Jump to content

oldie but goodie


ćušpajz

Recommended Posts

4 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Meni je omiljeno kad gledam Gerd Muller kompilacija golova gde izgleda kao da su golmani sakupljeni sa ulice da brane.

 

 

okej. po čemu su tačno mesi i kristijano bolji od zidana, ronalda ili maradone pa i van bastena, osim što igraju 15-20 godina fudbal sa uspehom u klubovima kada im sasiju smrtonosnu ekipu? 

 

takođe, da li bi neko od tih igrača bio hendikepiran danas? hajde da izuzmemo maradonu pošto očigledno ovde ljudi misle da je mesi nešto sposobniji fizički (a nije) 

 

uzeli ljudi i individualne i ekipne trofeje za duplo manje vremena koliko se ovi paceri muče okolo 

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

 

okej. po čemu su tačno mesi i kristijano bolji od zidana, ronalda ili maradone pa i van bastena, osim što igraju 15-20 godina fudbal sa uspehom u klubovima kada im sasiju smrtonosnu ekipu? 

 

takođe, da li bi neko od tih igrača bio hendikepiran danas? hajde da izuzmemo maradonu pošto očigledno ovde ljudi misle da je mesi nešto sposobniji fizički (a nije) 

 

uzeli ljudi i individualne i ekipne trofeje za duplo manje vremena koliko se ovi paceri muče okolo 

Premalo se razumem u fudbal da bih analizirao sve aspekte igre pa da donesem neki zakljucak. 

 

Ali kao sto si rekao, slusam ljude koji se vise razumeju u fudbal, i niko ne stavlja Mesija van top5, na to se gleda kao na blasfemiju.

 

Takodje, pricas kao da je longevity negativna stvar, naravno da je bolje igrati duze na visokom nivou nego krace. Da Mesi nastavi ovako jos 10 godina sigurno mu to ne bi bio minus.

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

svakako da je super što su dugovečni, samo kažem da za top 3-5 igrače svih vremena u tako dugom vremenskom periodu imaju više fejlova nego uspeha 

Koji tacno Mesi ima fejl osim repke? Pritom je i tu bio blizu vise puta da osvoji nesto, nekad su ga delili penali, nekad gol u produzecima, ali dobro, nek mu to bude veliki minus.

 

U isto vreme, sa klubom je osvojio sve sto moze da se osvoji, ali ti to ne odgovara kao argument jer je imao jak klub. Pa jbg, ne mozes danas sa Bajer Leverkuzenom da uzmes ligu sampiona, fudbal je potpuno drugaciji, parity je manji jer je u fudbalu mnogo vise novca.

 

Ronaldo je takodje sa klubom osvojio sve sto moze, i to cak sa vise razlicitih klubova, a pritom je sa Portugalom osvojio EP, sto je ogroman uspeh za reprezentaciju tog kvaliteta.

 

Ne vidim gde su ti fejlovi koje navodis, posto su njih dvojica i individualno i timski trofejniji od svih igraca koje ti navodis.

Link to comment
Share on other sites

Preteruješ uini u vezi Mesija, ali baš. Njegova dugovečnost na bolesno visokom nivou ne može da bude zaobiđena kada se diskutuje o najvećima. Sve i da je svako od sedam veličanstvenih koje si pomenuo imao neki performans/sezonu/karakteristiku iznad Mesijevih (što je često upitno, jelte), paket njegovih igara i uspeha je ozbiljno, ozbiljno težak. U velikoj meri isto to važi i za Kristijana.

 

S tim da su po radnim navikama i efektima istih na njihove uspehe verovatno poprilično usamljeni na vrhu, ako posmatramo samo najveće majstore igre. A to je takođe poseban kvalitet.

 

@ZiS, nisam precizno postavio pitanje, više sam mislio na njihovo mesto u sazvežđu veličanstvenih, ali si mi posredno odgovorio i na to. Hvala puno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Shunsuke Nakamura said:

Jadni Van Basten igrao za Milan i Holandiju. Bas je lose saigrace imao.

 

bio je van basten najbolji igrač ajaxa koji je neočekivano uzeo kup kupova. holandija 1988 je bila žestoki autsajder u contender smislu a van basten lično je ušao u 11-15 igra koji igraju zato što se bosman povredio 

 

jeste milan bio hevi favorit nakon svih tih opisanih događaja, to je tačno 

Link to comment
Share on other sites

Parametar koji bi uzeo u celoj ovoj prici je koliko dugo traju pojedinci na vrhu. 

 

Meni je Ronaldinjo oličenje fudbalskog bozanstva. 

 

Medjutim, NIKO nije trajao kao Mesi i Ronaldo, niko nije toliko dugo statisticki dominirao na samom vrhu. Prosto je, obojica su vec u godinama, a i dalje su najbolji. 

