Jump to content

Zivot u Srbiji


Amigo

Recommended Posts

On 12/16/2022 at 12:35 PM, Nicklord said:

Ja sam skoro negde video prosečnu zaradu po opštinama gde su neka mesta u Beogradu imala fazon duplo više od svih nebeograda. Posle sam potrošio minut da napravim sirotinjski grafik sa rodnim gradom i random izabranim drugim gradom u odnosu na par BG opština. Razlika je još veća nego ikad pre posle korone, ja nemam predstavu kako prosečni ljudi van BGa šalju decu na studije u BG ako nemaju dom a ni kako žive ljudi u Beogradu što rade po prodavnicama, pekarama, skladištima i sličnim mestima.

318959298_812098456545566_19387202270330

Svaka čast na trudu, ali treba i ovo imati u vidu:


 

Quote

 

Prosečna zarada (bruto) obračunata za septembar 2022. godine iznosila je 103 476 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 74 981 dinar.

U periodu januar-septembar 2022. godine u odnosu na isti period prošle godine, ostvaren je nominalni rast prosečnih neto zarada od 13,9%. U istom periodu neto zarade su realno porasle za 2,7%.

Medijalna neto zarada za septembar 2022. godine iznosila je 57 392 dinara, što znači da je 50% zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.

 

 

Tek ovo je real life horror.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Umesto Bg, stavi Pariz, Amsterdam, NY, Cirih.....meni je to uvek enigma - kako u tim gradovima zive ljudi koji rade za njihov minimalac?

 

Evo me u Srbiji od petka, a poslednji put bila u septembru - cene hrane su ekskplodirale, i nije mi jasno kako ljudi, s prosecnim platama i penzijama, ovde uopste mogu da priuste bilo sta sem hleba i mleka 😞

 

 

Ovo je i meni misterija. Mene su moje expatske godine naucile da ukupan trosak stanovanja ne sme da premasi 33% ukupnog prihoda. I dokazalo se tacno u svim mestima gde sam ziveo: Bratislava i Dubai. Pre neki dan mi drugar koji je agent nudi nekretninu u kraju (oko 70kvm, meni je B.Brdo periferija pa nazovimo tako) i kaze moze da se izdaje za 700e mesecno. I ja razmisljam... 700 + 100 infostan + 50 struja + 50 ostale rezije = 900 x 3 = 2700. Dakle ako hoces da zivis na periferiji ti i zena treba zajedno da imate dve dobre plate. To kao da se pravi generacija lumpenproletera, tako meni izgleda. 

 

A ovo dole sto si napisala - pa to je ja mislim Srbima urodjeno jos od turaka: brini samo o svom dvoristu, ostalo kako mu bog da. Igom slucaja sam proveo neko vreme u drzavnoj instituciji, pored bilo dvoriste, trava 2m visoka. Ja rekoh, pojesce nas zmije, odem kuci po trimer i okosim ono. Kad izlazi covek, kaze sto si to radio, ja rekoh pa pojesce me nesto, moram. On kaze ja sam zaduzen za odrzavanje 😄

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kuća pored mojih roditelja je napuštena +20 godina, zarasla. Ovi moji plaćaju da se seče žbunje što ulazi u njihovo dvorište. Ono što meni nije jasno je kako opština, država, ko god ne kažnjava ili oduzima takva imanja. I nikoga nije briga da nešto preduzme ili se navodi kako taj mora da ima neke “veze”. Mene to odmah isprepada, pa ne želim ni da se upuštam dalje. Ovde je taj proces je prilično brz, kažnjavanje, pa i oduzimanje. I da, žalosno je koliko takvih napuštenih imanja vidim kad se uokolo šetam kod mojih, šarenilo novog, starog, različita spratnost, stil, neuskladjeno i neuredno. Kad šetam, ugledam tako, pa razmišljam kako bi to izgledalo da se sredi, fasade, ograde, travnjak, biljke, dodati drvce ili par…pa da ti je milina živeti u takvom komšiluku. I nije da kao nema sve da se nabavi tamo da se uradi, sam ili platiti nekog. Ne znam za druge, ali naše kuće su uvek bile čiste, uredne, kao deca, pomagali smo sa radovima, npr. Čišćenje dvorišta unutra i ispred kuće. Ne znam koliko je to u praksi sada. Bar od familije decu što vidim, manje više samo vise na telefonima, gledaju gluposti, pitam ih šta će studirati , ne znam, možda biznis, roditelji nekako indiferentni.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Devojka Luke Razića said:

...Razlog za to je što sam, ne tako davno, platila paprenu cenu majstoru koji mi je bio do tada dobar poznanik. Za 15-20 minuta koliko mu je trebalo da odradi tri sitne popravke naplatio je 7500 dinara!

 

Naravno da ne treba pravnici npr da budu vodoinstalateri.. Pošto relativno često idem taksijem ( kraće relacije ) znam da među taksistima ima ljudi sa diplomama..onim pravim.

 

Žene mogu da se prekvalifikuju i da rade knjigovodstvo, npr. 

 

Ali, u onim porodicama koje žive od socijalne pomoći a zdravstveno su svi dobro..može neko i da radi, ne samo da kuka. 

 

Pera je pravnik, firma je propala. Pera je bez para, ali traži posao u struci. Pera pozajmljuje novac koji ne može brzo da vrati.

 

Zašto Pera ne bi radio kao vozač u trgovinskom lancu Delhaize?  Ta firma ima dovoljno pravnika, ali im nedostaju vozači. 

A Peri je novac neophodan, 

 

Navodim banalan primer, "plastičan" jer zaista mislim da zdravi ljudi mogu da rade ukoliko im je neophodan novac.

...

