Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

2 minutes ago, berti said:

Imali smo svedocanstva ljudi da su nalazili u svojim zgradama silne pozive za glasanje u ormaricima odvojenim za njihove stanove. Dakle, nisu oni prijavljivani samo na adrese onih koji su to dozvolili, vec i na adrese ljudi koji pojma nisu imali o tome. Ne moze onaj ko je krivicnim delom, dakle nezakonski, prijavljen na neciju adresu, da bude zakonski glasač.

Sustina je u njihovom nezakonskom prijavljivanju. Ok da su prijavljeni na adresu Nebojse Stefanovica, pa da glasaju na republickim, ali ima onih koji su prijavljeni na adrese vlasnika koji pojma o tome nemaju. Bilo je, mislim u Zrenjaninu, prijavljivanja na adrese kuca koje su polusrusene, bez struje, vode...

 

Bilo je i u Beogradu dosta, npr. prijavjeni ljudi na adrese zgrada, ali bez navedenog broja stana kao ljudi koji zaista tu žive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, berti said:

Imali smo svedocanstva ljudi da su nalazili u svojim zgradama silne pozive za glasanje u ormaricima odvojenim za njihove stanove. Dakle, nisu oni prijavljivani samo na adrese onih koji su to dozvolili, vec i na adrese ljudi koji pojma nisu imali o tome. Ne moze onaj ko je krivicnim delom, dakle nezakonski, prijavljen na neciju adresu, da bude zakonski glasač.

Sustina je u njihovom nezakonskom prijavljivanju. Ok da su prijavljeni na adresu Nebojse Stefanovica, pa da glasaju na republickim, ali ima onih koji su prijavljeni na adrese vlasnika koji pojma o tome nemaju. Bilo je, mislim u Zrenjaninu, prijavljivanja na adrese kuca koje su polusrusene, bez struje, vode...

 

To samo pokazuje da su se osilili i nisu pazili kako kradu. Postali su previse bahati.

Link to comment
Share on other sites

 

 

10 hours ago, goldberg said:

 

Vec sam odgovorio na to pitanje, meni je savest cista jer sam svuda pokusavao da upozorim ljude sta ce se desiti ako i dalje glasaju za najvecu listu samo zato sto su najveci i zato sto su ideoloski bliski.

 

Inace, i neglasanje je tehnicki glasanje za najvecu listu ako je ne podrzavas pa se i za takve ljude moze reci da su iskazali stav da "nemaju nista protiv ovakvog rezima"

 

 

Ti znas da ja cenim vecinu tvojih stavova, ali ovde prosto nisi u pravu.

 

NS je u BG dobio izmedju 2,1 i 2,3 procenata, a to je i jedino bilo vazno na ovim izborima. Na republici smo svi bili svesni da ce SNS-SPS-manjine imati lagodnu vecinu i zasto je onda bitno sto je tu NS bio daleko ispod cenzusa?

 

Ako se secas, napisao sam da NS ima svojih 2% glasaca i da je potrebno da se takticki glasa za njih da bi mogli da racunamo na njihove glasove. Ovo sto smo svi mi uradili na izborima je porazno, da toliki broj ljudi glasa za SPN samo zbog ideologije i procena da ce vecina da glasa za tu listu, da samo mali broj nas razmisli zasto smo izgubili izbore 2022. i da opet ponavljaju iste greske. U eri drustvenih mreza, kad mozemo da se organizujemo i odredimo da svaki treci glas poklonimo NS mi smo vecinski glasali kao da smo u UK ili u USA i kao da imamo dvopartijski sistem.

 

Nista, sad cemo da uzivamo uz Sapica, Nikodijevica i Nestoroviceve trolove pa mozda neke 2038. dodjemo do smene vlasti u BG.

