Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

4 minutes ago, ciao said:

Nisam bila videla ovaj tvoj post, nisam imala stomak da citam bilo sta odmah, ali tacno to, ti si odmah video. Nadam se da ce decko da ostane negde zatvoren do kraja zivota ali ...

Uh..ovolike godine, a ja tek sad vidim da si W sry......:smiley26:

Ja mislim da neće ostati do kraja života zatvoren. Ako bude negde zaključan pod nadzorom, čitaće, edukovati se maksimalno, radiće vežbe snage, biće u maksimalnoj kondiciji i zbrisati odatle, ako pre toga ne postane "muška Nikita".

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici lišili su slobode četrnaestogodišnjaka iz Laćarka, zbog sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.

Kako se sumnja, on je na društvenoj mreži postavio objavu sa fotografijom osumnjičenog za ubistvo osmoro dece i radnika obezbeđenja u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, sa odobravanjem i sa porukom da će uraditi isto što i on.

Osumnjičeni je, uz krivičnu prijavu, priveden sudiji za maloletnike Višeg suda u Sremskoj Mitrovici, saopštio je MUP.

https://nova.rs/vesti/hronika/pretio-da-ce-uraditi-isto-kao-napadac-u-os-vladislav-ribnikar-policija-u-sremskoj-mitrovici-uhapsila-maloletnika-iz-lacarka/
 

Edited by erwin
  • Like 1
  • Tuzno 1
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Constantin said:

Ja mislim da neće ostati do kraja života zatvoren. Ako bude negde zaključan pod nadzorom, čitaće, edukovati se maksimalno, radiće vežbe snage, biće u maksimalnoj kondiciji i zbrisati odatle, ako pre toga ne postane "muška Nikita".

 

Moguce, mada je verovatnije da ce mu tamo gde ce morati da bude smesten pre svega toga sprziti mozak antipsihoticima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, erwin said:

Apsolutno sam nepoznavateljka ovakvih situacija, i kao takva sam i ja očekivala ovakve stvari.

Sigurno da postoje eksperti za ovakve situacije i njih treba slušati-smem da se kladim da su upozoravali da će biti ovakvih pojava.

Želim da kažem i to da bez obzira kakvu su reputaciju imali, nova s je takođe potonula u žutilo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije za one sa slabim želucem.

 

Quote

Aleksandar Stijačić, doktor Hitne pomoći koji je među prvima stigao na mesto masakra u OŠ "Vladislav Ribnikar", u potresnoj ispovesti za Blic televiziju opisao je šta je proživeo tog užasnog jutra.

blic.rs/vesti/hronika/prvi-lekar-na-mestu-masakra-u-skoli-na-vracaru-opisao-sta-je-preziveo/w8h6v3f

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Helena said:

Apsolutno sam nepoznavateljka ovakvih situacija, i kao takva sam i ja očekivala ovakve stvari.

Sigurno da postoje eksperti za ovakve situacije i njih treba slušati-smem da se kladim da su upozoravali da će biti ovakvih pojava.


Takođe nisam ekspert, a prekjuče, u dva navrata (udarna), ministar i precednik nam, pred milionskim auditorijumom, upozoravaju na mogućnost, odnosno bojazan od "copycat"-ova. Ne znam, možda bi to tako trebalo, ali meni je logičnije da ne izađeš i "ne otkriješ" da strahuješ da će još neki psihopata da ponovi slično. Deluje mi kao nešto što u kabinetu, sa ekspertima, prihvatiš kao mogućnost i smisliš kako da sprečiš - pojačanim prisustvom policije u školama, nekakvim kontrolama...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, trebalo je reći, da ljudi znaju kako da se ponašaju i da je to očekivano, kao kad baciše kamen u vodu, pa gledaš još jedno vreme onu vodu koja talasa u  krugovima da bi na kraju nestali...

 

Ali naravno da to nije trebalo da radi on, nego neko stručan....kao što nije trebalo da lupa o smrtnoj kazni, o snižavanju starosne granice i bogtepita šta je sve lupao ovih dana...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juče se izveštava da otac negira krivicu. Ako je to tačno onda se radi o teškom đubretu kome treba dati maksimalnu moguću kaznu i u tom slučaju je očigledno na koga mali zlikovac ima nedostatak empatije. Meni bi na njegovom mestu jedino suicid bio u glavi a priznao bi i od koga sam prepisivao biologiju ako treba. Ako i nije tako otac je u svakom slučaju najodgovorniji za ono što se desilo.

Ovde se provejava misao "svi smo krivi za tragediju". Eto ja ne mislim da sam kriv za tragediju. Šta sam ja konkretno trebalo da uradim drugačije da ne dođe do ove tragedije?

