Jump to content

Zivot u Srbiji


Amigo

Recommended Posts

On 5/18/2023 at 1:03 PM, John Terry said:

 

Ne mora me nosi, samo nemoj se snimaju dok pomazu ljudima, nekako mi degutantno.

Na tw sam pročitala da je taj momak invalid-ne može da hoda, tako da nije tu ništa degutantno, naprotiv, a neko random je slikao...

 

Inače, mi smo danas prošle, drugačije smo se organizovale, ali smo dobile izvinjenje i objašnjenje da se " nismo razumeli".

Uglavnom, obećali su nam prolaz ubuduće.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Juče u Lidlu stojim na kasi, prodavac provlači kroz skener one sve proizvode, i negde na pola računa ženica koja ide na pauzu uleće "u moj račun" uz konstataciju samo da otkucam za pauzu ovu užinu, jel nije problem? Ja onako gledam je i kao nije problem a sve vreme se u glavi razmišljam jebote nisi ni pitala nego si uskočila pa kao pitaš. Ako ćeš da pitaš da li je problem, to se radi prvo, a ne kad staviš nekog pred svršen čin. Trebalo je da kažem PROBLEM JE.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Terry said:

Juče u Lidlu stojim na kasi, prodavac provlači kroz skener one sve proizvode, i negde na pola računa ženica koja ide na pauzu uleće "u moj račun" uz konstataciju samo da otkucam za pauzu ovu užinu, jel nije problem? Ja onako gledam je i kao nije problem a sve vreme se u glavi razmišljam jebote nisi ni pitala nego si uskočila pa kao pitaš. Ako ćeš da pitaš da li je problem, to se radi prvo, a ne kad staviš nekog pred svršen čin. Trebalo je da kažem PROBLEM JE.

Mozda je htela tebe za "uzinu" pa je apelovala na tvoje "meko srce"? :wicked:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Imam jedno pitanje koje ne znam gde da pitam cini mi se najprimerenije ovde : imam druga francuza koji je bio u Beogradu pre "sto" godina i kaze najlepsa uspomena mu je kada ga je jedan poslovni saradnik odveo u selo Kovacicu kod slikara naivaca gde je kupio jednu prelepu sliku koju i dan danas najvise obozava i pita me da li znam (obzirom da ce uskoro da ode ponovo u beograd posle dugo vremena) da li to selo i dalje postoji i da li tamo i dalje ima slikara naivaca od kojih moze da se kupi slika?

Ja nemam pojma priznajem rekla sam mu da cu se raspitati i evo nadam se informaciji ovde - zahvaljujem unapred

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

Imam jedno pitanje koje ne znam gde da pitam cini mi se najprimerenije ovde : imam druga francuza koji je bio u Beogradu pre "sto" godina i kaze najlepsa uspomena mu je kada ga je jedan poslovni saradnik odveo u selo Kovacicu kod slikara naivaca gde je kupio jednu prelepu sliku koju i dan danas najvise obozava i pita me da li znam (obzirom da ce uskoro da ode ponovo u beograd posle dugo vremena) da li to selo i dalje postoji i da li tamo i dalje ima slikara naivaca od kojih moze da se kupi slika?

Ja nemam pojma priznajem rekla sam mu da cu se raspitati i evo nadam se informaciji ovde - zahvaljujem unapred

 

Postoji, nisam nikada bio tamo ali povremeno čujem, bude neka reportaža na TV. Ima i dalje veći broj ljudi koji se bave slikarstvom, to je već postala njihova tradicija, takođe održavaju i tradiciju kućne radinosti, izrade raznih predmeta od prirodnih materijala po uzoru na stare upotrebne predmete ili ukrase za kuću ili dvorište, imaju tradiciju izrade muzičkih instrumenata, tambura, tamburica, violina, gajdi... Većinski su slovačka zajednica pa imaju i aktivno kulturno umetničko društvo, čuvaju svoju muzilu, običaje, predanja... Iako to zvuči stereotpno, a pozivanje na tradiciju je kod nas poprimilo sasvim drugačiju konotaciju, koliko znam to je jedna mirna, skladna zajednica, verujem da da setvoj drug neće razočarati. 

Ima ovde nekih informacija: https://kovacicainfo.rs/category/kultura/ mada na glavnoj strani dominiraju teme o izboru predsednika OO SNS, može se to preskočiti.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

Imamo mi u nasem gradu divnog slikara-naivca:

 

https://www.artmajeur.com/miledavidovic

Prelepe slike :heart:

Nije mi jasno gde je on ? U Beogradu? gde mogu da se kupe njegove slike?