 

 

Druze, pametan si covek, mozes slobodno da priznas da si se zajebao u proceni, iako smo ti svi pricali da Vuk nema sanse da ima vise 1.5% glasova i da je glas za njega bacanje glasova. Nije on bio po procenama na 2.5% pa da ga poguramo. I ja sam na prethodnim kalkulisao da oni levicari udju u parlament jer su na gradu bili sigurniji, ali Sundjer Bobu nije bilo spasa nakon komisanja stranke. 

Nije porazno da toliko ljudi glasa za SPN, u situaciji kad znamo da su Zametnici Vucicevi, a za Francuza niko jos nije siguran, siroka koalicija centra, levog centra i malo neprijatnijeg levog dela PRAVE opozicije je pravi izbor, jer ocerupani Vuk nema sta da trazi do cenzusa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

 

Veliki plus za ceo post, samo komentar na ovo od juce.

 

Ovi sto su pricali sa Milivojevicem i Ćutom nisu neki random ljudi. Nego ekipa mladih koja se ozbiljno iscimala za ove izbore, radili su kampanju za izlazak, animirali mlade, bili kontrolori itd.

 

Meni je skroz ok bilo ono sinoc, i me obracaju se samo opoziciji nego i svojim vršnjacima.

 

Ja to vidim kao dodatno budjenje politickog zivota u Srbiji

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

SNS procenti:
Spoiler

Kosovo 71,6%
Inostranstvo 65,7%
Zatvori 57,6%
J i I Srbija 52,3%
Šumadija i Z Srbija 48,4%
Vojvodina 47,9%
Beograd 37,5%

 
SPN procenti:
Spoiler

Beograd 34,3%
Vojvodina 22,4%
Šumadija i Z Srbija 19,6%
Inostranstvo 19,3%
J i I Srbija 18,4%
Zatvori 7,4%
Kosovo 4,4%

 
Nada procenti:
Spoiler

Beograd 6,3%
Šumadija i Z Srbija 5,4%
Vojvodina 4,4%
J i I Srbija 4%
Kosovo 3,8%
Zatvori 3,4%
Inostranstvo 1,9%

 
SPS procenti:
Spoiler

Kosovo 9,4%
J i I Srbija 8,9%
Šumadija i Z Srbija 7,9%
Zatvori 6,5%
Beograd 5,2%
Vojvodina 4,6%
Inostranstvo 4,5%

 
https://www.rik.parlament.gov.rs/542645/rezultati/

To je to tamo gde je najgore za Vucica je apsolutna većina, ako ćemo realno od centra Bg do Kosova može se povući paralela standarda, kvaliteta života i potencijala u budućnosti.


Nažalost tamo gde je najbolje ljudi i pokušavaju nešto da promene, a gde gori ljudi i dalje nastavljaju mantrom cuti može I gore.


Takodje gro ucena dešava se u malim sredinama, dok paketi i vauceri pomoći upravo u tim sredinama rade posao za sektu...

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Čovjek na ovu skupoću mora da se zadovoljava sa malo, a na ovim izborima nije bilo ni baš tako malo. Imali smo:

- potpuno izbezumljenog i-vicu da-čića (izgovaram njegovo ime i prezime u sebi na način na koji to radi Mikri Maus u baladi koju mu je posvetio);

- antića koji plaky iza njega;

- milicu avetnicu koja shvata da je UDBA dobar sluga, ali zao gospodar;

- boloa kome je izborni krah pomogao da dosegne apoteozu lične deluzije o veličini;

- chaddomira koji je konačno pronašao svoj životni poziv i kao seoska luda živi najsrećnije dane svoje egzistencije;

- precednika koji, uprkos antipsihoticima 27. generacije i osvojenoj apsolutnoj većini, probija na masu, siguran znak da su ga u toku samog izbornog dana zvali odakle treba da mu čestitaju potez sa dovođenjem glasača izBosne, a i sve ostale radnje kojima je uveličao ove izbore (moj wild guess jeans je da se više radi o zavrteniju moodiayea zbog Kosove, nego o pomoći opoziciji, ali svakako je u pick your poison situaciji i periodu izuzetno povišenog krvnog prEtiska, and I think that it is beautiful);

