Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

8 hours ago, Darko said:

Svih vernika SPC? A šta ćemo sa onima koji bi da reformišu crkvu i da je naprave modernom i više nalik na Hrista a manje na fariseje? Po ovome, ti bi i Dositeja bez milosti. 

 

Ne znam kako ovaj forum trpi ovakve generalizacije. Fuj. 

 

Vidiš, da, treba gaziti - sve današnje (period od 2000-te pa nadalje) vernike. Ostavimo Dositeja po strani, nije vezan za današnje vreme.

 

Nekako su vernici, skoro pa 100%, veoma tihi i neaktivni povodim mnogo čega što je crkva radila ili radi. Ne samo tihi, već podržavaju delovanje crkve. Pa kako onda da ih posmatraš kao normalne ljude?

 

Ovo mi pada na pamet ovako na brzinu da nabacam - a ti mi reci šta ovde, koja osećanja, koji stavovi treba da se poštuju i zašto je za ban ako kažeš da su ljudi koji ovo odobravaju stoka necivilizovana:

- Pahomije, ne treba dalje pisati

- Četnički koljači su proglašeni svecima

- Nikolaj Velimirović je proglašen svecem

- Nikanor je na slobodi, što je u iole normalnom svetu nezamislivo

- Šta je Amfilohije superstar sve pričao, a narod ga obožavao

- Primećujem da kod jačih vernika brzo zasmrdi antisemitizam

- Novac se ulupava u crkve po Srbiji, a nikako da se koja škola vrtić dom zdravlja... sagrade, samo crkve niču

- Vernici 101% nemaju problema sa i podržavaju "rehabilitacije" Draže Mihajlovića, Kalabića... A to je potpuno anticivilizacijski izbor.

- Vernici bi (oko 2/3 po mom nekom uzorku), da može, po kratkom postupku rešili problem stanovnika Kosova, ali jbg... svetske okolnosti... ako me razumeš

- Vernici u velikoj meri podržavaju rusku agresiju na Ukrajinu

- SPC nije osudila rusku agresiju na Ukrajinu

- Rusofilija bolesna kod svih vernika

- kosovojesrcesrbijašenje, dogodinašenje

- Enormno bogatstvo i dalje bogaćenje crkve, a da se porez ne spominje

- Slizanost sa svakom ekipom na vlasti

- Apsolutno nereagovanje na siromaštvo i bedu u Srbiji

- Apsolutno nereagovanje na rijaliti programe, na bljuvotine koje prenose Pink, Happy...

- Nemaju problema da desetine ako ne i stotine miliona evra dobijaju od države

- Mizoginija

- Antizapadnjaštvo i antievropejstvo

...

...

...

...

 

Treba još? Gde su ti pravi vernici i reformatori i duboko humana crkvena lica da krenu da preokreću crkvu?

 

Ne postoje.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@VladimirB izvini ali dosta mi je tih generalizacija i pozivima na zlo nad čitavom grupom ljudi. Razumem da si frustriran što je Srbija u takvom stanju, ili ako živiš u Srbiji pa su ti otišli živci jer ne možeš da pobegneš od otrova iz vlasti/medija/svakojakih budala i probisveta. Veruj mi i ja sam, iako ne živim u Srbiji. 

 

Ali nemoj svoje motive/poglede na svet/iskustvo/znanje drugima davati. Na primer, siguran sam da ima vernika i sveštenika u SPC koji osuđuju Nikanorovo ponašanje/zaštitu pedofila/nacionalizam/i sve ono što si nabrojao i koji se zgražavaju na ono što je njihova crkva postala. Mi ne znamo šta ne znamo, tako malo iskuliranja ne bi bilo na odmet.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Ali nemoj svoje motive/poglede na svet/iskustvo/znanje drugima davati. Na primer, siguran sam da ima vernika i sveštenika u SPC koji osuđuju Nikanorovo ponašanje/zaštitu pedofila/nacionalizam/i sve ono što si nabrojao i koji se zgražavaju na ono što je njihova crkva postala. Mi ne znamo šta ne znamo, tako malo iskuliranja ne bi bilo na odmet.

