Jump to content

Kako proizvođači, prodavci i pružaoci usluga varaju kupce? Velike i male tajne kokošarenja.


DJ_Vasa

Recommended Posts

Lidl hoce na kasi da lapaju. X puta je bilo doneses nasecen hleb od 70, oni kucaju kao da je 100 (npr), ili ne provuku 30% snizenje.

Ovi drugi lanci imaju foru kod akcija. Npr milka je 100, onda oni stave da je 200 prva cena, pa kao snizenje i bude 110-120.

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne znam na koji je lanac ili prodavnicu  mislio Div, ali znam da Maxi i IDEA sve drže na istim mestima i lako mi je da pronađem ono što želim.

 

Što se tiče tih foliranja sa cenama, obično se prave ludi dok im ne spomeneš zakon i inspekciju, a tada se smire k'o bubice. Imaju, doduše, i štos da stave jednu robu pod drugu etiketu i da se tako vade. Na primer, Milka Oreo košta 100 dinara, a obična mlečna 120. Običnu stave tamo gde piše MIlka Oreo, ali kada Oreo rasprodaju, a od ove druge ostane samo nekoliko komada. Na etiketi zaista piše cena i koja konkretno čokolada je u pitanju, tako da mogu da se izvade. S druge strane, ako 'zaborave' da promene cenu ili ako kompjuter 'ne registruje promenu', onda nema prostora za izvlačenje. Ima još jedna način kako varaju - stave na policu tri slična proizvoda različitih proizvođača, ali samo jednu cenu, npr. kiseli krastavci A koštaju 350 dinara, dok B i C koštaju skuplje, ali cenu ne stave. I ovde tačno navedu proizvođača i gramažu, ali ljudi se zeznu. Primetio sam da se takvim štosevima najviše služi IDEA, a definitivno imaju najgore i najneljubaznije osoblje, uglavnom lenčuge, ali i najmanje otvorenih kasa. Čak i imaju loše automatske kase, gde treba paziti da kupac pre tebe nije kupio nikakav alkohol jer tada moraš da čekaš da dođe neka kasirka i dozvoli kupovinu alkohola. Ovo sa odobrenjem kupovine sam video samo kod njih, a ako je kasa automatska i prima kartice, valjda ima podatke o kupcu koji govore da nije maloletan.

 

Organizovani trgovinski lanci imaju nesto sto se zovu planogrami, tj predefinisano je gde ce sta stajati, jer je trgovcu u interesu da se proda sto vise stvari, a proizvodjacima da im proizvodi stoje na sto boljim pozicijama i da imaju sto vecu ''sirinu'' na polici. Tu je onda veliko pregovaranje izmedju njih koliko ce mesta i gde dobiti, ali jednom kad se dogovori, ne moze da se odstupa.

 

Sto se tice ostalih mahinacija, moje vidjenje i ono sto pokusavam da radim je da ne prenosim ''bes'' na ljude iz maloprodaje, jer to su ljudi koji rade za minimalac i bezveze uslove, takve nemoralne radnje dolaze od srednjeg i top menadzmenta kojem je samo bitno da se na kraju kvartala ogrebe za bonus, pa onda krece nova runda. 

Ni samu shrinkflaciju nije izmislio i odobrio neki menadzer kategorije u trgovinskom lancu, ili komercijalni tim Pepsika, Mondeleza, Koka kole, nego neke glavonje u centrali koji zaradjuju milione, pa gde su dva miliona, mogao bi i treci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AgroLaki said:

 

Organizovani trgovinski lanci imaju nesto sto se zovu planogrami, tj predefinisano je gde ce sta stajati, jer je trgovcu u interesu da se proda sto vise stvari, a proizvodjacima da im proizvodi stoje na sto boljim pozicijama i da imaju sto vecu ''sirinu'' na polici. Tu je onda veliko pregovaranje izmedju njih koliko ce mesta i gde dobiti, ali jednom kad se dogovori, ne moze da se odstupa.