- last but not least, ex-brat Jokara je u poslednjih 5 tekmi na 17ppg i 9rpg, u poređenju sa 28+14 od početka sezone. Ball don't lie 🥲

  • Like 11
  • Love 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su na dobar rezultat dr Nestora uticali ne samo pacijenti (ravnozemljaši, antivakseri i slični talibani) nego i klasični trolovi. Pretpostavljam da postoji korpus ljudi koji izbore shvata veoma neozbiljno i kao neku zajebanciju, posebno sveže punoletni građani. Njima treba samo poturiti nekoga, hm...harizmatičnog. Uglavnom je reč o ljudima koji još uvek nisu uplovili u pravi život, izdržavaju ih roditelji i oni još nisu svesni urušenosti institucija. I ja kad sam imao 18 godina primarno mi je bilo da cirkam i jurim ženske u odnosu na promišljanje o državnom uređenju i institucijama.

 

Gospon Arsenije je lepo sumirao dosta toga, s tim što ja mislim da precenjuje našu civilizovanost. Ja i dalje mislim da je ubedljivo najveća šansa da se žvalavi jednom skloni upravo na onaj način na koji vlada - putem nasilja. Pri čemu će zapad dati zeleno svetlo za takvo nasilje.

 

Mi smo pogana govna u proseku ali ja znam šta sam video na majskim protestima u Beogradu svojim očima iz nedelje u nedelju - gomilu ljudi koji izgledaju kao građani Berlina ili Kopenhagena. Pretpostavljam da postoji solidan korpus takvih ljudi i u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu. To je jedina stvar koja mi uliva neku nadu da nećemo potonuti baš na nivo devedesetih iako bi to u globalu bilo i najbolje - jedan hard reset, ali on dolazi tek nakon što si prošao kroz pravu kataklizmu a od nje su ovi pomenuti u prvoj rečenici ipak daleko.

  • Like 13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja kada sam ponudio mom podstanaru da se prijavi na tu adresu on mi reče "nema potrebe, mi smo prijavljeni na adresu moje sestre 500m odavde". Verovatno ljudi kada vide njegove pozive za glasanje misle da je on fantomski glasač ali on živi i radi u NS od 90-ih i ima uredne papire. Ne znam za koga glasa ali pljuje parizera gore od mene. Tako da ima tu i ovakvih stvari da ljudi jednostavno neće da gube vreme da prebacuju prebivalište ako to nije neophodno. No ovi prekjuče u BG sigurno nisu taj primer jer smo videli da oni ne znaju ni gde je deo grada gde treba da glasaju a kamoli gde je biračko mesto.

 

Parizer je non stop u kampanji tako da je nemoguće nekom ko ne prati detaljno da uoči razliku između predizborne kampanje i redovnog ispiranja mozgova od strane režimskih medija. Sada kada vratim film, Vučić je posle onih majskih pokušaja da uguši proteste onim specijalkama na pinku potegao ručnu u junu i julu, sačekao da protest zamre i od avgusta krenuo u 100% kampanju za izbore iako ih još uvek nije raspisao. Dakle on je trunio 4 meseca plus redovna doza koja nikad i ne prestaje i mi to sad poredimo sa opozicijom koja je na nac.frek. dobila po par termina gde mogu da pričaju 1-2 minuta dok ih neko ne preseče i možda jedan nastup gde su mogli malo više vremena da dobiju da mogu par rečenica da povežu. U takvim uslovima ovo je ok, mada mislim da je u BG moralo bolje, tu je urbano stanovništvo i moglo se malo više uložiti u internet kampanju, meni su svi iskakali osim SPN na internetu. Recimo zavetnici su mi ovde na forumu najčešće bili u reklami a oni od toga ne verujem da su mnogo profitirali, SPN tu može najviše da dobije od reklamiranja ako pričamo o urabanom stanovništvu koje živi u većim gradovima.

