znaju ovi degenerici ciji su vučići i mučići samo proizvod, ovi paraziti koji nikad u tu drzavnu kasu nisu nista uplatili, samo su iz nje sisali

 

Tu spadaju svi majmuni sa svih patrijotskih sajtova i medija, kamare kakademika, doktora, profesora, većina "sveštenika", svi precednici upravnih odbora i slični, čime se rešenje nameće samo. Ne mora da se obustavi skidanje penzionerima i zaposljenima za ta osiguranja, nego je efikasnije da se svim ovim sisateljima i parazitima obustave sve isplate, a oni da se nabiju tamo gde će u novom svetu takvi koji su suvišni i prevaziđeni biti drzani - u kaveze i rezervate, kao u Vrlom novom svetu. I tako im je odavno tamo mesto. I problem rešen. To su milioni mesecno za zdravstvo, mozda i milijarde dinara.

 

Mislim, objektivno, cemu sluzi npr dr Kadžija Gadtonić? Ili ćerač, kljakavi rahitičar "istoričar" branitelj "kosmeta" , najveci savetnik za Evropu ikada doktor Nos, ili škiljavi "duhovnik" kobasičar? I kako bi obustava isplata svega takvima uticala na drustvo? Osim pozitivno. Ko bi uopste primetio da su takvi odjednom nestali iz javnog prostara i da sad zive pored kontejnera? Ama bas niko.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Helena said:

Mislila sam na (zlo)upotrebu antibiotika generalno po smernicama SZO.

Tu se nesto definitivno promenilo u samoj doktrini svugde u svetu. Nece sve vise i vise biti stare tradicionalne dijagnostike/lecenja vec sve ide ka protokolarnom nacinu tako da ce znanje i znacaj uspesnog doktora polako nestajati ako se moras uklapati u protokole. Naravno ne u svim granama medicine. 

Link to comment
Share on other sites

U Srbiji zapravo već dugo postoje nacionalni vodiči u lečenju (pričam o primaru).

Verujem da je tako i drugde.

Samo što se ovde ne želi postići uniformnost, već se gleda ekonomski interes države, ne pacijen(a)ta.

Ta čuvena tri diklofena ti sleduju, na recept ne ide ništa iz grupe nesteroidnih antiiflamatornih antireumatika/analgetika/antipiretika tipa Brufena, Diklofena, Ketonala...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

Mislila sam na (zlo)upotrebu antibiotika generalno po smernicama SZO.


Aha, ok, da, to jeste, antibiotici nisu paracetamoli, Antibiotic stewardship je nešto što bi svaki zdravstveni sistem morao da implementira i drago mi je ako se u srpskom vodi o tome računa.

 

5 hours ago, Alexandar said:

Tu se nesto definitivno promenilo u samoj doktrini svugde u svetu. Nece sve vise i vise biti stare tradicionalne dijagnostike/lecenja vec sve ide ka protokolarnom nacinu tako da ce znanje i znacaj uspesnog doktora polako nestajati ako se moras uklapati u protokole. Naravno ne u svim granama medicine. 


Savremena medicina, bazirana na evidence-based protokolima lečenja je danas daleko uspešnija u lečenju, upravo zahvaljujući tom pristupu, nego “tradicionalna” gde je svako mogao da radi kako on(a) misli da je najbolje. Uprkos tome što većina ljudi smatra (mislim na laike, pacijente) da je iskustvo jednog lekara najvažnije i nezamenljivo, važno sigurno da jeste, ali savremeni standardi u lečenju se ne dostižu kroz iskustvo, već kroz nauku, randomizirane studije, meta-analize, itd. na osnovu kojih se onda pišu smernice, a onda kad takvo znanje bazirano na konkretnim dokazima upariš sa kvalitetnim iskustvom, tek onda dobijaš vrhunsko lečenje. Iskustvo, empirija, je u medicini najslabiji prihvatljivi stepen dokaza. Samo iskustvo je “learning-by-doing” i zna često da dovede do dobrih rezultata, ali još češće i do, za današnje standarde lečenja, neprihvatljivih.

