Jump to content

Kako proizvođači, prodavci i pružaoci usluga varaju kupce? Velike i male tajne kokošarenja.


DJ_Vasa

Recommended Posts

Nekada se moglo osloniti na komentare na internetu da se zna sta se kupuje. Onda su se dosetili da plate za 'misljenja' tako da cesto ima vise misljenja nego prodatih stvari. Takodje youtube i tiktok influenseri za pare lazu samo tako, to im je ustvari i zanimanje. 

 

Kod mene u samoposluzi cesto imaju ona 'snizenja' gde kazu npr 2 za 5... a kada pogledas malo bolje, jedan kosta 2.5 ustvari. Cisto da namame da kupis vise. 

 

Ili oni trikovi sa cipsom i grickalicama u kesi. Stave 20% vise za istu cenu, a ustvari samo je kesa veca i malo jace naduvana, kad pogledas gramazu gotovo nikada nema tih 20% vise, cesto uopste nema razlike u gramazi, nekada je cak i manje grama. 

 

Nekada je bilo, vise ne vidjam, da stave kikiriki ili cips u bar, besplatno, a ustvari te samo nateraju da popijes vise pica jer ozednis. 

 

Pa prodaje sa naslovima 'samo danas' ili 'jos dva sata snizenje' 

 

Sveze meso koje je ustvari bilo zamrznuto vec bar jednom. 

 

Pilici naduvani vodom da dobiju na tezini. 

 

Datumi do kada traje produkt su obelezeni na mnogo nacina, npr. 'bolje iskoristiti pre..' i slicno, sto ne znaci da ne mogu da se koriste i po isteku datuma, ali mnogi bace pa kupuju ponovo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

Nekada se moglo osloniti na komentare na internetu da se zna sta se kupuje. Onda su se dosetili da plate za 'misljenja' tako da cesto ima vise misljenja nego prodatih stvari. Takodje youtube i tiktok influenseri za pare lazu samo tako, to im je ustvari i zanimanje. 

 

Ja ne znam ima li osobe sa dva grama mozga koja sluša kojekakve profesionalne juĆubere, influensere, tiktokere, instagramiste i kako se to sve već zove i ostali sličan ološ. Kad god mogu, pitam one koje poznajem šta valja. Kojekakva „mišljenja” i „recenzije” na internetu ni ne gledam.

 

Sve što kažeš je tačno 100%.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ja ne znam ima li osobe sa dva grama mozga koja sluša kojekakve profesionalne juĆubere, influensere, tiktokere, instagramiste i kako se to sve već zove i ostali sličan ološ. Kad god mogu, pitam one koje poznajem šta valja. Kojekakva „mišljenja” i „recenzije” na internetu ni ne gledam.

 

Sve što kažeš je tačno 100%.

 

Pa naravno da ne gledas i ne slusas takve, ali to je nekako isto kao da si rekao da li neko vise od dva grama mozga moze da gleda farme i te rijalitije i jos baca pare na glasove a nema sta da jede. A gleda ih koliko posto Srbije? 

 

Sta mislis odakle Kardasijanima onoliko para? Pa nakupilo se, uglavnom od takvih influencerskih reklama, jer sta Kim pipne, to se proda na milione, a ona to debelo naplati. 

 

