Jump to content

KK Crvena Zvezda 2023/24- Domaca osnova vs strani placenici


Čvarkov

Recommended Posts

2 hours ago, Miki28 said:

Ali dobro, Oly moze da prodje sa 5 igraca na te 2 pozicije ali su problem Shabazz, Teo, Yago, Nedovic i jos jedan👍

 

Pa kada imas 5 krila onda je jasno da NE MOZE i 5 bekova, neko ce neko krilo morati da igra beka.

 

Taj Olympiacos koji pominjes je prosle sezone imao 2 pleja (Sloukas, Walkup), dva beka (Canaan, Larentzakis), dva krila (McKissic, Papanikolau), dve cetvorke (Peters i Vezenkov) i tri petice (Fall, Black, Bolomboy). Uz njih su u sastavu bili samo jos Lountzis i Papas koji su imali bednu minutazu i juniori.

 

Crvena zvezda sada ima 3 pleja, 1 beka, 5 krila, 1 krilnog centra i 4 centra. I onda svi vide da fale igraci na odredjenoj poziciji, a prenatrpane pozicije 3 i 5 cemo da ignorisemo. Pa super je to, samo sto znaci i da je Crvena zvezda medju retkim ekipama u EL koja nema juniore ni u prvih 16 nego placa veterane da bodre klub sa tribina.

 

Za funkcionalan klub je dovoljno 12 do 13 igraca koji nisu juniori ili amateri poput Zirbesa. To znaci da moras da se rastanes sa nekim krilom ako dovodis beka, ne da imas 10 igraca na tri pozicije. A za sve koji misle da je to normalno - hajde da vidimo koliko to klubova u EL ima 10 igraca na tri pozicije, ali da ne racunamo juniore ili igrace bez minuta u EL/NBA.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, goldberg said:

Taj Olympiacos koji pominjes je prosle sezone imao 2 pleja (Sloukas, Walkup), dva beka (Canaan, Larentzakis), dva krila (McKissic, Papanikolau), dve cetvorke (Peters i Vezenkov) i tri petice (Fall, Black, Bolomboy). Uz njih su u sastavu bili samo jos Lountzis i Papas koji su imali bednu minutazu i juniori.

 

Netacno.

 

Lountzis i Papas nisu nikakvi juniori vec 98 godiste. Prvi je odigrao 20 utakmica u El, drugi samo dve, ali je bio koriscen u domacem prvenstvu.

 

Dakle Olimpijakos je imao 6 registrovanih bekova prosle sezone. Sada mozda budu imali i 7 ukoliko potpisu Sveda ili nekog drugog.

 

17 minutes ago, goldberg said:

Za funkcionalan klub je dovoljno 12 do 13 igraca koji nisu juniori ili amateri poput Zirbesa.

 

''Ah shit, here we go again...''

 

Sa 12 seniorskih igraca nece uci nijedan jedini tim u sezonu, sa 13 tek par.

 

Ovo sto ti sad pisem su iskljucivo seniori:

-Real trenutno ima 14 seniora i traze bek ap cetvorku jer im je otisao Kornelije.

-Olimpijakos ima 13 seniora trenutno i izgleda da dovode i beka. (registrovali su i 2 juniora pritom Tsamis nije ni junior jer 2002. godiste i zapravo imaju 14 seniora)

-Monako u ovom trenutku ima 14 seniora

-Barselona trenutno ima 13 seniora. Parker je pred potpisom. Traze jos jednog beka.

-Makabi ima 12 seniora. Rekao bih da im fali jos jedan centar. Pninijev +1 jos uvek nejasan nisu ga zvanicno ni produzili ni zahvalili se.

-Partizan ima 10 seniora, zapravo 11 jer Vukcevic i dalje nije otisao nigde, ali ajde 10. Potvrdio je Savic da ce dovesti 3 igraca pre nego sto pocne sezona. (registrovali su i 2 juniora od cega Jovanovic 2003 nije vise junior od ove sezone)

-Zalgiris ima 13 seniora. Fali im 3. centar.

