Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

3 hours ago, DameTime said:

Mislim da je bio ironičan u prvom komentaru.

Znam da je bio ironičan, znam impta je hteo da napiše/poruči ali svejedno mislim da se to ne radi na taj način.

 

Izuzetno je pogrešno ograničavati žene na pojedina zanimanja/pozicije/uloge, ali je pogrešno koristiti u posprdnom smisli neka zanimanja koja su tradicionalno bila vezana za njih/vas. Ne, nije neka sadašnja ili buduća učiteljica, kuvarica ili spremačica manje bitna niti su ta zanimanja manje važna dok se zalažemo za to da se ženama otvore sva ostala vrata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Znam da je bio ironičan, znam impta je hteo da napiše/poruči ali svejedno mislim da se to ne radi na taj način.

 

Izuzetno je pogrešno ograničavati žene na pojedina zanimanja/pozicije/uloge, ali je pogrešno koristiti u posprdnom smisli neka zanimanja koja su tradicionalno bila vezana za njih/vas. Ne, nije neka sadašnja ili buduća učiteljica, kuvarica ili spremačica manje bitna niti su ta zanimanja manje važna dok se zalažemo za to da se ženama otvore sva ostala vrata.

 

Razumem te, ja prva drvim o tome ovde (skoro) konstantno. Ali ne razumem šta se ovde ima zameriti uini-ju ako je bio ironičan; ja sam njegov komentar shvatila kao napisan iz ugla prosečnog Srbende koji komentariše rodno senzitivni jezik. Znači može u ženskom rodu - ali samo dok je kuvarica, učiteljica i čistačica. Sve ostalo je moderna papazjanija koja nam ne treba. Samim tim, mislim da ih nije on kao on koristio u posprdnom smislu i ne vidim problem... Mada, možda sam ga pogrešno razumela. Tja...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Ne, nije neka sadašnja ili buduća učiteljica, kuvarica ili spremačica manje bitna niti su ta zanimanja manje važna dok se zalažemo za to da se ženama otvore sva ostala vrata.

 

kao sto rekoh, ne smatram niposto da su navedena zanimanja manje vazna, vec se podsmevam toj logici u kojoj je nesto prirodno da ima zensku verziju naziva a nesto drugo nije, jer, vidi sta nam rade. puno toga ne razumes 😕

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ako će ženama olakšati život to što će zanimanje biti u ženskom rodu, sve super, samo što mislim da neće. Puko insistiranje na pravljenju novih naziva samo da bi se na papiru nešto ispoštovalo je mlaćenje slame. Bitnije je da li će dobiti istu platu kao muškarac na istoj poziciji i da ne bude diskriminisana na bilo koji način. Naravno da jedno ne isključuje drugo, ali mi je nekad poprilično gubljenje vremena i stavljanje problema na čistu formu, kako da razdvojimo žene od muškaraca. 

I mene su zvali medicinska sestra dok sam bio u medicinskoj školi iako postoji naziv medicinski tehničar, pa to nisam doživljavao kao napad na muškost. 

Na fakultetu je dekanica tražila da je oslovljavamo sa "dekan", a tako su je zvali i profesori/profesorke. 

 

Lično nemam ništa protiv dok mi ne para uši. 

Doktorka, profesorka, direktorka, advokatica, šefica, predsednica, sve mi je to ok. 

Arhitektinja, stručnjakinja, vojnikinja, pa i ovo fankinja (donekle)...više mi je smešno nego što bih time ispoštovao ženski pol. Kad bi trebalo da se tako obratim nekoj ženi, bilo bi mi neprijatno da izgovorim, jer bi možda mislila da je ismevam. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ako će ženama olakšati život to što će zanimanje biti u ženskom rodu, sve super, samo što mislim da neće. Puko insistiranje na pravljenju novih naziva samo da bi se na papiru nešto ispoštovalo je mlaćenje slame. Bitnije je da li će dobiti istu platu kao muškarac na istoj poziciji i da ne bude diskriminisana na bilo koji način. Naravno da jedno ne isključuje drugo, ali mi je nekad poprilično gubljenje vremena i stavljanje problema na čistu formu, kako da razdvojimo žene od muškaraca. 

I mene su zvali medicinska sestra dok sam bio u medicinskoj školi iako postoji naziv medicinski tehničar, pa to nisam doživljavao kao napad na muškost. 

