Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

On 7/17/2023 at 5:50 AM, uini said:

žena majka-kuvarica-zavodnica-urbanica i šta već.

 

Pade mi na pamet kuvarica i ukucam u google 'famous chefs' i na prvoj listi koju mi je otvorio ima samo 13 zena od 51 imena. Zene, kojima je po difoltu dodeljena uloga kuvarica, nisu cak ni ravnomerno priznate u svetu kulinarstva. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



 
Pade mi na pamet kuvarica i ukucam u google 'famous chefs' i na prvoj listi koju mi je otvorio ima samo 13 zena od 51 imena. Zene, kojima je po difoltu dodeljena uloga kuvarica, nisu cak ni ravnomerno priznate u svetu kulinarstva. 


Ne znam da li je reč priznate ispravna za taj primer. Moj utisak je da u svetu ugostiteljskog kulinarstva ima više muškaraca na pozicijama kuvara ili glavnog kuvara nego žena.
Ako je to tačno, ne znam zašto je tako, to može biti razlog podataka sa liste koji si navela.
Prosto, ako imamo vrhunskih 1000 kuvara i 150 kuvarica, teško da u nekoj top 50 listi može biti mnogo više žena.
Statistički gledano. Teoretski svih 50 može biti muškaraca ili žena.
Ako je odnos taj koji sam napisao...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma zna ona to vrlo dobro. zato je i dobila buzdovanski odgovor od mene.

izvela je zakljucak iscasenom dedukcijom, ignorisuci druge podatke koji joj ne idu u prilog na putu ka potvrdi vec utvdjene poente do koje zeli da dodje, a to je da zivi u poziciji zrtve i da se susrece sa barijerama na svakom koraku (koje ne postoje kod "privilegovanih") xd

Edited by RatzenStadt
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pade mi na pamet kuvarica i ukucam u google 'famous chefs' i na prvoj listi koju mi je otvorio ima samo 13 zena od 51 imena. 

 

Ako se, primera radi, ukuca ”chef demographics research” moze se, za pocetak, naci relevantna statisticka slika (u USA) koja daje indikaciju zasto je to tako. Verujem da je slicno i u svetu. 

 

Quote

Zippia's data science team found the following key facts about chefs after extensive research and analysis: There are over 147,434 chefs currently employed in the United States. 25.2% of all chefs are women, while 74.8% are men.

.

 

Dalje se moze krenuti dubljim tragom zasto muskarci dominiraju u gastronomskoj bransi i tu se moze naci svasta za razmisljanje, recimo ovako nesto. Svojevremeno sam negde citala da se cak i ovom kontekstu pominje podela na javnu i privatnu sferu iz doba indstrijske revolucije, gde je javna sfera (posao) bila muska a privatna sfera zenska (deca & kuca), a ciji se tragovi vide i danas u mnogim domenima. Gde su javni poslovi, tu je i novac a gde je novac, tu su i muski takmicari sa svim sto to podrazumeva. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno i okvirno ali ipak indikativno, kao i nesto savremenija stereotipna slika muskarca zavavljenog rostiljem u dvoristu dok zena pravi salatu u kuhinji. Negde sam takodje citala da zene dominiraju u velikim kuhinjama (skole, institucije i sl.) a muskarci u à la carte restoranima, sto moze da ima veze i sa radnim vremenom (izmedju svega ostalog). Naravno, sve ovo se moze produbiti i nijansirati, no namera ovog posta je bila da otskrine vrata iza kojih se moze naci vise od jednoobraznih rodovsko-zrtvenih objasnjenja.

 

Edited by Cyber
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bilo je više tih istraživanja koja pokazuju da je statistički više muškaraca kuvara nego žena. Što dodatno pobija nebuloze tipa da su samo žene za kuhinju, da one treba više da znaju da kuvaju i sl.

 

2 hours ago, Kronostime said:

Muskarci su vise spremniji da eksperimentisu u kuhinji sto, naravno, ne umanjuje zasluge dosta dobrih zena u istoj.

Svoje tvrdnje mogu da dokazem i u takmicenju sa bilo kojom forumskom koleginicom pred kvalifikovanim forumskim zirijem.

