Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Just now, Div said:

 

A, ovako nas smatraju obrazovanim i naprednim Balkancima?

U Nemačkoj se ne radi o obavezi već o dobrovoljnosti, sam se izjasniš da želiš da plaćaš "crkvrni porez" kao što možeš, dobrovoljno da plaćaš članarinu sindikatu ili teniskom klubu.

 

 

I ovde neka je dobrovoljno... Danima se čita zgražavanje nad crkvom i zameranje na stvarima kojih ništa manje nema ni u katoličkoj crkvi,  kad ono op... Porez na tu isto organizaciju kojoj se tako mnogo zamera (ne odvajam te dve crkve po pitanju tih loših stvari kojih ima među njihovim redovima)... 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Azazelkg said:

I ovde neka je dobrovoljno... Danima se čita zgražavanje nad crkvom i zameranje na stvarima kojih ništa manje nema ni u katoličkoj crkvi,  kad ono op... Porez na tu isto organizaciju kojoj se tako mnogo zamera (ne odvajam te dve crkve po pitanju tih loših stvari kojih ima među njihovim redovima)... 

 

Gde to katolicku crkvu finansira drzava?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Azazelkg said:

I ovde neka je dobrovoljno... Danima se čita zgražavanje nad crkvom i zameranje na stvarima kojih ništa manje nema ni u katoličkoj crkvi,  kad ono op... Porez na tu isto organizaciju kojoj se tako mnogo zamera (ne odvajam te dve crkve po pitanju tih loših stvari kojih ima među njihovim redovima)... 

 

Ovde država daje moje pare Crkvi a da me ne pita da li to želim, da li sam vernik, koje konfesije.

I dobro, piše šta ko misli, ja mnoge postupke crkvenih glavešina, službenika, vernika ne volim ali se zgražavam na postupke države, država neposredno otima pare i daje ih nekom po svom izboru, nekom ko ni po kom osnovu nema prava na to. Da li bi dali meni neki milion da izgradim hram ateizma, posvećen znanju, humanizmu, životu na ovom svetu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Div said:

 

Ovde država daje moje pare Crkvi a da me ne pita da li to želim, da li sam vernik, koje konfesije.

I dobro, piše šta ko misli, ja mnoge postupke crkvenih glavešina, službenika, vernika ne volim ali se zgražavam na postupke države, država neposredno otima pare i daje ih nekom po svom izboru, nekom ko ni po kom osnovu nema prava na to. Da li bi dali meni neki milion da izgradim hram ateizma, posvećen znanju, humanizmu, životu na ovom svetu.

Eto, drzava daje pare i hohstaplerima u Zvezdi i Partizanu, daje onoj kreštavoj pojavi 30 soma eura da stenje na roštiljijadi, daje mnogim nevladinim organizacijama koji samo hvataju ladovinu, dace nacionalne penzije istaknutim starletama-pevaljkama iz regrutnog centra Mitrovic Zeljka za elitnu prostituciju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Div said:

 

Ovde država daje moje pare Crkvi a da me ne pita da li to želim, da li sam vernik, koje konfesije.

I dobro, piše šta ko misli, ja mnoge postupke crkvenih glavešina, službenika, vernika ne volim ali se zgražavam na postupke države, država neposredno otima pare i daje ih nekom po svom izboru, nekom ko ni po kom osnovu nema prava na to. Da li bi dali meni neki milion da izgradim hram ateizma, posvećen znanju, humanizmu, životu na ovom svetu.

Za šta nas država pita? Daje pare gde hoće i kome hoće i nikom ništa. Ovo ovde nije država već privatna prćija i umesto da se polrmiše o uzroku svih problema u Srbiji ovde se raspravlja o posledicama. Tako je kad retko ko sme da udari u osinjak(službu).

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Div said:

U Nemačkoj se ne radi o obavezi već o dobrovoljnosti, sam se izjasniš da želiš da plaćaš "crkvrni porez" kao što možeš, dobrovoljno da plaćaš članarinu sindikatu ili teniskom klubu.

 

Što bi rekli Nemci - jein. I da i ne. Elem, ako si član biblioteke crkve (ako si kršten), onda ne možeš da biraš da li ćeš da plaćaš ili ne. Jedini način da ga ne platiš je da istupiš iz crkve. Ili da se iseliš iz DE.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Kad sam pre par meseci bio u Makedoniji iznenadih se da u Ohridu naplaćuju ulaz u veće crkve i manastire. Čak sam na Svetom Naumu imao jedan neprijatan razgovor sa tamošnjiim upraviteljom. Tamo i država uzima deo od tih prihoda a objašnjenje sveštenika je da se tako ipak filtrira ko ulazi u crkvu. Valjda ovi nevernici neće da plate 2-3 evra nego odu na kafu. Ovo u Nemačkoj mii ima logike, ako si registrovan u crkvi kao njihov vernik normalno je da plaćaš članarinu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

 

Što bi rekli Nemci - jein. I da i ne. Elem, ako si član biblioteke crkve (ako si kršten), onda ne možeš da biraš da li ćeš da plaćaš ili ne. Jedini način da ga ne platiš je da istupiš iz crkve. Ili da se iseliš iz DE.

