Jump to content

Zivot u Srbiji


Amigo

Recommended Posts

Slažem se sa svim postovima Sunshine. Kod mene je slično, ko god sada ulazi na novo radno mesto bolje plate, pa skladno uslovima, primaju povišice i budeš iznenadjen da si ti sa dužim stažem s njima u ravan, a tvoje iskustvo i poznavanje posla daleko bolji. Kod nas je odredjen procenat u budžetu za godišnje povišice, medjutim, glavni odlučuju i tu ulogu igra ono godišnje evaluiranje (ocenjivanje?) zaposlenih. Medjutim, primetila sam da ponekad rade to da bi nekoga zadržali, a nije baš da je osoba zaslužna. 
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ne vidim da li je @John Terry negde pisao o tom aspektu.

Rece da su kolege ok.

 

@John TerryOsim plate, da li je obim posla ok, imas li slobodnih dana, godisnjeg, ...?

 

Sto Amigo rece, para nikad dosta - je l' tebi tvoja plata bila ok, dok nisi saznao da neki drugi imaju vise?

 

 

 

 

Nije ok, malo je veca od prosecne, a ja ipak nisam prosecan radnik ni po iskustvu ni po skolovanju.

 

Nije samo to u pitanju. Posao je, smejacete mi se, previse opusten, za nekog ko ipak nije ostvario jos uvek svoje zivotne ambicije, kao sto sam ja, cak i dosadan. Ali najveci problem je ovo sto sam vec pisao. Cak i da hocu da se potrudim za vecu platu, ne znam kako jer nema jasno definisanih ciljeva, normi, obaveza koje mozes da preuzmes. Ovde mozes da imas i jedno i deset zaduzenja, zavisi samo od toga koliko si, aj da kazem, posvecen radu. Ali nemas nista od toga, cak ni jedno "Bravo", ni pohvalu, nista. A da nista ne radim u smislu inicijative, istu platu bih primao. Kapiras? Ja nemam zapravo na osnovu cega da trazim vise, jer sve sto se trudis niko ne belezi, niko ne vodi racuna o tome. Klasican socijalisticki pristup, tolko ti je pa ti ako si budala ti zapinji, a mozes i da kuliras.

 

Daleko od toga da je novac jedina stvar koja je vazna, vazan je dok ne dodjes do neke minimalne sume dovoljne za pristojan zivot. Nakon toga je vazno da covek napreduje, da se oseca da ne tavori u mestu. Ja toga nemam, delimicno kazem i zbog svoje krivice jer je trablo verovatno odavno vec da odem. A onda saznas ovakve stvari, da neko ko ne radi ni pola onoga sto ti radis ima isto ili cak i vise.

Link to comment
Share on other sites

Kao neko sa 30 godina staža i nekih 6-7 firmi, od državnih preko malih privatnih, velikih privatnih i velikih stranih (dakle nagledao se svega) mogu da kažem da su plate jedna stvar, procena radnika druga, subjektivni osećaj vrednosti sasvim nesto treće itd.
Topla voda, jel da?
Ono što je bitno za svakog radnika je da spozna šta zaista želi i da pazi šta je to što želi jer mu se možda i ostvari.
Puno puta ljudi polete za novcem a ne obaziru se na ostale neke uslove. Nekome smeta loša atmosfera, nekoga to ne tangira. Neko se odrekne veče plate zarad više dana odmora, striktno definisanih radnog vremena i zaduženja itd. Promena posla mora da bude nešto što će skoro svaki radnik da iskusi ali mora da bude spreman da posle nekoliko meseci shvati da se zaje...o i da ono što mu je smetalo u prošloj firmi možda i nije toliko problem (kad naiđeš na nešto zaista ozbiljno frustrirajuce).
Jako česta stvar je da imate situaciju da plate novim kolegama budu u startu veče nego starosedeocima jer se oni dogovaraju za uslove ili mogu da postave neke uslove. Ovi stari radnici moraju da traže povećanja i da pregovaraju inače ih se neće setiti niko. I ne smatram da čovek treba da se nešto ljuti ili sta god jer se neko nije udostojio da mu ponudi veću platu. Svako se mora boriti za sebe i ako baš ne radite sa rodbinom ili vrlo prisnim prijateljima, ništa ne treba shvatati lično već sagledati hladne glave sta su prioriteti u zavisnosti od doba karijere, porodičnih potreba itd. i shodno tome uči u pregovore. Ono sto je sigurno, svako sabotiranje/uništavanje imovine, bilo fizički ili softverski apsolutno ne preporučujem. Što ne znači da u slučaju propasti pregovora čovek treba da vuče i dalje kao mazga dok ne nađe novi posao.