:default_coffee:

 

 

Samo izvoli.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

 

Ako se, primera radi, ukuca ”chef demographics research” moze se, za pocetak, naci relevantna statisticka slika (u USA) koja daje indikaciju zasto je to tako. Verujem da je slicno i u svetu. 

 

.

 

Dalje se moze krenuti dubljim tragom zasto muskarci dominiraju u gastronomskoj bransi i tu se moze naci svasta za razmisljanje, recimo ovako nesto. Svojevremeno sam negde citala da se cak i ovom kontekstu pominje podela na javnu i privatnu sferu iz doba indstrijske revolucije, gde je javna sfera (posao) bila muska a privatna sfera zenska (deca & kuca), a ciji se tragovi vide i danas u mnogim domenima. Gde su javni poslovi, tu je i novac a gde je novac, tu su i muski takmicari sa svim sto to podrazumeva. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno i okvirno ali ipak indikativno, kao i nesto savremenija stereotipna slika muskarca zavavljenog rostiljem u dvoristu dok zena pravi salatu u kuhinji. Negde sam takodje citala da zene dominiraju u velikim kuhinjama (skole, institucije i sl.) a muskarci u à la carte restoranima, sto moze da ima veze i sa radnim vremenom (izmedju svega ostalog). Naravno, sve ovo se moze produbiti i nijansirati, no namera ovog posta je bila da otskrine vrata iza kojih se moze naci vise od jednoobraznih rodovsko-zrtvenih objasnjenja.

 

 

Nisam trazila relevantnu statistiku, nego poznati kuvari, oni na vrhu. 

5 hours ago, RatzenStadt said:

ma zna ona to vrlo dobro. zato je i dobila buzdovanski odgovor od mene.

izvela je zakljucak iscasenom dedukcijom, ignorisuci druge podatke koji joj ne idu u prilog na putu ka potvrdi vec utvdjene poente do koje zeli da dodje, a to je da zivi u poziciji zrtve i da se susrece sa barijerama na svakom koraku (koje ne postoje kod "privilegovanih") xd

 

Nemam nista protiv, izvolite u kuhinju, na pijacu, u prodavnicu... ja cu rado da prepustim 'zvanje' koje se pripisuje... 

2 hours ago, Kronostime said:

Muskarci su vise spremniji da eksperimentisu u kuhinji sto, naravno, ne umanjuje zasluge dosta dobrih zena u istoj.

Svoje tvrdnje mogu da dokazem i u takmicenju sa bilo kojom forumskom koleginicom pred kvalifikovanim forumskim zirijem.

:default_coffee:

 

 

Prihvatam izazov 😉 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

ma samo sam hteo da kazem da mislim da nema mesta za pricu o nekakvim barijerama s kojima se zene suocavaju u modernom dobu glede uspeha u kulinarskom biznisu (dobro, u tom izlaganju sam malo skliznuo u deljenje uvreda, ali valda je moderacija navikla...)

 

kroz dobar deo 20og veka su zenama vrata bila zatvorena za mnoge poslove , ugl silom prilika - zbog obaveza u domacinstvu, u nekim oblastima i zbog stereotipa, ali deluje mi da to vise nije slucaj, ili da je eliminisan u najvecoj meri.

kao sto je sajber gore napisala, m-f ratio u profesionalnom kulinarstvu je oko 75-25 u korist muskaraca, pa i odnos "poznatih" sefova kuhinje iz tvoje liste reprezentativno prikazuje taj odnos.

stavise, cudi me da se na tvojoj listi nije naslo manje zena, jer verujem da je veliku ulogu u formiranju liste uticala medijska eksponiranost, koja je opet favorizovala muskarce (u svim tv kategorijama) kroz istoriju njegovog postojanja.