Čak i ako ti se ne sviđa kako ta crkva radi...? Šta ti je zapad,  čas te proteraju i isele 🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:

 

Što bi rekli Nemci - jein. I da i ne. Elem, ako si član biblioteke crkve (ako si kršten), onda ne možeš da biraš da li ćeš da plaćaš ili ne. Jedini način da ga ne platiš je da istupiš iz crkve. Ili da se iseliš iz DE.

 

Pa, nije baš neko rešenje. Ko obračunava i uplaćuje crkvi taj porez, sam obveznik, poslodavac ili poreska služba i na osnovu čega, tvoje prijave službi ili spiska crkve. Ako je ovo dtugo u pitanju može da se pita da li sam dao odobrenje crkvi da dostavlja moje podatke drugom, ako jesam OK, ako nisam to je povreda prava na zaštitu podataka. Sam čin krštenja, ako je obavljen kad sam imao 6 meseci ili 6 godina ne može da mi stvara obavezu za ceo život, valjalo bi da postoji moj pristanak kao odrasle, punoletne obaveze. No, to je problem Nemačke i Nemaca, mi smo postigli veći nivo jednakosti, plaćamo svi, niko nas ništa ne pita. Ne pomaže ni da se odKrstimo.

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

A ko je to osobi koja plaća porez na crkvu dao te pare kojima ta osoba plaća 🤔? Pre ili kasnije doći ćemo do države... 

Nije niko nikome ništa "dao", nego je osoba sama zaradela, čak i ako radi u državnoj sluzbi. Što van te prćije zaumnih izbegava ko može, a samo je tu ideal "državna služba". Ovo samo radi pojašnjenja ovoga o "davanju" i državi.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Od januara do kraja septembra 2021. godine EPS je napravio dobit od 8,5 milijardi dinara (72 miliona evra).
Od tada, u narednih devet meseci zaključno sa poslednjim danom juna napravljen je gubitak od ukupno 610 miliona evra. (...)
Proizvodnja električne energije u prvom polugodištu za 16 odsto je manja nego u istom periodu 2021. godine.
Pored problema sa adekvatnim količinama kvalitetnog uglja, EPS se suočio i sa sušom i lošom hidrologijom zbog koje je proizvodnja struje u hidroelektranama bila manja od prošlogodišnje za 27 odsto.
Proizvodnja struje iz obnovljivih izvora bila je manja od planirane za 56 odsto, dok je proizvodnja struje u termoelektranama bila manja od prošlogodišnje za devet odsto. Termoelektrane na ugalj su za 10 odsto manje struje proizvele, ali je TE-TO Panonske elektrane za 56 odsto više struje napravila nego u prvoj polovini prošle godine.

https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/umesto-prihoda-od-milijardu-gubitak-eps-a-od-418-miliona-evra-sta-su-razlozi-finansijske-katastrofe/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Azazelkg said:

Čak i ako ti se ne sviđa kako ta crkva radi...? Šta ti je zapad,  čas te proteraju i isele 🤔

Pa možeš da se iščlaniš iz crkve. To što si kao beba mozda krsten nista ne bi trebalo da znaci nekome ko je izabrao da bude ateista, i trebalo bi da se isčlani i da ne postoji porez za crkvu. Inače, to je Hitler uveo taj porez, a posle ostali ocigledno nisu imali primedbi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

Čak i ako ti se ne sviđa kako ta crkva radi...? Šta ti je zapad,  čas te proteraju i isele 🤔

 

Ne nego se ispišeš iz crkve. 

 

44 minutes ago, Div said:

 

Pa, nije baš neko rešenje. Ko obračunava i uplaćuje crkvi taj porez, sam obveznik, poslodavac ili poreska služba i na osnovu čega, tvoje prijave službi ili spiska crkve. 

 

Puno pitaš, ne znam. Ako te baš interesuje, potražiću. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

 

Puno pitaš, ne znam. Ako te baš interesuje, potražiću. 

 

Ma, nije bitno, pitanje je retoričko ako je uopšte pitanje, jednostavno moje razmišljanje kako sve može da bude i kako se tehnički rešava.
Suština je da možeš da ne plaćaš ako tako odlučiš.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Verovatno sam prijaviš firmi gde radiš da uplaćuju % na račun crkve. Crkva dobije svaki.mesec uplatu i izveštaj ko je uplatio. Ako prestaneš  da plaćaš oni te ispišu sa svog spiska vernika te crkve ili se sam iščlaniš. Ja sam decenijama plaćao članarinu za FKCZ ali od pre 5 godina ne dam ni dinar više Terziću ali nemam ni člansku kartu. Neki kažu da nisam zvezdaš zbog toga a nema me ni na njihovom spisku.Sve je stvar izbora.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Pa, nije baš neko rešenje. Ko obračunava i uplaćuje crkvi taj porez, sam obveznik, poslodavac ili poreska služba i na osnovu čega, tvoje prijave službi ili spiska crkve. Ako je ovo dtugo u pitanju može da se pita da li sam dao odobrenje crkvi da dostavlja moje podatke drugom, ako jesam OK, ako nisam to je povreda prava na zaštitu podataka. Sam čin krštenja, ako je obavljen kad sam imao 6 meseci ili 6 godina ne može da mi stvara obavezu za ceo život, valjalo bi da postoji moj pristanak kao odrasle, punoletne obaveze. No, to je problem Nemačke i Nemaca, mi smo postigli veći nivo jednakosti, plaćamo svi, niko nas ništa ne pita. Ne pomaže ni da se odKrstimo.