 

Dobro si me podsetio da navedem neke tekstove koje sam prevodio, a tu su bile i fore da npr. stave hleb, koji je osnovna namirnica negde na kraj, što rade Maxi i IDEA, pa onda da robu po povoljnim cenama strpaju u neki budžak, neke etiketice koje nazivaju vobleri, a treba da privuku pažnju, onda nedostatak prirodne svetlosti, osvetljenje na delikatesima usled kog i neka crkotina izgleda kao odlična šnicla, prijatne mirise u tržnim centrima i razne druge gluposti. Sećam se i da su autori kmečali i drečali što im gomila tih gluposti ne pali kod prodaje alata i ostalih majstorskih potrepština jer su naši majstori navikli da slušaju iskustva kolega ili da pogledaju ono što se prodaje. Čupali su kosu što ne mogu da im uvale neke obične karirane košulje ili obične patike kao majstorske jer su nabili cene, a kvalitet ih nije pratio. Zaključak je bio da je 'mentalitet nepoverenja i nenaviknutost na marketing nepromostiva prepreka u plasiranju određenih poslova zanatlijama', što me je dobro nasmejalo. Očigledno da majstori imaju malo više mozga od 'stručnjaka' za mRAketing.

 

20 minutes ago, AgroLaki said:

Sto se tice ostalih mahinacija, moje vidjenje i ono sto pokusavam da radim je da ne prenosim ''bes'' na ljude iz maloprodaje, jer to su ljudi koji rade za minimalac i bezveze uslove, takve nemoralne radnje dolaze od srednjeg i top menadzmenta kojem je samo bitno da se na kraju kvartala ogrebe za bonus, pa onda krece nova runda. 

 

Oni su nebitni u celoj priči. Mogu oni da ponavljaju mantre da im je 'kompLJuter zaglaviJo' do sutra, a za to me baš briga. Ja u slučajevima različitih cena kažem da zakon predviđa da se roba prodaje po ceni navedenoj na polici, da pitaju šefčića ako im nešto nije jasno, a ako i to ne pomogne, onda je tu čuvena magična i lekovita fraza 'tržišna inspekcija'. Nemam ja ništa protiv njih jer su kao ovce u toru koje idu da pasu kada to čobanin hoće, a nisu ni zaslužili bolje jer su bežali iz škole i jer im je krajnji domet ono što možeš da naučiš za 15-20 minuta čak i sa niskim IQ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uh nekoliko pomenutih stvari jesu dosle iz marketinga kao profesije, pa mi malo smeta sto mi blatite osnovnu profesiju 😀 kao npr cene .99 to jeste do percepcije kupca. E sad sto je to upotrebljeno u Srbiji gde ne postoji mogucnost placanja na tu cifru, to je drugi problem. I raspored recimo stvari u prodavnici, jeste da poveca potrosnju, da prodjes celu prodavnicu. Zato u Ikei imate one strelice u jednom pravcu da provede kupca kroz celu prodavnicu. To je nauka, a ne kokosarenje. Ako neko premesta proizvode to je vec bezveze. Jer se to uci, gde koji proizvod ide, kao recimo sto u shopping mall-u nije slucajan raspored prodavnica, nego se zasniva na poznatom foot traffic.

Poenta marketinga nije da prevari, kako se obicno smatra, nego I da privuce paznju kupca I tako zadovolji potrebe kupca. To nije EPP. Sad sto neki proizvodjaci zloupotrebljavaju neka znanja ... tipa poluprazno pakovanje, je vec kokosarenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, DJORDJE said:

@Angelia

Nekada je bas kokosarenje strategija. Sta mislis zasto Sam's i Costco prodaju pecene pilice na suprotnom delu prodavnice od ulaza?:classic_biggrin:

Nema teorije da im se isplati prodaja  za $4.99, pogotovo ne piilica te velicine.

Zasto da ne? Ta cena je u svakom supermarketu, eto ja veceras otisla Acme I 4.99 I blizu ulaza. Btw za Costco ne znam, nisam nikad bila, ali sam do pre 8 godina koristila Sam's I peceni pilici su bili u sred te moje lokalne prodavnice. Mislim da raspored prati demografiju btw tj ponasanje kupaca.

Kod mene u svaki supermarket (ne bulksale) ulazis na stranu gde je voce i povrce, ako ima dva ulaza jedan ulazis na povrce drugi na pice 😊u zadnjem delu je meso, jaja, mleko.