 

biti profesionalni kuvar (dakle f/t job, u svakoj vrsti ugostiteljskih lokala) je fizicki tezak posao, u kojem bi bioloske razlike u pogledu snage (i u nekoj meri izdrzljivosti) mogle da objasne disparitet koji postoji u odnosu zaposlenih u toj bransi.

meni muka pripadne kad dodjem u priliku da zavirim u restoransku kuhinju, 

mali prostor, smrdljiv, svi znojavi i prljavi, stalno na nogama...

zahteva mnogo odricanja, pogotovo odricanja od zenstvenosti, bar kad je u pitanju rad u restoranskoj kuhinji.

 

 

4 hours ago, Kronostime said:

Muskarci su vise spremniji da eksperimentisu u kuhinji sto, naravno, ne umanjuje zasluge dosta dobrih zena u istoj.

Svoje tvrdnje mogu da dokazem i u takmicenju sa bilo kojom forumskom koleginicom pred kvalifikovanim forumskim zirijem.

:default_coffee:

 

 

gazda, jel ti to pozivas forumase i forumasice na kotlic, ili rostilj?

 

mozda bih cak i prihvatio takmicarski izazov pre par godina. dok sam ziveo sam, dosta vremena sam provodio na netu guglajuce recepte i isprobavao stosta. cak i spremao izvrsna jela (mada sam ja bio jedini degustator, tkd nije relevantna procena). no, od kako sam se vratio pod maminu suknju ovde na selo, ima par godina od kako mi je najkompleksniji kulinarski poduhvat mazanje pastete i spremanje kajgane. skroz sam ispao iz fazona. ostadose samo neki skrinsotovi recepata koji su mi se svideli.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

ma samo sam hteo da kazem da mislim da nema mesta za pricu o nekakvim barijerama s kojima se zene suocavaju u modernom dobu glede uspeha u kulinarskom biznisu (dobro, u tom izlaganju sam malo skliznuo u deljenje uvreda, ali valda je moderacija navikla...)

 

 

Iz iskustva znas? 

Nisi me uvredio, ne brini. 

 

1 hour ago, RatzenStadt said:

 

kroz dobar deo 20og veka su zenama vrata bila zatvorena za mnoge poslove , ugl silom prilika - zbog obaveza u domacinstvu, u nekim oblastima i zbog stereotipa, ali deluje mi da to vise nije slucaj, ili da je eliminisan u najvecoj meri.

kao sto je sajber gore napisala, m-f ratio u profesionalnom kulinarstvu je oko 75-25 u korist muskaraca, pa i odnos "poznatih" sefova kuhinje iz tvoje liste reprezentativno prikazuje taj odnos.

stavise, cudi me da se na tvojoj listi nije naslo manje zena, jer verujem da je veliku ulogu u formiranju liste uticala medijska eksponiranost, koja je opet favorizovala muskarce (u svim tv kategorijama) kroz istoriju njegovog postojanja.

 

biti profesionalni kuvar (dakle f/t job, u svakoj vrsti ugostiteljskih lokala) je fizicki tezak posao, u kojem bi bioloske razlike u pogledu snage (i u nekoj meri izdrzljivosti) mogle da objasne disparitet koji postoji u odnosu zaposlenih u toj bransi.

meni muka pripadne kad dodjem u priliku da zavirim u restoransku kuhinju, 

mali prostor, smrdljiv, svi znojavi i prljavi, stalno na nogama...

zahteva mnogo odricanja, pogotovo odricanja od zenstvenosti, bar kad je u pitanju rad u restoranskoj kuhinji.

 

 

Napisala sam sta sam ukucala, svima dostupno, google je cudo. 

 

I nije bas da se bavim kulinarskim istrazivanjem procenata, ali zasto onda stereotip 'zena je za kuhinju' koji i danas (na zalost sve vise i ponovo) vazi u 21 veku, ako uglavnom muskarci uspevaju da se nametnu u tom poslu? Rado prihvatam to kao muski posao, ali nemoj onda da me neko pita 'sta danas jedemo?'

 

Tezak posao, prljav... ne prihvatam odgovor. Ako mi se cini mislis da ti ljudi koji ti serviraju/spremaju jelo su prljavi i znojavi.. pa ja onda na tvom mestu nikada ne bih otisla u restoran. 