 

Ima i tu začkoljica nevezanih za zanat ili struku. Ne znam šta je konkretno taj majstor radio i šta je u pitanju, pa ne mogu da komentarišem, ali kod onih koji imaju firme i radnike ima troškova. Nedavno sam sasvim slučajno razgovarao sa jednim koji se bavi radom po kućama i kaže da naprosto mora da drži cene kakve ima jer mora da dobro plati radnika ukoliko želi da mu ostane, a ne želi da angažuje tutumrake. Koliko sam shvatio, u pitanju je krečenje, postavljanje pločica, izolacije i još ponešto, tako da ima ekipu majstora koji rade te poslove. Što se tiče servisera, oni često naplate dolazak jer u njega su uračunati vreme, koje se može potrošiti i na konkretan rad, zatim gorivo, kao i sama dijagnostika. Ako majstor dođe i konstatuje da je npr. crkla guma na mašini za veš, mnogi će pozvati komšiju koji to ume da sredi, a majstor će ostati kratkih rukava. Naravno, tu je i faktor tržišta jer ako većina naplati zamenu prekidača plus dolazak 1000 dinara, retki su oni koji će za to uzeti nekoliko stotina dinara.

 

Što se tiče prekvalifikacija, i tu ima jedna caka. Ukoliko zakon nije promenjen, ukoliko imaš fakultet, a radiš na radnom mestu za koje je potrebna niža sprema, imaš pravo da tražiš odgovarajuće radno mesto, a porezi i doprinosi su za tebe skuplji. Ako se za radno mesto vozača jave Pera sa fakultetom i Žika bez fakulteta, posao će dobiti Žika. Koliko znam, GSP ne može da se reši viška zaposlenih po kancelarijama tako što će ih prebaciti da rade kao kontrolori/kondukteri jer silni pravnici i ekonomisti bi ih dobili na sudu u roku od odmah ako bi se to desilo. Kod taksista je druga priča jer oni su preduzetnici koji rade u okviru udruženja, udruženje dobija od njih mesečnu naknadu, a svejedno im je da li taksi vozi neko ko se provukao kroz školu sa prosekom 2,00 ili ima doktorat. I lično poznajem čoveka koji je radio kao taksista, ima fakultet, a time je počeo da se bavi devedesetih jer mu je firma propala. Neki od njegovih kolega su čekali da im nešto padne s neba, iako nisu videli platu nekoliko meseci, pa su se onda pokajali. Njega nije mrzelo da položi ispite saobraćajne škole, test poznavanja grada i da uloži ono što je imao u auto.

10 hours ago, sreta-steta said:

NIvo finansijske nepismenosti u ovoj zemlji je neverovatan. Da me ne razumete pogresno: Srbija je puna makroekonomista isto kao i selektora, ali da primeni matematiku 5. razred osnovne, sanse nema, ne dobacuje. Pozvala me na kafu drugarica pre neki dan, hoce da menja auto. Ovaj koji vozi sam joj ja poklonio pre par godina, nista specijalno, ali jeftin za odrzavanje i odlican za odvezi/dovezi do lidla, treninga, itd... Glavni argument je: ma hocu da imam auto u koji mogu da sednem i odem na more ako mi se hoce. I sto je najgore, hoce auto slicne starosti, samo veci (golf IV umesto clia).

Prvo nije u stanju da dokonta sta je polovan 20 godina, sve je skuplje od majstora do guma, ali ajde, ne znaju svi te stvari. Drugo, mozes misliti u kakvom je finansijskom skripcu, to je svaki mesec od 15. krece krpi se do sledece plate, sve na rate, pozajmljuj i levo i desno...Ali sto se "ako mi dune da odem na more" shvata kao... pravo ili najprirodnija stvar, e taj deo ne kapiram. 

Nevezano za konkretan slučaj jer se ne razume svako u automobile, ta nepismenost ima veze sa pojmovima kratkoročne i dugoročne orijentacije, koja važi kako za kulture, tako i za pojedince. Evo objašnjenja na brzinu:

 

Quote

Short-term orientation focuses on the present or past, prioritizing these over the future. Short-term oriented individuals value tradition, social hierarchy and fulfilling duties. Immediate gratification takes precedence over long-term goals and achievements.

 

Iako vidim i elemente tradicije, društvene hijerarhije i ispunjavanju dužnosti (rastegljiva priča), boldovano je suština. U prevodu: Pera ima 2000 € viška i može da ih potroši na dva načina:

a) da sredi kuću kojoj otpada malter, a potrebno je i obaviti krečenje i postaviti termoizolaciju

b) da ode na letovanje i kupi novi telefon

 

Ako se opredeli za opciju a, uradiće pametno jer će izbeći da plati više kad kuća još malo propadne i grejanje će mu postati efikasnije, odnosno jeftinije. Ako se opredeli za opciju b, dobiće lajkove i osoliće dupe. S druge strane, posle nekoliko dana svi će zaboraviti šta su lajkovali, Peri će skupe večere i kokteli proći kroz digestivni trakt i završiće u kanalizaciji, telefon će odraditi svoje i pre nego što se kreč na kući valjano osuši, ali će zato popucati malter i zidovi, a račun za grejanje će biti visok.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ControlFreak said:

Kuća pored mojih roditelja je napuštena +20 godina, zarasla. Ovi moji plaćaju da se seče žbunje što ulazi u njihovo dvorište. Ono što meni nije jasno je kako opština, država, ko god ne kažnjava ili oduzima takva imanja. I nikoga nije briga da nešto preduzme ili se navodi kako taj mora da ima neke “veze”. Mene to odmah isprepada, pa ne želim ni da se upuštam dalje. Ovde je taj proces je prilično brz, kažnjavanje, pa i oduzimanje. I da, žalosno je koliko takvih napuštenih imanja vidim kad se uokolo šetam kod mojih, šarenilo novog, starog, različita spratnost, stil, neuskladjeno i neuredno. Kad šetam, ugledam tako, pa razmišljam kako bi to izgledalo da se sredi, fasade, ograde, travnjak, biljke, dodati drvce ili par…pa da ti je milina živeti u takvom komšiluku. I nije da kao nema sve da se nabavi tamo da se uradi, sam ili platiti nekog. Ne znam za druge, ali naše kuće su uvek bile čiste, uredne, kao deca, pomagali smo sa radovima, npr. Čišćenje dvorišta unutra i ispred kuće. Ne znam koliko je to u praksi sada. Bar od familije decu što vidim, manje više samo vise na telefonima, gledaju gluposti, pitam ih šta će studirati , ne znam, možda biznis, roditelji nekako indiferentni.
 

