Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

1 hour ago, Helena said:

MEEB8XI_t.jpg

Sledi pastira svog.

 

Ne znam ko je ovo, jel patrijarh neki ili neki Gojko, nešto tako kao da sam pročitala...

 

Taj dosta banalan tekst je po svemu sudeći falsifikat pošto ta rečenica ne postoji apsolutno nigde osim na toj slici i na forumima u kompilacijama kojekakvih očigledno netačnih navodno njegovih izjava. Google ne pronalazi ni na jednom iole relevantnom sajtu na webu  (npr. u člancima o njemu) ni u knjigama.

 

Inače, ovde su sva tri toma te knjige pa ko hoće može da sam proveri.

https://svetosavlje.org/da-nam-budu-jasnija-neka-pitanja-nase-vere-knjiga-i/

https://svetosavlje.org/da-nam-budu-jasnija-neka-pitanja-nase-vere-knjiga-ii/

https://svetosavlje.org/da-nam-budu-jasnija-neka-pitanja-nase-vere-knjiga-iii/

 

Ovo su pak po svemu sudeći njegove stvarne reči, koje suštinski nisu mnogo daleko od tog falsifikata:

 

Quote

“Nalažući ženama kao obavezu, bez obzira na sve loše osobine muža, da bude poslušna i da mu čini ustupke, hrišćanstvo vidi u tome sredstvo za ukorenjivanje mira u bračnim odnosima i ponovno uspostavljanje bračne sreće“. (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd 1998.)

 

“Žene nisu poželjne u crkvi tokom menstruacije, ali savremena higijenska sredstva mogu efikasno sprečiti da se slučajnim istečenjem krvi hram ne učini nečistim, kao i ublažiti zadah koji isticanjem krvi nastaje“. (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd 1998.)

 

“Pravoslavna crkva nije protiv toga da žene nose pantalone zbog prirode posla koji vrše, na primer, u fabrikama, ili putovanju zimi na konjima, motociklu, skijanju i tako dalje….Crkva je protiv takvog oblačenja kad je ono zbog mode i pogrešnog shvatanja jednakosti polova“. (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, Beograd, 1998.)

 

“Mnoge majke, koje nisu želele da imaju više od jednog deteta, danas čupaju kose i gorko ridaju nad izgubljenim sinovima, u ovim ratnim sukobima, proklinjući često Boga i ljude, ali pri tom zaboravljajući da optuže sebe što nisu rodile još dece da im ostanu kao uteha“. (Patrijarh Pavle, u Božićnoj poslanici, 1995.)

https://pescanik.net/koalicija-za-sekularnu-drzavu/

Edited by erwin
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

MEEB8XI_t.jpg

Sledi pastira svog.

 

Ne znam ko je ovo, jel patrijarh neki ili neki Gojko, nešto tako kao da sam pročitala...

 

Ja ne razumem tvoj post.

 

Patrijarhu Pavlu je svetovno ime bilo Gojko Stojčević. Ovo jeste njegova fotografija ali ovo nisu njegove reči.

 

I sama, kao vernik, osuđujem postupke Pahomija, Kačavende i onog iz Crne Reke i osuđujem sve loše što naša crkva danas radi ( mislim tu na ono silno ordenje koje su podelili sns-ovcima ).

 

Ne mogu da razumem da celu Crkvu ljudi posmatraju kroz Pahomija, Kačavendu i njima sličnim. Generalizacija je loša. 

 

Da li neko od vas prati na Tviteru i Instagramu vladiku Grigorija? 

 

Da li ste čuli šta priča o depresiji, o crvenim slovima u kalendaru, o maramama u crkvi?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, erwin said:

Ovo su pak po svemu sudeći njegove stvarne reči, koje suštinski nisu mnogo daleko od tog falsifikata:

 

https://pescanik.net/koalicija-za-sekularnu-drzavu/

Ne da nisu daleko, nego sve ovo komplet sto su tamo citirali je mnogo gore, i takvi koji u 21 veku ne samo da se ne ograđuju od ovih sitnogmizavačkih buncanja nego ih još i veličaju su samo za prezir, a ovi bolesnici hrišćani svakako nisu, niti imaju bilo kakve veze sa verom u viša bića. Takvi očigledno "veruju" samo u čopor, teritorijalnost i mrtvo društvo koje se ne menja, što ni kod životinja nema, jer je protivprirodno. Odvratno.