Na fakultetu je dekanica tražila da je oslovljavamo sa "dekan", a tako su je zvali i profesori/profesorke. 

 

Lično nemam ništa protiv dok mi ne para uši. 

Doktorka, profesorka, direktorka, advokatica, šefica, predsednica, sve mi je to ok. 

Arhitektinja, stručnjakinja, vojnikinja, pa i ovo fankinja (donekle)...više mi je smešno nego što bih time ispoštovao ženski pol. Kad bi trebalo da se tako obratim nekoj ženi, bilo bi mi neprijatno da izgovorim, jer bi možda mislila da je ismevam. 

 

Da ti olakšam: sve što žene smatraju da je važno za žensku borbu je važno. A pošto mi smatramo da je ovo važno, čim to guramo, onda budi siguran da nećemo smatrati da nas ismevaš ako nam se obratiš poštujući rodno senzitivni jezik. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

I mene su zvali medicinska sestra dok sam bio u medicinskoj školi iako postoji naziv medicinski tehničar, pa to nisam doživljavao kao napad na muškost. 

 

nisi doživljavao kao napad zato što si kao muškarac od rođenja obasipan insignijama prava prvenstva, pa te onda, kao realno kul liku (bar si takav bio pre 10ak godina kada sam te prvi i poslednji put video) nije terala neka nelagoda što si danas u tri minuta u nekoj poziciji, u kojoj znaš da nećeš biti inače.

 

isto je to kada se radi o gej populaciji, migrantima, hrvatima u srbiji, srbima u hrvatskoj.

 

ovo insistiranje nije recept za boljitak, to je valjda i @Barkley#34 jasno, iako on slabo šta razume.

ovo je sad bukvalno učenje, zvoniš na zvono, neko ti otvori vrata, kažeš dobar dan, neko ti kaže izvolite, ti pre nego što uđeš, obrišeš noge o otirač......

 

da li će to sprečiti nasilje, nehigijenu i ostale pošasti života? neće ali ćeš razumeti šta je poželjno i prikladno a ako ne razumeš, bićeš tako i tretiran.

 

jebiga, sve đto se danas dešava je neko juče napravio i što pre se suočimo sa tom činjenjicom, to će nam biti lakše da afirmativnije gledamo na promene.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

 

Da ti olakšam: sve što žene smatraju da je važno za žensku borbu je važno. A pošto mi smatramo da je ovo važno, čim to guramo, onda budi siguran da nećemo smatrati da nas ismevaš ako nam se obratiš poštujući rodno senzitivni jezik. 

Ovo pričaš u svoje ime, a ne u ime svih žena...čisto da znaš : D 

 

Ja nemam ništa protiv, samo napred. Što se mog obraćanja drugim ženama po profesiji ili tituli tiče, prvo bih pitao kako ona to želi da bude, pošto, kao što rekoh, dekanica mog fakulteta je želela taj muški naziv i tako sam i izgovarao. Slično je bilo sa nekim logopedi(ca)ma. Tako da...na kraju će se svoditi na individualne želje, a i to je u redu.

6 minutes ago, uini said:

 

nisi doživljavao kao napad zato što si kao muškarac od rođenja obasipan insignijama prava prvenstva, pa te onda, kao realno kul liku (bar si takav bio pre 10ak godina kada sam te prvi i poslednji put video) nije terala neka nelagoda što si danas u tri minuta u nekoj poziciji, u kojoj znaš da nećeš biti inače.

 

 

touching-oh-my-god.gif

❤️ 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

Ovo pričaš u svoje ime, a ne u ime svih žena...čisto da znaš : D 

 

Ja nemam ništa protiv, samo napred. Što se mog obraćanja drugim ženama po profesiji ili tituli tiče, prvo bih pitao kako ona to želi da bude, pošto, kao što rekoh, dekanica mog fakulteta je želela taj muški naziv i tako sam i izgovarao. Slično je bilo sa nekim logopedi(ca)ma. Tako da...na kraju će se svoditi na individualne želje, a i to je u redu.