 

Po našem zakonu se privatna imovina ne može oduzeti, osim u retkim slučajevima, kao kad je npr. pištolj za koji imaš papire o vlasništvu korišćen za krivično delo. Mislim da je to zapisano i u ustavu, a spominjalo se kada se odlučivalo da li se automobil može oduzeti u slučaju teškog prekršaja. S druge strane, komunalni zakon se ne sprovodi ni u Beogradu, a o selima da i ne govorimo. Klikni ovde da pročitaš o jednoj takvoj kući u Beogradu.

 

U susednoj Rumuniji sam pre više godina primetio da su im sela lepa - podsećaju na vojvođanska, ali deluju nekako čisto i sveže. Od Rumuna sam i saznao u čemu je štos - njima je pitanje ponosa da kuća lepo izgleda spolja. Siromašni koji nemaju novca da srede celu kuću srede prvo onaj deo koji se vidi spolja tako što pokose travu, zasade cveće, makar bilo i poljsko, okreče prednju fasadu, a kada i ako skupe novac, srede i ostatak kuće. I Rumuni imaju nepotrebne stvari, ali ih stave iza kuće, daleko od pogleda, dok ono što se vidi spolja naprosto mora da bude čisto i uredno. Poznato je da im standard nije baš kao u Švajcarskoj, ali se bar trude da im ono što se vidi izgleda uredno. Za ozbiljne radove na kući je potreban novac, ali za urednost baš i nije.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala, Vaso. Ali, ako se ne plaća porez, dažbine, ni tad ne može da se neko kazni ili da mu se oduzme? Pa, takve kuće, imovine mogu biti zloupotrebljene, korišćene za mutne radnje, šta ja znam, to mi pada na um, da ne pominjem zmije, pacove. A i kako to utiče na susedstvo, (hvala za link), zamislite vi se trudite ili 99% vas i onda ne možete ništa da rešite. I to negativno utiče na vašu svakodnevnicu….

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

Umesto Bg, stavi Pariz, Amsterdam, NY, Cirih.....meni je to uvek enigma - kako u tim gradovima zive ljudi koji rade za njihov minimalac?

 

Evo me u Srbiji od petka, a poslednji put bila u septembru - cene hrane su ekskplodirale, i nije mi jasno kako ljudi, s prosecnim platama i penzijama, ovde uopste mogu da priuste bilo sta sem hleba i mleka 😞

 

 

Bold: Ne znam kako je u Parizu, Amsterdamu, NY, Cirihu, znam kako je u Beogradu.

 

Uzeću pekare i prodavnice zdrave hrane za primer:  Prodavci u malim pekarama primaju minimalac ili malo više od minimalca. Ista situacija je i u prodavnicama zdrave hrane.

 

Sa druge strane imamo lance pekara i lance prodavnica zdrave hrane.

 

" Skroz dobra pekara"-iz istoimenog lanca, na mom kraju traži radnike već nekoliko meseci. Na izlogu, a i u samoj pekari stoji oglas. Plata je 77 hiljada dinara, a plata u noćnoj smeni iznosi 90 hiljada dinara. 

Traže prodavce. 

 

Niko se još ne javlja da radi tamo iako su navedene cifre daleko od minimalne plate.

 

Moja sestra radi u lancu prodavnica zdrave hrane. Imala je super platu, pa je taj lanac bezveze napustila i posle dva meseca se opet vratila.

 

To je bilo početkom ove godine. Nije morala da radi kao novi radnik-početnik, ali da se direktori ne bi ljutili njen šef joj je dao malo veću platu početnika- oko 49 hiljada dinara + bonuse za akcije i za dobar rad...i sa tim bonusima i pohvalama za dobar rad, plata je bila veća od 49 hiljada.

 

Sada, na kraju godine, rade po drugim nazivom firme. Moja sestra neće da kaže koliko joj se povećala plata a i dalje ima bonuse.  Taj lanac daje svojim zaposlenima - ženama finu svotu novca za Dan žena i svim zaposlenima daje i novogodišnji poklon- još jedan novčani bonus.

 

Da objasnim te novčane bonuse 🙂  Često imaju akcije i onda se prodavnice između sebe takmiče.

Ko proda najviše proizvoda koji su na akciji dobija veći bonus- tu mislim na sve zaposlene u jednoj prodavnici.

 

 

Tako da treba praviti razliku između malih radnji i velikih kompanija. 

 

Što se penzija tiče i tu je šaroliko. Ja imam veću inv.penziju od mame koja je radila u velikoj i najpoznatijoj trgovačkoj kompaniji.

 

Moja penzija je sa ovim povećanjem i pre povećanja bila veća od prosečne penzije jer sam radila u državnoj upravi...a opet je mala pošto su cene podivljale.

 

U Srbiji priličan broj penzionera prima penziju na kućne adrese i na šalterima pošte. Postoje i oni koji u 21.veku, iako su radili kao službenici, ne znaju da koriste bankomate! 