 

Neko je dobro primetio da je SPS imao manje vremena nego inače. I stvarno kada vratim film oni su svedeni na tek nešto bolji tretman od opozicije u režimskim medijima. 

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, John Terry said:

 

To samo pokazuje da su se osilili i nisu pazili kako kradu. Postali su previse bahati.

Plus su se zaista mnogo uplašili od ovih izbora, pa su preterali sa krađom. Da je zapad normalan i to za šta se predstavlja, apsolutna vecina ovog gmaza bi bila znak da medjunarodna zajednica reaguje. Da saslusa opoziciju, detaljno pregleda sav materijal, vidi snimke, čuje svedočanstva...

Naravno, nema od toga nista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Dijaspora ko Erdoganovi Turci u Nemačkoj: lepo im je tamo, dođu u domovinu za praznike, nije im jasno što su ovde ljudi nezadovoljni, evo kako se izgradila ova velika zgrada, odu u tržni centar da se slikaju, vrate se kući u Nemačku i milina.

Erdoganovi Turci imaju cak i svoja biracka mesta diljem Evrope, Srbi ( a i Hrvati) uopste i ne znaju da su neki izbori, a i mrzi ih da

se cimaju 500 km u neke konzulate ili ambasadu u Berlinu.

Docim da medju tim obozavaocima SNS-a glasa samo konzularno osoblje, prijatelji i porodica.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ja mislim da su na dobar rezultat dr Nestora uticali ne samo pacijenti (ravnozemljaši, antivakseri i slični talibani) nego i klasični trolovi. Pretpostavljam da postoji korpus ljudi koji izbore shvata veoma neozbiljno i kao neku zajebanciju, posebno sveže punoletni građani. Njima treba samo poturiti nekoga, hm...harizmatičnog. Uglavnom je reč o ljudima koji još uvek nisu uplovili u pravi život, izdržavaju ih roditelji i oni još nisu svesni urušenosti institucija. I ja kad sam imao 18 godina primarno mi je bilo da cirkam i jurim ženske u odnosu na promišljanje o državnom uređenju i institucijama.

 

 

Ovo je apsolutno tačno, iako možda nekome deluje nerealno. I meni bi, da ne poznajem 4 osobe koje su izašle i zaokružile Nestorovića. Svo četvoro obrazovani, situirani i generalno skroz na mestu, svo četvoro u fazonu "kad već izlazim na izbore, daj da se sprdamo, ionako je stvar propala". Tako da se malo prelako njegovi glasači trpaju u isti koš. Zapravo, uz sve napisano na ovoj temi, takve neke stvari pokazuju koliko je politička svest u Srbiji i mentalitet cirkus za koji nijedna analiza nije dovoljna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

Kritika opozicije, tzv. građanske opcije (vrlo loša definicija btw) je preterana, kao i očekivanja od nje.

 

Imam utisak da je preovlađujući stav ljudi koji su naklonjeni ovoj opciji, nešto u stilu: ja sam nezadovoljan/besan/ljut, izaćiću ponekad na protestnu šetnju, napisaću nešto na tw/fb/forumu, glasaću ponekad na izborima, a ti opozicijo reši to i svrgni ovu vlast, ja sam se dovoljno iscimao. Ako ne možeš, nesposobna si i ja sam se razočarao u tebe.

 

Zato, sada malo o "nama", grupaciji željnoj normalnog života i uređenog društva. Pišem o ličnim iskustvima iz razgovora sa ljudima i onome što mogu da pogledam, poslušam ili pročitam, tako da ostavljam mogućnost da mi je utisak pogrešan i da generalno nije tako. Prvo, kao da nismo svesni protiv kakve sile se borimo. S jedne strane tu je AV, čovek koji do savršenstva dovodi upravljanje političkim procesima u Srbiji. Nekako i dalje na njega gledamo sa visine, podrugljivo, potcenjivački. A on je prejak i preozbiljan igrač, uvek za korak ili dva ispred svih ostalih, sposoban da svaku situaciju okrene u svoju korist, a sam izborni proces i upravljanje njime je doveo do nivoa da jednostavno postao nedodirljiv i nepobediv. To što je on usput psihopata, iskompleksiran, što ima neprestane izlive banalnosti i patetike, što je težak kriminalac, sve je to sporedno i manje bitno u kontekstu borbe za vlast protiv njega. Bitno je da je u pitanju igrač koji ne može lako da se pobedi i da bi se to uradilo potrebno je malo veće cimanje od ovog koje smo mi trenutno spremni da uložimo.