Mada koliko sam shvatila drugu se bilo dopalo i to sto su slike naivaca u Kovacici bile relativno jeftine a pretpostavljam da slike ovog nisu bas tako jeftine po galerijama mada - ako znas gde mogu da se nadju reci, raspitacu se i ja

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ciao said:

Prelepe slike :heart:

Nije mi jasno gde je on ? U Beogradu? gde mogu da se kupe njegove slike?

Mada koliko sam shvatila drugu se bilo dopalo i to sto su slike naivaca u Kovacici bile relativno jeftine a pretpostavljam da slike ovog nisu bas tako jeftine po galerijama mada - ako znas gde mogu da se nadju reci, raspitacu se i ja

 

 Kaze da je najbolje da pogledate na njegovom website, pa kontaktirate direktno:

 

http://www.miledavidovic.com/newindex.html

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Prošlo je sad već dosta vremena od kada je ogroman broj Rusa (verovatno i Belorusa i Ukrajinaca, ali njih kulturološki ni malo ne razlikujem od Rusa) došao u Srbiju, neki kažu skoro 200 hiljada ljudi. Kakva su vaša iskustva sa tim ljudima, kako vam se čini njihov uticaj na naše društvo? Meni se čini da oni ni nakon 2 godine nisu integrisani u naše društvo već da se uglavnom drže izolovano, druže i organizuju se sa drugim Rusima i prozbore po koju sa lokalcima samo kad baš moraju. Takođe je frapantno nizak nivo engleskog za većinu Rujkana što je ipak poražavajuće s obzirom da je ovo neka srednja ili čak viša srednja klasa njihova, da je dosta njih iz tech sveta, da su najčešće u pitanju ljudi "u najboljim godinama" i da su uglavnom ili protivnici Putlerovog režima ili makar neutralni. Uvek sam se trudio da budem otvoren i tolerantan ali moram da primetim kod sebe ružnu pojavu da ih sa nekom negativnom emocijom sve vreme posmatram, doduše u mom kraju ih baš ima gomila a skoro nikakvu komunikaciju nemaju sa nama, lokalcima. Da li možda neko ima neka iskustva rada u njihovim firmama?

Link to comment
Share on other sites

Imao sam više komunikacije sa ljudima iz Turske koji su došli u Beograd poslednjih godina, pa čak i Izraelaca nego što sam sa Rusima/Ukrajincima. Jako često čujem njihov jezik u prolazu, redovima, stepenicama, ali nisam imao priliku da sa nekim popričam, niko me nije zaustavio ili prišao za neku pomoć. Sličan utisak je i sa većinom iz moje okoline, tu su među nama ali ništa ne zborimo sa njima.

Čujem od Taxi/CarGo vozača ponekad neku anegdotu, znam da su otvorili neke lokale/restorane po gradu, ali to je u principu to. Dosta čudno budući da ih je po zvaničnim podacima od pre 6 meseci došlo oko 200k (150k Rusija, 50k Ukrajina).

 

edit: Znam par ljudi koji rade u jednoj firmi koja je relocirala 150-200 ljudi kada je počeo rat u Srbiju, eto zanimljivo da nikada nisam čuo od njih da su negde išli, izašli sa nekim od njih ili ih doveli u društvo iako su mladi, otvoreni, druželjubivi. Doduše dobar deo ih je remote i znam da ih je dosta u Novom Sadu, ali baš čudno. 

Edited by pierre van hooijdonk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Prošlo je sad već dosta vremena od kada je ogroman broj Rusa (verovatno i Belorusa i Ukrajinaca, ali njih kulturološki ni malo ne razlikujem od Rusa) došao u Srbiju, neki kažu skoro 200 hiljada ljudi. Kakva su vaša iskustva sa tim ljudima, kako vam se čini njihov uticaj na naše društvo? Meni se čini da oni ni nakon 2 godine nisu integrisani u naše društvo već da se uglavnom drže izolovano, druže i organizuju se sa drugim Rusima i prozbore po koju sa lokalcima samo kad baš moraju. Takođe je frapantno nizak nivo engleskog za većinu Rujkana što je ipak poražavajuće s obzirom da je ovo neka srednja ili čak viša srednja klasa njihova, da je dosta njih iz tech sveta, da su najčešće u pitanju ljudi "u najboljim godinama" i da su uglavnom ili protivnici Putlerovog režima ili makar neutralni. Uvek sam se trudio da budem otvoren i tolerantan ali moram da primetim kod sebe ružnu pojavu da ih sa nekom negativnom emocijom sve vreme posmatram, doduše u mom kraju ih baš ima gomila a skoro nikakvu komunikaciju nemaju sa nama, lokalcima. Da li možda neko ima neka iskustva rada u njihovim firmama?