Bila u supermarketu u Philiju, I nisam mogla da se snadjem - na ulazu pekara, voce I povrce potpuno pozadi.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Poenta marketinga nije da prevari, kako se obicno smatra, nego I da privuce paznju kupca I tako zadovolji potrebe kupca. To nije EPP. Sad sto neki proizvodjaci zloupotrebljavaju neka znanja ... tipa poluprazno pakovanje, je vec kokosarenje.

 

Cilj marketinga je zarada, sredstva za ostvarenje cilja su brojna uključujući i "prevaru", odnosno privid koji stvara kod kupca da neko brine o njegovim potrebama, postoje i druge profesije koje se bave istim relacijama pa savetuju kupce da u nabavku idu isključivo sa spiskom, da kupuju ono što ima stvarno treba a ne ono što im se dopadne u nekom momentu. Vasa je u uvodnom postu naglasio da ne govorimo o klasičnim prevarama i krađama, nedozvoljenim radnjama nego o trikovima koji se koriste da bi se privukla pažnja, da se stvori privid jeftinoće, potrebe, da bi se lakše otvorio novčanik. Kažu, s tom namerom su izmišljene korpa i kolica u samoposluzi, kreditna kartica, lepa i upadljiva ambalaža, i mnoge druge stvari kojih se nikako ne bih odrekao, ali neke pojave, kod mene bar, stvaraju odbojnost, zbog toga izbegavam ulazak u radnju. Marketinški stručnjaci treba, verovatno to i rade, da imaju u vidu i otpor koji se stvara, da procene i utvrde koliko ljudi se ponaša kao ja, pa da mere koliko kupaca dobijaju a koliko gube nekom aktivnošću.

 

Još jedan primer, nije prevara, nije nezakonito, ali mene kao kupca odbija. Prodavnice obuće i garderobe imaju neke proizvode u izlogu, sve češće ne stavljaju cene, misle valjda da ću lakše da odlučim da uđem a onda će "naše ljubazno osoblje" da me ubedi da kupim nešto, s druge strane ljubazno osoblje sve češće nije zainteresovano za kupca ili jeste ali ne zna ni osnovne informacije o robi, sastav, način održavanja, uslovi garancije.

I televizije su prodavnice, prodaju reklame gledaocima, znam da je ovde plaćanje i emitovanje reklama više partijska obaveza neko sredstvo poboljšanja prodaje da nije tako ne znam kome bi palo na pamet da pravi blokove reklama od po 15 minuta, i mala deca znaju da se za vreme reklama vrte program da se vidi čega još ima trenutno za gledanje, kuva se kafa, telefonira, piški,sve samo da se ne gledaju reklame, dosadne su, blok reklama na kraju filma ili epizode serije, neposredno pred odjavnu špicu gleda samo onaj ko je vezan ispred ekrana.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 11:44 AM, DJ_Vasa said:

Možda zavisi i od same prodavnice. Meni je IDEA najbliža, ali izbegavam ih u širokom luku, osim za sitnije kupovine. U blizini ima i nekoliko Maxija, koji sve izlažu kako treba i nikada nisam imao problema. Imam relativno blizu i Lidl, na koji nemam primedbi, mada im nisam redovna mušterija. Čak sam probao i jetinije lance kao što su Aman i Sunce, ali nisam primetio da nešto varaju, osim što imaju krš robu i prodavnice im izgledaju kao svinjci. U Rodi sam bio samo nekoliko puta i nemam neko iskustvo sa njima. Slično važi i za DIS. Jedino što mi je relativna nepoznanica je Gomex, koga nešto i nema u Beogradu, a ušao sam samo jednom ili dva puta kad mi je negde usput trebala voda ili nešto tako sitno pa ne znam kako funkcionišu.

Nas Gomex je pretrpan, nabijen robom, ima mnogo kupaca jer je u samom centru grada pa su artikli na policama ispreturani, sve deluje neuredno. Ipak, to je jedina prodavnica u gradu u kojoj sam nasla tecni shtirak tako da sam im zahvalna do neba.