Što se tiče politizacije teme, da i Vlast je odgovorna. Ali meni u Srbiji najviše smeta odsustvo bilo kakve političke opcije. Političke partije su kao kriminalne grupe sa jednim bosom na čelu. Ni jedna jedina politička partija nije demokratska. Ni u jednoj političkoj partiji nije smenjen šef na internim izborima a da isti nije uvređeno napustio partiju. Nije lašetu palo na pamet da napusti stranku nakon što ga je zamenio merc. Čovek je naravno ostao u stranci ostavši posvećen ideji za koju se CDU bori. Kod nas nema toga, ideje, sistematskog načina razmišljanja.  Samo grupa egocentrika i wanna-be Tito-a koji misle da su bogom dani. Predsednik DS je Lutovac. Može li iko drugi to da postane a da ovaj ne napusti stranku? LDP? Čeda misli da je jedino on liberalan u Srbiji. Čanak veliki socijaldemokrata. Tadić no comment, Vučić samo da uči njega na temu narcisoidnosti. Jeremić? Borko? Đilas? Sve teški egocentrici i politički dilentanti. Ovi na desnici se bar ne foliraju da se zalažu za demokratiju i uspostavljanje sistema koji funkcioniše,  ako ništa bar su iskreniji. Vučić se u tom moru krokodila samo najbolje snašao i njegovom smenom teško na žalost da bi bilo bolje.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Helena said:

Apsolutno sam nepoznavateljka ovakvih situacija, i kao takva sam i ja očekivala ovakve stvari.

Sigurno da postoje eksperti za ovakve situacije i njih treba slušati-smem da se kladim da su upozoravali da će biti ovakvih pojava.

Želim da kažem i to da bez obzira kakvu su reputaciju imali, nova s je takođe potonula u žutilo.

 

 

 

Quote

VERTEROV EFEKAT - MASOVNA UBISTVA/PUCNJAVE

Masovno ubistvo je složen i destruktivan čin koji se dešava kao rezultat mnogih faktora. Jedan faktor koji je relevantan za širenje masovnih pucnjava i drugih „zaraznih“ ponašanja je generalizovana imitacija. U slučajevima masovnih ubistava, čini se da su MEDIJI U VELIKOJ MERI ODGOVORNI za obezbeđivanje modela za imitaciju. Iako postoje različite strategije koje bi mogle da funkcionišu u tandemu kako bi se promenila verovatnoća masovnog ubistva/ pucnjave, promena načina na koji mediji izveštavaju o tome je važan korak u sprečavanju i smanjenju imitacije ovih dela. Štaviše, verovatno je da se imitacija podstaknuta medijima proteže dalje od masovnih pucnjava. Medijski efekat se pokazao kod samoubistva (Verterov efekat), podrazumeva se u masovnim ubistvima/pucnjavama i može igrati ulogu u drugim ekstremnim događajima kao što su domaći terorizam i rasno motivisani zločini.

 

Izvor: American Public Health Association

Edited by DameTime
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Nije za one sa slabim želucem.
 
Aleksandar Stijačić, doktor Hitne pomoći koji je među prvima stigao na mesto masakra u OŠ "Vladislav Ribnikar", u potresnoj ispovesti za Blic televiziju opisao je šta je proživeo tog užasnog jutra.
blic.rs/vesti/hronika/prvi-lekar-na-mestu-masakra-u-skoli-na-vracaru-opisao-sta-je-preziveo/w8h6v3f
Nije ovo problematicno za želudac. Nema tu opisa rana ili drugih detalja tog tipa. Ovo je jako potresno za psihu i srce.
Ovo zaista duboko potresa i izaziva lupanje srca svakog ko ima zrnce empatije a da nema kontakt sa porodicom stradalog deteta.
Danas idem na sahranu, već sam popio jedan bromazepam 3mg.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 3
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Klotzen said:

https://n1info.rs/vesti/video-postu-nastradalima-u-skoli-odao-i-ambasador-ukrajine-volodimir-tolkac/

 

lep gest obzirom kroz šta oni prolaze. čitam da su bili i ambasadori SAD, FRA, ALB, ŠVA i Kanade. Nešto što nije teško uraditi ali opet vrlo malo ih je to učinilo.

 

Za početak, nije to uradio niko iz vrha vlasti, od predsednika i premijerke do gradonacelnika Beograda. Bar da zapale sveću i ostave par cvetova. Očigledno se boje šta bi moglo da se čuje iz mase.

  • Like 17
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uini said:

kada su tema ted bandiji ovoga sveta, stvarno me zabole za te linije.