 

Pa gde su ti vernici i sveštena lica da javno osude i pokrenu neku promenu? Ja sam prva protiv generalizacija ali ako je negde moguća to je u slučaju SPC.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Darko said:

Na primer, siguran sam da ima vernika i sveštenika u SPC koji osuđuju Nikanorovo ponašanje/zaštitu pedofila/nacionalizam/i sve ono što si nabrojao i koji se zgražavaju na ono što je njihova crkva postala. Mi ne znamo šta ne znamo, tako malo iskuliranja ne bi bilo na odmet.

 

Ali nemoj svoje motive/poglede na svet/iskustvo/znanje drugima davati. Na primer, siguran sam da ima vernika i sveštenika u SPC koji osuđuju Nikanorovo ponašanje/zaštitu pedofila/nacionalizam/i sve ono što si nabrojao i koji se zgražavaju na ono što je njihova crkva postala. Mi ne znamo šta ne znamo, tako malo iskuliranja ne bi bilo na odmet.

 

 

Moje pitanje je veoma jednostavno, i razumeo si ga.

 

Gde su ti ljudi dobri vernici u javnom prostoru? Protesti dobrih vernika? Sve što vidimo u javnom prostoru je potpuna tišina. Zašto Nikanor nije odmah procesuiran?

 

Tako da generalizacija nije plod frustracije, već objektivnog stanja društva koje stoji iza SPC.

 

Boldovano - to nisu moji motivi i pogledi na svet. To je realnost delovanja SPC - sa ili bez mene to se dešava. Moj je samo civilizacijski izbor - biti protiv SPC kakva jeste sada i protiv većine vernika.

 

Edited by VladimirB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tačno, eno ih oni ortodoksni Jevreji stalno prave neke proteste protiv Izraela, gde tvrde da država Izrael ne treba da postoji. Nešto zbog religije, ne znam tačno detalje, nisam pamtio, a mrzi me da tražim.  Postoji li uopšte jedan Srbin pravoslavac koji se na bilo koji način pobunio protiv popova koji ga brukaju i kako to uopšte da nema bar jedan za koga to što rade ovaj sa pozivima na ubistva, kobasičar i slični, svi koji su blagosiljali ratne zločince, i tako dalje, nije uvreda. Kakvi to ljudi uopšte hoće da i dalje budu deo takve crkve gde se svime bave, osim hrišćanstvom? Što ne pređu u neku drugu crkvu ako im je do religije?

Link to comment
Share on other sites

Pa evo, video sam bar jednog sveštenika koji ga je javno osudio na Facebook-u. Video sam i još vernika koji su isto uradili, mada je na žalost većina komentara "vernika" bila budi Bog s nama. Šta očekujete, da će nekog tamo Peru sveštenika u Štipini da intervjuišu oko njegovog stava? 

 

Da ne bude zabune, verujem da je većina vernika baš onakva kakva je Vladimir opisao. Ali jebi ga nisu svi, tako da mi ove generalizacije i "sve po kratkom postupku" floskule idu na tuki a i nemaju veze sa demokratijom.

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Imam dojam da nijedna reč u Srbiji nije pogrešnije protumačena od reči demokratija. A baš je oštra konkurencija, tu su i hrišćanski, nepravda, sloboda, privatnik, fakultet, izbori.

 

Ipak rispek, braniti SPC i par miliona ljudi koji se identifikuju kao vernici SPC (šta god to značilo) u 2022. na vox92 je definitivno hrabro, da ne upotrebim drugu reč.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

Pa evo, video sam bar jednog sveštenika koji ga je javno osudio na Facebook-u. Video sam i još vernika koji su isto uradili, mada je na žalost većina komentara "vernika" bila budi Bog s nama. Šta očekujete, da će nekog tamo Peru sveštenika u Štipini da intervjuišu oko njegovog stava? 

