Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

3 minutes ago, Alexandar said:

Upravo  je to uvek bila najveca opasnost. U mirne demonstrante se ubace oni koji ce da radiukalizuju. Vidjeno vec 1991. da bi se opravdala sila nad demonstrantima.

 

Upravo sad na N1 smiruju nekog napaljenog klinca koji je ispred PTC-a.

 

Edit: Drugi napaljeni klinac upravo priča kako je protest kontradiktoran jer demonstranti viču 'ua'. Klinac je zaslužio sendvič.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

Ja sam se vratila sa ekipom pre 20ak minuta. Kad smo išli od zgrade RTS-a potezom pored V beogradske gimnazije, gomila ljudi je tek tada išla ka RTS-u. Bukvalno reka ljudi... Ne mogu baš da ocenim masovnost... Organizacija pomalo amaterska, polovina nas nije znala šta se dešava jer smo bili pozadi a napred je bio razglas, da li će biti nekog govora, obraćanja i sl. Tako da se dobar deo ljudi tu osuo i povukao. 

O ovome sam i pisao, troši se energija naroda 😉

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Alexandar said:

Upravo  je to uvek bila najveca opasnost. U mirne demonstrante se ubace oni koji ce da radiukalizuju. Vidjeno vec 1991. da bi se opravdala sila nad demonstrantima.

1991 je policija prva pocela a demonstranti uzvratili,nije bilo ubacenih tj bar nisu uticali na dogadjaje.

Cak se prica da je posle toga SM odlucio da ojaca policiju jer nisu bas najbolje prosli tog 9.3.

Edited by Zvezdarac
Link to comment
Share on other sites

Oni koji glasaju za Vučića i idu na onakve skupove kakav je bio juče mogu se svrstati u sledeće kategorije:

 

1) Glupi ljudi (ovce): To su oni koji gledaju Pink i Hepi i stvarno obožavaju Vučića. Dokumentarac "Operator umova"  je mali podsetnik o kakvim se ljudima radi. Međutim, oni su kao ovce i nemaju kapaciteta da bilo šta sami urade. Zato svako mesto u Srbiji ima svoje lokalne čobane iz vladajuće stranke koji treba da organizuju i usmeravaju te ovce tj. lokalno stado (bilo da idu na mitinge ili da glasaju kada su izbori). Najviše ih spada u ovu kategoriju.

 

2) Oportunisti (SGG-ovci): To su oni koji gledaju samo svoju guzicu i baš ih je briga za Vučića, ali će glasati za njega i ići na SNS skupove sve dok imaju neku vajdu. Ova kategorija ima tri potkategorije:

 

-  Oni koji će i za minimalnu novčanu naknadu ili bilo kakvu drugu vajdu glasati i ići na skupove. @RatzenStadt ih je opisao:

 

18 hours ago, RatzenStadt said:

To su uglavnom ordinarni blejači, niskokvalifikovani radnici koji nisu stranački uhlebi, došli u BG na jednodnevnu ekskurziju da popiju koje pivo i da zarade 3000-5000 (u zavisnosti u toga kakvi su pregovarači  ) koje će provući kroz slot aparat. Čak sam video i da su delili mimove o Vučiću. To nisu njegovi poklonici, ali sigurno izlaze i na izbore i zaokruže broj ispred njegovog imena, vođeni istim motivom zbog kojeg su i krenuli na put u BG. Ne znam kako pridobiti taj deo biračkog tela, nema ih malo. Verovatno jedino istim oružjem koje i SNS koristi da ih privoli da zaokruže baš njih.

 

- Druga potkategorija su oni koji se nadaju da će možda napredovati na "poslu", bilo da se radi o javnim preduzećima, opštinama, školama, bolnicama...

 

- Traća potkategorija su gorepomeniti čobani: Počev od vrha, to su lokalni šerifi, lokalni biznismeni / krimosi, budžovani, direktori, rukovodioci... pa sve do "sitnih" kriminalaca koji rade "obezbeđenje". Svi oni su dužni da organizuju ovce iz prve kategorije, ali i da zastrašuju one koji spadaju u treću kategoriju.

