Jump to content

NBA 2022/23 b2b ili problemi u raju?


Miki28 Teoljub

Recommended Posts

Odlicna dva posta jedan za drugim, gde se lepo vidi da Kobi nije mogao da pogodi cim je malo udaljen od linije za tri poena.

 

A danas ljudi sutiraju sa cela sa pola terena, imaju i izbacaj i gadjaju kao obicnu trojku da sutiraju

 

 

 

 

 

 

Neverovatno je kosarka napredovala i nikada visi nivo nije vidjen i vise je nego jasno da je to posledica tolikog broja trojki, a ne zato sto su svi indijanci danas i suvise mekani da ulaze pod kos i sta se sve lupeta.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Au, sta se pise po tviteru... Nisam ni sam ocekivao da ce Jokic imati mnogo veliki pritisak u plej ofu da napravi rezultat.

 

Uporedjuju ga sa Vestbrukom, kazu da je nabijac statsa broj 1. 

 

Janis je imao isti problem, ali decko je to objasnio sa titulom, jednom za svagda.

 

Jokicu znaci samo titula, sve ce mu drugo biti neuspeh

Edited by Dracarys
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tviter odredjuje sta Jokicu znaci? 🤣

 

Mislim da njemu nesto vriste jaja, naravno da ce dati sve od sebe, al cim sezona zavrsi, on je u Somboru sa konjima i rakijom 🤣

 

A tviterasi nek krive kicmu i pisu🤣

 

Poenta je svakako da Jokic ne oseca taj pritisak pa ne znam kako ce ga onda imati...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Snjofko said:

Odlicna dva posta jedan za drugim, gde se lepo vidi da Kobi nije mogao da pogodi cim je malo udaljen od linije za tri poena.

Ali se isto tako vidi da je uzimao mnogo onih "loših šuteva za dva" i sabijao ih u lepom procentu.

Edited by Barkley#34
slovo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Giannis, kao i mnogi (ne svi!) NBA supastarovi ili dobri igrači, živi i umire od pravila, poput Hardenovih faulova, sada Lukinih. Nešto slično, samo u mnogo košarkaškijem smislu, proživljava i naš mesija Jordan Poole - kada se slajder pištanja na korake  spusti na nekih 50% (što je slučaj poslednjh 10tak godina), on je očajan defanzivac, slab skakač i nevešt plejmejker, ali je i jedan od najzajebanijih igrača za čuvanje u ligi.

 

Spoiler

 

 

Sa druge strane, kada mu se svira nošena (nešto na čemu je u mnogo višem stupnju recimo Isaiah Thomas iz Seltiksa napravio karijeru), onda imamo čemernog igrača koji ne doprinosi mnogo i suštinski je glorified spot-up shooter.

 

Ukinemo zlatno rame kako je to kolega Uini elegantno krstio, pa još ukinemo i produženi četvorokorak, dobijemo Antonija, što je i dalje strava.

Spoiler

 

 

E sada, da li se danas basket igra po današnjim pravilima? Pa, da. Znači Janis je svakako u top 3,4,5 igrača današnjice, odmah tu iza Jokića, sa zdravim KDjem, napaljenim Lukom i ostalo.

 

Ovo naravno otvara pitanje robusnosti igrača na perturbacije pravila.  Robustan sistem u automatici je sistem koji će se dobro, zadovoljavajuče (ne nužno i optimalno) ponašati (po nekom unapred zadatom kriterijumu) u slučaju perturbacija. Prevedeno na basket, da li će igrač ostvarivati svoju jako dobru statistiku, učinak, pobede i ostalo i ukoliko se kriterijum suđenja drastično promeni. Da se sudi kao 90tih danas? Ili neko izvučen iz 2000tih da igra po današnjim pravilima? Ja tu vidim neki dosta drugačiji skup igrača, koji se ne poklapa nužno sa onim što su danas top 5 ili top 10, što uopšte ne umanjuje njihovu vrednost u ovom vremenu. Jordan i Bird bi dominirali po bilo kakvim pravilima. Jabbar i Shaq takođe, uz mala prilagođavanja. Karl Malone verovatno, Stokton nisam siguran. Jokić, Curry, Lebron, KD, Dončić, Dame, Kajri, Kawhi mi deluju kao da bi bili dominantni u svim erama takođe. Jbg, nekako se svodi dosta na skill ta robusnost. Ne znam, možda kenjam, razmišljam naglas.

