Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

Ja i jesam te sve stvari naveo kao nesto sto je oteralo zenu od te uloge, ali ono sto smo dobili je mnogo gore.

 

EDIT: Dakle, ni u kom slucaju nisam zenu okrivio za raspad tih funkcionalnih uloga unutar porodice, samo sam konstatovao da je tako bilo bolje. Jer sad ni jedno ni drugo ne drze dom. Bolje bi mi bilo da sad muskarci budu domacini, i to bi bilo bolje nego ovo sad.

Edited by John Terry
Link to comment
Share on other sites

Just now, DameTime said:

Suština jeste u tome da žena nije u obavezi da bude domaćica i majka, ništa više nego što je muškarac u obavezi da bude domaćin i otac. Ako nešto i utiče na oboje to nije feminizam nego nešto drugo (khm kapitalizam khm).

 

Da, slazem se. Ne znam kako nisi razumela poentu moja tri upisa, mozda nisam dobro ni objasnio. Apsolutno je tacno da zena nije u obavezi da bude domacica, ali je to tad nekako funkcionisalo. A sad nikako ne funkcionise, i to takodje nije krivica zena, ali je de facto takvo stanje. I nikako mi se ne svidja. Pre bih se kandidovao da ja budem domacica u svom domu nego li ovo sad gde svi rmbaju i niko nema vremena ni za koga... oduzeli su dusu porodici. Posle se pitamo odakle sebicluk, a sve je jasno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

Apsolutno je tacno da zena nije u obavezi da bude domacica, ali je to tad nekako funkcionisalo. 

 

Pa funkcionisalo je jer su žene sve podređivale porodici, u tom nekom arhaičnom smislu, žrtvovale se. Razumem šta hoćeš da kažeš samo mislim da mašiš poentu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, John Terry said:

Hteo sam da se nadovežem na ovu diskusiju oko profesionalnih kuvara i domaćica, ali ovo što je @DameTime objavila mi je preseklo tok misli, iskreno. Odnos prema ženama kao manje bitnom i drugorazrednom polu samo zato što u najvećem broju slučajeva ne mogu fizički da se zaštite jednostavno mora da prestane.

 

Da, dotakli smo dno. Zapravo mi kopamo po dnu već odavno. Ne znam šta bih uopšte izjavio na ove masnice... gade mi se ovakvi šefovi, velike gazde. Odvratno.

 

Ono što sam prvenstveno hteo da napišem. Ne sviđa mi se taj otklon žene od uloge glave porodice. Od svog feminizma i zahteva za izjednačavanjem prava muškaraca i žena dobili smo samo da sad i žene ne rade ništa po kući. Jednako lenje kao i muškarci, često daleko aljkavije i prljavije, potpuno odsustvo bilo kakve želje da se bude "u kuhinji". a sve uz neku bledu tvrdnju o nekakvoj ravnopravnosti. Sve smo shvatili pogrešno i naopako. Uloga domaćice je nešto što je držalo porodicu, a slaba društva i slabe države učinile su da se iste osećaju kao građani drugog reda jer su finansijski zavisne od muškaraca. To je sve rezultiralo da je sve više žena "od karijere" ali po muškim pravilima. Tu se ne snalaze, a svoju skladnu ulogu humaniste u porodici su zapostavile. I dobiješ ovo...čardak ni na nebu ni na zemlji. Rade i majka i otac, a opet se nema dovoljno...dete odrasta uz televiziju a ne uz majku. Glovo je glavni dobavljač hrane...ko zna kakvog kvaliteta.

 

Prosto sve smo shvatili nakaradno. Umesto da domaćicama i majkama pružimo sigurnost kao društvo, mi smo ih naterali u nekakvu ulogu Samante Džouns. Možda nekoj to i odgovara, ne kažem. Ali društvena norma nije nešto što se menja za generaciju-dve. I ne vidim što smo se uopšte i hvatali takvih stvari.