 

Ukratko, ne znam kako žive oni na minimalcu i sa platama i sa penzijama.  Verovatno mnogo teško.

 

Ima i onih koji ne znaju da raspolažu svojim finansijama, ali tu smo i mi koji znamo..i koji znamo da banke nude još neke proizvode pored tekućeg računa ( čekove, kreditne kartice, dozvoljeni minus )...

 

Kupujem namirnice koje su na akciji, ali i one koje nisu...Imam i aplikaciju na mobilnom pa dobijam još dodatne popuste.

 

Do kraja ove nedelje planiram veće kupovine i to na čekove+ koristiću i tu aplikaciju sa popustima.

Ovde čekovi idu od 180 do 350 dana, zavisi gde se kupuje.

 

Takođe, ne kupujem luksuzne stvari  ( lososa, plodove mora ) ne mogu da ih priuštim u svakoj većoj kupovini. 

Obećala sam mami, da ćemo kupiti njene omiljene plodove mora kada se od februara poveća penzija..ali kupujem samo jedno pakovanje od 400-500 gr, jer ne mogu da kupim kilogram. 

 

Pošto spominjem kupovinu, moram da dodam da su u Srbiji alkoholna i bezalkoholna pića jeftinija u diskontu TIM 99  u odnosu na manje i veće samoposluge i radnje u kraju. 

 

Eto još crtica iz života u Srbiji... 

 

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ne znam šta je konkretno taj majstor radio i šta je u pitanju, pa ne mogu da komentarišem

 

Vaso, majstor je uradio sledeće: 

 

1. Promenio je led lampu na plafonu u kupatilu.

 

2. Postavio je ponovo stari deo-filter, na plafonu, takođe u kupatilu.

 

3. Stavio je novi vodokotlić za WC

 

4. Malo je kao očistio sifon u sudoperi u kuhinji i odbio je da stavi novi sifon " Šta će vam novi kada sam očistio stari ? ".

 

Sve je završio u stvarno kratkom vremenu. Svoj rad je naplatio 3500 dinara, ostatak su ta nova led lampa-sijalica i nov vodokotlić.

 

Sutradan sam na tri mesta proverila cene tih stvari za kupatilo...bile su niže u odnosu na "njegove" cene. Od njega nisam dobila dva fiskalna računa iz prodavnica gde je kupio te stvari..

 

Verovatno je jedino opravdanje za cenu koju je naplatio, što ima svoju firmu u kojoj sam radi. Ali..nema puno posla, to je sam priznao.

 

Pogrešila sam što sam njega zvala a imam kućne prijatelje elektičara i vodoinstalatera..nisam mogla da čekam par dana.  Sama snosim krivicu 😞 

 

Tog, do nedavno dobrog poznanika nikada nikome neću preporučiti i nikada ga više neću zvati da mi nešto popravi.

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ControlFreak said:

Hvala, Vaso. Ali, ako se ne plaća porez, dažbine, ni tad ne može da se neko kazni ili da mu se oduzme? Pa, takve kuće, imovine mogu biti zloupotrebljene, korišćene za mutne radnje, šta ja znam, to mi pada na um, da ne pominjem zmije, pacove. A i kako to utiče na susedstvo, (hvala za link), zamislite vi se trudite ili 99% vas i onda ne možete ništa da rešite. I to negativno utiče na vašu svakodnevnicu….

 

Ima dosta nasleđenih kuća za koje vlasnici plaćaju porez, a koji je obično nizak. Porez na nekretninu zavisi od opštine, a određuje se prema ceni kvadrata. Konkretno, ako je u pitanju kuća u nekom planinskom selu, pa još i siromašnija opština, godišnji porez je smešan, a može se platiti i unapred. Ako je porez npr. 3-4 hiljade dinara, to nije neka stavka. Dalje, oduzimanju imovine zbog duga se pribegava kao krajnjoj meri, a prvo što se radi jeste sudsko skidanje iznosa od plate ili penzije. Kod ovakvih ruševina je problem što ukoliko dug naraste, država bukvalno nema kome da je proda, tako da bi još bila u minusu. Znam da ima neka caka ukoliko dođe do ugrožavanja bezbednosti, postoje neke hitne mere, ali to se retko dešava. To što je kuća i dalje čvrsta, ali zapuštena, ne predstavlja problem ukoliko nikoga ne ugrožava i ako je sve plaćeno. Najveći problem su zapuštene kuće bez vlasnika, a država ne daje novac da bi se rušile niti preuzima takva imanja jer naprosto nema računicu, ali ni para.

 

22 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Vaso, majstor je uradio sledeće: 

 

1. Promenio je led lampu na plafonu u kupatilu.

2. Postavio je ponovo stari deo-filter, na plafonu, takođe u kupatilu.

3. Stavio je novi vodokotlić za WC

4. Malo je kao očistio sifon u sudoperi u kuhinji i odbio je da stavi novi sifon " Šta će vam novi kada sam očistio stari ? ".

 

Sve je završio u stvarno kratkom vremenu. Svoj rad je naplatio 3500 dinara, ostatak su ta nova led lampa-sijalica i nov vodokotlić.

 

Sutradan sam na tri mesta proverila cene tih stvari za kupatilo...bile su niže u odnosu na "njegove" cene. Od njega nisam dobila dva fiskalna računa iz prodavnica gde je kupio te stvari..

 

Za prvu pomoć kod sledećeg kvara mogu da preporučim ovaj i ovaj članak. Koliko sam upoznat, ima pravo da toliko naplati rad, a ukoliko to košta preko 5000 dinara, mora da dobije direktan pristanak. Od majstora treba ili tražiti fiskalni račun za deo, ili ga kupiti samostalno. Doduše, ove popravke često može da uradi neko od komšija. Nisam neki majstor, ali sam prošle godine zamenio komšinici penzionerki vodokotlić, što je jednostavno. Usput sam zamenio i neku običnu sijalicu jer je njoj teško da se penje na merdevine.

