Jump to content

Zivot u Srbiji


Amigo

Recommended Posts

22 hours ago, John Terry said:

 

Jedna od opcija je i silent boycott. Ali mislim da to ne bi funkcionisalo u ovom slucaju jer se bukvalno nista ne odredjuje na osnovu truda radnika, tako da verovatno niko ne bi ni primetio 🙂 

 

Nisu oni krivi, ja sam kriv sto sam mnogo ulozio sebe u nesto sto ne ceni trud. Prosto imas takve firme, ne interesuje ih razvoj i napredak, vec neko tavorenje. Nema ambicije, a kad je tako onda ti je jasno da niko ne primecuje.

Ulozio si sebe u nesto sto volis i zato nisi kriv!

To sto dolaze sve vise mediokriteti sa kupljenim diplomama i porodicnim vezama nije tvoj problem vec njihov: kad-tad naidje neki problem koji, i da zele, ne mogu da rese zato sto nemaju potrebno znanje za to.

Radim 35 godina ovu prokletu informatiku i jedan od zadataka mi je i baktanje sa djacima i studentima na strucnoj praksi koje njihovi rodjac ili kucni prijatelji dovedu uz reci "E, `ajd nauci nesto ovog mog".

Prvo pitam padawana da li zeli nesto da nauci ili samo ocenu - ako je ovo drugo - evo ti sinko i gubi mi se sa ociju.

Ako je drugo - prvo ispitam koliko zna, kazem mu da uzme deblju svesku i olovku, nasnimim mu literaturu na USB i krenemo sa ucenjem korak po korak.

Saradjujem dosta sa njima i cene ih gde god da se zaposle i to mi je dovoljna satisfakcija.

:default_coffee:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, John Terry said:

 

Osecaj je kao kad imas devojku s kojom si 10 godina i na kraju se razidjete, nakon toliko potrosenog vremena i zivaca. Kao baceno vreme.

Ma.to što ste se razišli je posledica, nego što si virnuo u njen mobilni, a tamo SMS gde te ogovara. To je uzrok .

 

Nego, možeš li da se dočepaš nekog posla na crno?

Link to comment
Share on other sites

 
Najverovatnije cu morati, dok ne steknem iskustvo.
Kad obezbediš posao, na ovom starom, počni da ideš na bolovanje, maksimalno ih zajebavaj, da iznudiš otkaz. Onda presaviješ tabak pa kod "veliki sat"....to će da traje bar 3-4 godine...ups 50 plata, plus kamata. Obožavaju da daju otkaz kad je radnik na bolovanju jer se pravna služba razume u radno pravo kao Marica u kriv q.   To je zato što nemaju pravnu službu i kadrovsko nego menadžera za HR...:smiley2:
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Čekaj polako, nego ovo da vidimo prvo. Zašto neko ima da viri u tuđi mobilni, kakva je to sad travestija!? :lol_2:

Pitaj ga kako je saznao da nije omiljeni lik manageru...nije bio mobilni, ali se uklapa u priču...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

Saznao sam tako sto strucnjaci nisu umeli da otvore word dokument jer je bila promenjena ekstenzija u enkripciji. Bukvalno uradis rename enstenzije i VOILA... i onda sam video platni spisak. Bolje da nisam. Tu kombinaciju tuge, besa, razocaranja i potpunog idealistickog kolapsa nikad do sada nisam doziveo.

Ma čitao sam već...nego Puzigaći ili da objasnim s neki film ili ovako kao SmS :smiley53:

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, John Terry said:

Saznao sam tako sto strucnjaci nisu umeli da otvore word dokument jer je bila promenjena ekstenzija u enkripciji. Bukvalno uradis rename enstenzije i VOILA... i onda sam video platni spisak. Bolje da nisam. Tu kombinaciju tuge, besa, razocaranja i potpunog idealistickog kolapsa nikad do sada nisam doziveo.

 

Evo ja imam slicnu situaciju na poslu - vodim tim od 14 ljudi i vidim njihove plate - koja sarolikost, a koja nipocemu ne oslikava pravo stanje njihovog znanja i zalaganja, vec to kad su poceli, s koje pozicije, koja im je bila startna plata.

Tako da imam jednu koja je jako dobra, a placena znacajno manje od nekih koji su startovali dosta kasnije.

Prosto, godisnja povecanja retko kogu da nadomeste tu razliku. Sad pokusavam da joj izdejstvujem skoro 20 % pivisucu, da bi "upala" u salary range gde su i drugi sa istim zvanjem.