 

Ja, kao hirurg, sam oduvek bio mišljenja, da se dobar hirurg postaje ne tako što ćeš da uradiš hiljadu operacija, takvu rutinu može da stekne i majmun ako mu pravilno pokažeš, već učenjem, čitanjem, kontinuiranom edukacijom, na koju onda primenjuješ praktične veštine. Osnovna alatka za rad je knjiga, ne skalpel.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kad "partija" ima " stav" onda moraš da ljudima pljuješ u lice, i da im objašnjavaš da pada kiša....

 

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Perisic-diskreditovao-rad-svojih-lekara-oni-odgovaraju-partijom-se-moze-rukovoditi-lazima-ne-i-UKC-Nis.sr.html

 

Još jednom o "diskutabilnim" operacijama niških lekara, ali sada od "mangupa iz sopstvenih redova"....

 

I još jednom o načinu vladanja SNS-a...na čelu bolnica, javnih preduzeća, postavljaš ljude u V.D. stanju i onda je dovoljno da uzmeš džojstik  i upravljaš po volji..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

Kad smo već u đul bašči-šta je to bilo večeras u utisku?

Pišu po tw da je Panić doživeo nekakav slom i on prozivao niške lekare...

Dr Panic, lekar koji je plakao zbog smrti kolega tokom pandemije, uhvatio se zakona kao da zivi i radi u Shvajcarskoj a ne ovde gde je zakon kao lastis pa ga svako tegli na svoju stranu, neprijatno je bilo slusati ga, delovao je kao ucenjen covek. Spomenuo je "prljavu karijeru" kardiologa ciji je tim pocistio listu cekanja u Nisu....bice da je najveci greh kardiologa sto je u prijateljskim odnosima sa americkim ambasadorom zahvaljujuci kojem je Nis dobio jedinu mashinu "vestacka pluca" bez koje ozbiljne operacije na srcu ne mogu da se rade. 

Ovde je sve do te mere relativizovano da kamen na kamenu nije ostao.

U Srbiji je na delu tihi gradjanski rat u kojem je sve dozvoljeno. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Quote

Rade Panić iz Sindikata lekara i farmaceuta Srbije kaže da lekari iz Niša jesu „heroji za pacijente, ali za zdravstveni sistem – oni ga urušavaju, zato što su radili prekovremeno i neplaćeno“, dodajući da „ne smete da uđete umorni da radite“.


„U celokupnom zdravstvu ima mnogo neplaćenih sati, mnogo neiskorišćenih dana odmora. Osnovno pitanje je – zašto pričamo da već 30 godina lekari na svojim plećima nose zdravstvo, a to ne radi Ministarstvo zdravlja“, navodi on.


Ovde je recimo, potpuno u pravu. Možda to gledam malo više iz nemačke perspektive, ali niko, pa ni lekari, ne smeju da rade besplatno. Jer, jednom kad uvedeš tu kategoriju, onda će svi očekivati da i u drugim zdravstvenim ustanovama svi rade besplatno, vikendom, posle radnog vremena da bi eliminisali liste čekanja, jer “kako su mogli u Nišu?!”. 
 

Nije zadatak lekara da rešavaju ta pitanja, oni moraju u okviru svog definisanog radnog mesta da odrade ono što se od njih očekuje. Liste čekanja su infrastrukturni i kadrovski problem koji se rešava na nivou državne politike, a ne time što će medicinsko osoblje, koje je ionako u očajnom položaju, raditi besplatno prekovremeno. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Helena said:

...ali ako su to već uradili, ne treba ni s*ati po tome...ipak su spasili neke živote, recimo....

To što se Danica i njen predhodnik nisu pokazali sposobnim je druga priča.