Ne radi se o Ted Bandijima, nego o tebi i meni, o količini nasilja koju kao društvo proizvodimo, koja je i ovako prevelika i neće se riješiti polivanjem vatre benzinom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

 

 

Izvor: American Public Health Association

A pored medija Srbija ima i Vučića koji je prekršio masu etičkih i bezbednosnih kodeksa...

O ljudskim i da se ne priča...

"On je predložio gospođi Brnabić uvođenje smrtne kazne, ona je odbila..."...ta neka BS priča.

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Otkrilo se da je dječak K. na spisak onih koje je sve planirao ubiti stavio ponajbolje učenike iz svakog razreda. Znači, gotovo nevjerojatno - on je htio ubiti svoju konkurenciju, planirao je ubiti najdarovitiju djecu, sam je bio odličan učenik, išao je na takmičenja, učio je glumu, učio je svirati i borilačke vještine. Ja sam pitao što još, vozi li i formulu jedan?! To je dijete preoterećeno tuđim ambicijama koje je u jednom trenutku odlučilo obračunati se sa svojom konkurencijom. Zastrašujuće, ali to je činjenica i naravno samo jedan element cijele priče o kojoj ne znam mnogo, kao što ne znam ni strukturu tog dječaka, ali znam da njegovo ponašanje poslije tog zločina ukazuje na ozbiljnu osobnu patologiju. On je bio potpuno miran. Šef beogradske policije ostao je šokiran, rekao je da je bio na tisuće uviđaja, a nije ni sanjao da će biti i na takvom, da su svi policajci ostali zapanjeni dječakovom mirnoćom. Nikakvo kajanje nije iskazivao, nije plakao, nije tražio pomoć. Potpuno je mirno ispričao što je napravio. Dakle, radi se o očigledno dubokoj patologiji tog dječaka koja je mogla početi vrlo rano.

 

Pisalo je da je dječak bio u tretmanu psihologa. Dakle, nisu vidjeli...

- Ne, nije bio. Išao je kod psihologa nakon jednog nejasnog incidenta u privatnoj školi glume, kada je dobio udarac u usta, ali tada nije bilo razloga ni za kakvu dublju obradu. To je bio površan pregled, postoje najrazličitiji instrumenti za testiranje, a kolege nisu smatrale da je to potrebno pa je dobio ono b.o. bez osobitosti. Nije bio ni u kakvom tretmanu, bio je samo jako povučen i slabo je komunicirao i družio se s vršnjacima. Školska psihologica jutros je na televiziji ispričala da je ubijena i djevojčica koja je svaki dan s njime dugo razgovarala. Dakle, on je ubio djevojčicu s kojom je imao neki bliži, emotivni odnos - to je jedan sadistički poriv. Vidio sam oca, poznatog odbojkaškog trenera, vrlo visokog čovjeka, kako nosi na svom ramenu maleni ruksak svoje ubijene kćeri, ta mi je slika baš simbol patnje i tragedije.

Među žrtvama je sedam djevojčica i jedan dječak što upućuje na to da se više "ljutio" na djevojčice negoli na dječake.

- Ja sam to isto uočio, ali ne mogu objasniti. Ubio je dječaka s velikim glazbenim talentom koji je jako dobro svirao klavir, dobio je nagrade, komponirao je jednu klavirsku kompoziciju, majka mu je psiholog. Da ne budem patetičan, slike tog dječaka naslućuju da je bio mali anđeo. Nameće mi se pitanje pošto se tvrdi da je dječak ubojica bio provociran u školi, kako ga je mogao i čime ugroziti taj jedanaestogodišnji dječak koji je svirao klavir, njega starijeg, skoro 14- godišnjaka? Priča da je bio žrtva vršnjačkog nasilja mi se čini pogrešnom. Jer, nije stvar u drugim djevojčicama i dječacima nego u njemu, u njegovoj ličnosti, uvjetima u kojima je rastao u obitelji, uloženim ambicijama svojih roditelja, u nekoj patologiji koja se stvorila, interesantno majku nitko ne spominje i sestru koja će, nažalost, imati vrlo težak život.

Odlicna Koraceva  analiza 

Ovo bih izdvojio

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče devojčica, mediji su prenosili kako je izjavio da je hteo i da se osveti majci "jer ga nije razumela". Treba to uzeti s rezervom (jer mediji lešinari), ali svakako je tu odnos sa osobama ženskog pola u porodici.

