Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

4 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ima jedna caka u Zakonu o elektronskim medijima:

..........................

 

Vaso, izvini, samo koristim tvoj post kao povod da se javim.

 

Zakon !?

Zakon na Balkanu postoji kad odgovara vladajucima. Srbija jeste (mozda?) najgora, ali ni druge ex-Yu drzave ne zaostaju daleko.

 

Mator, pamtim.

U Ustavu SFRJ (drugom najduzem na svetu, nakon indijskog) je pisalo da svako ima pravo na stan. Lepo, samo nije vredelo ako ne znas sefa sindikata ili partijskog sekretara u firmi. Zakon...

Isto i danas.

 

Necu da navodim primere, ispisao bih enciklopediju.

 

Ali hocu da kazem nesto drugo.

 

Pre 3 dana sam se vratio iz domaje (zivim u USA). Bilo je lepo, 3 meseca nakon 40+ godisnje emigracije. Tih godina nisam uspeo da sastavim vise od par nedelja u komadu zbog posla i obaveza.

Nista nisam uspeo da obavim "redovno" kao gradjanin, no (srecom?) imam "veze" i "poznanstva."

 

Zlostavljam i ja sistem, nisam nevin (mada, koliko mi je sistem ukrao/oteo, nisam mu nista duzan).

 

Moja cerka je rodjena u USA. Ima, po roditeljima, americko, srpsko i hrvatsko drzavljanstvo. Studira medicinu. Ovde u USA to kosta iznad naseg budzeta. Nisambogat. Studira u Hrvatskoj, to je bilo najefikasnije/najjeftinije. Jesam li lopov? Verovatno jesam, ne placam porez tamo, nema mojih para u obrazovnom budzetu.

Istovremeno i zaobilazno, nisam. Ukrao ja njima, a oni meni. Kupili smo cerki jednosobni stan. Platili porez, a na ulici rupa. Nema para da se rupa okrpi, jer drzava placa proslavu neke bitke iz '90-ih.

 

Izvinjavam se za zloupotrebu forumskog prostora. Trebalo mi je da se olaksam/ispovedim.

 

Sledeci put, dolazim u Srbiju. Na pice, hranu i druzenje. A onda - begaj nazad u civilizaciju!

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

Vaso, izvini, samo koristim tvoj post kao povod da se javim.

 

Zakon !?

Zakon na Balkanu postoji kad odgovara vladajucima. Srbija jeste (mozda?) najgora, ali ni druge ex-Yu drzave ne zaostaju daleko.

 

Znam da si hteo da uđeš u širu perspektivu, ali ovde je zakon poštovan jer to odgovara režimu. Kod funkcionisanja REM-a i dodele frekvencija baš i nije.

 

Shonke je naveo slučaj u kome bi zakon trebalo da funkcioniše kada bi ovo bila normalna država:

https://nova.rs/posts/to-je-to-karleusa-nije-mogla-da-padne-nize-od-ovog-posta-o-mariniki-tepic

 

Da postoje institucije, dotična pevaljka bi pevala kod tužioca.

14 minutes ago, zoran59 said:

Sledeci put, dolazim u Srbiju. Na pice, hranu i druzenje. A onda - begaj nazad u civilizaciju!

 

Najavi na vreme :thumbsup:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Smrtokapa said:

A kako se varaju ljudi? Pa putem medija. I opet dolazimo do toga da ti trebaju mediji da dopreš do umova ljudi.

 

Jedna stvar samo. Ovo što ti pišeš, i ostali koji pričaju o medijima, podrazumeva direktnu vezu tj. uticaj medija na našu percepciju stvari. Ali sam bliže ovom Mekovom pisanju, koje uzima u obzir medijatorske varijable u tom uticaju, kakve su obrazovanje, socioekonomski status, način na koji je neko vaspitavan u primarnoj porodici, čemu je bio ili bila izložen u njoj i sl. 