Link to comment
Share on other sites

Није битно да ли су на терену мушкарци или жене

Никада до сада светско првенство за жене није било веће од оног у Аустралији и Новом Зеланду.

То је следећи корак на путу ка једнаким могућностима.

Светско првенство у фудбалу за жене је почело – а публика се слива на стадионе.

Скоро 80.000 људи налази се у Сиднеју док судомаћини Аустралија играју своју прву утакмицу.

 

Spoiler

Светско првенство у фудбалу за жене је почело – а публика се слива на стадионе. Скоро 80.000 људи налази се у Сиднеју док судомаћини Аустралија играју своју прву утакмицу. А негде на трибинама стоји постер са натписом: „Рекао сам ти! - Џ. Ворен."

Фраза је дошла од човека по имену Џони Ворен и заправо је била намењена мушком фудбалу. Дугогодишњег капитена Аустралије питали су непосредно пре његове смрти 6. новембра 2004. шта би желео да његово наслеђе буде у фудбалу. Желео је да сви они који сумњају и жале у неком тренутку чују ту фразу. Опет и опет – чим је фудбал постао друштвено прихватљив у његовој земљи. "Рекла сам ти!"

Чињеница да се реченица сада појављује у вези са женама је симболична. Народу је свеједно да ли су на терену мушкарци или жене. То је репрезентација Аустралије. И то је суштина ствари.

Да, Светско првенство се такође односи на новац. Али када су амерички навијачи на Светском првенству 2019. узвикивали свој захтев за „једнаку плату“ преко француских фудбалских стадиона, право у лице председника Фифе Ђанија Инфантина док је гледао како САД побеђују 2-0 против Холандије: Радило се о фер плеју, о једнакој плати. Мислило се на бонусе за Светско првенство за амерички тим, који је успешнији од мушког тима, обично привлачи више људи и понекад продаје више робе. Није се радило о томе да би, на пример, у ФК Барселони, швајцарска репрезентативка Ана-Марија Црногорчевић требало да зарађује 24 милиона франака годишње као њен мушки колега Френкие де Јонг.

Дакле, свако Светско првенство је торбица. За турнир у Аустралији и Новом Зеланду Фифа распоређује укупно 110 милиона америчких долара, четири пута више него 2019. Сваки играч ће добити по 30.000 долара за учешће у групној фази, што даље турнир буде одмицао, то ће бити више. Инфантино обећава да ће на Светском првенству 2027. бити исти бонуси као и за мушкарце годину дана раније. У 2022. години, износ за мушко Светско првенство је био 440 милиона долара.

 

Фифа подрива сопствена удружења

Али постоји и друга страна тога. Одлука о ових 30.000 долара по играчу донета је неколико дана пре почетка турнира, многе асоцијације су већ преговарале о бонус кључу са фудбалерима - и сада су морале да одустану. Енглеска Луци Бронзе ово сматра „разочаравајућом“: Очигледно јој је британски савез ФА у почетку обећао више. Марион Даубе, директорица женског фудбала у Швајцарској фудбалској асоцијацији, сматра да је ФИФА тајминг "несрећна", на крају крајева, не желе да морају да преговарају о финансијским стварима током Светског првенства. Такви процеси би били незамисливи за мушкарце. И зато се ово Светско првенство не бави само новцем, већ много више.

Једнакост. Једнака могућност. Фудбалери желе да буду схваћени озбиљно. За то имају све мање стрпљења када се то не деси. Зато се Французи буне док национални селектор не поднесе оставку. Зато Шпанци бојкотују разне међународне утакмице док не завладају професионалнији услови у репрезентацији. Због тога се Ада Хегерберг, једна од најбољих фудбалерки света, пет година клонила репрезентације Норвешке и чак одустала од Светског првенства 2019. – турнира који је на ТВ-у гледало укупно 1,12 милијарди људи. Због тога се америчка икона Меган Рапиное борила против Фудбалског савеза и Доналда Трампа. Мало разумеју да за такве ствари још морају да се боре.