 

Da ne bude zabune, verujem da je većina vernika baš onakva kakva je Vladimir opisao. Ali jebi ga nisu svi, tako da mi ove generalizacije i "sve po kratkom postupku" floskule idu na tuki a i nemaju veze sa demokratijom.

 

 

Ja govorim o javnim medijima (RTS pa nadalje). Ja govorim o nastupimo visoko pozicioniranih sveštenika na televizijama, koji će se odreći crkvenog šljama. Protesti vernika, brojni makar kao Z-protesti?

 

Nešto se ne izjašnjavaš oko kanonizacije koljača četnika, kao ni oko podrške reviziji istorije? 

 

Tužilaštvo? Kako ono ide član 11 ustava Srbije? Ima li ko da ga brani?

 

Svetovnost države

Član 11

Republika Srbija je svetovna država.

Crkve i verske zajednice su odvojene od države.

Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@freethrow/ @VladimirB, očigledno me ne razumete. Prelistajte par strana pa vidite šta mislim o SPC i onom izrodu Nikanoru, u stvari mislim da sam se i na ovoj strani izjasnio šta mislim o SPC (btw, nisam religiozan). O izjašnjavanju oko kanonizacije koljača valjda znaš šta mislim @VladimirB, ne moraš da mi podmečes i da me poistovećuješ sa tim šljamom, jadan pokušaj menjanja teme. Pa majku mu, zar je toliko teško razumeti DA NIJE OK DA SE OKRUTNO POSTUPI PREMA SVIM VERNICIMA SPC?! Da ponovim pasus:

 

15 hours ago, VladimirB said:

To je osnova za gaženje redovno i uredno svih simpatizera, vernika i apologeta SPC. Bez pardona, bez milosti.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Darko said:

@freethrow/ @VladimirB, očigledno me ne razumete. Prelistajte par strana pa vidite šta mislim o SPC i onom izrodu Nikanoru, u stvari mislim da sam se i na ovoj strani izjasnio šta mislim o SPC (btw, nisam religiozan). O izjašnjavanju oko kanonizacije koljača valjda znaš šta mislim @VladimirB, ne moraš da mi podmečes i da me poistovećuješ sa tim šljamom, jadan pokušaj menjanja teme. Pa majku mu, zar je toliko teško razumeti DA NIJE OK DA SE OKRUTNO POSTUPI PREMA SVIM VERNICIMA SPC?! Da ponovim pasus:

 

 

Kao okrutno, ne mislim na fizičkom nivou. 🙂

 

To bi bilo ok za - na primer - one koji pevaju "...patrole Kalabić Nikole..." posle izbora. 🙂

 

A za vernike - nipodoštavati im religiju, ismevati običaje, vređati ih zbog ćutanja ili odobravanja, ukazivati na saučesništvo... 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, VladimirB said:

Kao okrutno, ne mislim na fizičkom nivou. 🙂

Pa što se bolje ne izraziš, potpuno pogrešno sam te razumeo :classic_biggrin:

 

36 minutes ago, VladimirB said:

To bi bilo ok za - na primer - one koji pevaju "...patrole Kalabić Nikole..." posle izbora. 🙂

Ko peva zlo ne misli :classic_biggrin: Zezanje na stranu, ako neko čini fizičko nasilje, naravno da zahteva fizički odgovor. Isto važi i za pozive na linč, tu se ide na sud pa u zatvor (gde bi Nikanor sada trebao da bude da je Srbija normalna država). Ne mogu da koristim svoju slobodu govora da fizički ugrožavam druge ljude, uskraćujući im pravo na život. 

 

36 minutes ago, VladimirB said:

A za vernike - nipodoštavati im religiju, ismevati običaje, vređati ih zbog ćutanja ili odobravanja, ukazivati na saučesništvo...