-Fenerbahce ima 16 seniora.

-Baskonija ima 12 seniora s tim da im se vratio sa pozajmice Ondrej Hanzlik koji je 2002. godiste i nije junior. Rekao bih da ce dovesti jos jednog visokog.

-Zvezda trenutno ima 15 seniora, Raduljicu ne racunam jer on nece ostati. (verovatno ce Ilic na pozajmicu i imacemo ili 15 ili 16)

-Efes ima 12 seniora. Jasno im fali jedna cetvorka i sigurno nece uci u sezonu sa jednim igracem na toj poziciji.

-Armani ima 16 seniora.

-Valensija ima 15 seniora.

-Virtus ima 14 seniora. Dovesce jos dva centra jasno, s obzirom da imaju jednog.

-Alba trenutno ima 11 seniora. Jasno ce dovesti jos nekoliko igraca jer im fale barem trojica s obzirom da u tih 11 imaju 4 cetvorke.

-Bajern trenutno ima 14 seniora. 

-Panatinaikos ima 16 seniora. Njihov predsednik je najavio da mozda jos uvek nisu zatvorili roster.

-Asvel ima 13 seniora. Odnosno imaju 14 jer pise da je Dee Bost registrovan, ali verovatno ce ga raskinuti.

 

Dakle sa 12 seniora nece nijedan jedini tim uci u sezonu. To je proslost i vise ne postoji.

Sa 13 ce uci mozda 4 tima i to je dosta upitno. Videcemo krajem Septembra.

 

Ako imas 14 od 18 timova da ulaze u sezonu sa 14+ seniora (a vrlo verovatno i vise od 14) onda posto smo 12 seniora ustanovili da ne postoji vise, tih par timova sa 13 ce biti velika manjina. Ti i Guru kao zagovornici od 12 seniora pisete iz perspektive kao da 15 timova ulazi u sezonu sa 12 seniora da mi jedini imamo onoliko igraca. Zapravo sa 12 ce biti 0, sa 13 tek nekoliko.

 

Da slazem se da je 16 previse. Ali 14 je optimalan broj. 12 ne postoji to smo ustanovili, jos jednom da napomenem, posto cete verovatno jos par desetina puta pisati o tome kako se treba uci u sezonu sa 12 seniora, sto ne postoji vise.

13 po meni bi moglo kada bi imali novca koliko Real i Barselona pa da imamo jedno 7, 8 visoko kvalitetnih igraca da ako se neko povredi ne trpi igra puno i da imamo novca za eventualnu doselekciju. Posto nismo treba nam barem 14 seniora, kao sto ce imati gotovo sve ekipe u ligi. Vrlo verovatno ce prosek 18 ekipa biti 15 seniora.

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, uvrnuto said:

 

Aj što su bedni, al' što su juniori... 😄

Mislio je njih dvojica i još (neki) juniori. Pretpostavljam. 

 

Aha da tek sam sad izvalio da sam ga pogresno skapirao.

Bedni, nebedni, seniori su. 😃

 

Lountzis je imao solidnu ulogu sa 20 utakmica 6 minuta po mecu. Evo ga i sa ulogom u Grckoj reprezentaciji na prijateljskim utakmicama.

 

Papas je imao ulogu u domacem prvenstvu.

 

Sad ovaj deo nastavljam njemu i njegovom istomisljeniku koji zagovaraju 12 seniora sto nece imati nijedan jedini tim ove sezone i tek nekoliko sa 13, sto ce uvideti vrlo brzo da ne pisem nista napamet a cak sam im sve i nacrtao. Tako da ne moras da se zamaras da citas dalje. 😃

 

Dakle oni se ljute kao da svi imaju 12 igraca a mi imamo 16 i kod nas se pere lova, uglavnom ide price u tom nekom smeru. Realnost kaze da niko nema 12. Da ce biti pola Evrolige sa 15+ seniora na startu sad. Nije valjda da svi peru lovu preko igraca ili sta vec.