Лиа Велти, капитен репрезентације Швајцарске, рекла је пре неколико дана да то види као мисију стварања боље стартне позиције за будуће генерације. Она би могла да значи да у неком суперлигашком клубу у једном тренутку неће бити 18-годишњих омладинаца који никада нису имали тренинг камп, док 13-годишњи саиграчи путују у Барселону. Или никада нисам имао видео анализу са 19 година. Или да имају тренере који су ту зато што желе да буду тамо - а не зато што не могу да нађу посао са мушкарцима.

Све ово би могло да спречи појављивање чланака пред Светско првенство за жене у којима се преговара о чему се тачно ради на овом турниру. У мушком фудбалу је такође јасно: једноставно је питање проналажења најбољег тима.

Још један корак у овом правцу учињен је у Сиднеју. Мајка је рекла својој ћерки: „ Види, и оне су доле биле девојчице. Као ти!" Ова девојчица има прилику да сања велике снове. То је поента.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dragan said:

Није битно да ли су на терену мушкарци или жене

Никада до сада светско првенство за жене није било веће од оног у Аустралији и Новом Зеланду.

То је следећи корак на путу ка једнаким могућностима.

Светско првенство у фудбалу за жене је почело – а публика се слива на стадионе.

Скоро 80.000 људи налази се у Сиднеју док судомаћини Аустралија играју своју прву утакмицу.

 

  Reveal hidden contents

Светско првенство у фудбалу за жене је почело – а публика се слива на стадионе. Скоро 80.000 људи налази се у Сиднеју док судомаћини Аустралија играју своју прву утакмицу. А негде на трибинама стоји постер са натписом: „Рекао сам ти! - Џ. Ворен."

Фраза је дошла од човека по имену Џони Ворен и заправо је била намењена мушком фудбалу. Дугогодишњег капитена Аустралије питали су непосредно пре његове смрти 6. новембра 2004. шта би желео да његово наслеђе буде у фудбалу. Желео је да сви они који сумњају и жале у неком тренутку чују ту фразу. Опет и опет – чим је фудбал постао друштвено прихватљив у његовој земљи. "Рекла сам ти!"

Чињеница да се реченица сада појављује у вези са женама је симболична. Народу је свеједно да ли су на терену мушкарци или жене. То је репрезентација Аустралије. И то је суштина ствари.

Да, Светско првенство се такође односи на новац. Али када су амерички навијачи на Светском првенству 2019. узвикивали свој захтев за „једнаку плату“ преко француских фудбалских стадиона, право у лице председника Фифе Ђанија Инфантина док је гледао како САД побеђују 2-0 против Холандије: Радило се о фер плеју, о једнакој плати. Мислило се на бонусе за Светско првенство за амерички тим, који је успешнији од мушког тима, обично привлачи више људи и понекад продаје више робе. Није се радило о томе да би, на пример, у ФК Барселони, швајцарска репрезентативка Ана-Марија Црногорчевић требало да зарађује 24 милиона франака годишње као њен мушки колега Френкие де Јонг.

Дакле, свако Светско првенство је торбица. За турнир у Аустралији и Новом Зеланду Фифа распоређује укупно 110 милиона америчких долара, четири пута више него 2019. Сваки играч ће добити по 30.000 долара за учешће у групној фази, што даље турнир буде одмицао, то ће бити више. Инфантино обећава да ће на Светском првенству 2027. бити исти бонуси као и за мушкарце годину дана раније. У 2022. години, износ за мушко Светско првенство је био 440 милиона долара.

 

Фифа подрива сопствена удружења

Али постоји и друга страна тога. Одлука о ових 30.000 долара по играчу донета је неколико дана пре почетка турнира, многе асоцијације су већ преговарале о бонус кључу са фудбалерима - и сада су морале да одустану. Енглеска Луци Бронзе ово сматра „разочаравајућом“: Очигледно јој је британски савез ФА у почетку обећао више. Марион Даубе, директорица женског фудбала у Швајцарској фудбалској асоцијацији, сматра да је ФИФА тајминг "несрећна", на крају крајева, не желе да морају да преговарају о финансијским стварима током Светског првенства. Такви процеси би били незамисливи за мушкарце. И зато се ово Светско првенство не бави само новцем, већ много више.

