Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

6 minutes ago, goldberg said:

 

Ovo je utopijski nacin razmisljanja. Ratovi su se uvek vodili za resurse, a religija je bila samo povod za opravdanje kada se dve skupine otimaju oko resursa.

 

Evo, ja kazem da zabranimo svo oruzje - to ce sigurno da zaustavi rat. Znaci, unistimo sve bombe, sve puske, pistolje, sve sto moze da oduzme zivot i eto 90% mirniji svet.

 

Religioznost je nesto sto prevazilazi ne samo zvanicne crkve nego i zvanicne religije. Ako neko ne veruje u postojanje Boga, verovace u postojanje nekih osnovnih moralnih nacela, cak i ako se ta moralna nacela kose sa interesom tog pojedinca.

 

 

Zato sto nacionalizam, po definiciji, ne predstavlja interes nekog pojedinca (viseg ili srednjeg staleza) nego interes nacije u celini. Sad ces ti reci, pa dobro, nema onda razloga uopste za bilo kakvim nacionalizmom, a ja cu da pitam, cemu uopste ovakvi nazivi drzava (po narodima)?

Jednostavno, kada neko sa strane bude rasparcao Evropu u niz regija bez ikakve veze sa jezikom, verom ili nacijom, onda mozemo da pricamo o interesu pojedinaca iz tih medija. Dokle god se drzave zovu Hrvatska, Srbija, Albanija, bice i nacionalizama. To je isti razlog zasto se u Albaniji politicari bave Kosovom - sta njih ima da se tice stanje u nekoj drugoj drzavi? Pa zbog 

Haha..samo kad tvoje nije utopija. Ma da, samo povod..

 

Just now, Drug Crni said:

Zanimljivo pitanje..ja bih rekao i jedno i drugo. Ne znam sta bi Zujovic?

Malo je popova, trebali bi svi da budemo popovi pa kad nekog pregaze kola da se svi molimo da ozdravi.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Devil In My Pants said:

Haha..samo kad tvoje nije utopija. Ma da, samo povod..

 

Znas kako, prevelika je ovo tema i o njoj je raspravljano cak i u akademskim krugovima da bi neki devil in my pants dosao i "presekao" sa haha.

 

Ako hoces normalno da diskutujes tu sam, ako ne zelis i za to postoji odgovarajuci ton.

Link to comment
Share on other sites

 

 

7 hours ago, shonke said:
13 hours ago, Perkos2 said:

Ja ne znam da li igde u Evropi ima manje vernika nego u Srbiji. Uticaj SPC i ostalih religija je skoro pa beznačajan ali povremeno dobro dođe neka glupost koju izgovori pojedini sveštenik da se krene u medijsku hajku na iste. Ovaj se lepo namestio na zicer i sad neka trpi udar, sam je zakuvao o dao vetar u leđa svima koji bi da ponište religije. Vidimo i ovde da se materija ne poznaje ali se hrabro iznose neke tvrdnje.

 

Ovaj nije izgovorio glupost nego izbacio gomilu pomija.

 

Drugo, broj vernika u Srbiji je nikad veći i ima ga procentualno više nego u mnogim državama na zapadu. Negde sam pre par godina video neke procente, ne sećam se odakle (kog sajta/portala) je to "ispalo".

 

Broj vernika u Srbiji niko ne zna, podaci iz anketa ne predstavljaju pravo stanje, slično bi bilo kad bi se sprovela anketa koliko ima poštenih ljudi u Srbiji, bio bi verovatno i malo veći procenat jer neki anketirani se izjašnjavaju onako kako misle da poželjno, neki veruju da su vernici ili pošteni, neko iz pomodarstva, neko iz straha, bolje je biti većina nego se izjasniti suprotno od većine, u anonimnost anketa malo ko veruje.

