Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

4 minutes ago, Beonegro said:

Upravo sam to ustvrdio, na primjeru Sjedinjenih Država.

Recimo od 8 saveznih država sa najnižom stopom nasilnih zločina svih 8 je ukinulo smrtnu kaznu, dok od 20 država sa najvišim stopama nasilnih zločina njih 14 ima smrtnu kaznu.

 

Možeš i sam da pogledaš:

https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_punishment_in_the_United_States#:~:text=In the United States%2C capital,the federal capital%2C Washington%2C D.C.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_and_territories_by_violent_crime_rate 

 

Hvala, ali na engleskom je, a tekstovi su stručni.

Ako bi bio dobar, samo mi kaži....da li u državama u kojima postoji smrtna kazna ima više učinjenih krivičnih dela, za koje je zaprećena takva kazna, u odnosu na one gde ona ne postoji ?

9 minutes ago, Helena said:

...ali deca to čuju...slušaju svaki dan od tragedije...

Čitaju, pričaju, nisam ja rekla da se tim oni plaše...

Naravno, deca svašta čuju. Ako o tome ne pričamo, pravimo se da se nije dogodilo, ili dogodilo se tamo negde pa nam nije interesantno, grešimo. Otvoreno o svemu, i o dobrom i o lošem.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Hvala, ali na engleskom je, a tekstovi su stručni.

Ako bi bio dobar, samo mi kaži....da li u državama u kojima postoji smrtna kazna ima više učinjenih krivičnih dela, za koje je zaprećena takva kazna, u odnosu na one gde ona ne postoji ?

Da, to sam napisao, od 20 država sa najvišom stopom nasilnih zločina 14 ima smrtnu kaznu (6 nema), a od 10 država sa najnižom stopom nasilnih zločina 8 nema (2 imaju). Korelacija nije savršena, ali je prilično jasna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Profesor said:

To je ono o cemu sam pricao, sta se desava kada se institucije umesaju u porodicu, odmah krece kampanja protiv drzave...

Tacno. Samo da im se ne dira u divljaštvo i plemenstvo, a medu kolovođama koji huškaju na to su popovi.

 

Danas sam bio u bolnici da primim neku terapiju, to je jedno od retkih mesta gde srećem "narod" izbliza jer ga inace izbegavam iz principa, i obicni ljudi, radnici, penzioneri, poljoprivrednici komentarisu "sta da ocekujete kad ovde niko ni zbog cega ne odgovara".

 

Eto, i "narod" kad treba zna. Tu drzava ne postoji, a neke budale su, pola njih zato sto su nekultivisani glupanderi, a pola njih namerno zato sto su zlikovci, prosirili tu zabludu da su "zemlja" i "drzava" sinonimi, sto nisu, i sad se ima to da je ko dirne u "drzavu" automatski neprijatelj i "narodu".

 

U stvari to sto tu postoji je lazna drzava i to ne sluzi nicemu, jer ne vrsi svoju funkciju koja je da gazi neprijatelje civilizacije, sto je sinonim za urbane habitate, u kojima na relativno malom prostoru zivi mnogo jedinki koje u prirodi nikad ne bi izabrale da zive u istom coporu. Zato da se te jedinke ne bi medusobno poubijale, potrebno je da postoji sistem i pravila koja silom treba da sprovodi drzava, sto ova travestija nije, na forumu se to ponavlja preko 20 godina. Nije da je forum uticajan pa da je znacajno to sto se na njemu ponavlja, samo kazem :classic_smile:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Da, to sam napisao, od 20 država sa najvišom stopom nasilnih zločina 14 ima smrtnu kaznu (6 nema), a od 10 država sa najnižom stopom nasilnih zločina 8 nema (2 imaju). Korelacija nije savršena, ali je prilično jasna.

Statistika-bikini....

1 minute ago, McLeod said:

Smrtna kazna definitivno nema nikakvu poentu i to je praksa dokazala.

Kako je to praksa dokazala ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

Shvataš li koliko je ovo nevaspitano?