 

Niko ne kaže da u toj organizaciji nema izuzetaka, ali ovakvi kao iz tih citata su im suština. Normalne bi trebalo da je sramota da se sa takvima identifikuju.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li neko od vas prati na Tviteru i Instagramu vladiku Grigorija? 

 

Da li ste čuli šta priča o depresiji, o crvenim slovima u kalendaru, o maramama u crkvi?

 

Mnogo dobar lik, imao sam prilike i lično da ga upoznam, svaka mu čast. Na žalost, jedan od retkih izuzetaka. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Grigorije je bio odlična prilika za crkvu da se modernizuje i približi ljudima. Na žalost po crkvu čovek je protivnik vlasti u Srbiji i nije imao šanse na izboru za patrijarha. NE bi me začudilo da ga "unaprede" i pošalju u Australiju ili Ameriku samo da bude što dalje od naših medija. Postoje samo dve vrste patrijarha koji može da vrati crkvu među narod. Jedan tip je kao što je bio Pavle koji je i živeo ono u šta je verovao a drugi tip je Grigorije koji je moderan čovek (voli sve što vole mladi 🙂 ) a ujedno i vernik.

 

Trenutni patrijarh mi ostavlja utisak političkog vojnika trenutne vlasti, a Irinej mi je delovao kao neki trgovac sa pijace, ne pišem ovo u smislu da uvredim nego samo da pokažem kolika je razlika u percepciji mene prema zadnja tri patrijarha iako možda grešim u sva tri slučaja pošto ja te ljude ne poznajem niti znam nekog iz njihovog okruženja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ne mogu da razumem da celu Crkvu ljudi posmatraju kroz Pahomija, Kačavendu i njima sličnim. Generalizacija je loša. 

 

 

Ima li neki zvanicni spisak vladika kroz koje ne treba gledati crkvu ?  

 

Pitam jer neki dan je bilo govora da se crkva ne treba gledati kroz Nikanora, pa malo prije da se ne moze gledati kroz Porfirija, pa jos prije Joanikija? Ili jos ranije kroz Irineja, Amfilohija, Filareta, Pavla...  O Nikolaju i Justinu da ne pricamo...

Edited by ters
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gledah sad na SAT-u, kod Alvirovića juniora....u prošloj godini, na teritoriji Srbije je ukradeno oko 25000 postavljenih saobraćajnih znakova, na stranu oštećeni u saobraćajnim nezgodama. Vrednost ukradenih saobraćajnih znakova je preko milion evra. Nama ne treba  neprijatelj....sami čemo da izvršimo samoubistvo iz zasede...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ters said:

Ima li neki zvanicni spisak vladika kroz koje ne treba gledati crkvu ?  

 

Pitam jer neki dan je bilo govora da se crkva ne treba gledati kroz Nikanora, pa malo prije da se ne moze gledati kroz Porfirija, pa jos prije Joanikija? Ili jos ranije kroz Irineja, Amfilohija, Filareta, Pavla...  O Nikolaju i Justinu da ne pricamo...

 

Ma ne treba se gledati nikako, sta ti pada na pamet. Nema tu ni jedan dobar covek.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ma ne treba se gledati nikako, sta ti pada na pamet. Nema tu ni jedan dobar covek.

Na vladicanskom nivou nema, ili su rijetkost. Na ostalim nivoima ima mnogo dobrih ljudi, i njihova dobrota je obrnuto proporcionalna sa bliskoscu sa vladikama i crkvom kao institucijom. Moja pokojna baba u zivotu nije pomenula ni jednog vladiku, niti je pricala o SPC - dovoljno je je bilo njeno vjerovanje, i par godisnjih odlazaka u staru crkvu na Bascarsiji. 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

Na vladicanskom nivou nema, ili su rijetkost. Na ostalim nivoima ima mnogo dobrih ljudi, i njihova dobrota je obrnuto proporcionalna sa bliskoscu sa vladikama i crkvom kao institucijom. Moja pokojna baba u zivotu nije pomenula ni jednog vladiku, niti je pricala o SPC - dovoljno je je bilo njeno vjerovanje, i par godisnjih odlazaka u staru crkvu na Bascarsiji. 