 

Možda je njemu takav cenovnik, na šta ima pravo, ali za ovakve sitnice ne moraš da zoveš električara ili vodoinstalatera, već nekog komšiju koji se bar malo razume u te stvari. Vodokotlić ume da košta 4-5.000 ili više, ali ako si proverila isti model i videla da je cena niža, onda je u pitanju prevara. Ponavljam da nisam neki majstor, ali ovo tvoje bih znao da uradim. Možda sam upravo tvog ili nekog sličnog majstora sprečio da zaradi, ali sam bar nekom pomogao. Moj 'honorar' je bila jedna kafa.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Svoj rad je naplatio 3500 dinara

Ako je hitna intervencija (zvala si ga danas za danas, eventualno danas za sjutra) onda mi ovo ne djeluje kao prevara.

Ako si ga čekala više od 2 dana, onda mi djeluje mnogo.

 

Mada, da ti bude lakše, nije se rodio taj koga nekad neki majstor nije izvaćario. I meni se desilo prije petnaestak godina za bojler, legit firma, hitna popravka negdje ovako u zimu (jbg, kad gospođa mora da se kupa svake nedelje 😉 ), garancija pola godine, sve zvanično i samim tim i papreno... i onda taj popravljeni dio crkne valjda sto osamdeset i treći dan od popravke 😂

Edited by Beonegro
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Ako je hitna intervencija (zvala si ga danas za danas, eventualno danas za sjutra) onda mi ovo ne djeluje kao prevara.

Ako si ga čekala više od 2 dana, onda mi djeluje mnogo.

 

Mada, da ti bude lakše, nije se rodio taj koga nekad neki majstor nije izvaćario. I meni se desilo prije petnaestak godina za bojler, legit firma, hitna popravka negdje ovako u zimu (jbg, kad gospođa mora da se kupa svake nedelje 😉 ), garancija pola godine, sve zvanično i samim tim i papreno... i onda taj popravljeni dio crkne valjda sto osamdeset i treći dan od popravke 😂

 

Ima on pravo da toliko naplati rad i da je došao za mesec dana, ali nije dao fiskalni račun za delove. Ukoliko ih je kupio na zahtev ili imao na lageru, dužan je da ostavi fiskalni račun. Ako npr. crkne vodokotlić, onda se sa fiskalnim ode u radnju gde je kupljen i traži se novi.

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Tog, do nedavno dobrog poznanika nikada nikome neću preporučiti i nikada ga više neću zvati da mi nešto popravi.

Za sledeći put pogledaj ovu temu:

Verujem da će se naći neko ko može da pomogne oko preporuke majstora, da uputi u sitne popravke, cene delova i slično.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

OVO gledam vec nekoliko godina na mojoj dnevnoj pesackoj ruti: na jedva pola kilometara od centra grada, na desnoj strani medjunarodnog puta za Rumuniju, u neposrednoj blizini velike benzinske pumpe, gradskog jezera, osnovne skole, u gusto naseljenom delu grada. Napusteno i poplavljeno gradiliste, leti je nepodnosljivo, smrdi voda, legu se komarci, otpada je sve vise i nikom ovo ne smeta, nikakva reakcija ni komsija, ni prolaznika, ni gradske vlasti. Voda je duboka najmanje 1 m, pomalo opada nivo vremenom ali ne nestaje. 

 

M2YMoJh.jpg

 

rC8HAOJ.jpg

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

A ovo su clanovi odbora za kulturu i informisanje.....ima neka cudna veza izmedju ovog odbora i one mrtvaje iz prethodnog posta?

Kultura svara naciju, ne ideologija. Sta je Cercil rekao u raspravi oko ratnog budzeta kada je, logicno, vecina tvrdila da sredstva treba da idu proizvodnji oruzja a ne kulturi? Rekao je, parafraziram: ako ukinemo kulturu, kog vraga uopste i ratujemo? 

I tako, ove spodobe dole, e, sa ovima ce nestati i poslednje froncle kulture u Srbalja.

 

 

 

XJrfhEX.jpg

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pletilja said:

 

 

OVO gledam vec nekoliko godina na mojoj dnevnoj pesackoj ruti: na jedva pola kilometara od centra grada, na desnoj strani medjunarodnog puta za Rumuniju, u neposrednoj blizini velike benzinske pumpe, gradskog jezera, osnovne skole, u gusto naseljenom delu grada. Napusteno i poplavljeno gradiliste, leti je nepodnosljivo, smrdi voda, legu se komarci, otpada je sve vise i nikom ovo ne smeta, nikakva reakcija ni komsija, ni prolaznika, ni gradske vlasti. Voda je duboka najmanje 1 m, pomalo opada nivo vremenom ali ne nestaje. 

 

M2YMoJh.jpg

 

rC8HAOJ.jpg

 

 

Ako se voda toliko zadržava znači dobra hidroizolacija. Vidi koji je majstor radio ako nekom zatreba 🙂

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2022 at 7:46 PM, Beonegro said:

Ako je hitna intervencija (zvala si ga danas za danas, eventualno danas za sjutra) onda mi ovo ne djeluje kao prevara.

Ako si ga čekala više od 2 dana, onda mi djeluje mnogo.

 

 

 

Kada sam ga pozvala rekao je da nema posla i da će doći za sat, sat i po vremena. Nisam tražila da dođe odmah. 