 

Znači umesto ove relacije: mediji -> naša percepcija (politike, stanja u državi, whatever)

izgledalo bi nekako ovako: 

 

                                         ↗️  obrazovanje, SES itd. ↘️

 

                           mediji                       ->                         politički stavovi

 

 

Zbog toga je bitno da budemo svesni toga da nije dovoljno samo skinuti Zadrugu s Pinka ili samo dati nacionalnu frekvenciju pojedinim TV kanalima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, zoran59 said:

Moja cerka je rodjena u USA. Ima, po roditeljima, americko, srpsko i hrvatsko drzavljanstvo. Studira medicinu. Ovde u USA to kosta iznad naseg budzeta. Nisambogat. Studira u Hrvatskoj, to je bilo najefikasnije/najjeftinije. Jesam li lopov? Verovatno jesam, ne placam porez tamo, nema mojih para u obrazovnom budzetu.

Grešiš. Ne studiraš ti nego ona. Ako ima bodove (ili šta god se u HR gleda) da bude "na budžetu" države čije državljanstvo ima, njoj plaća država odnosno svi poreski obveznici tamo, kao i nekome čiji ćale ne živi u USA (ili Pakistanu, nebitno je). AKo i nema te "bodove" već joj plaća neko (roditelji, sama zarađuje, dobila na lotou, šta god...), isto je, ona ima PRAVO i niko ne zakrivljuje zakon.

 

Da sutra reši da nastavi da studira u Beogradu, kao državljanin Srbije ima isto pravo kao i moje dete čiji ćale živi tu, pa makar njen otac bio na Marsu. Razlika je samo u tome što njen ćale može lakše da joj plati godinu ako pređe u samofinansirajuće nego ja ali to je moj problem a ne tvoj, njen ili mog sina.

Ljudi, nemojte decu opterećivati... Ona žive uprkos nama a ne zahvaljujući nama (dobro, ima ona jedan momenat 😁 ).

 

27 minutes ago, zoran59 said:

Sledeci put, dolazim u Srbiju. Na pice, hranu i druzenje. A onda - begaj nazad u civilizaciju!

 

Nemoj da čekamo 40 godina, imaćemo preko 90... 😂

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

https://nova.rs/posts/to-je-to-karleusa-nije-mogla-da-padne-nize-od-ovog-posta-o-mariniki-tepic

Sad bi moralo tužilaštvo da reaguje.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Ovog, ovu spodobu, ne znam kako da nazovemo taj smrad, ološa, izgnati iz zemlje, oduzeti državljanstvo, i zabraniti ulazak u istu do kraja postojanja i dalje.

Bukvalno napraviti spisak želja i kako se zna i ume ispuniti sve, zajedno sa ovom mojom gore navedenom, jer inače opet će da nam se povampire ove pošasti 90ih!

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, medobrundo said:

 

Opet nasilje, instruisano od strane SNS- radikala, jer (za) drugačije ne znaju.

 

Izvinjavam se, samo malecka ispravka. Ovo je radikalska govnarija 1/1.

 

Izvinite, jeste li vi Srbin pravoslavac? A niste? E pa onda mars napolje da ne bi radila zardjala kasika

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Izvinjavam se, samo malecka ispravka. Ovo je radikalska govnarija 1/1.
 
Izvinite, jeste li vi Srbin pravoslavac? A niste? E pa onda mars napolje da ne bi radila zardjala kasika
...ili kora od banane....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mare80 said:

Jel istina da je podrška za proteste stigla sa lažnog Karićevog profila,a SNS mediji ga ispolivaše najstrašnije ...

Ako jeste ...:roflmao::roflmao::roflmao:

 

 

Da li u Zabeli sade zelenu salatu? Pitam za gospodina. Računam da bi mogao tamo da danju sadi salatu, a popodne da svira 'armoniku i zabavlja ostale robijaše.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mare80 said:

Jel istina da je podrška za proteste stigla sa lažnog Karićevog profila,a SNS mediji ga ispolivaše najstrašnije ...