 

Svakako, Maradona, Pele, Krojf, Zidan, Van Basten, Buca Ronaldo,Best... Svi su oni vanserijski igraci. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se vratim na basket, mislim da ovde malo mlađa ekipa potcenjuje jedan aspekt Tonijeve igre koji ne prolazi toliko dobro u statistikama, a nije ni mogao (paradoksalno!) da dođe do preteranog izražaja u Bullsima - suluda kreativnost, u rangu Medžika Džonsona za ono doba. U tom aspektu, Toni je miljama i svetlosnim godinama ispred Peje, Divca, Rađe, Dražena, Gasola, Dirka (da, da...). E sad, u Bullsima ti je bila specifična situacija: 40% opsanosti preti od MJ23, 30% od SP33, a 30% opasnosti je od preostalih 13 igrača, uključujući i Tonija. I on jeste thrive u takvoj situaciji i bio 6. čovek i sve. Ostaje pitanje kakav bi bio u svom prajmu (ne oni raspadi u ekipama kasnije) da je bio broj jedan ili dva i da je imao prilike da bude (još) kreativniji. Drugo, pitanje je kako bi se danas odnosili prema Tonijevom telu u NBA - da li bi ga kao onomad sa prezirom bacili u đubre i dali mu novo jače bolje, ali ne i brže ili bi ga malo poslušali i pustili ga da se razvija u svom pravcu, poput Jokića i Dončića danas?

 

Momci ovde ne mgu da shvate efekat koji je Toni imao kada je bio u igri - pogledajte Mekdonalds protiv Ewinga i Knicksa ili kako je maltretirao Partizan ili Barselonu... Pri tome je bio sjajan šuter, izuzetan dribler za svoju visinu, kradljivac lopti, bloker... ali pre svega neko ko je nepogrešivo video nevidljive linije po terenu i svirao po njima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja kada sam gledao nedavno utakmice iz devedesetih pre SP u Francuskoj i sve mi je to izgledalo tragikomicno. Kako igracima bezi lopta i imaju los prijem, a tek o realizaciji gol sansi. Bilo je situacija kada sam video gol u mrezi i igraci se skroz spetljaju i ne bude gola iz izgledne sanse. Tehnika im je na nizem nivou iako za taj period oni i jesu majstori samo su standardi znacajno porasli. A i mnogo lakse su igraci ispadali. O taktici da ne pricam. Okacila FIFA na svom yt kanalu prosli vikend Argentina-Zapadna Nemacka, finale SP '86. Vecina ce da ugasi tekmu nakon 10-15 minuta koliko je negledljivo. Pogledao sam celu zbog Maradone, ali sve mane tadasnjeg fudbala su jasno vidljive.

Link to comment
Share on other sites

Pa sama činjenica da najbolji mladi igrači u evorpskom fudbalu idu u najuspešnije klubove, a u NBA preko drafta u najlošije klubove vam predstavlja nepremostivu prepreku u poređenju uspešnosti tokom čitave karijere jednog fudbalera i NBA košarkaša.

 

Da su Džordan, Lebron, ONil... sa koledža išli direktno u sastave osvajača NBA prstena imali bi više prstenova.

 

Isto tako,  da su Mesi i Ronaldo čekali 24, 25. godinu za prelazak u bolje vođen klub ne bi imali ove rekorde kao danas.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Koji tacno Mesi ima fejl osim repke? Pritom je i tu bio blizu vise puta da osvoji nesto, nekad su ga delili penali, nekad gol u produzecima, ali dobro, nek mu to bude veliki minus.

 

U isto vreme, sa klubom je osvojio sve sto moze da se osvoji, ali ti to ne odgovara kao argument jer je imao jak klub. Pa jbg, ne mozes danas sa Bajer Leverkuzenom da uzmes ligu sampiona, fudbal je potpuno drugaciji, parity je manji jer je u fudbalu mnogo vise novca.

 

Ronaldo je takodje sa klubom osvojio sve sto moze, i to cak sa vise razlicitih klubova, a pritom je sa Portugalom osvojio EP, sto je ogroman uspeh za reprezentaciju tog kvaliteta.

 

Ne vidim gde su ti fejlovi koje navodis, posto su njih dvojica i individualno i timski trofejniji od svih igraca koje ti navodis.

 

i zidane i ronaldo su uzeli sve sa klubovima ali i sa repkama 

 

takođe su uzeli sve individualne nagrade a bili i glavne baje kada se resavalo, za razliku od mesija (kristijano je tu dobar) 

 

dakle, šta to zapravo izdvaja mesija i kristijana u odnosu na zidana i ronalda? 