 

Što se odnosa kuvara tiče, da, više je muških renomiranih kuvara, ali i to je pitanje iz kog razloga je tako. To nipošto ne treba porediti sa kuvarom, ženom, u svom domu, što zapravo ona i nije, to jest samo je jedna od njenih uloga. Ovo prvo su profesionalci, time zarađuju. Biti kuvar u svom domu zahteva ljubav prema ukućanima. Jedno sa drugim veze nema.

 

I onda naiđem na ovo iznad i ne znam...zanemim. 

 

Pa kad u javnom diskursu gotovo da nema intelektualne rasprave kad je feministicka borba u pitanju nego ceremonijalna ravnopravnost, pa se razgovori uglavnom svedu na to ko usisava kucu xd

 

On 7/31/2023 at 9:59 AM, DameTime said:

 

 

 

Konačno muškarac koji priča o ovim stvarima. 

 

 

Kakav jadnik, madre mia.
Gledam ga i pokusavam da ga slusam, al' mi se stalno prividjaju sundjerasti crveni nos i sasava sarena perika na njegovoj glavi. Klovn.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DameTime said:

 

Pa funkcionisalo je jer su žene sve podređivale porodici, u tom nekom arhaičnom smislu, žrtvovale se. Razumem šta hoćeš da kažeš samo mislim da mašiš poentu.

 

Pa ne masim poentu, slazemo se da uzrok tome nije feminizam. Odnosno nije ovaj umereni, ekstremni jeste. Uzrok u najvecem procentu i jeste surovi kapitalizam. Ali ti danas nemas tu strukturu doma kakva je postojala nekada. I to mi je katastrofalno.

 

Ono, ako cemo iskreno, ni prica o tome da li su muskarci ili zene bolji kuvari nema mnogo veze sa naslovom teme, ali jebiga, dosta su to isprepletane drustvene tematike.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

Pa ne masim poentu, slazemo se da uzrok tome nije feminizam. Odnosno nije ovaj umereni, ekstremni jeste.

 

Ne može ni radikalni feminizam da bude uzrok, samo posledica. 

 

Što se tiče kuvanja, moje razmišljanje ide linijom ove foritze koju je Smrtokapa okačio, samo naravno malko ozbiljnije formulisano. Kad muškarac želi da se bavi kuvanjem, on to radi zato što ga zaista interesuje i(li) mu je potrebno, naročito ako od toga gradi karijeru. Muškarce jednostavno niko ne forsira da kuvaju, već upravo suprotno, i onda je to uvek karakteristika vredna hvale. Muškarca koji ume da kuva društvo slavi kao osvajača NBA titule i FMVP-a.

 

Žene, s druge strane, odmalena osećaju pritisak društva da nauče da kuvaju i da to preuzmu na sebe, tako da je razumljivo zašto se mnogima to smuči i(li) prosto ne žele time da se bave. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^Ima smisla...
I ona Aristotelova izreka "da svi placeni poslovi degradirajju um" ima delimicno svoje utemeljenje. Dobro, nije da su zene placene za rucak, ali taj imperativ koji im visi oko vrata ce cesto naterati osobu da stekne averziju prema aktivnostima koje taj imperativ namece, ne dao Bog i dodatno, samoinicijativno usavrsavanje, jer za to je potrebno uzivati u toj aktivnosti odistinski xD

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne treba da ti bude žao, odlično odrađena emisija-nisu je prekidali, pustili su je da govori, inteligentna je i vrlo dobro se nosi sa svim.

Javno je prozvala i tužilaštvo i sudskog veštaka i, ponavljam, nisu je prekidali glupim upadicama.

Jedino mi je smetalo što su joj se obraćali sa "ti".