Nije mi bila namera, ali pošto svaki razgovor završavaš ovako, vredjanjem, da ti pojasnim. Statistika govori sve, ali ne pokazuje ništa (Zvonko Mihajlovski). Opet, to je ono, ja jedem meso, ti kupus u proseku, statistički, jedemo sarmu. Na izvršenje ovakvih dela utiču hiljadu stvari. DA li je sa predumišljajem, na mah ili je neki bolesnik neke svoj frustracije rešio na taj način da razreši. Ko ti garantuje da u državi u kojoj je predvidjena smrtna kazna nije tom vrstom sankcije odvraćeno stotine ljudi koji bi svoje neke frustracije rešavali oduzimanjem života ljudima koji su proizvele sve frustracije.....

Link to comment
Share on other sites

Još nisu ni sahranili nedužnu decu a raspravlja se o pravima monstruma koji ih je ubio. Dozovite se ljudi pameti, kakva su to pitanja da li će kazna monstrumu vratiti decu u život, pa to je bre dno koje ovaj forum ne bi trebalo da dopušta. Sramota!  I ne nisam za smrtnu kaznu kako neki hoće da podmetnu, ima puno kazni i bez metka u čelo, a prava neka traži monstrum tamo gde je trenirao pucanje u decu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nije mi bila namera, ali pošto svaki razgovor završavaš ovako, vredjanjem, da ti pojasnim. Statistika govori sve, ali ne pokazuje ništa (Zvonko Mihajlovski). Opet, to je ono, ja jedem meso, ti kupus u proseku, statistički, jedemo sarmu. Na izvršenje ovakvih dela utiču hiljadu stvari. DA li je sa predumišljajem, na mah ili je neki bolesnik neke svoj frustracije rešio na taj način da razreši. Ko ti garantuje da u državi u kojoj je predvidjena smrtna kazna nije tom vrstom sankcije odvraćeno stotine ljudi koji bi svoje neke frustracije rešavali oduzimanjem života ljudima koji su proizvele sve frustracije.....
To je jako pojednostavljeno i potpuno netačno viđenje statistike.

Statistički metodi istraživanja su temelj savremene medicinske nauke (jer jelte, zbog očiglednih razloga, eksperiment u većini slučajeva nije nešto što možeš tek tako da primeniš, jer etika). Pa joj opet veruješ, ne?
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

To je jako pojednostavljeno i potpuno netačno viđenje statistike.

Statistički metodi istraživanja su temelj savremene medicinske nauke (jer jelte, zbog očiglednih razloga, eksperiment u većini slučajeva nije nešto što možeš tek tako da primeniš, jer etika). Pa joj opet veruješ, ne?

Medicini...DA....

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

I najveci od svih, i jedina slika na kojoj se taj smeje

 

kostunica.jpg

 

Da i zajedno im je da ih srbi obozavaju. Zasto ? Zato sto su nauceni na agresiju, mrznju, primitivizam....Takvo drustvo ni perorez ne bi smelo da poseduje a ne da bude naoruzano do zuba. 80% gleda kako kriminalci biju zene po zadrugama i parovima...da naravno cekaju i da Putin baci atomku. Nesposobni za bilo sta osim mrznje i zavisti.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Constantin said:

Statistika-bikini....

Kako je to praksa dokazala ?

Za prevenciju kriminala nije bitna cak ni duzina kazne, najbitnije je da pocinilac bude siguran da ce se kazna primeniti.

Ovo nisam ja izmislio, slusao sam nekog UK sudiju u vezi huligana u sportu.

Kod nas imamo bas suprotan primer, sta god da uradis mozes eskivirati sankciju.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

Za prevenciju kriminala nije bitna cak ni duzina kazne, najbitnije je da pocinilac bude siguran da ce se kazna primeniti.

Ovo nisam ja izmislio, slusao sam nekog UK sudiju u vezi huligana u sportu.

Kod nas imamo bas suprotan primer, sta god da uradis mozes eskivirati sankciju.

Tačno....a to je do sistema. To je ono što @Klotzen u postu nabraja, ali to je samo ambijent koji je stvoren, sa svim poremećenim sistemima vrednosti. Mi ćemo sad da imamo nekog, koće biti kažnjen tri-pet godina minimum za držanje nekog, možda neispravnog oružja-trofejnog (malo karikiram), ačovek koji je svojim vozilom ubio vozača, koji je sedeo parkiran u autobusu, nekoliko meseci sa nanogicom. Sistem-mentalitet kao posledica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


...
da ti pojasnim. Statistika govori sve, ali ne pokazuje ništa (Zvonko Mihajlovski). Opet, to je ono, ja jedem meso, ti kupus u proseku, statistički, jedemo sarmu.
...