Mislim, ja ne mogu da ti odgovorim bas tacno na kako to funkcionise, osim sto vidim i cujem. Ja sam najgori moguci prodavac, jer sam i najgori moguci kupac. Meni cim krene neko da se mesa u moju odluku, ja se na peti okrecem i odlazim bez da ista kupim, sto se cesto desava.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ta fake sniženja me ne mogu prevariti - Ajd' što znam kako idu cene onih proizvoda koji me generalno zanimaju, nego i brzo izračunam u glavi kad vidim price tag, pa skapiram da li je sniženje ili sniženje. I tako je za sve, od nameštaja do delova za kola, komponenti za PC, preko odeće, ugostiteljskih cena, pa sve do punomasnog sira. Kompulsivno ne kupujem nikad, tj kad se desi, uvek je neka baš sitnica u pitanju. Za robu reklamiranu, promovisanu, favorizovanu od strane raznoraznih influensera sa društvenih mreža: Utiska sam da su klinci tu glavne ovce za šišanje, naprosto je to tako, em su naloženi na razne likove i celebs, em roditelji plaćaju. Kad već pominjem celebs, mislim da nikad ništa nisam ni uzeo u ozbiljno razmatranje zato što je taj neko endorsed od strane te i te marke (Htedoh par puta da kupim neke košarkaške/teniske patike koje su signature collection, ali preskupo bilo spram drugih takoreći običnih). Vredi takođe napomenuti da, ma kako da nismo u EU, što se trgovine tiče i konkurencije, situacija je daleko bolja nego pre 10,15 god. Npr, kad je Lidl došao, primetio sam da su baš u to vreme drugi supermarketi držali mnogo proizvoda na popustu i to dosta dugo (Dan danas se može videti određen efekat rekao bih). Moja keva je inače redovna na buvljacima, voli da ode sa prijateljima (Ja odem jednom u dva,tri meseca), i uvek mi nađe nešto što volim, pogotovo kad su uvozni konditorski proizvodi u pitanju, a ima baš svačega...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

 

Pa naravno da ne gledas i ne slusas takve, ali to je nekako isto kao da si rekao da li neko vise od dva grama mozga moze da gleda farme i te rijalitije i jos baca pare na glasove a nema sta da jede. A gleda ih koliko posto Srbije? 

 

Sta mislis odakle Kardasijanima onoliko para? Pa nakupilo se, uglavnom od takvih influencerskih reklama, jer sta Kim pipne, to se proda na milione, a ona to debelo naplati. 

 

Mislim, ja ne mogu da ti odgovorim bas tacno na kako to funkcionise, osim sto vidim i cujem. Ja sam najgori moguci prodavac, jer sam i najgori moguci kupac. Meni cim krene neko da se mesa u moju odluku, ja se na peti okrecem i odlazim bez da ista kupim, sto se cesto desava.  

 

Eh, praktično smo isti po pitanju kupovine. Kad prodavac počne da mi priča bajke tipa 'evo, i ja baš imam taj proizvod, super se pokazao' samo se zahvalim i odem. Imam i drugi štos - pitam prvo za proizvod X, pa kad počne bajke o tome kako ga poseduje i kako je fenomenalan, ja samo pitam kakav je onda proizvod Y i obično dobijam neke tuc-muc odgovore. Naravno, nije mi čudno za Kardašijane jer dok ima ovaca, ima i vune. Lepo kaže Marko u postu iznad, na te seljobritije se nalože klinci bez mnogo mozga, roditelji im to kupe, i eto love na šišanju ovaca.

 

Baš sam juče vrteo TV kanale da vidim kako će SBB/EON da reši frku o kojoj se pisalo ovih dana i naleteo sam na Shoppster (e-kupovina), koji greškom nisam maknuo. Naleteo sam na reklamu za mašine za sušenje veša. Uvaljivačice proizvoda su razgovarale tako izveštačeno da me ne bi ubedile da kupim ni čačkalice. Naravno, u mašine se razumeju isto koliko i ja u prodaju svemirskih brodova. Koliko se sećam, kao najveće dostignuće dotične mašine su spomenule specijalno projektovane zidove koji smanjuju buku kako jednoj od njih ne bi smetale u spavaćoj sobi :lol_2:. Naravno, o kvalitetu delova, potrošnji i ostalim bitnim stavkama nije bilo ni reči.

 