Ako jeste ...:roflmao::roflmao::roflmao:

 

 

Pravi je profil. Kaže da podržava svoju drugaricu Seku, a ne proteste. Ostaje veran Vučiću i progresu Srbije. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, uini said:

 

kapiram sta hoces da kazes ali nije bas tako efemerno kako mediji komuniciraju i kakav je vajb generalno:

 

ljudi su a) zaboravili i b) ne znaju, jer su mladi, kakav je govor furao kombo sps-srs-jul.

 

ljudi su zaboravili a meni se urezalo u pamcenje, kako je upravo taj aleksandar vucic izgledao na prvoj panel diskusiji na b92 ili studio b - par nedelja nskkn sto je izgmizao iz svoje rupe nakon 5og oktobra: umiven, tolerantan za sagovornike, pun prozapadnih ideja koje sada grdi i slicno.

 

ne treba cekati coveka iz politike koji ce da promeni sve, to narod radi svojim odlukama a ove deke iz tvojeg skorasnjeg puta autobusom ce prihvatiti malko normalniju opciju, ukoliko imaju izbor (iako im je srcu draza ona with djeneral draza).

 

Pazi, slazem se u globalu da je to bitno, samo tu postoje neke druge stvari za koje smatram da su bitnije.

 

I sad cu opet biti dosadan, tako da mi oprostite - Domanovic i Nusic, recimo, izmedju ostalih, svi ili vecina ste citali, a verujem da apsolutno svi imate u svesti otprilike bar "tezice" iz njihovog stvaralastva.

 

Njihovo stvaralastvo opisuje Srbiju koja se u svojoj sustini ne razlikuje od nase - zatucano, retrogradno, patrijarhalno, neobrazovano, zaostalo, korumpirano drustvo.

 

Licno smatram da mi tu sliku uvek moramo da imamo u glavi, iz nekoliko jednostavnih razloga. Najveci od svih je taj da ne dozvolimo da nam upravo - Sloba, uzas devedesetih, ili ako su nam "drazi", uzasi komunizma, ili uzasi cetnikovanja, ili uzasi crne ruke, ili uzasi monarhije, ili uzasi republike (gde god stajali ideoloski, jelte), pomucuju pogled.

 

Sve to sto se nama desilo i sto se i sada desava, su, IMO, samo pojavni oblici iskonskih problema koje ovo drustvo ima mnogo pre nego sto su se svi ti izmi oblikovali u ono sto smo u datom vremenskom trenutku gledali.

 

Da bismo mi do korena dosli mozemo do Turaka da se vracamo. A mozda i pre njih, u bas rani srednji vek. A to je besmisleno. Nije vise vazno, posle svih ovih godina. Samo treba videti i priznati sebi da je to problem, znaci, redom - kasnjenje za modernim svetom, inacenje da se resenja do kojih su neki dosli pre nas i primenili primene i ovde (jer mi smo nebeski i najpametniji narod), korupcija od najnizeg nivoa, da nije ok da ti zema "sredi" nesto, da treba citav obrazovni sistem izgraditi iz temelja, da treba promeniti moralna stanovistva vecinskog dela stanovnistva prema glavnim pitanjima naseg doba, da zaista vodimo konstruktivnu debatu o tim velikim i identitetskim pitanjima bez emotivnog upliva.

 

To su pitanja koja moraju da se prvo nametnu, a onda i resavaju. Ja sam potpuno svestan da je to u ovom trenutku nemoguce i da takticki i prakticno mozda i treba staviti akcenat na neka druga, vidljivija pitanja u svrsi cilja, odnosno osvajanja vlasti, ali takodje sam potpuno svestan (cega mislim da OGROMAN broj opoziciono nastrojenih ljudi nije) da jedan od razloga sto opozicija fejluje sve ove godine je insistiranje na pitanjima koja su efemerna i koje Vucic lako moze da spinuje, pa se kao posledica toga pojavilo pitanje medija, odnosno alata koji dovodi do toga da se sve te teme spinuju.

 

Ali vidimo sada da ova pitanja ne mogu tako lako da se spinuju i to mu je problem zbog kojih vuce ovakve poteze, zabija autogolove i slicno. Mediji nisu nista drugaciji danas nego pre godinu dana, mogu samo gori da budu. Ali ta masinerija mu ne pomaze da izvadi ovu fleku sada.