Ako bismo za vernika smatrali onog ko se striktno pridržava osnovnih pravila jedne religije, u slučaju hrišćana 10 božjih zapovesti, vernika bi bilo mnogo manje nego ako im pribrojimo i one koji veru iskazuju nošenjem zlatnog krsta od 100 grama , slavljenjem slave sa 50 gostiju, gomilom hrane i pića u veri da je bogu draži ako pripremi veću gomilu prasetine, sve do episkopa koji bi, da ima oružje i oružjem bi se borio protiv..., znači ne veruje u svemogućeg, već u silu, jača je vera ako se potpomogne pištoljem.
Te brojke iz anketa me ne intrigiraju, poznajem i razgovarao sam sa dovoljno ljudi da to može da bude solidan uzorak za procenu ne samo broja vernika nego i načina na koji se shvata i prihvata vera, odnosu vere i crkve, vere i nacije, crkve i države.

Podatak da u Srbiji ima 95% vernika ne bi bio loš sam po sebi, značio bi da toliko ljudi poštuje moralne principe hrišćanstva, između ostalog da ne krade i ne ubija, da poštuje druge i još koješta što mnogi deklarisani vernici i ne znaju.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

 

Znas kako, prevelika je ovo tema i o njoj je raspravljano cak i u akademskim krugovima da bi neki devil in my pants dosao i "presekao" sa haha.

 

Ako hoces normalno da diskutujes tu sam, ako ne zelis i za to postoji odgovarajuci ton.

Pa sta da odgovorim samo na povod. Obicni ljudi se ne mrze zbog toga sto neka drzava ima naftu a druga ne.  Opsta mrznja je zbog religije. Suniti i Shiti npr...nisam siguran da se obicni ljudi tu mrze zato sto jedni imaju vise nalazista nafte. Kad ih zapalis zbog vere, krajni cilj sto jesu resursi su nebitni.

 

Evo Putler. Ubijeno 20k Rusa, ubili ih nacisti pa vrte tri slike non stop. Dok Putler balavi na rude u Donjecku, gas na Krimu itd...

 

Inace Rusi su javili, pazi sad, da je poginuo jefan vagnerovac a par povredjenih kad su im pogodili zgradu gde se nalaze. Rusi su i za one avione rekli da je neko sranje eksplidiralo u bazi i da nema vece stete. Pa su UA izbacili slike..bukvalno nista ne priznaju.

 

Zato Gaga i nema informacije iz Khersona, ali zato kad osvoje njivu u Donjecku to je vest godine, strateski potez i ako je sve ravno ko fudbalski teren

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

 

 

Broj vernika u Srbiji niko ne zna, podaci iz anketa ne predstavljaju pravo stanje, slično bi bilo kad bi se sprovela anketa koliko ima poštenih ljudi u Srbiji, bio bi verovatno i malo veći procenat jer neki anketirani se izjašnjavaju onako kako misle da poželjno, neki veruju da su vernici ili pošteni, neko iz pomodarstva, neko iz straha, bolje je biti većina nego se izjasniti suprotno od većine, u anonimnost anketa malo ko veruje.

Ako bismo za vernika smatrali onog ko se striktno pridržava osnovnih pravila jedne religije, u slučaju hrišćana 10 božjih zapovesti, vernika bi bilo mnogo manje nego ako im pribrojimo i one koji veru iskazuju nošenjem zlatnog krsta od 100 grama , slavljenjem slave sa 50 gostiju, gomilom hrane i pića u veri da je bogu draži ako pripremi veću gomilu prasetine, sve do episkopa koji bi, da ima oružje i oružjem bi se borio protiv..., znači ne veruje u svemogućeg, već u silu, jača je vera ako se potpomogne pištoljem.
Te brojke iz anketa me ne intrigiraju, poznajem i razgovarao sam sa dovoljno ljudi da to može da bude solidan uzorak za procenu ne samo broja vernika nego i načina na koji se shvata i prihvata vera, odnosu vere i crkve, vere i nacije, crkve i države.

