Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

38 minutes ago, DameTime said:

 

Bravo! 

 

Ovo što je opisala u intervjuu je klasična naučena bespomoćnost - osećaj da ne možete da ustanete dok ste na zemlji, pri čemu se misli figurativno, da nije videla izlaz iz situacije niti da se to nasilje može okončati. Preteško...

 


Pretpostavljam da su ovde oba aspekta u pitanju. Prvo, da niko i nikad nije pitao odakle joj frakture i modrice, da li joj treba pomoc, a drugo da je i sama sve do nedavno verovala da mora tako, da nema izbora. 

S tim u vezi mi padaju na pamet dve vrlo razlicite situacije iz sopstvenog iskustva. Znam da sam ih nekad vec pominjala, ali mislim da je bilo vrlo odavno, verovatno na prethodnom forumu. Prva se desava krajem osamdesetih u nocnom vozu iz Beograda za Split. Momak s kojim sam putovala se nakresao kao letva i postao nasilan. Jurimo se kroz voz i u jednom trenutku nailazimo na dva policajca, tacnije narodna milicajca. Kazem im sta se dogadja i oni me pitaju da li ga poznajem i da li mi je to momak. Kazem jeste, na sta oni kazu onda nista, i produze. Nekako docekasmo jutro i Split, ne znam ni ja kako.

 

Dosta godina kasnije, moje prvo leto u Svedskoj. Tu me izujedaju neki cudni komarci i dobijem alergiju, probudim se otecenog i podbulog lica. Covek s kojim sam zivela me odvede u lokalnu ambulantu, mali gradic na severu od kog sam pozajmila nick. Nisam jos govorila svedski i trebalo je da mi on prevodi, ali njega su momentalno kad smo usli odvojili u posebnu prostoriju. Pustili su ga tek kad me doktor temeljito pregledao i ustanovio da su ono zaista otoci od alergije, da nema hematoma, ogrebotina ili drugih znakova nasilja.

 

Prva situacija je bila u ex-yu pre 35 godina, druga u swe pre skoro 20. Verujem da bi i sad bilo isto, i tamo i ovde.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Konačno sam pročitala zbirku Femicid i druge pesme Dragane Mladenović, koju sam naručila nakon što je @uini ovde okačio jednu pesmu iz zbirke. Hvala ti još jednom na tome ❤️ 

 

Ova forumska tema nastala je kao produkt diskusije o rodnoj senzitivnosti u srpskom jeziku. Poprilično vatreno smo raspravljali o tome i čini mi se da mnogi još uvek ne shvataju važnost toga. U nadi da će je ipak uvideti, ostavljam ovde delić pogovora zbirke koji je napisala Stanislava Barać (Femicid i drugi zločini) i koji govori upravo o tome kako jezik predstavlja utočište patrijarhatu i kontinuumu nasilja nad ženama. Takođe ostavljam i jednu pesmu iz zbirke koja u par redova sumira celu forumsku raspravu od pre par meseci.

 

Quote

... I zato i usmena narodna poezija (kao i pisani rečnici) u ovoj zbirci figurira kao izvor patrijarhata, to jest nasilja nad ženama, što je zapravo često jedno te isto, jer patrijarhat na tome nasilju počiva. Draganu Mladenović zanima pre svega kako se nasilje ispoljava u jeziku, jer ona radi sa jezikom, sa onim što je zapisano i napisano. I ispostavlja se da se kroz pesničku analizu diskursa - bio on narodni, pravni, naučni ili medijski - to nasilje najlakše dekonstruiše, odnosno feministička pesnička jezička igra Dragane Mladenović čini da pomislimo kako je to (bio) lak posao. 

 

Čitanje pesama u kontinuitetu tako jasnom i očiglednom prikazuje činjenicu da se jezik formira kao jedno od osnovnih sredstava patrijarhalnog nasilja. Sve porobljivačke strategije, sve društvene predrasude i sva mizoginija talože se u slojevima jezika; od usmenih formi poput poslovica, narodnih pesama, priča i predanja ("Da ne budeš modra", "Milica", "Lepota Rosanda", "Trodelna bajka"), do ozakonjenja tj. standardizacije tih formi-predrasuda u književnom jeziku ("Biti monarh"), a onda i u svim oblicima njihovog (obavezujućeg) reprodukovanja. ...

