Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

22 minutes ago, Drug Crni said:

Znam samo sta ne mogu da radim..bojim se da je lista poduza..a starosna dob.kako tu stoje stvari? Moze li se uopste nadati poslu neko ko ce uskoro u 45+ kategoriju?

 

Ne zivim tamo, ali imam puno poznanika koji rade tamo. Za utehu, niko nije ispod 45 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro sad, i ja odgovaram iz Nemačke o Austriji. Ovoga u DE nema, ok, dobiješ dodatne poene na mladost, ali ako i bez tih poena skupiš iznad 55, onda nema veze. Bedak je ako ti zafali koji poen.

 

Tačno takav primer imaš skroz dole u crvenom boxu:

 

https://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration/other-key-workers/

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Drug Crni said:

Dobro,ali oni su mozda otisli kad su imali 35 ili 39..ima li sanse neko ko prvi put dolazi u Austriju sa 45 npr?

 

Pa ima i onih koji su promenili boravak posao Nemacka/Austrija 3 puta u zadnjih 6-7 godina. Poslusaj Eddarda, godine nisu bitne. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vec sam tri nedelje u domaji i ne razumem od cega ljudi ovde zive. Cene hrane (i kojecega) su ovde iste ili vece nego u Alabami. Gorivo da ne pominjem.

 

Bilo sta "zvanicno" da se uradi, traje vekovima, odustao sam od nekih stvati.

 

U tramvaju, ufatio me kontrolor. Trazi kartu, a ja kazem: "Sorry, I don't speak the language." Ljubazno, covek je presao na (los, ali upotrebiv) engleski i objasnio mi da treba da kupim kartu. Ja zahvalio i izasao na sledecoj stanici... :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Vec sam tri nedelje u domaji i ne razumem od cega ljudi ovde zive. Cene hrane (i kojecega) su ovde iste ili vece nego u Alabami. Gorivo da ne pominjem.

 

Bilo sta "zvanicno" da se uradi, traje vekovima, odustao sam od nekih stvati.

 

U tramvaju, ufatio me kontrolor. Trazi kartu, a ja kazem: "Sorry, I don't speak the language." Ljubazno, covek je presao na (los, ali upotrebiv) engleski i objasnio mi da treba da kupim kartu. Ja zahvalio i izasao na sledecoj stanici... :classic_biggrin:

Ja sam mislio da ste vi Hrvati fin svet, a ti kao da si u Beogradu odrastao, tamo se jedno vreme barem pola grada vozilo bez karata. Ima sigurno 20 godina, dodjem ja jedne godine, a bas su menjali nacin na koji se kupuju karte. Nedelja popodne, nigde taksija, a ja treba da prevalim nekih 5-6 stanica trolom. Ne radi trafika, kad vidim ja kontrolore pa da upitam  "ciko kako se kupuje karta, ja nisam odavde", a tip mi ladno odgovori " ne treba ti karta, mi  idemo na pice, a ti slobodno u sledecu". Tako je i bilo.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

Vec sam tri nedelje u domaji i ne razumem od cega ljudi ovde zive. Cene hrane (i kojecega) su ovde iste ili vece nego u Alabami. Gorivo da ne pominjem.

Bilo sta "zvanicno" da se uradi, traje vekovima, odustao sam od nekih stvati.

U tramvaju, ufatio me kontrolor. Trazi kartu, a ja kazem: "Sorry, I don't speak the language." Ljubazno, covek je presao na (los, ali upotrebiv) engleski i objasnio mi da treba da kupim kartu. Ja zahvalio i izasao na sledecoj stanici... :classic_biggrin:

 

5A3FTfk.jpg

 

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Ja sam mislio da ste vi Hrvati fin svet, a ti kao da si u Beogradu odrastao, tamo se jedno vreme barem pola grada vozilo bez karata. Ima sigurno 20 godina, dodjem ja jedne godine, a bas su menjali nacin na koji se kupuju karte. Nedelja popodne, nigde taksija, a ja treba da prevalim nekih 5-6 stanica trolom. Ne radi trafika, kad vidim ja kontrolore pa da upitam  "ciko kako se kupuje karta, ja nisam odavde", a tip mi ladno odgovori " ne treba ti karta, mi  idemo na pice, a ti slobodno u sledecu". Tako je i bilo.

isto se meni dogadja, udjem u tramvaj ili trolejbus, znam da nema konduktera, proturim kroz prozorce vozaca novcanicu i kazem dokle idem (tarife drugacije za destinacije) a vozac redovno kaze da nema sitno i da samo sednem i ne brinem. Pa i ne brinem, ako njima ne treba novac, marim ja...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2023 at 2:01 PM, Drug Crni said:

Ništa me ne košta da pitam...

 

Postoji li način da se u Austriji radi i boravi legalno sa srpskim pasošem?

 

Ako ima nekog od forumaša koji žive u Austriji i voljan je da odgovori...

 

Postoji. Procedura je slicna kao i za Njemacku. Potrebno ti je naci posao i sa ugovorom mozes predati za vizu. Kako tacno taj proces ide iskreno nisam siguran. Bitno je da ispunjavas odredjeni broj bodova za Rot-Weiß-Rot kartu (boravisna i radna dozvola u Austriji). To mozes sam sebi izracunati na sljedecem linku:

https://www.migration.gv.at/de/service-und-links/punkterechner/

 

Ako ispunjavas kriterije, ne bi trebao imati problema sa dobijanjem iste. Ako je tvoje zanimanje deficiitarno u Austriji, proces dobijanja je jos laksi. Ovdje mozes naci listu deficitarnih zanimanja:

https://www.migration.gv.at/de/formen-der-zuwanderung/dauerhafte-zuwanderung/bundesweite-mangelberufe/

 

Bitna stvar je jos i da su razlicita zanimanja deficitarna u razlicitim austrijskim pokrajinama. 