 

Hoću da pokušam da kvantifikujem, definišem to nešto, taj quid koji izdvaja meni i valjda još nekim forumašima, neke nesumnjivo vrhunske i odlične košarkaše od nekih drugih, takođe vrhunskih.

Edited by freethrow
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Snjofko said:

Tviter odredjuje sta Jokicu znaci? 🤣

 

Mislim da njemu nesto vriste jaja, naravno da ce dati sve od sebe, al cim sezona zavrsi, on je u Somboru sa konjima i rakijom 🤣

 

A tviterasi nek krive kicmu i pisu🤣

 

Poenta je svakako da Jokic ne oseca taj pritisak pa ne znam kako ce ga onda imati...

 

To što on ne pokazuje pritisak zato što se ne eksponira toliko i nema društvene mreže, ne znači da ne oseća isti. Što se mene tiče sasvim je legitimno da za njega važe isti aršini kao za Janisa, Vestbruka - a to je super što si MVP, đe ti je titula? Imaju materijala da ove sezonu napadnu istu (bez obzira što su se neke druge ekipe na Zapadu pojačale). 

 

Možda čak i nije toliki pritisak na Nikoli kao što je bio na Janisu na primer, jer opet Janisa su uspešno zaustavljali u PO pre osvajačke sezone. Uvek je postojala ta sumnja da neće osvojiti. To on sad priča kako ne postoji 1-na-1 u njegovom svetu ali nije baš uvek bilo tako. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad bi zaista bilo tako, bio bi to jedan razlog više zašto ga ni ja nikad ne bih draftovala... Svaki skillset leti kroz prozor ako nema pobedničkog mentaliteta tj. ako igrač ne oseća da treba pobeđivati u ekipnom sportu. 

Edit: znači mislim da oseća pritisak, ali bira da to ne pokazuje i da ne govori o tome, što je skroz ok

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

E da, tu je Bill Simmons imao jedan lep uradak o Ajversonu i isticao je baš to, isto intangible kvalitetu koja se ne da obuhvatiti statistikom. Tu želju za pobedom, willing your team into victory, i da je to izdvajalo Ajversona od, recimo Gervina i mnogih drugih. To nešto definitivno prisutno i kod Lebrona, Giannisa, Garnetta, Manua, Stefa, dok je bio zdrav i Kleja... Nešto džordanovski i birdovski. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jokić baš oseća da treba da pobedi što njegov način igre i pokazuje.

 

Inače vezano za ovo što priča@freethrow ja recimo mislim da Jokić suštinski nije bolji košarkaš od Divca. Uspešniji jeste i imaće bolju karijeru, ali vreme u kom igraš , pravila, način na koji se igra dosta toga određuju.

 

U tom smislu Janis i Jokić iako vrhunski košarkaši sa nekim šiftom pravila i načina igre ne bi bili to što su danas za razliku od Brona,KD, Kavaja, Dončića. Šbb kbb priča.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milos 3.14 said:

Inače vezano za ovo što priča@freethrow ja recimo mislim da Jokić suštinski nije bolji košarkaš od Divca. Uspešniji jeste i imaće bolju karijeru, ali vreme u kom igraš , pravila, način na koji se igra dosta toga određuju.

Ovo je wild teorija kojoj sam i sam bio sklon, kao i priča da je Mahmud Abdul Rauf - Kris Džekson bolji od Stefa Karija jer su imali podjednako brz i precizan šut i range, a MAR je imao mnogo veći odraz i bio eksplozivniji. Međutim, tu dolazimo do neke teorije evolucije - vrlo je moguće da su na nekom nivou kapiranja basketa, osnovnog skillseta i fizičkih predispozicija bili podjednaki u mladosti (iako je Divac već imao ozbiljne partije pre NBA), okruženje u koje su posađeni (pravila što kažeš) su ih uslovila da se drugačije razvijaju, pa je tako Jokić đubren i kalemljen od početka tako da se potencira njegovo dodavanje, driblanje, plejmejkerisanje i kasnije i šut spolja, uz kaprice poput Sombor Šafla i ostalo, dotle je to kod Divca bio ipak polu novelty, iako je bio značajan deo i osovina šampionske ekipe Sakramenta. Kod Abdul Raufa je to još izraženije bilo, jer je došao u ligu koja nije bila spremna za Stefa pre Stefa.