 

Biti monarh

 

može samo babica porodilja majka

dojkinja primalja cajka

hostesa trudnica pralja

može i sponzoruša

i još kurtizana

ali isto tako mora samo

hirurg akademik

mora psiholog kardiolog

mora metereolog

i diplomata makar i foto-model bio

arheolog mora biti monarh

 

(Prema Odlukama Odbora za standardizaciju srpskog jezika) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se što linkujem đubre portal, ali meni su ovakve stvari neshvatjlivo dno.

 

Ivana O. supruga Nikole O. hirurga sa VMA koja je zadobila teške telesne povrede zbog batina i zlostavljanja koje je, kako se sumnja, trajalo 27 dana, odbila je danas pred sudom da svedoči protiv supruga i zamolila sud da ga pusti da se brani sa slobode.

 

Quote

- Hoću da obrazložim zbog čega sam se odlučila na korak. Prošlo je dosta vremena i našoj deci potrebna su oba roditelja. Medijska eksponiranost slučaja loše utiče na decu, imali su mnogo neprijatnih situacija. Oni čitaju sve što mediji pišu, te želim da se ova agonija završi - rekla je ona.

Kako je kazala ona je tražila tužiocu da deca oca viđaju van pritvora, te i da deci otac strašno nedostaje.

- Ukazujem im a će tata doći i da će se vratiti. Vreme je prošlo, Nikola i ja smo imali vremena da razmislimo o odnosu i da ćemo sve uraditi zbog naše dece. Ovo govorim kao majka - rekla je ona.

 

Povraća mi se od ovoga, gospođa se bukvalno popišala na sve zlostavljane žene.

Ucenjena li ne, svejedno... postoji toliko časnih i advokata i drugih ljudi koji bi je uzeli u zaštitu pa čak i ovom čučavcu od države/društva.

 

Što se skota tiče - nadam se da se nikad neće vratiti a i ako se kojim slučajem vrati želim mu da završi u nekom jarku u kome će dugo i bolno skapavati.

  • Like 4
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Kad budemo čitali kako je ugledni hirurg ubio ženu pa sebe, a možda i tu decu kojoj eto nedostaje da slušaju i gledaju kako im tata ubiva mamu od batina, nemojte da se pitate zašto je neko iz okoline okrenuo glavu.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2023 at 8:24 PM, DameTime said:

Konačno sam pročitala zbirku Femicid i druge pesme Dragane Mladenović, koju sam naručila nakon što je @uini ovde okačio jednu pesmu iz zbirke. Hvala ti još jednom na tome ❤️ 

 

Ova forumska tema nastala je kao produkt diskusije o rodnoj senzitivnosti u srpskom jeziku. Poprilično vatreno smo raspravljali o tome i čini mi se da mnogi još uvek ne shvataju važnost toga. U nadi da će je ipak uvideti, ostavljam ovde delić pogovora zbirke koji je napisala Stanislava Barać (Femicid i drugi zločini) i koji govori upravo o tome kako jezik predstavlja utočište patrijarhatu i kontinuumu nasilja nad ženama. Takođe ostavljam i jednu pesmu iz zbirke koja u par redova sumira celu forumsku raspravu od pre par meseci.

 

 

Biti monarh

 

može samo babica porodilja majka

dojkinja primalja cajka

hostesa trudnica pralja

može i sponzoruša

i još kurtizana

ali isto tako mora samo

hirurg akademik

mora psiholog kardiolog

mora metereolog

i diplomata makar i foto-model bio

arheolog mora biti monarh

 

(Prema Odlukama Odbora za standardizaciju srpskog jezika) 

Nisam pratio celu temu, ne znam da li je bilo, ali evo jedne pesmice koju smo do skora tretirali kao bezopasnu zezalicu.

Dok nije postala bukvalno scenario za ponasanje  manijaka.

 

Ti me mnogo zezaš
I okolo švrljaš
Boga mi me ne znaš, pa će da nadrljaš
Zato nemoj da ideš mojom ulicom
Nemoj da ideš mojom ulicom

Kupio sam pištolj od švercera “na crno”
Na tebe ću rado da potrošim zrno
Stvarno nemoj da ides mojom ulicom
Nemoj da ideš mojom ulicom
Ne, nemoj, stvarno nemoj
Ni u ludilu nemoj, mojom ulicom

Možeš da me tužiš za ozbiljnu pretnju
Ali ipak pazi kad pođeš u šetnju
Tada nemoj da ideš mojom ulicom
Nemoj da ideš mojom ulicom
Ne nemoj, stvarno nemoj
Ni u ludilu nemoj
Nemoj mojom ulicom

Zašto da se mučim, da zbog tebe patim
Najbolje će biti za glavu da te skratim
Nikad nemoj da ideš mojom ulicom
Nemoj da ideš mojom ulicom
Ne, nemoj, stvarno nemoj
Ni u ludilu nemoj, mojom ulicom
Nemoj da ideš mojom ulicom
Nemoj da ideš mojom ulicom
Ne nemoj, stvarno nemoj
Ni u ludilu nemoj, mojom ulicom

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, fancy said:

Izvinjavam se što linkujem đubre portal, ali meni su ovakve stvari neshvatjlivo dno.