 

Ako imas jos kakvih specificnijih pitanja pisi mi slobodno u poruci obzirom da sam u Austriji vec skoro 10 godina i voljan sam pomoci koliko god sam u mogucnosti. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Jesu li zavrsili renoviranje aerodroma?:classic_biggrin:

Nisu :classic_biggrin:

 

Ovih dana ide borba ja vs zdravstveni sistem u Srbiji. Ovo bukvalno nema smisla, ako nisi bio bolestan kad si potrazio lekara, do zavrsetka ces sigurno biti. Ono negde gde je Pletilja objasnila 10km setnju od saltera do saltera.

 

20 godina nisam usla u zdravstvene ustanove u Srbiji, i iskreno receno imam zelju da otrcim nazad u US vristeci.

Ne znam ko je vise kriv, dal medicinski radnici, ili pacijenti, ili ceo uvrnuti sistem, cas ih sve mrzim, a onda sazaljevam.

 

Ako izadje negde u crnoj hronici "dijasporac udavio salterusu" da znate ko je .... :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Majko mila, kako je ovde sve komplikovano! Nista online ili automatski.

 

Elem, neki daleki rodjak je umro. Ostalo imanje u nekom selu. Neki deo (valjda 1/16 ili 1/32) nasledila moja tasta, vec pokojna. Njeni naslednici su tast i moja zena. Njih to ne interesuje, ali treba da potpisu i overe da se odricu tog dela u korist tog rodjaka koji tamo zivi.

Aupi.mat. Tastu istekla legitimacija, bez vazece nema overenja. Vadi novu. A covek ima 90 godina i gastricni karcinom, jedva stoji. Dotle, u MUP-u se ceka 2-3 sata...

Citav projekt.

Zena ode i uzme broj, ceka. Kad vidi da je na redu za 30-40 min. Zove cerku. Onda cerka juri kolima i pokupi dedu, doveze ga i za pola sata dobije legitimaciju.

Onda, nadji gde moze da se overi potpis, a da kancelarija bude u prizemlju ili ima lift - stari ne moze po stepenicama.

 

O ostalim komplikacijama mrzi me da pisem.

 

No, hteo sam i ja izvadim legitimaciju, nek se nadje - no odustao sam. Imam vazece americke papire, a ovi domaci idioti nek se ***u.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, zoran59 said:

 

 

 

 

Ja mislim da kod nas vrijedi za te stvari naći advokata i dati mu punomoćje, satnice u Srbiji, pogotovo u unutrašnjosti, su za nas gastarbajtere i dalje afordabilne i vrijede štednje živaca.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Beonegro said:

Ja mislim da kod nas vrijedi za te stvari naći advokata i dati mu punomoćje, satnice u Srbiji, pogotovo u unutrašnjosti, su za nas gastarbajtere i dalje afordabilne i vrijede štednje živaca.

Nemam pojma, mene taj sukob kultura uvek podseti zasto sam otisla, i da mi perspektivu na sve prigovore koje imam ovde. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
3 hours ago, Beonegro said:

Poskupljenje osnovnih životnih namirnica u Beogradu je skandalozno. Sve je poskupjelo, ali su osnovne namirnice poskupjele najviše (i proporcionalno mnogo više nego u Francuskoj), što je najgore. 

Ja ne znam kako penzioneri u Beogradu prezivljavaju. Kad plate struju infostan i lekove, ja ne znam sta jedu kad je i krompir 200 dinara. Bas sam komentarisao kako neke stvari bas nisu poskupele, patike zadnjih 10 godina mogu da kupim za od 5 do 10 hiljada, farmerke od 3.5 do 5 hiljada isto mogu da se nadju od kako studiram, knjige, itd, ali hrana je preskupa. Od pocetka godine sam bio u Grckoj, Rumuniji i Madjarskoj, cene su ili iste ili nize nego kod nas, a plate vece. 

Drugarica dosla iz Amerike posle 9 godina, kaze cene hrane manje vise iste kao tamo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Komsinica moje majke ima penziju od valjda 20000, radila u nekoj propaloj firmi godinama, srecom ima decu koja zive u inostranstvu.

Poslednji put sam   pao na teme kada sam video koliko je poskupela hrana u prodavnicama i restoranima. Usluge nisam nikada ni proveravao, ali u decembru je pecenje doguralo do skoro 2000 , a secam se da je pre COVID-a jedno vreme bilo oko 1000. Izasao sa prijateljima na riblju  veceru, cena skoro  duplo u poredjenju sa vremenom od pre 3 godine.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJORDJE said:

Komsinica moje majke ima penziju od valjda 20000, radila u nekoj propaloj firmi godinama, srecom ima decu koja zive u inostranstvu.

Poslednji put sam   pao na teme kada sam video koliko je poskupela hrana u prodavnicama i restoranima. Usluge nisam nikada ni proveravao, ali u decembru je pecenje doguralo do skoro 2000 , a secam se da je pre COVID-a jedno vreme bilo oko 1000. Izasao sa prijateljima na riblju  veceru, cena skoro  duplo u poredjenju sa vremenom od pre 3 godine.

 

Po ovome što sam vidio pretprošle sedmice, restorani i kafići i nisu toliko poskupjeli koliko hrana u supermarketima, izlasci su mi i dalje jako jeftini u odnosu na Pariz. To me nekako najviše i šokiralo, izlazak je luksuz, može se živjeti i bez njega, ali da jedemo moramo svi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...