Jump to content

ABA liga 2023/2024. - Nikad jaca regionalna kosarka!


Kooineeperk

Hajde da vidimo kakvi smo prediktori...  

162 members have voted

  1. 1. Ko osvaja titulu?

  2. 2. Koji timovi ce se plasirati u playoff? (izaberite 8)



Recommended Posts

Ja sam uvek za regionalnu kosarku, Aba ligu. Kakva je da je, miljama je ispred neke lige koju bi igrali samo nasi klubovi. Nama se cini da su ostali klubovi losi, ali ja mislim da je to samo zbog nenormalno visokih budzeta vecitih. Podignuta je lestvica, i sada cak i Buducnost i Cedevita Olimipija izgledaju jako tanki u odnosu na Partizan Zvezdu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U trenutnoj situaciji gde Evroliga svojim formatom i nacinom odabira ucesnika ubija domaca prvenstva skroz je nebitno da li Zvezda i Partizan gostuju Zadru ili Borcu. Partizan gostovao Realu, pa za 7 dana ceka Virtus, bas mu u takvom rasporedu treba gostovanje Zadru. Problem je daleko veci od Zvezde, Partizana, srpske i regionalne lige. Citava evropska kosarka je otisla u pogresnom pravcu sa EL licencama i placanjem ucesca u EL. Po meni je Aba ligu trebalo ugasiti prosle godine kada je Partizan usao u EL "preko reda". Aba je i formirana da bi se preko nje uslo u EL. Dok je bilo tako i dok je EL bila u starom, normalnom formatu, iz Aba lige smo imali dva ucesnika u tadasnjem top16 (Zvezda i Cedevita). Sada nisam ni siguran da ta Cedevita ili Buducnost uopste zele da ucestvuju u EL jer je neprofitabilno takmicenje od kojeg mozes biti samo u minusu ako nemas jake sponzore (ili drzavu) iza sebe. Kazem opet, nije do vecitih, do EL je jer nju vise uopste ne zanima ko osvaja Aba ligu. Aba liga je formalnost, a to bi videli u slucaju da nekim cudom finale igraju Cedevita-Buducnost. Ni jedan od ova dva kluba ne bi bio pozvan u tom slucaju u EL osim ako ne naprave neki veliki budzet. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Miki28 Teoljub said:

Gledam Topica i on uopste za ovih par mjeseci nije napredovao u sutu. I dalje ista mehanika i % za 3.

 

Za 2 je automatik, posebno kad krene na ulaz, moze na razne nacine da poentira. Mora na ovom sutu za 3 da radi bas bas

Ono što je čudno je što ima 85% sa linije a slične brojke je imao i prošle sezone, štaviše mislim da je bio bliže 90%. Tako u principu, trebao bi da bude dobar šuter sa trojke. To mi je najčudniji deo njegove igre, ofanzivno sve ostalo ima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angola said:

Ja sam uvek za regionalnu kosarku, Aba ligu. Kakva je da je, miljama je ispred neke lige koju bi igrali samo nasi klubovi. Nama se cini da su ostali klubovi losi, ali ja mislim da je to samo zbog nenormalno visokih budzeta vecitih. Podignuta je lestvica, i sada cak i Buducnost i Cedevita Olimipija izgledaju jako tanki u odnosu na Partizan Zvezdu. 

 

"Lestvica je skala, niz veličina (u fizici, matematici i dr.) poređanih po vrednosti ili (u muzici) po visini tona. Množinski oblik lestve ili lestvice označava merdevine. Letva je, naprotiv, uzana i dugačka daska, odakle i ona letvica koja se skakačima postavlja na veću ili manju visinu, a što se metaforički upotrebljava za kriterijum ili uslove koje treba ispuniti da bi se nešto dobilo."

-ivan klajn

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam potpuno na stanovištu koje zastupa Sharp. Šta više, mislim da je ABA liga jednim malim delom možda i doprinela smanjenju tenzija i netrpeljivosti između balkanskih plemena, neka je i malecnim delom pa je to opet nešto. Naravno da će primitivne nacionalističke pobude uvek da budu prisutne ovde, posebno u kontekstu sporta gde imaš klub za koji navijaš (dobri) i protivnika (loši) ali osim retkih izolovanih incidenata sve je manje više u granicama normale, pa čak i u Zadru koji je tradicionalni bastion ustaštva. Ne vidim ni da je npr hrvatskim klubovima nešto falilo u Čačku ili ranije u Kragujevcu, koji su ipak mnogo etnički čistije sredine od Beograda, Novog Sada i slično. 