 

Ma..sada više nema veze..u stvari ima. Posle dočeka NG i posle Božića pozvaću komšiju da mi zameni sifon u sudoperi i da ponovo sredi onu ventilaciju u kupatilu jer zuji preglasno kad se uđe i upali svetlo.

 

Ne bih imala probleme sa ovim majstorom da je moj komšija bio zdrav tih  dana, ali nije...oporavljao se od jedne operacije. On simbolično sve naplaćuje, daje obsvezno fiskalne račune kada kupi neki deo za TA peć ili nešto slično i  glavni je majstor u kraju..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Razmišljam nešto, žena me redovno (I protiv moje volje) izveštava o trenutnom stanju na društvenim mrežama, uglavnom o kolegama i poznanicima u Srbiji, i naravno tamo sve med i mleko, svi lepi, veseli, uspešni, nasmejani, u provodu, putuju po svetu... E sad, to je upravo i razlog što mene odavno više nema na tim platformama iluzije jer mi je svojevremeno bilo, da proste dame, dokurčilo da gledam taj teatar apsurda, ali jedno mi uvek upadne u oko.

Naime, nekad (pre desetak godina, neposredno pre nego što smo otišli iz Srbije) je, među tim istim ljudima i njihovim prijateljima/poznanicima vrhunac luksuznog letovanja/putovanja bio apartman u Haniotiju ili hotel u Hurgadi, danas sve češće vidim slike sa Majorke, Kanara, Maldiva, iz svetskih metropola, itd... Znači, ljudi više putuju, što raduje zaista.

Da li to znači da ljudi generalno češće mogu sebi da priušte takve destinacije, što bi značilo da je kupovna moć bolja nego pre ili je u pitanju opet iluzija zbog rasprostranjenosti društvenih mreža koje su u međuvremenu postale deo svih nas, što pre desetak godina ipak nije bilo tako? Baš me živo interesuje mišljenje vas koji živite tamo. I da ne bude zabune, ne moram da napominjem da ovim ne želim da kažem da je situacija sada bolja nego pre, da ne bude da botujem. Ali tim pre, zanima me objašnjenje tog fenomena.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Naime, nekad (pre desetak godina, neposredno pre nego što smo otišli iz Srbije) je, među tim istim ljudima i njihovim prijateljima/poznanicima vrhunac luksuznog letovanja/putovanja bio apartman u Haniotiju ili hotel u Hurgadi, danas sve češće vidim slike sa Majorke, Kanara, Maldiva, iz svetskih metropola, itd... Znači, ljudi više putuju, što raduje zaista.

Da li to znači da ljudi generalno češće mogu sebi da priušte takve destinacije, što bi značilo da je kupovna moć bolja nego pre ili je u pitanju opet iluzija zbog rasprostranjenosti društvenih mreža koje su u međuvremenu postale deo svih nas, što pre desetak godina ipak nije bilo tako? Baš me živo interesuje mišljenje vas koji živite tamo. I da ne bude zabune, ne moram da napominjem da ovim ne želim da kažem da je situacija sada bolja nego pre, da ne bude da botujem. Ali tim pre, zanima me objašnjenje tog fenomena.

 

Teško da se može reći da je kupovna moć generalno bolja, mada je očigledno da ti vaši prijatelji žive bolje. Ne znam čime se bave, koji su im izvori prihoda, kako dolaze do novca i slično, pa ne mogu da komentarišem njih, ali znam da je skoro sve poskupelo. Ono što je prošle godine u Maxiju koštalo 1000 dinara, sada košta 1500-2000. Poskupelo je gorivo, zatim ide i struja, a to će lančano povući poskupljenja ostale robe. Poskupele su i cene stanarina, pa onaj ko nema krov nad glavom na soptveno ime može samo da se nada da će vlasnik biti dobrog srca i da neće podići stanarinu do astronomskih visina. Nekim strukama jeste bolje jer je dosta zanatlija otišlo u inostranstvo, tako da oni koji su ostali mogu da dižu cene, a imaju posla preko glave. Znam da neki koji se bave trgovinom kukaju što ne mogu da zarade kao i ranije jer im proizvođači/dobavljači prodaju istu robu po višim cenama, a kupaca je manje.

 

Ako su u pitanju Majorka ili Kanari, letovanje tamo je jeftinije van sezone, a ako se traži na vreme i uz malo sreće, može se dobiti relativno povoljna cena u ne baš tako luksuznom smeštaju. Kad su u pitanju FB, instagram i slično, nije problem da se slikaš ispred nekog hotela od 5 zvezdica, a da ti je smeštaj u šatoru. Ima i toga.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Da li to znači da ljudi generalno češće mogu sebi da priušte takve destinacije, što bi značilo da je kupovna moć bolja nego pre ili je u pitanju opet iluzija zbog rasprostranjenosti društvenih mreža koje su u međuvremenu postale deo svih nas, što pre desetak godina ipak nije bilo tako? Baš me živo interesuje mišljenje vas koji živite tamo. I da ne bude zabune, ne moram da napominjem da ovim ne želim da kažem da je situacija sada bolja nego pre, da ne bude da botujem. Ali tim pre, zanima me objašnjenje tog fenomena.

 

Prva razlika je u broju destinacija na koje se može low cost kompanijama, sad možeš da nađeš povratnu kartu BGD - Barselona za 100 - 150 jura, za Nicu ili Maltu i manje, i to govorim samo o direktnim letovima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2022 at 5:37 AM, Beonegro said:

Svaka čast na trudu, ali treba i ovo imati u vidu:


 

 

Tek ovo je real life horror.

Tokom poslednje posete sam primetio da skoro na svakoj prodavnici stoji " Trazimo radnike , plata 55K". Toga ranije nije bilo, a secam se da mi se jedna od prodavacica pre pandemije zalila da se izivljavaju nad njima za platu od 30K. Plate su jako skocile poslednjih godina iz prostog razloga jer nedostju radnici. Prvo se primetilo da nema zanatlija, sada pocinje da nedostaje i nekvaifikovana radna snaga. 