Ja bih koristio humor u te svrhe, bez mržnje prema njima. Ako ih znam, ukazivao bi im, naravno sa poštovanjem (do nekog limita). Ako ih budem osuđivao, samo će još više da mrze. Ali ta opcija zahteva strpljenje i razumevanje, što nije lako kada čuješ izopačena mišljenja i mržnju. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, VladimirB said:

 

Kao okrutno, ne mislim na fizičkom nivou. 🙂

 

To bi bilo ok za - na primer - one koji pevaju "...patrole Kalabić Nikole..." posle izbora. 🙂

 

A za vernike - nipodoštavati im religiju, ismevati običaje, vređati ih zbog ćutanja ili odobravanja, ukazivati na saučesništvo... 

 

 

VladimirB je Varg Vikernes Srbije 😀 Samo čekam kad će da krene u spaljivanje crkava kao pomenuti Norvežanin (mada iskreno mislim da nema petlju za to, svi borci protiv religije na Forumu su borci samo na rečima).

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Stiletto said:

VladimirB je Varg Vikernes Srbije 😀 Samo čekam kad će da krene u spaljivanje crkava kao pomenuti Norvežanin (mada iskreno mislim da nema petlju za to, svi borci protiv religije na Forumu su borci samo na rečima).

 

Gradjevine nisu krive ni za šta, kao ni krstovi, knjige... Stvari uopšte ne mogu biti krive... Iz mog ugla, stare crkve i manastiri imaju vanvremenu istorijsku arhitektonsku estetsku... vrednost.

 

Sa druge strane, zadužbine Tome Nikolića, Voje Gašića, crkva na imanju Bošnjakinje kojoj je pobijena familija, ma ima bezbroj takvih skarednih primera novogradnje...

Edited by VladimirB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VladimirB said:

 

Gradjevine nisu krive ni za šta, kao ni krstovi, knjige... Stvari uopšte ne mogu biti krive... Iz mog ugla, stare crkve i manastiri imaju vanvremenu istorijsku arhitektonsku estetsku... vrednost.

Često volim da obidjem, odnosno, kad me put nanese udjem i divim se navedenim gradjevinama, freskama, svejedno koja je crkva. Vernik nisam, ali lepota nema veze sa verovanjem. Sećam se jedne prelepe, pravoslavne (opet kažem nije bitno) crkve u Staroj Zagori, u Bugarskoj, što kaže kolega iznad, vanvremeski lepa, i tako fasciniran tom lepotom, zajedno sa svojom porodicom, upitam monahinju (šta god) koja se tu nalazila, da li mogu kamerom da snimim neki kdar. KAže ona NE zabranjeno je. Ja se izvinim i zahvalim na informaciji. Posle par minuta mi pridje i kaže, ako daš 20 DM možeš da snimaš.....zahvalim se i izadjosmo napolje. Nije mi do 20 DM stvarno.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Pravoslavni vernik =/= vernik SPC

 

Bar za mene.

 

Ne samo za tebe, to je činjenica.

 