I naravno, sve zavisi od tržišta rada i sasvim je normalno (pitanje da li i moralno opravdano) da lekar koji za društvo znači mnogo više ima višestruko manju platu od nekog npr advokata kakvih imaš na tone. Ali to je tržište rada i usluga u tom trenutku.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Terry said:

Posao je, smejacete mi se, previse opusten, za nekog ko ipak nije ostvario jos uvek svoje zivotne ambicije, kao sto sam ja, cak i dosadan

 

Necemo ti se smejati.

 

Samo cemo ti reci da ces, kad dodjes u nase godine, plakati za tim 😄

 

Ja sam samo htela da preostalih 14 godina do penzije "camim i cucim cekajuci" u nekom "cosku", medjutim ne daju, hoce da me nagrade za trud, rad, iskustvo, lojalnost......promovisase me, ubacise u masinu, radim tri puta vise nego do sad....

 

To bas i nije promotion! Promotion je da ti bude bolje/lakse. Moja veca plata ne moze uraditi moj posao, moram ja :D

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Sunshine State said:

hoce da me nagrade za trud, rad, iskustvo, lojalnost......promovisase me, ubacise u masinu, radim tri puta vise nego do sad....

Slično se i meni desilo, ali sam ja bliže penziji. Sve mislim namerno mi to uradili da ne odem pre vremena 😀, jer misle da bi me to zaustavilo. Ima nečeg dobrog u tome kad si lojalan, pa iako se puno radi, cene se saveti i ima se uticaja na odluke unutar organizacije. Ponekad želim da im samo javim, dosta, krenite da tražite drugu ja, pa onda maštam kako živim u nekom evropskom gradu, a oni nek plaču za mnom…pa razmišljam, doći će neko drugi, odradiće posao, ali  sebično mislim sigurno nikada isto kao ja. To kažem ne zbog samopohvale i ne zato što drugi ne bi mogli da odrade , odradiće, ali smatram retko ko bi to uradio na moj način. Nikome nisam rekla ne može, već, proveriću, javiću kasnije, gradila mostove, ako nešto nisam znala, potrudila se da naučim. Takve radne osobine i lojalnost su danas redji, možda je generacijski, možda vaspitanja, možda pitanje tehnološkog napretka gde svi moramo trčati, a nikako da stignemo. Uglavnom, ako pogledam unazad, mogla sam mnogo više uspeti u karijeri da sam češće menjala radna mesta, zahtevati veću platu i titulu. A opet nije mi žao što sam otišla (izabrala) putem komfora, postojanosti, lojalnosti, stvorila sam fine profesionalne veze, usavršila posao tog zvanja i zahvalna sam za sve što sam naučila tokom svog radnog perioda. I da, posao može biti “dosadan”, suvoparan, možda zato niko nije hteo moj, i kao takvog našla sam nešto u njemu što me ispunjava. Dobro je kad se ima izbora, kad ima dovoljno posla.
 

  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

@John TerryRazumem kako se osećaš. Da pojasnim jer to sam rekla upravo zato jer je tako ispalo za mene lično. Izvagala sam da li da ostanem ili odem, a ostala zato što sam nešto dobila s tim,  nešto što je meni dalo podstreka da ostanem, sebe radi, da pokažem da mogu da odradim, da usavršim, da ne dozvolim da me neko od kolega koji radi ili ne radi na svoj način dodiruje. Profesionalno ponašanje, bez ogovaranja, bez panike, traže se rešenja. Meni su se trudili da uvek daju veći deo procenta, pa i da promene zvanje da se zadovolji HR deo, ali je to donosilo i više rada i odgovornosti. Ostala sam baš zato što je radna okolina prijatna (većinom, jer se ponekad nadje neko ko kvari harmoniju), kolege saradjuju, a kad si tu duže od svih, nove obučavaš, deliš znanje. U tom pogledu, čak i kad gledam unazad, ponovo bi izabrala da ostanem lojalna. Ali, nikako to ne bih savetovala drugima. Nastale su velike promene u radu, zapošljavanju, dolaze druge generacije, tehnologija. Jedno moje dete je promenilo posao za jako puno veću platu, radilo godinu dana, nezadovoljno organizacijom rada, vratilo na onaj pre. Pregovarao, primio manju od ovih, ali veću od one kad ih je napustio. Zadovoljan, srećan, kaže naučio je dosta, jer i kad vidiš šta nije dobro, naučiš kako ne treba da se radi, tražiš rešenja za bolje.