 

Da ne odem skroz u off i vratim se na poentu - sva ova krupna pitanja (ali ne lazna krupna pitanja, tipa ovih "drzavotvornih" kojima se bavimo 30 i kusur godina, Kosovo i Evropa, Istok i Zapad) postoje i u drugim drustvima  u drugacijem pojavnom obliku i u nekoj formi ga mozemo svesti na borbu liberalnog i konzervativnog.

 

Opet po mom misljenju najbolji opis antagonizma i besmisla odredjenih pozicija opisuju osobe ili kategorije koje su na strani na kojoj, na prvu loptu, nikako ne bi trebalo da budu.

 

Na primer, kod nas bi bilo ocekivano da snishodljivi i poltroni cuvaju Vucica zivotom jer samo treba da ga ljube u dupe i imace lagodan zivot, sto je njima modus operandi i najveca zelja. Ali, zasto penzioneri glasaju listom za Vucica, kad im je smanjio penzije, zive u globalu bedno i, iz nase pozicije, ih ponizava time sto im placa glas sa kilo brasna i zejtina.

 

E sad, da bismo shvatili, mozda treba pogledati nesto sto je daleko od nas, ali u sustini ima taj slican antagonizam. Recimo, u Americi sada postoji jako vidljiva brojna grupa zena koje su right wing. Bore se protiv feminizma, protiv LGBT prava, protiv trans prava, protiv sloboda koje i one treba da imaju i drze se tradicionalne pozicije majke koja kuva rucak i podize decu. Sto je potpuno retardirano i nenormalno.

 

Kako to objasniti? Pa, opet po mom misljenju, glavni problem nastaje u kognitivnoj disonanci (da ne kazem da su bas svi ti ljudi glupi, zaostali i neobrazovani), gde te zene napadaju feministe i LGBT aktiviste recima da se oni bore za rasturanje porodice, belu kugu i supstitut zena transrodnim osobama, sto se negde uklapa u Dveri, ali sta je iza toga?

 

Iza toga stoji dvojak problem zena koje se plase da ce one same izgubiti svoju ulogu koju jedino znaju da igraju - da sede kuci, cute, spremaju rucak i podizu decu. Kako da se od njih ocekuje da nesto kazu o temama koje su van ove sfere? Kako da se od njih ocekuje da razdvoje reprodukciju od seksa? Drugi deo problema je njihov stvaran zivot i uloga koja je svedena upravo na to, cesto i nasilan brak, iz cega one beze projekcijom, cuvajuci ipak tu jedinu drustvenu rolu koja im je poznata, jer ako im i to nestane, njihov zivot apsolutno nema smisla.

 

Slicno mozemo primeniti i na penzionere. Penzioneri se cesto osecaju odbaceno, da gube svoju svrhu i ulogu u drustvu, cesto njihova deca i unuci ih ne uvazavaju, ne posecuju koliko bi oni zeleli, i onda traze neku vrstu oslonca, a Vucic im je pruza jer im se obraca. Obraca im se pun besa, srdzbe, ali uz uveravanje da i pored svega vodimo sa 5-0 i oni takvi isfrustrirani u njemu ostvaraju pobedu nad onima koji su ih, po njihovom misljenju, zapostavili i napustili. On im daje virtuelnu moc da se i dalje za nesto pitaju i odlucuju.

 

Ove dve stvari iako apsolutno na prvi pogled nemaju veze jedna s drugom su ipak vrlo slicne ako ne i iste. Kljuc je u psihologiji, mentalitetu i arhetipovima koji su ukalupljeni mnogo pre  Slobe, Vucica, pa i Tita.

 

Oni se moraju napasti i razbiti. Da bi se zaista ova zemlja promenila, moramo promeniti mentalitet, ono sa cime se identifikujemo i naravno podici obrazovni sistem na noge.