 

Druga stvar je stanje svesti i društveno - politička zrelost stanovnika ove teritorije. Rekao bih da imamo tri osnovne grupacije: jednu koja može da bude deo civilizacije, savremenog sveta i demokratskog poretka, jednu kojoj je uvek potreban vođa i koja može da egzistira jedino u uslovima diktature i svega što ona sa sobom nosi - nasilje, korupciju itd. i treću, koja predstavlja amorfnu masu, koja se može oblikovati tako da bude bliža prvoj ili drugoj opciji. U nekom super - optimističnom scenariju, neka bude da u svakoj grupi imamo po trećinu stanovnika. Za političke i društvene promene potrebno je dakle uticati na ljude koji nemaju čvrsto izgrađene stavove, na neki način ih pridobiti i ubediti da je tako nešto dobro za njih. Što je opet težak i mukotrpan posao, za koji je opet potrebno, jel'te, cimanje.

 

I u takvoj situaciji mi se svi ostvrimo na SPN ekipu. Ok, mnogo stvari su uradili pogrešno, ALI: da krenem prvo od ovoga, svi oni, i njihove porodice, trpe žestoku represiju ovog režima, pretnje smrću, najgrublje razvlačenje i uvrede po medijima, u skupštini, na svakom koraku. S druge strane, kada nam serviraju, kao na tacni, neku aferu zbog koje ne bismo smeli da uđemo nazad u kuću dok se ne izborimo za ostavke i za sudske procese, mi na to odreagujemo kao na temu za jutarnju kaficu, uostalom već sutra će doći nova afera. To ne važi samo za političare opizicije, i ovo malo istraživačkih novinara što je ostalo i poneki uzbunjivač, rizikuju bukvalno sve da nam serviraju strašne stvari koje ova vlast radi, na koje mi kažemo pu mamu vam jebem i idemo dalje.

 

Pa i kad je neki protest ovi mučenici iz opozicije ne znaju kako da se ponašaju, ako stanu na čelo protesta odmah ide galama marš odatle, ovo nije politički prostest, ako ih nema - pa gde je ovde opozicija da povede narod. Ili ovi sinoć ispred RIK-a, skaču na ove iz opozicije u fazonu evo mi smo došli, ako ne rešimo ovo sa Bg izborima večeras nećete nas više nikada videti na ulici. 

 

Tako da, nema promena bez ozbiljnog i masovnog aktivizma, koji će verovatno biti dugotrajan i iscrpljujući, nema ni najmanje prilike za drugačiji rezultat na izborima dok ne bude ozbiljna borba za svaku kutiju i svaki glas. A to je ogroman posao za sve nas i ozbiljno cimanje. Ali moramo da izaberemo. Moji poznanici, oboje inženjeri, posao u struci, pristojne plate. Dokurčilo im, pre par meseci zapališe preko sa troje dece. Ona vozi viljuškar, on radi dva posla. I guraju, grizu, bore se. Svaka im čast. Ja se onda samo pitam, čekaj, pa šta je veće cimanje, to ili ovo o čemu sam pisao gore?