 

3) Ucenjeni ("muka ih je naterala"): Takvih ima dosta, ali ipak mnogo manje u odnosu na prve dve kategorije. To su oni kojima se direktno preti da će ostati bez posla ako ne odu na "skup" ili ne glasaju, ali i oni koji su očajni i kojima je nešto obećano (da će možda dobiti nekakav posao ako budu glasali i išli na skupove). Kao što je @Chaos Is Me već pisao, ne treba imati empatiju prema njima... To su ljudi koji su u začaranom krugu: njihova servilnost hrani i jača one zbog kojih im je loše i koji ih zastrašuju, zbog kojih žive bedno, koji su sjebali državu, i zbog kojih svi ispaštamo već decenijama.

 

 

 

Edited by Sen
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Treba zaboraviti na okupljanja oko institucija.

Kada je Sloba (mislim) prvi put poklekao pod pritiscima '97,

Protest je ulazio u fazu gde su se organizovane kolone iz raznih delova grada slivale na zborno mesto,

kreirajuci super hype.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mare80 said:

Pa evo ,za one koji bi radikalnije proteste,drugovi iz Službe vam upravo ispunjavaju želju ...

 

Ovo su neki čobani budale. Da je UDBA, do sada bi već bilo razbijenih glava. Upravo javljaju da se polako razilaze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zvezdarac said:

1991 je policija prva pocela a demonstranti uzvratili,nije bilo ubacenih tj bar nisu uticali na dogadjaje.

Cak se prica da je posle toga SM odlucio da ojaca policiju jel nisu bas najbolje prosli tog 9.3.

Nemoj meni. Pogledaj ponovo snimke i razbijene sve izloge. Hoćeš reći da su to uradili demonstranti. Kad neka grupa bez ikakve priče, afekta ide ćuteći i razbija staklo do stakla na prodavnicama a došla niotkuda

Svi razbijeni izlozi  i stakla po ulicama su išli na RTS Dnevnik i to je bio razlog da se izvede vojska na ulice.

I svi su snimljeni a niko ih nije tražio! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dobro je ispao protest, mnogo ljudi obzirom na vreme. Pink recimo uopšte nije davao sliku sa ulice dok nije krenula masa da se razilazi zato što je iz krupnog kadra izgledalo da je bilo više ljudi nego juče. Realno ovo je negde oko 25-30k jer nije bilo gutine iako je površina bila impresivna. Zbrzano jeste ali je moralo tako zbog vremena, prvobitni plan je bio da blokiraju RTS do 22h ali su odustali videviše šta se juče desilo. Ljudi ne mogu da izdrže toliko vremena po ovom vremenu a pride 90% ljudi ne bi mogli ni da priđe RTS. A kerberi na Pinku su bili spremni na taj scenario no nije se desio.

 

Ovo ispred RTS su izgleda neki legitimni protestanti koji bi radikalizaciju, vidim da pričaju sa redarima i da su se strasti smirile. Ovo ispred skupštine je vučićeva ekipa koja je ceo dan provocirala prvo iz parka a potom se preselila kod skupštine kada se masa razišla. Obzirom da nema mnogo ljudi ne verujem da će sada da prave nerede jer bi bilo providno i ne bi moglo da se poveže sa protestom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Најупорнији гласач је шетач. Када гласач шетач почне да брани своју вертикалу вредности која је угрожена од власти тој и таквој власти се не пише добро. Свака генерација Срба је како ствари стоје у обавези да показује пут и да брани вредности кроз грађански активитзам. Нашој генерацији верујем неће бити тешко да наставимо тамо где су наши родитељи стали у протесту против крађе гласова. Овог пута ароганција власти је невероватна да не желе да кажу да систем није добар да га треба из корена мењати а да одговорни морају да оду.

Edited by suptil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Radikalizacija?

Pobogu, imamo spontani protest gradjana, pristojnih ljudi, koji ne hodaju zbog nadgornjavanja sa AV, cak ni zbog pada njegovog rezima vec hodaju protiv nasilja, zato su i zahtevi tako formulisani. Deo opozicije je artikulisao volju gradjana, istakao zahteve sasvim u duhu povoda za gradjanski protest a opoziciji koja je UZ gradjane skidam kapu sto se suzdrzavaju da protest gradjana prisvoje i banalizuju, svedu na politiku. Nije trenutak za preuzimanje protesta, ne danas, ne bez osbiljnog povoda. Cini mi se da  bas u ovom trenutku taj povod nastaje, ova provokacija razocaranih nacionalista koji bi da rushe Vucica (dobro jutro Srbijo!) sto je predao Kosovo jeste i mora da bude trenutak da lideri stanu pred gradjane i zastite gradjansku inicijativu od uzurpacije.