Једнакост. Једнака могућност. Фудбалери желе да буду схваћени озбиљно. За то имају све мање стрпљења када се то не деси. Зато се Французи буне док национални селектор не поднесе оставку. Зато Шпанци бојкотују разне међународне утакмице док не завладају професионалнији услови у репрезентацији. Због тога се Ада Хегерберг, једна од најбољих фудбалерки света, пет година клонила репрезентације Норвешке и чак одустала од Светског првенства 2019. – турнира који је на ТВ-у гледало укупно 1,12 милијарди људи. Због тога се америчка икона Меган Рапиное борила против Фудбалског савеза и Доналда Трампа. Мало разумеју да за такве ствари још морају да се боре.

Лиа Велти, капитен репрезентације Швајцарске, рекла је пре неколико дана да то види као мисију стварања боље стартне позиције за будуће генерације. Она би могла да значи да у неком суперлигашком клубу у једном тренутку неће бити 18-годишњих омладинаца који никада нису имали тренинг камп, док 13-годишњи саиграчи путују у Барселону. Или никада нисам имао видео анализу са 19 година. Или да имају тренере који су ту зато што желе да буду тамо - а не зато што не могу да нађу посао са мушкарцима.

Све ово би могло да спречи појављивање чланака пред Светско првенство за жене у којима се преговара о чему се тачно ради на овом турниру. У мушком фудбалу је такође јасно: једноставно је питање проналажења најбољег тима.

Још један корак у овом правцу учињен је у Сиднеју. Мајка је рекла својој ћерки: „ Види, и оне су доле биле девојчице. Као ти!" Ова девојчица има прилику да сања велике снове. То је поента.

 

 

Jel možeš da objasniš šta misliš pod boldovanim? Jel neko zabranjuje devojkama da igraju fudbal (bar u normalnim zemljama)?

 

Inače Australijanci uvek popunjuju sedišta kada je u pitanju ženski sport i njihov tim (pogotovo kada su jedan od favorita). Pitanje je kakva je posećenost na drugim utakmicama - i tu se vidi razlika.  Svetski kup je popularan za žene jeste popularan, ali ne može da se poredi sa svetskim kupom za fudbalere - jer, kvalitet. U svakom slučaju, drago mi je da se populariše ženski fudbal. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Jel možeš da objasniš šta misliš pod boldovanim? Jel neko zabranjuje devojkama da igraju fudbal (bar u normalnim zemljama)?

 

Inače Australijanci uvek popunjuju sedišta kada je u pitanju ženski sport i njihov tim (pogotovo kada su jedan od favorita). Pitanje je kakva je posećenost na drugim utakmicama - i tu se vidi razlika.  Svetski kup je popularan za žene jeste popularan, ali ne može da se poredi sa svetskim kupom za fudbalere - jer, kvalitet. U svakom slučaju, drago mi je da se populariše ženski fudbal. 

...

Да, Светско првенство се такође односи на новац. Али када су амерички навијачи на Светском првенству 2019. узвикивали свој захтев за „једнаку плату“ преко француских фудбалских стадиона, право у лице председника Фифе Ђанија Инфантина док је гледао како САД побеђују 2-0 против Холандије: Радило се о фер плеју, о једнакој плати. Мислило се на бонусе за Светско првенство за амерички тим, који је успешнији од мушког тима, обично привлачи више људи и понекад продаје више робе. Није се радило о томе да би, на пример, у ФК Барселони, швајцарска репрезентативка Ана-Марија Црногорчевић требало да зарађује 24 милиона франака годишње као њен мушки колега Френкие де Јонг.

За турнир у Аустралији и Новом Зеланду Фифа распоређује укупно 110 милиона америчких долара, четири пута више него 2019. Свакa играчica ће добити по 30.000 долара за учешће у групној фази, што даље турнир буде одмицао, то ће бити више. Инфантино обећава да ће на Светском првенству 2027. бити исти бонуси као и за мушкарце годину дана раније. У 2022. години, износ за мушко Светско првенство је био 440 милиона долара.