Na kasi radi zena srednjih godina sa vestackim noktima, vestackim trepavicama, vestackim loknama, da l je jos nesto dogradjivala ne znam ali, brate, dok sam cekala svoj red plasila sam se da ce sve to na njoj da se raspadne. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Div said:

 

Cilj marketinga je zarada, sredstva za ostvarenje cilja su brojna uključujući i "prevaru", odnosno privid koji stvara kod kupca da neko brine o njegovim potrebama, postoje i druge profesije koje se bave istim relacijama pa savetuju kupce da u nabavku idu isključivo sa spiskom, da kupuju ono što ima stvarno treba a ne ono što im se dopadne u nekom momentu. Vasa je u uvodnom postu naglasio da ne govorimo o klasičnim prevarama i krađama, nedozvoljenim radnjama nego o trikovima koji se koriste da bi se privukla pažnja, da se stvori privid jeftinoće, potrebe, da bi se lakše otvorio novčanik. Kažu, s tom namerom su izmišljene korpa i kolica u samoposluzi, kreditna kartica, lepa i upadljiva ambalaža, i mnoge druge stvari kojih se nikako ne bih odrekao, ali neke pojave, kod mene bar, stvaraju odbojnost, zbog toga izbegavam ulazak u radnju. Marketinški stručnjaci treba, verovatno to i rade, da imaju u vidu i otpor koji se stvara, da procene i utvrde koliko ljudi se ponaša kao ja, pa da mere koliko kupaca dobijaju a koliko gube nekom aktivnošću.

 

Još jedan primer, nije prevara, nije nezakonito, ali mene kao kupca odbija. Prodavnice obuće i garderobe imaju neke proizvode u izlogu, sve češće ne stavljaju cene, misle valjda da ću lakše da odlučim da uđem a onda će "naše ljubazno osoblje" da me ubedi da kupim nešto, s druge strane ljubazno osoblje sve češće nije zainteresovano za kupca ili jeste ali ne zna ni osnovne informacije o robi, sastav, način održavanja, uslovi garancije.

I televizije su prodavnice, prodaju reklame gledaocima, znam da je ovde plaćanje i emitovanje reklama više partijska obaveza neko sredstvo poboljšanja prodaje da nije tako ne znam kome bi palo na pamet da pravi blokove reklama od po 15 minuta, i mala deca znaju da se za vreme reklama vrte program da se vidi čega još ima trenutno za gledanje, kuva se kafa, telefonira, piški,sve samo da se ne gledaju reklame, dosadne su, blok reklama na kraju filma ili epizode serije, neposredno pred odjavnu špicu gleda samo onaj ko je vezan ispred ekrana.

 

 

Marketinski strucnjaci naravno uzimaju u obzir I otpor. Naravno da ima trikova koji su, pa cak I ilegalni, recimo to sa popustom koji nije popust, to treba da je nezakonito. Rekla sam da ima zloupotreba, ali ne mora se sve staviti na marketing. Znam iz iskustva da si nekad prosto prisiljen. 

Ali to nam je sve u prirodi, sta reci za zene I sminku, to jeste lazni advertising.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJORDJE said:

:Hail::Hail::Hail:

Poslednji put sam tu rec cuo od pokojne babe pre 50 godina. 

Da, to jesu bapska posla. Moram to da radim, imam dosta radova nasledjenih od bake i mame a i ono sto su one sacuvale od prethodne generacije. To su lepi primerci irske cipke, belog veza. Svi ti radovi moraju s vremena na vreme da se operu, ustirkaju, ispeglaju, da bi ostali svezi kao da su juce napravljeni, da ne pozute, da se ne "iseku" na presavijenim ivicama. Ne mogu da ih bacim, nemam kome da ih poklonim jer nikome ne trebaju, malo je prilika da se koriste, moj 70 rodjendan je obelezen vecerom u dobrom restoranu, deca mi nisu dozvolila da to bude kod mene jer, mnogo je to posla a ja sam, je l te, slavljenica. I tako, ostaje mi samo da cuvam nesto sto su radile neke davno iscezle ruke. Na poslednje putovanje krenucu u koshulji moje prababe Perside Paunov, bosa......i zato, moram da shtirkam....😄

I kad vec lamentiram pre zore, da vam otkrijem " caku" dobro postavljenog stola: pre svecanog stolnjaka, na sto se stavlja obicno, po mogucstvu, flanelsko platno pa tek onda vezenina. Tako stolnjak  i porcelan ne klizi, sve je fino i ususkano.