bold 1 - mislim da grešiš, kod nas je treća masa nekakva neo-desnica. Jer ja ne znam kako da nazovem taj koncept desničara koji su upotpunjeni svim balkaninfo nebulozama itd.
I ta desnica je gde nas AV vešto dribla i jebe. Kao što si lepo rekao, on je jako ozbiljan igrač. I dok smo ga mi gordo tretirali nedovoljno opasnim "sveže prikupani radikal" on je pametniji i vredniji od 99% ljudi koji su protiv njega.
I nećemo da ga pobedimo dok to ne shvatimo. Psihopata, kompleksaš, egomanijak itd itd... sve to na stranu, daj prvo da shvatimo da je upravo 2 koraka uvek ispred nas i da ne spava. On ne spava (figurativno). Stalno gradi foundation za sve scenarije.
Da se vratim na treću grupu... AV je svestan da je treća grupacija desnica i to savršeno hendla. Ne želi da ih pridobije, range slider demagogije prema samim desničarima je povuko taman toliko da ih osvoji onoliko koliko mu treba. One neokorele desničare ne želi, nisu mu potrebni, šta više, opasni su mu. Zna da to mogu da budu beskompromisne budale koji će sutra da vrše pritisak na njega ako ne postupa kao suludi desničar. Sa druge strane, on zna da ta grupacija nikad neće da se prikloni ovoj prvoj grupi (pravoj opoziciji). Sve i da su ove 3 grupe podjednako distribuirane, on ce taj savrsen middle ground za njega (48 posto) da osvoji na svoje metode i to je to....
Srpski narod je uvek bio sklon desnici (dobro poznata stvar i da ne zalazimo u razloge ponovo) i sad je ta realnost dobro dočekana zbog objektivnih globalnih razloga. Svuda je ojačala desnica, svetski fenomen levice vode antipatični debili, imaš ratove, neprijatelje, pa onda virus neprijatelj... savršen momenat da nabuja desnica. Usta je jebem 😄
Slažem se da je neophodna još jača politička aktivnost. Ali ne smao protiv Vučića, mora nekako da se se sjebe i desnica. Jebem li ga kako. Usta ih jebem, ponovo. Ali mora da se sjebu. I oni su opasni. To je sve instrumentalizovano od strane AV-a... sve i da nije, nikad nece biti deo pokreta za promene, sve i da budu bice destruktivan deo.

 

 

bold 2 - SPN mora totalno da ukloni Djilasa jednsotavno. As simple as that. Mora totalno distanciranje od njega. Ja sam glasao za njih, ali Djilas iz nekog razloga (druga tema da ne zalazimo) generiše ogromne antipatije.
Jednostavno dok je njega tu, ljudi neće biti spremni da ULTIMATIVNO I DO KRAJA guraju kroz ovaj zid u koji smo udarili. Kompromituje ceo taj pokret. I to ne pričam smao za glasanje i glasove, nego za sve ovo što dolazi posle glasanja, ovaj život koji treba da vodimo, ova borba. Da li je to racionalno ili nije, manje je bitno sad. Djindjic se sklonio malo u stranu jer je shvatio da bi on kao lider otupeo otpore (suludo, ali istinito). Usudio bih se da kazem da je naivno misliti da će taj momenat "IDEMO DO KRAJA" da se desi dok je Djilas bitna figura svega toga. Ponovo, ne navodim svoj stav povodom toga, moje osecanje prema njima... jednostavno tumacim stvarnost i okolonosti.



 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Panda said:

 

Ovo je apsolutno tačno, iako možda nekome deluje nerealno. I meni bi, da ne poznajem 4 osobe koje su izašle i zaokružile Nestorovića. Svo četvoro obrazovani, situirani i generalno skroz na mestu, svo četvoro u fazonu "kad već izlazim na izbore, daj da se sprdamo, ionako je stvar propala". Tako da se malo prelako njegovi glasači trpaju u isti koš. Zapravo, uz sve napisano na ovoj temi, takve neke stvari pokazuju koliko je politička svest u Srbiji i mentalitet cirkus za koji nijedna analiza nije dovoljna. 