 

O tome niko ne prica. Svi problemi o kojima se prica su u najboljem slucaju trenutni pojavni oblici ovih iskonskih problema i njihovim resavanjem samo stavljamo cep na bure koje ce ubrzo opet procureti. Moramo da napravimo novo bure.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

 

Jedna stvar samo. Ovo što ti pišeš, i ostali koji pričaju o medijima, podrazumeva direktnu vezu tj. uticaj medija na našu percepciju stvari. Ali sam bliže ovom Mekovom pisanju, koje uzima u obzir medijatorske varijable u tom uticaju, kakve su obrazovanje, socioekonomski status, način na koji je neko vaspitavan u primarnoj porodici, čemu je bio ili bila izložen u njoj i sl. 

 

Znači umesto ove relacije: mediji -> naša percepcija (politike, stanja u državi, whatever)

izgledalo bi nekako ovako: 

 

                                         ↗️  obrazovanje, SES itd. ↘️

 

                           mediji                       ->                         politički stavovi

 

 

Zbog toga je bitno da budemo svesni toga da nije dovoljno samo skinuti Zadrugu s Pinka ili samo dati nacionalnu frekvenciju pojedinim TV kanalima. 

Rekao bih da se slažemo. Nego, izgleda da moram da pojasnim svoje stanovište.

 

Ako govorimo o političkim stavovima, imamo ovde dve škole mišljenja:

1. "Ovaj narod je zaglupljen propagandom, televizijom, hepijima i informerima, ali kada bi se promenio medijski narativ, videli biste kako bi se za relativno kratko vreme stvorila podrška prozapadnim stavovima / sankcijama Rusiji / pristupanju EU itd."

2. "Nisu mediji krivi zato što je narod ovakav, već su mediji ovakvi zato što to narod traži. Ideološke linije podele među populacijom su jasne i promena u medijima ne bi u velikoj meri uticala na to".

 

Ja bih rekao da je stvar negde između ova dva, ali sam bliži ovom drugom mišljenju. Na određene delove populacije i određene stavove može se uticati, ali ne postoji ta količina propagande koja će od liberalno, prozapadno i građanski orijentisane osobe napraviti radikala koji voli čvrstu ruku i navija da u Srbiju dođe Putin i zavede malo reda (ili obrnuto).

 

Naravno da nije dovoljno ukinuti zadrugu i dati jednu frekvenciju opoziciji. Međutim, Mek je napisao:

Quote

Fokus na medije i fokus na te periferne stvari je uzrok jos veceg gubljenja vremena i ne bavljenje glavnih problemom, a to je - kako promeniti ovaj "narod"

Lepo je to što Mek govori, ali "promeniti narod" je jako širok i neodređen cilj. A ako se ozbiljno shvati, "poboljšavanje naroda" je svakako nešto čime bi svako trebalo da se bavi i na mikroplanu, trudeći se da popravi sebe i svoju okolinu, bez obzira na šira politička dešavanja.

 

Ali ako govorimo o tome šta opozicija treba da radi da ne bi više bila opozicija, onda ne možeš u taktički plan za preuzimanje vlasti staviti "popravićemo narod pa će onda tako popravljen i dobar narod da glasa za nas i mi ćemo doći na vlast". (Uostalom, šta će ti vlast onda kad je sve već lepo i krasno). Ne možeš popraviti narod ako nemaš vlast i uticaj na poluge sistema. To dolazi kasnije. Ostaju ti organizacija i propaganda, kakva-takva, kojom ćeš uticati na onaj mali procenat kojima je moguće promeniti mišljenje i stavove.

 

Ubacio je Mek u međuvremenu još jedan post, gde lepo kaže:

Quote

Oni (mentalitet, arhetipovi) se moraju napasti i razbiti. Da bi se zaista ova zemlja promenila, moramo promeniti mentalitet, ono sa cime se identifikujemo i naravno podici obrazovni sistem na noge.

Sve tačno, ali, da ponovim, onaj ko želi to da uradi, mora prvo doći do moći da odlučuje o bitnim instutucionalnim stvarima - mora imati poluge vlasti.