Edited by Pletilja
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Pletilja said:

Da, to jesu bapska posla. Moram to da radim, imam dosta radova nasledjenih od bake i mame a i ono sto su one sacuvale od prethodne generacije. To su lepi primerci irske cipke, belog veza. Svi ti radovi moraju s vremena na vreme da se operu, ustirkaju, ispeglaju, da bi ostali svezi kao da su juce napravljeni, da ne pozute, da se ne "iseku" na presavijenim ivicama. Ne mogu da ih bacim, nemam kome da ih poklonim jer nikome ne trebaju, malo je prilika da se koriste, moj 70 rodjendan je obelezen vecerom u dobrom restoranu, deca mi nisu dozvolila da to bude kod mene jer, mnogo je to posla a ja sam, je l te, slavljenica. I tako, ostaje mi samo da cuvam nesto sto su radile neke davno iscezle ruke. Na poslednje putovanje krenucu u koshulji moje prababe Perside Paunov, bosa......i zato, moram da shtirkam....😄

I kad vec lamentiram pre zore, da vam otkrijem " caku" dobro postavljenog stola: pre svecanog stolnjaka, na sto se stavlja obicno, po mogucstvu, flanelsko platno pa tek onda vezenina. Tako stolnjak  i porcelan ne klizi, sve je fino i ususkano.

Nemoj da se oprastas prije vremena. Ziva ti bila jos puno godina.🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Pletilja said:

Da, to jesu bapska posla. Moram to da radim, imam dosta radova nasledjenih od bake i mame a i ono sto su one sacuvale od prethodne generacije. To su lepi primerci irske cipke, belog veza. Svi ti radovi moraju s vremena na vreme da se operu, ustirkaju, ispeglaju, da bi ostali svezi kao da su juce napravljeni, da ne pozute, da se ne "iseku" na presavijenim ivicama. Ne mogu da ih bacim, nemam kome da ih poklonim jer nikome ne trebaju, malo je prilika da se koriste, moj 70 rodjendan je obelezen vecerom u dobrom restoranu, deca mi nisu dozvolila da to bude kod mene jer, mnogo je to posla a ja sam, je l te, slavljenica. I tako, ostaje mi samo da cuvam nesto sto su radile neke davno iscezle ruke. Na poslednje putovanje krenucu u koshulji moje prababe Perside Paunov, bosa......i zato, moram da shtirkam....😄

I kad vec lamentiram pre zore, da vam otkrijem " caku" dobro postavljenog stola: pre svecanog stolnjaka, na sto se stavlja obicno, po mogucstvu, flanelsko platno pa tek onda vezenina. Tako stolnjak  i porcelan ne klizi, sve je fino i ususkano.

Imam takav rad, koji je dugo stajao u skladistu i pozuteo. Mislila sam samo da operem i izbelim. Posto baba ni mama nisu nikad stirkale te radove. Da li gresim?

Mislila sam da ih uramim ili tako nesto. Jedan je ogroman stolnjak, ali ja to sigurno necu koristiti kao stolnjak, ali je lepo umetnicko delo.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 11:28 AM, Div said:

 

Prvo sam to zapazio u Maxi-u, pre možda desetak godina, zatim u Rodi, dugo već ne idem ni u jednu od tih samoposluga ili vrlo retko, uglavnom kupujem u Lidlu, kod njih nema problema sa načinom izlaganja, najbolji su, a u Maxi-u i Idei kupujem online,uglavnom robu na akciji, plus dobijem mesečno 500 dinara kupon, uz besplatnu dostavu kad je preke 3500, a uglavnom jeste. isplati se. Najveća je vrednost to što ne čekam na kasi, ostalo je dodatni bonus.

 

 

Steta je sto Super Vero ima samo tri prodavnice, inace su svemirski brod za sve druge hipermarkete, u smislu izbora robe i mogucnosti da na jednom mestu kupac pronadje sve sto zeli. Jos u kombinaciji sa onim kucnim dzidzu-bidzama zvanim Jumbo, tesko da ce kupac otici na neko drugo mesto. To naravno ima svoju cenu, najskuplji su ali nema kokosarenja od strane trgovca,  sve je plati i vozi.  Meni to odgovara, iako i kod njih pazim na svaku cifru - to je jednostavno princip, a ne zelja da se nesto specijalno ustedi. Kokosarenje treba kaznjavati, kad god smo u prilici za to.  Ako u losem ima neceg dobrog, primecuje se da danas ogromna vecina kupaca pazi sta kupuje i da ljudi ne uzimaju nepotrebene stvari. Eto bas u tom Veru, u godinama van kriznih, vikendom su kupci gurali prepunjena velika kolica, a danas je to do pola kolica uglavnom, i nista im ne nedostaje.  Kuvana jela su bila skuplja nego u osrednjem restoranu, a uvek je bila guzva ispred njih. Danas je to drugacije, ljudi bolje upravljaju svojim novcem i to je dobro.     