Kada sam pre nekoliko godina hteo da kupim mašinu za pranje sudova, odlazim sa suprogom u obližnju prodavnicu koja ima pristojnu ponudu. Dok sam gledao nešto drugo, zamolila je prodavca da joj pokaže neku koja ima pristojan odnos cene i kvaliteta. Mali ljigavko je odmah pokazao neku kinesku igračku koja svetli k'o svemirski brod iz starih SF filmova i počeo da trabunja nešto o programiranju, na šta sam prišao i prekinuo ga rečima: „Prijatelju, akcenat je na pristojnom kvalitetu za odgovarajući novac, a te šarene drkalice koje sijaju nas ne zanimaju. Ta jeftina plastika iznutra ne bi potrajala ni dva meseca, pa zato reci imaš li neku normalnu ili samo te igračke." Naravno, kupili smo mašinu koja i danas traje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na ova gore navedena zapazanja. Kad kupujem hranu sto se mene tice nikakvu ulogu mi ne igra velicina pakovanja i cijena pored(ona vecim brojevima napisana). Cijena koja je za mene bitna (a trebala bi i sve ostale kupce) je ona u dodatku malim brojevima napisana. Sto ce reci cijena za neku mjernu jedinicu npr kg,l,m a ne cijena za tamo neko pakovanje. Cijene prehrambenih proizvoda su mi uglavnom poznate. I da navedem jedan slucaj kako sam ispao naivan. Srecom uspio sam da se izvucem. Elem prije jedno 15 godina pokvarila mi se ves masina. Odlucimo se supruga i ja da kupimo Miele ves masinu koja je bila na ponudi cca 6500 kruna. Medjutim u toj prodavnici nas prodavacica ubijedi da kupimo neku drugu masinu ( mozda Elektrolux) za 2000 kr (200 eura) jeftiniju. Kad sam je prikljucio nije nam se svidjela. Mnogo se tresla. Bio sam mnogo bijesan na samog sebe, zato sto sam dozvolio da me ubijedi za nesto drugo od onoga sto sam  odlucio. I sta sam uradio? Pa iskoristio sam jednu pogodnost bas tog lanca prodavnica. A to je bilo da svako moze da vrati  robu  30 dana poslije kupovine bez obzira na razlog nezadovljstva. Vratio nazad i uzeo masinu koju sam imao namjeru da kupim. Eno je i dan danas radi bez ikakvog problema . Nikad vise niti sam pitao niti slusao savjete prodavaca kad kupujem nesto. Ono sto ne znam probam naci na internetu ili pitam nekoga za koga znam da bolje zna od mene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2022 at 2:11 AM, Baby said:

 

Pa naravno da ne gledas i ne slusas takve, ali to je nekako isto kao da si rekao da li neko vise od dva grama mozga moze da gleda farme i te rijalitije i jos baca pare na glasove a nema sta da jede. A gleda ih koliko posto Srbije? 

 

Sta mislis odakle Kardasijanima onoliko para? Pa nakupilo se, uglavnom od takvih influencerskih reklama, jer sta Kim pipne, to se proda na milione, a ona to debelo naplati. 

 

Mislim, ja ne mogu da ti odgovorim bas tacno na kako to funkcionise, osim sto vidim i cujem. Ja sam najgori moguci prodavac, jer sam i najgori moguci kupac. Meni cim krene neko da se mesa u moju odluku, ja se na peti okrecem i odlazim bez da ista kupim, sto se cesto desava.  

Pa gleda ih tek oko 7% Srbije, ali su toliko u medijima, da imaš dojam da je to mnogo više.

 

Influenserski marketing tek uzima zamaha kod nas, i to influenseri poprilično skupo naplaćuju, ali i brendovi imaju korist od toga, tako da je to win-win situacija. 

Link to comment
Share on other sites

Kada sam dosao u Kanadu prvih par meseci sam pomagao bratu u firmi, on je tek pocinjao, radio sve sto moze sam , od nabavke do racunovodstva. Radimo mi na nekoj kuci kada dodje majstor i kaze da nedostaju daske za deck, drvenu terasu. Sednemo mi zajedno u pick up i pravo  stovariste. Idemo zajedno da ja naucim kako i gde se kupuje, da sledeci put on ne mora da ide. Gledamo mi gde je ono sto nam treba, ja vec ekspert sa metrom u dzepu kazem Branku da su ove daske manjih dimenzija nego sto pise 1X8" , a u praksi 0.7x7 1/4, ovaj promumla da je to nominalna dimenzija i ode da plati. Ja se dam u racunicu koliko su nam ukrali i sav ponosan predocim rezultat a on ce: " daj tovari te daske, sada si nasao da jedes govna, dok ja placam majstore koji sede".:classic_smile:

To mi je bila zivotna skola, od tada se ne opterecujem time da li me kradu na pakovanju, da li je Subway foot ili manje. Konstatujem , a ako mi ne odgovara samo produzim.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ters said:

Evo ga jedna lekcija za potrosace:

 

U Macy's sam naisla na kompletno isti par patika, jedne markirane, druge bez marke i razlika u ceni 3x. 