 

Edit: ponavljam se ionako, pa da dodam i ovo:

Quote

Ja sam potpuno svestan da je to u ovom trenutku nemoguce i da takticki i prakticno mozda i treba staviti akcenat na neka druga, vidljivija pitanja u svrsi cilja, odnosno osvajanja vlasti, ali takodje sam potpuno svestan (cega mislim da OGROMAN broj opoziciono nastrojenih ljudi nije) da jedan od razloga sto opozicija fejluje sve ove godine je insistiranje na pitanjima koja su efemerna i koje Vucic lako moze da spinuje, pa se kao posledica toga pojavilo pitanje medija, odnosno alata koji dovodi do toga da se sve te teme spinuju.

I sa ovim se slažem. Mislim da smo se mimoišli sa poentama. Mek priča o široj slici, ja sam probao da akcenat stavim na nešto što je potrebno da bi se došlo u situaciju da možemo da se bavimo širom slikom.

Edited by Smrtokapa
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, uvrnuto said:

 

Opet baca ove njegove srednjoškolske huliganske fore. 

 

Neverovatno kakva sekvenca loših poteza, mislim da mu se ovo nije dešavalo do sada. 

On ne shvata koliki je kompliment dao upravo nama koji nismo nasilnici.Oce da predstavi kako je samaranje normalna stvar..A od tog samaranja pa da predjemo na mnogo ozbiljnija maltretiranja koja ce opet se zavrsiti kao tog treceg maja...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Na današnji dan [20. avgust] 1854. godine puštena je u rad prva železnička pruga na teritoriji Srbije. Povezivala je Belu Crkvu sa današnjim rumunskim delom Banata, pri čemu je korišćena konjska vuča, a od novembra 1856. i lokomotive s parnom vučom. Na teritoriji današnje Srbije nalazio se deo pruge u dužini od svega 27 kilometara.

https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/vremeplov/vremeplov-pustena-u-rad-prva-zeleznicka-pruga-u-srbiji_1366920.html

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Slicno mozemo primeniti i na penzionere. Penzioneri se cesto osecaju odbaceno, da gube svoju svrhu i ulogu u drustvu, cesto njihova deca i unuci ih ne uvazavaju, ne posecuju koliko bi oni zeleli, i onda traze neku vrstu oslonca, a Vucic im je pruza jer im se obraca. Obraca im se pun besa, srdzbe, ali uz uveravanje da i pored svega vodimo sa 5-0 i oni takvi isfrustrirani u njemu ostvaraju pobedu nad onima koji su ih, po njihovom misljenju, zapostavili i napustili. On im daje virtuelnu moc da se i dalje za nesto pitaju i odlucuju.

I ovo je lepo primećeno, navelo me je nazad na razmišljanje o tome kako se ovde često dehumanizuju pristalice SNS, i idiotske podele na prvu i drugu Srbiju, kojom se sada hrane ideolozi (ako se tako mogu nazvati) ove vlasti, pa sam se setio jednog odlomka iz jedne knjige. Offtopic, koji to možda i nije:

 

Spoiler

"Mislim da je greška u tome što se veruje da prvo dolazi jeres, pa onda prosti ljudi koji joj se predaju (i prodaju svoju dušu). U stvari, prvo dolazi stanje u kojem se prost svet nalazi, pa onda jeres."

"Kako to?"

"Tebi je jasan prikaz naroda Božjeg, naime od čega se on sastoji. Veliko stado, dobre ovce, i rđave ovce, obuzdavaju ih psi čuvari, ratnici, naime svetovna vlast, car i gospoda, pod vođstvom pastira, klerika, tumača božanske reči. Jednostavna slika."

"Ali nije istinita. Pastiri se bore sa psima, zato što svaka strana želi tuđa prava."

"Tačno, i upravo je zbog toga nejasna priroda stada. Onako zaokupljeni međusobnim rastrzanjem, psi i pastiri ne staraju se više za stado. Jedan deo stada ostaje napolju."

"Kako napolju?"