 

Pričam u ime velikog broja žena, jer je sve veći broj nas osvešćen po pitanju rodno senzitivnog jezika. Ne svodi se sve na "individualne želje" nego ih ti svodiš jer ti je tako lakše da racionalizuješ ono što ne prihvataš... Živo me zanima da li ćeš svaku ženu od sada pitati kako želi da je oslovljavaš kad je njeno zanimanje u pitanju, a i da mi pokažeš te žene koje će misliti da ih ismevaš ako im se obratiš sa advokatice ili stručnjakinjo umesto advokatu i stručnjače.

 

Jezik je živa stvar i menjao se vekovima, pod uticajem različitih socio-kulturološko-političkih okolnosti pa se tako i ovde može lako prilagoditi, samo je radi toga potrebno napustiti gnezdo patrijarhata u kom smo lepo ušuškani - što je teško. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

Pričam u ime velikog broja žena, jer je sve veći broj nas osvešćen po pitanju rodno senzitivnog jezika...

 

A gde je pecat? 

 

 

 

Salu na stranu, daleko bitnije od toga kako se profesija neke zene naziva jeste da ta profesija kada je zena popuni bude jednako (novcano, karijerno) bude vrednovana kao i kada je popuni muska osoba. Ovo sa rodnom senzitivnocu jezika je do tada, s oprostenjem, sviranje... 

Link to comment
Share on other sites

Evo, opet će muškarci da nam odrede da je rodno senzitivni jezik sviranje k dok .... i da hijerarhijski određuju važnost elemenata borbe za žensku ravnopravnost. I ne mogu da odole da se ne sjate na ovu temu i daju joj svoj pečat, pošto kao što rekoh, usvajanje rodno senzitivnog jezika zahteva napuštanje toplog i mekanog gnezda patrijarhata.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Salu na stranu, daleko bitnije od toga kako se profesija neke zene naziva jeste da ta profesija kada je zena popuni bude jednako (novcano, karijerno) bude vrednovana kao i kada je popuni muska osoba. Ovo sa rodnom senzitivnocu jezika je do tada, s oprostenjem, sviranje... 

 

a pošto je sviranje kurcu, možda možeš da im učiniš to sitno & beznačajno, dok ne dođe na red ono istinski važno, gde kontam da ti i barkli nećete ni spavati kod kuće, već ću ja da vam donosim sendviče do branika otadžbine, gde vi delate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DameTime said:

 

Pričam u ime velikog broja žena, jer je sve veći broj nas osvešćen po pitanju rodno senzitivnog jezika. Ne svodi se sve na "individualne želje" nego ih ti svodiš jer ti je tako lakše da racionalizuješ ono što ne prihvataš... Živo me zanima da li ćeš svaku ženu od sada pitati kako želi da je oslovljavaš kad je njeno zanimanje u pitanju, a i da mi pokažeš te žene koje će misliti da ih ismevaš ako im se obratiš sa advokatice ili stručnjakinjo umesto advokatu i stručnjače.

 

Jezik je živa stvar i menjao se vekovima, pod uticajem različitih socio-kulturološko-političkih okolnosti pa se tako i ovde može lako prilagoditi, samo je radi toga potrebno napustiti gnezdo patrijarhata u kom smo lepo ušuškani - što je teško. 

B1: Veći nego pre 10 godina npr, ali manji nego što ti misliš.

B2: Ovo je već neka 5. diskusija u kojoj učestvuješ (da sam ja video) a da drugima učitavaš stvari ili da potpuno generalizuješ sve po nekom svom mišljenju. 

B3: Neću naravno svaku, a i u govoru retko koga i oslovljavam po tituli ili zanimanju, nevezano za pol. Možda bi mi bilo glupo da izgovorim arhitektkinja ili stručnjakinja, kao što bi mi bilo neprijatno da pitam neku ženu da li je pušač ili pušačica, jer je ovo drugo vrlo verovatno pogrdno i posprdno.

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

a pošto je sviranje kurcu, možda možeš da im učiniš to sitno & beznačajno, dok ne dođe na red ono istinski važno, gde kontam da ti i barkli nećete ni spavati kod kuće, već ću ja da vam donosim sendviče do branika otadžbine, gde vi delate.

B1: nisam rekao da je beznacajno, ne moras da ucitava, vec da je "sviranje... " (opet nisam ni rekao "kurac"), a to znaci da je manje vazno, konkretno rekao sam "daleko bitnije" (a ne sitno i beznacajno) jer prosto ima mnogo bitnijih stvari od toga (koje sam i naveo).