 

Slažem se da je sve manje balansirana ABA liga posledica opšteg stanja u Evropskoj košarci gde ko god može juri izvore finansiranja ne bi li se dodvorio eliti. Naravno da ovo groteskno budženje budžeta Partizana i Zvezde koje je neodvojivo vezano za povratak Željka u KKP doprinosi nezanimljivosti lige. Tu prosto nema trke i dokle god je neki PO sistem, ova dva kluba će igrati finala jer jednostavno imaju budžete kao ostatak lige zajedno i to verovatno pojedinačno svaki blizanac. 

 

Ja sam ranije, dok sam bio klinac, navijao za Zvezdu onako baš slepo, uvek i protiv svakog. Mislim i sada navijam protiv svakog za Zvezdu ali sve više mi je potpuno smešna situacija kad većina nekog Čačka, Niša ili Kragujevca navija za jednog od blizanaca umesto za svoj lokalni klub, kakav god da je. Toga u Hrvatskoj nema. Hrvatska košarka je prvo otišla u kurac pre svega bednim radom saveza, veoma nebalansiranom berbom talenta gde makar prosečnog EL plejmejkera nisu izbacili još od Marka Popovića, posle je došao gubitak para i ostalo. 

 

Pobeda Zadra nad Partizanom i to ubedljiva i skoro pa rutinska je pravo čudo, imajući u vidu da bilo koji član startne petorke Partizana vredi više od kompletnog budžeta svih hrvatskih ABA ligaša na gomili. 

Edited by Chaos Is Me
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

jeste ovaj astronomski budzet od dolaska zheljka napravio jaz i totalni nedostatak suspensa u ligi do finala.

 

medjutim, nije kao da je bilo neke lude neizvesnosti u proteklih 15+ godina

 

i zvezda i ranije partizan su uglavnom rutinski dobijali svoje ne-zvezda / ne-partizan protivnike, uz par retkih egal duela, tj pobeda "druge (trece) ekipe", uglavnom buducnosti par puta, koja je za razliku od cedevite imala srecu da sklopi pobednicku ekipu u sezoni u kojoj su oba bgd kluba ili lutala ili bila u periodu banane.

 

u tom smislu, manjak neizvesnosti u aba ligi, pre svega vidim u nezainteresovanosti hrvatske (a i crnogorske i slovenacke) vlasti da pomognu svoje klubove, bez ulaska u to da li je to ispravno ili nije.

 

jedini upset je pao kada se igralo u areni po f4 modelu, cibosi i cedevita, jer jedino tako slabija ekipa moze dobiti jacu.

 

5x titula kupa sampiona + zadar kao prvak yuge, nisu dosli tako sto su drzava i lokal pustali te klubove da se snalaze, vec su dobijali raznorazne resurse od novca do infrastrukture.

 

da je tako bilo u godinama pre zhocovog povratka, nisam bas siguran da bi jedina prepreka zvezdi ka tituli bilo rutiniranje cedevite ili partizanu hemofarm i ko vec zaboravih.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uini said:

 

 

u tom smislu, manjak neizvesnosti u aba ligi, pre svega vidim u nezainteresovanosti hrvatske (a i crnogorske i slovenacke) vlasti da pomognu svoje klubove, bez ulaska u to da li je to ispravno ili nije.

 

 

 

Hrvatska in Slovenij su u EU, pa ne mogu vlasti da baš pomažu klubovima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, steva cenejac said:

 

Hrvatska in Slovenij su u EU, pa ne mogu vlasti da baš pomažu klubovima.

 

hrvati su relativno skoro tu ali nije to vazno, tj razumljivo je kao legit razlog, vec sam hteo reci da onih 5x titula prvaka evrope i zadrovi uspesi nisu dosli iz zadruge

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, steva cenejac said:

 

Hrvatska in Slovenij su u EU, pa ne mogu vlasti da baš pomažu klubovima.

Ne moraju da pomazu, samo da ne odmazu. Kao sto su Cedeviti dok je bila u Zagrebu. Umesto da pomognu na svaki moguci nefinansijski nacin, da taj privatni kapital bude sto bolje upotrebljen, oni su ih sabotirali gde god su stigli (sada malo preuvelicavam mozda i ne znam sve detalje ali nije daleko od istine). 

Link to comment
Share on other sites

@steva cenejac  hej čoveče jesi živ, long time no see

 

 

hajde da i ja nešto izjavim za dvevnik.

 

iz srpske perspektive ovo je priča kako da vuk bude sit a i ovce ostanu na broju.

 

 

 

ljudima van SRB i CG možda nije poznato da, kad se SRFJ raspala, fudbalska liga se svela na večite koji su osvojili 99% titula i koji će ih osvajati i ubuduće.

vojvodina koja je bila dvaput prvak SFRJ, nije uspela da se nametne, budućnost takođe nije uspela, za ostale ko te pita.

taj cz-par dualitet je ubio tu ligu kad tu ne postoji neko treći ko bi mogao da bude prvak. dosadna liga za praćenje... ja je npr, nikad nisam pratio.