 

Ima i toga, tako da uzmes i to u obzir.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako je u Srbiji, ali ovde trziste odredjuje plate, tako da je za ovu poziciju, pre 4 godine kad je ona pocela da radi, to bila realna plata.

Posle se situacija promenila, velik competition na trzistu za poslove i morali smo za tu poziciju nuditi vise para prosle i ove godine, tako da ona jadna kaska sad s platom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da, i sad ako to ona sazna, otići će?

 

U Srbiji teško da ima više od nekih 20% zadovoljnih radnika. I od tih 20, 95% su programeri.

 

Drugi bi otišli iz momenta ali nema radnih mesta.

 

P.S. Kako se zovu na zapadu, bese, ona radna mesta koja kao zaduzenje imaju da prate razvoj zaposlenih? To nama ovde treba, a nema toga nigde u Srbiji.

Edited by John Terry
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

Pa da, i sad ako to ona sazna, otići će?

 

Zanimljivo, Poljaci otvoreno pricaju u platama, beneficijama i svi znaju ko koliko ima, pa neretko cujem:"A kako on/a....?"

 

Ljudi ostaju na poslovima ne samo zbog plate - vise je cinilaca koji uticu na to. Ova moja (ruzno zvuci, ali da je tako zovem u prici) verovatno moze naci bolje placen posao.

Ima malo dete, moze da radi od kuce, ima feksibilnost, dobar odnos sa kolegama i sa mnom kao sefom....verovatno je izvagala sta joj je, trenutno, bitnije.

I zna da je cenimo kao radnika, samo sto zbog finansijske politike kompanije, nismo (bili) u mogucnosti da je adekvatno nagradimo.

 

Nije manja plata uvek znak da nisi cenjen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Nije manja plata uvek znak da nisi cenjen.

 

Mala plata u apsolutnim brojkama, tacno je, nije znak da nisi cenjen. Neke firme ne mogu da priuste vece plate.

 

Ali zato relativno mala plata u odnosu na neke JESTE znak da te ne cene dovoljno. I to je legitimno. Moja inzenjerska kuca vise ceni ekonomistu od inzenjera. Ok. Neka im projektuju bankari onda.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Terry said:

 

Mala plata u apsolutnim brojkama, tacno je, nije znak da nisi cenjen. Neke firme ne mogu da priuste vece plate.

 

Ali zato relativno mala plata u odnosu na neke JESTE znak da te ne cene dovoljno. I to je legitimno. Moja inzenjerska kuca vise ceni ekonomistu od inzenjera. Ok. Neka im projektuju bankari onda.

Ajoj, pa nemoj tako!

 

Pa i u belom svetu je u skoro svakoj firmi, svaki marketing manager bolje placen od hemijskog, prehrambenog, "name it" inzenjera!

 

Ih, koliko sam se  ja puta zapitala sta mi trebalo da se bakcem s farmacijom&hemijom, umesto da sam lepo, natenane, zavrsila neki MBA.

 

Edit: da ne bude zabune, ne mislim da je MBA lakse zavrsiti - naprotiv, meni bi bilo teze nego moju hemiju; duzno postovanje svima koji su zavrsili MBA, onim gore sam mislila na neka opsta uverenja, koja ne moraju biti tacna

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Ne znam kako je u Srbiji, ali ovde trziste odredjuje plate, tako da je za ovu poziciju, pre 4 godine kad je ona pocela da radi, to bila realna plata.

Posle se situacija promenila, velik competition na trzistu za poslove i morali smo za tu poziciju nuditi vise para prosle i ove godine, tako da ona jadna kaska sad s platom

Tako je i u Srbiji, sada prodavci u Maxiju zaradjuju vise od profesora u skolama, razne zanatlije bolje placeni od kardiohirurga.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, John Terry said:

Potraznja za programerima jeste velika ali za seniorima. Juniore, sto bih ja de facto bio sad, uzimaju direktno sa fakulteta u nekih 23-24 godine, kada mogu da si priuste pocetnu platu od 400-500 evra za juniore, a ovima je svejedno jer ionako nemaju ni porodicu niti bog zna kakve troskove, to im dodje dzeparac. I to je super njima. Meni sa 40 godina, 500 evra ne bi pokrivalo.

 

Nemoj da se ljutis, ali mislim da je sada malo kasno za presaltavanje, jer ce ti trebati jako mnogo rada i truda da uspijes, plus sreca u svemu tome da naletis na prave ljude.

Ako ti je posao lagan, a plata solidna, uzivaj u tome i cuvaj zdravlje.

I na Zapadu su racunovodje i finansisti cesto bolje placeni od inzinjera. Ne samo to, nego oni su i sefovi inzinjerima, jer oni treba da odobre projekte sa finasijske strane i samo kazu ne moze i gotovo.