 

Taj isti Olimpijakos ce sada uci u sezonu sa 14 seniora po svemu sudeci. Zasto? Zato sto im je umesto Vezenkova dosao Sikma koji je manjeg kvaliteta i Goss koji je manjeg kvaliteta od Slukasa. Sikma ulazi i u godine, Goss vuce povrede.

 

Tu dolazimo do onog dela da je Olimpijakos imao znacajno veci budzet od Zvezde proslog leta kada su sastavljali tim, barem duplo vise nego mi proslog leta, a ide i na puta 3 ako idemo sezone unazad.

 

Oni su imali dva visokokvalitetna plejmejkera Vokapa i Gossa. Imali su dva beka sutera sa vrlo dobrim sutem za 3 poena. Kenana i Larentzakisa. Imali su dva solidno kvalitetna igraca na poziciji 3 u vidu Mekisika i Papanikolaua. Imali su najbolju cetvorku u ligi Vezenkova i pristojnu bek ap opciju Pitersa. Imali su 3 centra od cega je jedan Fal koji je po meni u top5 centara u ligi i jos dva vrlo dobra centra Bolomboja i Bleka.

 

Dakle imali su 11 igraca koji su dokazani u Evroligi, gde svi do jednog imaju doprinos u napadu i gde svaki igrac izuzev centara dokazano sutira za 3 poena od solidno do odlicno.

 

Imali su 4 igraca ekstra kvaliteta (Vezenkov, Fal, Slukas, Vokap). I ostali igraci su od solidnog do vrlo dobrog kvaliteta.

 

U takvoj konstalaciji ja prihvatam 13 seniora, ali mi nemamo toliki budzet. Sve i da Kuzmica i Davidovca i ne znam koga bi jos izbacili tu zamenis jos jednim igracem to je pola plate nego sto je Slukas imao u Oliju a kamoli sada, petina plate nego sto Vezenkov ima u Sakramentu, mozda pola plate od Fala i Vokapa.

 

Zvezda od ekstra kvaliteta ima samo Sabaza i neka bude i Nedovica mada nije to rang Sabaza svakako ili Vezenkova i Fala koji su u top5 na svojoj poziciji. A onda vec dolazimo do toga da Slukasa i Vokapa poredimo sa Teom i recimo Hangom, jednostavno ne ide. Od solidnog do vrlo dobrog kvaliteta gde svi doprinose u napadu kao sto je slucaj u Olimpijakosu imamo Tea, Hangu, Gedraitisa, Tobija, Bolomboja i Mitrovica. Neka bude i Davidovac tu jer je vec imao odredjeni doprinos na nivou Evrolige.

 

Jago i Simonovic su nedokazani na nivou Evrolige. Lazic i Lazarevic su Lountzis fazon otprilike. Kuzmic je mizerno upotrebljiv.

 

Dakle em u startu razlika u 2 esktra kvaliteta 4vs2 em oni imaju ukupno 10 igraca koji doprinose u napadu a ni 8 i to 8vs8 njihovih znacajno su bolji. (iz perspektive prosla Olimpijakosova sezona vs nasa ova).

 

Znam da pisem ovo uzalud i da ce zanemariti deo ovih cinjenica. Ali eto postace mit kroz par godina da smo i mi trebali ko Olimpijakos da imao 13 igraca, da smo umesto Holanda i Raduljice kao zasigurno dva najjaca promasaja i nesto sto je bas visak mogli da dovedemo jednog igraca od 700k posto su toliko vredeli 400k+300k i sta onda, otisli ni na f4 i igrali finale? Za 700k smo mogli da imamo samo jos jednog Martina ili Bentila otprilike manje vise.