 

I naravno da mogu, to je najmanje sto mogu da uradim i sto radim (ili se barem trudim da radim, a i niko mi se nije zalio). 

 

B2: Apsolutno nemam pojma o cemu pricas i kakve projekcije pravis. Branik otadzbine, odnosno borba u kojoj ja mogu da ucestvujem i dam doprinos na bilo koji nacin, je da zene za isti ucinak imaju istu platu i iste prilike za napredovanje. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dropkick Murphys said:

B1: Veći nego pre 10 godina npr, ali manji nego što ti misliš.

B2: Ovo je već neka 5. diskusija u kojoj učestvuješ (da sam ja video) a da drugima učitavaš stvari ili da potpuno generalizuješ sve po nekom svom mišljenju. 

B3: Neću naravno svaku, a i u govoru retko koga i oslovljavam po tituli ili zanimanju, nevezano za pol. Možda bi mi bilo glupo da izgovorim arhitektkinja ili stručnjakinja, kao što bi mi bilo neprijatno da pitam neku ženu da li je pušač ili pušačica, jer je ovo drugo vrlo verovatno pogrdno i posprdno.

 

Ne učitavam ti ništa, doslovno si to sam napisao, ali to želiš da prikažeš kao neku ne znam kakvu brigu za nas žene, dok ti zapravo služi kao lepa racionalizacija tvojih stavova i toga što ti "para uši". Ali pošto je na ovom forumu najpopularnija reč učitavanje, opet je DameTime zla veštica Grdana. 

 

Za to vreme dok mu zla veštica DameTime učitava sve i svašta, Dropkick koristi sledeće konstrukcije...

Manja nego što ti misliš... (on zna koliko žena vrednuje značaj rodno senzitivnog jezika a koliki ne)

i opet potpuno ignoriše činjenicu da kao muškarac nije pozvan da daje evaluativne tvrdnje o elementima ženske borbe za ravnopravnost, a i ako ih već daje, treba da prilikom toga bude vrlo, vrlo pažljiv. Isto kao što ni Kojneperk nema pravo da rodno senzitivni jezik nazove sviranjem kurcu. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DameTime said:

 

Pričam u ime velikog broja žena, jer je sve veći broj nas osvešćen po pitanju rodno senzitivnog jezika. Ne svodi se sve na "individualne želje" nego ih ti svodiš jer ti je tako lakše da racionalizuješ ono što ne prihvataš... Živo me zanima da li ćeš svaku ženu od sada pitati kako želi da je oslovljavaš kad je njeno zanimanje u pitanju, a i da mi pokažeš te žene koje će misliti da ih ismevaš ako im se obratiš sa advokatice ili stručnjakinjo umesto advokatu i stručnjače.

 

Jezik je živa stvar i menjao se vekovima, pod uticajem različitih socio-kulturološko-političkih okolnosti pa se tako i ovde može lako prilagoditi, samo je radi toga potrebno napustiti gnezdo patrijarhata u kom smo lepo ušuškani - što je teško. 

Nemoj generalizovati, uveren sam da je pitanje uzorka... U mojoj okolini vecina zena su ponosno profesori, docenti, programeri, inzenjeri, rukovodioci, sefovi, lekari, doktori nauka, iskljucivo bez rodno senzitivnih naziva... Jednostavno, iz njihove vizure (a i moje) to je ravnopravnost - to sto je nesto imenica muskog roda (gramatickog) ne znaci da se poklapa sa prirodnim rodom nosioca titule/zanimanja, nema potrebe za intervencijom. Stavise, neki smatraju unizavanjem kada ih oslovljavaju sa 'lekarka', 'sefica', 'sefovica'....

 

Postujem pravopis, a narocito postujem pravo svakog da mu se obraca kako zeli da mu se obraca i vodim racuna sta je kome bitno. Ali ipak, draga forumasice (vidi kako ucim 🙂 ), meni ovo sa rodno senzitivnim zanimanjina deluje kao budalastina koja ne vodi ravnopravnosti. I naravno mi je jasno da svet/Srbija nije fer prema zenama (cuveni citat Keti Andjelic - kako to da svi lekovi imaju muska, a bolesti zenska imena....)

 

I jesam budala (gramaticki zenski rod 🙂 ), aktivirah ipak tupaviju temu od naziva KKCZ teme...

 

 

Edited by Geronimo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...