 

Koliko poznajes svestenika i da li uopste ides ikada u crkvu?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

 

Koliko poznajes svestenika i da li uopste ides ikada u crkvu?

Poznajem svega dva svestenika SPC I u crkvu ne idem nikada radi sebe- idem na vjencanja djece mojih prijatelja, krstenje djece te djece, odem i na pomen povodom necije smrti i to je to. 
 

ali sam dovoljno vladika cuo i procitao sta pricaju da bih mogao donijeti sud o njima 

Link to comment
Share on other sites

I da ne zaboravim- licno poznavanje je veoma varljiva kategorija: moja majka je privatno i profesionalno poznavala Biljanu Plavsic i  uvijek je bila puna hvale za nju sve do 1990.

 

Ta ista Biljana Plavsic je svojim javnim radom postala prva zena u Evropi osudjena za ratne zlocine poslije drugog  svjetskog rata.  

Edited by ters
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Pa sad, nije baš tako, možda ima 3% dobrih i poštenih u SPC, to je ipak više od 0%.

Postotak poštenih nije   viši ni kada je reč o zdravstvenoj,intelektualnoj ,tehnokratskoj,inženjerskoj ili umetničkoj zajednici

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Koliko poznajes svestenika i da li uopste ides ikada u crkvu?

Zašto bi neko i da iz nekog razloga postane vernik isao kod ovakvih koji su pricali ovo gore iz citata sa pescanika, i mnogo gore. Takvi ocigledno niti su vernici niti su hrisćani. Ni taj Pavle. Možda je bio vernik, ama hrišćanin teško. Zašto, evo:

 

Quote

"Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac… Srbin ne može biti ateista… Srbin nekršten ne biva”. (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, 1998, prema pisanju lista Vreme.)

Gotova priča. Što se mene tiče, i da se iz nekog razloga overničim, sto bi valjda bilo samo ako poludim, uopste me ne interesuju ovakve religije nizeg nivoa gde veru u visa bića ili nešto vezuju za plemena i čopore.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Zašto bi neko i da iz nekog razloga postane vernik isao kod ovakvih koji su pricali ovo gore iz citata sa pescanika, i mnogo gore. Takvi ocigledno niti su vernici niti su hrisćani. Ni taj Pavle. Možda je bio vernik, ama hrišćanin teško. Zašto, evo:

 

Gotova priča. Što se mene tiče, i da se iz nekog razloga overničim, sto bi valjda bilo samo ako poludim, uopste me ne interesuju ovakve religije nizeg nivoa gde veru u visa bića ili nešto vezuju za plemena i čopore.

 

Puzigaca, ti zastupas neke ekstremne, crno-bele stavove, ilovaca i slicno, sto je u potpunoj suprotnostima sa mojim pogledima na zivot, koje se temelje na umjerenosti u svemu, tako da ne vidim smisao da mi mozemo da raspravljamo o bilo cemu ozbiljnom. 

Mozemo o nekim starim vremenima, Galaksija i slicno i to je to.

 

2 hours ago, ters said:

Poznajem svega dva svestenika SPC I u crkvu ne idem nikada radi sebe- idem na vjencanja djece mojih prijatelja, krstenje djece te djece, odem i na pomen povodom necije smrti i to je to. 
 

ali sam dovoljno vladika cuo i procitao sta pricaju da bih mogao donijeti sud o njima 

 

Ma ocigledno je da ne ides u crkvu i da te to ne interesuje, samo ne kontam zasto polazes toliko paznje tome.

Ja ne idem u crkvu zbog popova ili vladika, a bilo je i ovde kod mene price od strane pojedinaca, kao necu da idem u crkvu zbog popa.