 

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog primera koj nije kokosarenje, vec najgrublje otimanje od potrosaca, koji zasluzuje kaznjvanje trgovca samarima svemocne ruke trzista.  Dakle, crveno vino jednog domaceg proizvodjaca kosta 400 dinara u malom domacem maloprodajnom lancu, kao i prodavnicama u vlasnistvu proizvodjaca. Isto to vino u Idei kosta 650 dinara i to traje duze od dva meseca.  Dakle Idea ima cenu koja je za 60% visa od cene istog proizvoda u nekim drugim prodavnicama. Zamislimo samo kolika je ukupna Ideina marza - verujem da se mali trgovacki lanac ugradio 20% na nabavnu cenu, da bi dosao do do cene od 400 dinara.  Imajuci i porez u vidu, verovatno je da je nabavna cena 280 dinara.  Dakle idea se ugradila  X dinara, gde je 280* X * 1.2 = 600, tj.   X= 78.5% .  E, to je marza koju ja nazivam kradjom.  Do 30% moze da se tolerise, ostalo zasluzuje porez na ekstra profit.  BTW, zaboravismo da Idea kao velik lanac moze jos dodatno da uceni proizvodjaca, i da putem naplate mesta na policama ili  raznim slicnim smicalicama, nabavnu cenu umanji za jos koji procenat. 

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2022 at 1:15 PM, Newcastle said:

Evo jednog primera koj nije kokosarenje, vec najgrublje otimanje od potrosaca, koji zasluzuje kaznjvanje trgovca samarima svemocne ruke trzista.  Dakle, crveno vino jednog domaceg proizvodjaca kosta 400 dinara u malom domacem maloprodajnom lancu, kao i prodavnicama u vlasnistvu proizvodjaca. Isto to vino u Idei kosta 650 dinara i to traje duze od dva meseca.  Dakle Idea ima cenu koja je za 60% visa od cene istog proizvoda u nekim drugim prodavnicama. Zamislimo samo kolika je ukupna Ideina marza - verujem da se mali trgovacki lanac ugradio 20% na nabavnu cenu, da bi dosao do do cene od 400 dinara.  Imajuci i porez u vidu, verovatno je da je nabavna cena 280 dinara.  Dakle idea se ugradila  X dinara, gde je 280* X * 1.2 = 600, tj.   X= 78.5% .  E, to je marza koju ja nazivam kradjom.  Do 30% moze da se tolerise, ostalo zasluzuje porez na ekstra profit.  BTW, zaboravismo da Idea kao velik lanac moze jos dodatno da uceni proizvodjaca, i da putem naplate mesta na policama ili  raznim slicnim smicalicama, nabavnu cenu umanji za jos koji procenat. 

 

Pa, nema tu nikakve prevare, prikrivanja, navlačenja, čista situacija, cena je tolika mogu da kupim ili ostavim.

Ako dovoljno kupaca hoće da plati 80% više, zašto bi se trgovac odrekao zarade, ako se takvom prodaju osećam prevarenim tog trgovca zaobilazim i on je na gubitku.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sad gledam da platim račun za mobilni i ladno piše po stavkama poziv i poruka ka ovom, ka onom besplatno.

I to uđe u govor-imam besplane minute i poruke...

 

Ja to besplatno treba da platim 2100 din.A1 je ta besplatna mreža...dakle, otvoreno laganje.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2022 at 9:29 AM, Div said:

 

Pa, nema tu nikakve prevare, prikrivanja, navlačenja, čista situacija, cena je tolika mogu da kupim ili ostavim.

Ako dovoljno kupaca hoće da plati 80% više, zašto bi se trgovac odrekao zarade, ako se takvom prodaju osećam prevarenim tog trgovca zaobilazim i on je na gubitku.