Ja sam licno jedno vrijeme bio dosadan mom sefu, sa kojim sam bio i prijatelj, druzili smo se povremeno i u slobodno vreme, da mi poveca platu, sto se na kraju i desilo, ali ta sloboda na poslu, da mogu da ostanem da radim od kuce, da dodjem i odem kada hocu, to nema cenu, a para koliko god da dobijes, nikad dosta.

55 minutes ago, Sunshine State said:

Ih, koliko sam se  ja puta zapitala sta mi trebalo da se bakcem s farmacijom&hemijom, umesto da sam lepo, natenane, zavrsila neki MBA.

 

Ma nema veze, ja ne bih zelio da provodim dane buljeci u neki Excel sheet, kopajuci po brojevima, kao sto ne bih bio ni Project menadzer, a znam da su bolje placeni, jednostavno to nije za mene. Mnogo je vazno da volis ono sto radis, a ne da to radis zbog novca. Ja kada cujem nekoga da kaze da ce tjerati svoju djecu da budu doktori zbog dobre plate, dize mi se kosa na glavi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bas je našao crkvu u kojoj ce da se krsti. Doktori zbog dobre plate, a ako su stvarno doktori, ubitacna atmosfera, satiranje na poslu, i preopterecenost period u kome tu platu uopste vide skrati na pola. Sestre jos i vise, ogranicavam se na intenzivnu negu isl. Plus oni u medicinskoj struci nikad nece imazi uslove kao ovi iz IT - kao u ovim Šiterima isl, petodnevna radna nedelja, sale za stoni tenis i video igre, kuhinjice, espreso aparati, plate vise puta vece nego sto ovde imaju te sestre pa i doktori u drzavnim bolnicama... Bolje bi prosli da postanu klonferi, šta god to bilo :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Amigo said:

ali ta sloboda na poslu, da mogu da ostanem da radim od kuce, da dodjem i odem kada hocu, to nema cenu, a para koliko god da dobijes, nikad dosta.

 

Ne vidim da li je @John Terry negde pisao o tom aspektu.

Rece da su kolege ok.

 

@John TerryOsim plate, da li je obim posla ok, imas li slobodnih dana, godisnjeg, ...?

 

Sto Amigo rece, para nikad dosta - je l' tebi tvoja plata bila ok, dok nisi saznao da neki drugi imaju vise?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Bas je našao crkvu u kojoj ce da se krsti. Doktori zbog dobre plate, a ako su stvarno doktori, ubitacna atmosfera, satiranje na poslu, i preopterecenost period u kome tu platu uopste vide skrati na pola. Sestre jos i vise, ogranicavam se na intenzivnu negu isl. Plus oni u medicinskoj struci nikad nece imazi uslove kao ovi iz IT - kao u ovim Šiterima isl, petodnevna radna nedelja, sale za stoni tenis i video igre, kuhinjice, espreso aparati, plate vise puta vece nego sto ovde imaju te sestre pa i doktori u drzavnim bolnicama... Bolje bi prosli da postanu klonferi, šta god to bilo :lol_2:

 

Mislio sam na doktore u Sjevernoj Americi, oni zaista imaju plate mnogo vece od inzinjera i programera i zasluzuju to, kao i medicinske sestre sa zavrsenim fakultetom, koje su placene tu negdje kao i inzinjeri.

 

Average salary Doctor Canada

Family physicians earn an average salary of $308,000 per year in BC and $303,000 in Ontario. Cardiologists in BC earn $599,000 per year versus $508,000 in Ontario.

 

The average engineer salary in Canada is $92,652 per year or $47.51 per hour. Entry-level positions start at $69,055 per year, while most experienced workers make up to $143,305 per year.

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

je l' tebi tvoja plata bila ok, dok nisi saznao da neki drugi imaju vise?

 

Ovo je dobro pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Doktori i medicinski radnici nas leče i spašavaju živote, pa stoga smatram da bi trebali biti plaćeniji od ostalih. I sam proces školovanja, odricanja, prakse, vremena koje to uzme je duži, zar ne?

@AmigoŠta ti imaš protiv excelaša 😀!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ControlFreak said:

Doktori i medicinski radnici nas leče i spašavaju živote, pa stoga smatram da bi trebali biti plaćeniji od ostalih. I sam proces školovanja, odricanja, prakse, vremena koje to uzme je duži, zar ne?

@AmigoŠta ti imaš protiv excelaša 😀!

 

Excel rocks :thumbsup: Ja isto mnogo radim sa Excelom, ali ga ne koristim :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...