 

Ivana O. supruga Nikole O. hirurga sa VMA koja je zadobila teške telesne povrede zbog batina i zlostavljanja koje je, kako se sumnja, trajalo 27 dana, odbila je danas pred sudom da svedoči protiv supruga i zamolila sud da ga pusti da se brani sa slobode.

 

 

Povraća mi se od ovoga, gospođa se bukvalno popišala na sve zlostavljane žene.

Ucenjena li ne, svejedno... postoji toliko časnih i advokata i drugih ljudi koji bi je uzeli u zaštitu pa čak i ovom čučavcu od države/društva.

 

Što se skota tiče - nadam se da se nikad neće vratiti a i ako se kojim slučajem vrati želim mu da završi u nekom jarku u kome će dugo i bolno skapavati.

 

Mislim da nekim zenama odgovara uloga zrtve u porodici. Eto, moja keva npr.

Nikada ni ne propusta priliku da naglasi kakvu je zrtvu podnela da odrzi porodicu na okupu, sta je sve trpela u braku, ona to beskrajno potencira, cak i kada nema osnova da tvrdi to, iako najcesce ima, jer moj otac je alkoholicar, i alkohol primenjuje kao okidac za svoj bezobrazluk i agresivnost.

E sad, ona je provela svoje detinjstvo i tinejdzerske dane u jako ruralnoj sredini, bukv u jebenom katunu. Njena majka, za koju je bila jako vezana, da je bila pacenica, bila je, i trpela i fizicko i psihicko nasilje, kako od muza, tako i od svekra, mnogo vise nego li moja keva, pa je ostala uz njih do poslednjeg dana. Cak je i govorila da je normalna i prihvatljiva stvar da muz istuce zenu, kao nuzno zlo. Mislim da neke zene usvoje tu patologiju u svojim formativnim godinama, pa cak i u posttinejdz dobu nakon sto se upuste u suzivot sa muzem (i/ili sa muzevim roditeljima) i prenose je dalje, na svoju decu/snahu, s kolena na koleno.
Nakrivo ozicena zbog prozivljenog i opazenog u detinjstvu, ili u strahu, bilo za zivot u novom okruzenju, ili u strahu za svoju bezbednost, nesto cetvrto, nznm.

  • Thanks 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Ne bih ja koristila te reči, premda znam na čega misliš.

Ali ko što sam kažeš da je to "nasledila" od majke, a i mogu misliti koliko puta je to morala čuti u životu, nije nikakvo čudo.

I ja sam čula puno puta kako "ženu ne tuče čovek nego njen jezik" i to upravo od žena.

I meni je žao što se bavimo ovim ekstremnim primerima na par zadnjih strana, a mizoginija I seksizam se provlači svakodnevno kroz društvo i život i u većini slučajeva mi to i ne uočavamo/prepoznajemo.

A i kad uočimo, ne shvatimo dovoljno ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

Quote

-Zašto se muškarci osećaju ugroženo od strane žena? Mislim, muškarci su veći, većinu vremena mogu brže da trče, bolje dave i u proseku imaju mnogo više novca i moći.

-Plaše se da će im se žene smejati. Da će potkopati njihov pogled na svet.

-Zašto se žene osećaju ugroženim od strane muškaraca?

-Plaše se da će ih ubiti.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Bila sam danas na jednom predavanju o necem sasvom desetom (uticaj ishrane na Alzheimerovu bolest….), ali je predavac u jednom trenutku pomenuo nesto sto nam je svima zapelo za uvo vise od onog sto je bila tema. Govorio je o fenomenu grandmothering-a, tipicnom samo za ljudsku vrstu, i samo za zenske jedinke. Naime, nauka jos uvek nema (i verovatno nikad nece imati) odgovor na pitanje koja je svrha menopauze, zbog cega od citavog zivog sveta samo zenske jedinke ljudske populacije zive toliko dugo nakon sto prestane period njihove plodnosti i vise ne mogu da se razmnozavaju. Sa stanovista evolucije taj ”oblik zivota” ne bi trebalo da ima nikakvu svrhu, ali mora da ipak ima, inace priroda to ne bi tako uredila 😉.