Podatak da u Srbiji ima 95% vernika ne bi bio loš sam po sebi, značio bi da toliko ljudi poštuje moralne principe hrišćanstva, između ostalog da ne krade i ne ubija, da poštuje druge i još koješta što mnogi deklarisani vernici i ne znaju.

 

U principu,   u svim statistikama u svetu broj (procenat) vernika uvek predstavlja one koji su se deklarisali kao pripadnici neke religije, ne utvrđujući da li istinski praktikuju deklarisanu religiju. Postoje studije koje to pokusavaju da utvrde, ali kada procitas zvanicne procente to su procenti ljudi deklarisanih kao vernici na nekom popisu.

Kada bi svugde primenili tvoje kriterijume za vernike u vecem delu zapadne Evrope bi, verovatno, bilo manje od 10% vernika.

 

Što se tiče "moralnih principa hrišćanstva", da li se računaju i starozavetni principi? Ako se računaju, za dobro čovečanstva se nadam da je što manje vernika.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Дејо said:

Мало поштовања према свом  народу, а не да се смејеш том што алудираш. 

 

Poštovanje prema narodu koji 30 i kusur godina konstantno pravi pogrešne odluke i lupa glavom u isti zid, bez greške sjebava budućnost svoje dece i nezrelo kmeči kako su drugi krivi za sve... 

Poštovanje prema narodu koji cvećem kiti svoje tenkove kad kreću u agresiju a posle kad isti zakenjaju non stop gleda ka istoku u velikog brata da ga brani i kako bi ga podržao kako bi nesmetano mogao da pravi sranja i zagorčava živote svojim susedima...

Poštovanje za besomučno prihvatanje para i pomoći od civilizovanog sveta a konstantno odbijanje da se prihvate osnovne civilizacijske vrednost uz ono čuveno "ovo je naša tradicija, ovo smo mi.. blabla..."

Poštovanje za opštu talibanizaciju društva u kome se spičkavaju milioni u bogomolje a zdravstveni i obrazovni sistem u kolapsu, konstantno držanje za suknju kriminalaca koji ih svakog prvog nahrane koricom hleba i bezočno ih kradu i siluju im majke ćene i ćerke (popovima su ostavili sinove...)

Poštovanje za narod koji doživljava ekstazu gledajući nasilničku rulju koja promoviše najgore, najužasnije pretnje u centru grada, istovremeno svetosvski i porodično diluje drogu deci tog istog nesrećnog naroda i povremeno sroka nekog na ulici slučajno ili namerno, ali sve je u redu dok se pliva za časni krst...

Poštovanje za...

 

298832823-10229035570697659-154224520625

 

Hvala ali ne hvala.

 

Dejo druže, promašio si crkvu a nisi se ni izuo.

 

  • Like 17
  • Love 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Perkos2 said:

Ovim samo potvrđuješ ono što ja pišem na ovoj temi. Nije problem u crkvi nego u onima koji su preko 50 godina gazili crkvu i veru pa onda kad su uvideli da od komunizma i zajedničkog kazana nema više koristi onda su zajahali na crkvu i uvode neka svoja pravila. Ima bezbroj primera evo ovaj što nas trenutno teroriše nije imao pojma o veri a njegov politički tata doktorirao je na temi ONO. Stavili su SPC pod svoje, nametnuli svoj patrijarha i kad im treba afera izbace u javnost nekog poput ovog nesrećnika zadnjih dana. 


Prota Jeremija Isakovic se ne slaze sa ovom konstatacijom. 

Link to comment
Share on other sites

Neće baš to tako da bude😄  ne ubacuje SPC svoje službenike u državni aparat već ta mafijaško-birokratsko- udbaška organizacija ubacuje svoje špijune i spavače u SPC i to traje još od kad su službu preuzeli krcun i ranković pa do dan danas.

No izgleda da je i dalje  najbolja odbrana kad se podigne medijska hajka sa parolom" drž te lopova"

Naravno  bilo je i neke ideologije ranije sad je uglavnom to strah da se ne izgube stečene pozicije.   