 

to što igraju dugo na visokom nivou je otprilike jedino što vidim kao prednost a ujedno i beznačajno djuture. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

bio je van basten najbolji igrač ajaxa koji je neočekivano uzeo kup kupova. holandija 1988 je bila žestoki autsajder u contender smislu a van basten lično je ušao u 11-15 igra koji igraju zato što se bosman povredio 

 

jeste milan bio hevi favorit nakon svih tih opisanih događaja, to je tačno 

Iskreno ne znam kakva su ocekivanja bila za Holandiju 1988, ali tim koji ima Gulita, Rajkarda, Kumana i ostale, svakako ima veliki kvalitet, barem na papiru. Respect svakako za Marca, jedan od najboljih gol igraca u istoriji igre, ali imao je on jaku podrsku uvijek.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

 

i zidane i ronaldo su uzeli sve sa klubovima ali i sa repkama 

 

takođe su uzeli sve individualne nagrade a bili i glavne baje kada se resavalo, za razliku od mesija (kristijano je tu dobar) 

 

dakle, šta to zapravo izdvaja mesija i kristijana u odnosu na zidana i ronalda? 

 

to što igraju dugo na visokom nivou je otprilike jedino što vidim kao prednost a ujedno i beznačajno djuture. 

Zasto je bitno uzeti sve nagrade a nije bitno koliko puta?

 

Jel isto uzeti LS jednom i 5x, zlatnu loptu isto?

 

Ako ne gledas longevity, tj. ako ne gledamo, meni je Curry top5 NBA igrac ikad, koga briga sto mu prime traje krace nego kod ostalih all time great igraca.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, freethrow said:

Da se vratim na basket, mislim da ovde malo mlađa ekipa potcenjuje jedan aspekt Tonijeve igre koji ne prolazi toliko dobro u statistikama, a nije ni mogao (paradoksalno!) da dođe do preteranog izražaja u Bullsima - suluda kreativnost, u rangu Medžika Džonsona za ono doba. U tom aspektu, Toni je miljama i svetlosnim godinama ispred Peje, Divca, Rađe, Dražena, Gasola, Dirka (da, da...). E sad, u Bullsima ti je bila specifična situacija: 40% opsanosti preti od MJ23, 30% od SP33, a 30% opasnosti je od preostalih 13 igrača, uključujući i Tonija. I on jeste thrive u takvoj situaciji i bio 6. čovek i sve. Ostaje pitanje kakav bi bio u svom prajmu (ne oni raspadi u ekipama kasnije) da je bio broj jedan ili dva i da je imao prilike da bude (još) kreativniji. Drugo, pitanje je kako bi se danas odnosili prema Tonijevom telu u NBA - da li bi ga kao onomad sa prezirom bacili u đubre i dali mu novo jače bolje, ali ne i brže ili bi ga malo poslušali i pustili ga da se razvija u svom pravcu, poput Jokića i Dončića danas?

 

Momci ovde ne mgu da shvate efekat koji je Toni imao kada je bio u igri - pogledajte Mekdonalds protiv Ewinga i Knicksa ili kako je maltretirao Partizan ili Barselonu... Pri tome je bio sjajan šuter, izuzetan dribler za svoju visinu, kradljivac lopti, bloker... ali pre svega neko ko je nepogrešivo video nevidljive linije po terenu i svirao po njima.

 

definitivno kukoc danas ostaje vizljast lik, bez toliko pumpanja 

 

to je još jedna stavka u prilog tome da bi bio još efikasniji u današnjoj igri 

 

masa više nije prioritet, hvala qrcu 

3 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Zasto je bitno uzeti sve nagrade a nije bitno koliko puta?

 

Jel isto uzeti LS jednom i 5x, zlatnu loptu isto?

 

Ako ne gledas longevity, tj. ako ne gledamo, meni je Curry top5 NBA igrac ikad, koga briga sto mu prime traje krace nego kod ostalih all time great igraca.

 

bitan je longevity i bitan je broj mvp nagrada ali neću zbog toga staviti lebrona na prvo mesto. ti mozda hoćeš i to je to. 

 

ne znam, meni mesi jednostavno nije taj kalibar da uđe u goat raspravu, sa ili bez nagrada koje je uzeo.. al okej, moj problem, ljudi očigledno smatraju da je on tu negde. poštujem iako ne kapiram (:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daj Uini, uzmi gledaj Mesija, neku tekmu običnu, ne moraš hajlajtse koji su atraktivni da nema dalje. Pa nije slučajno što je on igrao baš sa takvim aždajama i to kao glavni među njima. Pa lik je kao Curry u prajmu, dođe lopta do njega a već vidiš da se cela taktika protivnika prilagođava njemu, sve linije se pomeraju, vidiš da su se protivnici usrali u gaće u nadi da neće previše da ih ponižava. Lik je u 474 utakmice dao 438 golova i to sve u vrhunskoj konkurenciji. A pri tome ga ja ni ne percipiram prevashodno kao golgetera. Lik je jednostavno nenormalno dobar. Pri tome, ponavljam, ne volim Mesija i uvek navijam protiv Barse (i Argentine), a Krištijana štaviše prezirem kao pojavu. To su bolesno dobri igrači, kakav bre Euzebio, dal si lud, uz dužno poštovanje. Pa jedan Ronaldinjo koji je u prajmu bio top topova je sklonjen u stranu kad su videli šta tek može Mesi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni su u toj GOAT diskusiji omiljeni Zidan,Ronaldo(zuba) i Maradona,tim redom.Ipak,nikako ne bih smeo izbaciti ni CR,Mesija,Pelea,Krojfa tek tako.Realno je da se na kraju sve svodi na subjektivni utisak,čak i kada ljudi misle da su objektivni.😁