90% stanovnika Srbije i okolnih zemalja, kao i dijaspore koji se izjašnjavaju kao Srbi i vernici pravoslavci sa pravoslavljem nemaju 2% veze, već su sledbenici neke imaginarne vere koju ja zovem Srbstvo, kojoj pripadaju i cela vrhuška SPC za povelikim brojem nižeg sveštenstva. Opisuje ih totalni otklon od svih načela hrišćanstva i pravoslavlja, to su @DJ_Vasai @VladimirBveć opisali, da ne ponavljam, kao i sprega Crkve i Države po principu "vrana vrani oči ne vadi dok god para kaplje", sve u cilju uzdizanja svoje nacije iznad drugih (da ne kažem smrtni greh gordosti) kombinacijom "mi smo najbolji, zato nas svi mrze". Takođe ih karakteriše to što ovde popovi idu niz dlaku pastvi, umesto da vernici slušaju sveštenike u pitanjima vere. Tako se osveštava sve i svašta, slave se slave onako kako se slave (van svih pravoslavnih kanona), slavljenje praznika kojih u pravoslavlju nema (sv. Patrik, sv. Valentin), pucnjava na Božić i "srpsku Novu godinu", sve može samo daj popu njegovo. Ta gordost pastve Srbstva ide dotle da sve znaju bolje od drugih, pa čak i veru od Crkve. Da SPC kojim slučajem propiše recimo prelazak na Milankovićev kalendar i poravnavanje sa svetovnim kalendarom, da se Božić slavi 25. decembra, sveti Nikola 6. decembra a da "srpske Nove godine" više nema jer se poklapa da "klasičnom", cela pastva Srbstva bi graknula "neće meni pop da određuje kad je meni Božić i slava, ja znam bolje!", pa bi i dalje terali datume po Julijanskom kalendaru za svoje "praznike".

 

Tu "religiju" je uspostavio sveti Kasapin i njegovi apostoli Mila Štula, Krste Bijelić, Arkan, Giška, Beli... spojem sovjetskog komunizma, srpskog šovinizma i najstrašnijih ratnih zločina, a sve u cilju vlasti i pljačke, radi pranja sopstvene savesti i prebacivanja krivice za sopstvene zločine na ceo narod. A većina naroda rođena posle Drugog svetskog rata je samo promenila jedinu religiju za koju je dotad znala, samoupravni socijalizam, za Srbstvo. Stare propagandne metode, razrađene odavno, koje su recimo nekada Nemce privoleli na nacizam i holokaust, su ovde primenjene sa istim uspehom. Samo što, posle pada Kasapina, ovde nije sprovedena denacifikacija kao u Nemačkoj 1945., gde su se deca od malih nogu učila o svim strahotama koji su njihovi očevi i dedovi počinili "u njihovo ime" pa su danas Nemci normalna nacija, već je sve otišlo u još veću majčinu sve do današnjih dana, kad na istom talasu jaše današnja Srbija, "Ein Reich, Ein Volk, Ein Führer".

 

Onih 10% iskrenih Srba pravoslavaca, koji idu na liturgiju svake nedelje i praznika, poste sve jednodnevne i višednevne postove, žive onako kako hrišćanstvo stvarno nalaže i ne smaraju druge s time su uglavnom ljudi i žene koji su se zamonašili po manastirima i svet van zidova istih ih ne interesuje. A oni koji nisu po manastirima su u ogromnoj manjini i zato nema ko da se pobuni protiv one barabe od Nikanora i njemu sličnih u okviru SPC, a retki glasovi razuma koji se još čuju iz iste poput vladike Grigorija se jedva čuju i u začetku guše.

Edited by Stiletto
gramatika
  • Like 14
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, DJORDJE said:

Crkva je samo odraz stanja u drustvu , bas kao i sve ostalo, a to drustvo vec decenijama oblikuju Pink, Happy, tabloidi.

Mada, crkva nigde u svetu nije progresivniji deo drustva.

 

Tačno. To sa crkvom je u suštini isto kao kad danima svi prolaze pored đubreta koje je nabacano pored kontejnera i niko ga ne čisti, pa se svi prave da ne postoji, i slično. Evo ja sam navodio X primera. Kao npr ono kad su jednu devojku u školi neki proganjali što nosi sve crno i pentagrame i bla bla, pa ih ona zajebavala i rekla im jeste, jeste, evo sad kad se vratim kući napraviću vudu lutke svih vas pa ću na vas bacati čini, i onda umesto da kod direktora pozovu zlostavljače, pozvali nju i njene roditelje itd. To je u stvari taj rajinski mentalitet, i palanaštvo, kod većine, i sve ovo što je opisao Stiletto.