Tako da, neću da te vidim tako pesimističnog. Kreni u akciju ako te ovo što ti se desilo dovodi do razmišljanja da nisi vredan iako si lojalan. I ovo je forum, pa ponekad napisano deluje možda da nekome ide sve po meri, ali ljudi su različitih karaktera, različito se ophode u datim situacijama. Bilo je teških perioda, radilo se i sa teškim ljudima, nekome je to izazov da nadje kako da reši, neko pobegne jer je nemoća ili ne želi da bude u takvoj okolini. Ako odlučiš da ostaneš, moraćeš se suočiti sa šefom, potražiti povišicu, biti iskren, ti nisi namerno to video, otvorio se dokument. Potraži platu i zvanje koje smatraš da zaslužuješ. Najgore je, po meni, da ostaneš sa osećajem gorčine u toj okolini svaki radni dan. Ali ti poznaješ sebe, pretpostavljam da imaš plan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 6:45 PM, shonke said:

Kao neko sa 30 godina staža i nekih 6-7 firmi, od državnih preko malih privatnih, velikih privatnih i velikih stranih (dakle nagledao se svega) mogu da kažem da su plate jedna stvar, procena radnika druga, subjektivni osećaj vrednosti sasvim nesto treće itd.
Topla voda, jel da?
Ono što je bitno za svakog radnika je da spozna šta zaista želi i da pazi šta je to što želi jer mu se možda i ostvari.
Puno puta ljudi polete za novcem a ne obaziru se na ostale neke uslove. Nekome smeta loša atmosfera, nekoga to ne tangira. Neko se odrekne veče plate zarad više dana odmora, striktno definisanih radnog vremena i zaduženja itd. Promena posla mora da bude nešto što će skoro svaki radnik da iskusi ali mora da bude spreman da posle nekoliko meseci shvati da se zaje...o i da ono što mu je smetalo u prošloj firmi možda i nije toliko problem (kad naiđeš na nešto zaista ozbiljno frustrirajuce).
Jako česta stvar je da imate situaciju da plate novim kolegama budu u startu veče nego starosedeocima jer se oni dogovaraju za uslove ili mogu da postave neke uslove. Ovi stari radnici moraju da traže povećanja i da pregovaraju inače ih se neće setiti niko. I ne smatram da čovek treba da se nešto ljuti ili sta god jer se neko nije udostojio da mu ponudi veću platu. Svako se mora boriti za sebe i ako baš ne radite sa rodbinom ili vrlo prisnim prijateljima, ništa ne treba shvatati lično već sagledati hladne glave sta su prioriteti u zavisnosti od doba karijere, porodičnih potreba itd. i shodno tome uči u pregovore. Ono sto je sigurno, svako sabotiranje/uništavanje imovine, bilo fizički ili softverski apsolutno ne preporučujem. Što ne znači da u slučaju propasti pregovora čovek treba da vuče i dalje kao mazga dok ne nađe novi posao.

I naravno, sve zavisi od tržišta rada i sasvim je normalno (pitanje da li i moralno opravdano) da lekar koji za društvo znači mnogo više ima višestruko manju platu od nekog npr advokata kakvih imaš na tone. Ali to je tržište rada i usluga u tom trenutku.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Propustio sam ovaj odlican upis juce. Elem, ja se u principu sa svime ovim slazem, jednostavno cete morati da verujete ili ne verujete da je ovo nefer prema meni, nemam nacin da vam to dokazem. Ja uopste ne letim za novcem, ali se kao covek osecam nedovoljno cenjeno i pitanje je verovatno trenutka kada cu ili otici ili prestati da marim za bilo kakvim oblikom samoinicijative.

 

Ja sam neko ko voli da ima jasna zaduzenja, ne zato sto ne zelim da doprinesem van svojih zaduzenja, vec zato sto jasno definisane obaveze i ingerencije otklanjaju potrebu za mikromenadzmentom, sto smatram za ubicu produktivnosti. Kada svako zna sta sme i sta treba da radi, nema potrebe da se svako malo sastajemo, da prekidamo jedni druge u sred nekog posla. Sve, u teoriji, a nije tesko ni sprovesti u praksi, onda ide kao podmazano.

 

Sto se tice situacije da novozaposleni dobiju bolje uslove od starosedeoca, licno sam protiv toga iz vise razloga, prvenstveno jer uprava na taj nacin pospesuje nelojalnost. Svakako sam pre za to da se podnese trosak i da se barem izjednaci plata radniku u istom sektoru i istim kvalifikacijama sa onom koju dajes novom. Makar da bude jednaka. 

 

Napisao sam da sabotaza za mene iz etickih razloga nije opcija, ali o nekom bojkotu ili otaljavanju posla cu verovatno da razmislim.