 

Kada bih morao da izdvojim jednog,Zidan,ali krajnje subjektivno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@freethrow

 

Svaka cast na svemu Kukocu, i mislim da je zasluzio mnogo vece priznanje. 

 

Opet, nerealno je porediti bilo kog Evropljanina sa Dirkom. Covek je imao nestvarnu karijeru. Njegov prsten je po meni jedan od najvrednijih u istoriji NBA, kada se gleda koga je imao u timu i protiv kojih azdaja je igrao da bi dosao do njega. JEZIVO! I zasluzio je mnogo ranije da ga uzme. 

 

A te  2011 je bio nezaustavljiv u plej ofu. 

Pritom je gledajuci celu karijeru bio MVP sezone, MVP finala, bio 4 puta u prvom timu NBA, igrao nebrojeno puta all star, zavrsio na vecnoj listi poentera kao 6. , ispred Melouna. Legendaran igrac. 

Edited by Dl91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Chaos Is Me

 

ma dobro, nije ni važno 

moja početna teza je bila da ako majstora od pre 20 ili 40 godina staviš u igru u kojoj se skill poštuje a grubost sankcionise, da bi taj majstor bio bolji nego onomad 

 

uopšte mi nije bila ideja da nipidastavam mesija ili kristijana, samo sam se iznenadio usput. 

Link to comment
Share on other sites

My few cents apropo diskusije.

 

Svaka cast Maradoni, ali Messi je GOAT, a nisam siguran ni da je Maradona veci od Ronalda, kolko god on bio antipatican lik i u sustini oko toga Maradona vs CR bi mi bila legit diskusija. Svaka cast svima, ali sto vreme vise prolazi, treninzi napreduju, pojavljuju se supstance koje su dozvoljene, a mozda ne bi trebalo, a paradoksalno svemu tome je da je sve teze biti top igrac, a kamoli trajati, jer je konkurencija nesnosna. Meni je nekako bezveze uopste porediti igrace koji su igrali tih 60ih i 70ih godina sa ovim danas. Imao si 20ak profi igraca po naciji, ostali su svi imali neko drugo zanimanje, trenirali jednom dnevno i to po sat vremena, itd. Sto kaze Brogdon, golmani su bili samo oni koji su voleli fudbal, a nisu imali pojma da ga igraju. 

 

Messi je nestvaran lik, covek je vec 10 godina apsolutno i bez konkurencije najbolji igrac na svetu. Pojavi se tu i tamo neko ko bljesne, ali je lik toliko dobar da niko sebi ne dozvoljava bilo koga da stavlja u ravan sa njim. I to u jednom vremenu kada imas Ronalda, lika sa najboljim mindsetom od svih fudbalera ikad, coveka koji zivi za pobedu, koji svaki dan po 3,4 sata trenira da bi sutra bio bolji. Ima covek chokeove sa reprezentacijom, ali ajde opet, mnogo je lakse bilo osvojiti SP 74 nego SP danas. Mislim, ok je nostalgija za starim vremenima, al daj da se ne zezamo, pa tada je standardan ucesnik bio Zair koji je po 10-0 gubio, i imao si 5,6 konkurentnih reprezentacija. Ovde ti se desi da neki Island dobije Argentinu, da Hrvatska dodje do finala pored giganata poput Belgije, Brazila, itd. Pre trideset i kusur godina si mogao pre prvenstva da prognoziras ko ce doci do polufinala i da pogodis bar 3 od 4 reprezentacije. 

 

Btw, fudbal ce mnogo da pretrpi kada odu Messi i Ronaldo, osim ako Mbape i Haland ne krenu nenormalno da napreduju, potrefi se da igraju u istoj ligi i to u dva rivalska kluba i naprave neki feud kao sto su ova dvojica imala. Pokusavali su od Nejmara da naprave ovo sto su ova dvojica, pa nisu uspeli, isto i od Azara, i od Salaha, ali dzabe, ne vredi, neki nemaju harizmu, neki nemaju takmicarsku ambiciju, nekom fali nesto trece. 

Edited by Markoss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...