Mi smo nekako infantilni ( ne bih znala drugu rec), da ne kazem maloumni. Ljudi izzale na izbore da bi nesto promenili ili uveli u red

( u Srbiji konkretno Justiciju jer je to strava i uzas), ali ja ne poznajem nikoga kome to smeta ili uopste zna recimo da postoji neki

Ustavni sud ili da Vucic krsi Ustav. Jedni izlaze na izbore zbog zejtina i brasna, drugi da se zezaju,a trece mrzi da se bas tog dana

smaraju jer necije dete ima rodjendan ili je slava, ili pada kisa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, BattleBender said:

 

bold 2 - SPN mora totalno da ukloni Djilasa jednsotavno. As simple as that. Mora totalno distanciranje od njega. Ja sam glasao za njih, ali Djilas iz nekog razloga (druga tema da ne zalazimo) generiše ogromne antipatije.
Jednostavno dok je njega tu, ljudi neće biti spremni da ULTIMATIVNO I DO KRAJA guraju kroz ovaj zid u koji smo udarili. Kompromituje ceo taj pokret. I to ne pričam smao za glasanje i glasove, nego za sve ovo što dolazi posle glasanja, ovaj život koji treba da vodimo, ova borba. Da li je to racionalno ili nije, manje je bitno sad. Djindjic se sklonio malo u stranu jer je shvatio da bi on kao lider otupeo otpore (suludo, ali istinito). Usudio bih se da kazem da je naivno misliti da će taj momenat "IDEMO DO KRAJA" da se desi dok je Djilas bitna figura svega toga. Ponovo, ne navodim svoj stav povodom toga, moje osecanje prema njima... jednostavno tumacim stvarnost i okolonosti.



 

Djilas nije nikakav problem,, mozda tebi jeste, ali meni nije, a ti ocigledno imas nesto licno protiv njega kao sto recimo

neki imaju nestoi protiv Marinike jer je jel Rumunka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

 

Dijaspora ko Erdoganovi Turci u Nemačkoj: lepo im je tamo, dođu u domovinu za praznike, nije im jasno što su ovde ljudi nezadovoljni, evo kako se izgradila ova velika zgrada, odu u tržni centar da se slikaju, vrate se kući u Nemačku i milina.

Nisu celi rezultati, fali skoro sve iz EU i ostatka sveta. Baš sam pogledao jer sam se iznenadio, SNS ima trenutno 4800 glasova ukupno na sajtu RIKa a od toga Sarajevo 269, Mostar 124, Bijeljina 747 + 839, Višegrad 749, Lopare 534, Pale 239, Goražde 431 i na svim tim mestima ima 80% minimum

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

Pa i kad je neki protest ovi mučenici iz opozicije ne znaju kako da se ponašaju, ako stanu na čelo protesta odmah ide galama marš odatle, ovo nije politički prostest, ako ih nema - pa gde je ovde opozicija da povede narod. Ili ovi sinoć ispred RIK-a, skaču na ove iz opozicije u fazonu evo mi smo došli, ako ne rešimo ovo sa Bg izborima večeras nećete nas više nikada videti na ulici.

 

Ja generalno ne kapiram sta to znaci kada neko hoce ne politicki protest. Svaki protest je politicki u svojoj biti. Svako izrazavanje stava je politika. Ne znam kako to uopste moze da bude ne politicki. Mislim da ljudi imaju pogresnu interpretaciju politike. Ona je svuda oko nas. Mozda sa "politikom" povezuju neke nemile face sa politicke scene, pa recimo ne zele da vide Djilasa na celu kolone, a Marinika je ok. Ali je to uvek politika.

 

Ili mozda ne zele da neko od politickih igraca profitira od njihovog gradjanskog protesta. Ok, ali kako ces onda da promenis nesto? Ti moras imati svoje izaslinke, svoje predstavnike u institucijama koje mogu nesto da menjaju, a ti predstavnici su skoro po pravilu politicke partije.

 

Dakle, nebuloza je ocekivati apoliticki protest.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

Zašto stranci pod navodnicima, a zli bez.