 

Forsirali su i Monako. Evo i Monako usao u sezonu sa 14 seniora.

 

Ja pristajem na 13 seniora ako imamo kvalitet ranga Olimpijakosa i Monaka.

 

Ovako nam je potrebno 14-15 igraca jer:

-Sabaz rizik od povreda

-Nedovic rizik od povreda

-Teo rizik od povreda

-Mitrovic je propustio po 3 utakmice i prosle i pretprosle sezone sto je i znacajno manje od Tea i Nedovica iz prethodne 2-3 sezone.

-Hanga je propustio prosle sezone 7 a pre toga 3 utakmice.

 

Radonjicu se desavalo da je igrao sa rotacijom od 8-9 igraca kad je imao 13 igraca. Cak se i Dusku desilo da je 3-4 kola tamo oko nove godine igrao sa 10 graca u rosteru a imao je 15-16 igraca, a gotovo uvek koristi svih 12 u rotacij jer se zalomilo tad i povrede Vildoze, Dzonija, Martina i jos neke sitnije pa su mu u rosteru bili Ilic, Kuzmic, Raduljica, Holand, cak su i Topica poveli u tu famoznu Valensiju gde su napravili gresku sa prijavom pa dodas na ove igrace + Pefija, Lazica, Lazarevica i dobijes Evrokup roster uz Nedovica, Dobrica, Petruseva i Bentila. Strasno dobro smo igrali tih nekoliko kola bez obzira sto smo nesto dobili nesto izgubili.

 

Radonjicu se desilo da je u sezonu usao sa 4 povredjena igraca: Vajta (zapravo bez kog je bio par meseci i koji nije bio vise isti igrac), Davidovca, Lazica i Cirbesa za kog se ipak planirala neka uloga 3. centra kako je Radonja zamislio kad ga je dovodio. Protiv Fenera tamo u rosteru mu bili Gusic i Uskokovic. Simonovic morao da igra 20 minuta. Dakle 8 ipo igraca. Ono je bukvalno bio Evrokup roster i s takvim za malo da dobijemo Fener na strani koji je imao Henrija, De Koloa, Veselog, Pjera, Bukera, Polonaru... Samo jos jednog upotrebljivog igraca da smo imali dobili bi taj mec, podsetio bih da smo mi bili na 2 pobede od top8. Bilo je jos meceva gde smo imali po 3-4 povredjena igraca. Radonjic je sve nabrajao na zavrsnoj konferenciji ako se neko seca. Da smo imali 14 upotrebljivih seniora usli bi u top8, jer smo meceve sa punom rotacijom dobijali, a sa uzom gubili. Sa uzom moze da se dobija ako imas 5-6 top igraca kao sto je Partizan imao ili Monako pa skarabudzis 80% budzeta u 5 igraca i imas 12-13 igraca i gledas u pasulj da ti se ne povredi neko. Zamisli povrede ti se 2-3 od tih top5-6 takva igraca u isto vreme u samo 2-3 kola. Cao top8. To se desilo Efesu, Armaniju, Virtusu, donekle i nama.

 

Zamislite sad da nam se desi da nam se povrede 3 vazna igraca. Recimo Sabaz, Nedovic i Tobi u isto vreme ili bilo koja druga slicna kombinacija vaznih igraca. Posto nam se to desilo i u prosloj i u pretprosloj sezoni. Zasto ne bi i ove? Treca sreca jel? Mi smo bez 2 bilo koja vazna igraca od 5-6 da kazem glavnih dosta tanki. Pogledajte druge timove, ima 10 jacih na papiru. Treba da udjemo sa 12-13 upotrebljivih igraca u sezonu da se povredi 3-4 igraca da igras sa rotacijom od 8-9 igraca da izgubis i posle da kukamo opet sto nam fali pobeda ili dve za top8? Posto nam je 16/17 falila kos razlika, 19/20 smo bili dve pobede udaljeni od top8 mada sezona jos nije bila gotova, 21/22 2 pobede od top8, 22/23 2 pobede od top8. 