 

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

 

 

 

Broj vernika u Srbiji niko ne zna, podaci iz anketa ne predstavljaju pravo stanje, slično bi bilo kad bi se sprovela anketa koliko ima poštenih ljudi u Srbiji, bio bi verovatno i malo veći procenat jer neki anketirani se izjašnjavaju onako kako misle da poželjno, neki veruju da su vernici ili pošteni, neko iz pomodarstva, neko iz straha, bolje je biti većina nego se izjasniti suprotno od većine, u anonimnost anketa malo ko veruje.

Ako bismo za vernika smatrali onog ko se striktno pridržava osnovnih pravila jedne religije, u slučaju hrišćana 10 božjih zapovesti, vernika bi bilo mnogo manje nego ako im pribrojimo i one koji veru iskazuju nošenjem zlatnog krsta od 100 grama , slavljenjem slave sa 50 gostiju, gomilom hrane i pića u veri da je bogu draži ako pripremi veću gomilu prasetine, sve do episkopa koji bi, da ima oružje i oružjem bi se borio protiv..., znači ne veruje u svemogućeg, već u silu, jača je vera ako se potpomogne pištoljem.
Te brojke iz anketa me ne intrigiraju, poznajem i razgovarao sam sa dovoljno ljudi da to može da bude solidan uzorak za procenu ne samo broja vernika nego i načina na koji se shvata i prihvata vera, odnosu vere i crkve, vere i nacije, crkve i države.

Podatak da u Srbiji ima 95% vernika ne bi bio loš sam po sebi, značio bi da toliko ljudi poštuje moralne principe hrišćanstva, između ostalog da ne krade i ne ubija, da poštuje druge i još koješta što mnogi deklarisani vernici i ne znaju.

 

 

Ovo je tačno. U anketama i upitnicima se često kao sociodemografsko pitanje ubaci i pitanje religije. S druge strane, operacionalizacija (merenje) same vere nužno ide preko religijske pripadnosti, ali obuhvata mnogo širu konceptualizaciju. Jednom smo na fakultetu pokušali da napravimo upitnik i operacionalizujemo veru na taj način, suvišno je reći da smo naišli na mnogo izazova - nije to samo izjasni se ja sam pravoslavne veroispovesti, to obuhvata verovanje u i poštovanje fundamentalnih vrednosti koje ona propagira, upražnjavanje praksi a koje nisu samo post za Božić i Vaskrs i pečenje praseta za slavu... Tako da složila bih se da minimum 50% onih koji se izjasne kao verujući i koji to ističu kao važan deo svog ličnog identiteta čak ni ne znaju šta sve ona podrazumeva već se tako izjašnjavaju jer je to socijalno poželjno, ili pak jer su od malena naučeni kod kuće da to rade.

 

5 hours ago, tomas.hokenberi said:

Kada bi svugde primenili tvoje kriterijume za vernike u vecem delu zapadne Evrope bi, verovatno, bilo manje od 10% vernika.

 

Upravo tako, što bi bilo i ispravno ako pričamo samo o veri, a ne religijskoj pripadnosti. Naravno, to ove "verujuće" u našoj zemlji čini još opasnijima.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, shonke said:

Drugo, broj vernika u Srbiji je nikad veći i ima ga procentualno više nego u mnogim državama na zapadu. Negde sam pre par godina video neke procente, ne sećam se odakle (kog sajta/portala) je to "ispalo".

Broj vernika je na istoku i jugo-istoku Evrope uvek bio veći nego na zapadu (uz izuzetak Italije i donekle Španije i Irske.

Srbija ima veliki procenat, ali manji nego recimo Hrvatska, BiH, Grčka, Makedonija....
Ovde, opet, treba staviti ogradu. Ovde je postavljen procenat ljudi koji su izjavili da veruju u Boga, ali ne i onih koji zaista praktikuju religijske obrede u svakodnevnom životu. Kada bi se gledao taj procenat, on je značajno manji, što samo dovodi do zaključka da se religioznost izjednačava sa tradicijom, pa čak i nacionalnom pripadnošću i ideologijom.