 

Ovako otprilike ide teorija o ovom fenomenu: Poznato je da se tokom evolucije ljudski mozak stalno povecavao. To nije islo preko noci, kao sto se preko noci ne moze toliki potencijalni resurs napuniti svim onim informacijama koje u njega mogu da stanu. Zato ljudsko odrastanje toliko dugo traje; telo postigne svoju konacnu velicinu i sazri znatno ranije, a mozak nastavi da se razvija dugo posle toga. Za sve to vreme potrebna mu je podrska, a jedna majka to ne moze da postigne. Zakljucak nekih naucnika je da je zato priroda ostavila zene bez mogucnosti radjanja decenijama pre ocekivanog vremena prirodne smrti (za razliku od nasih najblizih srodnika, npr simpanzi) da bi odradile izuzetno vazan posao pruduzenog ucenja, prenosenja znanja i vestina potomcima, u situaciji kad to traje predugo da bi jedna majka to mogla da iznese. 
 

Moja nova uloga u ovom univerzumu treba da pocne za tacno dva meseca, i neizmerno joj se radujem. Ujedno da porucim nasoj dragoj @Pletilja i ostalim ispisnicama (ili tu negde) da nasa misija jos nije zavrsena. Bar jos jedan mozak treba do kraja da se razvije pre nego sto mozemo reci da smo ispunile svoj zadatku na ovom svetu. I zato ne samo da cemo roditi revoluciju, nego ocigledno ni evolucija ne bi bila moguca bez nas ovakvih. Ostalo bi covecanstvo s upola manjim mozgom 😁.

  • Like 4
  • Love 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

Bila sam danas na jednom predavanju o necem sasvom desetom (uticaj ishrane na Alzheimerovu bolest….), ali je predavac u jednom trenutku pomenuo nesto sto nam je svima zapelo za uvo vise od onog sto je bila tema. Govorio je o fenomenu grandmothering-a, tipicnom samo za ljudsku vrstu, i samo za zenske jedinke. Naime, nauka jos uvek nema (i verovatno nikad nece imati) odgovor na pitanje koja je svrha menopauze, zbog cega od citavog zivog sveta samo zenske jedinke ljudske populacije zive toliko dugo nakon sto prestane period njihove plodnosti i vise ne mogu da se razmnozavaju. Sa stanovista evolucije taj ”oblik zivota” ne bi trebalo da ima nikakvu svrhu, ali mora da ipak ima, inace priroda to ne bi tako uredila 😉.

 

Naravno da nisam bio u prilici da čujem tačne reči i precizan kontekst tog predavača. Ali, ako je tvrdio da grandmothers fenomen postoji samo i isključivo kod ljudi, kao i da su duge menopauze svojstvene samo ljudskoj vrsti... E onda je dotični popriličan nemač pojma, ili pomalo voli da iznosi neistine/poluistine da bi potkrepio svoje poente. Ja sam se iz prve setio Orki i njihovog kompleksnog socijalnog uređenja (Matrijarhat gde je menopauza često višedecenijska i gde nekoliko generacija živi u istom jatu. To je samo jedna od osnovnih stvari da se zna o njima za početak, koga zanima više lako može da nađe). Svakako da ne poredim ljudski životni vek, sveukupnu kompleksnost i životne cikluse itd sa kitovima/delfinima, razume se...

 

Spoiler

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Marko said:

 

Naravno da nisam bio u prilici da čujem tačne reči i precizan kontekst tog predavača. Ali, ako je tvrdio da grandmothers fenomen postoji samo i isključivo kod ljudi, kao i da su duge menopauze svojstvene samo ljudskoj vrsti... E onda je dotični popriličan nemač pojma, ili pomalo voli da iznosi neistine/poluistine da bi potkrepio svoje poente. Ja sam se iz prve setio Orki i njihovog kompleksnog socijalnog uređenja (Matrijarhat gde je menopauza često višedecenijska i gde nekoliko generacija živi u istom jatu. To je samo jedna od osnovnih stvari da se zna o njima za početak, koga zanima više lako može da nađe). Svakako da ne poredim ljudski životni vek, sveukupnu kompleksnost i životne cikluse itd sa kitovima/delfinima, razume se...