 

Nije to uopste tako komplikovano. Nekada je bilo da dete rodjenjem automatski postaje clan crkve ako su roditelji clanovi. Danas se obicno postaje krstenjem. U Nemackoj vec sa 14 godina mozes da se ispises sam iz crkve. Mogu i roditelji da te ispisu pre toga. U Svedskoj mozes na netu sa par klikova da se ispises. Kod Nemaca je jos uvek po starinskom – mora licno da se proseta i obave formalnosti u okruznom sudu, koji onda informise crkvu da si istupio i poresko da bi mogao da budes oslobodjen crkvenog poreza. Svaki zupcanik radi svoje, to je sve dobro podmazan sistem. Tacno se zna ko kome, koliko i zasto, taj tok je efikasno koordiniran. Crkva poput svih drugih privatnih i pravnih lica ima svoje ekonomske aktivnosti sa poreskim. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, DJORDJE said:

Treba da se crkveni porez uvede i u Srbiji, cisto da se vidi koliko je narodu stalo do Boga. 

 

Ja već vidim kako bi i tu bilo muljanja na kvadrat. SPC smatra da je vernik svako ko je kršten, a dobiti šut-kartu je praktično nemoguća misija. Pisao je o tome svojevremeno Incognito na starom forumu. Ko se ne seća, čovek je ateista, a kršten je protiv svoje volje kada je bio mali. Pop mu je objasnio da ga teško mogu izbaciti iz crkve, a ako se dobro sećam, nije uspeo da formalno izađe. To bi koristili njihovi advokati-lešinari, mada mislim da bi moglo da se nekako reši. Ne verujem ni da bi 'vernici' prijavili krštenje deteta, već da bi samo tutnuli popu pare u ruke, pa makar dete ne bilo formalno u knjigama. Verujem da bi mnogi izjavili da su postali ateisti ili agnostici, ali bi i dalje praktikovali crkvena venčanja, slave i slično, a ponovo uz guranje para u džep popu. Ionako se takvi događaji ne kontrolišu u praksi, inače ih je teško kontrolisati, a zna se i kako se 'posluje' sa poreskom inspekcijom. Ipak, bilo bi dobro početi na neki način, ali bi se nekim drugim zakonima moglo regulisati bahaćenje. Npr. ako pop (ili bilo ko drugi) kupi najnoviji BMW, Mercedes ili OOOO, u nekim zemljama se prvo provere prihodi i porezi, pa ako je formalno radio za 50.000 svakog meseca, onda se lepo postavi pitanje odakle novac i naplati kazna ukoliko se ustanovi poreski prekršaj.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ja već vidim kako bi i tu bilo muljanja na kvadrat. SPC smatra da je vernik svako ko je kršten, a dobiti šut-kartu je praktično nemoguća misija. Pisao je o tome svojevremeno Incognito na starom forumu. Ko se ne seća, čovek je ateista, a kršten je protiv svoje volje kada je bio mali. Pop mu je objasnio da ga teško mogu izbaciti iz crkve, a ako se dobro sećam, nije uspeo da formalno izađe. To bi koristili njihovi advokati-lešinari, mada mislim da bi moglo da se nekako reši. Ne verujem ni da bi 'vernici' prijavili krštenje deteta, već da bi samo tutnuli popu pare u ruke, pa makar dete ne bilo formalno u knjigama. Verujem da bi mnogi izjavili da su postali ateisti ili agnostici, ali bi i dalje praktikovali crkvena venčanja, slave i slično, a ponovo uz guranje para u džep popu. Ionako se takvi događaji ne kontrolišu u praksi, inače ih je teško kontrolisati, a zna se i kako se 'posluje' sa poreskom inspekcijom. Ipak, bilo bi dobro početi na neki način, ali bi se nekim drugim zakonima moglo regulisati bahaćenje. Npr. ako pop (ili bilo ko drugi) kupi najnoviji BMW, Mercedes ili OOOO, u nekim zemljama se prvo provere prihodi i porezi, pa ako je formalno radio za 50.000 svakog meseca, onda se lepo postavi pitanje odakle novac i naplati kazna ukoliko se ustanovi poreski prekršaj.

 

Verno si opisao anticivilizacijski bezdan. Crna rupa. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...