 

Mi ako dovedemo dvojku i cetvorku nama ce verovatno Davidovac, Lazic, Lazarevic i Kuzmic van 12. Raduljicu ni ne racunam, Ilic valjda ide na pozajmicu. Sva cetvorica su ipak upotrebljivi da odigraju nesto. Lazarevic i Lazic odbranu, Davidovac ima svojih kvaliteta. Kuzmic moze da odigra 5-10 minuta barem neke odbrane. Nisu Raduljica za kog kapiram da nema promil sanse da ostane, Uskokovic, Gusic, Cirbes iz treceg mandata, Radanov, Keselj, Rakicevic, Apic, Tejic, Nastic...

 

Dakle ne trebamo da imamo u rosteru isluzene igrace koji nicemu ne doprinose poput Raduljice, Cirbesa i Keselja i ne trebamo da imamo juniore po svaku cenu koji jasno nisu pravili razliku u seniorskoj kosarci pre toga. Topic je redak primer kog smo vec sad mogli da imamo al tu se zna epilog.

 

Zamisli imas 12 seniorskih igraca, povredi ti se 3. Ti sa 9 igraca igras duplo kolo u Evroligi i za vikend ti zapadne u Aba neki derbi ili Cedevita i Buducnost na strani. Sve i da dobijes, tolika potrosnja umor i iscrpljenost ce da se oseti kasnije u nekom trenutku sigurno. A tek zamisli da ti se desi povreda u Februaru ili Martu kad se lomi El povredi ti se neki nosioc do kraja sezone a ne mozes vise da uradis doselekciju. Pa posle da kukamo na zlu sudbinu i nesrecu sto nismo imali vise igraca. Mora o svemu da se misli, a u Duska ne sumnjam ni najmanje da misli o svemu.

 

Potrebni su Davidovac, Lazarevic i Lazic (Kuz po meni visak) kao igraci koji mogu da doprinesu u odredjenom segmenu igre kada bude bilo potrebe i takve igrace jednostavno moramo da imamo kao 12. 13. 14. i 15. igraca ukoliko nam se povredi par igraca ili ukoliko zelis da odmoris neke nosioce protiv slabijih protivnika iz Aba lige. A a ako ocemo 6-7-8 stranaca onda ti trebaju jos vise da bi imali s kim da igramo Kup i Kls. Svestan je toga i Partizan pa ce tako ove sezone izgleda ipak igrati Kls i imaju 6 domacih, plus Pantera sa pasosem plus jos 4 stranca. Lagano 11 igraca.

 

Obratite paznju na broj domacih igraca u Grckim timovima, Turskim, Francuskim, Italijanskim svi ih imaju po 6-7-8 jer imaju pravilo od 4 ili 5 stranaca u domacoj ligi. Cak i Real i Barsa imaju solidan broj domacih igraca a cini mi se da nemaju to pravilo ako se ne varam ni Litvanci takodje al oni svejedno svakako dosta cene svoje. Cak i Makabi vecita legija stranaca ima 5-6 domacih igraca. Jedino Baskonija nema i Nemci. I to pisem napamet za njih a imaju i Alba i Bajern bar po 4 iz glave.

 

Dakle:

-Mora se imati 14-15 igraca jer 12-13 je hard core rizik ako nemas barem 6 visoko kvalitetnih a i tako je opet dosta veliki rizik. Nismo u situaciji da rizikujemo i da isprobavamo to kao da igramo top8 5 todina za redom jer je svaki novi nas ne ulazak u top8 jos jedna nova polufristraciju u vidu samo da smo dobili Albu, Bajern, Pao i tako svake sezone...  I kao sto nam je svake falio po jedan igrac ranije. Uvek je falio neki centar, plej, bek suter, krilo... Treba da se osiguramo da nam ne fali nijedan igrac ni na jednoj poziciji ako se neko povredi da ima kvalitetne zamene i plan B to pod 1 pa posle cemo lako traziti druge razloge ako ne udjemo u top8 ali da udjemo sa 12 igraca i da se molimo da budemo zdravi cele sezone a vec u startu imamo bar 4 injury prone igraca, znam da Dusko nije bas toliko lud.