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

Ja bih rekao da podatak koji si izneo ne menja suštinu priče, da li je ljudska vrsta jedina ili spada u par procenata ili promila od ukupnog broja vrsta je, u datom kontekstu, nebitno.

Činjenica je da dete prvih par godina nije sposobno da se samostalno hrani, ni narednih, preko nekoliko, da samostalno dođe do hrane, proizvede, prikupi, ulovi,, da žena koja rodi više dece u svom plodnom periodu ne bi imala mogućnosti ništa da privredi dok odgaja decu jedno za drugim, zato je pomoć dobrodošla. 

Obzirom na razvoj svesti i značaj naučenog kroz iskustvo ljudskoj vrsti nije dovoljan samo fizički rad, u periodu oslabljenih fizičkih sposobnosti na scenu stupa znanje i iskustvo.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Marko said:

 

Naravno da nisam bio u prilici da čujem tačne reči i precizan kontekst tog predavača. Ali, ako je tvrdio da grandmothers fenomen postoji samo i isključivo kod ljudi, kao i da su duge menopauze svojstvene samo ljudskoj vrsti... E onda je dotični popriličan nemač pojma, ili pomalo voli da iznosi neistine/poluistine da bi potkrepio svoje poente. Ja sam se iz prve setio Orki i njihovog kompleksnog socijalnog uređenja (Matrijarhat gde je menopauza često višedecenijska i gde nekoliko generacija živi u istom jatu. To je samo jedna od osnovnih stvari da se zna o njima za početak, koga zanima više lako može da nađe). Svakako da ne poredim ljudski životni vek, sveukupnu kompleksnost i životne cikluse itd sa kitovima/delfinima, razume se...

 

  Reveal hidden contents

 

 


Kao sto rekoh, kontekst je bio drugi, pa covek nije ni morao da bude precizan. Mozda cak nije ni rekao ovako kako sam ja (i ostali koji su kasnije komentarisali) shvatila. Ali poenta i nije bila da su ljudi po tome jedinstveni, vec da se ovaj fenomen vezuje za socijalni momenat. Sto tvoj primer s orkama i dokazuje. Ocigledno i kod njih postoji to dugo trajanje postmenopauze i jos ociglednije da mu je svrha (a i posledica) naglasena uloga zenki u zajednici, pa odatle evoluciono uslovljen matrijarhat.

 

Prilicno sam sigurna da smo kao ljudska vrsta jedinstveni po tome sto smo ociglednu prednost u tom smislu, dakle specificnu ulogu zena u razvoju zajednice, pretvorili u nesto negativno, u osnov za podredjenost i diskriminaciju. 
 

Sad si me naterao da guglam, i moguce da je covek referisao na ovo:

 

https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rstb.2019.0501

 

Autor clanka istice razliku izmedju ljudi i covekolikih majmuna, ne pominje ostale zivotinje. Zakljucak se sam namece.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vilhelmina said:

Moja nova uloga u ovom univerzumu treba da pocne za tacno dva meseca, i neizmerno joj se radujem. Ujedno da porucim nasoj dragoj @Pletilja i ostalim ispisnicama (ili tu negde) da nasa misija jos nije zavrsena. Bar jos jedan mozak treba do kraja da se razvije pre nego sto mozemo reci da smo ispunile svoj zadatku na ovom svetu. I zato ne samo da cemo roditi revoluciju, nego ocigledno ni evolucija ne bi bila moguca bez nas ovakvih. Ostalo bi covecanstvo s upola manjim mozgom 😁.

 

❤️❤️❤️

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Quote

#stopfemicidu Danas je ubijena još jedna žena u Srbiji. Femicid se desio u okolini Kruševca. Ubica je njen suprug. Neposedno pre toga on je pokušao da ubije još jednu ženu, koja je još uvek životno ugrožena. Mediji navode da su bili u vezi. Na kraju je počinio samoubistvo. Femicid i pokušaj femicida su počinjeni vatrenim oružjem, ali nema informacija o tome da li je oružje bilo u legalnom posedu.

Ovo je 27. femicid u Srbiji ove godine, a institucije i dalje ćute na naše zahteve!

 

via FemPlatz

 

U međuvremenu je i ranjena žena preminula, tako da je to još jedan femicid u ovoj godini, 28. po redu.