Ko ide zbog popa, ne treba ni da ide, ne ide se zbog popova u crkvu, nego zbog sebe, ali neka svako radi sta hoce. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, badenac said:

Postotak poštenih nije   viši ni kada je reč o zdravstvenoj,intelektualnoj ,tehnokratskoj,inženjerskoj ili umetničkoj zajednici

 

Ovo je zeznuta teza za dokazivanje, iz mnogo razloga.

Prvo "poštenje" koje se ovde podrazumeva je više neka vrsta odsustva želje, motivacije i sposobnosti varanja na neki način - s tim što je nekako teže "varati" u tehnokratskoj zajednici (tako je ti nazivaš, mislim da znam na šta ciljaš, ali mi u glavi sve Dušan Kaličanin kad pročitam Tehnokratska Zajednica), pa i u zdravstvenoj, a bogami i u umetničkoj. Provali se nekako lakše nego u crkvenoj u kojoj nema toliko, jelte, egzaktnih parametara ocenjivanja "poštenja" - tipa umro odmah/ nije, tipa klima hladi/ne hladi i slično. Kod pitanja duše je to nekako dosta fluidnije i onda se nameće pitanje da li neko možda namerno bira sektor u kojem će njegovo "nepoštenje" bolje da prođe.  Ne znam.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Puzigaca, ti zastupas neke ekstremne, crno-bele stavove, ilovaca i slicno...

Ne vidim zasto je ekstreman stav predlaganje ili podrzavanje da se degenerici koji kenjaju protiv civilizacije i o nekakvom ujedinjenju sa Rusijom itd pendrekom i kundakom sabiju tamo gde su bili pre nego što su izgmizali da smrde i gade.

 

I sam pamtis da je bilo vreme kad su takve price protiv zle Amerike i mrskog "zapada" "na tim prostorima" pricali samo studenti sa bliskog istoka, pa i oni ne svi, i ne uvek, jer su ismevani kad pocnu sa time, a oni odatle koji su mozda isto mislili su smrdeli negde i bilo ih je sramota sto postoje, i nisu smeli da pred pristojnim ljudima zucnu o takvim glupostima, jer su znali da bi odmah bili proglašeni za teske budale, zauvek. To je dobro, to tako i treba i tako je jedino prirodno.

 

Onda su neki degenerici, kao kalemar iz drenovu i slicni, kojima treba iskopati koske pa ih na Terazijama spaliti benzinom, prosirili tu taj zauman stav da je drustveno prihvatljivo buncati gluposti na javnom mestu, i da više ove zaumne ne treba da je sramota sto postoje, i sad se osim njih ništa drugo ne čuje.

 

Kako je sad to zabrazdilo do nepodnosljivosti, pa su se pojedini osilili, umesto da operu zift alljine koje nisu prali jedno 11 godina minimum, i zube, ja sam kao ovi Zavetnici u vezi silovatelja, (vec 20 godina) za "hemijsku lobotomiju" takvih. Tj da im se stavljaju sedativi u vodovod. To je dobro. Tako sa takvima treba.

 

Kad danas - sutra to pocne da se primenjuje, sto je neminovno, da se zna kako sam ja bio avangarda i zacetnik te korisne ideje. Nista njima nece faliti, kao sto ne fali onima u Bogutovackoj banji gde prirodno u vodi ima litijuma, pa takvi kao oni idu da se leče.

 

I zasto je to ekstreman stav? Ne, nego treba maloumnici svuda da gade. Kako da ne. Nazad u rupe, tamo je njima mesto. Ako ih je negde 80% njihov problem. Neka se civilizuju. Ili to, ili nazad u pećine.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

 

Ovo je zeznuta teza za dokazivanje, iz mnogo razloga.