Ne, ne treba srati po tome, naravno, pohvalno je sa nekog moralnog stanovišta, ali treba uputiti kritiku i reći da to nije način na koji se rešava taj problem, već loptu treba prebaciti u polje u kojem pripada. Jer, ako se u tom polju ništa ne promeni, za koji mesec će opet postojati iste te liste čekanja. Sizifov posao koji jeste s jedne strane plemenit, ali je s druge i dalje sizifov, ne rešava problem, dodatno opterećuje one koji ga nose na svojim plećima i na kraju krajeva postavlja lažna i nerealna očekivanja pred čitavu struku da treba oni da ga rešavaju time što će još više da se razbijaju od posla u svoje slobodno vreme i neplaćeno. No go. To stvara samo još veću frustriranost, produbljuje nepoverenje i jaz između pacijenta i lekara (onih koji jel’te, s pravom, neće da ulažu svoje slobodno vreme u neplaćeno rešavanje državnih problema) i ne rešava ništa. Osim, kao što kažeš, “nekih života”.
 

A sad ako kaže neko “pa malo li je, spasili su nekoliko života”, well…  sve to ima svoje posledice i dugoročno gledano se taj benefit poništava i čak tera u minus. Jer ja lično nikad ne bih voleo da me operiše neko ko 12 nedelja radi bez slobodnog dana za cvonjak. Sorry, ali ja recimo operišem u toku noći isključivo ono što se mora, sve ostalo se ostavlja za sutra, iako to možda kratkoročno izaziva pacijentu veći bol, stres i patnju, ali radim to zato što znam da je bolje za njega da sačeka par sati, nego da ga operiše umoran i iscrpljen tim koji iza sebe već ima 20h i nekoliko operacija. Iz takve situacije niko ne izlazi zadovoljan i srećan. Slično je i sa gore pomenutim. A ja sam pritom za taj noćni rad poprilično dobro plaćen.

 

Jedina eventualna korist iz ove akcije, dugoročno gledano, je skrenuta pažnja na problem, digla se prašina i mnogi su (sranjem po tom požrtvovanju) pokazali pravo lice (nije da nismo znali da je Danica ološ i bez toga, ali opet, reakcija je morala biti drugačija). E sad, što ja ne očekujem da će u Srbiji to imati bilo kakav pozitivan efekat i posledice, to je već podrazumevano stanje stvari tamo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Za većinu tih pacijenata (možda čak i sve) je ipak bolja "što pre operacija" opcija-nisu to hernije ili holeciste u mirovanju.

Oni jesu postigli cilj i jesu prebacili loptu u resorno ministarstvo, ali i sa najsposobnijom osobom na čelu, to se neće rešiti ni za dekadu-kardiohirurzi ipak ne rastu na drveću, niti se oprema dobavlja preko noći.

Ovi ljudi su izvukli maksimum od datog, za relativno kratko vreme ipak očistili te liste i svaka čast za to.

Najmanje je bilo potrebe da se lekari svađaju na TV-u i koliko je nečija docentura ili profesura relevantna.

Što se pak umora tiče, ogroman broj lekara radi privatno a na redovnom poslu mahom odmaraju i mahom je to SNS kadar.

 

Link to comment
Share on other sites

Čitam komentare povodom gostovanja Dr.Panića u Utisku....kažu "zli jezici" da potez niških lekara direktno utiče na debljinu koverte beogradskih. Odatle ovaj združeni napad SNS lekara, pre svega Grujičićke, pometug Panića, ali i v.d. direktora NKC i ex gradonačelnika Niša, Perišića.

 

P.S. i još jedan zanimljiv komentar na račun beogradskih, elitnih, lekara...kažu...malo im je što su otvorili kladionicu i klade se koji će sledeći pacijent da umre, nego su počeli i da nameštaju rezultate....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

P.S. i još jedan zanimljiv komentar na račun beogradskih, elitnih, lekara...kažu...malo im je što su otvorili kladionicu i klade se koji će sledeći pacijent da umre, nego su počeli i da nameštaju rezultate....

 

Ovo je već jako zlonamerno i nepotrebno. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...