 

Oni žive kao i mnoge druge zajednice koje su privremeno u inostranstvu i drže se svojih. Ni naši gastarbajteri se ne druže nešto mnogo sa Nemcima, a ima i onih koji posle decenija provedenih tamo mogu samo da natucaju nemački. Koliko znam, imaju i prodavnice sa svojim proizvodima, frizere i slično, a nekoliko puta sam i video najave za koncerte nekih njihovih bendova koje su napisane na ruskom. Nije čudno što slabo znaju engleski jer ga u školi uče otprilike kao što mi radimo latinski u fazonu pročitaj, prevedi, analiziraj gramatiku, a mislim da su im filmovi i serije i dalje sinhronizovani. Nije im mnogo potreban ni za putovanje jer tamo gde letuju uglavnom domaćini nauče ruski, što sam još pre više godina čuo od prijatelja koji je radio kao vodič.

 

Ne verujem da će ostvariti ikakav uticaj na društvo, osim što će potrošiti neki dinar i što će se šupe i rupe u krugu dvojke izdavati po visokim cenama.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Oni žive kao i mnoge druge zajednice koje su privremeno u inostranstvu i drže se svojih. Ni naši gastarbajteri se ne druže nešto mnogo sa Nemcima, a ima i onih koji posle decenija provedenih tamo mogu samo da natucaju nemački. Koliko znam, imaju i prodavnice sa svojim proizvodima, frizere i slično, a nekoliko puta sam i video najave za koncerte nekih njihovih bendova koje su napisane na ruskom. Nije čudno što slabo znaju engleski jer ga u školi uče otprilike kao što mi radimo latinski u fazonu pročitaj, prevedi, analiziraj gramatiku, a mislim da su im filmovi i serije i dalje sinhronizovani. Nije im mnogo potreban ni za putovanje jer tamo gde letuju uglavnom domaćini nauče ruski, što sam još pre više godina čuo od prijatelja koji je radio kao vodič.

 

Ne verujem da će ostvariti ikakav uticaj na društvo, osim što će potrošiti neki dinar i što će se šupe i rupe u krugu dvojke izdavati po visokim cenama.

Ti su ljudi dosli u Srbiju preko one stvari, jedino su tu mogli da dodju pa se tako i ponasaju, a pretpostavljam da niko od njih i ne namerava

da ostane u Srbiji nego ce se ili vratiti u Rusiju/Ukrajinu ili ce ici dalje u lepsi i bolji svet.

Nedavno je u Bljucu bio fin intervju sa jednom Ruskinjoim koja govori o svom pogledu i vidjenju Beograda.

 

Ja izdvajam samo deo koji se meni mnogo dopao:

 

6.Mentalitet i kultura

Čula sam od mnogih da su Srbi po mentalitetu slični nama. Hajde da to kažemo ovako: od sličnosti sam otkrila, možda, samo akcenat na engleskom koji je apsolutno identičan našem.

Čak ni 2000-ih nisam videla toliko dečaka sa frizurom od 0,9 mm koliko imam ovde za skoro godinu dana života (uzgred, momci su ovde baš zaljubljeni u zatvorsku subkulturu)

 

https://www.blic.rs/slobodno-vreme/ruskinja-zivela-9-meseci-u-beogradu-pa-pobrojala-sta-joj-je-sve-smeta-kod-srba/zw2vsly

 

Link to comment
Share on other sites

Osim sto sam uvaljao stari auto jednoj ruskinji (QA inzenjer, dosla ovde sa decom, muz je valjda morao da ostane u Rusiji), nisam imao mnogo kontakta sa njima. A iz zezanja sam ga stavio na prodaju i lupio cenu videvsi da polovnjacima raste cena. 🙂

 

Medjutim dosta ih cesto cujem oko sebe, bukvalno nema gde ih nisam cuo, od shopping molova, obicnih prodavnica, parkovima, terenima, pa cak i na nekim dogadjajima (tipa neki deciji program, radionice za decu sa prezentacijom te skole, izgleda da su imali grupe samo za Ruse/Ukrajince, posebno ih targetirali marketingom, jer sam imao osecaj da ih je bilo barem 30-40%). Imamo ih i u zgradi u par stanova, vidimo njihova kola na parkingu (otprilike na 5 ruskih tablica vidim jedne ukrajinske). Generalno nisam u stanju da napravim razliku izmedju njih, osim po tablicama. Ali nekada mogu da provalim da su RU/UK samo kad ih vidim, uvek su nekako distancirani ako su sami. 