 

u košarci, tokom SCG perioda je bila druga priča - budućnost jeste uspela da se nametne, bila dvaput prvak u pre-ABA periodu i tu je važan faktor bio taj da su imali domaći teren.

ta liga je bar meni, bila mnogo zanimljivija za praćenje. iskakali su tu možda i drugi, ali realno niko za njih nije navijao i ni u ludilu nisu mogli da imaju domaći teren kad im večiti dođu.

jbg, to je SFRJ zaostavština - u srbiji se isključivo za zvezdu i partizan navija. to je i u CG prilično (bilo) izraženo.

vojvodina bi možda bila ta koja bi mogla da ima domaći teren, ali brzo je počela da se raspada. mrzi me da guglam ali čini mi se da su '97 ispali iz prve lige i nikad se u nju nisu vratili.

postojala je ona lažna vojvodina, Vojvodina NIS, koja je igrala ABA par puta ali u novom sadu niko za nju nije navijao.

 

radnički kragujevac, da, oni imaju domaći teren, ali jbg nekako mi nisu sportski grad. u zadnjih 10 godina SFRJ-a nisu bili prvoj ligi niti fudbala, niti košarke, u prvih 10 godina SCG-a takođe.

ušli su u ABA kad im je grad tresnuo keš (ne bih sad u sitna crevca da uazim oko seobe lajonsa iz vršca, koga uostalom boli kurac), bili su pravo osveženje u ABA, nadao sam se da bi mogli da uhvate

kontinuitet, pitao se da li su ušli u ikakvu saradnju sa zastavom KG, klubom koji je postojao od ranije... ali keša nestalo i treba da budemo srećni što su u KLS trenutno. ja im želim sve najbolje iako je kod njih izraženija mržnja prema BG, nego ljubav prema svom klubu. moja perspektiva : daj bilo koji grad u srbiji koji ima preko 100k stanovnika gde se ne navija za večite.

 

nesreća je ta što je u dva najveća srpska grada posle BG, košarka jednostavno prdnula u čabar. savez je onomad pokušavao ergonom iz niša da ugurava u prvu ligu, ali to je kao kad samoubicu odvučeš sa mosta da bi se on prvom prilikom bacio pod autobus. u nišu velika većina je za CZ/PAR. sumnjam da taj ergonom više i postoji.

 

zašto ovo pišem? 

 

pa možeš ti da ulažeš u klub, dovodiš igrače, dovodiš talentovane klince, gradiš neku pozitivnu priču i onda ti dođu večiti, manjina si u svojoj hali i izgubiš utakmicu. dođe plejof, igraš protiv večitih i gost si u sopstvenoj hali. to jednostavno ne možeš prejebati. hemofarm je pokušavao, osvojio je ABA, ostali bez love i, pravac niži rangovi. van ABA nije osvojio ništa.

 

pritom kad imaš publiku, kad ceo grad navija za tebe, oni će biti ti koji će da te vade iz ponora kad stvari krenu nizbrdo, bilo sa finansijama, rosterom ili nečim trećim.

kad nemaš svoju publiku, zavisiš od 10-15 ljudi i njihove dobre volje. zvezda nije propala zato što milion i kusur ljudi navija za nju.

 

i ko još iz SRB bi u perspektivi mogao da ima svoj domaći teren? novi pazar? uh, to bi bilo baš jebeno...

 

 

i sad hajde, da se vratimo u SRB ligu? da i ona počne da liči na domaću fudbalsku? jbg, ne ide.

trebale bi 2-3 decenije da se neko razvije da bi igrao barabar sa večitima. i to da rade sve po školski i da ne prave veće greške i da ne preskaču stepenice u razvoju.

 

 zašto igramo ABA? jer je tu budućnost koja ume da pomrsi račune večitima, a i osvoji titulu, ced-olimpija jer je iz ljubljane i uvek sklopi dobar roster, i što ima onih koji bi u perspektivi mogli da izađu na crtu večitima. imaju domaći teren, imaju kome da prodaju sezonske ulaznice, ali nemaju para/ostalih mogućnosti. 

 

 

e sad, ima i kontra argumenata ovoj tezi ali ne da mi se sad da pišem rat i mir, nijedna teza nije do kraja ispravna.

ukratko: vraćanje u domaću ligu bi bilo bolje za repku, više ekipa bi imalo mogućnost da "dotakne šahbaza", tj igra sa večitima, atmosfera zvana cirkus je došao u naš grad...