Moja cerka otisla u skupu robnu kucu i trazila da proba patike, ovaj otisao po patike i zaboravio da navuce zavesu, ona videla kako prebacuje iz obicne kutije sa kineskim slovima u firmiranu kutuju. 

 

E da, prosle godine sam kupila novi kompjuter. Narucila od apple na aplikaciji da mi dostave kuci. Stiglo mi iz Kine. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

@Baby

 

Pa i nije toliko čudno - verovatno nisu imali "na stanju" konfiguraciju kakvu si želela u "tvojoj" prodavnici, pa su i oni poručili od dobavljača, pa im je lakše (a i tebi brže) bilo da se paket direktno pošalje na tvoju adresu nego njima u prodavnicu pa da ti onda oni šalju, tj. isporučuju...  Ušteda u vremenu i novcu.  

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Baby said:

 

Znam da im je fabrika tamo, ali mi je bilo veoma cudno da u prodavnici koja mi je na 10 minuta peske, nemaju, nego salju komad po komad iz Kine. 

To me odavno vise ne iznenadjuje, jer je inventar u prodavnicama sveden na minimum, uskoro ima i eksere da porucujemo on line, ovo ne zbog COVID-a, vec je to trend poslednjih 10tak godina. Letos mi ode kondenzator na jednom od AC-ja i nece da upali, a napolju preko 40C. Lowes, HD naravno imaju deo, ali ne u radnji, porucis i dodje za dva dana, deo koji kosta $10. Mali mom and pop's se odavno zatvorili, mozda ima jos neki ali ja nemam pojma kako da ih pronadjem, znaci ostaje mi samo neki od servisa. Naravno imaju kondenzator , ali je kod njih $75 cash i to mi cine "uslugu" posto  naplacuju ugradnju $150, plus $250 dolazak, a sve to za nekih 20 minuta posla. Sta god da ti se pokvari u kuci sanse su da neces vise naci delove u prodavnici, vec samo on line.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fancy said:

@Baby

 

Pa i nije toliko čudno - verovatno nisu imali "na stanju" konfiguraciju kakvu si želela u "tvojoj" prodavnici, pa su i oni poručili od dobavljača, pa im je lakše (a i tebi brže) bilo da se paket direktno pošalje na tvoju adresu nego njima u prodavnicu pa da ti onda oni šalju, tj. isporučuju...  Ušteda u vremenu i novcu.  

 

Moguce. 

 

5 minutes ago, DJORDJE said:

To me odavno vise ne iznenadjuje, jer je inventar u prodavnicama sveden na minimum, uskoro ima i eksere da porucujemo on line, ovo ne zbog COVID-a, vec je to trend poslednjih 10tak godina. Letos mi ode kondenzator na jednom od AC-ja i nece da upali, a napolju preko 40C. Lowes, HD naravno imaju deo, ali ne u radnji, porucis i dodje za dva dana, deo koji kosta $10. Mali mom and pop's se odavno zatvorili, mozda ima jos neki ali ja nemam pojma kako da ih pronadjem, znaci ostaje mi samo neki od servisa. Naravno imaju kondenzator , ali je kod njih $75 cash i to mi cine "uslugu" posto  naplacuju ugradnju $150, plus $250 dolazak, a sve to za nekih 20 minuta posla. Sta god da ti se pokvari u kuci sanse su da neces vise naci delove u prodavnici, vec samo on line.

 

Prodavnice su postale kao izlozbene galerije. Razvuku ono malo sto imaju kao slike po zidovima, i sve online. Nije mi jasno zasto uopste placaju zakupe (koji su mnoge sahranili i poslali u stecaj), ako narucujemo sve. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Baby said:

Prodavnice su postale kao izlozbene galerije. Razvuku ono malo sto imaju kao slike po zidovima, i sve online. Nije mi jasno zasto uopste placaju zakupe (koji su mnoge sahranili i poslali u stecaj), ako narucujemo sve. 

Pa to i jeste negde krajnji cilj, da prodavnice budu kao mesta gde možeš probati ono što hoćeš da kupiš, a da sva isporuka bude naknadno (na kuću, posao, paketomate itd.). Mnogim firmama bi to pomoglo logistički, a sve kurirske službe rade na tome kako da se što pre omogući svima isporuka istog dana. Recimo, kod nas je Glovo dogovorio isporuke iz Tehnomanije (manjih stvari), i rade isporuku u roku od 3 sata.

