Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

1 hour ago, Beonegro said:

Po ovome što sam vidio pretprošle sedmice, restorani i kafići i nisu toliko poskupjeli koliko hrana u supermarketima, izlasci su mi i dalje jako jeftini u odnosu na Pariz. To me nekako najviše i šokiralo, izlazak je luksuz, može se živjeti i bez njega, ali da jedemo moramo svi.

Ja prokomentarisala Mami kako je hrana u srbiji jeftina a ona kaze nisi kupovala skoro, kaze jaje 80 dinara, meni palo na pamet pa pogledala ovde kad ono stvarno, skuplja jaja u SR.

Link to comment
Share on other sites

Kod hrane samo nalepis Zlatibor etiketu, ima da se proda po duplo vecoj ceni. Gledao sam  govedju prsutu, cena je bila kao da je iz Kobea. Sada cu da lupim, ali mi se cini da je bila oko 4000 dinara za kg. Pakovanje valjda od 150 g. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Jedno jaje 80 dinara??!?

Domace, organsko, trci .... ona valjda zna snadbeva dosta ljudi :classic_biggrin: ne verujem da bi se bas tako zeznula, i mene iznenadilo.

A stvarno sam prosli put u SR, usla u prodavnicu u Sopotu, izasla sa dve kese, 6000 dinara. Sad jbga...mozda je Vranac Pro Corde

Link to comment
Share on other sites

Kod mene $3.99 za tuce, od koki bez kaveza, prirodna(cage-free large brown). Range-free (od koki sto setaju slobodno i van) su recimo 8.69 za 18 u Whole Foods. A koga nije briga za slobodne koke, nadje se za $3.69 - 12. To mu dodje oko 30 centi, u RSD: 32 dinara?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:
5 hours ago, Constantin said:
To od pevca možda....Niš za Uskrs od 14-25 din.

Pa ni to baš nije super jeftino, kod mene u supermarketu 10 komada od 1.99-3.99 (obična-bio).

Kod mene obicna oko 4.5$ za 12 (tuce) a free range i organic vec idu na preko 5.5, to sam videla u ACME, nisam gledala Whole Foods oni su sigurno vise.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Constantin said:

free range...organic...ACME...Whole Foods....ništa te ja ne razumem...???...:smiley60:

:classic_biggrin: Nasi lokalizmi. Free range - trceci pilici, "humano" tretirani. Organic - iskreno receno kad su u pitanju jaja, ne znam sta im je tu organic, jaje ko jaje, ali za etiketu "organic" platis 20% vise.

A ACME i whole foods, su razliciti supermarketi, pa i u SR imate, da li kupujes u Maxiju, ili Lidl, sad se ne secam imena. Whole Foods je najskuplji, kod mene ima i Trader's Joe, gde ono kupujes "zdravu hranu" (ja unutra i ne ulazim skoro), ACME je ono sledeci nivo, a Giant je kod mene za srednju klasu, u najnize spadaju Walmart i Target. Osim onih koji su wholesale (kao sto su Sam's Club ili BJ's).

 

Mislim da je to ono ukratko objasnjenje.

Link to comment
Share on other sites

Gastarbajteri bas udarili po jajima sto bi se reklo.

Scam se da su jaja godinama bila $1-$1,5 za 12 komada, normalna jaja, ne ona koja nose kokoske u svemirskoj kapsuli. Nisam ni obracao paznju na cenu jer se nije menjala 20 godina, onda valjda udario pticiji grip i otisle cene u nebo.

@Angelia

Jel' imate vi Kroger, Publix, Albertsons?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJORDJE said:

 

@Angelia

Jel' imate vi Kroger, Publix, Albertsons?

Ne, upoznala sam se sa Kroger u KY prosle godine, bas sam ih pogledala online u to vreme i skontala da su ogromni, ali kod mene ih nema, Publix znam da je nesto na Floridi. Albertson nikad cula.