Očigledno zaista ne znaš o čemu govoriš što i citiranje gedžovanske fore sportskog komentatora i potvrđuje.

To može biti argument u razgovoru ispred dragstora, u redu za penziju ili uz pivo ispred zadruge... Ali tvoje mišljenje o statistici je totalno promašeno i bolje da se time ne hvališ u bilo kakvoj ozbiljnijoj diskusiji.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ras kass said:

 

Da i zajedno im je da ih srbi obozavaju. Zasto ? Zato sto su nauceni na agresiju, mrznju, primitivizam....Takvo drustvo ni perorez ne bi smelo da poseduje a ne da bude naoruzano do zuba. 80% gleda kako kriminalci biju zene po zadrugama i parovima...da naravno cekaju i da Putin baci atomku. Nesposobni za bilo sta osim mrznje i zavisti.

I loze se vecito na silu, kabadahije, da se zna ''cija je zadnja'', kada neko lupa pesnicama o sto kao pecatom i slicno. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:
15 minutes ago, Constantin said:
Medicini...DA....

Zašto onda ne veruješ sociologiji (ili već koja li je nauka istim metodama kao medicina došla do zaključka o smrtnim kaznama)?

Pa...Malo me je poneo trenutak, iskreno. Ne mogu da ti objasnim koliko sam ogorčen zbog ovih dogadjaja, a posebno ova od srede. Ogorčen, tužan, besan. Naravno, naći ćeš uvek istraživanja ZA i PROTIV....npr.


 

Quote

 

1. Brzina i izvesnost krivičnih sankcija je klјučna za prevenciju kriminaliteta, 

2. Pooštravanje kaznene politike doprinosi prevenciji kriminaliteta,

3. Ponovno uvođenje smrtne kazne u krivično zakonodavstvo imalo bi generalno preventivan značaj na suzbijanje kriminaliteta.

 

AKTUELIZACIJA PITANJA PONOVNOG UVOĐENJA SMRTNE KAZNE U KRIVIČNO ZAKONODAVSTVO

Boro Merdović* Miloš Stamenković

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fancy said:

 


Očigledno zaista ne znaš o čemu govoriš što i citiranje gedžovanske fore sportskog komentatora i potvrđuje.

To može biti argument u razgovoru ispred dragstora, u redu za penziju ili uz pivo ispred zadruge... Ali tvoje mišljenje o statistici je totalno promašeno i bolje da se time ne hvališ u bilo kakvoj ozbiljnijoj diskusiji.

 

Ok druže Uredniče....izlazim iz rasprave, jer znam šta sledi. Srećan ?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Constantin said:

Medicini...DA....

 

Ako nesto tumacis kroz statistiku, odnosno ako analiticki prilazis nekoj temi, neizostavan deo je i kontekst, odnosno poznavanje domena. Samim tim, glupo je "verovati statistici" u medicini, a ne verovati u nekoj drugoj oblasti, pod pretpostavkom da prilikom oba istrazivanja imamo podjednako sposobne analticare.

Analiza je mnogo sirok termin, ali posto se ovde diskutuje o "objasnjavackoj" odnosno deskriptivnoj analitici (objasnjavamo korelaciju smrtna kazna-prestupi), u nju jedan moze da bira da ne veruje, ali je isto kao da ne veruje u svemir. Sad, brojke koje je @Beonegro izneo su brze, jednostavne, iako poprilicno indikativne, nisu nesto sto bismo uzimali zdravo za gotovo. Ali jesu dovoljne da vidis korelaciju u svrsi polemike na forumu. Onaj ko bi pisao naucni rad, verovatno bi dosao do slicnog zakljucka, samo kroz tone podataka, grafikona, primera.

 

Hocu reci, nema preterano smisla da gajis skepsu prema statistici, kada su u pitanju velike teme. Ono sto se smatralo statistikom kada je proistekla cuvena "k'o bikini" se odnosilo na broj suteva na gol i eventualno posed lopte.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ovaj zlocin  sigurno nije mogao da se spreci i sta god mislili o sadasnjoj vlasti, kritike tog tipa  su cisto politikanstvo. Sasvim je druga prica kako su reagovali na sam dogadjaj, izjave Ruzica , Vucica, spremnost sluzbi kao sto je policija, itd.