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Green23 said:

Pa to i jeste negde krajnji cilj, da prodavnice budu kao mesta gde možeš probati ono što hoćeš da kupiš, a da sva isporuka bude naknadno (na kuću, posao, paketomate itd.). Mnogim firmama bi to pomoglo logistički, a sve kurirske službe rade na tome kako da se što pre omogući svima isporuka istog dana. Recimo, kod nas je Glovo dogovorio isporuke iz Tehnomanije (manjih stvari), i rade isporuku u roku od 3 sata.

 

Verovatno imaju zalihe u svakom gradu ili mestu gde im je prodavnica. Ovde to traje danima, cak i nedeljama, zavisi sta narucis. 

Ja sam cekala na belu tehniku 3 nedelje. Iz amazona ponesto mozes da platis ekstra da ti donesu isti dan (do ponoci), a vecinu stvari cekas po nekoliko dana. Garderobu cekam po 5-20 dana. 

 

Hocu reci, usporili su sa isporukama. Prevoz se placa jako lose u poslednjih par meseci, od kada je gorivo skocilo i oni ne krecu dok ne napune kamion ako voze iz grada u grad. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2022 at 2:44 PM, DJORDJE said:

To me odavno vise ne iznenadjuje, jer je inventar u prodavnicama sveden na minimum, uskoro ima i eksere da porucujemo on line, ovo ne zbog COVID-a, vec je to trend poslednjih 10tak godina. Letos mi ode kondenzator na jednom od AC-ja i nece da upali, a napolju preko 40C. Lowes, HD naravno imaju deo, ali ne u radnji, porucis i dodje za dva dana, deo koji kosta $10. Mali mom and pop's se odavno zatvorili, mozda ima jos neki ali ja nemam pojma kako da ih pronadjem, znaci ostaje mi samo neki od servisa. Naravno imaju kondenzator , ali je kod njih $75 cash i to mi cine "uslugu" posto  naplacuju ugradnju $150, plus $250 dolazak, a sve to za nekih 20 minuta posla. Sta god da ti se pokvari u kuci sanse su da neces vise naci delove u prodavnici, vec samo on line.

Al' vas deru tamo, gori su od pijacnih prodavaca na Kalenicu.  250 dolazak, dolaze li avionom ili helikopterom?  Otvori servis koji ne naplacuje dolazak, odraces se od para.  A za rad 150/h, tj tacnije 450/h ako zavrsi za 20 min, ha, ha, pa to je cena advokata, a i oni nisu poznati po milosrdju...   Pravi komunizam, vidimo kako radnicka klasa izrabljuje "intelelktualce"  🙂😞   Kako se doslo do takvih cena? Zar bas niko ne krene sa nekim dampingom, u odnosu na ovu budalastinu? 

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Newcastle said:

Al' vas deru tamo, gori su od pijacnih prodavaca na Kalenicu.  250 dolazak, dolaze li avionom ili helikopterom?  Otvori servis koji ne naplacuje dolazak, odraces se od para.  A za rad 150/h, tj tacnije 450/h ako zavrsi za 20 min, ha, ha, pa to je cena advokata, a i oni nisu poznati po milosrdju...   Pravi komunizam, vidimo kako radnicka klasa izrabljuje "intelelktualce"  🙂😞   Kako se doslo do takvih cena? Zar bas niko ne krene sa nekim dampingom, u odnosu na ovu budalastinu? 

 

Dete ubaci u wc solju nesto i zaglavi se. Ja probala da otpusim, ne ide, samo se puni i puni. Pozovem vodoinstalatere. Dodje neki klipan, kaze, ako otpusi bez skidanja 250, ako mora da skine wc solju 450. 

Ja ga gledam i ne verujem, reko brale, jesi ti zavrsio Harvard kada naplacujes 225 na sat? On bleji, ne kapira. Otpusio je za nekih 17,5 sekundi, uzeo 250 i otisao. Inace vozio je jedno 4-5 minuta posto je servis toliko daleko. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...