Banalizujem, Trader's Joe je gde kupujes nesto u fazonu "sushene alge", bas hipster fazon. Whole Foods su odlicni, ali suludo skupi, kvalitet naravno ide sa time. ACME gde ja uglavnom kupujem jer su mi blizu, je ono bas stepen ispod Whole Foods.

Nekad je bio Genuardi's, ali su bankrotirali pa ih je uglavnom kupio Giant. Genuardi's su bili super, pristojna cena a dobar kvalitet.

 

btw po toj skali ide i kvalitet hrane, ono racunaj najvisi stepen cene = 10% otpada, i tako nadole. Ako kupujes groceries u Walmartu i Targetu, pomoli se :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Free range - trceci pilici, "humano" tretirani.

 

Kad su se kod nas pojavila jaja klasifikovana kao "jaja iz slobodnog uzgoja", nešto smo komentarisali na poslu šta to znači, da bi jedan kolega dao najtačniju definiciju: To su jaja od kokošaka koje kljucaju govna, nema kvalitetnijih.
Moje iskustvo sa cenama, od početka Covida poskupela su oko 50-60%, slično i mleko, meso i nešto više, povrće šaroliko, od nekoliko desetina do nekoliko stotina procenata. I pored toga većina proizvođača je na ivici isplativosti ili čak i prestaje sa proizvodnjom, čujem od nekih zemljaka da vade voćnjake, ne isplati se rad, ne znam sve činjenice ali veliki uticaj na cenovni haos imaju odluke vlade, tzv pomoć proizvođačima i potrošačima, a čim nam vlada pomaže, znači, najebali smo.

Ove informacije o ceni od 80 dinara za komad jaja, sam i ja čuo ali mislim da se radi o neshvatanju novinara, pijačnih reportera šta im je neko rekao, da li se radi o komadu, pakovanju, običnom, belom, farbanom...
Nikada nisam krivio proizvođače za visoke cene, oni nemaju monopol, ne primoravaju me da kupim baš od njih, ne brane mi da proizvodim sam, ono što proizvede sam obično bude i skuplje.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Div said:

 

Kad su se kod nas pojavila jaja klasifikovana kao "jaja iz slobodnog uzgoja", nešto smo komentarisali na poslu šta to znači, da bi jedan kolega dao najtačniju definiciju: To su jaja od kokošaka koje kljucaju govna, nema kvalitetnijih.
Moje iskustvo sa cenama, od početka Covida poskupela su oko 50-60%, slično i mleko, meso i nešto više, povrće šaroliko, od nekoliko desetina do nekoliko stotina procenata. I pored toga većina proizvođača je na ivici isplativosti ili čak i prestaje sa proizvodnjom, čujem od nekih zemljaka da vade voćnjake, ne isplati se rad, ne znam sve činjenice ali veliki uticaj na cenovni haos imaju odluke vlade, tzv pomoć proizvođačima i potrošačima, a čim nam vlada pomaže, znači, najebali smo.

Ove informacije o ceni od 80 dinara za komad jaja, sam i ja čuo ali mislim da se radi o neshvatanju novinara, pijačnih reportera šta im je neko rekao, da li se radi o komadu, pakovanju, običnom, belom, farbanom...
Nikada nisam krivio proizvođače za visoke cene, oni nemaju monopol, ne primoravaju me da kupim baš od njih, ne brane mi da proizvodim sam, ono što proizvede sam obično bude i skuplje.

Moja informacija je dosla od mame, koliko je tacna nemam pojma, mozda je cula negde, ali mislim da ona odredjuje njenu cenu na osnovu toga. Ona redovno prodaje jaja, moji su proizvodjaci na manjem nivou, ali mozda se zabrojala.

 

Vocnjaci se odavno ne isplate.

 

btw sad si me naterao da je sutra pitam da li je pricala o uskrsnjim farbanim jajima. Javljam kad proverim. Ja to obicno slusam sa "na jedno uvo uslu na drugo izaslo" tako da moguce da sam nesto ispustila u informaciji. pitacu pa javljam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...