Inače je ovaj čovek baš iz mog mesta pa me je nekako posebno pogodilo... Nikad ne znamo koliko su nam blizu muškarci koji su sposobni na nešto ovakvo ni da li je to neko koga poznajemo.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Osim osnaživanja žena da jasno i glasno progovore ako trpe neki vid nasilja od partnera, oca, brata ili bilo koga u odnosu; potrebno je da danas, kao i svakog dana, naglašavamo koliko je važno da verujemo štitimo jedna drugu. 

 

 

Pored toga, 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darko said:

Da treba da bude guilty before proven innocent ili naravno da je svašta?

 

Za nas kao društvo, svaki muškarac koji je optužen za bilo koji vid seksualnog uznemiravanja, silovanje, nasilje u porodici itd. ne treba da ima pretpostavku nevinosti. Iz prostog razloga zato što je ženama već dovoljno teško da to prijave, prolaze kroz torturu retraumatizacije i ponovnog proživljavanja čina, da bismo raznim npr. Aleksićima i Lečićima davali luksuz "nevin dok se ne dokaže da je kriv".

 

Pa čak i u ovoj situaciji, koja moooožda nije tako alarmantna, ne vidim razlog da Giddey bude posebno zaštićen. Malo teže da on nije znao da krši zakon, a ako stvarno nije znao onda nek odgovara za svoju "glupost" i nečitanje dokumenata koje potpisuje. Nije pedofil, ali kad bismo zašli down the Twitter hole, sigurna sam da bismo našli komentare na račun devojke - kako ga je "mala navukla", nazivanje nje svakakvim imenima - nisam sigurna da bi ti to jednako smetalo. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

treba da bude proven guilty ako je prekršio zakon, koji nije tako retardiran kao što ti smatraš, pošto nije pravljen za milionere i njihove maloletnice, već za obične devojke i dečake, koji unište neko dete, prosto zato što nisu spremni sa 17 godina da se brinu o njemu; e taj deo je jako važan, tj jedan od razloga zašto postoji retardirani zakon.

Ok, vidim poentu. Ali onda neka se stavi neki limit za razliku u godinama, valjda razumeš na šta ciljam? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Za nas kao društvo, svaki muškarac koji je optužen za bilo koji vid seksualnog uznemiravanja, silovanje, nasilje u porodici itd. ne treba da ima pretpostavku nevinosti. Iz prostog razloga zato što je ženama već dovoljno teško da to prijave, prolaze kroz torturu retraumatizacije i ponovnog proživljavanja čina, da bismo raznim npr. Aleksićima i Lečićima davali luksuz "nevin dok se ne dokaže da je kriv".

 

Pa čak i u ovoj situaciji, koja moooožda nije tako alarmantna, ne vidim razlog da Giddey bude posebno zaštićen. Malo teže da on nije znao da krši zakon, a ako stvarno nije znao onda nek odgovara za svoju "glupost" i nečitanje dokumenata koje potpisuje. Nije pedofil, ali kad bismo zašli down the Twitter hole, sigurna sam da bismo našli komentare na račun devojke - kako ga je "mala navukla", nazivanje nje svakakvim imenima - nisam sigurna da bi ti to jednako smetalo. 

 

Na kraju su Svedjani izgleda jedini resili to pametno da bi zastili i zenu i muskarca pred nekim sudskim posledicama - potpises dokument pred seks i kraj price. Na pocetku sam se smejao ali i posle citanja vase rasprave mi se cini da to uopste nije toliko lose resenje iako inicijalno deluje prilicno bolesno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Ok, vidim poentu. Ali onda neka se stavi neki limit za razliku u godinama, valjda razumeš na šta ciljam? 

 

ti bi da menjaš konzervativni svet a ujedno si konzervativac generalno. mislim, to je treći par cipela, poenta je da su neke stvari posađene tako kako jesu, zbog viših ciljeva od problema milionera i soon 2b barely legal devojke

 

ja mislim da ima 765 bitnijih stvari od ove a kada bi se one promenile i ova bi sama od sebe legla na svoje mesto.

Link to comment
Share on other sites

Najpametnije je da muškarci nauče da razumeju šta je pristanak, čitaju neverbalnu komunikaciju, govor tela devojke/žene kojoj se udvaraju i, verovatno najbitnije, skapiraju da nisu entitled na seksualni čin kad god im se prohte, gde god i sa bilo kojom koju požele u tom trenutku.

 

Ali pošto će to malo teže da se desi, slažem se da posao rade i zakon, finansijske posledice ili zatvor. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...