Da li  je skocio standard je upitno, jer su hrana i neketnine drasticno poskupeli, a na to je uvek odlazio najveci deo prihoda. 

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Više putovanja - Zbog više low cost opcija, malo višeg standarda i sto su ljudi naucili sami da bukiraju.

Zena i ja smo sami organizovali Barselonu, Santorini, Italiju, Beč, sutra idemo u Atinu. Sa druge strane, ima ljudi koji ne smeju da priđu eSky-ju, pa cekaju samo standarnim kanalima da idu negde.

 

Moje mišljenje je da su negde do sredine 2021. Zarade "realno" rasle, ali da je 2022. patosirala sve nazad, tj. ne bi me čudilo da je kupovna moć bila viša čak i za vreme žutih.

Što se tiče rasta, stvarno ne moraš da budeš mađioničar, kao što Psiho voli da predstavi, imali smo 20 godina od ratnog stanja i 10 godina od krize, baš treba neko još gori da te vodi da ne napreduješ ništa.

Pad standarda je najviše zbog hrane. Trošak hemije i npr. Odeće ne osećam uopste. Bas sam skoro pricao sa drugarom, uzeo sam farmerke na popustu za 2500 dinara, za tu cenu mogu vec 7-8 godina da kupim farmerke.

Sa druge strane juneći but, 1200-1300, a tipa 2016. je bio cca 660 dinara.

Edited by AgroLaki
Typo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Tokom poslednje posete sam primetio da skoro na svakoj prodavnici stoji " Trazimo radnike , plata 55K". Toga ranije nije bilo, a secam se da mi se jedna od prodavacica pre pandemije zalila da se izivljavaju nad njima za platu od 30K. Plate su jako skocile poslednjih godina iz prostog razloga jer nedostju radnici. Prvo se primetilo da nema zanatlija, sada pocinje da nedostaje i nekvaifikovana radna snaga. 

Da li  je skocio standard je upitno, jer su hrana i neketnine drasticno poskupeli, a na to je uvek odlazio najveci deo prihoda. 

Ja sam nedavno video na lokalnoj pekari da traže prodavca uz ponuđenu platu od 65 ili 70 hiljada dinara. Iako pekara jeste blizu škole, ona mora da radi i tokom raspusta i vikenda, a otprilike ovoliko zaradi i nastavnik u školi.

 

Pomenuta plata je mala, bez obzira na profesiju, ali razlog je upravo to što si naveo - nedostatak radne snage. Ljudi ne žele da rade za platu koja im ne obezbeđuje egizstenciju. S druge strane, polako se pojavljuju radnici iz azijskih zemalja. Ima ih po gradilištima, a nedavno se pisalo i o vozačima privatnih autobusa iz Šri Lanke koji hoće da rade za taj novac. Ima ih i koji rade za Glovo, kao i na još nekim poslovima. Može se reći da je nastupilo pomeranje radne snage jer ovdašnji radnici idu u inostranstvo, a zamenjuju ih strani. Ipak, to ne znači da je standard porastao, već da domaći radnici mogu lakše da se zaposle u inostranstvu. Onaj ko radi za 500-600 evra zaradi taj novac, što nije sporno, ali opet, plata je 500-600 evra bez obzira na to da li je zarađuje neko iz Kraljeva ili Šri Lanke, a za te pare se može kupiti ista količina robe.

 

2 hours ago, AgroLaki said:

Više putovanja - Zbog više low cost opcija, malo višeg standarda i sto su ljudi naucili sami da bukiraju.

Upravo tako. Ovde ne mislim na egzotična putovanja koja koštaju 4-5000 evra, već na ona prosečna. Smeštaj u nekoj evropskoj metropoli se može naći i za nekoliko desetina i nekoliko stotina evra, ali bez obzira na cenu smeštaja, svako se može fotografisati ispred Ajfelove kule ili Šenbruna.

 

2 hours ago, AgroLaki said:

Pad standarda je najviše zbog hrane. Trošak hemije i npr. Odeće ne osećam uopste. Bas sam skoro pricao sa drugarom, uzeo sam farmerke na popustu za 2500 dinara, za tu cenu mogu vec 7-8 godina da kupim farmerke.

Sa druge strane juneći but, 1200-1300, a tipa 2016. je bio cca 660 dinara.

Tu se i krije najveći problem. Svako od nas mora pre svega da jede, a za ostalo ćemo lako. Što se tiče hemije, ja sam primetio da je dosta poskupela kozmetika. Pene i gelovi za tuširanje su pošteno skočili, a češće se kupuju od nekih drugih proizvoda. Pisao sam ranije da je Coca Cola minimalno poskupela u poslednjih 15 godina, a što je najveći biser, nisam baš neki potrošač iste. Naprosto se sećam reklama na flašama od 2 litra koje su pre petnaestak godina bile 119 dinara, a danas valjda 140. Može se čak reći i da je pojeftinila ako cenu pretvorimo u evre. S druge strane, oni što prave namirnice koje svi mi jedemo su se od mene ovajdili, kao od svakog prosečnog potrošača, ali ovi što nisu poskupeli (Coca Cola) ne prodaju ono što nam se nalazi na stolu svaki dan. Verujem da su cene osnovnih namirnica porasle zbog pohlepe prodajnih lanaca ili prozivođača, a ne zbog toga što su troškovi proizvodnje baš toliko porasli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

Verujem da su cene osnovnih namirnica porasle zbog pohlepe prodajnih lanaca ili prozivođača, a ne zbog toga što su troškovi proizvodnje baš toliko porasli.