 

Može ponešto da se promeni, ali to uglavnom kad nekome pukne ona stvar, pa povede one-man "pobeda ili smrt" džihad protiv svih, i onda obično istera svoje, tj natera "nadležne organe" da urade ono što je normalno i kako je po zakonu, koliko god široka masa plakala i škrgutala zubima. Samo što u ovom slučaju sa crkvom i ovim popom bi taj trebalo da bude vernik SPC, koga vređa to što je uradio ovaj pop, a ovde na forumu nema takvih, očigledno.

 

Evo, predlagao sam, da neko sastavi krivičnu prijavu i objavi je pa da je ko hoće pošalje sudovima, neka rade malo, a to je krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, i podnosilac prijave ne mora ni da odlazi tamo, samo će dobiti pismeno da li je prijava prihvaćena ili ne. Čak može da se primeni  tzv "Serbian -Jew double bluff" copyright Erik Kartmen, pa da onaj ko šalje ne potpiše sebe, nego kakvog dušmanina, a JMBG i ostalo može da se nađe u spiskovima kandidata za odbornike ili slično kad budu izbori :lol_2: Ko će znati?

 

Ja bih sastavio, nego me mrzi da čitam krivični zakon i da tražim koje je tačno krivično delo počinjeno, jer mi nije više do one-man džihada ni u vezi čega, od kad je došlo do potpunog razotkrivanja :lol_2: A počinjao sam ranije par puta te džihade, dok sam mislio da je tu većina ipak polunormalna, i da im smetaju Kurta i Murta, a da njih nije, ovi bi sa entuzijazmom krenuli da se civilizuju :lol_2: I uglavnom pobeđivao, zato što nisam tražio ništa posebno, samo da se poštuje zakon, i nisam odustajao :lol_2: Nisu ti džihadi bili u vezi krivičnih dela doduše, ali svejedno su bili naterani da se ponašaju normalno, a posle su me na ulici razni "opštinski vunkcioneri" čudno gledali, kao da sam Džefri Damer ili neko sličan :lol_2:

 

Onda se većina razotkrila šta je, i to ne sad sa putlerom, to je bilo totalno razotkrivanje, nego onomad kad su se opet naložili na nacionanizam. Čak ne ni 2012, i tada sam još uvek smatrao da je to incident, i glasanje protiv onih, a ne za ove, nego sledećeg puta. Kasnije su kovid i putler to samo zabiberili i zabetonirali, i sad me mrzi da pokrećeme te džihade :lol_2: Sad jedino mogu da im aplaudiram dok sami sebe sve više uvaljuju u govna, a onda da likujem kad im ista dođu do nosa, ili ih neko sa strane zguzi zato što štrokave, pa krene lelek i kuknjava :lol_2:

 

Poenta je, u pravu je bio onaj Amer devedesetih, a mogu oni koliko hoće da takve izjave stavljaju u nekakve knjige sabranih dela srbomržnje - to je mesto bez zakona, bez vere i bez morala, gde vecina "pripada vrsti sitnih odvratnih gmizavaca, najstetnijih od sviju koji su ikada gmizali po zemlji".

 