Фифа подрива сопствена удружења

Али постоји и друга страна тога. Одлука о ових 30.000 долара по играчici донета је неколико дана пре почетка турнира, многе асоцијације су већ преговарале о бонус кључу са фудбалерkama - и сада су морале да одустану. Енглеска Луци Бронзе ово сматра „разочаравајућом“: Очигледно јој је британски савез ФА у почетку обећао више. Марион Даубе, директорица женског фудбала у Швајцарској фудбалској асоцијацији, сматра да је ФИФА тајминг "несрећна", на крају крајева, не желе да морају да преговарају о финансијским стварима током Светског првенства. Такви процеси би били незамисливи за мушкарце. И зато се ово Светско првенство не бави само новцем, већ много више.

Једнакост. Једнака могућност. Фудбалерke желе да буду схваћени озбиљно. За то имају све мање стрпљења када се то не деси. Зато се Французи буне док национални селектор не поднесе оставку. Зато Шпанци бојкотују разне међународне утакмице док не завладају професионалнији услови у репрезентацији. Због тога се Ада Хегерберг, једна од најбољих фудбалерки света, пет година клонила репрезентације Норвешке и чак одустала од Светског првенства 2019. – турнира који је на ТВ-у гледало укупно 1,12 милијарди људи. Због тога се америчка икона Меган Рапиное борила против Фудбалског савеза и Доналда Трампа. Мало разумеју да за такве ствари још морају да се боре.

Лиа Велти, капитенka репрезентације Швајцарске, рекла је пре неколико дана да то види као мисију стварања боље стартне позиције за будуће генерације. Она би могла да значи да у неком суперлигашком клубу у једном тренутку неће бити 18-годишњих омладинki којe никада нису ималe тренинг камп, док 13-годишњи саиграчи путују у Барселону. Или никада нисам имао видео анализу са 19 година. Или да имају тренере који су ту зато што желе да буду тамо - а не зато што не могу да нађу посао са мушкарцима.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/23/2023 at 9:21 AM, Dragan said:

..

Због тога се америчка икона Меган Рапиное борила против Фудбалског савеза и Доналда Трампа. Мало разумеју да за такве ствари још морају да се боре.

 

Tramp ne zna sta je fuzbal ili kako? Zasto je on sad vazan u ovoj herojskoj borbi za vise para?

Link to comment
Share on other sites

Quote

#stopfemicidu Sinoć je ubijena još jedna žena u Srbiji. Ovaj put u Boleču. Kako mediji prenose, ubica je njen suprug koji je nakon femicida izvršio samoubistvo. Korišćeno je vatreno oružje, prema navodima komšija, ali još uvek nije potvrđeno. Ovo je 24. femicid u Srbiji ove godine!

 

via FemPlatz

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Hteo sam da se nadovežem na ovu diskusiju oko profesionalnih kuvara i domaćica, ali ovo što je @DameTime objavila mi je preseklo tok misli, iskreno. Odnos prema ženama kao manje bitnom i drugorazrednom polu samo zato što u najvećem broju slučajeva ne mogu fizički da se zaštite jednostavno mora da prestane.

 

Da, dotakli smo dno. Zapravo mi kopamo po dnu već odavno. Ne znam šta bih uopšte izjavio na ove masnice... gade mi se ovakvi šefovi, velike gazde. Odvratno.

 

Ono što sam prvenstveno hteo da napišem. Ne sviđa mi se taj otklon žene od uloge glave porodice. Od svog feminizma i zahteva za izjednačavanjem prava muškaraca i žena dobili smo samo da sad i žene ne rade ništa po kući. Jednako lenje kao i muškarci, često daleko aljkavije i prljavije, potpuno odsustvo bilo kakve želje da se bude "u kuhinji". a sve uz neku bledu tvrdnju o nekakvoj ravnopravnosti. Sve smo shvatili pogrešno i naopako. Uloga domaćice je nešto što je držalo porodicu, a slaba društva i slabe države učinile su da se iste osećaju kao građani drugog reda jer su finansijski zavisne od muškaraca. To je sve rezultiralo da je sve više žena "od karijere" ali po muškim pravilima. Tu se ne snalaze, a svoju skladnu ulogu humaniste u porodici su zapostavile. I dobiješ ovo...čardak ni na nebu ni na zemlji. Rade i majka i otac, a opet se nema dovoljno...dete odrasta uz televiziju a ne uz majku. Glovo je glavni dobavljač hrane...ko zna kakvog kvaliteta.