"Na ivici. Seljaci, a nisu seljaci zato što nemaju zemlje, ili ih ona koju imaju ne može prehraniti. Građani, a nisu građani jer ne pripadaju nekom esnafu, ni kakvom drugom udruženju, oni su sitni puk, svačiji plen. Jesi li nekada, negde izvan grada, viđao grupe gubavaca?"

"Jesam, video sam jednom celu stotinu. Izobličeni, posivelo meso im se raspada, na štakama, kapci naduveni, oči krvave, nit govore nit romore: cvileli su, kao miševi."

"Za hrišćanski narod, oni su drugi, oni stoje na ivici stada. Stado ih mrzi, oni mrze stado. Hteli bi da svi pocrkaju, da svi budu gubavi kao oni."

"Jeste, sećam se jedne priče o kralju Marku, kao se spremao da osudi lepu Izoldu i naredi da se ona popne na lomaču, kad li dođoše gubavci i rekoše kralju da je lomača mala kazna i da postoji jedna od nje gora. I doviknuše mu: Daj nam Izoldu, neka pripadne svima nama, bolest je u nama razbuktala želju, daj je svojim gubavcima, gledaj, krpe nam se zalepiše za rane iz kojih sve curi, a ona koja je kraj tebe uživala u raskošnim tkaninama, postavljenim krznom sive veverice, i u draguljima, kad ugleda dvor gubavaca, kad bude morala da uđe u naše krovinjare i u njih legne, tada će zaista uvideti svoj greh i žaliće za ovom lepom vatrom od kupinovog grmlja."

"Vidim da si za jednog iskušenika svetoga Benedikta neobično načitan", našali se Vilijem, a ja pocrveneh, jer sam znao da jedan iskušenik ne treba da čita ljubavne romane, ali su oni u Melku kružili među nama dečacima i čitali smo ih noću, uz sveću. "Ali ne mari", nastavi Vilijem, "razumeo si šta hoću da kažem. Isključeni gubavci želeli bi da sve povuku za sobom u svoju propast. I postaće utoliko rđaviji ukoliko ih više isključuješ, a što ih više budeš prikazivao kao družinu sablasti koje bi da te upropaste, to će oni biti isključeniji. Sveti Franja je to shvatio i prvo što je odlučio bilo je da ode među gubavce i sa njima živi. Ne može se Božji narod promeniti ako se u zajednicu ne vrate ljudi potisnuti na ivicu."

"Ali vi ste govorili o drugim isključenim ljudima, ne čine gubavci jeretičke pokrete."

"Stado je kao niz koncentričnih krugova, od najširih i najudaljenijih pojaseva stada pa sve do njihove najbliže periferije. Gubavci su znak sveopšte isključenosti. Sveti Franja je to  shvatio. Nije hteo samo da pomogne gubavcima, jer bi se njegovo delovanje svelo na prilično oskudan i nemoćan milosrdni čin. On je hteo da izrazi nešto drugo. Jesu li ti pričali kako je držao propoved pticama?"

"O da, čuo sam tu prelepu priču i divio sam se svecu koji uživa u društvu tih nežnih Božjih stvorenja!", rekoh sav ustreptao.

"E pa, ispričali su ti pogrešnu priču, naime priču koju red danas vaspostavlja. Kada je Franja govorio narodu u gradovima i gradskim dostojanstvenicima, te uvideo da ga oni ne razumeju, uputio se ka groblju i stao da propoveda gavranima i svrakama, kopcima, grabljivicama što se hrane leševima."

"Kakva grozota", rekoh, "znači to nisu bile dobre ptice!"

"Bile su to ptice grabljivice, ptice isključene poput gubavaca. Franja je zacelo imao na umu onaj stav iz Otkrivenja što kaže: vidjeh jednoga anđela gdje stoji na suncu i povika glasom velikijem govoreći svima pticama što lete ispod neba: dođite i skupite se na veliku večeru Božiju, da jedete mesa od careva, i mesa od vojvoda, i mesa od junaka, i mesa od konja i onijeh koji koji sjede na njima, i mesa od sviju slobodnjaka i robova, i od malijeh i od velikijeh!"