 

Hvala svima na misljenjima, kao i uvek dosta su podeljena ali to sam i ocekivao. Problem u Srbiji, posebno van Beograda je sto van IT industrije pravog posla ima jako malo. Da nije tako, verovatno nikad ne bismo ni stizali do ovakvog jadanja, ljudi bi samo menjali poslove.

 

15 hours ago, ControlFreak said:

@John TerryRazumem kako se osećaš. Da pojasnim jer to sam rekla upravo zato jer je tako ispalo za mene lično. Izvagala sam da li da ostanem ili odem, a ostala zato što sam nešto dobila s tim,  nešto što je meni dalo podstreka da ostanem, sebe radi, da pokažem da mogu da odradim, da usavršim, da ne dozvolim da me neko od kolega koji radi ili ne radi na svoj način dodiruje. Profesionalno ponašanje, bez ogovaranja, bez panike, traže se rešenja. Meni su se trudili da uvek daju veći deo procenta, pa i da promene zvanje da se zadovolji HR deo, ali je to donosilo i više rada i odgovornosti. Ostala sam baš zato što je radna okolina prijatna (većinom, jer se ponekad nadje neko ko kvari harmoniju), kolege saradjuju, a kad si tu duže od svih, nove obučavaš, deliš znanje. U tom pogledu, čak i kad gledam unazad, ponovo bi izabrala da ostanem lojalna. Ali, nikako to ne bih savetovala drugima. Nastale su velike promene u radu, zapošljavanju, dolaze druge generacije, tehnologija. Jedno moje dete je promenilo posao za jako puno veću platu, radilo godinu dana, nezadovoljno organizacijom rada, vratilo na onaj pre. Pregovarao, primio manju od ovih, ali veću od one kad ih je napustio. Zadovoljan, srećan, kaže naučio je dosta, jer i kad vidiš šta nije dobro, naučiš kako ne treba da se radi, tražiš rešenja za bolje.

Tako da, neću da te vidim tako pesimističnog. Kreni u akciju ako te ovo što ti se desilo dovodi do razmišljanja da nisi vredan iako si lojalan. I ovo je forum, pa ponekad napisano deluje možda da nekome ide sve po meri, ali ljudi su različitih karaktera, različito se ophode u datim situacijama. Bilo je teških perioda, radilo se i sa teškim ljudima, nekome je to izazov da nadje kako da reši, neko pobegne jer je nemoća ili ne želi da bude u takvoj okolini. Ako odlučiš da ostaneš, moraćeš se suočiti sa šefom, potražiti povišicu, biti iskren, ti nisi namerno to video, otvorio se dokument. Potraži platu i zvanje koje smatraš da zaslužuješ. Najgore je, po meni, da ostaneš sa osećajem gorčine u toj okolini svaki radni dan. Ali ti poznaješ sebe, pretpostavljam da imaš plan.

 

Ja zelim vise rada i odgovornosti. Ne zelim da crknem na poslu ali, ne znam kako da Vam to pojasnim pa cu bas direktno, kod mene u firmi efikasnost nije ni 50%, mozda je 20%. Najozbiljniji sam. Kada bi se makar pola vremena koja se koristi za bespotrebno cavrljanje, dangubljenje i ispijanje kafe koristilo za ono za sta smo se skupili i od cega zivimo, siguran sam da ni znatno veca primanja ne bi izostala.

Razumete? 8 sati sam tu svejedno, pa zasto ih ne bih korisno iskoristio.

I tu dolazimo do glavnog problema. U uredjenim firmama ti odes kod sefa i kazes "Ja bih da zaradjujem vise" i onda ti on da vise posla i vecu platu. I ti onda budes zadovoljan jer to si hteo, nije ti poklonjeno vec ti je data sansa da se posteno izboris za vise. To je osnova zadovoljstva na radnom mestu, po meni, da se covek oseti korisnim i da misli (to ne mora zaista biti tako, bitan je subjektivni osecaj) da radi nesto smisleno.

Znam da delujem pesimisticno, da deluje kao da blatim nekoga, ali nije tako. Ljudi nisu fokusirani na ono od cega zive, a nismo deca i treba da se ophodimo sa postovanjem prema nasim radnim obavezama.

 

Boldovano. Da, to bi bilo najgore i svakako to necu da dozvolim. Smislicu plan, porazgovaracu mirno i bez frke sa direktorom, samo da smislim kako da pristupim. I onda ili nastavljam ili idem. Ali svakako niti cu da se krvim sa ljudima niti cu da nastavim da potcenjujem sebe na ovaj nacin.