 

Prosto sve smo shvatili nakaradno. Umesto da domaćicama i majkama pružimo sigurnost kao društvo, mi smo ih naterali u nekakvu ulogu Samante Džouns. Možda nekoj to i odgovara, ne kažem. Ali društvena norma nije nešto što se menja za generaciju-dve. I ne vidim što smo se uopšte i hvatali takvih stvari.

 

Što se odnosa kuvara tiče, da, više je muških renomiranih kuvara, ali i to je pitanje iz kog razloga je tako. To nipošto ne treba porediti sa kuvarom, ženom, u svom domu, što zapravo ona i nije, to jest samo je jedna od njenih uloga. Ovo prvo su profesionalci, time zarađuju. Biti kuvar u svom domu zahteva ljubav prema ukućanima. Jedno sa drugim veze nema.

 

I onda naiđem na ovo iznad i ne znam...zanemim. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, John Terry said:

Od svog feminizma i zahteva za izjednačavanjem prava muškaraca i žena dobili smo samo da sad i žene ne rade ništa po kući.

...

I ne vidim što smo se uopšte i hvatali takvih stvari.

Jedan od glavnih uzroka zašto smo se prvobitno uhvatili takvih stvari je potreba za dodatnom radnom snagom, pogotovo u nezgodnim uslovima kada ti treba veća proizvodnja, a muškarci su na frontu.

 

Onda smo u jednom momentu došli u situaciju da kapitalizam nema alternativu, te da može slobodno i bez ikakvog otpora da se razvija u pravcu maksimizovanja profita, pa smo dobili:

32 minutes ago, John Terry said:

Rade i majka i otac, a opet se nema dovoljno

odnosno došli smo do toga da je luksuz da jedan član porodice obavlja ulogu domaćice (domaćina?)

 

Hoću da kažem da nije feminizam doveo do lošeg stanja o kome govoriš, već to stanje i feminizam imaju isti uzrok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, John Terry said:

Umesto da domaćicama i majkama pružimo sigurnost kao društvo, mi smo ih naterali u nekakvu ulogu Samante Džouns.

 

Društvo, ovakvo kakvo je, majkama i domaćicama ne može nikada pružiti sigurnost, jer počiva na njihovoj eksploataciji (ne mislim u nužno ekonomskom smislu). Tj. dolazimo do moje omiljene reči - patrijarhat - dokle god se u društvu voršipuju te vrednosti, to društvo za žene neće biti sigurno. 

 

45 minutes ago, John Terry said:

Biti kuvar u svom domu zahteva ljubav prema ukućanima.

 

Da li je baš tako? U mnogo većem broju domova ćeš naći pristup da je kuvanje samo ono što mora da se odradi kako bi se preživeo dan, a ta aktivnost obično spada na majku/domaćicu. 

 

Dom i porodicu ne održava samo majka tj. domaćica, nego treba da ih održavaju svi članovi; i otac i majka i da se deca vaspitavaju na taj način. Pri čemu to ne treba da bude ne znam kakvo održavanje ognjišta, već u suštini međusobna tolerancija, razumevanje, poštovanje i ljubav itd. 

 

50 minutes ago, John Terry said:

Uloga domaćice je nešto što je držalo porodicu, a slaba društva i slabe države učinile su da se iste osećaju kao građani drugog reda jer su finansijski zavisne od muškaraca.

 

Finansijska zavisnost je samo jedna strana tog fenomena. Žene dugo nisu imale maltene nikakva prava u društvu, ni pravo glasa, i bile su građani drugog reda. Pri čemu je, apsurdno, najveći teret održavanja porodice, braka, potomstva spadao na njih, dok muškarci tu imali privilegovanu ulogu a u društvu pokupe sve "zasluge".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...