-Pod 2: Moras imati domace igrace svidelo se to nekom ili ne jer Kls i Kup moraju da se igraju ako smo ozbiljan klub. Svi ostali Evroligasi igraju svoja domaca prvenstva i kupove.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Kako bih doveo Sveda ne bih trepnuo. Aj sto bi bili u top 3 najzanimljivije ekipe za gledanje nego sto bi igrali bas dobru kosarku. Real je prosle sezone uzeo EL sa Ljuljem, Fernandezom, Gosom, Hezonjom, Musom gde niko odbranu ne igra. Ne kazem da cemo je mi uzeti, niti biti pretendenti za EL ako dodje Sved ali sigurno da bi zamrsili konce svima.

 

A ako ne Sved, ne znam, Hilijarda je Dusko odbio, znaci hoce nekog jaceg igraca tu. A od dostupnih, ne znam ko bi bio bolji od Sveda, pa cak iako ne igra odbranu

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ja srećan što smo izbjegli Franka,sad opuštenije čekam pojačanje.

Ukucajte Frank Ntilikina All Possessions i pogledajte bilo koji video i obratite pažnju na "kvalitetu promašaja". Najviše me boli poludistanca kad jedva pogodi obruč i flouteri kamena s ramena. Evo jedan video u kojem je imao dosta koševa, nije pošteno da biram najgora izdanja.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, stefan1 said:

Kako bih doveo Sveda ne bih trepnuo. Aj sto bi bili u top 3 najzanimljivije ekipe za gledanje nego sto bi igrali bas dobru kosarku. Real je prosle sezone uzeo EL sa Ljuljem, Fernandezom, Gosom, Hezonjom, Musom gde niko odbranu ne igra. Ne kazem da cemo je mi uzeti, niti biti pretendenti za EL ako dodje Sved ali sigurno da bi zamrsili konce svima.

 

A ako ne Sved, ne znam, Hilijarda je Dusko odbio, znaci hoce nekog jaceg igraca tu. A od dostupnih, ne znam ko bi bio bolji od Sveda, pa cak iako ne igra odbranu

U Realu Llull, Rudy, Musa, Hezonja, Goss ne igraju odbranu?😀 

Pa ljudi itekako igraju odbranu a onda imaju cheat code ispod kosa u Tavaresu🤣🤣 

Ljudi bili top 3 napada i odbrane EL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bruda said:

Nisam to primetio, hvala za info.

Cole Swider isto interesantno ime.


Iskocilo mi random pre nego sto sam usao ovde. 😄

Sve igrace koje si pomenuo, osim Terensa Rosa koji ce imati mesto u nekom rosteru kao veteran gotovo sigurno, je maltene nemoguce dovesti jer ce igrati razvojnu ligu radije da bi se vratili u NBA i toku sezone. Svi su mladi i nemaju potrebu za Evropom u ovom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

Jedno organizaciono pitanje. Jel neko bio možda na utakmici u Barseloni? Koje karte uzeti za koju tribinu? Znam da je bilo nekih problema prošle godine. Idem sa klincima (i ženom) pa bih da izbegnem potencijalne probleme 😄

Link to comment
Share on other sites

Шабаз Швед, Тео Недовић! Били би изузетно забавни за гледање. Недостајало нам је то свих ових сезона, тај нападачки потенцијал. Што се Шведа тиче, прича по Москви је да ће код нас.

Вероватно је спона заједнички менаџер Шведа и Душка.

 

  • Love 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

  • Guru locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...