 

možda bi se i više klinaca opredelilo za treniranje košarke, večiti bi imali više domaćih igrača da odvlače iz ostalih klubova, više opcija za posnule talente za nastavak karijere...

 

 

 

pojednostavljeno - ili igramo ligu koja ima neku konkuranciju i zanimljivost ali reprezentacija trpi, kad zafali igrača popunjavamo se epizodnim igračima zvezde i partizana.

 

ili igramo ligu koja možda po volji FIBE , ali je dosadna i predvidiva kao španska fudbalska liga u poređenju sa engleskom (ili italijanskom od pre 20 god) i evroligaški klubovi će imati lošije sparing partnere.

ali repka profitira .... bolji igrači da igraju kvale, bolji igrači za popunjavanje šireg spiska.

 

 

 

 

 

 

Edited by ljutikrilo
slova
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Treba da se igra ABA liga, ali previse je skrajnuta domaca liga. Prosle sezone je Zvezda postala prvak Srbije, a odigrala je 2 meca. Sprdnja. Smesan je i ceo sistem takmicenja koji gura CZV i PAR odmah u polufinale, a samim tim ostavlja 1% sanse da neko iz KLS zapravo igra sa njima. Da ne pricam o Partizanu koji dve godine ne zei ni da igra to iz nekog razloga.

Sramota je da ABA ligasi ne gostuju po Srbiji. Evo da dodje ovaj mrtvi FMP u Kragujevac ja garantujem da bi bila puna hala. Toliko su se ljudi uzeleli kosarke. I to je manje vise svuda slucaj. Znaci ako u Srbiji zivis bilo gde osim u Beogradu i Cacku ti nemas mogucnost da pogledas kvaitetnu kosarkasku utakmicu u svom gradu. I posle sto svi navijaju za Zvezdu i Partizan. Pa oni su 99.9% vremana na vestima, na drustvenim mrezama, na televiziji...klinci samo to mogu i da vide i onda im ostaje samo da izaberu za kojeg blizanca ce navijati.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nije domaca liga skrajnuta vec je malte ne nepostojeca. Domaca liga bez Partizana je nista, bila bi nista i bez Zvezde. Komedija od lige.

 

@ljutikrilo Sve to sto si napisao jasno je kada se zna da nas narod voli poltronizam i voli pobede, a ne sport. To je razlog sto 90% Srba navija za CZ i PAR, jer oni pobedjuju. A kako pobedjuju? Uglavnom zbog ogromne podrske drzave u odnosu na minornu podrsku drugim klubovima.

 

Ja jesam za to da drzava ulaze u sport i klubove, ali mora da postoji strategija u sta se konkretno ulaze. Ja bih ulagao u infrastrukturu, u terene. Ne u rostere. Pa neka se najsposobniji izbori za najbolje igrace na raspolaganju.

 

Sto sam stariji sve mi je smesnije kada navijaci dva Beogradska kluba odusevljeno slave titulu u fudbalu recimo. Pa sta slavis? To sto si bolji od vecitog rivala? U evropi se jasno vidi merilo tog (ne)kvaliteta. Zato ja postujem rezultate KKP u zadnje dve sezone u Evroligi. To je merilo, to je takmicenje gde se jasno vidi radis li dobro ili ne.

Aj da kazemo i ABA liga donosi neku neizvesnost, ali dokle god se celnici ABA lige plase celnika KKCZ i KKP, dokle god se ne uvede regularnost u one odvratne, ratne utakmice finala plej ofa, dotle ni to nema poentu.

 

Sport je za uzivanje i prijateljsko rivalstvo, nije rat. NIko ne vodi dete na utakmice da bi ono stradalo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vlaDixXx said:

FMP doveo Kuzmica i Rebeca

 

FMP,CZV i PAR fakticki dovode igrace svake nedelje 

 

Tragicna liga bez ikakvih pravila i ogranicenja...

S tim da su i Zvezda i Partizan, faktički, doveli po jednog igrača, Topić je vraćen sa pozajmice... I to u skladu sa pravilima lige i u skladu sa ograničenjima u veličini igračkog kadra.... No, ajde, neka bude da dovode svake nedelje i da trenutno imaju po 58 igrača u klubu....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Miki28 Teoljub said:

Pa oni ostadose bez pola tima? Znaci Milosavljevic, Atic i klincadija?

 

Tako izgleda sada, da li ce dovesti nekoga da popuni mesto posle odlaska 2 plej-a to ostaje da vidimo.

Mada, mozda su posle ispadanja iz FIBA LS i dosta dobre polusezone u ABA resili da smanje troskove, svakako im ABA opstanak nije ugorzen, a imaju i 3 pobede vise od 9-og na tabeli pa mogu da se nadaju da ce ostati i u plej-of zoni do kraja ligaskog dela.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...