Vrlo je zanimljivo pogledati i pročitati putopise koje su napisali stranci u 19 i početkom 20 veka, a koji se odnose na religiju. Svuda stoji vrlo jasna napomena da su crkve uglavnom prazne, što je gotovo preslikana situacija kao i danas. Za razliku od većine zemalja koje su u toj višoj kategoriji što se tiče vernika, kod Srba nikada nije postojala masovna tradicija odlaska u Crkvu jednom nedeljno, tj. u nedelju. To su koreni koji se vuku još od davnina i nema tu nešto mnogo promena.

Elem, to može dovesti do jasnog zaključka da je versko pitanje u Srbiji više ideološko pitanje i da se pitanje nacije stavlja u jednakost (što recimo uglavnom nije slučaj kod katoličke crkve, ali to su neke druge istorjiske tekovine). Upravo zato što je ideološko pitanje nije nužno da se stav crkve uzima kao apsolutno ispravan, čak i kod onih koji kažu sa sebe da su "veliki vernici" i da će nacionalna pitanja, pa i politička pitanja uvek imati prednost u odnosu na ono što kaže crkva.

Jako je značajno i reći da baš zbog činjenice da Srbi retko posećuju crkvu, stav crkve uglavnom dobijaju iz medija i na način kako mediji prezentuju, samim tim će pre neka medijska kuća da oblikuje stav nacije po nekom pitanju nego crkva. Da banalizujem, veći uticaj na targetiranu grupu će imati ona ludača što vodi jutarnji na Pinku, nego bilo koji vladika. O liderima da i ne pričam.

Teoretski pričajući kada bi se Patrijarh kandidovao za predsednika, ne bi imao više glasova nego što recimo dobijaju Dveri ili Zavetnici, što svakako nije malo, ali nije ni od nekog velikog značaja.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Perkos2 said:

Neće baš to tako da bude😄  ne ubacuje SPC svoje službenike u državni aparat već ta mafijaško-birokratsko- udbaška organizacija ubacuje svoje špijune i spavače u SPC i to traje još od kad su službu preuzeli krcun i ranković pa do dan danas.

No izgleda da je i dalje  najbolja odbrana kad se podigne medijska hajka sa parolom" drž te lopova"

Naravno  bilo je i neke ideologije ranije sad je uglavnom to strah da se ne izgube stečene pozicije.   

 


Krcun i Rankovic su bili poslednji pravi Srbi. Nisu se bojali da izdvoje nacoske izrode i presude im po kratkom postupku. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam..mene jucerasnje slike sa beogradskih ulica cine nespokojnim. Asociraju me na inkviziciju i na lomace.
I da se ne lazemo: nisu oni setali protiv Prajda. To je samo neposredni povod. Setali su protiv Srbije u EU, protiv sankcija RF, protiv civilizacijskih vrednosti (u ovom slucaju one su potpuno izjednacavanje svih seksualnih manjinskih grupa u pravima i slobodama te njihova inkluzija u drustvo),protiv Zapada..to je jedan nacisticki okvir u kome se razlicitost smatra bolestinom..

Jos jedan ekser u kovceg Srbije kao normalne drzave,kao modernog drustva.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, deez nuts. said:


Krcun i Rankovic su bili poslednji pravi Srbi. Nisu se bojali da izdvoje nacoske izrode i presude im po kratkom postupku. 

Ta dva zlikovca nisu bili Srbi niti su svoje zločine počinili kao Srbi, oni su bili verni vojnici svoje partije ,ideološki fanatici koji nisu prezali od raznih zlodela samo da bi svojoj partiji omogućili da dođe na vlast. Na kraju ih je ta njihova partija i likvidirala po onoj staroj da "revolucija jede svoju decu"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...