 

 

Naravno da ga zaobilazis ti, i ja i vecina ucesnika ovog foruma.  Poenta je u tome sto postoji prilican broj lose informisanih ljudi, koji jednostavno ne mogu da znaju sta im pojedini trgovci rade. Razlozi za tu losu informisanost su raznorazni - znamo gde zivimo i koliko ima neukih, nekad svojom krivicom, a nekad sticajem okolnosti.  Iako mislim da ce ruka trzista sve dovesti u red, a dok se to ne desi trebalo bi administrativnim merama spreciti sisanje tih ljudi.

Ne mislim da je daleko dan kada bi svi recimo prehrambeni proizvodi bili u jednoj bazi, koja bi sadrzala cene u svim prodajnim objektima u zemlji, idealno u regionu.  I sada, mozemo da zamislimo kupca koji kod kuce skenira bar kod zeljenih proizvoda i softver pokazuje mesta gde oni imaju najnizu cenu.  Kupac zatim pravi par porudzbina iz svoje fotelje i roba mu stize na zeljenu adresu.  I onda se ne bi desavalo da se pojave karikaturalni likovi koji o sebi misle da su "bisnismeni", a koji su nastali tako sto su se "setili" da nesto sto su kupili za 100 dinara prodaju za 250.  Onda bi se tek videlo kakve samare deli nevidljiva ruka trzista, i to zasluzeno.  I da, ima tu malo drzavne regulacije, narocito kada  dojde do kartelizacije, ali i ta regulacija je nekad neizbezna, samo mora biti kratkotrajna, dok trziste samo ne uspostavi svoje mehanizme. 

 

  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Newcastle said:

Naravno da ga zaobilazis ti, i ja i vecina ucesnika ovog foruma.  Poenta je u tome sto postoji prilican broj lose informisanih ljudi, koji jednostavno ne mogu da znaju sta im pojedini trgovci rade. Razlozi za tu losu informisanost su raznorazni - znamo gde zivimo i koliko ima neukih, nekad svojom krivicom, a nekad sticajem okolnosti.  Iako mislim da ce ruka trzista sve dovesti u red, a dok se to ne desi trebalo bi administrativnim merama spreciti sisanje tih ljudi.

Ne mislim da je daleko dan kada bi svi recimo prehrambeni proizvodi bili u jednoj bazi, koja bi sadrzala cene u svim prodajnim objektima u zemlji, idealno u regionu.  I sada, mozemo da zamislimo kupca koji kod kuce skenira bar kod zeljenih proizvoda i softver pokazuje mesta gde oni imaju najnizu cenu.  Kupac zatim pravi par porudzbina iz svoje fotelje i roba mu stize na zeljenu adresu.  I onda se ne bi desavalo da se pojave karikaturalni likovi koji o sebi misle da su "bisnismeni", a koji su nastali tako sto su se "setili" da nesto sto su kupili za 100 dinara prodaju za 250.  Onda bi se tek videlo kakve samare deli nevidljiva ruka trzista, i to zasluzeno.  I da, ima tu malo drzavne regulacije, narocito kada  dojde do kartelizacije, ali i ta regulacija je nekad neizbezna, samo mora biti kratkotrajna, dok trziste samo ne uspostavi svoje mehanizme. 

 

  

Pa postoje takvi sajtovi, evo na primer ovaj.

https://cenoteka.rs/

 

Zabranjeno je konkurenciji da ugovaraju cene, a nije im zabranjeno da proizvod prodaju po ceni koju oni odrede, osim kod uredbi koje donosi Vlada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Green23 said:

Pa postoje takvi sajtovi, evo na primer ovaj.

https://cenoteka.rs/

 

Zabranjeno je konkurenciji da ugovaraju cene, a nije im zabranjeno da proizvod prodaju po ceni koju oni odrede, osim kod uredbi koje donosi Vlada.

Pa da, s tim sto je ovo privatni sajt koji ima podatke za jedan broj proizvoda i obuhvata samo cene u najvecim lancima. Neka obavezujuca varijanta za sve trgovce i mnogo veca baza  proizvoda bi bila efektnija;  na primer program ne bi moralo da prikazuje cene u svim prodavnicama, vec samo tri najnize cene za jedan proizvod; mozda bi mogla da se geografski odredi zona interesa kupca itd, ima mnogo varijanti, ali ono sto je bitno je da ne bude po princiipu dobrovoljnosti i da se unosenje laznih podataka kaznjava. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...