Prvo "poštenje" koje se ovde podrazumeva je više neka vrsta odsustva želje, motivacije i sposobnosti varanja na neki način - s tim što je nekako teže "varati" u tehnokratskoj zajednici (tako je ti nazivaš, mislim da znam na šta ciljaš, ali mi u glavi sve Dušan Kaličanin kad pročitam Tehnokratska Zajednica), pa i u zdravstvenoj, a bogami i u umetničkoj. Provali se nekako lakše nego u crkvenoj u kojoj nema toliko, jelte, egzaktnih parametara ocenjivanja "poštenja" - tipa umro odmah/ nije, tipa klima hladi/ne hladi i slično. Kod pitanja duše je to nekako dosta fluidnije i onda se nameće pitanje da li neko možda namerno bira sektor u kojem će njegovo "nepoštenje" bolje da prođe.  Ne znam.

 

Legitimna sumnja. A ima i onaj skepticizam: laže, vara i krade - samo još nije uhvaćen. Oni koji spadaju u tu grupu se spolja doimaju pošteni a zapravo to nisu. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

 

Ovo je zeznuta teza za dokazivanje, iz mnogo razloga.

Prvo "poštenje" koje se ovde podrazumeva je više neka vrsta odsustva želje, motivacije i sposobnosti varanja na neki način - s tim što je nekako teže "varati" u tehnokratskoj zajednici (tako je ti nazivaš, mislim da znam na šta ciljaš, ali mi u glavi sve Dušan Kaličanin kad pročitam Tehnokratska Zajednica), pa i u zdravstvenoj, a bogami i u umetničkoj. Provali se nekako lakše nego u crkvenoj u kojoj nema toliko, jelte, egzaktnih parametara ocenjivanja "poštenja" - tipa umro odmah/ nije, tipa klima hladi/ne hladi i slično. Kod pitanja duše je to nekako dosta fluidnije i onda se nameće pitanje da li neko možda namerno bira sektor u kojem će njegovo "nepoštenje" bolje da prođe.  Ne znam.

Da obrazložim,ako uspem .

 

Lekari - med. doktori i med. doktori nauka - Stojkovićeva,Nestorović,Delić ,Radovanović,Kon,Miloševićka,Grujićeva itd  - iste studije,isti korpus znanja a razlilčiti postupci koji su uslovljeni željom za materijalnim napredovanjem bez obzira na posledice koje takvo napredovanje ostavlja .Etos u kome je Hipokratova zakona zastareo i nepotreban dokument uzrokuje da je u Srbiji sve više med. doktora a sve manje lekara. 

 

Tehnokrate - ljudi koji se deklarišu da ne zavise od društvenih tokova a koji se uvek nekako pojavljuju uz vladajuću garnituru , u čijoj senci postaju uspešni .Primer Ane Brnabić i njenog brata i njegove firme,Drakulića,Kostića,Radulovića,itd,itd  .To društvo se okuplja na skupovima kao što je  Biznis forum Kopaonik.

 

Inženjeri - urbanistički haos  zvani investicioni urbanizam  koji je vlada u Beogradu od  2005. godine i koji je doveo do nasilnog i protivzakonitog rušenja Savamale i dizanja  soliterčina koje se popemzno i lažno nazivaju Beograd na vodi.Samo je mala grupa arhitekata dogla svoj glas protiv ovakvog rušenja grada ostali ili ćute ili trljaju  ruke.

 

Umetnici - danas umetnička dela ocenjuju lajkovi i klikovi a ne kritičari kojih više gotovo i da nema. Svi su  super,svi su kreativni genijalci i svi  plebsu tumače društveno-političku  stvarnost(koja ih navodno neinteresuje)  . 

 

Crkva - visoko sveštenstvo se grli sa ljudima koji aktivno rade protiv porodice .Dokaza je i previše,videti samo ko je u poslednje vreme odlikovan.

 

Intelektualci - dva stava o osvajačkom ratu u Ukrajini  izjava Branke Prpe od pre dva dana na N1 i članak Nermina Vučelja,vanrednog profesora Filozofskog fakulteta u Nišu u subotnjem dvobroju Danasa.Oba vrve lažima,relativizacijom i jedva prikrivenjim negiranjem Ukrajine i  ukrajinske nacije.

 

Sve su ovo samo primeru u moru istih koji se gomilaju iz dana u dan i koji pokazuju da Srbija nije u političkoj već u društvenoj,intelektualnoj  i moralnoj krizi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...