Zato što je ta priča o "strancima" koji pokupovaše "naše" generalno kretenska. Stavlja se akcenat na to što kupci tih firmi nisu "naši" nego su nekakvi "stranci", kao da je to najvažnije. Nema veze, nije za ovu temu.

 

Poenta je, meni nije neki problem što SNS banditi kupuju te firme i bogate se jer neće to njima ostati, zato što su nesposobni da to što su "zaradili" na duge staze očuvaju, oplode i razviju, i ne sviđa mi se što se gotovo kompletna opozicija fokusira na to što se ta banda bogati, a niko ne pominje glavno - transformaciju te teritorije u mesto gde vladaju zakoni i pravila, a ne Kurte i Murte.

 

Nisam mnogo u tome, u stvari nisam uopšte, ali sam čitao negde da to tako i funkcioniše u ekonomiji. Prvo se neko vreme najbeskrupulozniji bogate ako treba izvrćući i zloupotrebljavajući zakone, a onda kasnije oni sami uvide da je ipak bolje da postoje pravila, pa baš takvi najviše počnu da insistiraju na uvođenju pravila i zakona.

 

Tako da se na sve to sa tim kumovima koji slupavaju te meklarene može gledati kao na proces, na čijem kraju će većina tih firmi biti vlasništvo "stranaca", tj multinacionalnih kompanija, što je dobro. I sveti Đinđić je govorio "ne možete imati kapitalizam bez kapitalista". A kapitalizam je jedino što može da izleči tu teritoriju, čak i od kosovskog mita. Ono, kad bi se sa državne kase skinuli svi ovi koji mrse o tom Kosovu 24/7 i kad bi oni morali da stvarno zarade za hleb, ostali bi samo popovi da o tome drobe, a njih niko stvarno ne sluša.

 

Ne vidim zbog čega bi se izborne kampanje radile tako da se samo mrsi o lopovima, a najvažnije se i ne pominje. Kako bi onda random Pera shvatio na kraju da je najvažniji cilj tu uvesti vladavinu zakona, kad se niko ne bavi time da ga bar malo osvesti, nego samo drombuljaju o lopovima.

 

Ne znam da li je sve ovo za ovu temu, ali eto zbog toga je pod navodnicima bila samo reč "stranci".

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, srlepajce said:

Covek sto vise cita i skuplja informacije shvata da se radi o mnogo vecoj zloupotrebi i kradji nego sto je prvobitno delovalo 

 

 

 

 

Fora je sto zloupotreba i kradja nije svedena na izborni dan. Cela kampanja je kradja i neravnopravnost. Bukvalno svaki dan medijski mrak. Svaki dan satanizovanje opozicije. Svaki dan velicanje velikog cara. Dakle, da...mnogo je ta prica sira od samo izbora.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Terry said:

 

Fora je sto zloupotreba i kradja nije svedena na izborni dan. Cela kampanja je kradja i neravnopravnost. Bukvalno svaki dan medijski mrak. Svaki dan satanizovanje opozicije. Svaki dan velicanje velikog cara. Dakle, da...mnogo je ta prica sira od samo izbora.

Opozicija ako ovo samo svede na izbore a ne iskoristi za sve sto prethodi nista nije uradila

Ovde mora da se insistira na krivicnoj odgovornost mupa

 

Jednostavno ozbiljan skandal, za ovo bi u iole normalnoj drzavi padale glave

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, srlepajce said:

Opozicija ako ovo samo svede na izbore a ne iskoristi za sve sto prethodi nista nije uradila

Ovde mora da se insistira na krivicnoj odgovornost mupa

 

Jednostavno ozbiljan skandal, za ovo bi u iole normalnoj drzavi padale glave

 

Ako postoji ( a postoji) zakon po kome svako ko se izjasni kao Srbin moze da dobije drzavljanstvo ( a dobija ga)

sta tu moze opozicija? Jedino je upitno finasiranje autobusa i od kud SNS pare da to placaju.

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...