 

Mislim da debelo grešiš, da su proizvođači osnovnih sirovina za prehranu na ivici opstanka. Mogli smo da čujemo u vreme protesta poljoprivrednika koliko su poskupele njihove ulazne komponente, gorivo, hemija, seme, radna snaga i kad na to dodaš lošu godinu, zabranu izvoza u mementu kad imaš puna skladišta i visoku cenu i potražnju na stranim tržištima, posle treba dodati i cenu skladištenja i mnogo toga. Ne mogu da tvrdim koliki je udeo trgovine u opštem povećanju cena, ipak u trgovini imamo solidnu konkurenciju, više velikih lanaca i hiljade malih trgovaca. Ja sam jesenas išao na kvantašku pijacu u najvoćarskijem kraju i nisam mogao da kupim gajbu krušaka, nema, slabo rodilo.
Stočarska proizvodnja je u kolapsu, stočni fond više nego prepolovljen, i sa duplo većim cenama u mesarama proizvođači smanjili proizvodnju, nemaju računa da održavaju ili povećavaju broj goveda, svinja, pilića..
 

Paradoks, pored primera koji je Edard naveo, saobraćajne gužve, nemam podatke koliko je registrovanih automobila blo pre 10, pre pet godina i sada, ali vidim da u Bgda više nema saobraćajnih špiceva, sada je kolaps ceo dan, neka se voze većinom polovnjaci od 1000-1500 evra, ipak i to treba odvojiti od, prosečno, skromnih zarada, a posle od istih tih zarada popravljati, održavati u voznom stanju i sipati gorivo, i dalje su puni kafići, kafane, splavovi, velika je potražnja i stanova, kuća..
 

Nemam podatak ali imam utisak da sada ima daleko veći broj obrazovanih, ne više samo IT stručnjaka, koji rade od kuće za strane poslodavce i da su plate za takve poslove realno povećana, nekad su poslodavci angažovali programere u srbiji jer mogu da ih plate duplo manje i da svi budu zadovoljni, sada se plate ovde i u zemljama iz kojih su poslodavci znatno pribižavaju ako ne i izjednačavaju.

 

Potrošnja se dobrim delom finansira i prihodima koje statistika ne registruje, razni odatni poslovi iz sive zone, proizvodnja, uvoz, trgovina na crno, ko je ikad dobio račun od majstora za kućne popravke

Još pre 30-40 godina pričalo se, živim nekako, imam platu 500 maraka mesečno, trošim 700 maraka mesečno, odakle mi onih 200, jebemiga.

 

 

 

Edited by Div
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

Razmišljam nešto, žena me redovno (I protiv moje volje) izveštava o trenutnom stanju na društvenim mrežama, uglavnom o kolegama i poznanicima u Srbiji, i naravno tamo sve med i mleko, svi lepi, veseli, uspešni, nasmejani, u provodu, putuju po svetu... E sad, to je upravo i razlog što mene odavno više nema na tim platformama iluzije jer mi je svojevremeno bilo, da proste dame, dokurčilo da gledam taj teatar apsurda, ali jedno mi uvek upadne u oko.

Naime, nekad (pre desetak godina, neposredno pre nego što smo otišli iz Srbije) je, među tim istim ljudima i njihovim prijateljima/poznanicima vrhunac luksuznog letovanja/putovanja bio apartman u Haniotiju ili hotel u Hurgadi, danas sve češće vidim slike sa Majorke, Kanara, Maldiva, iz svetskih metropola, itd... Znači, ljudi više putuju, što raduje zaista.

Da li to znači da ljudi generalno češće mogu sebi da priušte takve destinacije, što bi značilo da je kupovna moć bolja nego pre ili je u pitanju opet iluzija zbog rasprostranjenosti društvenih mreža koje su u međuvremenu postale deo svih nas, što pre desetak godina ipak nije bilo tako? Baš me živo interesuje mišljenje vas koji živite tamo. I da ne bude zabune, ne moram da napominjem da ovim ne želim da kažem da je situacija sada bolja nego pre, da ne bude da botujem. Ali tim pre, zanima me objašnjenje tog fenomena.

Fenomen je fenomenalan, da se coveku digne kosa na glavi od fenomenalnosti...

Slika 1: otac radi za nemacku firmu u Bg, napreduje, zaradjuje fenomenalno, kupljen plac nedaleko od Bg, vila sazidana i napunjena za jedva 6 meseci. Nalicje: 2 dece raste bez oca, jedva da ga i poznaju jer je stalno u avionu, Balkan, Bliski Istok, to su mu destinacije. Pregojen, hronicno umoran, vise se i ne broji koliko je puta bio pozitivan na korona virus, izgleda starije 10 godina od svojih vrsnjaka ali slike sa cuvenih svetskih destinacija - fenomenalne.  Roditelji izbezumljeni od brigge, gledaju kako im sin propada, snajka nezasista, deca zbunjena....

Slika 2: student IT, uspesan, lep, pametan, iznajmljuje ceo stan za sebe u NS, hrani se po restoranima, vozi slatki mali automobil vrhunske tehnologije, ima devojku sa kojom je redovno na skupim drustvenim dogadjajima, placa licnog trenera i nutricionistu. Slike na FB - fenomenalne.

Nalicje: klinac, normalno, ne zaradjuje, sav taj bes i luksiz placa majka koja je na odgovornoj, sudijskoj funkciji i koja duguje enormne sume za komunalije, manipulise cekovima, hrani se sendvicima, letuje 7 dana u Grckoj u aranzmanu od 180 e u 2 rate. Slike na FB - fenomenalne.

I tako, cekam samo dan kada ce neko, negde, da kaze ovim fenomenalno uspesnim ljudima da je car - go. A i oni sa njim.

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...