 

Ovo što je Korać primetio se slaže i sa onim što su primetili roditelji dece koja su bila na spisku - sva su na neki način uspešnija od njega.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim u medijima vise puta iz carsijskih usta ponovljeno da je ubica ”dete iz ugledne porodice” (hoce reci, imaju kintu). Kad cujem ”ugledna porodica” namah mi se pale crvene lampice. Imala sam ucenicu koja je ubila majku a oca tesko ranila (ostao ubogaljen). Na spavanju. U prvom razredu gimnazije.  Dete iz ”ugledne porodice”. Bila je lepo vaspitana, dobar djak, tiha, introvertna. No bilo je nekih vrlo suptilnih naznaka da nesto nije u redu. Roditelji su rezolutno odbijali ponudjen kontakt sa nekim strucnim licem. Da ne padne fleka na ”ugled”. Sta, jelte, moze da fali detetu kome moze da se priusti sve sto moze da se plati (mera ”ugleda”), cak i one koji ce da mu posvete vise vremena nego ”ugledni” roditelji koji su previse zauzeti sobom i odrzavanjem ”ugleda”. Takmac sa carsijom kao razlog zivljenja. A ta ista carsija ih legitimizuje svojim ljubomornim divljenjem. Da ne pominjem projektovanje bolesnih ambicija na dete. Endemska disfunkcionalnost koja se krije iza ”ugleda”. Nerado generalizujem ali neka crvena nit se da prepoznati i to treba problematizovati.

 

Jasno je da mediji nemaju nikakvu meru i da ono sto se pise treba uzeti sa dobrom dozom soli, ali ako je istina – ostavljam mogucnost da nije - da pritvoreni otac koji je sina uveo u svet pucanja ne priznaje nikakvu odgovornost (makar mu sef sa oruzjem bio sto puta zakljucan po svim propisima) a da je majka trazila da dete ubicu puste da dodje kuci … onda su, naj-najblaze receno, ti ugledni snobovi odrasli ljudi koji nisu odrasli. Kako god bilo – nesto je tu debelo disfunkcionalno. Ovaj ektremni slucaj je bacio svetlo na stotine hiljada nevidljivih disfunkcionalnih porodicnih slucajeva koji su potka disfunkcionalnog drustva. Ta disfunkcionalnost se vidi i po nekim reakcijama na ovu tragediju, a tek to je dodatni alarm za prst na celo nacije. 

Edited by Cyber
  • Like 15
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

a da je majka trazila da dete ubicu puste da dodje kuci … onda su, naj-najblaze receno, ti ugledni snobovi odrasli ljudi koji nisu odrasli.. 

 

Sta je cudno u tome sto majka trazi da joj se sin pusti iz zatvora? Sta ocekujes da kaze, "zatvorite malog monstruma i bacite kljuc"?

 

Nemoj da nagadjas sta majka treba ili ne treba da kaze ako i sama nisi majka. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Ovde se provejava misao "svi smo krivi za tragediju". Eto ja ne mislim da sam kriv za tragediju. Šta sam ja konkretno trebalo da uradim drugačije da ne dođe do ove tragedije?

 

Iako se slažem sa onim što si napisao, izdvojio sam ove rečenice jer mi se povraća kad čujem to famozno 'mi' u čoporativnom smislu. Sedeo sam sa suprugom u kafiću i čuo sam neke koji su sedeli za susednim stolom koji kmeče sve u 16 uz uobičajene vapaje 'kakav smo mi to narod', mi ovo, mi ono, lupet, trabunj, lupet, trabunj. U jednom trenutku je neko iz tog društva pokazao telefon sa nekim glupostima sa FB i počeo da vrišti nešto u smislu 'evo, vidi dete koje ima deset godina i drži pištolj i metke,' mi ovo, mi ono, kuku lele, šta radi policija itd. Jeste da se ne može reći da je policija baš cvećka, ali verujem da bi istoj toj policiji više pomoglo kada bi im ti što kukumavče prijavili ako su zaista videli dete koje vitla pištoljem i mecima.

 

Uostalom, ti koji smatraju da su krivi mogu slobodno da odu do prve policijske stanice i da se prijave.

10 minutes ago, ObiW said:

 

Sta je cudno u tome sto majka trazi da joj se sin pusti iz zatvora? Sta ocekujes da kaze, "zatvorite malog monstruma i bacite kljuc"?

 

Nemoj da nagadjas sta majka treba ili ne treba da kaze ako i sama nisi majka. 

 

Trebalo je da sama traži da ga provere na psihijatriji i da ga leče. Da je u pitanju slepo crveo, grebala bi i rukama i nogama da ga hitno prime u bolnicu. U ovom slučaju nije u pitanju ono što se nalazi u trbušnoj duplji, već u lobanji, ali i jedno i drugo zahtevaju lekara.

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...