 

Edited by John Terry
Link to comment
Share on other sites

Pa upropastili. Ja mislim da je skoro sve radjeno sa dozvolama. Gradjenje na Zlatiboru je odavno postao veeeliki biznis, prije Beograd na vodi. Prica se da su u poslu velike ribe iz Beograda i to sa obe strane zakona. Pa nije bez raloga opstina Cajetina jedna od bogatijih u Srbiji ( u samom vrhu). Nebi me cudilo da se napravi neki krak auto puta do Zlatibora.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

Pa nije bez raloga opstina Cajetina jedna od bogatijih u Srbiji ( u samom vrhu). Nebi me cudilo da se napravi neki krak auto puta do Zlatibora.

A na celu iste anticivilizacionas tj. ''ugledni domacin'' stamatovic. 

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Zlatibor, vidi šta su uradili od planine, i ovo je garantovano skoro sve građeno bez dozvole,a mozda je i sve bez dozvole :twak:

Banglades na planini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malo kasno sam dosao kuci, zato kasno i odgovaram. Na zalost ovo je tako kao sto vidite. Neke od ovih zgrada sam vidio prije godinu ili dvije u izgradnji na slikama koje mi je poslao kum koji je skoro svaki dan na Zlatiboru. U sveme ovom i ja vidim mogucnost da  nesto investiram . Ja se apsolutno slazem da je ovo zlocin prema ovoj planini. Medjutim ovo sto se dogadja je tako kako  je. Za Zlatibor, na zalost.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Vazno da im Rio Tinto smeta, i mini hidroelektrane, a ovo im je verovatno do jaja. Ako mini hidroelektrane u pripizdini donjoj ne uniste prirodu niko nece, a isto i Rio Tinto. Ljudi bez mozga.

 

Stara logika, ako neko krade mogu ja da pljačkam, ako neko tuče ženu, mogu ja da ubijem, za svaki zločin se može naći opravdanje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koca popovic said:

Malo kasno sam dosao kuci, zato kasno i odgovaram. Na zalost ovo je tako kao sto vidite. Neke od ovih zgrada sam vidio prije godinu ili dvije u izgradnji na slikama koje mi je poslao kum koji je skoro svaki dan na Zlatiboru. U sveme ovom i ja vidim mogucnost da  nesto investiram . Ja se apsolutno slazem da je ovo zlocin prema ovoj planini. Medjutim ovo sto se dogadja je tako kako  je. Za Zlatibor, na zalost.

 

Relativno skoro je bio neki protest, vezan za planinu Zlatar i bio je jedan transparent " Da nam Zlatar ne bude kao Zlatibor"  ... protest je bio, čini mi se, bezan za divlju gradnju..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

 

Relativno skoro je bio neki protest, vezan za planinu Zlatar i bio je jedan transparent " Da nam Zlatar ne bude kao Zlatibor"  ... protest je bio, čini mi se, bezan za divlju gradnju..

 

A, bilo je i protesta, ili barem javnih apela, protiv zlatiborizacije Divčibara, Tate, za Kopaonik je već kasno...Srbija je postala jedna velika Kaluđerica.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

A, bilo je i protesta, ili barem javnih apela, protiv zlatiborizacije Divčibara, Tate, za Kopaonik je već kasno...Srbija je postala jedna velika Kaluđerica.

Ma gde udje "beogradska elita" iz Babušnicu&Vlasotince...piši propalo....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

 

A, bilo je i protesta, ili barem javnih apela, protiv zlatiborizacije Divčibara, Tate, za Kopaonik je već kasno...Srbija je postala jedna velika Kaluđerica.

Prvi put vidim ovaj pojam zlatiborizacija. Nema se sta dodati niti oduzeti.Sve je receno sa zlatiborizacija.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, koca popovic said:

Prvi put vidim ovaj pojam zlatiborizacija. Nema se sta dodati niti oduzeti.Sve je receno sa zlatiborizacija.

Ja sam inače, sa mojim Upravnikom zgrade i još nekolicinom entuzijasta, poveo akciju "Stop favelizaciji Niša".... i uspeli smo. Zaustavili smo gradnju i dobili dečije igralište.

 

Na mestu ovog mobilijara, trebala je da bude zgrada.

 

spacer.png

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:

Ja sam inače, sa mojim Upravnikom zgrade i još nekolicinom entuzijasta, poveo akciju "Stop favelizaciji Niša".... i uspeli smo. Zaustavili smo gradnju i dobili dečije igralište.

 

A šta se desilo sa onom gradnjom parkinga pored škole, na mestu parkića ili igrališta, pre godinu-dve čini mi se.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...