Quote

-Mali moj prijatelju, Vi ste izrekli najlepšu pohvalu vašoj otadžbini. Jasno ste dokazali da su neznanje, lenost i porok danas najkorisnije osobine jednog zakonodavca; da zakone najbolje razjašnjavaju, tumače i u praksi primenjuju baš oni koji najviše imaju računa i koji su najsposobniji da ih izopačuju, mrse i izigravaju. Mora se priznati da u vašim običajima i zakonima ima ponešto manje-vise pametno i celishodno. Ali sve je to docnijim odvratnim tumačenjima i izmišljotinama toliko izopačeno i oskrnavljeno da od svega nije ostalo ni traga. Iz svega ovoga što ste rekli ne vidi se da je kod vas čoveku potrebna ijedna vrlina da bi došao na visok položaj; još manje se vidi da visoke položaje ljudi dobijaju prema svojim sposobnostima i vrlinama, da se sveštenstvo unapređuje zbog svoje pobožnosti ili učenosti, vojnici zbog svoje hrabrosti i plemenitog postupanja, sudije zbog svoje nepodmitljivosti, senatori zbog ljubavi prema otadžbini a državni savetnici zbog svoje mudrosti. Što se Vas lično tiče, -nastavio je kralj,- Vi ste veći deo svog života proveli na putovanjima. Čini mi se da Vam je do sada pošlo za rukom da se sačuvate od mnogih poroka koji vladaju u vašoj zemlji. Ali činjenice koje sam u vašem pričanju zapazio, a isto tako i odgovori koje sam sa velikom mukom izvukao od Vas, moraju me dovesti do zaključka da većina vaših zemljaka pripada vrsti sitnih odvratnih gmizavaca, najštetnijih od sviju koji su ikada gmizali po zemlji.


Džonatan Svift, Drugi deo "Guliverovih putovanja", 1726

 

* Don Kihota i njegove silne govore o istoj temi možda drugi put :lol_2:

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Stiletto said:

 

Ne samo za tebe, to je činjenica.

 

90% stanovnika Srbije i okolnih zemalja, kao i dijaspore koji se izjašnjavaju kao Srbi i vernici pravoslavci sa pravoslavljem nemaju 2% veze, već su sledbenici neke imaginarne vere koju ja zovem Srbstvo, kojoj pripadaju i cela vrhuška SPC za povelikim brojem nižeg sveštenstva. Opisuje ih totalni otklon od svih načela hrišćanstva i pravoslavlja, to su @DJ_Vasai @VladimirBveć opisali, da ne ponavljam, kao i sprega Crkve i Države po principu "vrana vrani oči ne vadi dok god para kaplje", sve u cilju uzdizanja svoje nacije iznad drugih (da ne kažem smrtni greh gordosti) kombinacijom "mi smo najbolji, zato nas svi mrze". Takođe ih karakteriše to što ovde popovi idu niz dlaku pastvi, umesto da vernici slušaju sveštenike u pitanjima vere. Tako se osveštava sve i svašta, slave se slave onako kako se slave (van svih pravoslavnih kanona), slavljenje praznika kojih u pravoslavlju nema (sv. Patrik, sv. Valentin), pucnjava na Božić i "srpsku Novu godinu", sve može samo daj popu njegovo. Ta gordost pastve Srbstva ide dotle da sve znaju bolje od drugih, pa čak i veru od Crkve. Da SPC kojim slučajem propiše recimo prelazak na Milankovićev kalendar i poravnavanje sa svetovnim kalendarom, da se Božić slavi 25. decembra, sveti Nikola 6. decembra a da "srpske Nove godine" više nema jer se poklapa da "klasičnom", cela pastva Srbstva bi graknula "neće meni pop da određuje kad je meni Božić i slava, ja znam bolje!", pa bi i dalje terali datume po Julijanskom kalendaru za svoje "praznike".

 

Bravo. :)) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nama su svestenici nevernici. Boli njih dupe za sve, samo gledaju da pune dzepove. Pogledas nekog popa, debeo kao strvina. Alo, je li to prezderavanje, neumerenost... Dodje post, dva leba i dve tegle pekmeza za dorucak. Ovaj pedofil, onaj lopov... Ne boje se boga, jebe im se za sve.

Narod... Ako ima jedan posto vernika, dobro je... Krste se kao budale u autobusu, prepituju se sta da urade u crkvi, sta da kazu kada odnesu slavski kolac, upetljaju se kada se krste pa da li bese prvo levo ili desno... Slave slavu po kafanama, kače ikone po sobama kao  tinejdzeri postere.

Lepo reče onomad Protić da nam je ulica usla u crkvu. Problem je sto ne samo u crkvu, vec u sve pore drustva. U kulturu, nauku, obrazovanje, politiku... Svuda!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...