"Dakle, Franja je hteo da isključene nahuška na pobunu?"

"Ne, ako iko, to su hteli Dolčino i njegovi. Franja je hteo da pozove isključene, gotove na pobunu, da postanu deo Božjeg naroda. Da bi se stado preuredilo, valjalo je povratiti isključene. Franja u tome nije uspeo i to ti velim sa mnogo gorčine. Da bi ponovo uključio isključene trebalo je da deluje unutar crkve, a da bi delovao unutar crkve trebalo je da mu se prizna regula, i otuda bi proizišao red, a red, kakav je i proizišao, ponovo stvara sliku kruga, na čijoj ivici stoje isključeni. I tako sada razumeš zašto postoje družine fratičela i joakimista, koje oko sebe okupljaju isključene, pa opet sve iz početka."

"Ali nismo zborili o Svetome Franji, nego o tome kako prosti i isključeni ljudi stvaraju jeres."

"Da, zbilja. Govorili smo o isključenima iz stada ovaca. Vekovima su oni, dok su se papa i car razdirali i oko vlasti žestoko prepirali, neprestano živeli na ivici, oni, pravi gubavci, za koje su gubavci samo figura. Gospod ih je stvorio da bismo mi shvatili tu čudesnu parabolu, da bismo kad kažemo 'gubavci' podrazumevali 'isključene, siromašne, proste, uboge, iskorenjene iz sela, ponižene u gradovima'. Nismo razumeli, tajna gube nas i dalje proganja, zato što nismo upoznali njenu prirodu znaka. Budući isključeni iz stada, svi oni bili su spremni da slušaju, ili da sačine, svaku propoved koja bi pozivajući se na reč Hristovu zapravo optuživala pse i pastire za njihovo ponašanje, i obećala da če jednoga dana biti kažnjeni. Ovo su moćnici oduvek shvatali. Za vrćanje isključenih neophodno je smanjivanje njihovih privilegija, i stoga su isključeni koji steknu svest o svojoj isključenosti morali da budu žigosani kao jeretici, nezavisno od toga kakvo je njihovo učenje. A oni, sa svoje strane, zaslepljeni svojom isključenošću, nisu bili uistinu zaokupljeni nikakvim učenjem. Ovo je iluzija jeresi. Svako je jeretik, svako je pravoveran, nije bitna vera koju neki pokret nudi, nego nada koju on daje. Zagrebi malo jeres, naći ćeš gubavca. Svaka bitka protiv jeresi znači samo ovo: da gubavac mora to i da ostane. A što se gubavaca tiče, šta bi ti od njih tražio? Da razaberu šta je ispravno a šta pogrešno u trojstvenoj dogmi ili definiciji pričešća? Zaboga, Adso, to su igre za nas učene ljude. Prosti ljudi imaju drugačije probleme. I gle, sve ih rešavaju na pogrešan način. Zato i postaju jeretici."

"Ali zašto ih neki podržavaju?"

"Zato što im sliže u njihovoj igri, koja se retko tiče vere, a češće osvajanja vlasti."

 

 

Edited by Smrtokapa
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ja i dalje mislim da bi situacija bila u Srbiji danas drugačija da je 6.10.2000. primenjen "rumunski scenario" i da je vrhu SPS, JUL, SRS (uključujući naravno i AV), sluzbe drzavne bezbednosti, kompletnom vojnom i policijskom vrhu i povezanim tajkunima, kriminalcima, "akademicima" i "medijskim licnostima" presudjeno "po kratkom postupku".  Ta prilika je, nažalost, tada propuštena.

Nije trebao nikakav "kratak postupak", ti kratki postupci su odlika totalitarnih režima a valjda težimo ka nečem boljem. Ali je definitivno trebao postupak, to jest suđenje svih tim monstruma i lopova, i isključivanje svih predstavnika SPS, JUL, SRS iz političke scene i ban tih partija i ideologija, kao što su Nemci uradili sa nacizmom. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...