 

Ni neko "Hello/Hi/Zdravo/Cao" da se cuje od njih kad ih sretnes na vratima zdrage, kad im ja uputim pozdrav ili kazem hvala sto su recimo pridrzali vrata od ulaza, kao sto bih rekao svakome, uglavnom se dobije neki nemusti otpozdrav. Bas mi je bezveze. 

 

Imamo takodje i jednu ruskinju u odeljenju deteta, prvo polugodiste gotovo da nije ni dolazila, iz price uciteljice znam da im je bilo bas tesko da je integrisu, cak smo pitali sta mi mozemo da uradimo da pomognemo, deca su savetovana da je ukljucuju koliko mogu s obzirom da ne zna ni engleski ni srpski i bilo je bas tesko ali evo sada u drugom polugodistu je uglavnom redovna i uspeva i da prati nastavu na srpskom. I dalje nije skroz integrisana... 

Link to comment
Share on other sites

I ja cesto cujem ruski u NS. Mislim da je brojka doseljenih u NS 20k-60k, po mojoj proceni.
Istog sam utiska kao i vi. Neverovatno koliko su izolovani i posle godinu do dve boravka ovde. Sto kaze clan 'kejos', kod nas je uglavnom zavrsila srednja ili visa srednja klasa ljudi iz RU/UA, mahom iz oblasti IT-a, tako da mi ne stoji paralela Vasoa u kojem su uporedjeni sa nasim buzdovanima koji su na bausteli npr u Nemackoj. Ocekivao bih malo otvoreniji i prilagodljiviji stav od njih (Rusa). Nasi ljudi koji s visim obrazovanjem u Nemacku se ugl dobro adaptiraju, iako su slicnosti u jezicima izmedju srpskog i nemackog ogromne, pogotovo u usporedbi sa relacijom srpski - ruski. S tim u vezi, neko bi ocekivao brzu i laksu adaptaciju s obzirom na kulturoloske slicnosti izmedju Srba i Rusa, ali kanda kulturoloske karakteristike broje mnogo vise elemenata od jezika i religije, iako su to prve asocijacije. Iskustvo mi kaze da su nam npr Rumuni mnogo blizi po mentalitetu i kulturi nego Rusi, iako su "dako-latini" kulturoloski, blizi cak nego li Hrvati, pogotovo Istrani i Zagorci.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Rusi imaju taj luksuz da mogu da izbegavaju bilo kakvu integraciju jer ih je jako mnogo ovde, i taj luksuz obilato koriste. Deca će im naučiti srpski, a oni njet, ne zanima ih.

 

Moji susreti sa Rusima potpadaju u dve kategorije, prva je sa omladincima koji dolaze u klub društvenih igara da, jelte, igraju društvene igre, oni su atipični, svi znaju engleski i to dobro, geekovi su i hoće da komuniciraju.

Druga su povremeni kontakti zbog posla, to se već uklapa u ovde opisane stereotipe.

 

Primer: pre tri četiri nedelje, kolega treba da ide na "teren", saznaje da su klijenti Rusi, pa izdejstvuje da mu ja pravim društvo pošto kao govorim ruski. Dolazimo mi kod Rusa u goste na Zvezdaru, jedna IT firma, dočekaju nas mladi i lepo obučeni ljudi koji ne znaju (ili makar neće) da beknu ni reč enleskog niti srpskog. Nekako se mi sporazumemo (morao sam par puta da ih zamolim da govore sporije pošto verglaju kao navijeni), završimo šta smo imali, i ja izlazim odatle malo smoren, pošto mi je konverzacijski ruski očito daleko od idealnog, a onda pomislim "zašto se ja nerviram, nisam u Rusiji, oni su došli u Srbiju, a ne zanima ih ni najmanje da govore jezik domaćina". Tako da sam se lepo okrenuo, rekao идите на хуй i vratio se u ofis spokojan.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...