 

Mislila sam da je to žena sa tvitera koja je isto tražila pomoć medija, javile su joj se Lukić i Tatalović, ako sam dobro zapamtila...tamo je priča još strašnija...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Proslu noc, moja cerka se vraca iz izlaska, voze polako ona i dva druga i cuju vrisku. Zena vice na spanskom 'upomoc' Oni uspore i zakljuce da je momak sa njom ustvari udara i vuce, da nije sala kako se njima prvo ucinilo. Zaustave se i dva drugara iskoce iz automobila, momak ovu pusti i pobegne. Cerka dotle pozove policiju. 

Kada je izasla napolje devojka kaze da su oni prvi koji su stali, da on nju vuce i udara vec deset minuta i da ni jedan auto koji je prosao se nije ni zaustavio iako ona doziva upomoc. Njoj curi krv sa glave, celo lice modro i podigne majicu i pokaze im stomak koji je sav modar. Momak je u nekom momentu nju oborio na ulicu i poceo da suta po stomaku. 

Stize policija i prica pocinje da se raspetljava. Ona nece da kaze ni svoje ni njegovo ime, jer to joj je momak sa kojim zivi i sa kojim ima dvoje dece. Boji se odmazde. Stigla i hitna, pokupili je i odveli u bolnicu. Mislim, bar se nadam da ce morati oni tamo da ubeleze i imena i sve i da ce njega privesti.

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2023 at 5:46 AM, Helena said:

Ne treba da ti bude žao, odlično odrađena emisija-nisu je prekidali, pustili su je da govori, inteligentna je i vrlo dobro se nosi sa svim.

Javno je prozvala i tužilaštvo i sudskog veštaka i, ponavljam, nisu je prekidali glupim upadicama.

Jedino mi je smetalo što su joj se obraćali sa "ti".

 

Mislila sam da je to žena sa tvitera koja je isto tražila pomoć medija, javile su joj se Lukić i Tatalović, ako sam dobro zapamtila...tamo je priča još strašnija...

 

I ja sam se prijatno iznenadila novinarima, mislim ipak je to Informerov kanal. Odgovorno tvrdim da bi oni na Prvoj TV bili 3x nepristojniji, oni prekidaju sve goste; ovde su je pustili da ispriča svoju priču i postavljali pitanja samo da je dalje podstaknu.

 

Props i za advokata koji je gostovao, bio je dovoljno uviđavan; kad je rekao da treba prijaviti na prve znake nasilja, dodao je da ne misli da njoj nešto spočitava i da razume kako je lako davati savete iz pozicije kad to ne proživljavaš.

 

On 8/11/2023 at 8:51 PM, shonke said:

 

Htela sam da okačim ovo danas, ali nisam imala snage. Ne znam ni šta da kažem više na ove stvari, lik je strimovao ubistvo uživo i to je gledalo više hiljada ljudi. Mnogi od njih su ohrabrivali i odobravali to što radi.

 

Najtužnije je što je izgleda imao razne veze u policiji, nisu mu smeli ništa i pokrivali su ga, a konkretno je dobio i dojavu iz policije gde se ona nalazi. Sve najgore želim svima umešanim u ovo ubistvo jer odgovornost snose sve institucije BiH koje su je izneverile... 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shonke said:

https://n1info.rs/posts/jansna-je-10-godina-trpela-brutalno-nasilja-sada-se-protiv-nje-vodi-postupak

Kud ga stvarno ne ubi...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Koliko se razestim kad citam tako nesto!

 

I uvek se pitam gde su roditelji, braca, sestre, prijatelji, takvih mucenica?

 

Moja mama i pok. tata bi takvog odrobijali bez razmisljanja!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

https://n1info.rs/posts/jansna-je-10-godina-trpela-brutalno-nasilja-sada-se-protiv-nje-vodi-postupak

Kud ga stvarno ne ubi...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Poserem se na takvo pravosuđe, zakone i sudsku praksu. Umesto postupka protiv nesrećne žene, tog ludaka bi trebalo poslati na doživotnu robiju, a njoj milionska odšteta.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 
Koliko se razestim kad citam tako nesto!
 
I uvek se pitam gde su roditelji, braca, sestre, prijatelji, takvih mucenica?
 