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

BIo sam negde do 20h. Dosta grupica klinaca za koje nisam uspeo da provalim da li su generalno mentoli pod vinjakom ili su ubačeni da kenjaju i laprdaju. Videh i bar 10tak onih iskusnih solo tipova, sa jednom slušalicom u uvetu. Ipak, generalno fin mlađi svet, malo one stare devetomartovske i petooktobarske garde i jako zbijeno. Uspeo sam ovako mator da se popnem jednom na žardinjeru, ali kod JATa, a odatle se slabo šta vidi kada su kišobrani svuda. AKo gledamo samo gustinu ljudi, jako gusto pakovano.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandar said:

na RTS Dnevnik

Ово је главно зло, медији. Када 90% људи уместо 60% стварно буде откачило српске медије по сваку цену, оно типа да им ама баш ништа не верују и када то буде ушчо у подсвест тих 90% онда ћете видети прави прогрес.

 

Ти данас имаш гро људи које не занима РТС, Пинк, Прва, Информер је ђубре, Ало такође, Телеграф и разни остали њихови сталити у виду портала. Али их подсвесно навика натера да реагују на нешто и ипак поверују. Ето рецимо типа изађе било ко ко има икакве везе са неком странком ко није на власти одмах иде ааајде бре шта ће овај ту само праве срање па онда се убаци оно познато јебем им матер сви су они исти. Па чим се помене демократија одмах креће пљувачина и повлачи се паралела са Америком... јебала вас демократија и Америка мрш тамо, па онда када људи изађу да искажу незадовољство које је прилично нормално у оваквом стању у каквом је држава онда иде салва увреда на те што праве гужву по Београду и што немају паметнија посла наводно. И све тако у круг. Али зато кад режим изађе ни то није добро ал јбг они су режим па им то ваљда посао.

 

И онда наравно да то ови медији користе и само гасирају по потреби. И тако се одржава тај гас деценију и само вози. 

 

Нико овде није луд и сви малтене виде да нема праве опозиције или групе људи која има неку праву жељу да уведе ред и промене по први пут у историји од распада СФРЈ. Али опет то не значи да требаш да пустиш овима да те јашу и праве на будалу до бесвести. Лутај, тражи опције, промене па некад и убодеш нешто квалитетно.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Radikalizacija je po meni pogrešan put za sada jer vi nemate medije da to objasnite većini javnosti. Ovi koji jesu za to i pokušavaju da to urade na mirnim protestima njih smatram izuzetno štetnim jer time ceo taj protest poistovećuju sa nasiljem a to je penal za vučića.

 

Hoćete radikalizaciju ? Zakažite protest gde ćete jasno pozvati ljude da osvajate RTS ili skupštinu i na taj protest dođu oni koji to žele i juriš. Ovako dođeš na tuđi protest i pokušavaš da ga zloupotrebiš zato što ti misliš da je tvoja ideja bolja, to je ludost.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Klotzen said:

Ovo ispred skupštine je vučićeva ekipa koja je ceo dan provocirala prvo iz parka a potom se preselila kod skupštine kada se masa razišla. Obzirom da nema mnogo ljudi ne verujem da će sada da prave nerede jer bi bilo providno i ne bi moglo da se poveže sa protestom.

Sad sam prošao ispred skupštine: tačno, to su isti ljudi koji su lupetali u parku do 18h i onda se povukli. Da li su Vučićevi ne znam, ali ono što govore je uglavnom nebulozno i kontraproduktivno što se glavnog protesta tiče.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ima budala ali ipak su uglavnom pod komandom centrale. Proteste mora neko da zvanično vodi i da postoji pristojno obezbeđenje da ne bi razne grupice željne samopromocije ili dokazivanja pred nekim db inspektorom napravile sranje i sve srušile

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Perkos2 said:

Ima budala ali ipak su uglavnom pod komandom centrale. Proteste mora neko da zvanično vodi i da postoji pristojno obezbeđenje da ne bi razne grupice željne samopromocije ili dokazivanja pred nekim db inspektorom napravile sranje i sve srušile

Zar to nije M.T.? 