 

Dakle, nakon nekih 5 ili 8 godina u ligi, Jokić je definitivno neuporedivo bolji igrač nego što je Diki ikada bio, a Stef je jedan od top 10 ili top 20 igrača lige svih vremena, dočim je MAR manje više zaboravljen. U nekom početnom trenutku su verovatno bili izjednačeni, ali ih je liga gurnula u različite pravce. Ne znam.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, freethrow said:

Ovo je wild teorija kojoj sam i sam bio sklon, kao i priča da je Mahmud Abdul Rauf - Kris Džekson bolji od Stefa Karija jer su imali podjednako brz i precizan šut i range, a MAR je imao mnogo veći odraz i bio eksplozivniji. Međutim, tu dolazimo do neke teorije evolucije - vrlo je moguće da su na nekom nivou kapiranja basketa, osnovnog skillseta i fizičkih predispozicija bili podjednaki u mladosti (iako je Divac već imao ozbiljne partije pre NBA), okruženje u koje su posađeni (pravila što kažeš) su ih uslovila da se drugačije razvijaju, pa je tako Jokić đubren i kalemljen od početka tako da se potencira njegovo dodavanje, driblanje, plejmejkerisanje i kasnije i šut spolja, uz kaprice poput Sombor Šafla i ostalo, dotle je to kod Divca bio ipak polu novelty, iako je bio značajan deo i osovina šampionske ekipe Sakramenta. Kod Abdul Raufa je to još izraženije bilo, jer je došao u ligu koja nije bila spremna za Stefa pre Stefa.

 

Dakle, nakon nekih 5 ili 8 godina u ligi, Jokić je definitivno neuporedivo bolji igrač nego što je Diki ikada bio, a Stef je jedan od top 10 ili top 20 igrača lige svih vremena, dočim je MAR manje više zaboravljen. U nekom početnom trenutku su verovatno bili izjednačeni, ali ih je liga gurnula u različite pravce. Ne znam.

Za evropske igrače u NBA je baš teško napraviti poređenje jer Divac i pogotovo Kukoč su igrali skroz drugi basket u odnosu na ono što su umeli , dosta toga je bilo uslovljeno percepcijom vanameričkih igrača i predrasudama.

Za mene Divac nije igrački lošiji od Jokića, čak u nekim elementima je i bolji, čak mislim da je karakterno bio spremniji da se iscima za pobedu.

Abdul Rauf je pandan Treu upravo zbog mentaliteta.

 

Isto tako mislim da recimo Juing ili Šek ne bi imali karijeru kakvu su imali u današnjem basketu dok bi recimo Hauard imao još bolju da je samo 7-8 godina ranije ušao u ligu.

 

Postoje igrači kao što je MJ , Bron, Kobe, KD, Hakim kojima je kontekst nebitan i to po meni odvaja žito od kukolja 

Edited by Milos 3.14
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DameTime said:

Kad bi zaista bilo tako, bio bi to jedan razlog više zašto ga ni ja nikad ne bih draftovala

Ako bi zaista bilo šta? Jer hoćeš da kažeš da ako Jokić ne osvoji titulu nikada ga ne bi draftovala ili sam pogrešno razumeo?

 

EDIT: Videh, mislila si ako Jokić ne oseća pritisak. Naravno da ga oseća, nije robot.

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, nesumnjivo da dečko želi da pobedi (mislim da sam već spominjala ovde koliko smatram bullshitom stav kako ima igrača koji NE žele pobedu), ali ovo što je @freethrow a na šta mi se čini i ti @Milos 3.14 ciljaš, jeste koliko je spreman da se iscima za pobedu tj. koliko ga vozi ta želja, cilj, htenje, kako god nazvali. Čini mi se da je i sam odgovorio na pitanje da li sebe vidi da traje koliko i Lebron sa ne; što je potpuno u redu, svi imaju neki svoj ritam i motivaciju. MJ, Kobe, Lebron to su specifični primeri gde su spremni na sve za pobedu i da pokušaju koliko god puta (sličan je i Janis danas), ali to ne znači da igrači poput Nikole ne osećaju pritisak titule i(li) da ne žele da pobeđuju.

3 minutes ago, Darko said:

Ako bi zaista bilo šta? Jer hoćeš da kažeš da ako Jokić ne osvoji titulu nikada ga ne bi draftovala ili sam pogrešno razumeo?

 

Kad zaista ne bi osećao pritisak pobeđivanja (titule), u šta bi @Snjofko da ubedi ovde. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...