Moja mama i pok. tata bi takvog odrobijali bez razmisljanja!
Mozda nema. Pominje sestru, majku...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Sunshine State said:

 

Koliko se razestim kad citam tako nesto!

 

I uvek se pitam gde su roditelji, braca, sestre, prijatelji, takvih mucenica?

 

Moja mama i pok. tata bi takvog odrobijali bez razmisljanja!


Ovde ima mesta i pitanju da li je i otac, kojeg ne pominje, takodjer bio nasilnik, ili bar neko ko je ”dobar” pa ne tuce zenu i decu, a mogao bi. Tj veruje /verovao je da je to u redu kad se ”zasluzi”, ali je on ”mekog srca”. U tom slucaju je to obrazac koji se ponavlja iz generacije u generaciju, ne bas retka pojava u Srbiji. U tom slucaju mozda imamo i majku koja je celog zivota trpela i ne vidi drugo resenje za svoju cerku. To je kultura nasilja. Nju ne cine samo nasilnici i oni koji ih direktno podrzavaju, nego i oni koji to cutke odobravaju i/ili se ne usudjuju da se suprostave.

 

I kad se stigne do neke vlasti koja ce biti spremna da zapocne dugotrajni proces prevaspitavanja ogromnog broja ljudi i zena koje zive taj obrazac, ici ce tesko jer ce uvek biti ne samo muskaraca koji nasilje bar odobravaju, ako ne i upraznjavaju, nego i zena koje veruju da su neke zene svojim stavom i ponasanjem zasluzile da ne budu zlostavljane, dok druge nisu. I sto je najgore, bice i majki koje ce svoje cerke savetovati da muza ne ljute dodatno, da mu idu niz dlaku i rade sve sto on od njih ocekuje, pa ce tako (i jedino tako) izbeci batine. 
 

Svi mi, kad smo u nevolji, biramo kome i kada cemo da se poverimo. Ne idemo okolo i udaramo u talambase, dok god postoji neko ko ce nas razumeti, podrzati i pomoci nam. Na nama je samo da prevazidjemo stid i ispricamo sta nam se dogadja. Ali kad tog nekog nema na vidiku, ni u institucijama, ni u porodici i medju prijateljima, onda uz stid ide i strah da ce biti jos gore ako ispricamo. Svaki nasilnik racuna na to, a najcesce i aktivno na tome i radi.

 

Zato mogu da zamislim sta je navelo sve zene koje se u poslednje vreme obracaju javnosti, da preskoce tu prvu liniju odbrane, znaci najblizu okolinu, i krenu pravo u medije. Sigurna sam da takvu odluku nisu donele ishitreno, nego su nepogresivo procenile gde im je jedina sansa. Od mene sva podrska tim hrabrim zenama, a javnost koja ima cerke i sestre neka se dobro zamisli. Svaka zena u jednom trenutku moze postati zrtva nasilja, ali ne mora svaka to trpeti deset plus godina i na kraju biti prinudjena da izadje u javnost i medije. Nije samo do institucija, mada je do njih najvise.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vilhelmina said:

Ovde ima mesta i pitanju da li je i otac, kojeg ne pominje, takodjer bio nasilnik, ili bar neko ko je ”dobar” pa ne tuce zenu i decu, a mogao bi. Tj veruje /verovao je da je to u redu kad se ”zasluzi”, ali je on ”mekog srca”. U tom slucaju je to obrazac koji se ponavlja iz generacije u generaciju, ne bas retka pojava u Srbiji. U tom slucaju mozda imamo i majku koja je celog zivota trpela i ne vidi drugo resenje za svoju cerku. To je kultura nasilja. 

 

Bravo! 

 

Ovo što je opisala u intervjuu je klasična naučena bespomoćnost - osećaj da ne možete da ustanete dok ste na zemlji, pri čemu se misli figurativno, da nije videla izlaz iz situacije niti da se to nasilje može okončati. Preteško...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...