Deluje da ide ka tome...? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Pa opozicija i još neke organizacije vode protest. Za divno čudo imali su i redare koji su kod RTS-a odlično smirili situaciju.

Opozicija nije u lakoj situaciji: bez obzira što je meni danas iz perspektive šetača ovo izgledalo poprilično rendom, ne bih im to uzimao za zlo. Protest ne sme da zglajzne u nasilje ali opet mora biti dovoljno radikalan/uporan da ima šanse da se zahtevi ispune. Mora da bude organizovan ali opet da se ne eksponiraju previše jer režimski mediji samo to čekaju (b92 već pokušava da poentira vešću da Marinika preuzima proteste).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2023 at 7:08 AM, tomas.hokenberi said:

Meni je osnovni problem što ja ne vidim nikakvu pozitivnu  razliku izmedju vlasti SNS i satelita i vlasti u kojoj bi znacajnu ulogu imali  Dveri, Zavetnici, Novi DSS i Jeremić. Oni po mnogim, meni bitnim, pitanjima imaju iste ili još gore i ekstremnije stavove nego SNS. A za to da ce biti manje korumpirani takodje nisam siguran, posebno za Jeremica. Nije neki napredak da se kleptokratija zameni klero-naci-kleptokratijom.

To ne znači da sam ja protiv smene SNS pa makar i po cenu "neprincipijelne koalicije" "levice" i "desnice". Ja samo ne očekujem neki suštinski napredak već samo minorna poboljšanja. A napretka neće biti zato što vlast SNS nije glavni uzrok već simptom problema, da ne kažem bolesti društva. SNS je samo slika prosečnog stanovnika Srbije. 

 

Izvinjavam se sto tek sad odgovaram i to usred komentarisanja protesta protiv rezima.

 

Dakle, potpuno se slazem sa ovim postom - niti postoji sustinska razlika izmedju SNS i ostalih stranaka (zato SNS i jeste skup svih stranaka zajedno), niti mozemo ocekivati neki napredak, niti je pre Vucica i SNS sve islo u dobrom pravcu.

 

Jedina razlika izmedju SNS (u njih ubrajam i sve stranke koje su samo njihove filijale i vecni prilepci na izborima - SDPS, SPS, SRS, SPO, LSV itd.) i stranaka koje barem na recima iskazuju protivljenje apsolutnoj vladavini jednog coveka je nacin na koji SNS vlada - to ubedjivanje da je sve sto nisu oni najgori olos, ta glorifikacija jednog coveka i pravljenja novog Tita od njega, ta nespremnost da bilo gde izgube vlast, ta atmosfera koju su stvorili da nista nije bitno i da je zemlja njihova, a oni ce odluciti kada ce napustiti vlast - sve je to postalo toliko nepodnosljivo da bih ja pre glasao da nas Rumunija okupira i da svi moramo da ucimo rumunski nego da se nastavi ovakvo stanje.

 

I zato i jesam alergican na sve one politicare koji imaju neke crvene ideoloske linije - to je jasan znak da bi pre pod dikatorove skute nego sto ih zanima promena na izborima. Pa ako su srpski nacionalisti i gradjanska opcija u CG mogli zajedno, ako Kurdi i ekstremni turski nacionalisti mogu da glasaju zajedno protiv Erdogana, ako su i u Madjarskoj nasli zajednicki jezik, pa sta smo onda mi? Neki specijalan narod, sa mentalitetom koji blage veze nema sa Evropom koji poznaje samo apsolutnu vladavinu jednog misljenja i ne poznaje nikakve kompromise?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

Opozicija nije u lakoj situaciji: bez obzira što je meni danas iz perspektive šetača ovo izgledalo poprilično rendom, ne bih im to uzimao za zlo. Protest ne sme da zglajzne u nasilje ali opet mora biti dovoljno radikalan/uporan da ima šanse da se zahtevi ispune. Mora da bude organizovan ali opet da se ne eksponiraju previše jer režimski mediji samo to čekaju (b92 već pokušava da poentira vešću da Marinika preuzima proteste).

 

Nisam siguran koji procenat glasaca koji opozicija pikira cita+veruje z92jci. Taj sto ce da kaze 'au vidi marinika', a nece mu smetati sto je jucerasnji miting itekako bio stranacki, mislim da ionako nije musterija.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...