Da parafraziram jednog od ministara M. Thatcher "you can't legislate against lunacy".

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tačni su neki tvoji argumenti KOnstantine,ali isto tako treba reći da izvršioca najtežih kr.dela ni zaprećena smrtna kazna obično neće sprečiti u naumu da ga počini. Dalje, kod smrtne kazne se ne postiže jedna od osnovnih funkcija kažnjavanja,a to je resocijalizacija počinioca kr.dela. Naravno,neki izvršioci i ne mogu da se resocijalizuju (npr.oni oboleli od teških psih.poremećaja),ali neki mogu. Pa su tu pitanja morala,etičke dileme,pa zvanične statistike..pa svest da je smrtna kazna relikt prošlosti itd. Da kazneni sistem treba da bude humaniji...

Ima argumenata i za,naravno.

Ja sam protiv. Pretežu mi mnogo više razlozi protiv nego za.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kendrick said:

 

Ako nesto tumacis kroz statistiku, odnosno ako analiticki prilazis nekoj temi, neizostavan deo je i kontekst, odnosno poznavanje domena. Samim tim, glupo je "verovati statistici" u medicini, a ne verovati u nekoj drugoj oblasti, pod pretpostavkom da prilikom oba istrazivanja imamo podjednako sposobne analticare.

Nisam ništa objašnjavao kroz statistiku, niti mislim da je statistika relavantna za nekakvu pretpostavku.

1 minute ago, Drug Crni said:

Tačni su neki tvoji argumenti KOnstantine,ali isto tako treba reći da izvršioca najtežih kr.dela ni zaprećena smrtna kazna obično neće sprečiti u naumu da ga počini. Dalje, kod smrtne kazne se ne postiže jedna od osnovnih funkcija kažnjavanja,a to je resocijalizacija počinioca kr.dela. Naravno,neki izvršioci i ne mogu da se resocijalizuju (npr.oni oboleli od teških psih.poremećaja),ali neki mogu. Pa su tu pitanja morala,etičke dileme,pa zvanične statistike..pa svest da je smrtna kazna relikt prošlosti itd. Da kazneni sistem treba da bude humaniji...

Ima argumenata i za,naravno.

Ja sam protiv. Pretežu mi mnogo više razlozi protiv nego za.

Generalno i ja sam protiv smrtne kazne. Ovo su neki izuzeci, ali rekao sam, poneo me trenutak, deca su u pitanju. Čak i u situaciji da želim da izvšioc pati, to svakako nije smrtna kazna. Kazna doživotnog zatvora  podrazumeva apsolutnu deprivaciju od kvalitetnog života, slobode, doma, porodice i ljubavi - svih stvari koje su činile svakodnevni život, i to zauvek. Jedina briga osudjenog na doživotni zatvor je puko preživljavanje u ustanovi i čvrsto čuvanje sapuna. (opet rizikujem da budem džiber, ali istina je, demantuj me). Neko ko bude osudjen u 25-26 g. npr. narednih, šta znam, 40-50 godina je "uživaoc" takvog života. Grešim li ?

Link to comment
Share on other sites

Mislim, besmisleno je diskutovati ako neko ne priznaje empirijske i naucne metode. Ali i bez toga, da li zaista pravi razliku uracunljivom prestupniku da li je kazna dozivotna ili smrtna i on je u fazonu dozivotna mi je ok ali necu da umrem. Ili za laksa dela da li je godinu ili dve. Sa strane prevencije visina kazne ne utice uopste i nelogicno je i da utice za teska krivicna dela. Utice na laksa i prekrsaje, donekle. Mnogo vise utice sigurnost primene kako su neki i pomenuli, ali cak ni to nije presudno ni dovoljno sredstvo odvracanja jer da jeste krivicna dela bi bila mnogo redja. A ta mrska statistika i empirija pokazuje da je manji broj krivicnih dela u uredjenim drustvima bez obzira na krivicnu sankciju za ta dela. Japan sutra moze da ukine smrtnu kaznu, to ne bi nista promenilo u vezi ucestalosti dela.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...